Koloniën, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Politiek Overzicht. lengd worden. Ook op de stoomtram- lijn0 Den Haag—Scheveningen jan de„HollandschejSpoorweg-Maatschap- pij" zal de Pinksterdagen volledige zomerdienst worden ingevoerd, nog aangevuld met eenige extra-treinen. Een optocht. In den tuin van het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam hacl Maan dagmiddag een optocht plaats van alle eerste prijswinners met hunne bekroonde honden. Zoowel dames als heeren namen, met de muziek voorop, aan dezen optocht deel. De heer Greiner nam eenige photographiën van verschillende groepen. Des middags om 5 uur werd de tentoonstelling gesloten. Zij is een groot succes geweest. „Patrimonium", In „Maison Stroucken" werd Maan dagmiddag de 14e jaarvergadering van het Nederlandsch werkliedenver- bond„Patrimonium"geopend.De voor zitter de heer K. Kater, maakte in zijn openingsrede melding van het sociaal pragram, door de speciale commissie daarvoor benoemd, in een kort con cept neergelegd. Hij constateerde o.a. den bloei van „Patrimonium" en be sprak ook den politieken toestand van ons land. Verder bracht de voorzitter hulde aan de nagedachte nis van jhr. Elout van Soeterwoude en mr. Keuchenius. Met een kort woord over de werk liedenbeweging in Nederland eindigde de heer de Kater als volgt: „Het socialisme neemt toe. Wel zijn er thans twee legers, doch ze maken propaganda voor een doel opheffing van het privaat bezit. „Het Alg. Nederl. Werkliedenver bond begint tot meerder bloei te komen en gaat vrij sterk vooruit, En nog sneller groeit de Nederl, Roomsch Kath. Volksbond, die reeds duizenden werklieden in de opgerichte vakvereenigingen telt." Op deze herhaaldelijk toegejuichte rede volgde het jaarverslag van den secretaris, den heer Witmond. Daar in werd melding gemaakt van het sociaal program op verzoek van het Bondsbestuur ontworpen door de hh. dr. A. Kuyper, mr. Th. Heemskerk, J. van Alphen, K. Kater en P. van Vliet jr., aan welke heeren daarvoor dank werd gebracht. Het getal afdeelingen klom van 114 tot 163 met 13.200 leden. Toch zijn er nog vele plaatsen waar geen afdeeling bestaat. Of de nauwere aan eensluiting van afdeelingen tot pro vinciale bonden daartoe dienstig kan wezen, zal de tijd leeren. De uitgaven voor het weekblad bedroegen ƒ4188, zoodat het tekort 570 bedroeg, waarvoor de bond 500 bijdroeg, zoodat er nog een nadeelig saldo van f 70 overbleef. De staat der kas van den bond wijst een voordeelig saldo aan van f 125.75, daar de ontvangsten ƒ793.66 de uitgaven ƒ667.91 bedroegen. Als voorzitter werd hierna herko zen de heer K. Kater met 141 van de 154 stemmen. Ook de twee andere bestuursleden werden herbenoemd. In de plaats van wijlen den heer Keuchenius werd als lid der com missie van advies gekozen de heer ds. Talma te Vlissingen. Na eenig debat werd met over- groote meerderheid de considerans van het concept sociaal-program aan genomen. De afgevaardigde van Deventer stelde voor een telegram te zenden aan H. M. de Koningin-Regentesdit telegram, geamendeerd door den heer P. van Vliet, luidde als volgt: „Aan H. M. de Kon.-Regentes, te Soestdijk Het Ned. Werkliedenverbond „Pa trimonium," samengekomen in bonds vergadering in „Maison Stroucken," spreekt bij vernieuwing met den he den vastgestelden considerans voor zijn sociaal program uit dat in de trouw en liefde voor het Kon. Stam huis van Oranje het cement van ons volksbestaan ligt en dat onder de hoede van Oranje rijken en armen, aanzienlijken en geringen allen in hun stand alleen dan op Gods zegen, waaraan het al gelegen is, hopen mogen, zoo Gods woord ons in huis gezin en maatschappij tot richtsnoer olijft en brengt Uwe Majesteit eer biedige hulde." Met luid applaus werd dit telegram aangenomen. „St. Anna-Parochie stelde ten slotte het volgende telegram voor aan