NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. •j aargang: Maandag 28 Mei 1894. No. 3342. A BONNEM ENTSPKIJS A DVERTENTIÈN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. GEMENÖD NIEUWS. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Sociëteit „TRBll MOET BLIEKEN.' D. OOSTEHmBIIHBHHR. Haarlemsche Kermis. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gcheele Rijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonuement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem26 Mei '94 Zetters. Door den commissaris der Konin gin zijn benoemd tot zetters voor de belasting op bedrijfs- en andere in komsten te Amsterdam voor het le kantoor de heeren H. E. van Dam, J. C. Ruijs, J. Hooge- weg en A. de Winter; gl voor het 2e kantoor de heerenL. E. Cohen, M. van Geldere, E. Kalker en W. de Lorme van Rossem I voor het 3e kantoor de heerenS. Bohlken, W. H. Gaillard Jr., M. Poort en*H. N. Sinnege; voor het 4e kantoor de heerenC. S. Gilhuijs, J. C. van Schaick, J. J. Schutte en J. J. Schuurman |r .voor het 5e kantoor de heerenW. J. de Haan, T. F. C. Klippink, J. Kuijper en S. H. N. Mouthaan; voor het 6de kantoor de heerenP. Banmann, C. Droste Dz., J. Julsing en B. C. E. Zwart. De le luit. plaatselijke adjudant J. J. A. Epke wordt overgeplaatst van Haarlem naar Leiden. Koloniaal Museum. Hedenmiddag hield in de rotonde van het Paviljoen de heer J. T. Cre- mer, voorzitter van den raad van be stuur van het Museum, voor een aan dachtig auditorium eene belangwek kende voordracht, die tot onderwerp hadde ontwikkeling van het Stoom- vaartverkeer in den Nederlandsch Indischen Archipel. Na afloop hiervan werd door de ge- noodigden een rondgang door het museum gemaakt. Museum van Kunstnijverheid. Aanstaanden Zondag 27 Mei, zullen op het Museum van Kunstnijverheid alhier, de (gebeeldhouwde Friesen, uit de St. Pieterskerk te Leiden nog ten toongesteld zijn. Deze origineele stukken welke uit het einde der 16de eeuw dagteekenen trekken zeer de aandacht van des- kundigen. Tevens is op het gebied van hout snijkunst nog een merkwaardig werk stuk tentoongesteld, bestaande uit een uit verschillende houtsoorten ge sneden ornamenteel paneel, stijl Lo- dewijk XVI, met figuur eener her derin als middenstuk, dat onlangs van de afgeloopen tentoonstelling te Chicago werd toegezonden. Dit paneel trekt vooral door de hooge technische vaardigheid waarmede het is uitge voerd de bijzondere belangstelling. Des Zondags is de toegang vrij. „Olympia". In den onderlingen wedstrijd in toestel-oefeningen Vrijdag gehouden door de leden van de Haarl. Turn- vereeniging „Olympia" voor het le gelid, werd de le prijs behaald door den heer A. A. Sprenger Jr. en de 2e prijs door den heer W. van Es. Als juryleden fungeerden de heeren J. G. Martin Jr., W. Visser en F. Eek hof. De schouwburg houdt eene zomer- campagne en te oordeelen naar het drukke bezoek van de voorstellingen van Roze Kate, is het publiek met deze nieuwigheid ingenomen. Zondagavond geven de voormalige artisten van den Artis-schouwburg, die zich van dat theater hebben losge maakt, Erminie, de bekende Operette, De heeren Kreeft en Kelly en de da mes CulpKiehl en Terhoeven ver vullen er de hoofdrollen in. Julia Cuijpers De tweede voorstelling door Mej. Julia Cuijpers Vrijdagavond hier ge geven van Roze Kate, was naar ons wordt gemeld (wij waren verhinderd de voorstelling bij te wonen) een groot succes. Bij het eerste bedrijf reeds werden der begaafde actrice bloemen vereerd; na het derde tra den de heeren G. J. van Gasteren, G. van den Berg en J. W. Jenny Weijerman als bestuur van de letter lievende vereeniging „Cremer" op het tooneel en boden met een goedgeko zen woord van den heer van Gaste ren, namens die vereeniging Mej. Cuijpers een bouquet aan, waarvoor deze erkentelijk dank zeide en na het vierde bedrijf (het glanspunt) werd zij van nit de zijloges met bloemen bestrooid, welke de actrice dankbaar voor zooveel hulde, aan de lippen drukte en naar het publiek wierp. De schouwburg wa3 stampvol. Het was een ongehoord succes. De volgende week treedt Mej. Cuij pers hier nogmaals op. alles wordt voor een schuifje omge zet, wordt meermalen gezegd, en niet ten onrechte. De aard van den han del is veranderdvroeger nam men een ruimer winst en had dan bij een betrekkelijk kleinen omzet nog een behoorlijk bestaan thans moetom- dat de winsten kiein zijn, de omzet zooveel mogelijk worden uitgebreid. Dat systeem heeft m\ de groote steden de bazars in het leven geroe pen. Hedenavond opent zulk een ma gazijn in het perceel Kruisweg 43. Het heet de „Drie Prijzen Bazar" en heeft uitsluitend artikelen die 15,30 en 60 cents kosten. Men vindt er voor die lage prijzen van alles: galanterieën lederwaren, luxe-artikelen en wat al niet meer, waaronder vele voorwer pen waarvan men zich niet begrijpt, hoe het voor enkele stuivers zóo kan worden vervaardigd. Mai8on Hals. De welbekende firma Vos &Zoon, kunsthandelaars te Amsterdam, heb ben heden ook hier ter stede op den Kruisweg No. 45 eene dergelijke zaak opgericht. In een zeer goed belicht en vrij ruim lokaal is een groot aantal schil derijen, aquarellen en etsen geëxpo seerd. Vooral vestigde de firma bij het bezoek, dat wij op hare invitatie heden aan hare inrichting brachten, onzen aandacht op den kop van een grijsaard, een zeer fraai stuk, dat aan Rembrandt wordt toegeschreven,'maar niet geteekend is. Schilderijen zagen we er verder van Schmidt Crans, Taco Mesdag, Nacht- weh en Apol van den laatste twee mooie winterlandschappen; een paar typische teekeningen van Mej. Van den Arend, onze stadgenoote en etsen van Graadt van Roggen, benevens pastelteekeningen van Leeuwenstein en een aquarel van N. van der Waaij. Het is niet doenlijk, alles op te sommen, maar de aandacht mag ge vestigd worden op twee kopiëen van Halsen, die ons goedgeslaagd toe schenen en waarvan de origineelen in Museum aanwezig zijn. Naar aanleiding van deze stukken deelde de firma ons mede, dat zij zich belast met het leveren van der gelijke kopiëen en vooral ook met het restaureeren van schilderstukken, wat zij sinds langen tijd ook voor ons museum doet. Een aantal personen waren voor heden genoodigd, de expositie te be zien. De burgemeester was het eerst geïnviteerd en wijdde dan ook giste ren het boek der bezoekers met zijne handteekening in. Naar wij vernemen, hebben Bur gemeester en Wethouders dezer ge meente, in overleg met de rechtsge leerde commissie uit den gemeente raad dezer dagen den Gemeente-ont vanger geadviseerd, om tegen hen die nalatig zijn gebleven in de betaling der vergoeding verschuldigd krachtens de verordening tot heffing van ver goeding voor diensten door den dienst der gemeentereiniging bewezen, een dwangbevel nit te vaardigen, waar aan binnen weinige dagen de uitvoe ring zal worden gegeven. Heden is geëtaleerd bij den Boek en Kunsthandelaar, D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van C. Westerbeek, Land schap. Tevens maken wij onzen lezers op merkzaam, dat de schilderijen van Betsy Berg, die zoovele bezoekers trekken, nog deze week ter bezichti ging blijven gesteld. Het goed kost geen geld meer, Telefoonverbinding. Naar wij vernemen zal eene spe ciale telefoonverbinding tot stand komen tusschen de militaire autori teiten