BINNENLAND. Politiek 0verziekt. Financieels Mededeelingen. GEMENGD NIEÜWS. Opening der le en 2e Kamer der Staten-öeneraal, IS en nieuwe Btaaltfaterbron. Te Haarlemraéttueer is niet ver van de bekende „Wilhelminabron", een tweede ontdekt, waarvan het wa ter dezelfde eigenschappen en een ge lijk gehalte bezit. Reeds zijn eenige flesschen door den eigenaar tot scheikundig onder zoek opgezonden. Tot hoogheemraden van het wa terschap „De ronde Veenen" zijn ge kozen de heeren F. de Boer te Mij drecht en H. de Graaff te Wilnis. Te 'Halfweg en Haarlemmermeer worde'n pogingen aangewend om te verkrijgen dat als buitenarbeiders aan de suikerfabriek „Holland" geen Bra- bantsche werklieden meer worden in •dienst genomen. Torpedo-schietoefeningen. De torpedo-schietoefeningen in Zij kanaal F zijn Inspectie. J. 1. Zaterdag werden de fortificatie- werken in den omtrek van Haarlem geinspecteerd door den generaal-ma- joor Kromhout. De beklagenswaardige Oorzaak Van al deze ellende is door de politie in bewaring genomen. Men verzekert dat hij reeds twee malen een aanval van krankzinnigheid had. Ieder kan zich voorstellen, hoe Apeldoorn in rep en roer is gebracht. Elkeen is onder den indruk van het gebeurde. Gevaarlijk speelgoed. Op Pinkstermaandag had te Eg- mond aan Zee een treurig ongeluk plaats. Een zoontje van den stalhou der J. Bont wist zich meester te ma ken van een geladen geweer, dat on der een bedstede verborgen lag. Spe lende met een kameraad, het twaalf jarig eenig zoontje van den vrachtrijder E. van Voorst, schoot hij het geweer op dezen af, met het treurig gevolg dat de geheele lading hagel in zijn rug terecht kwam. Hoewel enkele korrels uit de wond gehaald zijn, verkeert de knaap in bedenkelijken toestand en vreest men voor het be houd van zijn leven. Hofbericht. H.H. M.M. de Koningin en de KoninginRegentes vertrekken 31 Mei a.s. naar Tarasp (Zwitserland) en keeren na het buitenlandsch verblijf te Soestdijk terug. Afschaffers, De afdeeling Amsterdam van de „Ned. vereen, tot afschaffing van sterken drank1* en de afd. Haarlem van de „NecL geheel onthoudersbond' hielden 2d-en Pinksterdag 's avonds te 6 ure in Purmerend in het lokaal van den heer E. Semeins eene open bare vergadering, welke zeer druk was bezocht. Als sprekers traden op de h. h. Schram en Yallentgoed uit Haarlem en Schmidt van Vlaardin- gen. De verschillende sprekers droe gen met warmte en bezieling hunne zaak voor en mochten zich in een belangstellend en een aandachtig ge hoor verheugen. Na afloop ging men in optocht doch zonder muziek op bevel van den burgemeesterweder in goede orde naar de gereedliggende boot door duizenden gevolgd. Voor het vertrek speelde de muziek en werd door -de leden een.lied gezongen. Een drama te Apeldoorn. Men meldt uit Apeldoorn de bij zonderheden van een treurig familie drama dat .daar ten huize van een bewoner van het Wilhelminapark is Pinksterdrukte te Sche- veningen. De tweede Pinksterdag is te Sche- veningen bijzonder geslaagd. De middaglessen van de H. B. S, waren reeds begonnen, toen twee jon gelui, vrienden van den zoon van bovenbedoelden heer, zich bij den di recteur aanmeldden, .aangezien 5 mi nuten na den aanvang der lessen geen toegang meer wordt verleend, Geheel onthutst deelden de jongelui den directeur de oorzaak van hun late komst. De vader van hun vriend had plot seling een aanval van razende krank zinnigheid gekregen, zijne vrouw op gruwelijke wijze mishandeld en had zich daarna in blinde woede gewor pen op al wat hem onder de hand kwam. Spiegels, vazen, glaswerk en eindelijk ook de ruiten sloeg hij kort en klein. Ten slotte greep hij zijn zoon aan en zou dien in zijn onge lukkige verbijstering wellicht hebben vermoord, indien niet de beide vrien den waren toegeschoten. Echter