Voor onze Vensters. teil NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang Woensdag 2 Mei 1894. No. 3322 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: J. C PEEREBOOM, J. C. PEEREBOOM. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verBchijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-&. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEËHEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangére G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONESSnee., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Bij dit nummer jwordt den Geabon- ieerden gratis een lijstje van van Haarlem vertrekkende Treinen,Stoom trams en Tram-Omnibussen toegezon den, in beknopten vorm. Directeur- Uitgever. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: Het huwelijk van den Groothertog van Hessen met Prinses Melita van Coburg. Het bruidspaar. De koningin van Engeland in Coburg. De ouders der bruid. De bruid in haar bruids gewaad. De gala-tooneelvoorstel- Ëng. De huwelijksvoltrekking. Na de voltrekking. De lunch na bet huwelijk. "Vertrek der jongge huwden naar het kasteel Kranich- stein. Het kasteel Kranichstein. De hertog van Coburg en zijn schoon zoon. De kroonprins van Rusland en zijn verloofde, prinses Alice van Hessen. Politieke Platen. Afbeeldingen uit Eigen Haard. Directeur- Uitgever. Haarlem1 Mei 1894. Recherche. De burgemeester dezer gemeente heeft aan den dienst der recherche twee agenten van politie toegevoegd, t,w. J. Jansen en J. W. Misset. De aanleiding daartoe is de ge bleken noodzakelijkheid om strenge controle uit te oefenen op verdachte huizen en op de bedelarij. Onze politie telt nu derhalve vier rechercheurs. Gistermiddag hebben de inspec teurs en adjunct-inspecteurs van po litie hunne opwachting gemaakt bij den Burgemeester, met den nieuwen helm gekleed en voorzien van den sabel. Deze beide bewapeningsstukken voldoen goed bij de kleeding dezer ten aren Stedelijk Museum. Het bezoek aan het Stedelijk Mu seum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier was iu de maand Maart i.l.256 personen tegen betaling en 360 personen zonder be taling. Vere9niging tot verfraaiing. Maandagavond hield de vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en om liggende Gemeenten en tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer, hare gewone jaarlij ksche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer J. Krol Kzn. Het jaarverslag over 1893 werd door den lsten secretaire voorge dragen en door de vergadering goedgekeurd. Verschillende punten worden daarin gememoreerdde ver betering van het voetpad aan den oostenlijken berm van den Wagenweg; het verleenen eener bijdrage tot den aankoop van een monumentaal ge smeed ijzeren hek, dat den muur tusschen het Museum van Kunst nijverheid zal vervangen; het be schikbaar stellen eener verguld zilve ren medaille voor den schietwedstrijd van de afd. Haarlem van den Bond van Nederl. Oud-Onderofficieren. De vereeniging plaatste banken op verschillende fraaie punten. Het plan om stoelen te verhuren bij muziek uitvoeringen bij de tent in den Hout werd uitgevoerd. Hoewel het seizoen reeds ver gevorderd was, zijn in Juli Augustus en September toch nog on geveer 800 stoelen verhuurd. Een verzoek aan den Raad om meer systematisch te werk te gaan bij het geven van namen aan nieuwe straten. De exploitatie van den Stui- versgids werd opgedragen aan den heer H. N. Mul. Pogingen om die door jongensop drukke Zondagen aan het station te doen verkoopen, hadden geen succes. Evenwel blijft het Bestuur trachten, den Gids zoo veel mogelijk te verspreiden. Aan de leden der Maats, voor Pharrqacie, die in Augustus hier vergaderde, werd een Ex. van den fraaien gids voor Haarlem, uitgave Tjeenk Willink, aangeboden. Eerstdaags zullen in den omtrek op verschuilende punten handwijzers worden geplaatst. In combinatie met „Weldadigheid naar Vermogen" werd de weg in den Hout van hotel Schol ten af langs de verschillende buitens tot aan den Rijksstraatweg behard en gedeeltelijk bestraat. Door den Voorz. werd medegedeeld dat binnenkort weder een aanvang zal worden gemaakt met het -plaat sen van, stoelen in den Hout ter verhuring bij de concerten. Het ge meentebestuur heeft vergunning ver leend, niet alleen om deze stoelen om de muziektent te plaatsen, maar ook langs het hek van de sociëteit „Trouw moet Blijken." Een derde der bestuursleden vol gens reglement aftredend, werd her kozen. Benoemd werd als bestuurs lid de heer J. van de Pavord Smits. De toestand der financiën is zeer bevredigend, het batig saldo over het jaar 1893 bedraagt f753.50. De rekening werd