Gemengd Nieuws. Poiiüek Overdekt. Rechtszaken. Letteren en Kunst. Een eigenaardige briefkaart. Tegen een inwoner van Schiedam is f25 boete of 5 dagen hechtenis geëischt, wijl hij een briefkaart had geschreven en aan een ander inwo ner van Schiedam verzonden, van den volgenden inhoud: „Schiedam, Pieter, schrijf mij voor Dinsdag of die candidaat die gij voor stelt, ook zulke lange vingers heeft als jij heb, zie je dan stem ik hem Niet, 2,75". Verplaatsing van liet stand beeld van De Ruy ter. Met het verplaatsen van Michiel Adr. de Ruyter naar de Noordzee- boulevard te Vlissingen wordt nu zachtkens aan begonnen. Hard schiet men er niet mede op. Met de ver plaatsing van den lichtopstand is een begin gemaakt, maar Michiel staat nog ongedeerd en ongeduldig te wach ten op de dingen, die gebeuren zul len. Aan de Maatschij. „De Schelde" ■aldaar is opgedragen het beeld met voetstuk en al te verwijderen en ter plaatse te brengen, waar het behoort. Men begrijpt, dat allerlei aardigheden in verband met genoemde verplaat sing worden opgedischt. Hoewel de nieuwe standplaats niet ver van de tegenwoordige is verwij derd, heeft men voorzichtigheidshalve het beeld tegen eventueel te bekomen schade bij het vervoer geassureerd. Het standbeeld werd den 25sten Au gustus 1841 onthuld in tegenwoor digheid van Koning Willem II en zijn de gegevens juist dan bestaat het plan de heronthulling op dien datum te doen plaats hebben. Eene woedende koe. Woensdagmorgen bracht de heer J. F. de Zee, veehouder te Oldeboorn, een zijner koeien uit de weide naar den stal, toen het dier plotseling in een aanval van razernij zijn geleider aanviel, op den grond wierp en een aantal verwondingen toebracht. Het zette zijn aanvallen voort, toen de heer T. Hoeneveld, in de nabijheid van wiens huis het gebeurde, het ongeval opmerkte en ter hulp snelde, zoodat het dezen mocht gelukken den heer De Zee te ontzetten en in zijn huis te brengen, waar de woe dende koe hen achtervolgde, doch nog juist bij tijds kon worden bui tengesloten. Door snel toeschietende personen werd het kwaadaardige dier opgevan gen en onschadelijk gemaakt, vóórdat het meer ongelukken had teweegge bracht. ken. Tot nu toe hebben wij met ver lies gewerkt en verre van ons slin geren wij het verwijt dat door ons geld zou zijn verdiend aan den arbeid van die lieden 1" Voorts wordt nog aan Spiekman ten laste gelegd dat hij de zaken op zettelijk in het riet liet loopen omdat hij in tegenstelling van Luitjes, par lementair socialist is. Van de Arb, der is nu maar een half blad verschenen, door Luitjes zelf gedeelte ij k klaar gemaakt. Zon dag zal te Winschoten een vergade ring worden gehouden waar L. alle ophelderingen beloof te zullen geven. Moordaanslag te Dieren. De arbeider B. J. J. uit Dieren, thans in preventieve hechtenis te Arnhem, heelt aan de justiti j aldaar bekend, den kleermaker Evert Ku met een mes jl. Zondagavond op de Heide te Dieren te hebben verwond, tenge volge waarvan Ku reeds des Maan dagsmiddags in het Diaconessen kuis te Arnhem is overledenterwijl hij eveneens heeft verklaard, het mes des Zondagsochtends te Dieren te hebben gekocht en na het plegen van het feit te hebben weggeworpen. Het lijk gerechtelijk geschouwd (er moet een slagader getroffen zijn) en is Don derdag ie Arnhem begraven. 2o. oplichting, door zich, met behulp van zijn medebeklaagde, in het bezit te doen stellen van een kleedingstuk, hetwelk de eigenaar op eene (door bekl. ontvreemde) briefkaart verzocht had te laten halen voor eene repara tie; 3o. valschheid in geschrifte en opzettelijke gebruikmaking van een vervaischt geschrift als echt, gepleegd ls colporteur van een tijdschrift, alle feiten met recidive; de tweede tot 8 maanden wegens verduistering van bovenbedoeld kleedingstuk. Van eenen hem mede ten laste gelegden diefstal van eene jas uit eene woning aan het No ordeinde werd de eerste beklaagde vrijgesproken. Het Openbaar Ministerie eischte bevestiging van het vonnis met wijzi ging der qualificatie