Wedstrijden Letteren en Kunst. Rechtszaken. Politiek Oyerzickt. GEMENGD NIEUWS. staan. Overreden. Dinsdagmorgen werd nabij Valken bosch, gemeente Loosdninen, een knaapje van 9 a 10 jaren door de Westlandsche stoomtram overreden en onmiddellijk ge lood. Het jongetje liep achter een kar en hoorde of zag dus de naderende tram niet. Toen het paard voor den wagen gespannen schichtig werd liep hij achter het voertuig weg en stond zoo plotseling voor de machine. In een bijna ondeelbaar oogenblik werd hij gegrepen en gedood. Het deerlijk verminkte lijkje werd naar Loosduinen overgebracht. Kapers op de kust. Men meldt uit Nieuwediep Eene vrij talrijke vloot Engelsche trawlers werd {Maandag zeer nabij onze kust waargenomen, tot groote bezorgdheid onzer visschers, die bij ondervinding weten, van welken in vloed de verschijning hunner Engel sche vakgenooten op de tongen vis- scherij is. Hr. Ms. gaffel schoen er Argusmet de uitoefening van politietoezicht op de visscherij belast, is Dinsdag dooi de sleepboot Hercules uit het Nieuwe diep naar zee gesleept, en dus bij de hand om mogelijke overtredingen door de vreemde visschers te consta- teeren. Een moordaanslag. Te Noordbroek heeft Zondag avond, waarschijnlijk uit minnenijd, een 17-jarige boerenknecht met een dolk mes eenen 22-jarigen jongeling zoo danig verwond, dat hij den volgenden dag overleed. De dader is in hech tenis. Bankbiljetten. Op het adres van het bestuur der Vereoniging van Handelaren te Gro ningen omtrent de vervanging van de thans bestaande bankbiljetten heelt de directie der Nederlandsche Bank het volgende geantwoord „In antwoord op uw schrijven van 9 dezer hebben wij de eer u mede te deelen, dat de vraag of het publiek belang gebaat kan zijn met eene in trekking van de in omloop zijnde biljetten van onze Bank en hunne vervanging door biljetten van een ander model ons reeds bezig hield vóór de bekendwording van de on langs plaats gehad hebbende uit gifte van nagebootste biljetten, doch dat wij in dit feit op zich zelf nog geen aanleiding vinden konden tot het nemen van eene om velerlei redenen zoo gewichtige beslissing; want wel verre dat de valsche biljetten, waar van in uw schrijven sprake is, kunstig en bedriegelijk zouden zijn nagemaakt, doet reeds eene oppervlakkige be schouwing het verschil met de echte biljetten dadelijk in het oog springen. De afwijkingen zijn kenmerkend ge noeg om, nu men weet dat men op zijn hoede moet zijn, het publiek, dat gewend is met biljetten van ^100/200 en ƒ300 om te gaan voor mogelijke schade te vrijwaren. Met dat al blijft een maatregel als de door u aange- prezene onze aandacht bezig houden, terwijl wij naar aanleiding van het slot van uwen brief nog aanteekenen, dat de nieuwe biljetten, door de bank van Frankrijk uitgegeven, schier on middellijk na de emissie weder zijn nagemaakt, zooals uit een onlangs gevoerd strafgeding, waarvan de bij zonderheden te vinden zijn in de Frankfurter Zeitung van 20 Maart jl., is gebleken. De af haal-kotter no. 7, die na bij de Wielingen is gestationneerd om sche pen van loodsen te voorzien ol daar van te halen, haalde ook Maandag met hare roeiboot de loods Vileijn van eene stoomboot af, die hij van Vlissingen naar zee had gebracht. Daar echter de loodsschoener no. 9 ter zelfder hoogte kwam, koersende naar Vlissingen, werd besloi.en hem niet naar den afhaalkotter no. 7, maar naar den loodsschoener no. 9 te bren gen. Door eene tot heden onbekende oorzaak werd de roeiboot van kotter no. 7, door den loodsschoener no. 9 overzeild met het gevolg dat de loods Vileijn bekneld geraakte tusachen den schoener en de boot en een der ma trozen verdronk, de andere sprong over op den schoener. De verdronkene moet onder het schip doorgegaan zijn, en het is daarom, dat men niet spoedig genoeg bij hem kon zijn om hem te redden; hij