bracht hij den jongeling eene ernstige wond aan het hoofd toe. Duizenden bewogen zich in het dorp en langs het strand, door allerlei vervoermiddelen aangebracht. De Ha genaars waren zeer versterkt door bui tenlieden uit omliggende plaatsen vooral de lijn Den Haag - Rotterdam Overmaarsche dorpen en van West- land bracht velen aan. Ten 8& uur deed het Heilsleger,voor afgegaan door muziek en vaandel, zijn intocht in het Van Stolkpark en maakte halt op het groote terrein van denVan Stolkweg, wel willend afge staan door den eigenaar van villa An toinette, den heer Boer. De divisie stond onder leiding van kapitein De Groot van Deventer. Honderden waren op het terrein aanwezig ter bijwoning van dezen bidstond, die in de beste orde is afgeloopen. Onder muziek werd de terugkeer naar de stad aangenomen. Voor de villa Antoinette werd aan den eigenaar eene ovatie gebracht door het zingen van heilsliederen en het Wien Neer- landsch bloed. De kapitein heeft aangekondigd, dat de bijeenkomst daar eiken Zondag herhaald worden. Het drukst was het te Scheveningen van 9—12 uur en van 28 nur. Het strand bood een levendig schouwspel met de gepavoiseerde vloot. Langs de zee en den strandweg wemelue het van eene opgewekte me nigte. Het strand vóór het „Kurhaus" kon op den besten zomerschen dag niet voller zijn; een druk gebruik werd gemaakt van strandstoelen, en de rand-galerij was eene ware verras sing, die buitengewoon in den smaak van het publiek gevallen is. Het publiek heeft reeds dadelijk, dank zij het flinke plankier, dat van de hoofdtrap is aangelegd, de gewoon te aang nomen de wandeling langs de winkels te nemen. Door deze ver betering wordt tegemoet gekomen aan den smaak van het publiek en de nieuwe weg kreeg reedsdennaam van „een heel aardige winkelstraat". gen tijd geleden een afdruk had uit gegeven van een bankbiljet. Aan den achterkant was een strookje papier geplakt, waardoor de naam van het Dlad werd verborgen. De politie vond nog voor een bedrag van 96,85 bij Bos, benevens een portefeuille waarin genoteerd was „Krausse" zincograaf Heerengracht en de naam Van Liemt, benevens eenige bijzonderheden, dieii- stig voor het namaken van bankbil jetten. Spoorwegoügeluk te Barendreclit. Omtrent den toestand van den machinist Pigge en den stoker Al- brechts van de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij, die ernstig gewond werden bij het spoorwegongeluk te Barendrecht en thans nog in het ziekenhuis te Rotterdam verp worden, wordt medegedeeld dat, hoe wel vooral de stoker nog veel pijn lijdt door de brandwonden, hun toe stand vooruitgaande is. De machinist die bij het ongeval op 1 Mei zooveel tegenwoordigheid van geest bezat om den ketel vol te laten ioopen en het verbranden der machine te beletten, waardoor grootere onheilen werden voorkomen, zal van de Holl. IJzeren Spoorweg-maatsch. voor zijn plichts betrachting een gouden uurwerk met toepasselijk opschrift ontvangen, Een droevig ongeluk. De zoon van den landbouwer O ver- beeke te Krabbendijke, bezig zijnde op musschen en spreeuwen te schie ten, trof bij ongeluk zijn vader het dijbeen, tengevolge van welke wonde de vader eenige uren daarna aan bloedverlies overleed. vaart Maatschappij Rijnl. Stoomtramw. Maatschappij 110. 60. Ontsporing. Maandagavond ontspoorden alle rij tuigen van trein 66 te Akkrum. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Dinsdagochtend was de versperring zoover opgeheven, dat trein 163 en 64 konden passeeren. Schade aan het materieel is gering, aan den weg echter belangrijk. De oorzaak van het ongeval is waarschijnlijk dat een overstelpende regenbui, Zondag gevallen, een reeds eenig.