van hetden2en bekl. ter» taste gele de feit. Mr. H. Visser verdedigde de door de rechtbank gegeven vrijspraak van den le bekl. wegens diefstal van de jas en vroeg voorts vrijspraak voor don 2en bekl. Uitspraak 9 Juni. zant en barones Goltstein allermin zaamst ontvangen en den heer De Lange werd van alle kanten hulde gebracht voor de voortreffelijkheid van het koor en het groote artistieke succes door hem behaald. Want daaraan is geen twijfel, aldus schrijft men aan het Hbld. Al heeft de heer de Lange hier geen fortuin geoogst, wat te voorzien was, daar een verblijf van een week veel te kort om Londen met zijn 4% miliioen te veroveren, zijn doel is ten volle bereikthij heeft den grondslag ge legd voor het vervolg. Londen zal het a cappella koor steeds warm we ten te waardeeren. Het brengt naar Holland mede een korf vol frissche lauweren in den vorm van veertig tot vijftig critxeken uit de voornaam ste bladen van Londen en Engeland wier oordeel één galm van onvermeng- den lol is. De werkstaking bij Luitjes De Arbeider is Woensdag versche nen. Daarin lezen wij over de werk staking o. a. het volgende: „Door het personeel van onze druk kerij is het werk gestaakt. De oorzaak daarvan is de volgende: Reeds langen tijd werd het gerucht verbreid, dat wij zoo veel geld ver dienden aan de Arbeider. Natuurlijk storen wij ons aan geruchten niet, daarmede hebben wij niets te maken. Erger is het echter wanneer, zooals hier gebeurd is, wij op een openbare bijeenkomst van het S. D. Jongelin gen-Congres openlijk worden uit gemaakt voor uitzuigers. Dan loopt de maat over en vraagt men wie dit verteld heeft. Als men dan ten ant woordt krijgt: dat heeft Spiekman, gezegd, walnu, dan kan niemand het onbillijk achten, dat wij zulk een per soon zijn ontslag geven. Spiekman ontkent nu dat hij het gezegd heeft, wij hebben echter twee personen, die het bevestigen. Er is meer. 'tWil ons voorkomen dat er een drijven bestaat om de re volutionaire propaganda te kortwie- Ongeregeldheden te Losser. De justitie te Almeloo heeft reeds dadelij k de gearresteerde socialisten die tb Losser Zondag jl. zulk een scham daal veroorzaakten en te Almeloo ge vangen zitten, in verhoor genomen, en Troeling moet ook aan den offi cier van justitie bekend hebben op den burgemeester van Losser en zijne beide veldwachters geschoten te heb ben, met het doel hen te dooden. Den wachtmeester der marechaussees is het verder onderzoek opgedragen en Woensdag zijn door hem weder eenige landbouwers uit Losser geconfronteerd met zes personen van Enschedede landbouwers hebben verklaard dat hot de person, en waren die Zondag te Losser aan het oproer hebben deelgenomen. Arrestatiën hadden niet plaats, doch voor de tweede maal is de socialist Roelofs is verhoor genomen en daarna weder vrijgelaten. De toestand van den gewonden Teutelink is zeer slecht; hij moet ernstig aan het hoofd ge wond zijn, en tevens werd hem een rib ge roken, welke in de lon^ doorgedrongen, waardoor hij een bloed spuwing heeft gekregen. Woensdagavond en Donderdag waren te Enschede de heeren Domela Nieuwenhuis en mr. Troel stra, die met eenige socialisten hebben gesproken. Men zegt dat de socialis ten Zondag 3 Juni wederom een pro- pagandatocht naar Losser zullen on dernemen. De aanslagen te Luik. Uit Luik worden weer een aantal geruchten gemeld betreffende den voortvluchtigen anarchist Von Stern- berg. Eerst vertelde men daar, dat hij s Hertogenbosch was gevat en daarna werd gezegd, dat hij in Ne derland reeds lang in hechtenis ig genomen. Zijne inhechtenisneming wordt echter geheim gehouden, om dat de Russische regeering zijne uit levering verlangt! Natuurlijk verdienen deze geruchten geen groote waarde. Z o ook wordt gemeld, dat de Nederlandsche com missionair L., die te Brussel woont, Maastricht in hechtenis is geno men, daar hij onder verdenking staat hij met den Rus in betrekking De hooge Raad verwierp Donder dag het cassatieberoep van de „Im perial Continental Gas Association" te Londen