1 den NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Verkiezing. Zondagsblad. lie Jaargang: Zaterdag 12 Mei 1894. No. 3330. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. c. Het Geïllustreerde HEREENlGD STADSNIEUWS. naar BINNENLAND. FEUILLETON. li HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37i- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijt 31 bi* Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten De duim van den Moordenaar. Haarlemmer Halletjes GCI. Inge zonden. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. Belanghebbenden wordt onder de aandacht gebracht, dat tengevolge van de Pinksterdagen, Zaterdagavond het laatste Nummer dezer Courant verschijnt, dat vóór de verkiezing wordt Advertentiën voor die verkiezing gelieve men ten spoedigste in te zen den, daar alleen dan voor plaatsing kan worden ingestaan Directeur- Uitgever. In No. 20 van het Geïllustreerd Zondagsblad verschijnt het vervolg van den geïllustreerden Roman van Hugo Lubliner. Buitendien is de inho ud als volgt: Een fijn compliment (met lillustra- tie). Curiositeit. Muzikaal genot Eerlijkheid. Gesignaleerd (met illustratie). Zegepraal (met 2 illus traties). ICwikmijnen. Levende notenbalken. Iets over vliegma chines. Een bierhuis-scène in 5 tafereelen. De uitvinder van het schaakspel. Correspondentie. Twee die een lang gezicht zetten. 8W Voorts tal van geïllustreerde Anecdoten Puzzle. Nieuw Prijsraadsel. Schaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Haarlem11 Mei '94. Examens. Voor f? het akte-examen lager onderwijs zijn Donderdag te Amster dam- geslaagd de dames M. E. Joe- kes, H. C. M. Pannekoek, M. E. C. Feikema, A. M. E. Degenhart en A. Kampman, allen alhier. Maatsehij t. bev. cl. Bouwkunst aid. Haarlem en omstr. Verslag vergadering op 4 Mei 1894. Bij tijdelijke afwezigheid van den voorzitter neemt de heer G. L. van Lennep het voorzitterschap waar en stelt na opening der vergadering en lezing der notulen aan de orde de door den heer G. P. J. Beccari te geven kunstbeschouwing bestaande uit photografieën naar verschillende voorname gebouwen nit het renais sance tijdperk in Italië. Nadat deze photografieën met de meeste belangstelling zijn bezichtigd, wordt door de afgevaardigden in zake den Arbeidsraad verslag uitgebracht en meegedeeld dat, en hoe die raad thans is samengesteld. Daarna wordt tot lid in de commissie van stem opneming voor hoofdbestuurders der Maatschappij gekozen de beer Jacques Leijb en tot plaatsvervangend lid de heer P. Kleiweg Dyserinck. De heer Leijh ter vergadering gekomen, neemt het voorzitterschap over, na dank zegging aan den heer van Lennep voor zijne genomen moeite en stelt aan de orde de bespreking der te honden excursie. Besloten wordt om op Vrijdag 18 Mei een bezoek te brengen aan het museum van voorwerpen ter voorko ming van ongelukken en ziekten in fabrieken en werkplaatsen, Groene- burgwal 44 te Amsterdam, terwijl eene commissie wordt benoemd om te zor gen, dat die dag verder nuttig en aan genaam zal worden doorgebracht. Bij de bespreking van candidaten voor leden van het hoofdbestuur wordt na eenige discussie besloten de door de afdeeling gestelde candidaten per advertentie in het Weekblad aan te bevelen en daarbij mee tedeelen, dat het oordeel der vergadering is, dat de verschillende afdeelingen zooveel mogelijk in het hoofdbestuur verte genwoordigd moeten zijn. De voorzitter dankt den heer Beccari namens de vergadering voor zijne be langrijke kunstbeschouwing en sluit daarna deze laatste bijeenkomst in dit seizoen met een woord van dank aan de leden voor de wijze, waarop zij de belangen der afdeeling hebben behartigd. Nederland en Oranje. De an ti-r evolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" ver gaderde Donderdagavond tot het stellen van een candidaat voor de a, s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer. Met 14 van de 15 stemmen werd besloten evenals den vorigen keer mr. A. J. W. Farncombe Sanders candidaat te stellen. Door een der aanwezigen werd de candidatuur-van Karnebeek met warmte verdedigd. Het bestuur zal worden versterkt met eene commissie om {het te steu nen tot bevordering der candidatuur- Sanders. Amateur-fotografen. In bare Donderdagavond gehouden bijeenkomst hield de Haarlemscbe Amateur Fotografen Club een ouder lingen wedstrijd in foto's op nikko papier, een nieuwigheid waarmede alleen ervaren amateurs iets goeds kunnen totstand bregen. Vier foto's waren minimum en maximum. Als prijs was door den heer J. D. Wack- witz Jr. een zilveren medaille uitge loofd, terwijl hieraan op voorstel van den beer M. H. Binger nog een tweede prijs werd toegevoegd, bestaande uit een diploma. De ingezonden collectiën, acht in getal, waren alle zonder onderscheid verdienstelijk.