Rechtszaken. Gemengd Nieuws. 51.7% windstilten of beter gezegd uiterst zwakke wind kwamen voor tegen een normaal van 17.7%. De heerschende windrichtingen waren voornamelijk N.N.O. en O.N.O. De afgeloopen maand was rijk aan onweer, doch meestal zeer lokaal. Utrecht telt dan ook slechts 4 on- weersdagen, terwijl van onweer op 14 dagen in deze maand berichten ont vangen werdén. Het aantal tref be richten is, den tijd van het jaar in aanmerking genomen, aanzienlijk. Te Utrecht werd den 26sten een kring om de zon en den 14den een kring om de maan gezien. Polder onder geloopen Door den hevigen storm en zwaren golfslag is de pas gelegde dijk van den polder Het hongerland onder de gemeente Spijkenisse doorgebro ken, en de polder geheel ondergeloo- pen. De schade aan den dijk en aan te velde staande gewassen is groot. Sluiting der sociëteiten te Amsterdam 19 Maart jl. deed de Hooge Raad in hoogste instantie uitspraak tegen de societeithouders Polman, Muller en Schmidt tej Amsterdam. Sedert hoorde men niets meer van de zaak, tot Vrijdagmiddag een uur alle kas' teleins van het grootmachtig Amster dam in de „Pietershal" werden ont boden. Daar werd dezen heeren aan gezegd dat ze voor dienavond op tijd te sluiten hadden. Schrik en ontroering was bij de honderden. De kasteleins met „dames bediening" schreeuwden het hardst die moesten om twaalf de luiken voordoen, de anderen hadden een uurtje langer permissie. Er werd ge protesteerd en geweend, het hielp niets. De inspecteur van politie bleef onverbiddelijk en de burgemeester was in.... Wiesbaden! Ik hoorde eerst laat in den avond van het dwangbevel. De Warmoes straat en Nes om een uur uitgestor ven.... het leek me iets ongeloofelij ks en het spreekt vanzelf dat ik me van dat wonder overtuigen moest. Tegen een uur was de „American-bar", het gezellige hoekje, waar oude en jonge vrijers zoo menig verwarmend grogje dronken voor naar bed te gaan.... tegen éen uur, zegge een uur, was de „American-bar" somber onheilspellend donker. Alleen een paar aapjes stonden ouder gewoonte voor de deur. In de Warmoesstraat was meer weerbar stigheid. Hier en daar ik mag geen namen noemen brandde vroolijk het licht, in vroolijke af wachting van bekeuringen. Maar de Nes was natuurlijk voor dezen avond het merkwaardigst. Veel nieuwsgie rigen waren op de been. Een paar bedaarde dienders liepen heen en weer. Er zat iets in de lucht. Dat voelde men. De heer Kohier, eigenaar der „Rijkshallen" stond blo zend en wel aan de deur. „Wat ma ken al die menschen zich druk", zei hij kalm„lek sluit om een zooals altijdlek heb „Wilhelmina" in de Warmeesstraat gekocht, gekocht en contant betaaldlek schei d'r uit met de Reichshalle". Dankbaar voor die interessante mededeeling ging ik verder. Het werd voller en voller. Van alle kanten kwam men 'n kijkje nemen om te zien hoe het af zou loopen. Eindelijk dreunde de klok het Wilhelmus. Eén oogenblik stilte. En over den Dam klonk het sta tig Een. In verwachting keek men rond. Er marcheerden nog altijd een paar besluitelooze agenten. Op verschil lende plaatsen gingen de lichten uit. De lachende oude Nes, de antieke Nes, de klassieke Nes, begon te rim pelen als een oud besje. De Nes van alle tijden waar studenten mallighe den en grappen uithaalden, waar de vreemdelingen in een groote verba zing rondscharrelden, waar getier on geraas, muziek en krijgsgeschreeuw der „portiers" was, was aan 't ver stommen. Het is treurig iemand te zienster- ven. Het is akelig als donkerte komt, waar licht en leven wasIn het drukke gedeelte der Nes, waar licht- spiralen kronkelden, waar booglam pen licht neerplasten, kwam dood- sche lijkkleur. Alleen de danszaal boven „Vic" hield zich dapper en begon klokke een als een