te Amsterdam en de conduc teurs der artillerie gedetacheerd aan de versterkingen teSpaarndam, Haar- lemmerliede en Haarlemmermeer. Tot lid van het bestuur van den Grooten IJpolder is gekozen de heer J. E. F. B. Sluij terman van Loo te Haarlemtot voorzitter van het be stuur van den Houtrakpolder de heer J. H. Bijvoet te O verveen. Het veenbaggeren. Wegens de aanzienlijke hoeveelhe den turf van vorige jaren nog over gehouden is het veenbaggeren in de Slotensche en Nieuwer-Amstelsche polders dit jaar van minder betee- kenis en inplaats van Juli of Augus tus reeds nu afgeloopen. Katwijk. GekozenJ. H. Donner ar. voormet 1859 van de 3553 geldige stemmenmr. F. J. A. M. Reekers kathtegenhad 1694 st. Een nieuw© manier om aan den kost te komen. Vrijdagmiddag ruim 12 uur kwam een jongen in groots haast de trap geloopen van perceel 13 in de Van Beuningenstraat te Amsterdam, om het middagmaal te halen voor den man, die wegens drukke bezigheden niet thuis kon komen eten. De vrouw haastte zich een en ander in een paar schalen te doen, en knoopte den inhoud in een servet. Even haastig als hij gekomen was verliet de knaap de woning. Wie beschrijft de verwon dering van den man en de vrouw, toen de eerste een kwartier later thuis kwam, van niets wist en leege schotels vond. Tel. Men meldt ons uit Halfweg: De gunstige vooruitzichten voor den veehouder zijn weder aanmerke lijk verminderd. Einde April en begin Mei was de stand der weilanden in de omstreken van Haarlem bepaald gunstig te noe men; thans zijn wegens de geringen groei reeds hooilanden als weiland in gebruik genomen moeten worden. Zandvoort. De weduwe V. vond eenige dagen geleden op haar erf een harer kippen dood liggen, terwijl twee andere kip pen blijkbaar ziek waren. Bij onder zoek bleek, dat de kippen vergiftigd waren. De zaak is in onderzoek bij de politie. Visscherij. De Zandvoortsche schuiten brach ten in deze week 16 maal versche visch ter afslag. Ook kwam 1 kotter aan. De besommingen bedroegen res pectievelijk f 16 tot ƒ65 en ƒ56. De prijzen der visch warenbakschol ƒ2,50 tot ƒ7 scharren ƒ7 tot f7,50; pieterman 2,60 tot 3,50 per mand; tong ƒ0,15 tot 80 tarbot 1,30 tot ƒ8; griet ƒ0,40 tot ƒ1,80 en knor hanen ƒ0,25 tot j 0,80 per stuk. Twee pretendenten. Omtrent de beide pretendenten naar den Servischen troon, de prinsen Pe ter en Alexis Karageorgewiteh, geeft de Temps de volgende inlichtingen: „De eerste regeerende vorst, Geor ge Czerni genaamd Kara George of „zwarte" George, wegens zijn don kere tint was de zoon van arme Servische boeren. Wegens zijn wapen feiten en zijn bekwaamheid als aan voerder in de onafhankelijkheidsoor logen tegen de Turken van 1804 tot 1813 riepen de Serviërs hem tot hun vorst uit. Hij werd in 1817 vermoord, op aansporing, naar men veronder stelt, van Milosh Obrenowitch, die hem op den troon opvolgde, en van dien tijd dagteekent de vijandschap tusschen de beide geslachten. De tweede prins van dien naam was zijn jongere zoon, Alexander Karageorge witeh, die van 1842 tot 1858 regeerde in dat jaar werd hij van den troon gestooten door den toen 81-jarigen Milosh Obrenowitch, die voor de tweede maal tot vorst werd uitge roepen* Peter Karageorgewiteh, de eerste van de beide tegenwoordige pretendenten, is de zoon van Alexan der. Hij is in 1846 geboren en huwde in 1883 met een dochter van den vorst van Montenegro. Zijn gemalin stierf in 1890. Een andere zoon van Alexander, prins Arsène, huwde met eene prinses Demidoff. Hij diendein het Fransche legér in Tonkin en is nu luitenant in het Russische leger. Men zegt dat Peter van zijn rechten afstand heeft gedaan ten behoeve van zijn