IN GEZONDEN. Burgerlijke Stand. Kaap-Verdische eilarden ingevoerd. De gedelegeerde bevestigt, dat zich in 24 uur 225 nieuwe gevallen heb ben voorgedaan. Het- werkJcozen-leger in Amerika Het werk Iooz en-leger in de Ver- eenigde Si aten begint het nu zóó bont le maken, dat de regeering krachtdadige maatregelen heeft be volen. Men is nu overtuigd dat de grap ver genoeg is gegaan, zegt de correspondent van Daily Newsen dat het gevaarlijk zou worden als er geen eind aan werd gemaakt. De aanleiding tot dit optreden heeft de regeering gevonden in het geen te Butte in Montana is gebeurd. Een bende van 500 man heeft zich daar meester gemaakt van een trein der Northern Pacific en is daarmede vele honderden mijlen voortgestoomd in de richting van Dakota, ondanks de pogingen van het treinpersoneel om hun dit beletten. De sheriff van Livingstone zette hen met 85 man na, met een anderen trein, en haalde hen bij Columbus in, maar de poli tiemacht was te zwak tegenover de gewapende werkloozende agenten werden, nadat aan weerszijden scho ten gevallen waren, waardoor de aan voerder van de bende werd gewond, van hun wapenen beroofd, en de werkloozen stoomden toen weer verder oostwaarts. Op last van president Cleveland heeft de bevelhebber van het 200 mijlen oostelijk gelegen fort Keogb, hetwelk de werkloozen moeten pas- seeren, bevel gekregen troepen uitte zenden om den trein aan te houden en der bende de verdere reis te be letten. De andere afdeeling van het leger, onder aanvoering van Frye, heeft zich bij Terre Haute in Indiana meester gemaakt van een trein en spoort daarmede oostwaarts. De af deeling onder Kelly is in Iowa tot opstand gekomener is op Kelly een moordaanslag bedroetd, maar deze werd verijdeld. In den staat Washing ton heeft een bende van 1000 man zich te voet op weg begeven naar de hoofdplaats, in de hoop later reisge legenheid per spoor te vinden. Nu de regeering overal krachtdadig optreedt, verwacht men dat de benden binnen een week zullen verstrooid zijn, en dat de vagebonden weerde oude manier zullen volgen om bij tweeën of drieën het land af te loopen. Voor den inhoud dezir rubnek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de Icopy niet aan deninzender teruggegeven. Haar le rxi of Utrecht. Voor den belanghebbende in den uitslag der verkiezingen is waarschijn lijk niet een zoo verrassend geweest als die te Haarlem, waar jhr. mr. J. Roëll direct met een meerderheid van 140 stemmen gekozen werd. De verrassing ligt daarin, dat jhr. Roëll eerst de laatste dagen vóór 10 April candidaat werd gesteld, en niettemin zegevierde over den oud-afgevaardigde mr. Farncombe Sanders, wiens her kiezing vooral buiten Haarlem als zeker werd beschouwd. Ja, huiten Haarlem, maar binnen de Spaarne- stad heeft toch wel niemand op goe den grond die herkiezing durven voorspellen. In Haarlem is het ieder bekend, door den steun van welk al legaartje de heer F. S. in 1891 lid der St.-Gen. werd gekozen. Ra dicalen en katholieken stelden hem in hunne kiesvereenigingen candidaat en buitendien verkreeg hij den steun van de meest toongevenden in de stad die bij monsteradvertenties en strooi biljetten zijne verkiezing aanbevalen. En die toongevenden.het zijn groo- tendeels conservatief-liberalen. Boven en behalve die allen waren toen n<g voor de candidatuur F. S. ijverig werkzaam een onbekende mug partij en een door enkele ingewijden genoemde Ha-Bee-eS-Vijfpartij. Een man, in wien zoovelen hun man meen den te zien, kon de candi 'aat der liberalen toen niet zijn. Deze leden de nederlaaghun candidaat bleef met 400 tegen 1040 stemmen op mr. F. S. in de minderheid. En wat gebeurde nu tegen de ver kiezing van 10 April j.l.? De oud-afge vaardigde werd candidaat gesteld door de anti-revolutionnairen en in een slecht bezochte