contra-demonstratie er op los te joedelen. „Goed ingelichte" zijde vertelde dat de danszaal de „koninklijke goed keuring" had, dat er niets aan te doen was en dat men zich niet liet ,koeieneeren". Toen men mij zoo op en neer loopen, dacht men eerst dat ik een ,stüle diender" was. Later fluister den de „portiers" dat er iemand ,van de krant" liep en verzocht een der eigenaars van een „sociëteit" te vermelden dat hij „d'r 'n hotel van maakte, dat in de keuken zes blazers zouen kommen en dat-ie dan wel wou zien Bijzonder vermakelijk was de hou ding van den eigenaar van „Terpsi chore", een groote danslocaliteit. Al les *bleef bij hem in vollen „gang. Honderden nieuwsgierigen posteerden zich voor de deur. Het zag er soms zwart. Om kwart voor twee gingen twee agenten binnen, die een stormachtig gejuich bij het nobele publiek ver wekten. Of hij niet wist dat er om twaalf uur gesloten moest worden? 'k Heb d'r niks mee te maken, 't Is hier geen gefingeerde soos. We heb ben een bestuur lat op pooten staat Ik begrijp niet hoe jullie hier in de vereeniging komt, zonder con tributie betaald te hebben! tEenigst ongeluk van onze socië teit is, dat we in de Nes wonen We hebben 'n origineele sociëteit Allo, jongens 'n moppie muziek allo voor de agentenDe „Terp- sichore"marsch En de muziek daverde er onmid dellijk zoo op los, dat de agenten er maar liever van door gingen en bui ten handen vol werk hadden om de menigte te verspreiden. Weer een oogenblik later verbood een agent een „portier" de menschen aan te roepen ,Ik heb hotel!" ,Doet d'r niks toe Je mag niet aanroepen. Dat doen de hotels de Kalverstraat ook niet!" ,Best meneer" (Tel.) Kermis te Rotterdam. Door den burgemeester is bij den Rotterdamschen gemeenteraad een nota ingediend betreffende het ker- misvraagstuk. De burgemeester heeft inzonderheid op het oog punt 2 van het rapport der commissie waarin deze den Raad adviseert den voorzitter in overwe ging te geven het sluitingsuur van drankhuizen, theetuinen, danshuizen en kermis ver makelij kheden te vervroe gen, door dat in den gewonen ker- misnacht op 1 uur vast te stellen en in den nacht van Zaterdag op Zondag op 2 uur. In de eerste plaats wijst de burge meester er op, dat de Raad zelfs be voegd is dit bij verordening te regelen, doch waar deze het beter mocht ach ten dat aan den burgemeester als hoofd der politie over te laten, wil hij die zaak niet van zich afschuiven. Gesteund door een belangrijk rap port van den hoofdcommissaris van politie geeft hij echter als zijn mee ning te kennen dat een zoo ingrijpende maatregel als wordt voorgesteld niet anders zou kunnen strekken dan om de onzedelijkheid vooral in den Zater dagnacht te bevorderen. Een proef met een eenq-szins ver vroegd sluitingsuur zou hij wensche- lijk achten. Daartoe is het z. i. voldoende den burgemeester te verzoeken een proef te nemen met een geleidelijke ver vroeging van het sluitingsuur, in een vorm zoo ruim mogelijk gesteld. Over boord geslagen- De knecht van een te Nieuwediep thuis behoorende schokker werd Vrij dagochtend met het vaartuig, op reis naar oud-Beierland zijnde, op de Bie- ningen door eenen slag van den fok- kemast over boord geworpen en ver dween oogenblikkelijk in de diepte. Het lijk van den drenkeling die te Hellevoetsluis thuis behoorde, is nog niet gevonden. Velddag van het Leger des Heils. Het Leger des Heils zal in de laat ste helft van Juli zijn jaarlijkschen nationalen velddag houden op het buitengoed „Nimmerdor", van den heer Van Boetselaers, bij Amersfoort. Verdronken. Te Maarssen had Hemelvaartsdag een droevig ongeluk plaats. Een rij tuig waarin vijf persanen waren ge zeten, die aldaar een bloedverwant wilden bezoeken, liep even voorbij de klapbrug