Sigaren. Sigaren, BRANDEWIJN INGEZONDEN. BEKENDMAKING. KENNISGE VIN G. Aangeboden betrekkingen in Nederland. FAVORË". Adres: JANSSTRAAT 39. Mouni-Zeepzlederfj Prima zachte Groene Zeep, StatiBliek. Een beoefenaar van de statistiek jn Frankrijk heeft de oppervlakte van den menschelijken schedel ge meten en dairvoor gemiddeld 120 Keizer Wilhelm als brand- blu88cher. Een ooggetuige van den brand te Gatow, waarbij de Duitsche keizer aan het blusschen hielp, verteld het vierkante duimen gevonden. Dezelfde j volgende Toen de brana naar den persoon heeft berekend, dat het aan- overkant der straat was overgeslagen, j tal hoofdharen bij den mensch gemid- t deld 127,920 bedraagt. Wie het niet gelooft, tr 11e het na. Proeve van fransche postzegels. Te Parijs wordt een tentoonstelling riep de keizer uit„Ik begrijp er niets van hoe het vuur daar geko men is". Een boer die met de han den in de zakken stond te kijken, merkte in plat Duitsch en zonder dat hem iets gevraagd was, droogjes op „Ich ooch nich," waarop de keizer har gehouden van de teekeningen, voorgelijk den wedstrijd in het ontwerpen van ^en oogenblik later kreeg de kei- het beste postzegel model. Een Fransch zer onverwachts een straal water over - - tdoor de onhandigheid der Deze stonden afgevaardigde heeft onlangs geijverd J1^ Ijjf tegen de inderdaad zeer leelijke Fran- boersche spuitgasten. i oï .1 rl nron non cnnn sche postzegels, waarop, zooals de Figaro het uitdrukt, „een gym nas ti- seerende man en vrouw voortdurend trachten te gaan zitten op een aard bol, in evenwicht gehouden achter een aanplakbord, zonder dat dit hun ooit gelukt". Die afgevaardigde heeft voorgesteld en gedaan gekregen, dat een nieuwe postzegel zou worden ont worpen. Men is in Frankrijk zeer nieuwsgierig of nu werkelijk een mooie postzegel zal worden verkregen. De tentoonstelling die thans ge opend is, bevat 700 inzendingen, waarvan omstreeks 200 er zoo zon derling uitzien, dat zij waarschijnlijk door karikatuurteekenaars zijn inge zonden. Er zijn afbeeldingen van leeuwen, tallooze hanen van allerlei rassen, koppen van Carnot, Gambetta en Thiers, maagden van Orleans, stoombooten, luchtballons, Russen en postbeambten. Onrechtvaardigh id. De Standard deelt een voorval mede, over „de afschuwelijke onrecht vaardigheid, waarmede Boerenambte naren in vele gevallen kleurlingen behandelen." „Een zekere Rachman, een beschaafd Maleier en Britsch onderdaan, had met een kaffer bij het zoeken naar eenige zijner ezels, die hij uit zijn stal vermiste, de hoeve van den veldkomet (een ondergeschikt rech terlijk ambtenaar) Meijer te Klipri- viersberg betreden. Meijer veroor deelde hem en zijn bediende daar voor tot een boete van 10 shillings ieder, en voegde er bij, dat indien ze niet dadelijk betaald werden, hij beide mannen zou laten geeselen. Hoewel Rachman j beloofde het geld onmiddellijk te zullen brengen en twee paarden als pand aanbood, vol voerde Meijer zijne bedreiging. Rach man diende daarop een aanklacht in wegens moedwillige mishandeling en de rechter Jorissen te Johannesbrug stelde hem in het gelijk en veroor deelde Meijer tot een schadeloosstel ling. Ergerlijk is bij dit voorval, dat de „uitlanders" voor het gewelddadig op treden van Meijer zullen moeten be talen, daar de regeering zich voor hem civiele partij gesteld heeft," zegt de corr. van het Eng. blad. te sidderen van schrik toen zij zagen wat ze gedaan hadden. Maar de kei zer nam het goed op. Onlusten te Troppau, Uit Weenen wordt nog het volgen de uitvoerige telegram aan de Duit sche bladen geseind over het bloed bad, dat Woensdag te Poolsch-Trop- pau aangericht is. Een klein aantal werklieden wilde Woensdagochtend in de groeve derHei- lige Drieëenheid afdalen. De werksta- kèrs rotten toen onmiddellijk samen aan den