Politiek Overzicht. BINNENLAND INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. heden zonder veel succes. Een zin gende troep jongens geleidde hei we der naar het statit >n, de politie w* akte evenwel voor buitensporigheden. Yan Haarlemmermeer naar Am sterdam is overgeplaatst de ambte naar bij de directe belastingen, de heer C. A. de Lange en naar Haar lemmermeer de ambtenaar de heer H. Maarse van Bergen (L.) Meeting te Houtrijk en Polanen. Donderdagnamiddag werd te Hout rijk en Polanen eene meeting gehou den die door ongeveer 600 personen werd bijgewoond. De meeting begon te 2 uur, doch reeds te 12 uur kwamen de betoo- gers van Amsterdam, Haarlem en Zaandam in vrij geregelde orde met ontplooide vaandels en vlaggen aan wandelen; en 15 talrijks-en gemeen teveldwachters waren op verschillen de plaatsen opgesteld, terwijl de bur gemeester den geheelen dag aanwezig was. Door het ongunstige weer keerde reeds voor den aanvang der meeting een aantal personen per trein terug, terwijl de herbergen weldra allen be zet waren. Omstreeks 2 uur werd het weer be ter en begaf men zich naar het voor de meeting bestemde weiland. Domela, Hieuwenhuis, Rensdorp en Reens tra den achtereenvolgens op; hunne woor den, in hoofdzaak beantwoording der vraag: „wat willen de socialisten?" en een opwekking tot de aanwezigen om zich aan te sluiten in den strijd tegen kapitaal en bezit, werden zeer toegejuicht. Omstreeks 4 uur was de meeting afgeloopen en in aaneengesloten troe pen ging men kalm stadswaarts, zoo dat tegen 4% uur de gewone rust op het dorp was teruggekeerd en alleen talrijke socialistische geschriiten en blaadjes op de wegen verspreid aan de meeting herinnerden. voor de suikerbietenteelt bestemd wer den. 't Is zeer te bejammeren, dat de landbou -v niet .veel krachtiger kan -uitreen bij de bietencultuur. De ia- brikanten, die door uitmuntende re sultaten reeds sedert lang binnen zijn, laten'het groote risico voor den boer. Alle maatregelen van waarborg, door den landbouwer genomen, werden door de fabrikanten met beperken de bepalingen in de contracten be antwoord. En dat in een tijd, waar in de landbouw zooveel behoefte heeft aan een gewas, dat uitnemende klin kende uitkomsten geeft, Ook de zomergewassen: boonen, erwten haver, enz. staan gunstig. Al leen heeft bij sommige het jonge kla verveld weinig kracht vertoond en moest het omgebouwd worden. Maar er is nu gras genoeg en bovendien bij den landbouw zijn altijd misre keningen. Ook in de tuinen staat alles zeer goed. De groentekarren laten reeds genoeg blijken, dat er overvloed is, wat de consumenten, naar te wach ten is, ook wel aan de prijzen kun nen merken. Doch de weg van den akker of den tuin naar de keuken of de bakkerij is niet dikwijls de kortste afstand, de producten gaan door veel handen en dit maakt ze duur. ducteurs der brievenmalen Coonen en Teunissen en de brievenbesteller Van der Laars. Niettegenstaande den hevigen schok, verloor genoemde commies geen oogenblik zijne tegen woordigheid van geest, en terwijl de passagiers reeds gevlucht waren, werkten de postambtenaren nog ge regeld door, om de hun toevertrouw de waarden in veiligheid te brengen. Reeds had het vuur den personen wagen vóór het postrijtuig aange tast, toen men nog van geen heen gaan wilde weten. De heer Du Celliée Muller bemerkte toen dat het nog mogelijk was het postrijtuig door eene locomotief naar eene veilige plaats te doen brengen, hetgeen pan ook geschiedde. Met niet genoeg lof kan worden melding ge