NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Zondagsblad. lit üen Burgeroorlog in Amerika. lie Jaargang: Zaterdag 5 Mei 1894. No. 3324 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Het Geïllustreerde HEREEN1GD NABETRACHTING STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gcheele Kijk, per 3 maaudeu 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X~3=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuceParijs 31 bis Faubourg Montmartre: Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Te Monte-Carlo. Haarlemmer Hal letjes CC. Binnen- en Buiten- landsche berichten.Varia. Adver- tmtün enz. gin No. 19 van het Geïllustreerd Zondagsblad verschijnt het vervolg van den geïllustreerden Roman van Hugo Lubliner. Buitendien is de inhoud als volgt: Moderne beschaving (met illustra tie). Afgetroefd .(met illustratie). Muziek als geneesmiddel (met illu stratie). Greenwich- en Midden- Europeesch (met illustratie) De laatste oogenblikken van Chopin Likeurvlekken. Een middel om roest te verwijderen. Invloed van het licht op de gezondheid. De handel van hondenhuiden in China. Een flink woord. Vuurwerk over dag. Nieuwe nooten Zieke kamerplanten. Curiositeit. Een nieuw gebruik van postduiven. Warme melk als geneesmiddel. Voorts tal van geïllustreerde Anecdoten. Prijswinner van Raadsel LXXXIX. Puzzle. Nieuw Prijsraadsel. Oplossing van Prijsraadsel XCI. Schaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. uit den GEMEENTERAAD- LX. De Raad heeft de plannen en tee- keningen voor het Stads Pillenpaleis aan den Kampersingel zal ver- m, goedgekeurd. Bijna had de heer Stolp nog vijftig centimeter van de gevelbreedte afgekregen, waarmee dit Raadslid den toegang naar het achterterrein woü 'verureeden, maar het lnkte toch niet. De commissie van de Stadsapotheek hield met hand en tand aan de veertien meter gevel breedte vast en zei het (was het niet Mac Mahon) na: „geen duim van •ons grondgebiedDe heer Loomeijer evenwel, die dan toch ook wel weet ke breedte een huis moet hebben zal men er een behoorlijk ronde pil ,$n een goed verdeelde poeier en een homogene emulsie in kunnen maken de heer Loomeijer zei, dat het ge bouw gerust 50 c.M. smaller kon en dan nog voldoende zon zijn voor tweemaal de receptuur die er nu is. Maar dat hielp ook niet even min als de ietwat ondeugende op merking van den heer Stolp, dat toen de apotheek op de Nassaulaan komen zon, een gevelbreedte van 12 meter voldoende werd geacht. Hierop werd geantwoord, dat bij dat plan binnenplaatsen moesten worden ge maakt en dat die bij dit plan ver meden zijn, hetgeen den bouw veel goedkooper maakt. Naar ik verneem, heeft een van onze haarlemsche medici, die aan hypnose en suggestie doet, de mee ning uitgesproken, datjde stadszieken nn veel gauwer zullen herstellen nu hunne medicijnen zullen worden klaargemaakt in zoo'n sierlijke om geving. Het vroolijke, opgewekte, jo lige, dat zal uitstralen van het Pil lenpaleis, zal den patiënten levens moed, levenslust en daardoor ge zondheid suggereeren. Na deze geleerdheid heb {ik er be hoefte aan eens over meer gewone zaken te praten, over de kermis bij voorbeeld. Ieder weet welk een stroom van woorden het voorstel van de vijf Raadsleden heeft uitgelokt en hoe per slot na al die moeite toch nog geen beslissing werd verkregen om dat de stemmen staakten, veertien voor en veertien tegen en in de vol gende vergadering dus zal worden Het spreekt wel vanzelf, dat de verschillende adressanten nu aan het voorspellen gaan, hoe die stemming den volgenden keer zal afioopen. De 28 leden die nu aanwezig waren, zul len natuurlijk de volgende maal pre cies zoo stemmen als nu en de vraag is dus, wat men te verwachten heeft van de drie Raadsleden, die ontbra ken. Van deze zijn er twee, de heer jhr. Van de Poll en de heer mr. 