Voor onze taters. D 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ;i9 Jaargang: Dinsdag 8 Mei 1894. 1 No. 3326 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: u» FIDELIO. Wedstrijd in Poëzie, VIJFENTWINTIG GULDEN J. C PÏEBEBOOM, J. C. PEEK.KB00M. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37T Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 0L^=9Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedero regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Om dit te herdenken, heeft onder- geteekende besloten om uit te schrij ven een waarvoor een prijs van wordt beschikbaar gesteld. Het bekroonde gedicht zal door onzen verslaggever voor muziek, den heer PHILIP LOOTS, op muziek worden gebracht als Lied voor éene zangstem. Deze compositie zal worden gedrukt en door ons als Premie tegen geringe vergoeding aan de Geabonneerden op dit Blad worden aangeboden. jT" Alleen zij kunnen aan den Wedstrijd deelnemen, die op 15 Mei geabonneerd zijn op dit blad en dat nog zijn op den dag waarop de jury uitspraak doet. De nadere bizonderheden omtrent den Wedstrijd, zoomede de samen stelling van de Jury, zullen in een volgend Nummer worden bekend ge maakt. De Directeur-Uitgever. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Visschers-Middagslaapje te Cannes. Engelsche Dragonder. Hockey spelende Dames. Dr. Alem, het hoofd van den opstand in Brazilië. Prinses Alice van Hessen. Tand- operatie bij een Olifant. De anar chist Emile Henry voor de Rechtbank De advokaat-generaal Bulot. Henry en zijn verdediger. De Jury. De stukken van overtuiging. Wandelcostuum. Stofmantel. De schilder P. J. Stortenbeker en zijn werk. Uit Elseviers Geïllustreerd Maandschrift. De schilder Alma Tadema. Platen uit Eigen Haard. Directeur- Uitgever. Haarlem7 Mei '94. Vereen, tot Verfraaiing enz De vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelin genverkeer gaf een belangrijke subsidie aan de afdeeling Haarlem van hetNe- derlandsche Gymnastiek-verbond,voor de groote turnfeesten in de maand Juli alhier te houden en waarduizende tur ners en belangstellenden uit het geheele land verwacht worden. Zij meende echter deze subsidie alleen te geven, onder voorwaarde dat de leden der verfraaiïngs-vereeniging op een dier feestdagen vrije toegang hadden tot de gereserveerde tribune, waarin werd toegestemd. Int. honden tentoonstelling. Het officieele programma van de groote internationale honden-ten toon stelling, door dejachtvereeniging Nim rod in Juni alhier te houden, ver meldt het volgende. De inschrijvingen tot mededinging sluiten op 20 Mei en moeten worden toegezonden aan dr. A. J. J. Kloppert, te Hilversum. Tot 26 Mei worden nè, den 20en ook nog inschrijvingen aangenomen, doch men heeft dan het dubbele in- leggeld te betalen, terwijl op de even tueel te behalen prijzen 10 pet. wordt gekort. De ingezonden honden worden in „ringen" ingedeeld. Voorlederen ring is een keurmeester. Ring 1 bevat Engelsche- en mops honden, die zullen gekeurd worden door den heer F. Gresham, te Londen. Ring II, bevattende Duitsche staan de honden, dashonden, Barzais, Duit sche doggen, uit herdershonden, kees honden, Affenpinschers en Duitsche pinschers, heeft tot keurmeester den heer E. baron von Otto Kreekwitz te Munchen. Ring III, uitsluitend Engelsche-en bloedhonden, wordt gekeurd door den heer George Raper te Sheffield. Ring IV heeft tot keurmeester H. A. graaf van Bylandt te Maarseveen en zal bevattende Hollandsche her dershonden, de Belgische id., Friesche honden, Dalmatische id., poedels, Hollandsche smoushonden, griffons, Italiaanscbe windhondjes, schipper- kes en Maltesers. Wat de prijzen aangaat, werd reeds vroeger medegedeeld dat p.m. voor eene waarde van ƒ10,000 bijeen is. De inzendingen worden in 9 klassen verdeeld, en wel 1°. Field Trial-klaBse, voor honden die reeds prijs of vermelding hebben behaald. 2°. Open klasse, voor honden van eiken leeftijd. 3°. Limite-klasse, voor honden die geen, doch in ieder geval niet meer dan twee eerste prijzen op internati onale tentoonstellingen hebben be haald, 4°. Nieuwelings-klasse, voor honden, die nooit een eersten prijs behaalden. 5°. Jeugdklasse, van honden niet boven de 18 maanden. 6°. Nationale klasse, vrije mededin ging van honden in Nederland ge boren en aan Nederlanders toebehoo- rende. 