Msttjjfl in Poëzie. log in NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 21 Mei 1894. No. 3336. ABONNEMENTSPRIJS: A I) VERTEN TI ËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wedstrijd !n Poëzie, VIJF U TWINTIG GULDEN J. C. PEEBEBOOM, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. He Jaargang; lARLENTS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door Let gebeele llijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3.-3=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Hij Abonnement aanzienlijk rabat, lïeclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOK, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangëre G. L. DAUBE tS: Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bU Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij gelegenheid van de verschijning van Fidelio's wordt door den Directeur-Uitgever van Haarlem's Dagblad uitgeschreven een Hieraan kan alleen worden deel genomen door diegenen, die op 15 Mei geabonneerd waren op Haarlem's Dagbladen dat nóg zijn op den g, waarop de jury uitspraak doet, benevens door de huisgenooten van ie geabonneerden. £Voor het best gekeurde Vers wordt uitgeloofd een prijs van Om voor eene bekroning in aan merking te kunnen komen, moet elk vers voldoen aan de navolgende voor waarden Ulo. moet het geschikt zijn om op muziek e worden gebracht; 2o. mag het niet zijn eene omwerking oj vertaling van een bestaand gedicht maar moet zijn geheel oorspronkelijk. 2 Het onderwerp, mits voldoende aan eerstgenoemde voorwaarde, wordt vrij gelaten. De jury behoudt zich het recht voor, het vers dat zij het best acht, zoo noodig te verkorten, f.' Elke inzending blijft het van Haarlem's Dagblad. De jury bestaat uit den Heer J. G. Tuijtel, leeraar in de Nederlandsche Taal aan de Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus, den Heer Phi lip Loots, verslaggever voor muziek van Haarlem's Dagblad (en den on- dergeteekende. Het bekroonde gedicht zal door len heer Philip Loots op muziek gebracht en door Haarlem's Dagblad uitgegeven worden. Alle inzendingen moeten gemerkt zijn met een woord of motto, dat ook voorkomt op een daarbij gevoegd verzegeld convert, dat den naam en het adres van den inzender of de inzendster moet bevatten benevens de verklaring dat het ingezondene oorspronkelijk is. Inzendingen kunnen geschieden tot en met den 31sten Mei e.k. Men ge lieve die te richten aan het Bureau dezer Courant, niet aan de leden der Jury. Directeur- TJUg&er. Haarlem19 Mei '94 Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen a.s. Zondag nog tentoon gesteld zijn, de Maskers van Napoleon I en Honorde Balzac, de verzame ling Parijsche affiches en het hout snijwerk uit het einde der 16e eeuw. Des Zondags is de toegang vrij. Voor het akte-examen lager onder wijs zijn Vrijdag te Amsterdam ge slaagd de damesW. A. G. Kruyff, C. F. Folmer, A. M W. Fournier, H. Thai Larsen en L. A. A. van Ooster zee, allen alhier. Roze Kate. De meeste menschen die Vrijdag avond onzen schouwburg binnentra den, keken rond met een gezicht waarop duidelijk hunne verwonde ring over de talrijkheid van het pu bliek geschreven stond. Een zoo goed bezette zaal is dan ook zeker in de laatste helft van de maand Mei een zeldzaamheid men mag gerust zeggen, dat alleen de goede naam van de belgische actrice, Mej. Julia Cuijpers, de magneet is geweest die een zoo groot publiek naar den schouwburg trok. Roze Kate, het treurspel der Sme den, is een goedgeslaagd exemplaar van het geslacht der draken. Niet met mate, maar met maten wordt er bloed vergoteneen moeder vermoord door hare tweelingszoons, die ten slotte elkander van kant maken en om deze vreeselijke doodslaanderij is een rechtszaal een gevangenis, een pijn bank, een schavot en een radbraak- bank opgesteld. Prosit voor nerveuse gestellen De manier waarop het stuk werd gespeeld evenwel verdient een woord van groote waardeering. Allereerst voor mej. Julia Cuijpers, die hier toont te zijn eene actrice van zeer groot talent. Bereids in het eerste tafreel was haar spel boeiend en aantrekkelijk en dit klimt van be drijf tot bedrijf, totdat het ten slotte in het vierde tafreel de scène van het gevecht tusschen de tweelingen zijn toppunt bereikt. Het is bijna ongeloofelijk, welk een groote mate van woeste en sombere kracht deze jonge actrice weet mee te deelenaan dit ontzettende tafreel. De bloemen, die haar na dit be drijf werden aangeboden, waren wel verdiend. Zelden zagen wij het publiek zóo enthousiast, aan het