verdween in de diepteen werd niet meer gezien. Worstelwedstrijd. De tweede nationale worstelwed strijd om het kampioenschap van Amsterdam, uttgeschreven door het weekblad De Clownen welke wed strijd Dinsdagavond in het „Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam we.d gehouden, was zeer geanimeerd, werd door een zeer talrijk publiek bijge woond, en door Coenens orkest op geluisterd. Aan de eerste afdeeling (kampi oenschap van Amsterdam) werd deel-' genomen door M. Joosten, M. D. Spijer, C. van Dijk, J. G. Snoek, P. Dicke, Barend Bras en D. J. van den Berg, die in deze volgorde twee aan twee uitkwamen, zoodat de laatste tot den eind wedstrijd uitviel. Joosten en Bras vielen na één rondgang af, en na veel moeite na twee rondgan gen Snoek. Daarop kampten Van den Berg en Spijer, Van Dijk en Dicke, wat eindigde met de overwin ning van den eerste en den derde. De twee verliezers worstelden dus om den derden prijs, en de winners om den eerste en tweede. Van den Berg uit Amsterdam wint het kampioen schap, Van Dijk uit Rotterdam den tweeden prijs en Dicke uit Rotterdam den derde. De mooiste strijd was wel die tusschen Van den Berg en Van Dijk, die elkaar niet veel toegeven. Van den Berg won ook verleden jaar het kampioenschap. Wedstrijd voor juniores. Hieraan na men deelG. A. Mögle, J. H. Vei- der, J. Hofstede, C. Jansen, Aug. De neke, J. A. de Rode, Jac. Snoek, Pieter Bras, N. N., J.- C. Mann, L. Tromp, Jacques, B. Bonefang, B. H. Lagrand en P. Tiekstra, die in deze volgorde twee aan twee uitkwamen, zoodat de laatste alleen bij de beslis singswedstrijden in aanmerking kwam. Na de verschillende rondgangen ble ven behalve Tiekstra nog aanVel- der, Hofstede, Deneke, Bras, Mann Jacques en Lagrand. Om de prijzen twistten ten slotte nogBras, Velder, Lagrand en Deneke. UitslagBras uit Rotterdam (1)Velder uit Am sterdam (2); Lagrand uit Rotterdam (3). Vermelding verdient de zeer han dige wijze waarop de jongeling Bras zijne veel ouder een sterkere tegen standers wist te overwinnen. Eerst na twaalven was de wedstrijd geëindigd. Op gebruikelijke wijze reik te de heer C. A. A. Dudok de Wit, secretaris der jury, namens De Clown (bijblad van De Tribune), de prijzen uit, welke bestonden uit een gordel en medailles. niet beviel, dan was het publiek niet zuinig zijne afkeuringen te laten hoo- ren. Het was een gefluit en gesis, alsof men met een acteur te doen had, die gedwongen werd het tooneel te verlaten. Een stukje vroolijke mu ziek maokte dan weder eeu oinde aan de grap. En als de tweestrijd verwoed werd, stonden de meesten op om toch vooral het neusje van den zalm te hebben, en ook spoedig daarna schreeuwde een leder om het hardst„zitten, zitten!" Aan op- en aanmerkingen ontbreekt ,het bij een worstelwedstrijd ook niet, en eenmaal moest een jurylid zich zelfs de woor den laten ontvallen„u hebt er niets mede te maken u zijt geen jurylid". Als de strijd belangwekkend was, had ieder pleizier, en was het publien euthousiast. Ging het echter niet gauw genoeg naar den zin, dan ge leek elke minuut wel een eouw. Bij den eersten en tweeden rond gang werd volgens de Grieksch-Ro- meinsche methode geworsteld met maximum-tijden van acht en vijf mi nuten. Bij den derden rondgang mocht men ook bij de beenen aanpakken (Zwitsersche methode), met een ma ximum-tijd van drie minuten. Was de zege dan nog niet behaald, dan bleven er nog twee minuten over, en hij, die den ander 't eerst op den grond had, was overwinnaar, zonder dat het noodig was, dat de beide schouders het matras raakten. De Lange's koor te Londen. In de maand Mei a. s., den tijd van den „season", zal door het Am- sterdainsch a cappella-koor van den heer Dan. de Lange een reeks van uitvoeringen te Londen worden ge geven in het „Royalty Theatre". De eerste uitvoering zal plaats heb ben op 15 Mei en