BINNENLAND. Wedstrijden Letteren en Kunst. Politiek Overzictit. nebeek den vragen zullen kunnen wor-want er wordt d( zelfde fout in ge en dat daarop de heermaakt als in een der redactiestukken, dat 4 leden wer- men vergeet den Wierdels zal spreken. De heer Li ftinck. Mijnheer de voorzitter, mag ik vragen of er aan stonds gelegenheid zal worden gege ven tot debat? Er gaat in de zaal rumoer op. De heer Lieftinck M. de V. wie presi deert, u of die heeren De Voorz. slaat met den hamer om stilte te verkrijgen en dit gelukt na eenige oogenblikken „Ik presideer." De heer Lieftinck. Dat dacht ik ook wel. Mag ik mijn vraag herhalenIs er aanstonds gelegenheid tot debat? De Voorz. Neen. Men zal aanstonds alleen vragen tot den heer VanKar- nebeek kunnen richten. De üeer Lieftinck. Ik dank u. Nu ontstaat er rumoer in de zaal. De heer Lieftinck en tal van ande ren voorstanders van de candidatuur- Sandere, verlaten de z ial. Sommigen zijn zeer verontwaardigd dat er geen debat is en gevea daarvan luidkeels blijk. Hierop vraagt de Voorz. tot drie maal toe, of iemand aan den heer Van Karnebeek ook iets heeft te vragen. Laar niemand zich aanmeldt, erlangt de heer Fred. Wierdels, re dacteur van dc Tijd, het woord. Spreker begint met zijn leedwezen uit te spreken over de storing in de vergadering. Als het bestuur dat goedkeurde, zou hij gaarne debat toelaten op wat hij zeggen zalfBravo De bestrijding van den heer 4 Van Karnebeek bestaat hoofdzakelijk uit een verdediging van den heer San ders, waardoor men van de zaak een personenquaestie maakt, hetgeen bij de kiesreeht-quaestie niet te pas komt. Zoowel door de „Verkiezingsbode" als door den heer Lieftinck, is de per soon van Sanders teveel op den voor grond geplaatst en het is verkeerd, Haarlems belangen er nog bij te halen Zoo wordt de quaestie on zuiver gesteld. Dit is o. a. aangetoond door een medestander van den heer Sanders, dr. Kuyper, die alleen in de Kamer zitting wilde nen en omdat deze alleen het kiesrecht kan behandelen. Dat het kiesrecht alleen aan de orde is, is de reden waarom wij katholieken samengaan met de liberalen. Al had de heer Van Karnebeek iets onaan genaams gezegd ten opzichte van de katholieken, we zouden hem dat op 't oogenblik van harte vergeven. Wij stellen hem in ons eigen be lang, want het is in het belang der katholieken, dat de regeling van het kiesrecht zooals Tak dat wil, niet tot stand komt. De katholieken volgen daarbij een vrije politiek. Zij hebben het vroeger in hun belang geacht, met de anti-revolutionairen samen te gaan bij de schoolwet, nu doen zij dat met de liberalen omdat deze een zelfde lijn willen volgen. De heer Van Kar nebeek kan ons niet dupeeren, daar voor heeft hij zich te duidelijk uit- Voorde heden gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn, van de 2782 Kiezers 2100 opge komen. Bij de stemming op 9 April j.l. na men daaraan 1466 personen deel. Voor het akte-examen lager onder wijs zijn Vrijdag te Amsterdam ge slaagd de dames L. M. Mansveldt Beck van Amsterdam, E. Londen, Wijt en C. E. van Mansvelt, allen alhier. De persoon van den heer Van Kar nebeek is niet minder dan die van den heer Sanders. Voor 8 jaar zei men van den laatste, dat hij een knap man was, maar men wist nog niets van hem van den heer Van Kar nebeek weten we, dat hij ons land in binnen- en buitenland uitstekend ver tegenwoordigd en als minister han del en nijverheid bevorderd heeft op een manier dat Rotterdam hem waar dig heeft gekeurd hem