7°. Verkoop-klassede honden moe ten tegen een maximum van 100 te koop zijn. 8°. Koppel-klassel, reu en teef van hetzelfde ras en soort, van een eige naar. 9°. Team-klasse, drie honden van hetzelfde ras en soort, toebehoorende aan één eigenaar. De prijzen zijngeldprijzen, zeer eervolle-, eervolle- en vermeldingen, medailles en diploma's Verder eere- prijzen en speciale prijzen. De keuring en bekroning heeft plaats op 22 Juni. Alle honden wor den, bevorens op de tentoonstelling te worden toegelaten, gekeurd door een rijks veearts. Kwaadaardige honden kunnen wor den geweigerd. In ieder geval is de eigenaar verplicht, op het hok te ver melden, dat de hond kwaadaardig is. In de hokken mogen geen biljet ten, portretten of geslachtsnamen wor den geplaatst. Alle mogelijke geschillen worden door de regelings-commissie in hoog ste ressort beslist. Hondententoonstelling te Amsterdam- In het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam is Zaterdagmorgen de 6e in ternationale hondententoonstelling ge opend, welke uitgeschreven is door de Ned. Vereeniging van Liefhebbers en Fokkers van Rashonden „Cyno- philia," gevestigd te Amsterdam. Op de uitvoerige lijst der bekroonden komen voor de volgende stadgenoo- ten De heeren A. von der Möhlen 2de prijs met Waldi(klasse 258, dassen, teven black en tan boven 7 K.G.) Gebrs. Brinkmann, 3de prijs met Per- zan II (klasse 83, Gordon Setters teven); jbr. Schorer, res. prijs en 3e pr. met Heather Pat. (Iersche set ters, klasse 89 en 90 reuen)zeer eerv. verm. en 1ste pr. voor Flens (Iersche setters, kl. 91 en 96 teven) en zeer eerv. verm. voor Mina. (Ier sche setters, jeugdklasse)R. Grippe- ling, 2e pr. en drie 3e pr. m. BuffaloBill (Iersche terriers, reuen, kl. 242, 244, 245 en 246.) Tevens werd de heer Th. F. Bier horst bekroond met een derden prijs voor zijne inzending: hondenhok. Op de paardenmarkt alhier waren aangevoerd 242 paarden 500 ƒ50 en 4 veulens, grcotendeels werk paarden van inlandsch en gemengd ras. Handel vrij levendig. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in April 1893, en 1894. Reizigers in 1893 f10444,154 in 1894 f9965,99, verschil f491.165. Goederen in 1893 f 916,52t, in 1894 f924,60, verschil f8,075. Te zamen vervoer in 1893 f 11360,68, in 1894 f 10877,59 verschil f483,09. Vorige maanden in 1893 f 19885,29, in 1894 f 20672.67s, verschil f787,38». Vervoer sedert 1 Jan., in 1893 f31245.97, in 1894 f 31550,26£, verschil f304,29i/s. Diversen in 1893 f 2633,88* in 1894 f2383,62, verschil f 250,26s. Totale opbrengst in 1893 f33879,85s, in 1894 f33933,88s, verschil f 54,03. Per dag kilometer in 1893 f10,083, n 1894 f10,099,verschil!0,016. Te Spaarndam is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad geko zen den heer W. Kok. Tot lid van het bestuur van den Veenpolder onder Haarlem en Scho ten is benoemd de heer W. Kok. Valsche bankbiljetten. Naar men met zekerheid verneemt heeft de beklaagde J. Frey als zijn verdediger gekozen mr. Th. Heems kerk, terwijl op verzoek van den toegevoegden verdediger mr. L. Rin kel, de beklaagde Fr. van Liemtzal worden verdedigd door mr. Joh. M. Jolles. De crisis. Men verzekert, dat de heer Roëll nagenoeg gereed is of spoedig zal zijn met de formatie van het nieuwe ka binet. Genoemd worden als leden van de combinatiede heeren mr. Patijn, oud-lid der Tweede Kamer, Justitie; mr. v. Houten, Financiën; jhr. mr. RoëU, Binnenlandsche Zaken; kapt. luitenant Nijgh, Marinegep. luit.- generaal Schneider, Oorlogmr. Sprenger van Eijk, Koloniën. De titularis voor Buitenlandsche Zaken was nog onbekend en die voor Waterstaat moet nog niet vaststaan na het bedanken van de heeren Lee mans en Van Kerkwijk. Wellicht zou bij verschikking de heer Roëll een van beide departementen voor zijne rekening nemen. De heer Gleichman heeft bedankt en de oud-gouverneur Pijnacker Hor dijk moet tot dusver niet zijn aan- Weerbericht over April. Het ^navolgend weerbericht wordt medegedeeld door het Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Instituut. In het begin van April stond het weder onder den invloed van een gebied van hooge drukking en was de luchtdrukverdeeling van Europa vrij regelmatig, maar dit gebied trok zich na den 9den langzaam in Noord oostelijke richting terug en er vorm den zich min of meer belangrijke de pressies ten westen van Groot-Brit- tanje, terwijl de isobaren een onre- gelmatigen vorm vertoonden. Dientengevolge hadden wij buiïg weder dikwijls gepaard metonweder. De geheele boeveelheid neerslag be draagt 57.3 mM., dus belangrijk meer dan de normale hoeveelheid 37.9 mM. Ook de verdamping 114.7 mM. was grooter dan normaal 89.5 mM. De gemiddelde relatieve vochtigheid be droeg 76% tegen normaal 61%Deze schijnbare tegenstrijdigheden worden verklaard