lit flea Burgeroorlog in Amerika. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 'Ie Jaargang; Woensdag 9 Mei 1894, No. 3327. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0.05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,öu. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Ad ver ten tien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES, SuccPar ij» 31 hts Faubourg Montmartre. Haarlem8 Mei '94. pDe R. K. kiesvereeniging „Door eendracht sterk"alhier heeft candidaat gesteld de heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek. De Verkiezing. ,f Zijn wij wel ingelicht, dan zal he denavond door het Bestuur van de i kiesvereeniging „Vooruitgang" wor- den geconfereerd met het Comité dat ■zich buiten die kiesvereeniging heeft gevormd tot bevordering van de ver- [kiezing van Mr. Farncombe Sanders over die candidatuur. Van goed ingelichte zijde vernamen wij dat mr. Sanders zich. opnieuw be schikbaar stelt. Bij geruchte kwam ons teroore dat onder diegenen die de vorige maal den heer Röell en nu den heer Kar- hebben gecandideerd, wordt gesproken over de oprichting van een nieuwe liberale kiesvereeniging naast Vooruitgang. De R. K. kiesvereeniging vergadert hedenavond tot het stellen van een candidaat. Zooeven vernamen wij nog dat in al de afdeelingen van „Vooruitgang" de candidatuur van mr. Farncombe Sanders opnieuw is gesteld. In eene der afdeelingen werd de heer Van Karnebeek genoemd, zoodat ook deze Woensdagavond in de al- gemeene ledenvergadering van „Voor uitgang" zal worden besproken. De antirevolutionaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" verga dert Donderdag a. s. Jubileum. Heden herdacht de Heer J. D. van der Waals, assistent-opzichter aan de werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, den dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij voornoemdeMaatschap- pij. Op 12 jarigen leeftijd aan deze fabriek gekomen, smaakt hij thans het genot zich een ferme positie te heb ben veroverd en zich de achting zij ner chefs, de vriendschap zijner col lega's en 'tonder zich staande perso neel te hebben verworven. Daarvan gaven de ontvangst heden ochtend en de fraaie geschenken voldoenden blijk. De heer van der Waals werd ten 9 uur aan den ingang der fabriek door 4 der oudste werklieden ont vangen en di or hen naar zijn fraai versierd kantoor geleid waar de ge zamenlijke werklieden en haie ge schaard stonden die den jubilaris een feestlied toezongen. Hierop sprak de heer G. v. Lunenburg namens alle werklieden, in hartelijke en welge kozen woorden zijne en hunne geluk- wenschen uit, waarna de heer van der Waals vriendelijk dank zeide. Geheel den verderen duur der ochtend stond het niet stil van gelukwenschen zoo van superieuren als van col lega's en vrienden, die dezen dag voor den jubilaris voorzeker tot een on- vergetelijken dag zuHen maken. Heden viert mejuffr. J. C. Bahle den dag waarop zij gedurende vijf en twintig jaren bij mej. M. M. Wolbers hier ter stede in betrekking is ge weest. Door haar meesteres zeer geacht om haren tronw en voorbeeldige toe wijding zal deze dag gewis niet onopge merkt voorbijgaan en moge haar dienstvaardigheid velen tot voorbeeld strekken. Den muziekliefhebbers wenschen wij nog eens in herinnering te bren gen het orgel-concert dat morgen Woensdagmiddag in de gr ote kerk alhier wordt gegeven door den voortrefielij ken organist S. de Lange met medewerking van den heer J. J. Rogmans. De Luchtgids. Op 5 Mei hield de Postduivenver- eeniging „de Luchtgids" alhier hare eerste wedvlucht van Maastricht, af stand 185 K.M. De duiven werden door de goede zorgen van den stationschef te 7.20 losgelaten. Voor deze vlucht waren bestemd 7 prijzen en twee poelprijzen, welke als volgt ten deel vielen le prijs vale doffer, J. Leurs, aank. 10.47.33 u.2e prijs id. J. F, Hoffjr. 