-zins zwak punt van den weg heeft ondermijnd, waardoor een uit buiging van de rails zou zijn ontstaan bij het met snelheid overrijden van een zwaren trein. Daarop wijst ook de omstandigheid, dat op de plaats, waar het ongeluk begon, de rails zijn om- igen, terwijl de rijtuigen een oogenblik op dén zijkant van de rail heboen geloopen. In den belgischen Senaat is Dins dag eene interpellatie gehouden over de onvoldoende maatregelen die ter bestrijding van de anarchisten ge nomen zijn. De minister van justitie verklaarde namens de regeering, dat zij bereid om de aanslagen, die gedurende den laatsten tijd in België zijn ge pleegd te bestrijden en tot dat doel zal aanvragen om weer de kredieten te verleenen, die voorheen ter beschik king werden gesteld van de geheime )olitie. Tevens voegde de minister ïieraan toe dat het strafwetboek aan vulling behoeft met het oog op de misdaden der anarchisten. Door den minister van landbouw, de Bruijn, werd nog medegedeeld, dat zorg zal worden gedragen om het vervaardigen en het bewaren van ontplofbare stoffen tegen te gaan. De minister van landbouw, deelde nog mede, dat de regeering bereid is voor 8,000,000 francs aandeelen te nemen ten behoeve van het bekende streven om Brussel tot een zeehaven te maken. De Indêpendance Beige is zeer tevreden over dit besluit der re geering, omdat daardoor tenminste het plan om Brussel tot een haven te maken „een kleine schrede", gevorderd. De Belg Defuisseaux, die het mijn- werkerscongres te Berlijn heeft wil len bijwonen, is door de pruisische politie na zijn aankomst te Berlijn over de grenzen gezet. Defuisseaux bevond zich den laatsten tijd te Pa rijs daar hij zijn vaderland was ont vlucht wegens eene veroordeeling, die hij zich op den hals had gehaald. Op het internationaal mijnwerkers congres nu hebben de Duitsche ge machtigden en de Saksische afge vaardigde bij den landdag Horn eene resolutie voorgesteld, volgens welke de uitzetting van Defuisseaux be stem- peld wordt als eene schending van de gastvrijheid, waardoor het vrede lievende werk der mijnarbeiders na drukkelijk wordt benadeeld. Na eene levendige beraadslaging over het reglement heeft het bureau beslist, dat deze resolutie eerst als ze gedrukt is, in beraadslaging zal komen De politie te Luik heeft den ver moedelijken dader van den aanslag op ;de woning van dr. Ren6on nu in handen. Het is een zekere Muller, Duit- scher van geboorte en bloedverwant van de herbergierster Schlebach, die zich ook in hechtenis bevindt. Mul ler stond in betrekking met den ge- heimzinnigen Russischen baron, die den nacht na den aanslag uit Luik is verdwenen. Men zegt dat Mul ler reeds bekend heeft. Omtrent den persoon, die als ver dacht van medeplichtigheid aan de zen aanslag, te Amsterdam in hech tenis werd genomen, verneemt de Indêpendance dat zijn ware naam is Guérin, en niet Aubert. Hij moet een Fiansch anarchist zijn, bij wien de zoogenaamde Russische baron eenigen tijd heeft gewoond. De Fransche regeering heeft de uit levering van Guérin aangevraagd. Esn valsch bankbiljet. De politie te Weesp heeft Zaterdag zekeren J. Bos, 30 jaar, wonende aan den 's-Gravenlandschen wegteWees- perearspel, ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Am sterdam, ter zake van den avond te voren een valsch bankbiljet van ƒ100 te hebben gewisseld. Het biljet bleek slechts een uitknipsel te zijn uit het Nieuwsblad van Nederlanddat eeni- Het Weekblad van Broekman en Houders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 15 Mei loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Pooische Koffiehuis (Mij. tot Expl. v. h.) 74 pCt. Maatsch. voor Hyp. Crediet in Nederl. 86 Bataviasche Ooster spoorweg-Maatsch. 70 Droogdok - Maatsch. „Tandjong Priok 95 Haagsche Tramweg Maatschappij 88^ Kon. Ned. Locaal Spoorw.Mij. te Apeld. 34 Oblig. Ie Hypoth. Westl. Stoomtramweg, Mij. 99 Aand. Nederl. Stoomblee- kerij te Nij verdal. 