tegen den burgemeester van Amsterdam, betreffende bet ge schil over den gasbrander, te gebrui ken bij do meting van de lichtsterkte van het gas, en handhaafde derhalve het arrest van het gerechtshof te Am sterdam, waarbij de „Imperial" in het ongelijk werd gesteld. Donderdag stonden voor het gerechts hof te 'sGravenhage terecht twee jonge mannen, een timmerman en een kleer maker, door de rechtbank aldaar veroordeeld de eerste tot 1 jaar we gens lo. diefstal van briefkaarten en brieven uit eene gesloten brievenbus der posterijen, waarmede hij hoofd zakelijk beoogde zich in het bezit te stellen van ongetrankeerde postzegel: Het a cappella koor te Londen, De uitvoeringen van het a cappella koor eindigden Dinsdag met eene matinée in „Queens Hail" voor een niet zeer talrijk doch uitgelezen pu bliek (waaronder Engelands grootste schilder sir J. F. Watts, R. A.), dat de zangers met groote geestdrift toe juichte. Daags ti voren ontving de heer Alma Tadema bet geheele koor in zijn too verachtige woning, waar five o'clok tea gescbomren en alleraange naamste uren gesleten werden. The Marchioness of Lome (Prinses Louise) was aanwezig en betuigde den heer De Lange hare diepe bewondering voor den heerlijken zang van het koor, o. a. het kernachtige volkslied „Bergen-op-Zoom" ten gehoore bracht. Ais bewijs van erkentelijkheid voor het geschonken genot, bereidde de heer Tadema allen leden een aar dige verrassing. Hij zond Woensdag den heer De Lange een porte feuille met 21 kostbare etsen van zijn werk, elk voorzien van zijn hand- teekening en een paar woorden ter herinnering aan het bezoek te Lon den. Deze kunstwerken werden door den heer De Lange verloot en men looft dat van alle huldebetuigingen hem daar te beurt gevallen, geen zoo veel indruk maakte als het onver wachte, keurige geschenk van Alma Tadema. Maandagavond was het a cappella koor de gast v .n Z. E. baron Von Goltstein, onzen Gezant, en bracht eenige nummers ten gehoore voorde crème de la crème van onze diplo matieke wereld. Eenige namen de gezant van Duitschland graaf Hatz- feldt, graat Metternich, de gezanten van Franrijk, Oostenrijk, Rusland. Scandinavië, Denemarken, Rumenië, Brazilië, Italië, Vereenigde Staten, Portugal, Perzië enz., allen met hunne damesverdersir Frederic Leighton, president der Academie van schilder kunst, Alma Tadema, baron Gevers, lord Aberdare, en een dertigtal ele gante dames, schitterende in zijdeen juweelen, schitterend ook door haar rang en titel. Od dit feest maakte juffrouw Ge selschap een bij uitstek gesla Londensch debuut al3 pianiste en werd warm toegejuicht, en ook de heer Seiffert, een Hollandsch violist, werd toegejuicht. Maar het koor was „the guest of the evening" en het zegevierde hier als overal, zoodat zelfs het eenigszins vormelijke gezelschap, dat hier bijeen was, warm werd en gul en luid zijn bijval schonk. De dames en heeren werden door den ge- dat President Carnot heeft Donderdag nog geen geschikten persoon kunnen vinden, die zich zou willen belasten met de samenstelling van een nieuw fransch ministerie. Zooals reeds ver wacht werd is de heer Bourgeois door hem geraadpleegd. De uitslag van hunne langdurige besprekingen was echter dat Bourgeois de opdracht van de hand wees, daar hij zich niet in staat achtte om in deze moeilijke omstandigheden aan het hooid van een kabinet te staan. Er wordt nn beweerd, dat de pre sident der fransche republiek zich tot den ex-premier Dupuy zou heb ben gewend met het verzoek een ka binetsformatie op zich te nemen. De toestand van spanning en on gerustheid in Servië duurt nog steeds voort. Een van de hoofdleiders der uiter ste radicalen Rako Taific is te Belgra do in hechtenis genomen en onder een sterk militair geleide naar de ge vangenis overgebracht. Insgelijks wer den twee der redacteuren van het radicale blad Samostavystbenevens eenige leden der werklieden-partij gevangen genomen. Naar men be weert, werden bij de huiszoeking bij een der radicale leiders 60.000 ge vulde