af te vaardi gen naar de Kamer. Waarom men hem niet heeft herkozen is ons mei" w deeld. Wil men dit niet-herkiezenle gen den heer Van Karnebeek aan voeren, dan kan men dat ook doen tegen den heer Sanders, die ook tegen de bedrijfsbelasting heeft gesterad. En is er voor de bevordering van Haarlems belangen geen ander te vinden? Ons wordt medegedeeld dat de heer Sanders van den Minister de belotte heeft verkregen dat voor 1895 op de begrooting een subsidie zal worden gebracht voor de sluis te Spaarndam. Aan die belofte zal de heer Van Karnebeek den Minister ook wel herinneren en anders heeft Haar- 'erh als ingezetenen welsprekende Ka merleden als de heeren de Kanter en Lieftinck. Hierop keurt spreker uitvoerig de wijze van bestrijding van den heer Van Karnebeek in het ter aanbe reling van den heer Sanders uitge geven verkiezingsblad af. Nergens staat de naam van redactie of schrij ver, bijna op elke bladzijde vindt men harde woorden. Op de 3e pag. wordt de heer VanK. ant.i-clericaal genoemd, maar men behoeft zich over ons niet ongerust te maken, wij zullen wel voor ons zelf zorgen. Elders heeft men van een verslag van „Vooruit gang" te Rotterdam alleen den eersten en laatsten volzin genomen en de kolomme die daartusschen liggen weg gelaten. Nu staat er: „De vergade ring liep goed af Van Karne beek werd niet herkozen." Van dit ingezonden stuk draagt niemand de verantwoordelijkheid, zefs de onbekende redactie niet. Ik geloof dat het van de redactie is er wordt nl. den gekoz heer Plaie. De kritiek op 's heeren Lieftincks rede zal spreker, nu deze vertrokken in portefeuille houden. Elke nederlaag die we lijden bij de aanvullingsverkiezingen is een troost voor Tak. Dat we van deze het alge meen stemrecht zouden hebben ge kregen blijkt uit wat Dr. Kuyper zei„heel het volk achter de kiezers erin," uit het manifest van den Bond voor algemeen stemrecht. Wij katholieken bestrijden radica lisme, allemanskiesrecht en staats socialisme en verdedigen het eigen domsrecht daarom is het voor ons veel zekerder een bezadigd libe raal te kiezen als de heer Van Kar nebeek. Aan hem zullen ook de belan gen van het district goed zijn toe vertrouwd, terwijl de heer Sanders als zijn liefde voor Haarlem ware liefde ook buiten de Kamer veel voor Haarlem kan doen. Ten slotte verklaart spreker het oneens te zijn met den heerVan Karne beek, waar deze de staatsmacht stelt boven de kerk en roept ten slotte uit „Wilt ge iemand die staatssocia lisme wil en onteigening, kiest dan Farncombe Sanders wilt ge iemand die de grondwet wil handhaven, kiest dan Van Karnebeek I" (applaus). Na dankbetuiging van den voor zitter aan de beide sprekers wordt de vergadering gesloten. De heeren W. Schut en Th. Wil- vink deden per rijwiel dienst als con troleurs. Van een schommel gevallen Zondagmiddag vermaakten zich eenige jongelieden op een schommel is café „Bloemoord" teVelsen. Een 19- jarige jongeling K. Br. van IJmuiden, had het ongeluk er af te vallen, waar na hij door den terugslaanden schom mel zoodanig aan het hoofd getroffen werd, dat hij hoogst waarschijnlijk aan de gevolgen zal overlijden, of schoon de geneesheer, de heer Kaul- bach zeer spoedig de noodige hulp verleende. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn door de Haarlemsche Tramweg maatschappij vervoerd 9471 personen zijnde 1819 personen minder dan het vorig jaar. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn per H. IJ. Spoorweg uit Amster dam vertrokken p. m. 4200 personen. Verlofgangers. Door den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland ie bepaald, dat het onderzoek der verlofgangers van de militie te land in deze ge meente zal worden gehouden op Dins dag 5 Juni e. k. voorin, ten half 10 ure zij die behooren tot de lichting 1888 en voor zooveel noodig tot de lichting 1887, des voorm. ten half 11 uur zij die behooren tot de lichting 1889 des nam. ten 1 ure, zij die behooren tot de lichting 1890; op Woensdag 6 Juni e. k. des voorm. ten half 10 zij die behooren tot de lichting 1891, des voorm. ten half 11 zij die behooren tot de lichting 1892, des nam. ten 1 ure zij die behooren tot de lichting 1893. Een drenkeling. Zondagmorgen vroeg is in de bui tenhaven te IJmuiden bij de noord- pier door den zeeloods Mets en den oodsleerling A. van Mansem het lijk gevonden van een man, die den vo- rigen avond acht uur met de Am- sterdamsche boot daar was aangeko men om te visschen. Om halfelf had de lichtwachter P. de Maas nog met hem gesproken op de noordpier. De loods beproefde nog de levens geesten op te wekken, maar te ver geefs. De drenkeling had een zak om den hals inhoudende een dobber, een mesje, twee stukjes lood, een plat omvlochten fleschje, nog half gevuld en een glaasje zonder voet. In zijn Dortemonnaie zaten eenige muntstuk ken tot een bedrag van 61 centen en een retourkaartje achterkajuit IJmuiden-Amsterdam. Hij had een wonde aan het hoofd en is dus waar schijnlijk in slaap geraakt en van de pier gevallen en heeft nog getracht zich dcor zwemmen te redden, want met uitgestrekte armen en de pet in de eene hand is hij gevonden. Het lijk is door de zorg der poli tie vervoerd naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats, en de noodige pogingen zijn in 't werk ge steld om te weten te komen wie de ongelukkige is. Maandag-morgen werd dan ook bekend dat hij van Dijl heette en te Amsterdam woonachtig was, terwijl hij eene weduwe met 5 kinderen nalaat. Het lijk is door de buren herkend. De vinders van het lijk waren er heen gegaan op aanwijzing van een werkman, die het, terwijl hij op de pier was, had zien drijven, maar het niet op 't droge had gebracht, omdat hij niet met de politie in aanraking wilde komen. Protestmeeting. toliters aardappelen liggen aan den Op eene Zondag te Deventer in de weS* Een Paar woningen in het huis open lucht gehouden protestmeeting van Hensema, die waren verhuurd naar aanleiding van den uitslag der wer(len door de huurders dichtgespijl verkiezingen voor de 2de Kamer iskerd, doch door de politie ontruimd, de volgende motie aangenomen: ^wee bewoners hadden de sleutels „De groote nationale meeting van I willig aan de politie afgegeven, arbeiders op Pinksterzondag 13 Meij .n een derde, die daartoe niet ge. te Deventer; jneigd was, werd de buitendeur verklaart zich ten diepste beleedigdg©broken. Vermoedelijk^zoo luidt door de overwinning der tegenstan-U"*"1 JlL"' ders van finale kieswetuitbreiding bij de jongste Kamerverkiezingen; waarschuwt de heerschende klasse, - v,«.0 het volk niet meer te tergen, door f1200 bijeengebracht en zal voor hem eene uitbreiding van het kiesrecht .een nieuwe woning worden gebouwd, minstens even ver gaande als het De stad zal nu de boerenplaats van ontwerp-Tak van Poortvliet, tegen te <*en k.eer Bouman te Nieuwe-Pekela opeu- het verhaal wordt het geheele huis afgebroken. Zooals bekend is, wordt Hensema gesteund door zijn mede ingezetenen. Daarvoor is omstreeks houden. en roept de