vergadering der libe rale kiesvereeniging, d. i. door twee ereenigingen, die bij geen der ver kiezingen in de laatste tijden hun eigen candid aten zagen zegevieren. De radicale kiesvereeniging schijnt te slapen of gestorven, althans van haar werd niets vernomen. De ver- eeniging der toongevenden bleek ont bonden, en de magpartij in het voor jaar tot haar valsch, venijnig steken nog niet bij krachten. De andere San ders vrienden waren politiek genoeg eene nederlaag te voorzien en hielden zich stil. Rest de kath. kiesvereeniging, zij die al sedert tijden den uitslag der verschillende verkiezingen in handen heeft. Verstandiger en gelukkiger keuze had deze vereeniging niet kun nen doen dan in jhr. mr. J. Roëll, geboren Haarlemmer, een sieraad der St.-Gen., gewezen lid der Grondwets commissie, een man, met in Haarlem veie vrienden en verwanten. Terstond vormde zich een comité van liberalen ter bevordering dier candidatuur, en het mocht haar gelukken aanbe velingen van den heer Roëll te ver spreiden, voorzien van de ondertee- g van personen uit alle klassen van Haarlems ingezetenen, waaronder, die voor drie jaren bij bovenbedoelde toongevenden behoorden. Hiermede was het vonnis over den oud-afgevaardigde geveld; alleen is het nog voor velen onbegrijpelijk, dat de heer R. niet meer stemmen Waarschijnlijk ligt het hier aan. Aan de Katholieken heeft het moeite gekost den oud-afgv. af te val len. Van invloedrijke zijde, schijnt het, moest zij daartoe worden verplicht en bij de verkiezing zullen er toch op den heer F. S. hebben gestemd. Van de liberalen zijn velen te huis gebleven, omdat zij als lid der Kies vereeniging niet op een ander candi daat wilden stemmen, doch van den radicaal geworden candidaat hunner vereeniging niet gediend waren. En wat is nu in deze omstandigheden een groot gevaar? Dit, dat de heer Roëll voor Haarlem bedankt en voor Utrecht aanneemt. Het zou te veel plaats vereischen, hier aan te toonen, hoe weinig kans een ander der uitgevallen kamerleden in Haarlem hneft waar dan alles in het werk zal worden gesteld om den heer F. S. herkozen te krijgen. De heer R., die ongetwijfeld weet wat de Kamer leden aan hunnen collega F. S. had den, iets wat vele zijner Haarl. kie zers tot nog toe niet weten, zal met deze zijne wetenschap ook rekening moeten houden. Neemt hij voor Utrecht aan, dan is Haarlem waar schijnlijk voor de partij, die hem als een sieraad beschouwt, verloren. Het is daarom te hopen, dat hij niet Haarlem voor een tweeden keer laat kiezen, maar dit Utrecht te doen geeft, dat ongetwijfeld toch voor den heer de Beaufort een ander zal moe ten kiezen, nu deze in Amsterdam en Delft uit de stembus is gekomen. Bovendien is Utrecht voor de partij Roëll een meer secuur district, zoo als uit de verkiezing van 10 April blijkt en zal men daar allicht candi- daten kunnen stellen, die er meer be kend zijn dan de uitgevallen kamerle den alhier. Moge dan in het belang der goede zaak Haarlem tot zijn alge vaardigde verkrijgen Jhr. Mr. J ROËLL. X. VARIA. Op de vleugelen der liefde. Telegram LiefsteOp de vleugelen der liefde zal ik tot je snellenIk kom morgen met den bommeltrein Eduard. Een Engelschman zit bepakt en beladen op een ezel, en wordt door het landvolk aangestaard. - Wat gaapt gij mij toch aan, dom volkHeb je nooit een ezel ge zien? Mode. Zij. Zie eenswat ik daar meege bracht heb Hij. Ach, hoe lief, een bouquet van viooltjes voor mijn xnoopsgat. Zij. Waar denk je aan dat is mijn nieuwe voorjaarshoed Modern. Heer (na de botsing van twee trei nen). Waarom bezorgt men dien onge- lukkigen niet zoo gauw mogelijk ge neeskundige hulp. Arbeider. Wij wachten op de foto grafen. Antipodisch. Moe, zitten bij de tegenvoeters de luciferskoppen ook andersom? De redder in den nood. Zekeren dag hoorde een gentleman, die