dr. A. Kuyper: ,Het Ned. Werkliedenverbond „Pa trimonium," heden in wettige verga dering saamgekomen, erkentelijk voor alles, wat reeds lange jaren, en niet het minst in de pas verloopen we ken, door u werd gedaan in het be lang van „het volk achter de kiezers", biedt u zijn oprechten dank aan en wenscht u Gods besten zegen bij voortduring toe." Zonder stemming werd dit telegram aangenomen, waarna de vergadering voorloopig werd gesloten. Domela Nieuwenhuis, Cornelissen en Gerhard, die als sprekers aange kondigd waren, verschenen niet, maar wel hebben Troe.stra, Reens en Blinks- ma het woord gevoerd. Een hardhandige boer. Zaterdag 11. had er te Krommenie een brutale aanval plaats. Een boer dreef vee langs den weg. Een voor bijganger, naar het idee van den boer niet genoeg uitwijkende voor zijn vee werd plotseling door dezen bij de kee gegrepen en bijna geworgd. Daar deze dader reeds vroeger voor dergelijk feit veroordeeld is, zal de justitie, die er zich in gemengd heeft, de zaak wel vervolgen. Te hopen is het, dat de geweldenaar daar.loor zal leeren zijne handen thuis te houden. Een slachtofter van drank misbruik. De persoon, die te IJselstein Don derdag j.l. in een land aan den IJseldijk werd gevonden, is Maandag overleden. Hoewel hij korten tijd tot bewustzijn is gekomen, kon men uit zijn verwarde spreken niet opmaken wie hij was en van waar hij kwam. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zijn van den deernis- waardigen toestand, waarin hij werd aangetroffen. Opgravingen. Bij het doen van opgravingen in het koor der groote of protestantsche kerk te Geertruidenberg, een monu mentaal gebouw, kwam de heer Van Seters, architect, tot het vermoeden, dat onder dat koor eene ondergrond- sche kerk of crypte kon aanwezig zijn. Hij besloot tot een nader on derzoek, en thans liggen een 5-tal kolommen en bogen en één licht raam bloot, die op een grootsch werk uic vervlogen tijden wijzen. val deden den vijand met verlies van verscheidene dooden terugdeinzen. Onder de gesneuvelden vond men de lijken van Toekoe Bait's volge lingen, als zoodanig door Toekoe Djo- han herkend. Aan onze zijde waren geene verliezen te betreuren. Van de Noordkust valt alleen te vermelden, dat op Segli een fanatieke Atjeher, met een rentjong in de hand, een Europeesch sergeant nazette tot bij de benting, waar hij door twee infanteristen werd atgemaakt. Melaboe's toestand is nog niet wat hij wezen moet. Een hevig kanonvuur teisterde kampong Roending, voornamelijk de versterkingen van Toekoe Batoe Toengal. Volgens de Atjehers zou die ben ting door dat hoofd verlaten zijn. maar onze hulptroepen verkozen niet vooruit te gaan, omdat zij voor dht vechten geene betaling kregen Gisteravond is een der gouverne- mentsstoomers met nog meer geschut en een detachement infanterie .der waarts vertrokken, en heden zullen nog meer troepen onder den kapitein Holland derwaarts worden gediri geerd. Den uitslag van deze excursie zal ik later melden. Waanzin. Te Z waag westeinde (Fr.) heeft eene vrouw in een vlaag van waanzin haar vierjarig kind, dat te bed lag. met een broodmes de rechterhand bijna geheel afgesneden. Op advies van den geroepen ge neeskundige is het kind onmiddellijk ter behandeling naar Groningen ver voerd. De moeder was sedert eenigen tijd lijdende. der rechtbankeD in Egypte. Vervol gens werd de begrooting voor Buiten- andsche Zaken met 176 tegen 39 stemmen goedgekeurd. De Senaat der Vereenigde Staten vordert niet met de tariefdebatten in afwachting van de plannen tot een vergelijk, heden door de demo craten in te dienen. De democraten heeten zeker te zijn van het aanne men van het ontwerp tegen het ein de dezer maand. De republikeinen profeteeren even stellig tiet rekken van het debat tot Juli. De marine-commissie uit den Se naat der Unie stelt voor een krediet van 