it lijs de le'g 22! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Zaterdag 28 April 1894. No. 3319. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTI EN: „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten Een echte Raphael. Raarl. Halle tjes CLXLIX. Binnen- en Buiten- landsche berichten.Varia. Adver tentiën enz. STADSNIEUWS. Haarlem, 27 April 1894. Stukken van den Raad Ter verbetering van de rooilijn in het Kenaupark en wel met name van een inspringenden hoek tusschen de villa van mevrouw Van Vloten en die van mevrouw de Petit, stellen B. en W. voor het hek van eerstge noemde villa te verplaatsen, waarin mevr. Van Vloten toestemt. De kos ten zijn ƒ200. Tevens wenschen B. en W. de gazons en de bestrating aan den Wagenwegzijde ;'van het park te voltooien, kosten 767. Ingekomen is een voorstel van G. P. Geukers Pzn. om 6 woonhui zen te mogen houwen aan een strook gronds tusschen de Lange Poellaan en de Kampervest. De straat zal dan echter slechts vier meter breed kun nen zijn, doch B. en W. achten dit geen bezwaar daar het het hier geen nieuw stadskwartier geldt, maar een omlegging van een deel van denbe- staanden weg, en stellen dus voor on der zekere voorwaarden de gevraagde toestemming te verleenen. Voorstel van B. en W. tot over plaatsing naar school F. van mej. J. J. de Koek en mej. C van Ooster hout onderwijzeressen 3e klasse aan school D. en C.; van de heeren J. de Nobel, onderwijzer 2e kl. aan school B. en J. W. de Koning, idem Be kl. aan school C. Daar de bewoner van het bui ten de Rijp te Bloemendaal gaarne spoedig telephonische verbinding met Haarlem wenscht en het verzoek van de Telephoon-Maats. om op de Kle verlaan palen te mogen plaatsen, aan B. en W. is gerenvoyeerd ten einde na te gaan of daarvan niet meer voor deel is te behalen dan ƒ1,recog nitie stellen B. en W. nu voor de Maats, toe te staan deze palen on middellijk te plaatsen, mits zij zich verbindt tot voldoening van de mo gelijk nader door den Raad ter ver vanging van de genoemde recognitie vast te stellen vergoeding. Ten slotte stellen B. en W. voor het bestaande hoofdriool in de pro jectstraat ten oosten van de Kamper straat door te trekken. Kosten 150. Voor het acte-examen lager onder wijs zijn Donderdag te Amsterdam ge slaagd de heeren N. Voerman, J. van den Wateren, C. Steen, en R. J. Ro denboog allen alhier. Jubileum Volksbibliotheek. Naar wij vernemen ontving de com missie voor de volks-bibliotheek van het Nut een telegram van geluk- wensching met het 100-jarig bestaan dier instelling, namens H. M. de Ko ningin. Er werden nog verschillende boek geschenken, ook uit andere plaatsen ontvangen, waaronder een van ruim 75 deelen, en eenige belangrijke gel delijke bijdragen, met de bepaling, dat deze bestemd zijn tot aankoop van boekwerken. Het spreekt wel van zelf, dat een en ander aan commis sarissen zeer welkom was. Amateur-Fotografenclub. In de Donderdagavond in Café Brinkmann gehouden vergadering van de Haarlemsche Amateur-Foto grafenclub, werd een onderlinge wed strijd gehouden van opnamen ge maakt op een ouderlingen tocht naar Spaarndam. Er waren zeven inzendingen waar onder twee diapositieven. Alle gingen onder de leden rond en ver kregen van ieder hunner een aantal punten, zoodat aldus de vereeniging zelve als jury optrad. Bij het optellen van die punten bleek, dat de inzendingen no. 1 en 2, resp. van de heeren Ign. Bispinck en Joh. Huijsser evenveel punten had den verkregen. Toen daarop werd herstemd werd wederom geene be slissing verkregen, zoodat ten laatste besloten werd aan de beide prijswin- ners een diploma uit te reiken, wat aanvankelijk alleen voor eersten prijs was bestemd geweest. De beide bekroonde photografiën zijn voor de vensters van het Bureau dezer Courant Af deeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 27 April hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 6 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Overreden. Een knecht van den landbouwer E. te Haarlemmermeer komende van Haarlem met een wagen planken, ge raakte bij den afrit bij het fort „de Liede" met zijne paarden op hol. Vrouw PI., naast hem gezeten, werd door het slingeren der planken, van het voertuig geworpen en kreeg den zwaarbeladen wagen over hoofd en lichaam. Zwaar gewond, werd zij naar hare woning vervoerd. De knecht wist bijtijds van den wagen te springen, waardoor hij ongedeerd bleef. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 26 April 1894. Witte tarwe f5.a f 5.50, Haver f6.50 a f6.80, Rogge f3.75 a f 4.—.Dui- venboonen f 6.a f 6.50, Kanarie zaad f 6.a i 6.50. ;Zomer ristarwe f4.50, f 4.75, Chevaliergerst f 4.80, f5.Groene erwten f5.a f5.50, Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In de vergadering van het depar tement Velsen werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren P. H. Hugenholtz Jr. en mr. E. Fok ker en in plaats van dr. W. Koster, die zijn ontslag genomen heeft, de heer J. A. Böhringer. Tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer J. v. d. Hoeve en tot plaatsvervanger de heer W. A. P. F. L. Bakker. Door IJmuidens Zangkoor is een goedgeslaagde uitvoering gegeven in het hotel „Appeldoorn" te Velsen. Deze vereeniging toont met vrucht te streven naar meerdere vooruitgang. Een aandachtig en vrij talrijk pu bliek oefende op zangsters en zangers een goeden invloed uit, waardoor aan de voordracht de zoo onmisbare gloed werd bijgezet. IJmuidens zangkoor zal van dezen avond een aangename herinnering behoud en en er door aan gemoedigd worden op den ingeslagen weg voort te Opening der Stat en-Generaal De zitting der Staten-Generaal op 16 Mei zal niet door H. M de Ko ningin-Regentes, maar door eene commissie harentwege worden ge opend. Tak van Poortvliet. De heer Tak van Poortvliet heeft reeds eenige dagen na zijne verkie zing tot lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam, zijne geloofsbrieven bij het bureau der Kamer ingezon den en dus de benoeming aangeno- Uitslag herstemmingen. Hontenisse (3374 kiezers). Gekozen mr. J. G. van Deinse, (lib), v. met 1551 van de 2924 stemmen. De heer mr. P. Walter (kath.) t., oud-lid der Kamer, had 1373 st. Bij de verkie zing op 10 April had de heer Van Deinse 653, de heer Walter 1196, de heer Iiuvers (antir.) v. 609 van de 2467 stemmen. (Reeds in een gedeelte van den op laag van het vorig nummer mede gedeeld.) De verhouding is dus nu57 tegen standers en 43 voorstanders van Tak's Protest Naar men meldt, is tegen de ver kiezing van den heer De Meester, in het district Eist, protest aangetee- kend, daar volgens sommige kiezers een der stembriefjes op den heer De Meester uitgebracht, geteekend was. Het stembureau had dit biljet voor geldig verklaard, daar het z. i. twee namen bevatte, in welk geval alleen de eerste in aanmerking komt.j Posterijen en Telegraphie. Benoemd 1 Mei. Tot brievengaar der te Noordwijkerhout C. Boezel. Verplaatst1 Mei. De commies der posterijen 3e klasse W. J. Bor- mans van Middelburg naar Maas tricht de commies der 3e klasse H. W. van Starckenborgh Jutting van Arn hem naar Groningen de commies der posterijen 4e klasse G. M. Busmann van de Inspectie te Zwolle naar Rotterdam, onder intrek king zijner verplaatsing naar het spoorwegpostkantoor No. 3; de tot commiezen der 4e klasse benoemde surnumerairs der posterije G. A. L. E. H. GeraerdsThesingh te Leiden, en W. Francken te Arn hem, respectievelijk naar Vlaardin- gen en Spoorwegpostkantoor no., 3 de surnumerairs der posterijen W. Rooseboom en C. Bicker Caarten van Vucht naar Harderwijk de klerk der posterijen 1ste klasse A. Bevin van Oudenbosch naar Vlij men de klerk der posterijen 2de klasse F. J. H. van Hest van Vlijmen naar Oudenbosch Geplaatst1 Mei.. De commies der posterijen 3e klasse C. W. Heijdeman te Arnhem, thans tijdelijk aldaar werkzaam. De Maatschappij Electra te Amster dam zal haren kabel uitbreiden tot in de Plantage en als eerste aanslui ting aldaar den Parkschouwburg ver lichten. Arbeidsr&den. Te Amsterdam, is, onder voorzit terschap van den heer C. Muijsken, eene vergadering gehouden van afge vaardigden der in Nederland geves tigde arbeidsraden. Vertegenwoordigd waren de arbeidsraden te Amster dam, 's-Gravenhage, Leiden, Haarlem, Zutfen en Bolsward. De agenda bevatte cle volgende punten samenstelling der arbeidsra den eenvormigheid in de wijze van behandeling der zaken het onderwerpen van misstanden aan de publieke opiniegeheimhouding der zaken gemeenschappelijk optre den (loontabel, regeling van loon en werktijd in de bestekken der regee ring, werk-en schafttijden, loon vraag, algemeene pensioneering