't Hooft ongesteld en zullen zeer waarschijnlijk die volgende vergade ring nog wel niet kunnen bijwonen. De derde is jhr. mr. Y2.I1 ^tvrum, die verleden jaar tegen de inkrim ping heeft gestemd.. Wanneer dus de Raad, met uitzondering van de heeren Van de Poll en 't Hooft, com pleet is in de volgende vergadering, geeft de stem van den heer Van Styrum den doorslag en wordt het voorstel van de vijf Raadsleden waar schijnlijk aangenomen. Ik zeg „waarschijnlijk" omdat het feit dat de heer Van Styrum het vorig jaar tegen de inkrimping was, nog niet bewijst, dat hij nn vóór het voorstel der vijf leden stemmen zal. De voorstanders van dat voorstel heb ben evenwel nog een andere kans en dat is, dat de tegenstemmers niet voltal lig zijn. Er zijn, niet waar, twintig redenen waarom iemand verhinderd kan zijn een vergadering bij te wonen: een verkoudheid, kiespijn, verstuiking van den voet etc. Misschien zou men de helft van de tegenstanders op den beslissenden dag met kiespijn kun nen opschepen door hnn den vori- gen avond eenlekkere roomtaart thuis te zenden aangenomen altijd dat ze het geschenk aanvaardden. Terwijl ik het lijstje van vóór- en tegenstemmers nakijk komt me nog een beter denkbeeld voor den geest. Al de aanwezige juristen in den Raad hebben tegengestemd. Onder de voor stemmers is, zeer eigenaardig, geen en kele rechtsgeleerde.Welnu, men zende op den beslissenden dag, een kwartier voordat de Raadszitting begint, ver schillende personen naar deze rechts leerden om hun advies in te winnen over de een of andere ingewikkelde testamen tsquaestie, zooals iedereen die wel van naderbij of verderaf, in zijne familie heeft. Men houdt hen een uur aan de praat en wanneer zij hijgend de Raadszaal komen binnen snellen, is de stemming voorbij. Niet- rechtsgeleerden zou men thnis kun nen houden door hun eene serenade te brengen. Wat de ziektekansen onder de vóor- en tegenstemmers betreft, deze staan voor de beide partijen gelijk omdat elke partij een medicus in haar mid den. De zorg voor de gezondheid der tegenstemmers is aan den heer Lo de wij ks, die voor het welzijn der voorstanders aan den heer Van den Berg opgedragen. Scherts terzijde, ik weet niet of de Raad wel doet met het voorstel der vijf leden te verwerpen. Het moge waar zijn dat vrouwen en kinderen op de lijsten hebben geteekend (hier kan niemand voor) in elk geval is het zeker, dat er duizenden neringdoen den zijn onder de adressanten. En waar zij in verhouding tot vele an dereu hooge lasten moeten opbren gen, dan inag men zich Wv 1 goed be denken voor men hun een gedeelte hunner inkomsten ontneemt. Ik breng gaarne hulde aan onzen burgemeester voor de wijze waarop hij de vergadering heeft geleid. De heer Boreel spreekt zelf niet vaak en nooit lang, bovendien weet hij wat hij wil wat vooral bleek toen hij niet gezind was, het onderwerp van het debat te splitsen zooals door den heerMacaré gewenscht werd. Was dit geschied, dan zou de discussie onnoodig ge rekt zijn en dat onze burgemeester niet van lange debatten houdt, maakt hem voor Raadsvoorzitter bijzonder geschikt. Haarlem4 Mei '94. Tot tegenschatters van de Rijks- personeele belasting alhier zijn door B. en WW, benoemd de heerenJ. W. Veldheer, J. C. van Niel, A. Rin- kema, J. P. A. Nelissen, J. van Ek Jz. en P. A. Poppink. Het bedanken van