arbeiders van Neder land op zich krachtig te organisee- ren om het kiesrecht te veroveren en het, na zijn verovering, in hun eigen voordeel te gebruiken. Aanvaring. Het Duitsche stoomschip Edvjard Bohlenvan Antwerpen naar Ham burg, heeft Zondag voormiddag bij het naar zee gaan het havenhoofd der Westerhaven te Viissingen ingeloopen en daaraan zware schade toegebracht terwijl twee booten van het Neder- landsch loodswezen, langszijde het havenhoofd liggende, geheel aan splin ters werden gedrukt. Het genoemde stoomschip heeft, na van het havenhoofd te zijn vrij ge komen, oogenschijnlijk zonder schade, de reis naar zee voortgezet Opening der Kamers. De beide Kamers zullen Woensdag om 1 uur in vereenigde zitting ge opend worden. Te 3 uur vergaderen de Eerste en de Tweede Kamer, laatstgenoemde ter benoeming van commissiën van onderzoek der geloofsbrieven. Men meldt ons De leden der Gymnastiekvereni ging „Oefening kweekt kracht" moch ten het genoegen hebben Vrijdag avond het eerste jaarfeest hunner vereeniging te vieren. Hoewel deze vereeniging nog niet sterk is in ledenaantal, is hare uit voering goed geslaagd zoowel wat betreft de gehouden voordrachten als de Gymnastiekoefeningen, waarv prijzen waren uitgeloofd. Winnaars waren de heeren C. C. v. d. Berg, R. de Bruin, J. G. L. ten Boom, Vollaerts, G. Hos en Brauk- man. Tevens hartelijk dank aan den heer A. J. Meijerink, voor de goede lei ding aan deze vereeniging gegeven. Aanstaanden Woensdag des namid dags te 2 uur zal de eerste steen van het nieuwe gebouw der sociëteit „Vereeniging" worden gelegd door het Bestuur. Prov. Staten van Noord- Holland. Bij koninklijk besluit is de Com missaris der Koningin in Noordhol land gemachtigd tot het bijeen roepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dins dag 22 dezer om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Ge- neraal, in de plaats van mr. M. J. Pijnappel. Sterfte statistiek. In het jaar 1893 bedroeg de sterfte in 6 der grootste steden van Neder land (bevolking boven de 50,000 zie len): voor Haarlem 20.1 per duizend inwoners's-Gravenhage 20.6, Gro ningen 20.8, Utrecht 22, Arnhem 22.7 en Rotterdam 24 pet. Onder de ste den van 50-25,000 inwoners kwam de grootste sterfte voor te Maastricht 30.9 en te 's-Hertogenbosch 26.3; te Maastricht heerschte diphteritis. Een wandel wedstrijd. Door de „Haarlemsche Sportclub" was Zondag een wandel wedstrijd ge organiseerd van Haarlem tot even voor Zandvoort en terug, een weg die op een uur of vier geschat kan worden. Er hadden zich veertien deelnemers doen inschrijven waarvan de volgende tien opkwamen: J. F. Bekker, F. G. Blaaser, J. W. Buurma, K. de Jong, al len alhier, enTh. Brunswijk, T.W. Bijs- terveld, W. F. Dieper, F. Jansen, W. Schouten en C. J. Smit, allen van Amsterdam. De uitslag was als volgt: le prijs, verg. zilv. med. Blaazer in 2 u. 3 m.2e pr. zilv. med. Bijster- veld in 2 u. 5 min. Deze persoon deed voor het eerst mee aan een dergelij- ken wedstrijd; 3e pr. bronzen med, Schouten in 2 u. 6 min. Scheven in gen. Het seizoen te Scheveningen, dat met den tweeden Pinksterdag officieus begon v neemt Donderdag 31 Mei officieel een aanvang met de open stelling des avonds te 7V3 uur van de kurzaal, het terras, het café (de overdekte veranda) en de biljartzaal, zoomede het geven van een concert door de stafmuziek van deHaagsche schutterij, zooals tot en met 14 Juni vervolgens door dit en andere mu ziekkorpsen zal plaats hebben op vooraf aangekondigde dagen. In