in NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Jaargang, Zaterdag 26 Mei 1894. No. 3341. ABONNEM ENTSPRIJS: ADVERT E N TIN: NABETRACHTING STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gcheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES«Succ.Paryt 3Ibis Faubourg Montmartre. }Iet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Het Stormbuis. Een Origineel Ver- d. Haarlemmer Halletjes CCII. 'Binnen- en Buitenlandsche berich ten. Varia. Advertentien enz. uit den GEMEENTERAAD- LXI. Te half drie was de Raadsvergade ring dezen Woensdag al afgeloopen. Er was dan ook niet veel aan de hand en de eenige reden waarom zich een groot publiek in de zaal be vond, de herstemming over het be kende kermisvoorstel van de vijf Raadsleden. Men weet dat dit voor- 1 is aangenomen en dat derhalve de laatste Zondag en de vrije kermes- Maandag, na een jaar dood te zijn geweest, weer zijn herleefd. De heer Van Styrurr die met een© voor zijne rust ';zeer verstandige discretie zorg vuldig had verzweeen hoe hij stem men zou, de heer Van Styrum stemde vóór en van de tegenstemmers vielen er twee af, doordat de heer Waller ongesteld was en de heer Van Weel wat later kwam. &En zou ik nu daarover nog weer gaan nabetrachten Mij dunkt, het is|nu wèl geweest. Honderde vellen papier en tienduizenden van woorden zijn sinds een hall jaar over de ker mis volgeschreven en uitgesproken het nabetrachten zal ik nu maar overlaten aan de adressanten die hun zin hebben gekregen en die, naar ik verneem, van plan zijn dat met een paar extra-voorstellingen in „de Kroon" te herdenken. Althans het kermis-comité zet dit op touw. De bewoners van Doelstraat en omliggende straten, minder gelukkig dan het kermiscomité, hebben hun zin niet gekregen. De pomp in de Doelstraat die weggenomen was, komt er niet meer terug. Alleen de heer Klein waagde een zwakke po- g ng om den Raad te bewegen, de pomp daar of iets verder weer neer te zetten maar het baatte niet. De heer de Breuk als wethouder vany publieke werken, bracht in het midden, dat er niet ver van de plaats waar die pomp stond, een standpijp van de waterleiding is, waar men eenige uren daags gratis, en den ge- heelen dag voor geld duinwater krij gen kan. Ik vind dat uitstekend, maar heel dicht bij is voor velen die standpijp niet. Zoo leukweg ver telde de heer de Breuk dat er hoofd buizen van de waterleiding loopen door de straten in quaestie. He ja, waarom geven de eigenaars van de huizen daar hunnen huurders geen aansluiting aan de walerleiding Weet u dat misschien ook, meneer Klein? Als daar eens iets aan was te doen.... maar och, we weten het, niet waar, die arme stakkers van huisbeeren hebben het zoo taai in dezen tijd. Van hen kunnen we zoo'n uitgave niet vergen, het zou de ongelukkigen totaal ruïneeren Ik dacht zoo bij mij zei venzou er nog niet wat anders gevonden kunnen worden om de menschen te helpen Dat de wel van d nu verdwenen pomp slecht water gaf, bewijst nog niet, dat men niet op vijftig meter verder een goede wel zou kunnen vinden en sinds de kosten van het boren van een Norton wel de som van f200 f300 niet te boven gaan, zou dat m. i. te beproeven zijn want men kan gemakkelijk pom pen wegnemen, maar moet niet ver geten dat een huisvrouw zonder water is als een soldaat zonder ammunitie, als een schip zonder roer, als een Kermis zonder laatsten Zondag en Maandag. Toen ik dit aan een ander zei haalde hij bedenkelijk zijn schouders op en mompelde zoowat van slechte ervaring die de gemeente heeft gehad op de Groenmarkt. Daar was het ge probeerd, zei bij, maar 't was niet gelukt en had zooveel geld gekost.. Hoeveel wel? vroeg ik. Ja, dat durlde hij niet zeggei 't Cijfer was zeker te groot, 't kon zijn mond niet uit. Maar dit is geen reden om het hier niet eens te probeeren. Heeft men ondervinding opgedaan goed, dure ondervinding zelfs nog beter! Ondervinding maakt wijs en als er nog duur bij is geweest, ook voor zichtig. Komaan, mijne heeren, over legt eens met wijsheid en voorzichtig heid, of er niet op eene geschikte plek, in de bedoelde buurt een nieuwe wel kan worden geboord Haarlem25 Mei '94 Onteigening. Bij koninklijk besluit van 15 dezer is bepaald, dat voor den aanleg eener duinwaterleiding voor de gemeente Haarlem, ten algemeenen nutte, in het publiek en ten name van die gemeente, ter uitvoering van de wet van 2 Februari 1894, zullen onteigend worden eenige perceelen, aangeduid in het plan en de kaarten, welke, in gevolge artikel 12 der wet van 28 Augustus 1851, op de secretarie