terugroepen kwam geen einde en door het hand geklap heen galmde een bravoroepen, dat bewees hoe mej. Cuijpers hare ietwat koelere noordelijke zusters en broeders in vuur had gezet. De medewerkende hoofdpersonen waren de onschuldig-verdachte broe der Everard (Ducaju) en de heeren Potharst en Morrien (de tweeling broeders). Eerstgenoemde die, het kan aan de rol liggen, in den aan vang ietwat zoetelijk scheen, speelde later voor de rechtbank en voorna melijk in den kerker zijn rol zeer goed van de tweelingbroeders voldeed de heer Potharst het bestejammer dat zoo nu en dan de zucht tot de clamatie hem de baas wordt. De typen van de gierige boeren Matheus en Cornelis Dirix werden door den heer Verhagen met talent en succes weergegeven. Alles bij elkander een goedgeslaag de uitvoering. Naar wij Vernamen bestaat het voornemen dat mej. Julia Cuijpers de volgende week hier nog maals, in een ander stuk, optreden zal. Wij kunnen onzen lezers aanraden, haar dan te gaan zien. {Zie vervolg Stadsnieuws 2e pagina.') Aangaande den brand te Haarlem mermeer kan nog vermeld worden, dat Meiman, vrouw en kind met moeite zijn gered. De boerderij behoorde aan het R. K. weeshuis te Haarlem. Alles is verzekerd bij den heer Tombergh te Haarlem. heeren werden door de Koningin-Re gentes aan H. K. H. voorgesteld, zoo ook de burgemeester van Baarn, jhr. De Beaufort. In gesloten hofrij tuigen werd dadelijk de weg naar Soestdijk ingeslagen. De Groothertogin zag er goed uit. De Koningin was niet bij de ontvangst tegenwoordig. Een tal rijk publiek bevond zich aan het sta tion. Des ochtends te halfzeven rukten de oude manschappen van het 5e regt. infanterie, tot een bataljon ver- eenigd, uit in de richting van Baarn, tot het houden vaneen militairen marsch. Toen de troep, onder commando van majoor Campbell, ter hoogte van het paleis Soestdijk gekomen was, verschenen de Koninginnen op het balkon, waarop de regiments-com mandant, kolonel Benschop, die met zijn adjudant de oefening meemaakte het commando overnam en het ba taljon voor de Koninginnen lietdefi- leeren en de staftnuziek tegenover het paleis deed plaats nemen. Nadat de troepen waren voorbij jerukt, en de muziek het „Wilhel mus" in de oude toonzetting had aan geheven, werd de marsch in de rich ting Baarn voortgezet. Het Dagblad kan ten stelligste mededeelen dat van het in sommige bladen aan buitenlandsche couranten ontleend bericht, als zou Keizer Wil helm zich voorstellen in Juni een bezoek te brengen aan ons Hof, hier te lande niets hoegenaamd bekendis en buiten twijfel onjuist moet zijn. Het klinkt ook ten eenen male on waarschijnlijk, daar HH. MM. reeds den 31sten dezer naar het buitenland vertrekken en eerst omstreeks half Juli op het Koninklijk Lustslot „Soest dijk" terug-keeren. De tramway van het station Zand- voort naar Oud-Zand voort, die vroe ger achter de terreinen van het hötel „d'Orange" was gelegen, is thans ver legd, waardoor de tram over de straat langs het genoemde hötel zalloopen. Hofberichten. Vrijdag kwam per extratrein de groothertogin van Saksen met talrijk gevolg te Baarn aan. De aanwezige De piramide bij Austerlitz. Nadat nu ongeveer twee jaren ge leden de eigenaar van de in de na bijheid van Zeist gelegen hoogte, de „Piramide bij Austerlitz", de heer J. B. de Beaufort, burgemeester van Woudenberg, aldaar eene belangrijke Fransche muntenverzameling deed opgraven, welke door genoemden heer aan het Nederlandsch Museum te Amsterdam ten geschenke waren gegeven, heeft deze hoogte voor de bezoekers meer en meer aantrekke lijks gekregen. En ze is een bezoek overwaard, daar men van haar kruin een prachtig gezicht heeft over de eenige uren ver gelegen plaatsen. Ten einde deze aantrekkelijkheid nog te verhoogen, laat de eigenaar op de kruin, wier hoogte ongeveer water pas gelijk is aan den Utrechtschen Dom, een tweede hoogte van onge veer 13 meters maken, in wier bin nenste een wenteltrap zal komen, waarmee men op een plateau van 3 maal 3 meter komt, van deze kolos sale hoogte wordt het vergezicht nog aanmerkelijk verhoogd. Brand te Amsterdam. Vrijdag avond omstreeks half tien ontstond te Amsterdam een hevige brand in een houten nevengebouw van de stoomhoutzagerij der firma Rymenam en Achterberch, Overtoom 24, waarin de schaverij was van ar chitraven enz. De brand woedde on middellijk voort en tastte spoedig het hoofdgebouw en de in de nabijheid opgestapelde planken aan, zoodat in een kort oogenblik een hooge vuur gloed op verschillende punten der stad te zien was. De