den avond van den 15en Juni doet het Philharmonisch orkest, onder directie^ van professor Mannstadt, weder zijn intrede in de kurzaal, zijnde ditmaal het tiende seizoen dat deze beroemde kapel de badplaats met haar schitterende en kunstvolle uit voeringen opluistert, waarna van de vele genietingen welke het Kurhaus aanbiedt weder dagelijks gebruik kan worden gemaakt. Van 15 Juni afzijn ook weder alle zalen van dit uitge strekt etablissement ter beschikking van het publiek. Eene schandelijke daad Te Breda is de vorige week een schandelijke daad gepleegd, welke de schromelijkste gevolgen had kun nen hebben, doch die door een sa menloop van omstandigheden geluk kig zijn belet. In de Kathedraal heeft men namelijk een der altaren, de communiebank en de toetsen van het orgel met vet besmeerd, de gas kranen opengezet, op het altaar en op de orgeltoetsen altaardoeken ge- _d en deze in brand gestoken. De doeken hebben echter niet voortge- brand; slechts een stuk ervan werd vernietigd en daardoor een groote ramp voorkomen. Het gesmolten vet is echter tus- schen de toetsen van het orgel ge- loopen zoodat dit tijdelijk onbruik baar is. Vele altaarkaarsen waren ge broken. Ook in de St. Antoniuskerk waren de gaskranen opengezet en de ver sieringen van het altaar omgewor pen. De justitie doet ijverig onderzoek. Een verklikker. Donderdagavond kwam de gemeen teraad van Zieriksee bijeen. Nadat een besloten zitting was gehouden, werd de vergadering geopend en ble ken slechts twee leden tegenwoordig te zijn. Ingekomen was een schrijven van 9 raadsleden, mededeelende hun besluit geen besloten raadsvergade ring meer bij te wonen, zoolang geen afdoende pogingen zijn gedaan om den persoon te vinden, aan wien het te wijten is, dat het als geheim be handelde wordt publiek gemaakt. In aansluiting met dit bericht meldt men nader: Terwijl de gemeenteraad in geheime zittingen het kohier voor den hoof delijken omslag behandelde, wisteen der ingezetenen te vertellen, dat hij eene klasse hooger was geplaatst dan hij zich had aangegeven. De Zierik- seesche Nieuwsbode bevatte daarop het bericht dat de raad, andermaal in geheime zitting bijeen, had onderzocht of iemand van het personeel zich aan ontijdige openbaarmaking had schuldig gemaakt. Alweer een bericht dat uit de raadkamer moest zijn voortgekomen. Nu zonden alle raadsleden, één uitgezonderd, wederom ter vergade ring opgeroepen, eene schriftelijke verklaring in, dat zij bezwaar maak ten aan de vergaderingen deel te nemen, daar zij aan 't vermoeden van schending van ambtseed bloot stonden, zoolang niet ontdekt was, wie uit de geheime zittingen klapte. De redacteur der ZierikseescheNieuvw- bode(zelf niet lid van den raad), die Donderdag 11. in zijn courant had bericht, dat de raad de verklikkers niet moest zoeken bij de beambten, maar bij de kraaien in den schoor steen is Zondag, evenals het personeel der drukkerij, door den rechter van instructie in verhoor genomen. Zater dagavond heeft de redacteur zich in het huis van arrest aldaar in gijzeling moeten begeven. Pekelder Meiers. Vrijdag werd de landbouwer Koert Hensema te Oude-Pekela op last van de stad Groningen op straat gezet door een deurwaarder, een paar rijks veldwachters en acht ;marechaussee3. Alle losse goederen, tot de boonstok ken toe, werden op den publieken weg geplaatst. Omstreeks vijftig hec- ontruimen. Ofschoon deze niet steund wordt door anderen, neemt hij de zaak bizonder kalm op. Hij vertrouwt geheel op