11.09.011ste poel3e prijs blauw kras duif, A. J. Bronkhorst 11.3507 2e poel 4e prijs blauw kras doffer, D. Franse 11.41.13; 5e prijs blauw kras doffer, J. P. Brian 11.41.796e prijs rood kras duif, J. v. Booren 11.52.52; 7e prijs blauw kras duif, P. Vester 1.10.10. De Haarlemsche Bank heeft zich door aankoop verzekerd van het groo te heerenhuis in de Zijlstraat, thans bewoond door mevrouw wed. Muiier, met het voornemen daarheen hare kantoren over te brengen, Op de bovenverdieping van dit nieuwe perceel zullen alsdan de bu reaux van de Haarl. Brandverzekering- Maatschappij worden gevestigd. Naar wij vernemen kan het ech ter nog wel eenigen tijd duren alvo rens die overbrenging van beide kan toren plaats heeft. Opening bazaar. Voor eenige maanden heeft zich hier, zooals indertijd is medegedeeld, een dames-co.nité gevormd, dat ge tracht heeft door het organiseeren van een bazaar, de plannen te helpen verwezenlijken om aan de christelijke school in de Anthoniestraat de noo- dige uitbreiding te geven, welke plan nen door geldgebrek niet konden worden uitgevoerd. Dit comité, be staande uit de damesvan Dorp- Meerdink, Daudeij-Clausing, Japikse- Eygendaal, P. J. van Leyden, A. J. van der Most van Spijk, A. M. Lui- tingh, J. M. C. E. van Oeveren en E. A. J. den Burger, heeft, naar Maandag bij de opening van den bazaar bleek, hare pogingen met een goeden uitslag bekroond gezien. Alvorens de bazaar, welke in de twee zuidelijke school vertrekken van het schoolgebouw wordt gehouden voor het publiek werd toegankelijk gesteld, hield de heer ds. P. E. Barbas een toespraak, welke hij liet volgen door een gebed, waarna de talrijk aanwe zigen nog een psalm zongen. Dit ge schiedde in twee aangrenzende lo kalen der school. Door r*en overvloed van artikelen van allerlei aard, doelmatig uitgestald in de met groen versierde lokalen, maakt de bazaar een hoogst gunsti- gen indruk. Men treft er van alles aan, de meest practische kleedingstuk- ken naast de elegantste dames-hand werken, gewone artikelen voor huis houdelijk gebruik naast een verschei denheid van voorwerpen, welke men aantreft in winkels van galanteriën en luxe-artikelen kortom degenen, uie den bazaar zullen bezoeken met het doel om ew iets te koopen tot steuning van de goede zaak, zullen het niet als een offer voor zich zei ven beschouwen hunne portemonnaies jdaar te ontsluiten, wijl zij er zooveel kunnen aantreffen wat van hunne gading is. Maandagavond was ook de gelegenheid opengesteld tegen eene kleine vergoeding een kop thee te gebruiken. Aan den bazaar is tevens verbonden eene loterij, waarvoor de gelijke prijzen zijn beschikbaar gesteld tegen ƒ1.het lot. De bazaar blijft geopend tot Vrij dagmiddag 11 dezer. Militair Tehuis. De Commissie ter oprichting van een Militair Tehuis alhier geeft een kort overzicht van de werkzaamhe den gedurende het eerste jaar door haar verricht. Dit luidt als volgt: „Door het werken met circulaires in en èm Haarlem ontvingen wij aan contanten ruim 400.waaronder aan vaste jaarlijksche bijdragen 100. In overleg met de Haarlemsche Jongelingsvereeniging „Pred. 12la" werd besloten Militair Tehuis en Jon gelingsvereeniging in één gebouw te vereenigen. Zoodra de Commissie er in slaagt een geschikt gebouw te vinden, zal het gebouw der Jonge lingsvereeniging als bijdrage voor dat doel verkocht worden. Reeds verschillende gebouwen wer den