zich in een dicht bosch bevond, om hulp roepen. Op het geluid af gaande, vond hij weldra een man, die stevig aan een boom gebonden was. Wat is er gebeurd, hoe zijt ge er in dien deerniswaardigen toestand gekomen vroeg hij. Ach, mijnheer, gaf de ongeluk kige ten antwoord, wat ben ik ge lukkig, dat u hier gekomen is 1 Eenige uren geleden werd ik door struikroo- vers aangerand, die me alles hebben afgenomen, wat ze in mijn zakken vonden, en aan dezen boom vastge bonden, opdat ik hen niet zou kun nen volgen en aanklagen. Maar een -eluk zij hebben niet de porte feuille met bankpapier gevonden, die ik in mijn borstzak had. Maak mij spoedig los en zoodra we in de stad zijn, zal het mij een waar noegen zijn u een fijn soupétje aan ie bieden. Dat is heel lief van je, sprak de gentleman, doch daar zij je zoo goed hebben vastgebonden, zal ik maar liever die portefeuille nemen en toch 'nglas wijn op je gezondheid drinken, leeperd En hij deed, wat hij gezegd had, den ongelukkige aan diens lot over latende. Als ge een dun wijnglas bij den voet houdt en er een tikje tegen geeft, zal het een schoonen klank voort brengen. Als men het glas haastig bij den mond brengt en er zoo hard mogelijk den zelfden toon inschreeuwt, zullen de trillingen zoo vergroot wor den, dat het glas in stukken springt. Dit was een geliefkoosd kunstje van Lablaché, den beroemden bas anger, die, als hij in gezelschap met zijn vrienden was, op deze wijze alle gla zen, die hem gegeven werden achter, elkaar brak. Student. Och, beste oom, wees zoo goed en help me aan honderd gul den anders moet ik ze leenen van 'n woekeraar, die voor eene maand nota bene tien gulden rente vraagt! Oom. Weet je wat, neef hier heb je tien gulden leen nu maar van dien woekeraar. Heeren de lucht is eene substantie, welke wij niet kunnen zienmaar zij is in geenen deele zoo eenvoudig saamgesteld, als ze eruit ziet. Gedurende het examen. Professor. Is ivoor elastisch? Examinant (bewaart het stilzwijgen). Professor (om hem op den weg te helpen). Speelt gij biljart? Examinant (blijmoedig). Nu, als u liever 'n partij biljart speelt, ik ook Vaderlijke bescheidenheid. Ik zeg u, mijn vader was een toonbeeld van bescheidenheid. Denkt u, dat hij zich ooit op mij iets heeft laten voorstaan Commissariaat van Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Een klein wit boezelaar. Een witte vrouwenzak waarin een zakdoek en een weinig geld. Een muntbiljet van ƒ10.Een nieuw kinderschoentje. Een grijs pélérine-jasje. Twee cricket schoppen. Een breekijzer. Een fran- sche dictionnaire door Kramer. Eene bruinlederen portemonnaie waarin eenig geld. Eene parapluie. Twee tulen mutsen. Twee schoppen. Een schilders-stopmes. Een lorgnet. Een zak voorzien van twee initialen ,hall gevuld met oud ijzer. Een ijzeren rij- tuigmoer. Een koralen armband met sluiting. Een lombardbriefje eener gouden ketting. Een koperen ring. Een parapluie. Een doosje waarin eene lantasie-broche met twee dito oorbellen. Twee meerschuimen ciga- rettenpijpjes in étui. Een kinder schoen. Een engelsch leesboek. Eene kinderportemonnaie waarin eenig geld. Een stuk houtzaagwerk. Eene grijs lederen portemonnaie waarin o. a. eenig geld. Eene koperen staart eener rijtuiglantaarn met daarin zich be vindende veer. Een rij wiel trapper. Eene fantasie-oorbel met steen. Een knipmes. Eene portemonnaie waarin eenig geld. Een wollen boezelaar. Eenige sleutels aan een ring. Eenige sleutels aan een touwtje. Eenige oude verroeste sleutels aan een touw. Een sleutel. Stoom vsa-tbarich'.a-. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam passeerde Donderdag 26 April, des ochtends 7 uur 80 min., Lezard; had eenige vertraging door een klein machine-defect, doch kan heden, des avonds, voorgaats van den Nieuwen Waterweg zijn. Het stoomschip Loch Etive van de N. A. T. L., van Newyork naar Rotterdam passeerde 26 April, des morgens, Scilly. Het stoomschip Gedé, van Rot terdam naar Java, vertrok 26 April van Marseille. Het stoomschip Prins van Oranje van Amst. naar Batavia, arriveerde 26 April te Padang. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New}mrk, passeerde 26 April des nam. 8 u. 15 mLezard. Het stoomschip Soerabaja, van Ja va naar Rotterdam, vertrok 26 April van Aden. Het stoomschip Prinses Sophie^an Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 April van Suez. Bevallen: 26 April. E. Radsma Schrier d. - M. de Ruitervan Huis d. Overleden: 25 April. M. C. Berkhoutde Jong 69 j. KL Heiligl. C. Verhagen 26 j. Leidschestr. 26. H. Gans Spruit 62 j. Rozenpr.str. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 24 April. B. H. P. Janssen en M. C. B. Chorus, Heer len. 25. L. ter Brake G.Bz. en J. J. Immink, Vriezen veen. - E. Verschoor en A. W. Krenning, Hilversum. 26.. A. H. Tierie en A. de Lange, Amst J. Holl en M. Vegtel, Amst. - J. J. W. van Loenen Martinet en A. B. Korthals, Amst. - K. Reijgers en D. Steffens, Amst. Bevallen: 24 April. H. Dus- seauBollusset z., Amst. 25. C. J. E. van MarleDe Wit d., Amst. 26. H. G. BrandtDekker z., Amst. Overleden: 14 April. Wed. J. J. de VrééFranck 72 j., Amst. 23. J. J. Kok Jr. 36 j., Amst. - J. de Klopper 42 j., Amst. 24. A. E. W. Muller jd. 71 j., Rijsenburg. R. Rem- melts 83 j., Assen. - J. P. C. Canté 59 j., Amst. - P. G. van den Berg 61 Doorwerth. -M.VolgenantGakes 67 j., Amst. 25. T. BusVan Marle 37 j., Harlingen. - J. C. van der Mark jd. 66 j., den Haag. - L. Eland 89 j., Voorburg. taugeboden betrekkingen In Nederland Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnês buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van p 'stzegel. I. Bekvr raaa'ctj. togan Juli bek. m verk. au vermak, v. mant 2 Tweada oand. not op not. kant. te Amit. bij afw. v. eerste diens p a&ts tijd of geli. in te nem 3. Fl. jongm. op uross. kant. te Amst bek m. adm. en corresp. I efst m vakk. sal. f 6ü0. 4. Gesch. pais v. fa or. in N Brab prakt. bek. m. boterm beh. d. melk en verJ. on Ierd. boterf. 5. F'. pers. bij agent in manuf. vertr. me'" ni'Sche corre3p sal. n. btyiw. "pr. r*f. 6 1 a 2 fl. pers. b j te A met. gav. maat», v. alm gerecht, aard. v. hop- en adm. weru vast aal. f 85 p. md. ra. prov. voll. inl m. afschr. aet. 7. Winkelbel, in schoenwijk. terst. te -s Grav. in dr. schoenwink. werkz. gew. 8. 'Jngeh m\:hinist 15 Mei g bek. m. beh. v. gasmotor en elect, licht-install loon f 16 p. w. Eindelijk slaapt de kleine, het meisje legt haar zusje in de bedstede en neemt den jongen bij zich op schoot. Met z'n beiden bekijken ze een boek, beduimeld en vies, vol scheuren en vlekken, daarin leest zij langzaam en gebrekkig eenige woorden, die zij niet begrijpt, hoezeer zij zich daarvoor ook inspant. Ze zou wel beter leeren en begrijpeD, ze zou 't zoo gaarne willen want ze is leergierig, die kleine meid en doet graag haar best, maar zij kan niet meer naar school, want zij moet op de kinderen passen moeder vertrouwt haar kroost wel aan een negenjarig meisje maar niet aan de kinderbewaar plaats toe. Weer een No. 22. Een zee van licht straalt van den blauwen zomerhemel af op de tallooze uitstallingen en kraampjes met hun vergeelde of nog helder witte zonneschermen, 't Is marktdag en woelig en warm op het groote plein, waar kijkers en koopers dicht opeendringen. Buitenmannen in zwarte pakken, waarvan de broekspijpen te kort en de jaspanden te lang zijn, staan onbeweeglijk stil, vastgeplant op hun voeten, alsof ze wortel geschoten hadden in den grond. Ondanks de warmte, zijnde meesten gearmd bevestigd aan vrouw of vrijster, die bijna altijd een vierkanten rug, een zwart zijden boezelaar en een