verder zullen da gelijks twee concerten worden gege ven, voorloopig gedurende eene ge- heele week. Valschheid ia geschriften. Voor de 4de kamer der Amster- damsche rechtbank stond Dinsdag terecht Hendrik Willem van der Ge- nugten, oud47 jaar wonende te Baarn, thans in voorloopige hechtenis. Hij was vroeger boekhouder der „Han- delsvereenigingAmsterdam," en mocht zich in 't vertrouwen van zijne chefs verheugen. In 1881 trad hij in dienst der vennootschap. Zijn salaris bedroeg ƒ1300. In Juli '93 bleek den heer 'Gans, een der directeuren, dat in de boeken iets niet pluis was, dat er een post niet behoorlijk geboekt was. De zaak had echter geen gevolg. Bekl. nam zijn ontslag en daarmede was 't uit. In den aanvang van dit jaar ech ter kwam men langzamerhand tot de ontdekking dat er meer ongeregeld heden waren. Zoo werd dan een on derzoek ingesteld en bleek dat bekl. bij verschillende klanten of patroons der mij. quitantiën had gepresen teerd, welke quitanties door hem ge- teekend waren met de namen van een der directeuren en van een pro curatiehouder. De debiteuren bij wie aldus beschikt werd, betaalden daar zij niet aan de echtheid der hand- teekeningen twijfelden. De gelden die bekl. ontving werden slechts voor een deel aan de mpij. verantwoord, een bedrag van ongeveer f 11,000 stak hij in zijn eigen zak. Schoon de betalin gen op de valsche quitanties naar het recht niet gekweten zijn draagt de Handels vereeniging echter de schade. m te op ruimen voet leefde en veel aan sport deed. Van zijn ƒ1300 trakte ment kon bekl. dat leven niet leiden. De directeur dacht dan ook dat zijn boekhouder een bemiddeld man was. Bekl. erkent zijne schuld. Vroeger had hij eenig fortuin, dat verdween door 't koopen van een villa (die veel aan reparatie-kosten eischte) en dat geheel verging door ongelukkige spe- culatiën, die een nadeelig saldo op leverden. Dat moest aangevuld en daartoe werd 't door de valsche quitantiën geïnde geld gedeeltelijk ge bruikt. 't O. M. eischte 2 jaar gevangenis straf. De toegevoegde verdediger mr. H. R. Goudsmit bestreed de qualificatie „oplichting" die 't O. M., naast de namen „valschheid en gebruikma king van 't vervalschte" aan de feiten gaf. Overigens stelde pl. in 't licht, hoe bekl. tot zijn daden was gekomen om een krachtig beroep te doen op de clementie der rechtbank. L. W., ingenieur chemist, beklaagd geweest van poging tot moord op den koffiehuis houder Slicker indeHoofd- steeg te Rotterdam, werd Dinsdag door de rechtbank aldaar vrijgespro ken, en zijne onmiddellijke invrijheid stelling gelast. In het Engelsche Lagerhuis heeft Balfur een amendement ingediend op de motie der regeering ten einde een groot comité te benoemen voor de zaken van Schotland. Met 252 tegen 219 stemmen werd dit verworpen. Vrijdag zullen de beraadslagingen hierover worden voortgezet. Na derde lezing werd het wetsont werp betreffende de arbitrage in de Behringzee aangenomen. Eveneens werd bij eerste lezing aangenomen een wetsontwerp, strek kende tot afschaffing der vertegen woordiging van de universiteiten in het Parlement en een wetsontwerp tot afschaffing van de macht der Lords om een veto uit te spreken over onderwerpen van wetgeving, waaraan het Lagerhuis zijne goedkeuring heeft gegeven. De aanneming dezer beide ontwerpen was niet door de regee ring gevraagd. In het Lagerhuis deelde Buxton nog mede, dat de schikking ten op zichte van Matabeleland, welke in voorbereiding is, goed vordert, maar dat de noodzakelijkheid van met de Transvaal slechts langs den postweg van gedachten te wisselen, de regee ring belet voor het einde der maand die schikking aan het Parlement over te leggen. De beslissing van den bezuinigings- strijd tusschen den Italiaanschen pre mier Crispi en de financieele com missie is nu weer voor eenige dagen uitgesteld, daar de Kamer gehoor