bezichtigd en plannen beraamd, doch telkens stuitte de commissiejop finantieele moeielijkheden. Om toch de militairen niet geheel onbearbeid te laten heeft zij zich ge richt tot het Bestuur der Cantines, met verzoek, om aldaar te mogen ophangen, een kaart waarop worden vermeld de avonden op welke het lokaal van genoemde vereeniging voor hen open staat. Dit verzoek weid ons op Jde meest bereidwillige wijze toegestaan waarvoor de commissie zeer dankbaar is. Ook met dank aan hen die ons op finantieel gebied steunden, blijven wij met de meeste aandrang deze zaaR in uwe war me belangstelling aanbevelen, opdat Haarlem spoedig, evenals andere gar nizoensplaatsen, zich in het bezit van een militair Tehuis mag verheugen." De 12 jarige knaap A. Baaij die de vorige week door de Arr. Rechtbank alhier veroordeeld is wegens verschil lende diefstallen, heeft zich Maandag weder schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge door middel van insluiping op het hofje van No- blet. aan de Nieuwe Gracht. Door de politie is tegen eene bier huishoudster, woonachtig aan de Oranjeboomstraat proces-verbaal op gemaakt ter zake heb verkoopen van sterken drank in het klein zonderde daartoe vereischte vergunning. Het bestuur der Loodsen-vereeni- ging „Recht door zee" heeft het stichten van het loodsengebouw te IJmuiden aan geen der inschrijvers gegund, maar het opgedragen aan den aannemer J. v. d. Plas te den Helder voor ƒ9500 of 1270 minder dan de laagste inschrijving bedroeg. Verkiezingen. De heer mr. W. H. de Beaufort heeft thans besloten te opteeren voor Amsterdam. In Delft zal dus een nieuwe verkiezing plaats hebben. Het nieuwe ministerie. ffVolgens de officieele mededeeling is de samenstelling van het nieuwe ministerie als volgt: Jhr. mr. J. Roëll, buitenl. zaken. Mr. W. van der Kaay, justitie. Mr. S. v. Houten, binnenlandsche zaken. Jhr. H. M. van der Wijck, secre taris-generaal departement van marine, marine. Mr. J. P. Sprenger van Eyk, finan ciën. Gep. luit.-generaal C. D. H. Schnei der, oud-inspecteur van het wapen der artillerie, oorlog. Ph. W. van der Sleijden, oud-lid van de Tweede Kamer, waterstaat, handel en nijverheid. Mr. J. H. Bergsma, oud-lid van den Raad van Indië, koloniën. Een geruchtmakende zaak. Men schrijft uit Cura9ao aan Het Centrum "Men deelt ons mede, dat er licht opgaat in de geruchtmakende zaak omtrent den lste-lnitenant Schotborg, indertijd betaalmeester van het gar nizoen alhier, in wiens kas men ver leden jaar een deficit van omstreeks 7000 bespeurde. „De zaak werd voor een krijgsraad onderzocht, waarin ook eenige officie ren van het toen hier gestationneerd oorlogsschip De Ruijter zitting had den. Wegens gebrek aan bewijzen werd de beklaagde vrijgesproken. Ee nigen tijd daarna werd de le-luit Schotborg tot kapitein benoemd en overgeplaatst naar Suriname. „Thans echter moet het aan zijn opvolger, den 2e-luitenant Van Wie- ringen, gebleken zijn, dat er ook een deficit is in de kas der cantine van omtrent 3000. Ook bericht men, dat men te Surinamen den nieuwen ka pitein reeds op de vingers heeft ge zien, met het gevolg, dat deze thans gearresteerd is. Hij mag zijn woning, waarvoor een schildwacht geplaatst is, niet verlaten. De zaak zal zeker in den breede trekken, wijl er ook een getuigenverhoor voor den rechter-com- missaris moet plaats hebben. Zeer waarschijnlijk zal er thans ook een nieuwe instructie tegen hem geopend worden wegens het tekort der eerste 7000 gulden". Pinksterdrukte Met het oog op de Pinksterdrukte zullen op het traject Rotterdam Den HaagAmsterdam der „Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschap pij" extra treinen loopen. De twee- retourbiljetten zullen ver- Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK V. Een slavenoproer. Op luider en gebiedender toon dan zij tot nu toe had gebezigd, vroeg zij „Wat heeft dit te beteekenen? Waarom zegt gij mij niet waar Joe Drake is heengegaan?" De zware stem van den vreemden neger gaf onmiddellijk antwoord „De miss behoeft niet te vragen, want wij zullen niet ant woorden en we hebben nog wat te zeggen ook, dat we niet langer onderdrukt willen worden door een blanke miss. Wij zijn allen vrije negers en wij gaan aanstonds voor goed hier vandaan. Zoo is het nu hi gi Deze laatste uitroep werd geuit op gillenden toon en klonk als een woeste uitdaging. Ter zelfder tijd sprong de neger overeind. Hij was een reuMchtige man en in het schemer licht maakte zijn hooge gestalte een zonderlingen, spook- achtigen indruk. „Kom mee, miss, kom mee!" smeekte de mulattin. Louise aarzelde een oogenblik. Zij begreep nu volkomen, dat er van den vreemden neger geen gehoorzaamheid te wachten was en dat hij al de andere negers beheerschte. Het was daarom nutteloos door langer blijven hun toorn nog meer op te wekken. Zij zou daardoor haar gevaar slechts vergroot hebben. »Wij gaan heen, Laetitia," verklaarde zij kalm en daarop zich onbevreesd tot Jake keerend, voegde zij er bij „Uwe onbeschaamdheid en het oproer dat gij tracht uit te lokken, zullen niet ongestraft blijven. Ik verwacht elk oogenblik de terugkomst van mijn vader en van mijnheer Crestonweet dus wel, wat gij doet Daarop keerden de beide meisjes den negers de rug toe en gingen heen. Zij waren nog geen twintig meters ver ge- loopen, toen er een lange, luide kreet opging uit de kelen der verwoede slaven. Het was zulk een onheilspellend ge schreeuw, dat de beide meisjes het als door dezelfde gedachte gedreven, op een loopen zetten en hijgend en vermoeid het huis bereikten. Boven op het terras richtten zij hare be angste blikken naar het slavenkwartier. Nu en dan herhaal den zich de woeste kreten van zooeven en plotseling ver toonde zich in den donkeren nacht een roode gloed. „Wat heb ik u gezegd, miss?" riep Laetitia. Louise verbleekte. De voorspelling der mulattin kwam uitde negers hadden hun vernielingswerk begonnen door een van de hutten in brand te steken. Helderder werd de roode gloed over het landschap. Roode tongen lekten in de zwarte lucht. Toen plotseling ging het vuur uit. Daarop vertoonde zich een tweede vlam en nog een en op een oogenblik stonden al de lichtgebouwde hutten in laaien gloed. „Zouden ze ook het huis in brand durven steken?" vroeg Louise. „Ik vrees van ja, miss." „Hebben ze erover gesproken?" „Jake betoogde, dat alles verbrand moest worden vóór zij de plaats verlieten en u ziet, dat ze hem in alles gehoor zamen." Miss Edge worth zweeg eenigen tijd en staarde naar het woeste en toch zoo schilderachtige schouwspel, met eene ge waarwording dat zij dit uur nooit zou vergeten. „Wat zullen wij doen, miss, als zij het huis en destallen komen verbranden?" vroeg Laetitia. Het woord „stallen" deed een denkbeeld ontstaan in de als het ware verlamde hersens van het meisje. „De paarden, Laetitia de paarden heb je vergeten 1'' riep zij uit. „Voor de paarden heb ik geen zorg, als u maar in veilig heid zijt," antwoordde het brave meisje. „Je begrijpt mij niet, ik heb geen zorg voor de paarden, maar ik dacht aan hen als een middel tot ontvluchting. Wij zullen spoedig twee ervan gaan zadelen, zoodat we in een oogenblik kunnen vertrekken. Van hier naar de naaste

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1