gouden horlogeketting op haar platten boezem heeft De overige bezoekers zyn meest werklieden, die niet wer ken omdat het Maandag is. Vóór ze naar het wijnhuis gaan om hun bijzondere gevoelens te luchten, slenteren ze met 0611 pijp in hun mond, de handen op den rug, over de markt met behagelyke langzaamheid, of staan om een handkar met toeken en liederen, ach verdiepend in de lezing van „De ledige stoel" of van een meer moderne treurzang, als „Af scheidsgroet van den koloniaal aan zijn beminde." Meer nog dan de werklieden zijn hun vrouwen vertegenwoordigd, knap of slordig gekleed, met of zonder kinderen op haar arm of aan haar rokken bengelendsommigen een kinderwagen voortduwend, waarin gekochte koopwaren, als stoffers of em mers, manufacturen en eetwaren, naast en op den baby zijn gestapeld. Zelfs dames ziet men, die, naar den laatsten smaak gekleed, grasduinen in doozen met bloemen eu borduursel. Als men haar aanziet, schenken ze een verachtelijken blik aan de koopwaren omdat zij niet willen laten merken, dat ook zij koopsters zijn. En tusschen al dat volk glijdt sluipend en voorzichtig als een klein roofdier, een tengere jongensgestalte. In de dichtste volte, bij de meest bezochte uitstallingen, dringt hij door, zonder dat men op hem let, zoo weinig hinderlijk en luid ruchtig is hij. Als men hem aanziet, dan ziet hij u ook aan, met een open, eerlijken oogopslag en een glimlach om den mond, die iets innemends heeft. Maar die oogopslag, die glimlach is een valstrik, die uw blikken gevangen moet houden, opdat ze niet zoeken zullen naar zijn handen, ver borgen achter den rug van den een of ander, bezig om hun slag te slaan. Plotseling is hij verdwenen als een visch, die eensklaps duikt en wegschiet, om verweg weer voor den dag te komen. En in de omgeving der plaats, waar hij gestaan heeft, mist iemand zijn beurs of portemonnaie en bijna niemand verdenkt den kleinen, tengeren jongen met zijn schranderen glimlach en eerlijke oogen. Maar vroeg of laat zal er een dag komen, dat een snelle, krachtige hand de tengere pols zal omvatten, bezig in den zak van een ander. Dan wordt de lenige knaap met zijn verstandige oogen, die alleen bij het kwade is ter school geweest, als een zakkeroller van de markt gevoerd, dan aal hij voor den rechter verschijnen, die hem verwijzen zal naar het gezelschap van andere knapen, waarmee hij niet zal mogen spreken en van wie hij toch veel zal leeren, wat hem nog rijper zal doen worden in de kennis van het slechte. Zijn natuurlijke aanleg had hem voorbestemd tot iets be ters; bij degelijk, verstandig onderwijs, zou hij misschien tot die selfmade mannen behoord kunnen hebben, wier aangeboren schranderheid hen opvoert tot eer en aanzien. Maar zijn omgeving, zijn ouders misschien zelf, stuwden hem in een verkeerde richtinginplaats van nuttige kunde op school, leerde hij stelen op de markthij bespotte zijn buurjongens en lachte hen uit, omdat ze naar school gin gen hij hoefde niet, zijn dronken vader kon het niet sche len en wie anders zou hem kunnen dwingen zijn jeugdig boevenbestaan op te geven, dat een gewoonte was geworden even als iets anders. En de koopvrouw, die op een dag zoo'n kleinen boef, op heeterdaad betrapt, ziet wegbrengen door een agent, weet niet welk een ernstig verwijt ze de maatschappij toevoegt, als ze gemoedelijk boos tot een koopster zegt „'tis, God help me, een schande; zoo'n jongen moest op school zitten, inplaats van hier op de markt te luieren, zoo'n kind weet eigenlijk maar half wat ie doet." Ja, 't is een schande voor ons land geen schoolplicht te hebben, waar zoovele landen reeds zijn voorgegaan. JUSTUS VAN MAUR1K. Met bizondere toestemming van den schrijver overge nomen uit De AmsterdammerWeekblad voor Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3