ingang van de schacht en dreigden het gebouw, waar men naar beneuen daalt, te bestormen. Hier waren 10 gendarmen opgesteld, die met groote inspanning de aanvallers trachtten terug te drijven, maar ein delijk zoozeer opgedrongen werden, dat zij vuur moesten geven om zich ruimte te verschaffen. Toen bleven er 22 man op de plaats liggen, waar van er 9 onmiddellijk dood waren, terwijl er nog eenigen bij het ver voer naar het gasthuis overleden. De gevallenen waren meest opgeschoten jOflgêiië, Er wareü reeds ie vóïen troepen naar de plaats der werkstaking ont boden, welke Woensdag aankwamen, helaas echter te laat om de bloedi- ongeregeldheden van Woensdag te voorkomen. Nu is onmiddellijk om nieuwe versterkingen gevraagd, zoo dat er weldra drie bataillons in de Silezische mijndistricten gelegerd zul len zijn. Ondanks deze troepenmacht breidt echter de beweging zich voort durend uit en omvat zij nu reeds 13,000 arbeiders, die het werk heb ben nedergelegd. De mijn, waar de bloedige botsing van Woensdag voorgevallen is, behoort aan graaf Hans Wilzeck, en ligt dicht bij de Moravisch-Sileziiche grenzen. Dè arbeiders eischen de invoering van den acht-uur-werkdag, terwijl de werktijd, met inbegrip der afda ling en opstijging nu 10 uren be draagt. Bovendien wenschen zij een opslag van 20 percent op de loonen, die nu op 1 fl. 80 kr. k 2 fl. 30 kr. gesteld zijn. De Commonwealers. Een afdeeling van het leger der Commonwealers heeft zich opnieuw van een trein meester gemaakt. Een bende onder aanvoering van „gene raal" Sanders wist bij Pueblo in Co lorado een locomotief van de Den ver enRioGrande maatschappij mach tig te worden, spande die voor een tiental leege kolenwagens van de Mis souri Pacific en stoomde met dezen trein in oostelijke richting. Het bericht van den diefstal was inmiddels naar de stations, die de trein moest passeeren, geseind, zoo dat de beambten van bet station Olney maatregelen hadden genomen om den trein te doen ontsporen. Do locomotief viel om, maar de common wealers brachten haar weer in het spoor en zetten de reis voort. Zij werden nu achtervolgd door een an deren trein met 50 politie-agenten. Men verwachtte dat het tot een ern stig gevecht zon komen, want de bende telt een aantal niets ontziende kerels, en Sanders had er te Pueblo reeds op gesnoefd dat er bloed zou vloeien als de autoriteiten het hem lastig maakten. Gezondheid van den paus. Aan de Standard wordt uit Rome gemeld, dat hoewel er geen bizondere veranderingen plaats hebben in 'spausen gezondheids-toestand, zijne krachten langzamerheid minder wor den. Dikwerf lijdt hij aan aanvallen van slaapzucht. Aardbeving in Venezuela De Herald verneemt van 10 dezer uit Caracas, dat een aardbeving in den nacht van 28 April de steden Merida, La G nillas, Chiguara en San Juan (in de Cordilleras) verwoest zou hebbeu. Ook vele dorpen werden in puin gelegd. Men schat het aan tal personen die zijn omgekomen op 10,000. Cholera De Semaine Médicale van Donder dag deelt omtrent den loop der cho- lera-epidemie te Lissabon mede, dat deze wel is waar afneemt en de sterfte zeer gering blijft, maar dat uit het rapport van dr. Fredirico Montaldo, door de Spaansche regeering naar Lissabon gezonden om een onderzoek in te stellen, blijkt, dat de toestand niettemin zeer ernstig is. Deze geneeskundige ambtenaar, die inspecteur is in de provincie Madrid, heeft bij zijn bacteriologisch onder zoek geconstateerd dat de comma- bacillus in de uitwerpselen der lijders aanwezig is en deze gecultiveerd. Met de dus verkregen cultures heeft hij tayes ingeënt, die in 11 12 uur aan cholera stierven. Hij acht den toestand in Portugal dan ook zeer bedenkelijk in zijne ge volgen, en wenscht dat van regee- ringswege strenge maatregelen geno men zullen worden tot bestrijding der