in lit flea Burgeroorlog ii Amerika. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 7 Mei 1894. No. 3325 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. ZaterdagaTondpraatje van FIDELIO. Wedstrijd in Poëzie, VIJFENTWINTIG GULDEN J. C PSEREBOOM, STADSNIEUWS. Arrondissements-Eechttaiik FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gehecle Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-dt, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 35 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. BAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. In dit nummer van de Courant vinden onze Geabonneerden het Om dit te herdenken, heeft onder- geteekende besloten om uit te schrij ven een waarvoor een prijs van wordt beschikbaar gesteld. Het bekroonde gedicht zal door onzen verslaggever voor muziek, den beer PHILIP LOOTS, op muziek worden gebracht als Lied voor éene Deze compositie zal worden gedrukt en door ons als Premie tegen geringe vergoeding aan de Geabonneerden op dit Blad worden aangeboden. f" Alleen zij kunnen aan den Wedstrijd deelnemen, die op 15 Mei geabonneerd zijn op dit blad en dat nog zijn op den dag waarop de jury i uitspraak doet. De nadere bizonderheden omtrent den Wedstrijd, zoomede de aamen- Btelling van de Jury, zullen in een volgend Nnmmer worden bekend ge maakt. De Directeur-Uitgever, Haarlem, 5 Mei '94. Verkiezingen. De minister van binnenlandsche •zaken heeft, uit overweging: 1°. dat de heer jhr. mr. J. Röell, verkozen lid der Tweede Kamer in hoofdkiesdistricten Utrecht en Haarlem, heeft verklaard de benoe ming voor het district Utrecht aan te nemenen 2°. dat de heer mr. W. H. de Beau fort, verkozen lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Utrecht, heeft verklaard de benoeming voor dit dis trict niet aan te nemen; bepaald; dat de verkiezing in de hoofd-kiesdistricten Haarlem en Utrecht zal plaats hebben op Dinsdag 15 Mei a. s.en de] herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 Mei d. a. v. De kermis. Gisteren (Vrijdag) hebben wij ons vervoegd ten kantore van Jhr. Mr. F. W. van Styrum, om te vragen hoe deze denkt over het kermisvoor- stel der vijf Raadsleden. Immers wanneer al de leden uitgezonderd de heeren Van de Poll en 't Hooft, in de volgende vergadering present zijn zal de stem van den heer Van Sty rum beslissend zijn. Wij vernamen dat de heer Van Styrum in het buitenland vertoefde en hebben hem geseind: Is u voor of tegen het voorstel der vijf Raads leden, waarop wij per draad ten ant woord kregen „Moet bezwaar maken tegen ver klaring vóór zitting. (w. g.) Van Styrum. Museum van Kunstnijverheid. In het Museum voor Kunstnijver heid zijn a. s. Zondag nog tentoon gesteld de maskers van Napoleon I en Honoré de Balzac, benevens de verzameling Parijsche affiches en de afbeeldingen der verschillende beeld houwwerken uit le palais du Tro- cadero te Parijs. Des Zondags is de toegang vrij. Ter provinciale griffie van Noord- Holland zijn bevorderd tot commies de heeren G. Petri en J. C. Mikkers thans adjunct-commies le klasse, en tot adjunct-commies le klasse de heeren P Scherpenhuijsen en H. de Jong thans adjunct-commies 2e klasse allen met verhooging van hunne jaar wedde. De le luit. der genie A. Vogelen zang wordt 15 dezer overgeplaatst van den staf der genie alhier bij dien te Breda. Aanbesteding. Aan het bureau der Genie aan de Kinderhuisvest alhier werd heden morgen aanbesteed Het maken van doorlaatsluizen in den verbindingswal door den Zuid- wijkermeerpolder. Raming f63700. Van de 19 biljetten was dat van A. de Groot te Heukelum het laagst voor f58500. Amsterdamsch a eapella-koor. Ook onze stad deelde in het voor recht te mogen kennis maken met een merkwaardig kunstwerk van „een der grootste componisten uit den ouden tijd" zooals de heer Dan. de Lange in zijn beschrijving van Jacob Obrecht's Pa-ssio Domini nostri Jcsu Christi dezen grootenNederlander terecht noemt. Bedoelde beschrijving is belangrijk genoeg om er hier een groot gedeelte van over te schrijven. Ik hoop ech ter dat dit niet noodig zal zijn; want het zou bepaald te betreuren zijn wanneer een eenigszins aanzienlijk deel van hen die in dergelijke muziek belangstellen, in het ongunstige ge val verkeerd hadden waarin onder- geteekende zich wel moest troosten dat zij n. m. de gelegenheid mis ten deze uitvoering van het Amster- damsch a Capella-koor bij te wonen. Wat er mij van werd medegedeeld door iemand die van deze muziekstijl meer dan de gewone, oppervlakkige studie heeft