patronen gevonden, terwijl daar nog eenige werklieden met de ver vaardiging van buizen bezig waren. Opnieuw wordt gemeld, dat ko ning Alexander weldra Servië voor eenigen tijd zal verlaten en aan zij a vader de regeling van den toestand zal overlaten. Men spreekt er van dat de jonge koning bezoeken zal gaan afleggen te KonstantinopeL Bucharest eii Athene, maar natuur lijk verdienen deze mededeelingen, nog nadere bevestiging. Intusschen zal voorloopig de spanning te Bel- lo wel voortduren, totdat het zal zijn gebleken, wat er aan is van de plannen, welke den kroon-pretendent prins Peter Kara-George witch wor den toegeschreven. Het engelsche Lagerhuis heelt met eene meerderheid van 40 stemmen eene motie verworpen, door Sir John Lnbbock voorgesteld uit naam van de oppositie, bij welke het ontwerp der staatsbegrooting in twee deelen werd gesplitst, met de bedoeling het Hoogerhnis in staat te stellen over een bepaald gedeelte der financieele voorstellen van den kanselier der schatkist, Sir William Harcourt, te stemmen. Men verwachtte eene klei ne meerderheid. De heer Buxton heeft in hetLagerhuis in antwoo-d op eene desbetreffende vraag, medegedeeld dat de regeering ernstig hare aandacht gevestigd houdt op de gedwongen aanwerving van Engelsche onderdanen in Transvaal voor den dienst tegen de inboorling- hoofden in Zoutpansberg. stond. Toen L. echter beloofde, dat hij ten allen tijde bereid was voor den rechter van "instructie te Luik te verschijnen, werd hij weer op vrije voeten gesteld. Ook te Parijs zijn weer twee personen gevat, die met het complot te Luik in betrekking staan. Te Luik is weer een brief ont vangen van den Russischen anar chist, gedagteekendAntwerpen 22 Mei. De p -rsoon. tot wien de briet was gericht, en die daarin van ver raad wordt beschuldigd, heeft dit schrijven terstond in handen gesteld van den rechter van instructie. Te Herenthals is in het kanaal eene verzegelde flesch gevonden, waar in zich een kaartje bevond van de vrouw van den gevatten Duitschen anarchist Muller. Daarop stond ge schreven„Wie dit kaartje vindt, wordt verzocht zijn adres en de plaats waar hij het heeft gevonden, op te geven 25, Puppenstrasze, Bernheim." De politie begrijpt er niets van wat deze vondst moet beduiden. Intusschen is nu ook de Fransch- man Guerin, die te Amsterdam werd aangehouden, naar Luik overgebracht De Duitscher Muller beweert, dat Guerin, die onder den naam van Aubert te Amsterdam verblijf hield, ook schuldig is aan de Luiksche aan slagen. Het is reeds gebleken, dat Guerin geruimen tijd te Brussel ver blijf heeft gehouden. De toestand van dr. Renson, het laatste slachtoffer van Sternberg, wordt steeds ongunstiger. De hoop, dat hij zal herstellen, wordt met den dag minder. Hot Leger des Hei s. Het Reddingsleger hield Dinsdag onder voorgaan van zijnen „generaal", in de Exeter Hall te Londen zijne Mei-vergadering. Hierin stak op zich zelf niets bijzondersdoch men was ditmaal eenigszins benieuwd, of ook de bekende zaak der „muiterij" op het tapijt zou worden gebracht. Vandaar eene buitengewoon talrijke opkomst en eene zekere spanning onder de vergaderden. Zij echter, die zich ge spitst hadden op een weinig schandaal, zagen zich teleurgesteld. Niemand waagde het, voor de tent des gene raals de vaan van verzet in den grond te planten, en de opperbevelhebber zelf bewaarde over het gebeurde met de gedegradeerde officieren van de Camberwell-divisie het diepste stil zwijgen. Men fluisterde slechts, dat zij wel is waar weder in het leger zouden opgenomen worden, doch slechts als gemeen soldaat nooit weder in eenen rang, welken zij zich door hunne insubordinatie zóó on waardig hadden betoond. De generaal kenschetste den alge- meenen toestand van het leger als hoogst bevredigend, doch dien der financiën als zwak. Niettemin had hij met erontwaardiging een aanbod afgewezen van £7000 'sjaars voor' het beschikbaar stellenvan eene blad zijde der War Cry tot het ad verteeren sterkte konden verdedigen, waren zij niet