maakt dan de wijze waarop door ge noemden postcommies, ijverig bijge staan door zijn onderhebbend perso neel, werd gezorgd dat de geheele post met haren kostbaren inhoud werd gered, terwijl hij ook door het doen wegtiekken van het postrijtuig zorgde, dat de postwagen geen prooi der vlammen werd. Noch de heer Du Celliée Muller, noch een der overige beambten bekwam eenig let- dat financieel betrokken is bij het onderhoud en de bediening van klok en uurwerk, niet op de eene of an dere wijze handelend optreedt, zal de toestand, waarin men weet van uur noch tijd, wel eens een poosje kun nen aanhouden. De eenige openbare tijdsaanwijzing is thans de postkar, die 's middags te vier uur precies de plaats passeert. Bij de behandeling in de Italiaan- sche Kamer van de begrooting van buitenlanasche zaken hield de afge vaardigde Barzilai een heftige rede tegen het drievoudig verbond. Deze rede werd door baron Blane, minis ter van buitenlandsche zaken, be antwoord. Ia een grot opgesloten. Uit Gratz wordt gemeld, dat tot dusver alle pogingen vruchteloos zijn gebleven om de zeven heeren te red den, die zich gewaagd hebben in de grot van Lugloch bij Sembach, maar wien door het water de terugweg ig afgesneden. Het eenige, wat men kan doen, is de personen, die zich in de grot bevonden, voorloopig van levens middelen te voorzien. Zij waagden zich in de grot, ten einde deze te onderzoeken, als leden van het Ver- ein für Ilohlenforschung. Tengevolge van de hevige regens steeg echter het water in de grot dermate, dat hun de terugweg werd afgesneden. Alle pogingen om in de grot door te drin gen bleven daarom vruchteloos. In dien het water niet spoedig valt, zul- kunnen worden. Door verkeerden wisselstand kwa men Woensdagmiddag de wagens van den zandtrein van den aannemer der visschenhaven te IJmuiden op een zeelij n, die voor het aanvoeren van materieel naar den aanlegsteiger van de Amsterdamsche boot leidt. De ma chine, die de wagens duwde, stopte onmiddellijk, maar het was te laatde wagens geraakten vrij, doordat door den schok de verbindingshaak los raakte en met groote vaart gingen twaalf geladen zandwagens de vrij steile helling af. Gelukkig was de steiger vrij, zoodat de zaak afliep met materieele schade alleen, want de remmer, die op den eersten wa gen zat, wist zich bij tijds te redden. Brandstichting De schoenmaker Samiljan, uit de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam, diens vrouw en een aantal andere ge- tuigeij, zijn Woensdag tot tweemalen toe door den rechter-commissaris ge hoord. Deze vond het na afloop van het verhoor geraden Samiljan in voorloo- pige hechtenis te houden als verdacht van brandstichting, ten gevolge waar van vier kinderen en eene oude vrouw het leven verloren. De verdachte staat thans te boek als Samiljan, oud 25 jaar, geboren te Lohnik in Rusland. Een valsche wissel. Dinsdag werd bij de Associatie Cassa te Amsterdam een chèque van fl. 3300 ter betaling aangeboden door een jongmensch, in betrekking bij de Koninklijke Waskaarsenfabriek. Bij onderzoek bleek dit stuk eene valsche onderteekening te dragen, hetgeen aanleiding gaf tot zijne arrestatie. Hij verklaarde plan gehad te heb ben naar Antwerpen te gaan. Landbouwtoestand ia dea Haarlemmermeer. Men schrijft uit Haarlemmermeer We schrijven 1 Mei 1894. In de jaarboeken van den landbouw zullen de laatst verloopen 5 a 6 weken als eene groote bijzonderheid opgeteekend worden. Bij na jaarlijks leverden Maart en April gure winden en schraal we der. Nu was