gemaakt, is uitermate ge schikt mijn gedwongen gemis van dit rein en verheven kunstgenot nog des te meer te doen betreuren. Want de door hem ontvangen indruk was inderdaad machtig en verheffend. Verre van in het eentonige te ver vallen zooals men bij een zoo uit- gebreiden text als de Passio allicht zou vreezen oefent deze m eester compositie met haar afwisselende stemmen-combinaties, van het begin tot bet einde, een sterke bekoring op den toehoorder nit. Onderscheidene gedeelten werden als bizon der tref fendgrootsch of teeder aangewezen waaronder voornamelijk den passus: Et crucifixerunt cum, etc.ik acht het evenwel overbodig van deze bizonder heden melding te maken, want nog maals ik hoop van ganscher harte dat weinige in de muzikale kunst belangstellende lezers van dit blad de gelegenheid hebben laten voorbijgaan, van deze kunstuiting iets meer en be ters op te doen, dan ook een nog zoo gedetailleerd verslag zou kunnen geven. Laat ik dus eindigen met een op rechte dankbetuiging aan den heer Dan. de Lange en zijn artistiek koor, dat hij aan zoovelen onzer stadge- nooten die gelegenheid heeft geschon ken. PHILIP LOOTS. De heer G. van Deth verzoekt ons het navolgende ter algemeene kennis te willen brengen „Allen, die er van overtuigd zijn, „dat het noodig is, dat van regeerings- „wege een onderzoek worde ingesteld „naar hetgeen op „Neerbosch" heeft „plaats gehad, worden verzocht hun „naam te teekenen op de lijsten die „daarvoor ter teekening zijn neerge legd Maastrichts Bierhuis, Ane- „gang; Sigarenhandel Heintzberger, Keizerstraat 11Spaarnwouderstraat „77Barendsestraat 77 en Heeren- „laan 20." Door de heeren J. J. F. F. Müller en H. Siegmund, makelaars te Am sterdam, wordt Dinsdag a. s. geveild op de Villa Stadwijk aan den Wagen weg alhier de inboedel van wijlen jonkvrouwe A. M. Rutgers van Ro zenburg. De catalogus vermeldt uit voerig de vele en zeer zeker interessante voorwerpen welke reeds heden, Zondag en Maandag a.s. te zien zullen zijn. Bij zondere vermelding verdient de col lectie porselein waaronder een uitge breid blauw Japansch tafel- en des sertservies de fraaie gekleurde schotels en borden met zeldzaam gave oud gekleurde puntschotels. Een in- dige Cabinetstel en een fraaie Sèvre kop met Schotel. Onder de vele an tieke en andere meubelen behooren vermeld te worden een bij uitstek zeld zaam fraaie secretaire met verschil lende houtsoorten ingelegd en met rijk dof koper gemonteerd. Vervol gens een met Japansch lakwerk in gelegde Secretaire en buffetkast, an tiek ruit geslepen kristallen servies met den Waaierrand, vele zilveren voorwerpen, boeken enz. Zeker een bezichtiging voor iedereen overwaard. De catalogus is verkrijgbaar en de veiling heeft Dinsdag en Woensdag a. s. plaats. Naar aanleiding van eene gehouden optocht door eenige betoogers, op den avond van de Meibeweging, waarbij een vaandel is vertoond voorzien van een Vliegend Wielverzoekt ons de Vereeniging „Het Vliegend Wiel" al hier mede te deelen, dat deze Ver eeniging daarbij volstrekt niet be trokken was. Zitting van heden Zaterdag 5 Mei. De Rechtbank veroordeelde Pieter Sieraad wegens twee diefstallen tot gevangenisstraf van 12 maanden. Als landlooper stond terecht Wil lem van der Steen, oud-soldaat van het leger in Nederl. Indië. Deze man: vertrok in 1879 naar de Oost en ge droeg zich daar in den aanvang zoo danig, dat hem wegens krijgsverrich tingen tegen de Atjehers het eeretee- ken voor belangrijke krijgsbedrijven werd toegekend. In 1887 evenwel werd hij als fuselier ingedeeld bij het strafdetachement te Klatten, waar hij bijna 2 jaar bleef; den 3denJan. 1891 werd hij in de klasse van dis cipline geplaatst, den 3den Nov. ont slagen en den 22sten Juli 1893 weer daarin geplaatst, terwijl hij eindelijk wegens aanhoudend wangedrag werd ontslagen. Ziek kwam hij in Nederland aan en werd, na zijn ontslag uit het gast huis, als landlooper gearresteerd. De man hoopt pensioen te zullen ont vangen en dan geplaatst te worden op Bronbeek. De subs. off. v. just. Mr. Joh. P. van Onteren, requireerde zij ne veroordeeling tot 2 dagen hechte nis en 6 maanden opzending naar eene Rijkswerkinrichting. Een treurig type van een jeugdigen dief is Abraham Baay, een jongen van twaalf jaar. Dit heerschap heeft den 12den April te Zandvoort een kistje sigaren gestolen, den 16den te Haarlem twee pantoffels en een naaikistje met f2.den 21sten te Haarlemmerliede acht boenders, op dienzelfden dag te Spaarndam flesch- jes was en melkkannetjes en den 25sten te Bloemendaal