Jhr. Mr. Roëll. Donderdagmorgen vroeg werd door ons het navolgende bulletin in het centrum der stad verspreid „Men seint ons: „Voor Haarlem bedankt, Utrecht „aangenomen. (w. g.j ROËLL. Haarlems kiezers worden derhalve opnieuw ter stembus geroepen. Het ligt voor de hand, dat de kies- vereeniging „Vooruitgang" den oud afgevaardigde Mr. Farncombe San ders opnieuw zal candideeren. Zoo als uit achterstaande advertentie blijkt, wordt door het Comité, dat den heer Roëll candideerde, nu tot candidaat gesteld de heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, die te Rotterdam is uitgevallen. Het is dus waarschijnlijk dat van beide zijden duchtig zal worden ge werkt om de overwinning te beha len. De strijd zal des te interessanter zijn, omdat bij de vorige verkiezing, zoowel de voorstanders van den heer Roëll als die van den heer Sanders beweerd hebben, dat de thuisgeble ven kiezers het met hen eens waren. Hoe nn eigenlijk de meerderheid van Haarlems kiezerskorps denkt over de kiesrechtuitbreiding zou dus Kunnen blijken bij de aanstaande verkiezing. Het aantal kiezers in het hoofd kiesdistrict Haarlem voor de provin ciale staten bedraagt, met inbegrip van alle onderkiesdis trioten 6108. De heer Jac ?9ft, tot nog toe le schrijver der A.-R. kiesvereenigiug „Nederland en Oranje" alhier, heeft als zoodanig zijn ontslag ingediend. Door de heeren Gebr. van Waardt zijn alhier de eerste nieuwe aardap pelen ter markt gebracht de prijs was 0,42^ p. kop. Bekroning „Willielmina- Bron." Op de hygiënische tentoonstelling, verbonden aan het XI Intern. Me dische Congres te Rome, ontving de Wilhelmina-Bron de Zilveren Me daille, voor haar natuurlijk keuken zout houdend Staalwater. Particuliere Arbeidsraad, Maandagavond hield de arbeidsraad een buitengewone vergadering onder voorzitterschap van den heer J. van den Ban. Door de leden, de heeren H. J. Geijl en J. van der Wijde als afge vaardigden ter vergadering van ver schillende arbeidsraden in Nederland gehouden te {Amsterdam 22 April j.L werd verslag uitgebracht. In die vergadering van afgevaar digden was besloten een adres te zen den aan de Ministers van Water staat handel en Nijverheid en Oorlog, om bij uitbesteding van werken in de bestekken de bepaling op te nemen van een mininum uit te betalen loon en een maximum werktijd. Aan de in die vergadering benoem de commissie ter voorbereiding van gemeenschappelijk door die raden te behandelen onderwerpen, werd op gedragen een concept-adres op te ma ken, hetgeen dan door den heer mr. C. A.Elias secretaris van denAmsterdam- schen arbeidsraad aan de verschillen den raden zou toegezonden worden, om zoo noodig wijzigingen er in te kunnen maken. Dit concept-adres wera nn door den voorzitter in behandeling gebracht en na eenige bespreking en een kleine wijziging werd het met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werd als 2e secretaris ge kozen de heer J. Machielse. Wegens het vergevorderde uur werd na een gedeeltelijke behandeling van het Huish. Reglement de verdere be handeling daarvan uitgesteld tot de volgende vergadering op 15 Mei a.g. De commies le klasse W. Bos aan het post- en telegraafkantoor te IJmui- den wprdt met lo Juni overgeplaatst naar Rotterdam. Leger des Heiig, Omdat de heilsoldaten te Ijinuiden verleden week Donderdag en 1.1. Dins dag niet verschenen waren, meende men daar, dat zij het beleg van IJmui- den opgegeven hadden. Woensdag avond waren zij evenwel weder pre sent, maar werkten weer onder vrij ongunstige omstandigheden en tot Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK III. De