heeft gegeven aan 's ministers verlan gen om eerst de begrooting af te han delen. Evenwel zal men reeds met vrij groote zekerheid over den toestand kunnen oordeelen, zoodra deoorlogs- begrooting aan de orde komt, want dan reeds kan het blijken, hoe de meerderheid denkt over de bezuini gingen, welke de commissie in zake de legeruitgaven wil invoeren. De italiaansche minister van finan ciën heeft verklaard in de Kamer, niet langer minister te willen blijven als de Kamer de discussie over de financieele maatregelen splitst. Uit Buenos-Ayre3 wordt gemeld dat de schepen der braziiiaansche opstandelingen, vijf in getal, aldaar zijn aangekomen. De Brazilianen had den on hunne schepen gebrek aan aan het lazareth aan wal gaan, waar na de argentijnsche regeering de ver laten schepen aan den braziliaan- schen gezant zou overdragen. Betoogingen ia Bergen. België herdenkt op het oogenblik de ernstige dagen van het vorig jaar, toen de Kamer de behandeling van het kiesrecht-vraagstuk niet scheen te kunnen voltooien, en het volk met omwenteling dreigde ter verkrijging van hei lang-geëischte kiesrecht. Zooals men zich herinneren zal, is toen op verschillende plaatsen van België, jals Brussel, Antwerpen, Ber gen enz. bloed gevloeid, en zijn, na dat door gedeeltelijke tevredenstelling der arbeiders de onlusten gestild wa ren, verschillende veroordeeliugen tot min of meer lange gevangenisstraffen uitgesproken. Bergen in Henegouwen was een van de plaatsen, waar de beweging het meest onder de arbeiders verbreid was geworden, en juist Maandag den 16en April was het een jaar geleden, dat in deze gemeente een ware veldslag werd geleverd tusschen de werksta- kende arbeiders en de burgerwacht. Van de eersten is er toen een groot aantal gevallen, te wier eere nu de verschillende democratische groepen in de hoofdstad der provincie Hene gouwen eene grootsche manifestatie op touw gezet hadden. Een lange, indrukwekkende stoet had zich gevormd, die onder een ernstig stilzwijgen, voorafgegaan door doffe rouwmuziek, de verschil ende straten der stad doortrok. Bij den hoek der straten Eugies en Je- mappe, waar de grootste slachting had plaats gevonden, ontblootte een ieder het heofd. Het aantal deelnemers werd op meer dan 3000 personen geschat, on der wie er verscheidene kransen of borden met opschriften en omfloerste vlaggen droegen. Ook de trommen van de muzikanten, die den stoet voorafgingen, waren in zwart krip gehuld. De voornaamste Belgische socia listen "als Léon Defuisseaux, lTeari Roger, Callewajrt en anderen liepen aan het hoofd der betooging. Het gemeentebestuur had den optocht niet verboden, maar had voorge schreven een bepaalden weg te vol gen. Om haar daarvan niet te laten afwij kon, werd zij begeleid door eene afdeeling van twintig politie-agenten. De orde is echter geen oogenblik verstoord geworden en de menigte ging, nadat zij op de graven der ge vallenen eenige redevoerigen aange- gehoord had, rustig uiteen. Langdurige rouw In de Fransche gemeente Sens is dezer dagen een oude jongejuffrouw overleden, die bij het overlijden van haren i oliefde de gelofte afiegde, hem haar geheele leven te zullen betreuren. Zij is den doode getrouw gebleven, 50 jaren lang ging zij met niemand om. Zij verliet hare woning slechts in de hoogste noodzakelijkheid. Dair men haar in eenige dagen niet ge zien had, werd een onderzoek inge steld. Men vond haar dood in bed liggen. In de woning werd voor 600,000 frs. aan papieren van waarde gevonden, eene erfenis, die een neef ten deel valt, welke zijne eritante nooit gezien heelt. Do Toearegs verslagen. Een telegram van |den Fransehei] minister van koloniën meldt, dat de expeditie Joffre in het eind van Maart slaags is geraakt met de Toearegs. Dezen leden de nederlnaor 190 v.i.n

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2