het rechtskundig advies. Met spanning zien velen den verderen loop der zaak tegemoet. Volgens uit Antwerpen ontvauge» berichten aangaande de Maandag al daar gehouden wieler-wedstrijden, hebben de Nederlanders nagenoeg alle prijzen behaald. Zangwedstrijd te Charleroi. Aan den Internationalen Zangwed- strijd gedurende de Pinksterdagen te Charleroi gehouden, hebben uit Am sterdam deelgenomen de vereenigin- gen „Vereenigde Zangers", „Cecilia", „Kunst na Arbeid," „Orpheon" en „Amstels Werkman". Zondag behaal den in de verschillende afdeelingen „Cecilia" een derden, „Kunst na Arbeid" een vijfaen prijs; „Amsteb Werkman" een eervolle vermelding en „Orpheon" een tweeden prijs. De prijs aan „Cecilia" werd met al gemeene stemmen verleend, en aan „Orpheon" na loting om den eersten prijs de tweede eveneens met algemeene stemmen toegekend. Omtrent dezen wedstrijd meldt men ons nog nader Door den heer Andriessen te Haar lem werd met „Cecilia" van Amster dam deelgenomen in de leafde De uitspraak der jury was le prijs „Choral de Jemappes", 159 zangers; 2e prijs „Térésia de Serain", 143 zangers; 3e prijs „Cecilia" van Amsterdam, 40 zangers; 4e prijs „St. Nicolas" de St. Nicolas, 110 zangers. Van „Cecilia" onder leiding van den heer Andriessen zegt het Journal de Charleroi *)„La Société Cecilia d'Amsterdam chante le choeur imposé en fiamand. Fouque superbemalgré le petit nombre de chanteurs. Le solo cepen- dant trop lent, raais chanté par une belle voix. La finale est plus faible, Le Choeur au choix „Wie Zijt Gij" de Heinze, est un morceau trés ingrat Cette petite phalange, absolument supérieure, obtient des effets de dou ceur et cóté de cela des passages des forces incroyables; l'on diraitd'un orphéon de 200 hommes. Vertaling. De vereeniging „Ce- cilia" van Amsterdam zingt het ver plicht koor in het Vlaamsch, vol vuur ondanks het kleine aantal zan gers. De solo wordt te langzaam ge zongen maar met eene sehooae stem. De finale is zwakker. Het koor naar keuze „Wie zijt gij" van Heinze i een zeer ondankbaar werk. Dit kleine maar voortreffelijke ge zelschap weet bij eene zachtheid in sommige passages zulk een ongeloof lijke kracht ten toon te spreiden, dat men zou zeggen een liedert*ifel van 200 zangers te hooren. Uit Rome wordt do. 13 dezer het volgende gemeld over de voortzetting van de behandeling der oorlogsbi grooting. Door den minister-presi dent Crispi, die de begrooting verde digde, werd betoogd, dat de invoe ring van meerdere bezuinigingen niet mogelijk is. Dit zou alleen kunnen geschieden wanneer de openbare dienst algemeen werd hervormd, doch om dit tot stand te brengen heeft de regeering eene onbeperkte vol macht noodig. Ten slotte werd motie aangenomen, waarbij de regee ring zich had vereenigd, om over te gaan tot de orde van den dag. Het internationale mijnwerkers congres te Berlijn werd Maandag on der presidium van den Engelsohen gedelegeerde Burt geopend. Het lid van den duitschen Rijksdag Singer heette de gedelegeerden uit den vreem de namens de sociaal-democratischs partij te Berlijn welkom. Een ander lid van den Rij ksdag legde als verte genwoord iger van de algemeene com missie voor de verschillende ambach ten in Duitschiand nadruk op de be- teekenis van de organisatie der mijn werkers, die de belangrijksteismpde gansche wereld. De Engelsche gede legeerde Picard gewaagde met blijd. schap van de feestelijke ontvangst- Hierop werden uit de afgevaardig-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2