2.400.000 d. te verleenen tot het aanbouwen van twaalf torpedo booten met 25 knoopen vaart. Voor snellere zal eene premie uitgekeerd worden. Een probaat middel. Maandagochtend hadden een paar vischvrouwen te Rotterdam eene hooggaande woordenwisseling op de vischmarkt. De twist was reeds op den afslag begonnen over het afmij nen van een koop visch, waarbij bei den beweerden het eerst gemijnd te hebben. Een drietal politie-agenten zagen het nuttelooze van hunne po gingen om den twist te beslechten weldra in en trokken stilletjes af, doch de marktmeester wist beter raad. De markt moest schoon gemaakt worden, en daarom gelastte hij zijn personeel, de slang op de waterlei ding te plaatsen. Dit hielp, want nauwelijk was de eerste waterstraal over de markt geworpen of twisten den en omstanders stoven uit elkan der en de orde was hersteld. Eene mislukte meeting. De tweede socialistische meeting, Zondag te Stolwijk gehouden, kan als totaal mislukt beschouwd worden. Sedert Donderdag heerschte daar eene stemming, die weinig goeds voor spelde. Nauwelijks was de meeting begonnen of op een akker, dichtbij de plaats der samenkomst, werd de Nederlandsche vlag geplant en weer klonken vadcrlandsche liederen. Kort daarna waagde mr. Troelstra zich met een tweetal anderen op het dorp en kreeg in eene herberg duchtig klap pen. Door de politie beschermd, wer den zij het dorp uitgebracht. En toen de meeting geëindigd was, zijn de deelnemers mishandeld en wisten sommigen slechts met de grootste moeite hunne woning te bereiken. Het verdere van den dag bleef het zeer rumoerig; 's avonds zijn bij ver schillende socialisten door eene op- menigte de ruiten inge- Uit Atjeh.' De particuliere correspondent der Deli Ct. schrijft van den 25n Maart uit Kota-Radja: Wederom een Atjehsche canard die hier veel sensatie heeft teweeg gebracht en ons eenige honderden guldens heeft gekost aan steenkolen. Zooals ik u onder de meeste reserve schreef, liep het gerucht, dat de Havik afgeloopen zoude zijndat gerucht was echter een canard. Hr. Ms. Ceram naar Melaboe gezonden, vond de Havik in de haven van Melaboe kalm zijne machines te repareeren, waarna de Ge ram naar Oleh-leh te- rugstoomde, om het heuglijk bericht te brengen, dat van het Atjehsche passarpraatje niets waar was. Hr. Ms. Koning der Nederlanden die, zooals u weet, onder de verden king heeft gelegen een schip met 6q0 pelgrims in den grond geboord te hebben, terwijl hij NB. in het dok te Singapore lag, is eindelijk terug en de Merapi is nu naar zijn vorig station teruggestoomd. Na een nevig vuur uit ons .berg- geschut werd door het legioen van Toekoe Djohan een aanval op Mon- tassik gedaan, en na twee dagen vele patronen op de kwaadwilligen te hebben verschoten, verliet de vijand zijne versterkingen en trok de zege vierende Panglima Prang de hoofd stad der V Moekims (Montassik) binnen. Bij die affaire hebben wij drie licht gewonden gekregen, één geniesoldaat en twee infanteristen. Montassik wordt thans door Djohons troepen bezet. Dat onze vriend Toekoe Bait niet te vertrouwen is, werd laatst weder om bewezen. Eene (patrouille onder kapitein Willink Ketjen werd bij blokhuis Lampaleuh door eene bende beschoten en geattaqueerd. Een paar salvo's en een daarop gevolgde aan- O a voorzichtigheid In den morgen van 27 Maart brak te Arnhem eene koe uit een stal los en rende de straat op. Men hield het dier al spoedig voor dol en de poli tieagent W. B. loste op het Velper- plein eenige schoten op het rund met een geweer dat hij van een der bewo ners leende. Ongelukkiglijk trof hij een toeschouwer, die onmiddellijk dood was, en verwondde hij een tweetal anderen. Ter zake van het door schuld ver oorzaken van een anders dood, stond hij Maandag voor de rechtbank te Arnhem terecht. Het O. M. nam in zijn requisitoir aan, dat een en ander het gevolg