der gemeente Bloemendaal ter openbare inzage hebben gelegen en vermeld worden in de Staatscourant van 25 dezer. Bij kon. besluit is benoemd tot 2de luit. plaatselijk-adjudant alhier de sergeant van het 2de reg. infanterie J. W. P. Hopmans. Examens. Yoor het akte-examen lager onder wijs zijn Dinsdag te Amsterdam ge slaagd de damesC. M. Walter, G. M. van der Wal en W. C. van Thiel alhier. Koloniaal Museum. Zaterdag 26 Mei e. k. zal 's namid dags 2 uur, na afloop der Raadsver gadering van het Koloniaal Museum, door den heer J. T. Cremer, Voorzit ter van den Raad, in de Rotonde van het Paviljoen een voordracht worden gehouden over de ontwikkeling van het Stoomvaartverkeer in den Ned. Indischen Archipel. Donateurs en leden der Maatschap pij van Nijverheid hebben toegang tot deze voordracht met introductie van belangstellenden. Voor de inenting en de verzending werd uitsluitend animale lymphe ge bruikt. De aan het bureau geënte kalveren werden vóór de enting en na den dood door den aan het bureau ver bonden rijks-veearts onderzocht, en geene lymphe werd, noch voor de in enting, noch voor de verzending ge bruikt, alvorens het gunstig sectie- bericht omtrent de gezondheid van het kalf was ingekomen. Naar verschillende garnizoensplaat sen werd op aanvraag van den chef der geneeskundige dienst, lymphe ge zonden ter inenting van manschap pen en kinderen. Op aanvraag van geneeskundigen uit de verschillende provinciën wer den 763 buisjes met animale lymphe verzonden. Van dit aantal waren er 183 voor geneeskundigen alhier bestemd. Aanbesteding. Voor de door Burg. en Weth. ge houden aanbesteding voor het maken van rioleering en bestrating langs de Leidschevaart en in de nieuwe stra ten bij de huizen der bouwvereeni- ging „Ons Belang", zijn ingekomen 8 inschrijvingen. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers B. Zuit- hof ën Zonen voor eene som van J 4674. Concert in den Hout. De gewone Woensdagsche muziek uitvoering in den Hout op 30 Mei e.k. zal niet worden gegevendaaren tegen zal den daarop volgenden Vrij dag des avonds door het gemeente lijk muziekkorps een concert worden uitgevoerd. Farc-Vaccinogène. Omtrent de werkzaamheden van het vaccinatie-bureau hier ter stede gedu rende het jaar 1893, meldt men ons het volgende: Gedurende het geheele jaar, werd eiken Dinsdag, des namiddags ten 2 uur, gelegenheid gegeven tot koste- looze vaccinatie en revaccinatie. Voor de eerste maal werden ingeënt 1347 personen. Gerevaccineerd werden slechts 21 personen. Verdronken. Donderdag namiddag is een twee-en- een-halfjarig jongetje in eene sloot aan de Wijdelaan, spelende te water ge raakt en verdronken. De Duitsche Keizer. Nog altijd blijven de geruchten dat de Duitsche Keizer met zijn jacht de Hohenzollern ons land en de hoofdstad zal bezoeken, aanhouden. Wij kunnen mededeel en dat te Am sterdam aan het Duitsche consulaat officieel van dergelijk bezoek niets bekend is en daarvan, althans voorloo- pig, geen sprake zal zijn, Bbld. Het comité heeft nog besloten de volgende prijzen uit tej loven: ƒ50 voor het grootste en schoonste tar webrood J 50 voor het grootste en schoonste krentenbrood; 50 voor het grootste en schoonste roggebrood; ƒ50 voor de grootste en schoonste koek; een eereprijs (kunstvoorwerp of medaille) voor de meest gedéco- reerde koek; een id. voor het fraai- 3 üièce-montée. Hoewel de termijn tot het aan vragen van plaatsruimte 20 dezer is verstreken, zullen voorloopig nog aanvragen worden aangenomen voor zoover er nog ruimte is. De gedelegeerde commissaris is de vorige week naar Parijs gegaan om maatregelen te nemen voor de op richting van een Fransch Comité, dat waarschijnlijk nog deze week zal tot stand komen. De inschrijvingen uit het buiten land zijn zeer talrijk en hoogst be langrijk, zoodat de tentoonstelling veel belooft en zeker ook tal van vreemdelingen zal trekken. Een scheepsbouw-onder- n9ming. Men is te Amsterdam bezig de op richting eener scheepsbouwonderue- ming voor te bereiden. Men zoekt daartoe een kapitaal van 500.000 bijeen te krijgen. Voor hetoogenblik is nog pas een gedeelte dezer som gevonden. Gaat bet plan door, dan zullen de heeren Cremer en Op ten Noort als commissarissen optreden en de werf te Amsterdam worden. Internationale bakkerij ten toon stelling. Het comité heeft aan alle neder- landsche consuls eene circulaire ge zonden, waarin het mededeeling doet van de a.s. Internationale Bakkerij- tentoonstelling te Amsterdam te hou den en waarin den consuls verzocht wordt, in hun consulaire ressorten