plantage „Wat zei de vreemde neger dan?" vroeg Louise, zich be dwingende om Lactitia moed in te boezemen. „Ik weet alles niet meer, hij praatte zooveel. Hij zei, dat hij wist wat er omging in het Noorden, dat president Lin- ooln al de slaven vrij verklaard had en dat mijnheer Edge- worth en al de andere eigenaars van slaven hen moesten vrijlaten, daar de slaven anders met de wapens in de hand de vrijheid zouden veroveren. Joe en den anderen raadde hij aan, geweren te stelen zooals hij ook gedaan had en alles wat branden wou op de plantage in aseh te leggen. Hij zei, ■nat zij lafaards waren wanneer zij, nu Lincoln hen vrijver klaard had, die vrijheid niet aanvaardden. Toen werden onze negers wild en schreeuwden „hoeraen Joe kon niet meer doen, dan hen weerhouden om maar dadelijk de hutten in brand te steken. Toen ik wegging waren zij aan het dansen en zingen, ik denk dat de vreemde neger hun den een of anderen drank heeft gegeven, die hen bedwelmt." Louise luisterde naar het eenvoudige verhaal zonder het meisje in de rede te vallen. Hare wangen verbleekten en in weerwil van hare zelfbeheersching beefde zij sterk. Eenige oogenblikken zweeg zij en dacht na over wat er moest worden gedaan. George Creston, die een jaar geleden chef op de plantage was geweest, zou reeds eenige dagen geleden van Washing ton daarheen zijn teruggekeerd. Hij was echter niet versche nen en behalve de negers was er niemand op de plantage, daar men vertrouwde dat Joe, de oudste, de orde onder hen wel zou weten te bewaren. Nn tbans bleek, dat Joe niet opgewassen was tegen dien invloed van den vreemden neger, nu was er op de geheele plantage geen sterveling van wien Louise kon verwachten dat hij haar beschermen zou. ,,'tls vreemd, dat Creston noch een ander komt," zeide zij halfluid. „Verwachtte u mijnheer Edgeworth hier?" vroeg Lactitia. „Neen, papa verwacht ik niet, maar zooals je weet heb ik een boodschap aan mijnheer Hamilton achtergelaten, een brief waarin ik hem verzocht, mij hier eens een bezoek te brengen. Zon het waar zijn, dat hij de partij van het Noor den gekozen zou hebben en zou hij nu wellicht in gevaar verkeeren In angst wrong zij de handen. Evenmin als Mark, had zij ooit gedacht dat de oorlog hun geluk zou kunnen verstoren. Op den dag van haarvertrek naar de plantage had haar vader gezegd„ik vrees dat Hamilton de zijde van het Noorden gekozen heeft. Ons wacht een ernstige crisis, waarin zijne liefde zal worden op de proef gesteld. Zoudt ge hem blijven liefhebben, Louise, als hij partij koos tegen ons De gedachte dat haar geliefde de partij van de zoo gehate Yankees zou kunnen kiezen, vervulde het jonge meisje, wier gevoelens in deze quaestie haar als het ware ingegoten waren door haar vader, met zoo groote verontwaardiging, dat zq had uitgeroepen: „Als Mark Hamilton in dit uur de zaak van zijn vader land verliet, zou ik nooit zijn vrouw kunnen worden." Toen woog Louise de beteekenis van die woorden niet zoo zwaar, omdat zij niet geloofde, dat Mark anders over de quaestie dacht dan zij. Thans werd zij echter door een ang stig vermoeden gekweld. Had misschien haar vader hare verklaring aan Mark over gebracht en deze niettemin, de partijzaak verkozen boven zijn bruid Nu dreigde een slavenoproer met al zijne verschrikkelijk heid en er was geen enkele man, op wien zij zich kon ver laten 1 De dag was overgegaan in schemering, de korte scheme ring werd volslagen duister. „Zult gij mij trouw blijven, Lactitia?" riep zij uit. „Ja miss, wat er ook gebeure." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1