goedgekeurd. Er werd gememoreerd, dat aan le den van de vereeniging de vrije wan deling op verschillende, voor het pu- biek gesloten, buitens is toegestaan. De vergadering werd gesloten. R K. Volksbond. Zooals bekend is heeft de afdeeling Haarlem van den R. K. Volksbond het perceel 40 op de GedJ Oude Gracht doen inrichten als vereeni- gingsgebouw. Deze inrichting, die morgen, Woensdagavond wordt ge opend, werd heden door ons bezich tigd. Het gebouw is hoogst doelma tig ingericht, zoowel wat betreft de gelegenheid tot het houden van ver gaderingen, als de gelegenheid tot ontspanning -voor de leden, en voor hunne kinderen, voor wie de tuin meer is bestemd. Beneden bevinden zich twee loka len, het kleinste is bestemd voor vergaderingen van de 21 onder-af- deelingen, welke de afd. Haarlem met hare ruim duizend leden telt het grootste is ingericht tot koffie huis, hiervoor is vergunning aange vraagd. Achter dit keurig nette lo kaal, dat ook een goed voorziene lees tafel en een biljart bevat, is de groote tuin gelegen. In de gezellige be stuurskamer, die zich ook beneden bevindt, hangen aan den wand de beel tenissen van monsgnr. Bottemanne, bisschop van Haarlem en van den ijverigen voorzitter en oprichter der afdeeling, den heer A. J. de Jong. Tevens vindt men in de bestuurs kamer de bibliotheek bestaande uit 800 boekdeelen. Achter deze bestuurs kamer ligt het nieuwe bijge bouwde gymnastieklokaal, dat ook gebezigd wordt voor de zangrepetitiën enz. Boven voor bevindt zich eeue flinke ruimte voor het houden van lezingen, waarin 150 personen kunnen ge plaatst worden. Tevens bevindt zich op de eerste verdieping de woning van den heer C. J. A. Ravelli, die de exploitatie op zich genomen heeft. De geheele inrichting maakt door hare netheid en gezelligheid zulk een aangenamen indruk, dat wij er niet aan twijfelen of de leden zullen trotsch op hun gebouw zijn en hiervan blijk geven door er menig vrij uurtje met de leden van hun gezin door te bren gen, en het aldus te doen beantwoor den aan het goede doel, daa met de stichting is beoogd. De consumptie is uit den aard der zaak niet duur; voor een goed glas bier zal slechts 5 cents moeten wor den betaald. Bij de inwijding morgenavond zal de heer rector F. J. A. M. Wierdels adviseur van den Bond waarschijn lijk een woord spreken. Her-IJk. Voor den her-ijk der maten en ge wichten zal zitting worden gehouden in het koffiehuis van F. Prinsen in de Wijde Appelaarsteeg en wel Voor den her-ijk der ten verkoop bestemde maten en gewichten op 22, 23, 24 en 25 Mei. Voor apothekers-, goud- en zilver smidsgewicht en verdere gewichten bestemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daarboven, 26 en 28 Mei. Voor den her-ijk in het algemeen voor de bewoners van afdeeling I. 29, 30 en 31 Mei. II. 1, 2, 4 en 5 Juni. III. 11, 12, 13 en 14 Juni. IV. 15, 16, 18 en 19 Juni. V. 20, 21 en 22 Juni. VI. 23 en 25 Juni. in het algemeen 26 Juni. Dagelijks van 's morgens 912 en van 's namiddags 14 uur. Muziekuitvoering in den Hout, Aanstaanden Donderdag,zijnde Hemel vaartsdag zal het gemeentelijk mu ziekkorps in den Hout een muziek uitvoering geven van 2| tot 4 uur; de fontein zal tevens in werking zijn. Weldadigheid naar Vermogen. Maandelijksch overzicht der uit gaven. Aan behoeftigen werd na onder zoek uitgereikt Aan brood en levensmiddelen Nov. '93, f379.62. Dec. '93, f 420.70%Jan. '94, f727.911/s Febr. '94, f696.68. Mrt. '94, f454.33%. April '94 f 324,67J4- Totaal van 1 Nov. '93 tot 30 April '94 f3003,93. Aan brandstoffen Nov. '93, f22.29V2 Dec. '93, f 191.31. Jan. '94, f 187.11% Febr.'94, f88.78%Maart'94,1149.99% April '94 f 1,11%Totaal van 1 Nov. '93 tot 30 April '94 f 590.61JÓ. Aan ligging en kleeding Nov. '93, f39.10. Dec. '93, f62,62%. Jan. '94, f96.27Vs. Febr. '94, f89.85. Maart '94, 146.15. April f25,25. Totaal van 1 Nov. '93"tot 30 April '94 f359,25. In geld Nov. '93, f 784.271/3- Dec. '93, i 847.17%Jan. '94, f 1065.46. Febr. '94, f 1259.55. Maart '94, f806.84% April '94 f753,40. Totaal van 1 Nov. '93 tot 30 April '94 f5516.70%. Voor werkverschaffing Jan. '94, f300.00. Totaal in Nov. '93, f 1225.29. Dec. '93, f 1521.81 Vs. Jan. '94, f2326-76%. Febr. '94, f 2134.86%. Maart '94, f 1457.32%. April '94 f1104,44. Totaal van 1 November '93 tot 30 April '94, f9770.50. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstukken enz. uitgereikt. Mei-beweging. Hedenmiddag ten 12% uur had in de groote zaal van „Felix Fa vore" de aangekondigde 1 Mei-meeting plaats. Alvorens deze een aanvang nam, werd een optocht gehouden, uitgaande van het oude-station, van waar de ruim 200 man talrijke stoet zich met opgerolde banier door Spaarn* wouderstraat en Damstraat naar het vergaderlokaal begaf onder het zin gen van het „acht-uren"lied. Slechts de kleinste helft woonde de bijeen komst bij, waarin als spreker op trad de heer Akrates uit den Haag, een nog jeugdig persoon. In zijne rede drong hij aan op het houden van eene algemeene werk staking op 1 Mei van het volgende jaar. Ongeveer kwart over een ver liep de vergadering, daar de meeste aanwezigen zich naar hun werk be gaven. Reeds vroeg hedenmorgen be vonden zich betoogers in den Hout, die vandaar zingende door de Hout straat de stad introkken. Zij stoorden zich niet aan het bevel der politie om niet in de stad te zingen, we gens nachtelijk rumoer, en hielden daarmee eerst op, nadat de inspec teur Wiebenga hen daartoe op de Ged. O. Gr. driemaal had gesommeerd en de aanwezige agenten de sabels had den getrokken. Daarna ging men kalm uiteen. Afdeeling„Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 1 Mei hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 6 voor loopwerk, 2 voor brei- Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK II. Hamiltons bezoeïc. Voetgangers en rijtuigen spoedden zich voorbij, overal klonken stemmen. "Van de toren, waar een vijandelijke hand de kleuren van het land naar beneden had gebaald, sloeg bet in diepe, zware tonen zes uur. Mark Hamilton streek met de hand over het voorhoofd alsof hij niet instaat was helder te denken. "Ja, ik vrees dat Louise de meeningen van haar vader is toegedaan," zei hij langzaam, maar voegde er haastig en op triomfantelijken toon bij „Maar mijn invloed zal haar de zaak wel beter doen inzien 1" Leighton wendde den blik niet van het gelaat van den jongen man af. Op denzelfden kalmen toon, die aan de woorden bizonder gewicht gaven, vroeg hij „Denkt gij, dat alleen de lefde voor u haar er toe brengen zal om beginselen, die haar 1 van haar kindsheid af zijn ingeprent, te verloochenen?" „Ik verwacht dat zij vertrouwen zal hebben in de waar heid van mijne beschouwingen." „Dan vrees ik, dat gij teleurgesteld zult worden." „Waarom denkt gij dat?" „Omdat ik niet geloof, dat zij hare inzichten zal prijsgeven voor de uwe." „Als zij dat weigert, zal ik...." „Uwe inzichten veranderen naar de hare." „Neen, dat nooit," antwoordde Mark vol vuur. „En waarom niet?" „Omdat ik dan verraad zou plegen aan mijn geweten." „Zeer juist. En zoo zou ook miss Edgeworth handelen tegen haar geweten, wanneer zij alleen uit liefde voor u hare inzichten zou veranderen. Kunt gij hare opvatting verande ren, goed en wel, maar wanneer alleen de liefde voor u dat bewerken moet, is het de ware overtuiging niet." Dit korte gesprek was fluisterend gevoerd. In het steeds dikker wordende duister waren de twee vrienden heen en weer gewandeld en stonden nu dicht in de nabijheid van de woning van den heer Edgeworth. Plotseling zag Leighton dat drie personen het huis verlieten en de aandacht van Mark Hamilton door een gebaar op hen vestigende, fluis terde Leighton „Daar is de heer Edgeworth met George Creston en den man in uniform. Ik ga hen na." Terwijl Leighton zich onder de menigte begaf in de rich ting die de drie mannen hadden gekozen, keerde Mark zich om en wandelde zonder te weten waarom, een halfuur doel - loos de lange straat op en neer. Daarop nam hij plotseling een besluit en naar het huis van den heer Edgeworth gaande, belde hij aan. Een negerbediende deed hem open, op wiens gelaat te lezen was, dat hij hoewel slaaf, met zijn lot niet ontevreden was. „De juffrouw is weg, mijnheer," zei de neger in antwoord op Marks vraag of juffrouw Louise thuis was. „Weg?" vroeg Mark en staarde den zwarte verbaasd aan. „Waarheen „Dat weet ik niet, mijnheer. De juffrouw heeft het mij niet gezegd. Vanmiddag is ze heengegaan, met den trein, denk ik." „En heeft juffrouw Louise geene boodschap voor mij ach tergelaten? Zij wist toch, dat ik vandaag komen zou. Vreemd, dat zij vertrokken is." Deze laatste woorden had Mark meer tot zichzelven, dan tot den neger gezegd. Zijne verwondering ging over in onge rustheid en tal van verontrustende gedachten gingen hem in een oogenblik door het hoofd. Was Louise opzettelijk heengegaan om hem niet te ont moeten? En dat nadat zij een week geleden in de beste harmonie van elkander waren gegaan? Het kon niet zijn. En toch er waren in die week zoovele gebeurtenissen voorgevallen. Het was immers niet onmogelijk, dat deze in vloed hadden uitgeoefend op het hart van het meisje. Mark Hamilton was in het zuiden geboren. Niettemin was hij een groot voorstander van de Unie, terwijl Edgeworth

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1