van {werk lieden met behulp van het rijk); oprichting van een bond van arbeids raden aanwijzing van een orgaan. Voorts is in beginsel besloten zich gezamenlijk te wenden tot den mi nister van waterstaat, om te verkrij gen, dat in de algemeene voorwaar den voor rijkswerken worde veror dend, dat in de bestekken loon-tabel- len en regeling van werktijd moeten zijn opgenomen. Zelfmoord. Woensdagavond om 9.49 stapten te Delden in den trein naar Hengeloo een heer en een dame. Toen men te Hengeloo kwam, bleek dat beiden zich vergiftigd hadden. De heer leef- XXI: I aldus, zegt het Nieuws van den Dag, was den eersten Januari dezes jaars te Amsterdam de verhouding tusschen de kinderen, die wel, en de kinderen, die geen onderwijs ontvangen. Met andere woorden: verdeelen we alle onderwijs ontvangende kinderen der hoofdstad in groepjes van een en twintig, dan zouden we elk dier groepjes kunnen aanvullen met een twee-en-twintigste kind, dar thans niet onderwezen wordt. Onder die niet schoolgaande kinderen zullen er zeker zijn, die door ziekte worden verhinderd; maar "wie zijn die anderen? Wie zijn die No's 22? Onder de portiek, op de trappen van het Panopticum, zit s avonds een jongetje, bleek en mager, met zeere, roode randjes om zijn zwarte oogjes, half slapend soms, met een doosje lucifers in zijn blauw dooraderde, vuile handjes. Hij vraagt niets, hij is te moe, maar hij ziet u aan met een blik waaruit ontbering en ellende duidelijk spreken. Zwijgend steekt hij u het doosje toe en zelfs als ge hem iets geeft zegt hij geendankiemaar brengt het handje met de ontvangen centen lusteloos naar zijn broekzak, het eenige deel van zijn kleedij dat niet stuk is. Een vader heeft hij nooit gekend en zijn moeder kent hij alleen als de vronw, die hem de „sjenten" afneemt en hem afsnauwt als hij niet genoeg ophaalt. Overdag zwerft het ventje in de buurt van Uilenburg en Marken; 't loopt schurkend en schuifelend op de groote, ver sleten schoenen langs, de diamantslijperijen en voddepakhui- zen. 't Krijgt hier een cent, daar een halven stuiver en elders een grauw of een scheldwoord; 't heeft niets geleerd dan klagelijk te vragen: 'n doossie assieblief? Zijn ontspan ning vindt hij, door in de vuilnisbakken en aschvaten, die 's morgens aan de deuren staan, te grabbelen en naar een gekleurd papiertje, een touwtje of een weggeworpen prentje te zoeken. Hij is, door gebrek aan goed voedsel, klierachtig en zwak en waggelt op zijn dunne beentjes door het leven, dat voor hem kleur noch geur heeft en waaraan hij nog geene andere eischen stelt dan een stuk droog brood en een teug slappe koffie of water, een hoop vodden tot bed en eenige lompen als kleeding. Als hij grooter wordt voor hem zou de dood eerder een weldaad zijn, omdat hij niets aan 't leven verliest is zijn toekomst, ellende door onwetendheid. Hij leert niets dat hem nuttig kan zijn, hij weet reeds wat hij nog niet weten moest, maar hij zal nooit weten wat hij noodig heeft om een mensch te worden, die den strijd om een bestaan, hoe be scheiden ook, kan voeren. Hij ziet niets dan grove onhebbelijkheid, vuile armoe om zich heen en hij went er aan, zooals een ander aan rijkdom en overvloed. En toch als men hem goed bekijkt heeft hij geen dom gezicht, geen suffe oogen; integendeel ze kijken verstandig, zelfs slim de wereld in. Wie weet, als hij onder wijs kreeg, en opgevoed werd, of hij niet een mensch kon worden, die voor iets anders opgroeide dan voor een bede laarskolonie of een tuchthuis, een mensch die zich een be staan kan veroveren. Maar hij kan 't niet, hij zal het nooit kunnen hij is een nummer 22. Een bodega: Buiten koud, vuil, mistig weder; binnen een blauwe damp van sigaren en sigaretten, alsof de mist van buiten ook hier was ingedrongen en een sprekender tint had aangenomen. Om de gladhouten tonnen, die als tafeltjes dienst doen, oude en jonge gezichten, bleeke en roode wangen, oogen met kunstmatige schittering of dof, onverschillige en schrandere oogen van allerlei tint. De stemmen gonzen onverstaanbaar door elkander, slechts nu en dan klinkt een luide roep tot den kellner hoorbaar boven alles uit. Daar wordt de deur langzaam, schroomvallig geopend, niet opengeworpen met den forschen duw van een betalend be.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1