**De heer Joh. Huijsser, behaalde met zijne inzending met 189J4 punt den eersten, de heerMau- rits H. Binger met 181 punten den tweeden prijs. Een zeer fraaie inzen ding was die van den heer Ign. Bis- pin ck welke 179 punten verwiert. Al deze foto's zullen morgén met de namen der inzenders in een van onze etalage-vensters worden geëxpo seerd. Op voorstel van den Voorzitter, den beer F. Huijsser, werd besloten in den nazomer een sciopticonavond voor de leden te geven. De gecombineerde clubtocht zal dit jaar einde Juni in den omtrek van Haarlem worden gehouden, terwijl de haarlemscbe club de leiding op zich nemen zal. Het is te betreuren dat er in Haar lem en Omstreken nog zoovele ama teur-fotografen zijn, d e zich niet bij de club hebben aangesloten. Juist amateur-fotografen kunnen van combinatie zooveel profijt trek ken, zoowel door de onderlinge wed strijden als door de gelegenheid om inl ichtingen te ontvangen en met an- derer ervaring zijn voordeel te doen. Een amateur die altijd zelfstandig werkt, komt dan ook veel moeilijker vooruit dan die tot een club behoort. des morgens om 6 uur; van Am sterdam half negenlangs de Zaan naar Alkmaar en vandaar langs Pur- merend terug. Groote vergaderingen opgeluisterd door muziek en zang te Alkmaar om 1 uur, te Purmerend om 6 uur. Sprekers de beeren Beerling, Polet en Mendes Chumaceiro van Amsterdam en Schram, Velthuijsen en Vallent- goed van Haarlem. Bureau van Vraag en Aanbod voor den arbeid. Geopend Zaterdag 's avonds van 8^ tot 9% uur. Lokaal„Doelen", ingang Luiten- steeg. Ingeschreven als zonder werk zijn nog 8 personen, waaronder grof bank werker, plaatwerkerschoenmaker, aardwerkers en loopknechts. Werklieden die op de lijst niet voorkomen en nog zonder werk zijn, moeten zich opnieuw doen inschrijven. HH. werkgevers kunnen hunne aanvragen inzenden bij de commissie. Secret. Job. S. HOLSTER. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 11 Mei hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 7 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor Door verschillende vereenigingen tot bestrijding van den sterken drank zal den 2den Pinksterdag a. s. een progaganda-boottocbt worden ondernomen. Vertrek van Haarlem Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenscben te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot bet Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Het grasgewas langs en op de we gen en dijken in den Hontrakpolder beeft in publieke veiling opgebracht ƒ2540 tegen ƒ2162 in 1893. Tot voorzitter van bet bestuur van den Houtrakpolder is gekozen de heer J. H. Bijvoet, te O verveen. Verkiezingen. De mini&ter van binnenlandscbe zaken Overwegende, dat de beeren jhr. mr. J. Röell en mr. W. van der Kaay na hunne verkiezing tot lid van de nieuwe Tweede Kamer der Staten- Generaal, ingevolge de 4de alinea van art. 96 der grondwet dat lidmaat schap van rechtswege heb oen verlo ren en dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaatsen, eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der hoofd kiesdistricten Utrecht en Alkmaar; Gelet op de artt. 101 en 110 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad No. 37); Heeft goedgevonden te bepalen lo. dat in elk der gemelde hoofd kiesdistricten de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal zal plaats hebben op Dins dag 5 Juni e. k. 2o. dat de herstemming, is die noo- dig, zal geschieden op Dinsdag 19 Juni daaraanvolgende. St.