is geweest van onvoor zichtigheid, door te schieten zonder zich te overtuigen dat er geen gevaar voor personen kon ontstaan. Met aanneming van verzachtende omstan digheden was de eisch 5 dagen hech tenis. Mr. Thomas meende dat bekl. niet wetende dat het schieten met het gebruikte geweer zoo gevaarlijk was, rad gehandeld tot beveiliging van het publiek. Bekl. vertrouwde dat het terrein door zijne collega's was vrijgehouden, zoodat geene personen gevaar liepen. Eene veroordeeling zou, meende pl. voor dit feit niet kunnen De „Costa Rioa Packet". In het engelsche Lagerhuis kwam Maandag deze zaak opnieuw ter spra ke, De vice-minister van buitenland- sche zaken, sir Edward Grey, deelde mede dat de geheele toedracht der zaak zeer zorgvuldig is onderzocht, en dat de Britsche gezant te 's-Gra- venhage opnieuw een vertoog zal richten tot de Nederlandsche regee ring, teneinde zoo spoedig mogelijk eene schadeloosstelling te verkrijgen voor kapitein Carpenter. De uitslag van deze stappen zal de regeering afwachten, alvorens eene beslissende verklaring te doen. Na re- endepliek werd de uitspraak bepaald op 15 Mei a. s. Daniël Wilson, de bekende schoon zoon van Grévy, den oud-president van Frankrijk, is te Loches opnieuw tot lid der fransche Kamer gekozen, nadat zooals bekend is zijne eerste verkiezing voor eenigen tijd door de fransche Kamer voor nietig werd ver klaard. Hij verkreeg dezen keer 9336 stemmen tegen Duval 7606. Heden is de dag, dat in de hon- gaarsche Eesste Kamer de beslissing moet vallen over de bekende kerkelijke wetten. Hoewel van oordeel zijnde, dat de meeste leden tegen deze wet ten zijn, vertrouwt men toch, $at de Magnaten ze zullen aannemen, daar zij niet op hunne verantwoording zouden willen nemen de politieke crisis, die op de verwerping zou kun nen volgen. De itaiiaansche Kamer heeft met 139 tegen 26 stemmen besloten haar goedkeuring te hechten aan de voor gestelde verdaging van de hervorming Ontploffing in een fabriek. Een verschrikkelijke ontploffing heeft te Waltham Abbey bij Londen plaats gehad in een fabriek van cor dite (rookzwak buskruit). De direc teur, de meesterknecht en twee werk lieden werden gedood, een dertigtal jer-sonen werden gewond. Er vielen ïartverscheurende tooneelen voor in de stad. In het Lagerhuis werd nameLS het departement van oorlog meege deeld, dat bij de ontploffing 4 perso nen gedood en 20 gewond zijn. Euiile Henry- Het was tot dusver een raadsel waarvan Emile Henry, die zonder betrekking was en niet heeft gewerkt, geleefd heeft. Hoe ook door den rech ter van instructie ondervraagd, het bleef een geheim. Wel vermoedde men, dat hij de hand in of mede plichtig was aan diefstallen, maar dit ontkende hij herhaaldelijk ten stel ligste. Hij stofte op zijne anarchisti sche denkbeelden daarom was het hem te doen, om niets anders. Thans echter weet men, wat vroe ger slechts vermoed werd. De gevan genneming van Ortiz en zijne mede beschuldigden heeft den rechter van instructie op het spoor gebracht. Henry behoorde tot. eene kleine bende inbrekers* Er zijn twee brieven van hem aan het licht gekomen, waar uit het blijkt. De eene is ongeteekend gebleven, de andere is geteekend „Ro bert", beide zijn ontwijfelbaar van zijne hand. Henry heeft Vrijdag voor het eerst het bezoek van zijne moeder ontvan gen. Zij gaf het verlangen te kennen om naar mevr. Carnot te gaan, ten einde haar te verzoeken bij den pre sident der republiek werkzaam te zijn voor het verleenen van ontheffing van de doodstraf. Maar hij wilde er niet van hooren. Beschouw mij als dood, zeide hij koel tot haar. Hij verzocht haar tevens niet bij hem ierug te ko men. Het leidt tot niets, zeide hij tot haar, dat gij getuige zijt van mijne laatste uren. De vrouw weende bitterlijk. En ter wijl Henry van haar afging, keerde hij zich om en riep haar toevaarwel j