brandweer rukte met veel materieel aan, zoodat men den brand te elf uren meester was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De eigenaars, die te Bussum wonen, waren te 11 uur niet op het terrein van de ramp tegenwoordig. De be lendende perceelen bleven alle ge spaard, dank zij het krachtig optre den der brandweer. Alles was tegen brandschade verzekerd. Tot diep in den nacht bleef de brandweer, onder leiding van com mandant en ondercommandant, het blusschingswerk voortzetten, waarbij de Jan van der Heijden en eenige stoomspuiten dienst deden en het half verbran e hout wegvoerden. Men vernam, dat verschillende partijen hout welke alle om gezaagd te worden, tijdelijk bij de zagerij lagen opgesta peld en eene prooi der vlammen wer den, niet verzekerd waren. Een knecht der zagerij,die in een belendend perceel woont, verklaarde des avonds te 9 uren nog de ronde te hebben gedaan en niets bespeurd te hebbeneen goed kwartier later sloegen de vlam men uit en werd hij het onheil ge waar. Daar de eigenaars der zagerij zich tot laat in den nacht nog niet ter plaatse bevonden, werd niet be kend, of de zagerij zelve en de daarbij behoorende voorraad hout al dan niet verzekerd was. Verduistering. Volgens de Amst. Crt. werd een be diende van een groot handelskantoor te Amsterdam verdacht zich te j heb ben schuldig gemaakt aan verduiste ring. De zaak werd aangegeven en de persoon in kwestie opgeroepen om Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 15) HOOFDSTUK XII. Haïti „Ge kent mij beter dan ik mijzelven ken," zei hij open hartig. „Dat is zoo. Op het oogenblik dat ik u voor het eerst zaK> dacht ik, dat gij eerder thuis behoort in een regiment van de Unie. „Dat doe ik niet, ik sympathiseer met het zuiden." „Ik ook, van harte heb ik medelijden met hun afdwaling. De leiders zijn onverstandig en onbekwaam en de volgelingen door valsche beloften en schoone voorspiegelingen verleid." Het gezond verstand dat in de woorden van Leighton doorstraalde, miste zijne uitwerking op den jongen man niet geheel. Leightons argumenten zouden op overtuigde voor standers van de scheiding als de ex-senator Edgeworth geen vat hebben gehad, wel op Wallace, die wanneer hij in een andere omgeving had geleefd, zich zeker bij de Unie zou hebben aangesloten. „Gij praat heel mooi, Johnson, maar wat verlangt gij dan van mij „Dat gij naar rede luisteren en u bij ons voegen zult." „Mijn vlag dus verlaten?" „Waarom niet „Omdat het mij tegen de borst stuit." „Maar hardnekkige jonge man," zeide Leighton, „er is voor u in dezen geheelen krijg niets te hopen wanneer gij aan de zijde der geconfedereerden blijft. Hun leger is onbeduidend, hunne aanvoerders zijn onbekwaam tot het verzinnen en uitvoeren van eenig Btout plan." „Daarin vergist ge n 1" riep Wallace uit, door de voort durende vermaningen van Leighton en door den medelij denden toon waarop deze sprak, tot verzet geprikkeld. „Onze aanvoerders hebben wel degelijk groote plannen. Nog heden marcheert ons regiment naar de hoofdmacht en zoodra die vereeniging heeft plaats gehad, vermeesteren wij het arsenaal van Harpers Ferry en vallen op Washington aan." Daarop zweeg hij plotseling stil, zich op eens bewust wor dende dat hij zich versproken had. Leighton glimlachte en hem aanziende, zeide hij „Gij hebt mij daar juist verteld wat ik nog noodig had te weten. Binnen vier en twintig uren zal de regeering der Unie op de hoogte zijn van wat er omgaat en zullen de com plotten van de geconfedereerden nogmaals verijdeld zijn." Onmiddellijk daarna greep de spion zijn geweer, draaide zich op de hielen om en ging met snelle schreden het woud in. Hij hoorde geen voetstappen achter zich en wist dat Harry Wallace niet van achteren op hem schieten zou. Dat zij elkander evenwel spoedig weer zonden zien, dacht hg stellig niet. Binnen een uur bereikte Leighton de plek waar hij zijn bootje had vastgelegd, doch juist toen hij er in stapte en do riemen greep om te roeien, riep een gebiedende stem in zijn onmiddellijke nabijheid „Halt 1" HOOFDSTUK XIII. De krijgslist van den Spion. Lukas Leighton was dapper, maar nooit roekeloos. Hij keek dus uit vanwaar het bevel kwam, maar er was niets te zien. „Ik houd halt, wat verlangt gij van mij „Stap er uit," was het bevel. „Waarom „Omdat wij u anders zullen doodschieten." „Dan zal ik wel moeten gehoorzamen," zeide Leighton rustig. Daarop sprong hij aan wal en was dadelijk omringd door soldaten der geconfedereerden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1