-Ct Verkiezingen. De heer J. van Loenen Martinet wenscht niet in aanmerking te ko men voor eene eventueele candida- tuur voor de Tweede Kamer te Utrecht. Bedrijfsbelasting. Bij de terughaling van de biljetten der bedrijfsbelasting, bestemd voor personen van wie men vermoeden kan dat zij bij de invulling der hun uitgereikte biljetten de hulp van den beschrijver zouden kunnen noodig hebben, kan de voorlichting of hulp van den ontvanger of van zijn ge machtigde worden ingeroepen. Niemand is gehouden bij de terug zending of de teruggave der beschrij vingsbiljetten gebruik te maken van den bijgevoegden briefomslag. Deze voorlichting is niet noodig voor kooplieden, industrieelen, hoo- gere ambtenaren, naamlooze ven nootschappen enz. enz., van wie men verwachten kan, dat zij de hulp van den beschrijver niet zullen inroepen. Belangstelling voor het ministerie. De N. Y. Herald (Parijsc.he editie) gewaagt onder zijn politiek overzicht ook van het nieuwe ministerie in Ne derland. De „premier" (die bij ver gissing Bruch wordt genoemd) wordt beschreven als „een voorzichtig en Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 10) HOOFDSTUK VIII. De waarschuwing van Oscar West. De kamer waarin Leighton zich bevond, was klein en karig gemeubeld. Twee mannen zaten bij een vierkante tafel, een hunner was gekleed in de grijze uniform der Geconferlereer- ken. Toen bij naar Leighton opzag, kon deze slechts met moeite een uitroep van verbazing onderdrukken. Het was George Creston, de voormalig opzichter van de Edgeworth- plantage. Naast hem zat een knappe jongeling, Oscar West. Leighton kon nauwelijks zijne oogen gelooven, maar tot zijn groote verlichting scheen geen van beiden hem te her kennen. Ongetwijfeld waren bet zijn kleeding en baard, die hem voor herkenning behoedden. De vrouw wees op Creston en zei op hare barsche manier tot den spion „Hij zal n inlichten over het kamp van de Geconfede reerden als ge u bij ben wilt aansluiten I" Leighton bleef staan, zooveel mogelijk zich in de schaduw houdende. Dat Oscar West zich in gezelschap van Creston bevond deed hem onaangenaam aan. Het was als een bewijs van het verraad van den jongen man en Leighton meende nn te begrijpen, waarom hij dien morgen in Washington te vergeefs op den jongen man had gewacht. Met de veranderde stem waarop hij tot de vrouw had ge sproken, zei Leighton: „Ik ben juist iemand dien elk regi ment van de Geconfedereerden gebruiken kan. Ik ken elk hoekje in dit gedeelte van Virginia. Zonder er op te pochen durf ik zeggen, dat er weinig schutters zijn als ik. Wilt gij mij in dienst nemen?" Creston keek den spreker eenige oogenblikken onderzoe kend aan. Oscar West keek nu en dan vluchtig naar hem, maar gaf geen blijk, dat hij hem herkende. „Hoe is uw naam?" vroeg Creston kortaf. „Caleb Johnson," was het antwoord. „Woont gij hier in de buurt?" „Ik woon nergens geregeld en zwerf gewoonlijk rond, wel iswaar meestal in dezen omtrek." „Van welken kant zijt gij vanavond gekomen, Johnson?" „Van de kreek. Ik heb den heelen dag naar uw regiment gezocht." „Dan zult gij niet veel verder behoeven te gaan. Ik zalu meenemen naar het kamp en hooren wat de manschappen van u weten. Gij kunt mij kolonel Creston noemen. Het reg ment bestaat nit dappere kerels, die door mij georgani seerd en geoefend zijn. Wij gaan nit op een expeditie, waar in je gelegenheid zult hebben te toonen dat je scherpschutter bent. Maar 't is waar ook, waar is je geweer Leighton begreep dat hij de list moest volhouden totdat hij geheel op de hoogte zou zijn van de juiste ligging van het kamp. Een ander belangrijk punt dat hij wilde weten was het plan van oorlog van de Geconfedereerden. Evenwel was hij er zich geheel van bewust, dat hij door met kolonel Creston mee te gaan, een gevaarlijk spel speelde. Elk oogen- blik toch zou men hem kunnen herkennen. Van den kolonel liep hij in dit opzicht minder gevaar dan van den jongeling, Oscar West. Creston had hem maar één maal in zijn leven gezien. Leighton was niet bang voor zijn persoonlijke veiligheid, maar voor het welslagen van zijne zending. In antwoord op Crestons laatste vraag, zei hij „Ik ben de kreek in een bootje afgezakt en heb mijn ge weer daarin achtergelaten. Zal ik het gaan halen?" „Ja en wees wat vlug. We gaan dadelijk naar het kamp." De spion keerde zich met een militair saluut naar de deur en trad naar buiten. Toen nam hij de beenen op en rende zoo hard hij kon naar zijn bootje, waarin hij een oogenblik kalm ging zitten nadenken. Weldra had hij zijn plan opgemaakt, dat hem voor het groote gevaar van ontdekt te worden, zon behoeden. Daarna greep hij zijn lang geweer, onderzocht het met groote aan dacht en sprong weer aan wal. „Nu wat spionneeren voor de Unie," zeide hij halfuid

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1