aan de sluizen door dien het lemoen brak van den steilen kant af het Merwede-kanaal in. Vier van de drenkelingen werden spoedig gered. De vijfde, een meisje van 16 jaren, kwam eerst na tien minuten boven, doch alle pogingen om de levensgeesten weer op te wek ken waren vergeefsch. Een der leden van het gezelschap vertrok dadelijk, om de ouders van het verdronken meisje met de verschrikkelijke ge beurtenis in kennis te stellen. Pokken in Zuid-Holland. Gedurende de afgeloopen week heb ben zi h te Rotterdam 56 nieuwe ge vallen van poziekte voorgedaan. Van halt Maart tot Zondag kwa men te Woudrichem voor 22 gevallen, waarvan 5 met doodelijken afloop. Van vaccinatie en re vaccinatie werd den laatsten tijd drnk gebruik De goederen, die met de lijders in aanraking zijn geweest, worden onteigend en verbrand. Een hospitaal-soldaat uit den Haag doet dienst als desinfecteur. Te Poortugaal zijn in een tijdsver loop van ruim één week meer dan 600 personen, dus meer dan de helft der bevolking, gevaccineerd of gere- vaccineerd. De zaak tegen J. Barger, gewezen predikant te Harlingen, zal Woensdag 23 Mei a. s. voor de rechtbank te Leeuwarden behandeld worden. Inhuldiging der Wereldten toonstelling te Antwerpen. De inhuldiging van de Wereldten toonstelling van Antwerpen door Z. M. den Koning der Belgen heeft Za terdag, 5 Mei, met luister plaats gehad. H.H. M.M. de Koning Leopold II en de Koningin Maria-Hendrika, de gravin van Vlaanderen en de jrincessen, vergezeld van het militair ïuis, de ministers, het diplomatisch korps en een talrijk gevolg werden de eerezaal van het station ont vangen door Jan VanRyswyck, bur gemeester van Antwerpen en baron Osy van Zegwaart, gouverneur der provincie, omringd van den gemeen teraad en de overheidspersonen. Jon ge meisjes boden der Koningin bloe men aan. Onmiddellijk na de ont vangst namen de hooge bezoekers plaats in de koninklijke rijtuigen. De ontvangst binnen de tentoon stelling van^H.H. M.M. en hun ge volg, waarbij zich Mgr. de aartsbis schop van Meedelen en de hooge geestelijkheid had gevoegd, had plaats onder den koepel. De openingsrede werd uitgesproken door M. Graaf de Pres Roose de Calesberg, senateur, voorzitter van het uitvoerend comi- teit. Na deze plechtigheid hebben H.H. M.M. zich naar de Belgische Afdeelim begeven, waar zij ontvangen werden door» Z. K. H. den Graaf van Vlaan deren, Eere-Voorzitter der Tentoon stelling. H.H. M.M. geleid door De Bruin. Minister van Landbouw, Nijverheic. en Openbare Werken, hebben vervol gens terloops de andere afdeelingen bezocht, en werden overal op hunnen doortocht door de vreemde commis sarissen of afgevaardigden begroet. Langduriger dan elders vertoefde Z. M. in Nederland en Ned.-Indië, Het laatste wekte zijne bijzondere belangstelling. Voorts sprak Z. M. zijne hooge ingenomenheid dat Ne- derheid en Indië bijna het eenige land is, dat volkomen gereed op de tentoonstelling prijkte. H.H. M.M. hebben zich vervolgens naar de feestzaal begeven, en hebben er de uitvoering bijgewoond van de openingscantate „De Genius des va derlands" van den Vlaamschen mees ter Peter Benoit. Na de uitvoering van dit merkwaar dig gewrocht is de Koning naar de machinen-gaanderij gegaan. H.H. M.M. hebben hun officieel bezoek gesloten met eene wandeling door Oud-Antwerpen, den clou, om het geijkte woord te gebruiken, van de Wereldtentoonstelling. H.H. M.M. gaven herhaaldelijk hunne hooge voldoening te kennen aan den schilder-Kuyck, den schep per van Oud-Antwerpen, alsook aan zijne medewerkers Adriaensen, De Wolf, Donners, Posse miers, Max Roo- ses en den aannemer M. Merck. Al deze heeren droegen prachtig 3 costu mes van Vlaamsche ridders uit de XVIe eeuw. H.H. MM. hebben be loofd een der groote