jongeren broeder Arsène. Wat den tweeden pretendent, prins Alexis, betreft, hij is een kleinkind van den oudsten zoon van Kara George, die niet geregeerd heeft en reeds gestor ven was, toen zijn jongere broeder Alexander in 1842 den troon besteeg. Voor zoover wij weten is het de eerste keer, dat een vertegenwoordiger van den ouderen tak die niet geregeerd heeft, zich als pretendent opwerpt". Herstemmingen. Heden hadden herstemmingen plaats voor leden van de Tweede Kamer in de districten's Gravenhage, Sneek en Katwijk, waarvan de uitslag is als volgt: 's Gravenhage. Gekozenmr. J. Piinacker Hordijk (lib. voor het kies wet-ontwerp Tak) met 2922 van de 5833 geldige stemmende heer Bevers (kath. tegenhad 2911 st. (Dit is de definitieve uitslag, na overtelling der stembriefjes; de eerste uitslag was, dat van de 5864 geldige stemmende heeren Hordijk en Bevers er resp. 2940 en 2924 hadden verkregen. Sneek. Gekozen mr. Th. Heemskerk (a-r. voor). Het stoomschip «Prinses Wilhel- mina," van Amsterdam naar Bata via, vertrok 24 Mei van Suez. Het stoomschip «Prins Alexan der," van Batavia nerwaarts, vertrek 24 dezer van Port Said. Bevallen: 25 Mei. H. P. Trak- selPiers z. - H. E. v. BeekLok kers z. - H. W. Kamp.Pieleprat z. T. TuinSchoen z. - A. M. Mulder Schreuder z. - M. M. KaterBra. kenburg z. - A. F. NederkoornBlad d. - J. T. LucasPellemans d. 26. S. A. v. ZorgeOrlebeke z. (levenl.) Overleden: 22 Mei. M. Prinsen ■Rentenaar 25 j. L. Heerenstr. 24. M. G. Krnijd 7 j. d. Hagestr. - S. Kinjet—Vring 67 j. Ursulast. 25. C. Verhagen 1 md. d. Tninstr. CONCERT op Zondag, des avonds te 7uur, te geven door het Stede lijk Muziekkorps onder directie van den Luiten.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. „Adieu au 4me," MarcheMaim. 2. Ouvert. „Stradella" Flotow. 3. „Entre nous" valse. Waldteufel. 4. Fantaisie du Ballet „la fille de Phaëron" Pugni. 5. Ouvert. „Giralda" Adam. 6. Zwei te Ungarische RhapsodieListz-Kriena. 7. a. Interm. del'opéra „Cavalleria Rusti- cana"Mascagni. b. Toréadore et An- dalouseRubinstein. (Geïnstrument. doorC. P. W. Kriens). 8. Potpourri de l'opé- rette „La Grande Duchesse de Gérol- Btein"Offenbach. STOOMVAART. Het stoomschip «Werkendam," van de N.A.S.M. van Rotterdam naar New-Yorkpasseerde Vrijdag 25 Mei, des voormiddags 2 uur Lezard. Het stoomschip «Obdam," van de N.A.S.M., vertrok Donderdag 24 Mei, van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip «Lach Marce," van de N.A.T.L., arriveerde 25 Mei, van New-York te Rotterdam. Het stoomschip «Prins Willem III," van Suriname naar Amster dam, arriveerde den 25en Mei, te Havre. Het stoomschip «Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Mei des ochtends 11 uur Wight Het stoomschip «Prins Hendrik,' van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 25 Mei, Rocca. ADVERTENTIEN. Zie vervolg Advert,entièn in het Tweede en Derde Plod. Geboren: CORNELIS JOHANNES ZOON van J. R. PRENT en M. PRENT-v/d. BERG. 23 Mei 1894. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van ruim 57 jaaronze geliefde Moeder en Behuwdzuster, Me juffrouw Wed. CATO OOSTEN. B OOSTEN. Haarlem, 25 Mei 1894. Het Kermis-Comité kan niet na laten zijn oprechten dank te betui- g-n aan allen die hebben medege werkt tot verkrijgen van de 2 belangrijkste Kermisdagen, en bi zonder de Heeren Leden van den Gemeenteraad, de Pers, de besturen van de Haarl, Handelsvereeniging, de Socit. «de Kroon», de Vereeni ging van Industrieelen en Kooplie den en vooral de onderteekenaren van 't Kermis Monster-Adres. Namens het Kermis-Comité De President, W. v. d. KAMP.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1