met noodelooze pakkage bezwaard, daar zij elk oogenblik konden worden genoodzaakt zich te verspreiden, opdat elk man afzonderlijk zich het best zou kunnen redden. Eerst reden zij een klein eindweegs den straatweg langs en zetten daarop hun reis voort langs minder bekende pa den, door velden en wegen. De dag ging zonder belangrijke voorvallen voorbij en tegen den avond waren zij aan een smal, snelstroomend water, waarvan de oevers met dicht kreupelhout waren bezet. Op enkele plaatsen was het stroompje zoo smal, dat een man er over springen kon. Hier hield de troep halt en koos een open plek, door hooge hoo rnen omgeven, uit om daarop te kampeeren. Vóór zij gingen slapen, gingen Leighton en een aantal ande ren elk in een verschillende richting den omtrek verkennen. Mark Hamilton was een hunner en na een voorzichtig speu ren door boomen en struiken bevond hij zich onverwachts tegenover Leighton. Deze hief waarschuwend de hand op, als om hem tot stilte aan te sporen. „Ik heb hier een zonderlinge ontdekking gedaan, Mark," zeide hij halffluisterend. „Wat dan?" „Er zijn hier menschen in de buurt, van wie ik niet weet of het vrienden of vijanden zijn, maar ik vermoed de laatste. Volg mij, maar zeer voorzichtig." Daarop ging Leighton langzaam voort, op den voet ge volgd door zijn metgezel. Zij kropen door een dicht kreupel- bosch| heen en kwamen daarop tegenover een donker punt, dat Leighton voorzichtig met den vinger aanwees. Mark Hamilton ontwaarde in de aangeduide richting een kleine negerhut. Overigens was er niemand te zien. Fluiste rend zei de spion „De lieden die ik gezien heb, zijn in deze hut binnenge gaan. Het waren een man en twee vrouwen, een van deze twee zag ik duidelijk, het was een mulattin; de andere zag ik maar even, maar kende haar volstrekt niet." „En de man Hebt gij dien goed gezien „Neen, maar te oordeelen naar zijn kleeding is het een blanke. Het kwam mij voor, dat hij de uniform der Gecon- federeerden droeg." „Hebt ge dus zijn gelaat niet gezien?" „Neen." „Wat zijn uw vermoedens?" „Waarschijnlijk zijn het gevangenen van den Geconfede reerde, dus Unionisten. Als dat zoo is moeten we hen be vrijden." „Ja althans beproeven het te doen." „Voor het geval dat zij geen hulp noodig hebben moeten wij eerst trachten te ontdekken wat hen hier brengt naar dezen uithoek. EerBt wanneer wij dat weten kunnen wij hun aanbieden hen over den Potomac in veiligheid te brengen." De jonge man begreep deze logica, maar kon moeielijk zijn ongeduld om dit geheim op te lossen, bedwingen. „En wat moet ik dan doen?" vroeg hij. „Hier blijven en u stil houden. Ge houdt van moeielijk werk en ik weet, dat stil zijn wanneer ge liever wildet han delen, een moeilijke taak voor u is." Het werd nu duister. Men hoorde niets dan het fladderen van naar hnn nest terugkeerende vogels, het gonzen der in secten en het liefelijk geluid van het snel stroomende ri viertje. De negerhut stond daar, duister en geheimzinnig, als een grootsch, maar bewegingloos dier, te midden van deze schoone natuur. „Ga dan maar op verkenning uit, ik zal hier op u wach ten," zei Mark op den fluisterenden toon waarop tot dusver hun gesprek was gevoerd geworden. Leighton knikte en sloop voorzichtig naar de hut toe. Toen hij de woning naderde kon hij het geluid van stem men daarbinnen vernemen. De deur was gesloten, het eenige venster was vijf voet boven den grond. Hoe scherp despion ook aan de deur luisterde kon hij niets meer hooren dan I klanken wat er gezegd werd, kon hij onmogelijk verstaan 1 en aan het venster was het al niet beter. Hij raadpleegde met zichzelven over wat hem nu te doen stond. Wanneer hij aanklopte zou hij de aanwezigen op hun hoede doen zijn en de moeilijkheid om iets van hen te ver nemen, grooter worden. Aan den anderen kant wilde Leigh ton gaarne haast maken, begrijpende dat wanneer hij lang uitbleef, zijne mannen hem zouden gaan zoeken. Toch wilde hij de zaak daarom niet opgeven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2