middeleeuwsche feesten bij te wonen, welke in Oud- Antwerpen in den loop der tentoon stelling zullen plaats hebben. Daar het uur van terugkeer nader de, zoo hebben HH. M.M. slechts ter loops het groote aquarium kunnen bezichtigen, ingericht door de Maat schappij van Vischteelt. Voor het Paleis der Schoone Kun sten was de menigte toeschouwers zoo opeengepakt, dat de doorluchti ge bezoekers en hun gevolg veel moeite hebben gehad om hunne rij tuigen te bereiken, welke voor het station langs de leien post hadden gevat. De Koninklijke familie werd door een ontelbare menigte toegejuicht. De Koning en de Koningin, evenals de graaf' en de gravin van Vlaande ren en de prinsessen zijn rechtstreeks naar Brussel teruggekeerd. Overal heerschte voortdurend de grootste levendigheid. Des avonds was de stad prachtig verlicht. Men schat op 35000 het getal per sonen die Zaterdag de tentoonstelling hebben bezocht. Naar gemeld wordt, zal een Hol- landsch eskader tijdens de tentoon stelling op de Schelde komen liggen. Over het bezoek van den Koning aan de Nederlandsche af deeling schrijft? een correspondent van de N. R. Ct. nog het volgende In onze afdeeling liet de orde veel te wenschen over; even voordat de Koning kwam, wist het bestuur nog niet precies,waar en hoe men hem ont vangen zou. Afspraken waren dien- aangaande niet gemaakt, en zoo kon het gebeuren, dat niemand minder dan de graaf en de gravin van Vlaan deren en allen, die achter hen volg den, op een gegeven oogenblik door rijen van publiek van den vorstelijken stoet waren afgesneden. Precies te melden wat de Koning in onze afdee ling gezien en gedaan heeft is mij dan ook onmogelijk. Ik heb de Ko ningin tegen den heer Krelage uit Haarlem hooren zeggen, dat onze tentoonstelling belangrijk was, maar ik weet bijvoorbeeld niet of de heer Bik, de ijverige voorzitter van kolo niën, gelegenheid heeft gehad aan het vorstelijk echtpaar den weelderig gebonden catalogus van zijne onder- afdeeling aan te bieden. Alleen weet ik nog te vermelden, dat de heer Bee- laerts van Blokland zich in onze af deeling ophield, dat de grenadiers en jagers er in gelid stonden en dat de Koning, na een kwartier voor vijven te zijn gekomen, den linker-nijver heidsvleugel vluchtig doorliep en ver volgens in het Park kwam, waar een verschrikkelijk gedrang was. Slechts met groote moeite gelukte het den stoet te volgen en door te dringen in oud-Antwerpen, waar aller lichamen en geesten, aller oogen en ooren en harten hebben kunnen uitrusten. De oatvangst aldaar is onvergetelijk. Ik zal trachten ze meer uitvoerig tejbe- schrijven; thans meld ik alleen, dat de Koning en Koningin uitstekend Vlaamsch gesproken hebben, wat het bestuur niet alleen verheugde maar ook blijkbaar verraste. Op den speech van Kuyck heeft de Koning met een Vlaamsche rede geantwoord. De ge- heele bevolking, alle in oude klee derdracht, juichte toe. Het was een feest en een triomf voor de commis sie. Daarna werd nog de afdeeling der schoone kunsten bezocht, dat wü zeggen de stoet doorliep enkele zalen en de Koning liet onder anderen onze regelingscommissaris Willem Martens aan zich voorstellen, naast wien Z. M. ook Mesdag opmerkte. Ruim zes juur vertrok de stoet. Des avonds was er veel verlichting in de stad en trok men met wagens, die feestelijk waren verlicht, door de straten. Het weder bleef den gehee- len dag voortreffe.ijk. De openings dag is een groote feestdag geweest. Het vorstelijk bezoek heeft een uit stekenden indruk gemaakt en deten- toonstellingsbesturen zijn vol goeden moed. Begin goed, alles goed. De socialisten te Londen. Zaterdag hielden de sociaal-demo craten te Londen eene groote mee ting in Hyde-park. Er heerschte vol komen orde. Twaalf spreekgestoelten