dat zeer veel anders. Wel werden we een enkelen dag en ook sommige nachten nog gewaar, dat April in 't land was, maar de kuren en grillen waren toch zeer in het voordeel veranderd. Enkele dagen hadden zells zomersche temperaturen. Daarbij kwam een weldadige neerslag en de plantengroei toonde eiken dag nieuwe overwinningen. Wanneer de landbouwer zijne akkers en weiden overziet, wordt hij dankbaar te moe de. Na het jaar van groote schaarschte- o een jaar van mildenovervloed. Toch, Yan een goederentrein, gedeeltelijk Slecht driakwater. Het gezin van den heer J. Huis man, wonende aan den straatweg Ann en-Spijkerboor, werd voor eenige dagen plotseling bijna geheel onge steld. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, zijn reeds twee kinderen overleden, terwijl de toe stand van den vader der kleinen nog hoogst gevaarlijk is. Slecht drinkwa ter moet de oorzaak van deze treu rige omstandigheid zijn. Spoorwegramp te Barendrecht. Nadere bijzonderheden betreffende deze ramp, behelzen nog het vol gende De plaats van het onheil is gele gen op 3 a 4 minuten afstands van het station Barendrecht in de rich ting van Dordrecht. Op de ongeveer 2 a 3 meter hooge spoorbaan ligt driedubbel spoor en ter weerszijden daarvan bevindt zich een 3| meter breede sloot. Daar was het, dat om streeks 10 uren de wisselwachter Polderman aan het rangeeren was Van de passagiers bekwamen ver schillenden brandwonden of kneuzin gen o.m. de heer Mr. M. Tels. De heer Lehman Sohn, tandarts, redde een dame die het bewustzijn verloren had. Een Engelsche dame MissWar- burton kreeg brandwonden. De ma chinist Pigge en pe stoker Albrecht worden nog in het ziekenhuis ver pleegd. Assistentie verleende dr. Van der Meulen uit Barendrecht. De substituut officier van justitie, mr. van Tricht uit Dordrecht, was Woensdag op het terrein van het ongeluk tot het instellen van een voorloopig onderzoek en het hooren van verschillende personen, hierbij betrokken. Ook merkte men aldaar op de heeren J. J. van Beuningen, inspecteur bij de staatsspoorwegen, jhr. W. Hoeuft, sectie-ingenieur, E. D. Kits van Heijningen, lid van den Raad van toezicht op de spoorwegen en anderen. Een der reizigers schrijft aan de N. R. Ct. het volgende „Naar aanleiding van het spoor wegongeluk, dat Dinsdagavond heeft plaats gehad te Barendrecht, voel ik mij verplichs, om langs dezen weg mede te deelen den langen tijd, dat het geduurd heeft om passagiers naar Rotterdam te vervoeren nadat het ongeluk heeft plaats gehad en op welke manier. Circa 9.40, gewone tijd, heeft het ongeluk plaats gehad en één uur des nachts waren wij eerst aan het station Beurs. Nadat gekwetste en ongekwetste passagiers ongeveer een half uur hadden moeten loopen om het station Barendrecht te bereiken, werden wij eindelijk, circa 50 passa giers, in een goederenwaggon zonder lucht gestopt, die ons naar Feyen- oord heeft gebracht. Alvorens wij met dien goederenwaggon vertrokken, hadden wij er reeds 15 minuten in gestaantoen wij onderweg waren, vielen er 2 flauw van benauwdheid, zoodat wij verolicht waren, een vaste ruit te verbrijzelen om lucht tekrij Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Deze constateerde o. a. dat de door nen zeveri onderzoekers niet gered Italië gesloten verbonden tegen geen enkele mogendheid zijn gerichthare betrekkingen zoowel tot Rusland als tot Frankrijk kunnen dus volkomen vriendschappelijk zijn. Het drievou dig verbond is tevens gunstig voor de uitbreiding der beschaving. Sir William