door het feit, dat de eerste helft van April buitengewoon droog, daarentegen de laatste helft zeer vochtig was. De gemiddelde barometerstand was 758.7 mM. (normaal 759.7), hij wis selde af tusscben 765.8 en 750.7 mM. De temperatuur overtrof het normaal gemiddelde 9.1" belangrijk, gemiddeld was zij 12.35°. De hoogste temperatuur 22.7° kwam voor op den 8sten April om 2 n.m. en de laagste 4.1° op den 3den om 3 uur en op den 13den om 7 uur in den morgen. De gemiddelde bewolking 5.2 wijkt bijna niet af van het normale 5.4. De maand leverde 3 bewolkte en slechts 2 heldere dagen op. De windkracht was zeer gering, de sterkste stoot van 32 K.G. kwam voor op den 27sten om 10^ unr. Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK IV. Oscar West. Leighton sprak op vasten toon, maar beefde bij de ge dachte dat zijn list zou kunnen mislukken. Gelukkig voor hem evenwel liet kapitein Crall zich misleiden, meenende dat niemand anders dan Dick Pelton en de andere man zijne bevelen konden kennen. Leighton had echter eenige uren geleden toevallig het gesprek van den kapitein met Pelton afgeluisterd vandaar dat hij zoo goed van den stand van zaken op de hoogte was. Kapitein Crall gaf een teeken aan zijne manschappen, die °P zijde gingen en Leighton met zijn makker doorlieten. Het tweetal haastte zich weg en beider hart klopte rustiger, toen zij uit deze gevaarlijke buurt weg waren, hoewel Mark niet begreep aan welk gevaar zij eigenlijk waren ontkomen. „Wat beteekent dat alles toch vroeg hij toen zij op veiligen afstand van de zonderlinge vergadering waren ge komen. „Het beteekent, dat er een verschrikkelijke samenzwering op touw wordt gezet. De menigte waaraan wij juist zijn ont komen, bestaat uit onverschrokken mannen, die het plan koesteren om een aanval te doen op Willards Hotel waar Lincoln op dit oogenblik vertoeft en het huis met verschil lende andere gebouwen in brand te steken. Natuurlijk is het de bedoeling, Lincoln van het leven te berooven en ik geloof niet, dat hij gewaarschuwd is en dat de militaire autoritei ten het lage plan evenmin kennen. We hebben derhalve geen tijd te verliezen." Leighton en Mark veranderden nu hun pas in een flinken draf en bevonden zich weldra voor de kazerne, waar zij op nieuw werden aangeroepen. De man die dat deed was in burgerkleeren, maar tot zijne verwondering gaf Leighton een wachtwoord en raakte eerbiedig aan zijn hoed. „Ik heb al de bizonderheden van den voorgenomen storm op het Capitool, kolonel en als gij het wilt helpen verdedi gen is er geen oogenblik te verliezen. Nog kan een uitbar sting voorkomen worden. Laat gij den president waarschu wen, dat hij dadelijk Willards Hotel verlaat en elders zijn intrek neemt het is daar niet meer veilig." De vermomde officier, een van de weinige in de stad, waarop men rekenen kon, luisterde met aandacht. „Er zal geen oogenblik verloren worden," antwoordde hij en verdween in de kazerne. Lukas Leighton verwijderde zich met zijn vriend. „Ik heb in deze historie mijn plicht gedaan," zei hij, „en moet nu aan mijn eigen veiligheid gaan denken. De leiders van den opstand zullen spoedig weten, dat ik hunne plannen heb verijdeld en honderden in de stad zullen niet aarzelen mij als ze mij zien, dood te schieten. De waarschuwende kreet die uit de menigte opging, was voor mij bestemd. Ge ziet dat we maar even ontsnapt zijn I" Langs een omweg haastten de twee mannen zich naar Willards Hotel terug. Leighton en zijn vriend namen daar afscheid, maar de eerstgenoemde bleef nog op straat, om zooveel mogelijk te ontdekken wat er in de stad omging. Het was bijna middernacht, toen hij een stille straat in sloeg die ver van het drukke centrum was gelegen. Nog slechts weinige schreden had hij gedaan, toen hij bemerkte dat men hem achtervolgde. Om den vervolger op een dwaal spoor te brengen ging hij allerlei steegjes en kleine zijstraat jes in, maar kon niet van zijn vervolger ontslagen raken, daar deze telkens weer achter hem aan kwam. Eindelijk, deze vervolging moede en zeker dat hij slechts met éen persoon had te doen, keerde Leighton zich om en ging den vervol ger te gemoet met de woorden „Hier ben ik. Wat ver langt gij De vreemdeling was een zeer jong man, bijna nog een knaap. Zijn baardeloos gezicht was blank als van een jong meisje en de uitdrukking vrijmoedig en eerlijk. Zonder in de war te geraken door de ruwe manier, waarop Leighton hem toesprak, keek de jonge man hem strak aan en vroeg daarop met zachte stem:

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1