120 Venn. Nederl. (div. '93 over ƒ150 gef.) ƒ360. Oprichtersbew. KonPaket- Een afschilwelijke moord. Een afgrijselijke misdaad is te Lud- wigshafen in Baden gepleegd. De vrouw van een daglooner, die sedert eenige weken van haren man geschei den leefde, heeft eene poging gedaan hare beide kinderen, een van 2 en van 6 jaren, levend te verbran den. Zij legde de kinderen te bed, bracht het huisraad uit de woning en wierp een brandende lamp op een hoop krullen, die zij in de kamer op gestapeld had. Hierop sloot zij de deur en verliet het huis. De kleinen door de vfammen gewekt, snelden naar het venster en riepen angstig om moeder, waardoor de buren op het gevaar opmerkzaam werden. Deze liepen de deur open en bevrijdden de ongelukkige kinderen, die echter reeds deerlijk gebrand waren. Het jongste kind is bezweken, het oudste hoopt men in het leven te houden. Na eene afwezigheid van anderhalf uur keerde de ontaarde moeder naar hare woning terug; zij werd onmid dellijk gevangen genomen. Anarchisten te Luik. Te Luik verkeert men nog voort durend in angst voor de anarchisten. Eerst iiep Zaterdagavond het gerucht dat er opnieuw een helsche machine was gevonden, maar per slot van re ling bleken het slechts een paar ge hulzen voor jachtgeweren te zijnden volgenden avond vonden de burgers van de wijk lie de Com merce in hun brievenbus of onder hun deur geschoven een manifest., uitgaande van het „uitvoerende co mité der groepen van Belgische an archisten". In dit manifest wordt uit drukkelijk verklaard: dat degehe burgerij verantwoordelijk is voor de daden harer magistraten; dat alle getuigenis tegen de kameraden ver boden is en gestraft zal worden met den dooddat op Iedere daad van geweld van de regeering, onmiddel lijk met geweld zal worden geant woord, enz. De bevolking is overtuigd dat dit biljet volstrekt geen „aardigheid" is, want het parket heeft met zulke strenge maatregelen gedreigd tegen over grappen van dezen aard, en het toezicht is zoo scherp in dit gedeelte der stad, dat geen grappenmaker het zou gewaagd hebben, de biljetten op zulk een ruime schaal te verspreiden. Oproer. In het rumeensche district Bacau I is een troep oproerige boeren in bot sing gekomen met de militairen. 0n- tevreden over nieuwe gemeentelijke belastingen hadden de boeren den gemeenteraad in het raadhuis gevan- gen gezet. De soldaten, die tot ontzet der raadsleden toesnelden, werden met een kogelregen begroet, tenge- j volge waarvan 14 hunner zwaar ge- kwetst ter aarde stortten. De militairen maakten van hunne vuurwapenen gebruik met dit gevolg, dat de boeren op de vlucht sloegen, 2 dooden en 4 gewonden achterlatende. Woensdag 16 Mei 1894. In de openingsrede voor de beide Kamers, door den minister van Bin- nenlandsche Zaken mr. S. van Houten gehouden, werd door hem geconsta teerd, dat het nieuwe ministerie op treedt als een gevolg van de buiten gewone verkiezingen met het oog op een bevredigende kiesrechtregeling uitgeschreven. Bij het nieuwe bewind staat de regeling van het kiesrecht op den voorgrond, die ter vol doening aan de rechtmatige wen- schen op een breeden grondslag moet worden gebouwd en voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en Gemeenteraden gelijktijdig moet ge schieden. Herziening van de perso- neele belasting wordt te meer noodig geacht na de invoering der bedrijfs belasting. Eene nadere regeling van de ver- gevlucht was. Het meisje ontving haren vader met groote vreugde en vertelde hoe de negers waren opgestaan en hoe zij ontkomen waren. „Wat zult gij hebben doorgestaan, arm kind 1" riep de ex-senator uit toen zij haar relaas geëindigd had. „Ik was meer bevreesd voor ons lieve oude huis, dan voor mij zei ven I" zeide ze. Edgeworth zweeg