Harcourt heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Pink ster vacan tie waarschijnlijk zal duren van 11 tot 21 Mei. De vice-minister van koloniën ant woordde op eene desbetreffende vraag, dat de onderhandelingen over Swa ziland nog steeds voortduren. De zitting van den Rijksdag te Kopenhagen is Woensdag gesloten. De voorzitter van het „Folkething" deed daarbij uitkomen, dat in deze zitting de begrooting uoor beide Ka mers is aangenomen, waarnaar vroe ger tevergeefs getracht werd, en dat een besluit van den Rijksdag tot stand kwam, hetwelk nieuwe conflic ten zal kunnen voorkomen, welke hoop de toekomst verwezenlijken mocht. De voorzitter van het „Lands- thing" zeide, dat het land dank ver schuldigd is aan hen, die de over eenstemming tusschen „Landsthing" en „Folkething" hebben tot stand gebracht, wat zeer stellig ook in wij- deren kring erkenning vinden zou. De vergiftigingszaak vaa Antwerpen De Belgische justitie heeft eene be langrijke ontdekking gedaan in de vergiftigingszaak van Antwerpen. Men zal zich herinneren dat mevr. Joniaux bij een der verhooren verklaard heeft dat de morphine, welke zij gekocht heeft, voor hare zuster uit Brussel mej. Emilie Ablay bestemd was. Mej. Ablay, die op hetzelfde oogenblik te Brussel verhoord werd, verklaarde toen, dat hare zuster nooit morphine voor haar gekocht had, doch schreef later aan den procureur des konings te Antwerpen, dat zij hare eerste ver klaring terugnam en dat de mor phine, welke mevr. Joniaux den 5en Maart gekocht had, voor haar bestemd was. Nu heeft de justitie de bewijzen Mijnheer de Redacteur! Aan het slot van Uw gemeente- raadsverslag voorkomende in Uw ge acht no. van Donderdag 3 Mei be neemt u de geachte 5 "Raadsleden inzenders van 't voorstel Maandag- Maandag den moed als zou Hun voor stel als verworpen moeten worden beschouwd omdat de heer v. Styrum niet tegenwoordig en was ZEd. volgens U, voor de inkrimping stemdedit is echter abusief daar ZEd. in de vergadering van Woensdag 8 Februari 1893 tegen de inkrimping gestemd 'heeft. Toen heeft ZEd. dus getoond zijn minder bedeelden medeburgers het voordeel en het genot van de Kermis te gunnen. Het zou beleedi- gend zijn voor den heer van Styrum,. wanneer men zou durven denken ZEd. nu anders zou stemmen dan verleden jaar. Neen Mijnheer de Re dacteur, een strijder voor Justitia is en blijft de heer v. S., wees daarvan verzekerd. Dankzeggend verblijf ik Uw. Dw. Dienaar VERITAS. De inzender heeft gelijk, dat de heer Van Styrum verleden jaar tegen de inkrimping heeft gestemd. Overi gens verwijzen wij naar de Nabetrach ting in dit Nr. RED. we moeten nog niet te boud zijn Mei, de bloeimaand, en Juni, de zo mermaand, kunnen door nachtvorsten nog veel bederven. Maar laat ons ho pen, dat ook die vrees zonder grond moge zijn! Dan is ten minste één van de vruchtbare janren gekomen. De landbouwgewassen zien er over 't geheel genomen buitengewoon voor- deelig uit. Vooral het gras heeft zich sterk ontwikkeld en het zachte we der maakte, dat het vee daarvan reeds volop kon genieten. April van 1894 deed in dit opzicht meer dan Mei 1893 en dat zegt wat. De tarwe groeit zeer goed en de rogge, die nu reeds duizenden aren toont, evenzoo. In de kar wij zijn de verschillen zeer groot. Naast weelde rige akkers, ziet men schrale, waar van weinig verwacht kan worden De vaag van het land verschiltde grond bewerking is niet overal dezelfde zelfs het weder, dat onmiddellijk op den zaai volgde, kan van grooten in vloed zijn op het