zooveel mogelijk openbaarheid aan deze mededeeling te geven en tot deelneming aan de tentoonstelling op te wekken. Tevens kan worden medegedeeld, dat wederom twee eereprijzen ter be schikking van het comité zijn ge steld. De een is een gouden medail le van de „Ned. Banketbakkersver- eeniging" toe te kennen in de afdee- ling Banketbakkerij, de andere is een kostbare drinkhoorn toe te ken nen in de afdeeling Bakkerij en ge schonken door de „Hamburgsche Bakkersvereeniging". I,'Vergiftigingszaak t9 Am- Bterdam. De jonge Van der Linde, die on der verdenking stond zijne moeder en oom vergif te hebben toegediend is Woensdag te 'sGravenhage aange houden en naar Amsterdam overge bracht, waar hij zich thans in hech tenis bevindt. Nader wordt nog gemeld, dat P. J. v. d. Linde naar den Haag was geloopen, en zich daar aanmeldde bij een der politiebureaux om onder stand. Naar Amsterdam opgezonden, stond men reeds op het punt hem los te laten, maar bij nader inzien achtte men het beter eerst zijn vader van zijne terugkomst te verwittigen. Het adres dat hij opgaf, bleek na onderzoek niet te bestaan, waarop hij bekende de gezochte V. d. Linde te zijn. Hij verklaarde verder zijn moeder en oom met arsenicum te hebben willen vergiftigen. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK XVII. Hamilton kneep de lippen dicht. Terzelfder tijd deden pijnlijke gedachten zijn blik verduisteren. „Er is nog iets meer dan de burgeroorlog, dat u kwelt," tei de spion kalm. „Betreft het Louise Edgeworth „Ja, ik heb in een moeielijke positie verkeerd en mijn trouw aan de Unie is op een harde proef gesteld." „Heeft miss Edgeworth u laten kiezen tu sohen hare liefde en de Unie?" „Spreek zoo niet, Leighton. Ge doet een braaf meisje on recht." „Ik kan iemand geen onrecht doen, die haren geliefde verstoot omdat hij trouw is aan zijn land." „Gij begrijpt den toestand niet. Louise is oprecht en nauw gezet van geweten, maar opgevoed in de beginselen van haar vader. Daardoor is hare positie zeer moeielijk. Hoe kan zij de kwelling verduren van de gedachte, dat te eeniger tijd haar vader en haar echtgenoot tegenover elkander zouden kunnen staan in den strijd, terwijl zij beiden lietheeft. Ik weet zeker, dat zij mij niet minder genegenheid toedraagt, dan op den dag van onze verloving. Op denzeliden avond dat gij mij te hulp kwaamt, verborg zij mij tegen den wil haars vaders en toen Edgeworth mij niet langer wilde toe staan om te blijven, tenzij op voorwaarde dat ik mij aan sloot bij de Geconfedereerden, toen verzekerde zij mij, dat zij meer eerbied voor mij had als ik streed met de Noor delijken, dan dat ik lafhartig mijn banier verliet." De jonge man sprak snel en met warmte en Leightons blik werd zachter, terwijl die rustte op het geestdriftvolle gelaat van zijn vriend. „Goed, MarkBlijkbaar is uw geliefde een meisje van karakter en ik acht haar daarvoor hoog. Er kloppen ook groote harten tegen de Unie, evengoed als ervoor, en er zijn lage harten ook, zooals bijvoorbeeld dat van kolonel George Creston." Eenige oogenblikken gingen de twee mannen zwijgend naast elkander voort. „We zijn van ons onderwerp afge dwaald," hernam daarop de spion. „Gij spraakt van een gevaarlijk werk, waarvoor gij mij kunt gebruiken." „Juist," antwoordde Leighton. „President Lincoln zendt mij uit op verkenning naar Manassas en Centreville, met een klein troepje mannen bij mij. In de stad gaan allerlei tegen strijdige geruchten over de sterkte en de positie van de legermacht der Geconfedereerden. Daarnaar moet ik onder zoeken. Hebt gij lust om de daaraan verbonden gevaren met mij te deelen?" „Natuurlijk, ik verlang niets liever. Ik ga met u mee." „Ik mag vijftig man meenemen en heb de vrijheid van keuze. Gij zult een van hen wezen." „Wanneer vertrekken wij „Als het mogelijk is morgen." „Ik zal gereed zijn, want ik verlang naar een geregelden dienst." Leighton zocht nu de mannen op die hij noodig had en hij kende de lieden zoo goed, dat hij niet lang behoefde te zoeken en dadelijk wist waar hij zoeken moest. Den volgen den dag was de troep compleet en ging naar hare gevaar lijke bestemming op marsch. HOOFDSTUK XVHI. Verkenning. Leightons troep was gewapend met de nieuwste wapenen en elke soldaat was voorzien van een paard en van een Bin ken voorraad ammunitie. Zij droegen geen uniform en de eenige discipline waartoe zij verplicht waren, was volstrekte onderwerping aan de be velen van hun aanvoerder. Daar zij zich niet door geta

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1