een oogenblik en kneep de lippen op elkander met een ernstige uitdrukking in de oogen. „Het gevaar voor ons huis is nog niet voorbij," zeide hij somber. „Wat meent u?" vroeg Louise. „DuizendenYankee—soldaten marcheerenuit het noorden naar hier. Weldra zal dit fraaie land met zijn bloeiende dor pen en plantages in een groot slagveld veranderd zijn. Velen van de zuidelijken meenen, dat de Unie bijna zonder wor steling kan worden ontbonden, maar zij vergissen zich. De corlog die pas begonnen is, zal niet dan na een lange en vreeselijke worsteling eindigen." Louise Edgeworth sloeg de handen ineen, terwijl haar lief gelaat van angst verbleekte. „Zoo zijn dus de geruchten waar?" „Welke geruchten?" „Dat de nieuwe Bondspresident vrijwilligers heeft opge roepen, om met kracht van wapenen de scheiding te beletten?" „Ja, dat is waar. Bloedstorting kan niet meer voorkomen worden. Naar het schijnt zal Washington het tooneel zijn van het eerste gevecht. De Geconfedereerden zijn besloten de stad in volkomen verzet te krijgen, terwijl de Unie voor hare verdediging er troepen bijeentrekt. Dit herinnert mij aan een zeer onaangenaam feit, dat ik u moet mededeelen, Louise." „S adert uw aankomst hebt gij geen andere dan onaange name tijdingen gebracht, papa!" „Dat is waar, maar deze mededeeling betreft meer in het bizonder uzelf." „Zeg mij alles. Is het over over Mark Hamilton Zij vroeg dit bijna onhoorbaar, terwijl haar hand op haars va ders schouder rustte en zij hem angstig in de oogen zag. „Ja, het is over Mark," gaf de planter langzaam ten ant woord. „Verzwijg niets, vader. Hij kwam niet aan de plantage en ik verwachtte dat hij komen zou. Ik dacht dus wel dat er iets niet goed was, maar durfde geen veronderstelling ma ken wat." Edgeworth fronste de wenkbrauwen. „Het ergste is met hem gebeurd. Hij heeft kleur moeten bekennen en heeft de zijde der Unie gekozen. Met andere woordenhij heeft zich aangesloten bij de verdedigers van Washington en partij gekozen tegen zijn staat en tegen zijn volk tegen u en mij." De ex-senator sprak op bitteren toon. Hij zag hoe zijn dochter leed. Tot nu toe had hij nog niet ten volle beseft, hoe deze scheiding van de Unie ook smart in zijn eigen huis zou brengen. Maar nu hij het lieftallig gelaat van zijne dochter, die hij zoo innig liefhad, opeens doodsbleek zag worden, nu hij haar bevend zag terugzinken op een stoel, nu begreep hij welk een diepe smart over zijn dierbaar kind gekomen was. Het bericht haa Louise bijkans verpletterd. Haar had dus de partij van de Yankees gekozenWilde hij dan de liefde die zij voor hem koesterde, met geweld verwerpen? In haar hart worstelden de trouw aan hare beginselen e de liefde voor den jongen man, een strijd die maar niet op eenmaal kon worden uitgevochten. Zij gevoelde dat haar plicht haar trouw aan eenmaal aangenomen beginselen voor schreef en aan den anderen kant kon zij Mark Hamiltons beeld niet maar op éénmaal uit haar hart verbannen. Zij wist, dat zijn geweten even nauwgezet was als het hare. Dit alles vloog haar in een oogwenk door het hoofd. „Dit is verschrikkelijk," zei ze half werktuigelijk. De heer Edgeworth kon geen woorden van troost voor haar vinden. Het scheen hem toe dat de tijding van zijn of van Mark Hamiltons dood niet zoo grooten en smartelijken indruk op haar zon hebben gemaakt als het nieuws, dat hij haar nu bracht. Bijna verweet hij zich zijne koelheid tegen over Mark bij diens laatste bezoek. Wellicht, zoo dacht hij, zou een zachte behandeling en redeneering den jongen man weerhouden hebben, zich aan de zijde van de Unionisten te scharen. „Ja, het is wel hard voor u, mijn kind," zeide hij eindelijk. „Nooit had ik gedroomd dat het zoover komen zou." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2