waren in het park opgeslagen. Vele sprekers voerden het woord, o.a. de Fransche socialisten Jules Guesde, Lafargue en Delescluze, de Nederlan- ner Van der Velde en de Duitsche sociaal-democraat Lessner. In alle bijeenkomsten werden moties aange nomen, waarin werd aangedrongen op invoering van den acht-uur-werk dag in alle landen en van algemeen stemrecht. „Ik vergis mij toch niet Gij zijt immers Lukas Leighton Die ben ik." „En.... gij zijt niet vóór de scheiding tusschen Noord en Zuid?" „Neen," antwoordde Leighton onvoorzichtig, overrompeld door deze plotselinge vraag. De vreemdeling draaide het hoofd af als wilde hij de uit drukking van zijn gelaat verbergen. In dat oogenblik kwam er bij Leighton een zwak vermoeden van verraad op en scherp voegde hij er aan toe „Ik ben al te openhartig met u. Wie zijt gij en waarom houdt gij mij staande?" Na een oogenblik van aarzeling antwoordde de jongeling: „Ik ben uit het Noorden en wilde u om raad vragen, daar ik meende te weten, dat gij een Unionist zijt en ik mij te midden van bittere vijanden bevind." Er lag iets trouwhartigs in den toon der stem, die Leigh-, ton onwillekeurig aantrok. Toch kon hij de gedachte aan verraad niet geheel van zich afzetten. Op dit oogenblik hoorde men snelle schreden de plek naderen waar zij stonden en Leighton riep haastig uit „Ik kan hier niet met u blijven praten. Kom morgen bij zonsondergang voor het Magbry Hotel. Goeden avond!" Hiermee keerde hij zich om als om heen te gaan, maar op hetzelfde oogenblik knalde achter hem een pistoolschot en gevoelde hij scherpe pijn in den schouder, zoodat hij niet voort kon. HOOFDSTUK V. Een slavenoproer. Het inwendige van de negerhut, op den drempel waarvan Louise Edgeworth was verschenen, was gedeeltelijk in duis ternis gehuld. Rondom in de kleine kamer onderscheidde zij vaag neergehurkte gedaanten. Allen zaten onbewegelijk en zwijgend. In hun woede en toorn waren de oproerige slaven niet gestemd om hunne meesteres behoorlijk te ontvangen. Eenige oogenblikken bleef Louise zwijgend op den drempel staan, terwijl zij al haren moed verzamelde om zonder vrees te spreken. Laetitia klemde zich bevend aan haar vast. „Is Joe Drake hier?" vroeg eindelijk het meisje met een stem, die beefde in weerwil van alle pogingen tot zelfbe dwang. Er volgde weer een diep stilzwijgen. Sommigen der zwarte gedaanten bogen zich naar elkander over en Louise vernam een haastig gefluister. Daarop zeide een zware stem uit het midden van de groep „Joe Drake is hier niet, miss „Waar is hij dan?" vervolgde Louise moed vattende. „Dat weet ik niet, miss," was het op kalmen toon gege ven antwoord. „Hij was dezen avond toch hier?" „Dat is waar, maar dat beteekent niets. Joe is weggeloo- pen, denk ik." „Weggeloopen „Ja, miss. Al de negers van Master Edgeworth gaan weg- loopen Dit werd weder met de grootste kalmte gezegd en onmid dellijk daarna werd er op de banjo getokkeld en vielen al de negers, als ware het bij afspraak, in met een woest lied op de navolgende woorden „Er staat geen hinder voor, „We gaan allen er van door „En we steken hier de boel in brand. Even plotseling als het lied begonnen was, eindigde het ook. De woorden waren uitdagend genoeg, om Louise onrust in te boezemen. Tegenover deze eenstemmigheid in het ver zet bevond zij zich machteloos. „Laat ons naar het huis gaan," fluisterde Laetitia. „Aan stonds vermoorden ze ons nog. Het was de vreemde neger, Jake, die u antwoord gaf." Deze mededeeling was juist niet geschikt om de onrust van Louise te doen bedaren, maar zij was niet gewoon ge trotseerd te worden door haars vaders slaven en uit de ver ontwaardiging schepte zij weder nieuwen moed. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2