uitbreiding van de epidemie. Voor den inhoud deur rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling heb ik het strooi biljet van het Roëil-Comité geleden, gedagt 10 Mei '94. Het slot daarvan doet de deur toe 1 Dat de heer v. Karnebeek is voor ruime uitbreiding van het kiesersaan- talverblijdt mij, maar de heer Mr. A. J. W. FARNCOMBE SANDERS, wat meer zegt, voor finale kies rechtuitbreiding; de heer van Karne beek niet ook al beweert deze dit. Men tracht ran art. 80 der Grondwet een diepzinnig art. te maken, terwijl het eenvoudig is een zeer rekbaar artikel. Ieder burger met gezoc hersenen kan den zin van art. 80 be grijpen. Ieder burger met gezond verstand kan het ontwerp van den mintster Tak van Poortvliet in ver band met art. 80 der grondwet be- oordeelen. En nu waren verder iemands maatschappelijke stand en iemands rechtsgevoel beslissend voor eene opvatting als van den heer Farn- combe Sanders of als van den heer Van Karnebeek. Het ontwerp-Tak was ongrond wettig, zegt het strooibiljet van het Roëll-comité. Maar wordt dit be wezen Neen. Indien dit ontwerp ongrondwettig was geweest, zou de Koningin-Regen tes, zou de regeering het niet inge diend hebben. Professoren van de rechtsgeleerde faculteiten aan de Hoogescholen te Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam hebben verklaard, dat het ontwerp niet in strijd was met de Grondwet. Het gaf ook geen „allemanskiesrechk' Hon derdduizenden zouden nog zijn uit gesloten. Het ontwerp-Tak rustte op een rechtvaardigen grondslag. Uit zijn wetsontwerp sprak vertrouwen in den vierden stand. In het kleingeestig tegenstreven van velen, zie ik wan trouwen in dien stand. En nu de slotvolzin van het strooi biljet van het Röell-comité. (Lees van Karnebeek-comité). „Vraagt men nu, wie de heer Van Karnebeek is (nu komt het) hij is (hoort toe, Haarlemsche Kiezers, het geen nu komt doet alles af. Het is de schoonste aanbeveling van Van Kar nebeek. Als gij die gelezen hebt moet gij zwichten, of gij zijt verstokte on handelbare wezens) de candidaat die met vol vertrouwen den Haarlem- schen Kiezers wordt aanbevolen door het Roell-comiteNu weet gij het, door het Röell-comité. En daarom Van Karnebeek, hoor. Denkt erom: Van Karnebeek. Mijnheer de Redacteur, is deze aan beveling nu toch niet te armzalig. Ik zou zoo gaarne den heer v. Karnebeek willen stemmen, als ik maar wist, dat deze heer was een strijder voor recht en gerechtigheid, een. voorvechter voor de volksrechten, (ik doe natuur lijk niets te kort aan de goede be doeling van den heer v. Karnebeek) maar daar is mij, zoover ik mij her inner, nooit iets van gebleken. De heer Farncombe Sanders daar en tegen is een onpartijzuchtig man. Hij strijdt voor het recht van den 4den stand. Hij heeft zich voor Haarlem, met welks belaugen hij uitstekend be kend is, verdienstelijk gemaakt. Of schoon ondergeteekende geen geest verwant van den heer Farncombe Sanders is, zoo zal hij dezen uitne- menden man stemmen, en hij roept het zijnen medekiezers toe: laat u niets wijsmaken, kiest op Dinsdag 15 Mei a.s„ niemand anders dan uw oud-afgevaardigde Mr. A. J. W. FARNCOMBE SANDERS. Hoogachtend, JAC. POST. Haarlem, 11 Mei 1894. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlem, daartoe van Re- geeringswege uitgenoodigd, vestigen hiermede de aandacht van het publiek op enkele der voornaamste verplich tingen, welke het, ingevolge de boven genoemde Wet van 2 October 1893 (Staatsblad No. 149), met 1 Mei 1894 in werking getreden, heeft te ver vullen. Deze verplichtingen zijn vervat in de hiernavolgende artikelen: Art. 15, 2. Ieder die optreedt als bestuuider of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde ven nootschap, onderlinge verzekering maatschappij, coöperatieve