plantage is tien mijlen. Daar kunnen we hulp krijgen. Mis schien zullen we als we nu dadelijk wegrijden, voorkomen dat de negers ons mooie huis verbranden'" „Zeer goed, miss. Maar waar zijn Dinah de keukenmeid en Betsy? Ik heb hen niet gezien sedert ik het oproer ge waar werd. Zouden zij ook naar het kwartier zijn overge- loopen Te zamen gingen zij het huis binnen en belden voor de dienstboden, doch niemand verscheen. „We moeten hen achterlaten," zei Louise, „hoewel ik niet denk dat zij kwaad tegen mij in den zin hebben. In elk ge val zullen de negers haar niet deren." Hierop maakten zij haastig de noodige toebereidselen voor haar vertrek. Weldra waren de paarden gezadeld, want beide waren goede rijdsters en op een kleinen galop reden zij de plaats af. Er was geen maan, alleen de gloed van de brandende ge houwen verlichtte een weinig den weg. Toch reden zij dap per voort, zwijgend, daar zij teveel op hare paarden moesten letten om den toestand te kunnen bespreken. Nu en dan keken zij achterom, maar een kromming van den weg ont trok weldra de brandende gebouwen aan hun oog. Binnen een uur waren zij bij de plantage aangekomen, waar zij steun en gastvrijheid hoopten te vinden. Toen zij echter de gebouwen naderden, verwonderde het hun dat alles zoo stil en eenzaam was. Men zag niemand, noch hoorde iets... Wat kon dat beduiden? HOOFDSTUK VI. De spion. Het schot had Leighton alleen aan den schouder ge schampt. Niettemin bleek er uit, dat men op zijn leven loerde. Zijn eerste gedachte was aan den vreemden jongeling Oscar West. Had hij de kogel op hem gericht? Lukas Leighton keek naar hem om. De jonge man was eenige schreden achteruit gegaan. Hij hield een pistool m de hand, waarvan de loopen blonken onder het licht van een naburigen lantaarn. Leighton Bnelde in zijn toorn recht op hem aan, maar tot zijne verbazing deed de jonge man geen enkele poging om te ontvluchten en wachtte hij bedaard Leighton af. „Dat was een lafhartig schot van je?" riep de spion, Os car West bij den arm grijpende. Het oprechte gelaat van Oscar West betrok. Hij hield den ander zijn pistool voor en zei eenvoudig„Ik heb niet op u geschoten, maar trok alleen mijn wapen tot zelfverdedi ging. Zie zelf maar Deze jonge man had een manier van spreken, die iedereen vertrouwen inboezemde. Toch twijfelde Leighton nog en on derwierp het wapen aan een scherp onderzoek. Het was zoo als de jongeling zeide. Het pistool was, althans in den laat- sten tijd, niet afgevuurd. Het was geheel geladen en de ronsel was koud en niet beslagen. „Vergeef mij mijn wantrouwen 1" zei Leighton hem het wapen teruggevende. Oscar West glimlachte en stak zijn hand uit. „Het is zeer natuurlijk dat gij mij verdacht. Ik hoop dat wij elkander op de afgesproken plaats zullen ontmoeten, maar wil uniet langer ophouden in een buurt die gevaarlijk voor u schijnt j te zijn." De twee drukten elkander de hand en scheidden. Den volgenden morgen bij zonsopgang was Leighton op de afgesproken plaats, maar hoewel hij een uur wachtte kwam Oscar West niet opdagen en met een eenigszins be zwaard gemoed ging de politieke agent weer heen. Waar schijnlijk was den jongen man een ongeluk overkomen, im* mers Washington was onveilig voor aanhangers van de beide partijen. Er gingen eenige dagen voorbij en onze held zag nog steeds niets van den jongen man, die hem om bescherming had gevraagd. Met de gebeurtenissen in en om Washington, in de weken volgende op die waarin de door ons beschreven gebeurte nissen plaats hadden, zullen we ons verder niet bezig hou den. Het is van algemeene historische bekendheid, dat pre sident Lincoln werd ingehuldigd, dat Sumter viel en dat de president een oproeping deed om vrijwilligers. Wat hier op volgde zal hier het onderwerp van het verhaal verder uitmaken. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2