welgelukken. koolzaad bloeit, maar menig stuk moest nog ten laatste worden omgeploegd, omdat zich aan de plan ten verschijnselen vertoonden, die voor mislukking deden vreezen, zoo als ^vroegtijdige knolvorming en scha delijke insecten. Op het daardoor le dige veld is veel witte mosterd uit gezaaid, terwijl nog andere stukken met vaten petroleum beladen, zijnde Drama te Heageloo. Omtrent de personen die in den trein zelfmoord pleegden, wordt nog nader gemeld, dat beiden te Leeuwar den eenen, van hunnen vader ver kregen, winkel in kruidenierswaren in de St. Jacobsstraat aldaar gedre ven hebben, doch wegens achteruit gang in zaken die plaats moesten verlaten. De laatste drie weken heb ben zij gewoond te Amsterdam, van Antwoord van Y aan X Het zou onbeleefd zijn geen gevolg te geven aan de heusche uitnoodi- ging van X om nog iets te antwoor den op zijn stuk in het nr. van Don derdag, vooral nu X's toon zooveel kalmer en bezadigder is geworden en hij thans niet persoonlijke kwesties,, maar zaken op den voorgrond stelt. Ik neem X's beschouwing over mijn in handen, dat op den dag van het j humeur voor kennisgeving aan en zal bedoelde verhoor een bloedverwant j mij tot enkele der punten door dezen van de verdachte in allerijl uit Ant-aangehaald bepalen, waarover zijn werpen naar Brussel gegaan is en meening aan gegronden twijfel on- daar mej. Emilie Ablay bezocht heeft, derhevig is. Een slotenmaker, die bij afwezigheid j 1. Radikaal of Liberaal. Al deelen der bewoonster voor de hembekende honderd almanakken en couranten bloedverwante de deur der woningiemand bij een bepaalde partij in, geopend heeft en de gezelschapsjuffer daarom wordt die qualificatie nog van mej. Emilie Ablay hebben be- niet altijd door de betrokken perso- treffende dit punt eensluidende ver- nen aanvaard een officieele indee klaringen afgelegd. Brengt mon dit feitling bestaat in dat opzicht in ieder 3 tankwagens, ieder gevuld met 11.400 j waar zij zich hebben begeven naar kilogr. petroleum en 2 wagens met ledige vaten, alles toebehoorend aan de „American Petroleum Company". Het rangeeren geschiedde om de baan vrij te krijgen, langs welke de trein uit Parijs moest passeeren. Pol derman, sinds eenigen tijd bij de sporen in dienst, was eerst sedert een paar dagen als wissel wachter werkzaamhet is aan te nemen dat de man slechts zeer onnauwkeurig op de hoogte was van de te verrich ten werkzaamheden. Terwijl men alzoo aan het rangee ren van den goederentrein was en van dezen de locomotief met eenige waggons reeds op het voor hem be stemde spoor was gebracht, kwam in vliegende vaart de sneltrein aanrij den en liep in het midden van den goederentrein. Eerst te 2£ uur 's nachts was de brand door de werking van spuiten uit Barendrecht en Heerjansdam ge- bluscht. Van ieder der tremen ver brandden vijf wagens en de overige werden alle meer oi minder ernstig beschadigdzoo ook de machines. Omtrent den postwagen dient ver meld, dat daarin op het oogenblik van den ramp dienst deden de heer Du Celliée Muller, commies der pos- Sterijen, de beambte Haak, de con- Bentheim, waar zij eenige dagen ver bleven. Een aldaar, poste restante ontvangen brief, die blijkbaar groote teleurstelling baarde, schijnt denlaat- sten jstoot aan het voornemen tot zelfmoord te hebben gegeven. In het te Oldenzaal achtergelaten koffertje werden eenige geheel nieuwe voorwerpen gevonden, welke het ver moeden wettigen, dat tot den nood- lottigen stap niet lang te voren was besloten. Strijd tusschea kerkvoogdea. Als