vereeni- ging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reede- rij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende be- heerende vennooten van Nederland- sche vennootschappen en maatschap pijen, als bedoeld in art. 6, 2, en van de m art. lb bedoelde comman ditaire vennootschappen op aandee- len, bestuurders vanhierte lande ge vestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigmgen en onderlinge verzekeringmaatschap pijen, als ook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5, 1 en 2 en art. 6, 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier be doelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 15 en c bedoelde naamlooze vennoot schappen, coöperatieve vereenigin- geu, andere vereenigingen en stich tingen, die een bedrijf of beroep uit oefenen, onderlinge verzekerings maatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lan de gevestigde commanditaire ven nootschappen op aandeelen en boek houders van hier te lande gevestig de reederijen, zijn gehouden binnen: veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uit treksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelin gen te doen toekomen aan den voor zitter der commissie van aansl ig, be doeld bij art. 19, 15 of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47, 5. Hij, die daartoe ge houden, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld bij art. 15, 1 eerste lid, en art. 15. 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. Art. 47, 6. Overtre ling van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 400. Art. 34, le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot bedoelden bij art. la, h en k, zijn gehouden, onverminderd hunne ver plichtingen omschreven bij art. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, - zij zich na het begin van het derwagen. Een onderstuk eener gou den oorbel. Eene portemonnaie met geld. Een borstel. Een driesnoerige granaten armband met gouden slui ting. Een gutta-percha band vaneen kinder- of sportwagen. Een hand schoen. Een sleutel. Stoomvaartberichtec. Het stoomschip Spaamdamvan de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, vertrok 10 Mei, des voor middags 4 uur 15 min. van Boulogne en was te 3 uur 30 min. voorgaats van den Nieuwen Waterweg. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New-vork, pass. 10 Mei, des midd. 12 u.. Wight. Het stoomschip Soembingvan Rot terdam naar Java, vertrok 10 Mei van Marseille. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Mei van Suez. Het stoomschip Prins Willem II, vertrok 10 Mei van Amsterdam naar Suriname. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 9 Mei. J. P. W. v. Tussenbroek en A. A. Daanen, Velp. 10. J. C. Schooneveldt en C. R. J. van der Laag, Amst. - G. van Fas- tenhout en J. J. Schouten, Amst. - J. Zwaardemaker Cz. en M. E. van Wijk, Amst. - B. F. Yennemann en C. G. M. Cocx, Amst. - J. H. Leuf- belastingjaar het eerst bevinden, bij i tink en J. G. Tormijn. Amst. - J. het gemeentebestuur schriftelijk aan j Nassau en A. J. Kilsdonk, Amst. te melden, met opgaaf van hun naam, jj. G. van Gendt ALzn. en L. C. hunne woonplaats en hun bedrijf of; Landdré, Amst. - J. F. Hulswit en t m u1-'- -1 -E. F. Harpham, Amst. beroep. Ten blijxe dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij koste loos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onder teekenen en op aanvraag aan ambte naren der directe belastingen te ver- toonen. Art. 47, 7. Personen, die vaneen j Bevallen: 9 Mei. L. A, M. Pie- tot—Van Luenen z., Amst. - E. A. D. Bakker NiemeijerDupper d., Gouda. Overleden: 7 Mei. J. C. W. Prager 70 j., Amst. - C. de Boer 91 j., Twisk. - P.de MillyWoudenberg Amst. 8. M. Ch. SlootsRemmé 82 Amst. - W. H. van Eek 53 j. Am- bewijs voorzien moeten zijn als be-'sterdam. - E. Ware—Wiilan "68 doeld in art. 34 en die in gebrekeBussum. blijven dit bewijs op aanvrage aani bevoegde ambtenaren 1-, te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste J 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven be wijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste ƒ150. Voorts wordt nog bizonder gewezen op de in art. 12, 2, 2e lid, lo.d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om zich, bij de aan staande beschrijving, de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te er- zekeren, door voor of op 15 Meia. s. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. Afgekondigd en aangeplakt te Haar lem den 9en Mei 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL, de Secretaris. C. M. RASCH. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten dat is inge- komen een verzoek van vergunning tot oprichting van eene Zeepfabriek, door gaskracht bewogen in het perceel aan de Houtmarkt ingediend door Oosterman Lomans. Aan Qeabonneerden dit op Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14. op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Bosch kinderj. P. G. hij fam. dee zamer9 buiten en des wint. in bnitenl. vooral verdraagz. zacht karakt. handig in naaien en knipp. met uitaE gei. 2. Haiah. ter»t. in bargorgez. bij wednwn. m. 5. kind. m. behulp v. dienstb. huish. zelf.t. beat. 3. Zeer bekw. winkelj. in tijno conf. zanlc te 'a Gray. v. d_ verk. v. coat. en mant. volk. op hoogte v. paai. goede get. en goed uiteri. fr. ten minste goed kunn. sprek. met Juli. 4. Bekw. winkeljuffrouwen terst. bok. m. ?erk. v. gebr. goed. dam. bloua. en kini. conf. 5. Hotel-boekh. int. in gr. en drnkke zaak, g. bek. m hotel-ad m. en ital. boekh. liefst esnigaz. bek. m. mod. tal. en correap. 8. Jcngm. bekw. typewriter om de 4 tal. vol gens dictee zond. fout te schrijv. opg. v. gew. aai. 7- Bekw. reis. torst. v. oude gav. wijnhand. firma kenn. v. vak str. t. aanber. 8. Twee jongel. P. G. fl. v. d. verk v. maouf. ia prov. *tad liefst m. atal. of monst. gereiad kebb. vooral goede ref. 9. Kruid. bed. teg. Aug. P. G. m. voll. opg. Burgerlijke Siani. Bevallen: 9 Mei. A. Oliemans Bergman z. 10. M. v. Emmerik Meinders d. - A. E. Ploegv. d. Mark z. - G. Kraakv. d. Krol z. - A. R. J. JanseFeich d. - M. v. Wieringen •Bruijnswaard d. - H. R. v. Zanten Antonisse d. - G. BoereeRusten burg d. 11. C. J. M. HelemSmits z. - A. C. Kottenv. d. Berg z. Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve j Zon- en feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eene kip. Eene portemonnaie waar in eenig geld, een lombardbriefje en eene quitantie. Eep. nikkelen honden halsband. Een bloedkoralen armband met gouden sluiting. Een paternoster. Eene zweep. Een wit boezelaar. Een paternoster. Een kinderboezelaar. Een kappers haartang. Een vrouwenzak, inhoudende eene portemonnaie met zeer weinig geld, ring met sleutels en eenige losse sleutels. Een gutta-percha slang waarin koperdraad, vermoede lijk behoorende bij een electriscü toe stel. Eene portemonnaie met geld. Een lederen damesriem. Een zwarte dameshandschoen. Een koperen uop van een kinderwagen. Ken portemon naie met geld. Een pakje, inhoudende katoenstof voor eene jurk of jak. Een gouden dames cyiinder-horloge waar aan een nikkelen kettinkje met chari vari. Een koperen dop van een kin- ADVERTENT1KN Getrouwd: G. VELTHUIJSEN Jr. en G E. MüLLER, die, mede namens wederzijdsche be trekkingen dank betuigen voor de betoonde belangstelling. Amsterdam. 10 Me:. Heden en morgen OPRUI MING tegen den laagst moge lijken prijs van de restanten overgebleven uit de veiling in looide aanslaande Inlegger ij Parite Inlandsche-. Fransthe- en Barcelan;- TE ZUTPHEN. tot conctirreererden priji.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3