een blad. Een reeks vrouwelijke getuigen, niet minder dan elf, waren gedag vaard. Uit hare verklaringen blijkt, dat de verschillende diefstallen met groote brutaliteit zijn gepleegd. Uit de mededeelingen van den ambtenaar van het O.M.vernamen wij, dat er nog diefstallen door den be klaagde zijn gepleegd, die hem niet ten laste zijn gelegd. Spr. requireert de veroordeeling van den beklaagde tot gevangenisstraf van éen jaar en verzoekt aan de Rechtbank zijne on middellijke inhechtenisneming, om hem verdere diefstallen onmogelijk te maken. Deze twaalfjarige jongen heeft slechts tot zijn tiende jaar schoolgegaan. Een ambacht heeft hij nooit geleerd. De grootste onverschilligheid staat op zijn gelaat te lezen en zelfs het ge strenge requisitoir laat hem koud. De Rechtbank, na in Raadkamer te hebben vergaderd, wees den eisch tot onmiddellijke inhechtenisneming af, daar wegens den leeftijd van be klaagde geen gevangenisstraf van 4 jaar tegen hem bedreigd wordt. Door de politie alhier is weder een valsche gulden in beslag genomen Naar het engtlsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK IH. De plantage „Is er geen van de negers, die wij kunnen vertrouwen?" „Ik vrees van niet, miss." „Dan moet de muiterij worden voorkomen, voordat het te laat is om de woede van de negers te keeren. Joe is altijd getrouw geweest, hij moet nogmaals zijn invloed gebruiken om te trachten het booze plan tegen te gaan. Ik moet hem ■spreken. Ga hem roepen, Lactitia en zeg hem, dat hij bij Blij komtl" Het meisje sloeg met groote vrees de handen ineen. „Ik durf niet naar het kwartier gaan, verg dat niet van mij," 2oo smeekte ze. „Dan gaan wij samen. Ik wil geen vrees toonen tegenover mijns vaders slaven," gaf zij kalm ten antwoord. Ontzet greep Lactitia de beide handen van hare meesteres. „Doe dat niet, miss, doe dat niet, als ik u bidden mag?" riep zij vol ontsteltenis uit. „Stil, laat mij begaan, Lactitia. Nog nooit heeft een van mijn vaders ondergeschikten mij gehoorzaamheid geweigerd en dat zullen zij ook nu niet doen. Kom, laat ons gaan vóórdat het te laat is." Louise sloeg een shawl om, stak een pistool in den zak en ging, gevolgd door de bevende Lactitia het huis uit in de richting van het kwartier van de negers. Weldra waren zij daar aangekomen. Uiteen van de grootste hutten klonk rumoer, druk zingen, praten en lachen. Daar doorheen hoorde men de tonen van een banjo. De deur van deze hut stond aan en Louise Edgeworth opende die geheel en vertoonde zich kalm en onbevreesd, op den drempel. Opeens richtten zich aller oogen op haar. Zingende negers zwegen allen te gelijk als door tooverslag, een paar groepjes die luid praatten waren in een oogwenk stil en de banjo speler vergat van verwondering de snaren aan te raken, ter wijl hij de schoone verschijning op den drempel met open mo d aangaapte. Het deed Louise goed te bemerken, dat hare plotselinge verschijning toch nog indruk op hen maakte. Toen de eerste verbazing voorbij was, ging er evenwel onder de negers een gemompel op, dat niet veel goeds beloofde. HOOFDSTUK IV. Oscar West. Mark Hamilton was verrast door den toestand. Het bevel van Lukas Leighton„kom spoedig, het geldt uw leven bewees, dat hij in groot gevaar verkeerde en half werktui gelijk volgde hij den oorlogsspion. De vreemde, waarschuwende kreet die opging uit de op eengepakte menigte, verhaastte hun vlucht. Zij waren even wel nog geen tien schreden verder gegaan, of een twaalftal mannen kwam hen tegemoet en versperde hun den weg „Halt!" beval een van de vreemdelingen scherp. Lukas Leighton gehoorzaamde oogenblikkelijk, terwijl hg Mark in het oor fluisterde„Laat mij het woord maar doen. We moeten ontsnappen, er staat meer op het spel dan onze persoonlijke veiligheid 1" Daarop zeide hij tot den man die hen had bevolen stil te staan „Wat moet gij van ons?" „U onderzoeken," was het antwoord. „Wij verlangen niet onderzocht te worden. Laat ons door, kapitein Crall en verspil onzen kostbaren tijd niet." Op dat antwoord volgde een oogenblik van stilte, daarop riep de man dien Leighton kapitein Crall had genoemd, uit: „Ge kent mij dus?" „Dat moet ik wel, daar ik handel onder uwe bevelen." „Mijne bevelen Hoe bedoelt gij „Dat gij Dick Pelton en een ander dien gij niet kendet maar die een vriend was van Pelton, hebt uitgezonden om generaal Scot te bespionneeren. Die andere man ben ik. Er is iets belangrijks op til en gij belemmert de goede zaak door ons hier te houden." Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1