vervolg op den strijd in Januari j.l. tusschen de twee colleges van kerkvoogden te St. Anna-parocflie om het bezit van den toren, is thans het slot op de deur die hiertoe toe gang verleent bij nacht vernageld. De partij, die toen reeds den tijd wilde afschaffen door het uurwerk te doen stilstaan en het luiden der klok op gezette uren te staken zal thans, hoe lastig deze toestand vooral voor de vele veldarbeiders zij, ook wel niet haastig zijn, de belemmering op te heffen, terwijl de tegenstanders dus nadat zij het proces over het bezit der kerk hebben verloren, nu eene meer gereserveerde houding aanne men. Als derhalve het gemeentebestuur, in verband met de verschillende verkla ring en van Emilie Ablay, dan rijst het vermoedens, dat aan de getuigenissen van sommige familieleden van mevr. Joniaux niet onvoorwaardelijk geloof geslagen kan worden. Eea dyaaaiietaaaslag te Luik. Donderdagavond om 11.15 had te Luik, een dynamietontploffing plaats voor het huis van dr. Renson, in de rue de la Paix. De dokter en zijne vrouw werden gewond, de materieele schade is aanzienlijk. Beneden in het huis werd alles overhoop geworpen, de marmeren bekleeding in de vesti bule werd vernield. In de naburige huizen zijn tal van ruiten verbrijzeld. Panama Schandaal De rechtbank te Parijs heeft het accoord gehomologeerd tusschen de liquidateurs van den Panama-boedel eenerzijds en de erven Reinach en Cornelius Herz anderzijds. De erven Reinach betalen 1,550^000 francs en Herz 1.500.000 francs aan den Pana- mvrb?e^ei' i> f De Grondwetsguaestie. Een ver- Met deze transactie is het. motief moedeüjk onwillekeurige dwaling Herz vervXn van van x is zijn argument dat het deel der kiezers van meening was - i dat de minister Tak een bij de grond- Coxey vervolgd. j Wet onmogelijke kiesrechtuitbreiding Coxey de aanvoerder van het zoo- Iwenschte. Immers het is een zeer op- genaamde werkloozenleger" 19 met merkelijk feit dat, hoewel de meerder- zijn beide „luitenants te Washington heid der leden in de uieuwgekozen m hechtenis genomen wegens het kamer tegen de afgetreden Rfgeering binnendringen van het afgezette ter- is, juist het aantal stemmen op voor rein om het Kapitoolzij werden ech- standera dier i,;„0. tar tegen borgstelling vrijgelaten. Hun zaak zou heden voorkomen. geval niet. X heeft den heerSanders radikaal genoemd wegens zijn verkla ring ten gunste van het kies wetsont werp-Tak. Raadplegen wij evenals X de couranten dan zien wij overal de mededceling dat in de nieuw gekozen kamer zitting hebben 60 liberalen. Van dezen hebben zich 35 voorstan ders van de kieswet-Tak verklaard en 27 tegenstanders. Worden nu plot seling deze 35 leden, n.l. de heeren Lieftinck, de Kanter, Ferf, Creraer, Heldt, Hartogh, Kerdijk, Tak van- Poortvliet, Schepel Rink, Willinge, Roessingh,Knijff, Hesselink van Such- telen, Schaafsma, De Meester, Vee- gens, Drucker, Bouman, Land, Van Deinse, Lely, Smeenge, Hennequin,- A. Smit. Pyttersen, Goeman Borge- sius, (2 maal gekozen). Meesters, Tij- deman, E. Smidt, Houwing, Van Kerkwijk, Zijlma, Zijp, die inde kies- wetsquaestie aan de zijde van den heer Sanders staan tot de radikalen gerekend? Zijn de talrijke liberale kiesvereenigingen in den lande die dezelfde gedragslijn volgden, radikale vereenigingen geworden 2. De Grondwets guaestie. standers dier Regeering en hare kies wet uitgebracht zoowel op 10 als op 24 April het aantal stemmen op tegen standers uitgebracht verre overtroi

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2