Kantoor-Drukwerken. lit lei Burgeroorlog in Amerika. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Dinsdag 29 Mei 1894. No. 3343. J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. FEUILLETON- HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-3L. Haarlem. Telefoonnummer 122. A D VERT EN TI EN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31 bi» Faubourg Montmartre. f Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tentiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever Haarlem28 Mei '94 Jubileum. Op den eersten Juni herdenkt de directeur van het telegraafkantoor alhier, de heer Petri, den dag waarop hij veertig jaren geleden zijn carrière inj dit vak, als leerling telegrafist, aanving. Voorzeker zal het hem, die zoowel voor zijne ambtenaren als voor het publiek zeer humaan en welwillend optreedt, op den dag van zijn jubileum aan bewijzen van belangstelling niet ontbreken. r Jaap Eden zal zich Donuerdag a. s. Londen begeven om daar deel te'j nemen aan de wielerwedstrijden om; het kampioenschap van Engeland. In den laatsten tijd oefende hij toch in het hardrijden op rolschaatsen. In den wegwedstrijd Amersfoort- Ëede (clubkampioenschap van den jA. N. W. B. voor 1894) heeft onze stadgenoot de heerC. Witteveen Czn. 'den besten tijd gemaakt en de 50 K. M. gereden in 1 uur 32 min. sec. De Studenten-Roeiwedstrijd Welk weer bet pas te voren ook geweest mag zijn, bij den Studenten- Re eiwedstrijd op het Noorderspa arne regent het niet. Zaterdagavond was de lucht betrokken, en deed de ha- rometer de allersomberste voorspel maar Zondagochtend kwam er een zonnetje voor den dag en een honderd of wat druppels uitgezonderd, liep de wedstrijd droog af. Kiettemin had het wel wat warmer zijn. De wind was kond en bizonder talrijke publiek was, wilde het warm zijn en blijven, be halve op de consumptie die meege of te krijgen was, aangewezen Dp zijn eigen geestdrift. Nu, daaraan ontbrak het niet. Haarlem mag geen studentenstad zijn en een verwonderd gezicht zetten als het binnen zijne deftige landspalen een stroom van uitgelaten jongelui ziet, de Haarlem mers vinden het schouwspel van den roeiwedstrijd wel aardig en interes seeren er zich voor, wie het ditmaal winnen zalLaga, Triton, Njord of Nereus. Niet alleen de tribune was goed met toeschouwers gevuld (men zie voor ons venster de photografie van den heer C. Zwollo) maar ook de randen van het Spaarne waren ge tooid met de tallooze kleine en groote, versierde en onversierde vaartuigen met jolige feestvierders aan boord. Daaronder merkten wij op Yum Yam, Catharina, Amstel en de waterveloci- pède van den heer Ign. Bispinck. Precies te 1.27 ving het hoofdnum mer aan voor vierriems outrigged gieken (seniores) op een baan van 3000 M. zonder draaiboei. „Nereus" (Amsterdam) lag aan boei I, „Laga" (Delft) aan boei II, „Triton" (Utrecht) aan boei III, en „Njord" (Leiden) aan boei IY. „Triton" neemt met een prachtigen, vasten slag de lei ding, maar wordt bij de boerderij van Feije gespurt door „Nereus". Voortdurend blijven deze twee aan elkander hangen, totdat bij den mo len „Nereus" de leiding neemt en met een prachtigen spurt eerst aan komt. „Njord" en „Laga" waren ver achter. Dit was een zeldzaam mooie strijd. „Nereu3" 11,39 min., „Triton" 11,397s. De persboot kon de race niet vol gen, daar zij niet snel genoeg scheen te kunnen varen. De ploeg van „Nereus" bestond uit L. C. M. Steger (boeg), J. G. J. Blaisse, J. C. E. Mohr, A. K. van Leeuwen (slag) en R. J. Th. Meurer, stuurman. No. 2 van het programma was sin gle sculling outrigged, baan 1600 M. „Triton" kwam niet uit. „Laga" viel bij de afvaart te water door het bre ken van de voetplank, „Njord" raakte een paar maal in de fuiken verward, zoodat de roeier van „Nereus" (A. Bogers) gemakkelijk won in 6,523s min. Tot zijne eer moet gezegd wor den, dat hij een mooien, kalmen slag maakte en goed richting hield. No. 3 tweeriems inrigged gieken (juniores) werd gehouden op een baan van 3200 M. De drie deelnemende ploegen (Nereus deed niet mee) gin gen mooi gelijk af. „Laga" was spoedig iets voor, maar bij den molen won „Njord"en vergrootte voortdurend den afstand, totdat hij bij de omvaarts- boei zeven bootslengten vóór was. „Laga" gaf na 1000 M. den strijd reeds open „Triton" volgde dat voorbeeld op 500 M. na het nemen van de boei, zoodat „Njord" gemakkelijk won in 15.5.5. Zijn ploeg (boot „Babo", ploeg „het zal wel gaan") bestond uit S. W. Tromp, boeg, W. Middelberg, slag en B. Ferf, stuurman. Bij No. 4, 2riems outrigged gieken, baan 3000 M. zonder draaiboei (senio res) waren slechts twee deelnemers, daar „Triton" niet opkwam en „Laga" niet meedeed. „Njord" startte mooi en nam de leiding met 35 slagen in de mi nuut, terwijl Nereus er 31 maakte. Na 150 Meter heeft „Nereus" evenwel reeds de leiding overgenomen en ver groot weldra den afstand. Bij de boer derij is „Nereus" 5 bootslengten voor en wint in 13.14a/., min. Het is de boot „Boeg," ploeg „les Inséparables," J. C. E. Mohr, J. G. J. Blaisse (slag) en H. G. Broekman, stuurman. Bij het vijfde nummer had een on geval plaats. Het was 4-riemsgieken juniores. Door een onverklaarbaar toeval lagen op het oogenblik toen het schot van afvaart werd gelost, twee zeilbooten midden in de baan, wier zeilen op het oogenblik toen de booten aankwamen, geen wind kon den vatten om weg te komen. Hier door moesten de gieken wijken en werd „Njord" door „Triton" opgedron gen en welzoo dat„Njord"bij den molen ophield en dadelijk protesteerde te gen den wedstrijd. Intusschen zetten de drie anderen den wedstrijd voort. Aanvankelijk had „Triton" de leiding maar later nam „Laga" die over. Nereus nam de boei prachtig, maar raakte toen achter en roeide aan het einde zeer ongelijk en slecht. „Triton" haalde mooi op, halverwege boven den molen was „Laga" éen lengte voor en won ten slotte in 14.40 min. Na lange deliberatiën nam de jury het protest van „Njord" aan en ver klaarde dezen wedstrijd voor ongel dig. Dit nummer zal overgeroeid worden op 30 Juni bij Molenaarsgraaf, doch „Triton" zal dan niet mogen meedingen. Aan al te luidruchtige feestvieren de bezorgde des avonds de ^atuur een verkoelende douche. Het regende dat het goot en misschien maakt dat de mer.schen kitteloorig. Althans er werden hier en daar nogal vechtpar tijtjes gehouden. Vooral bij de muziekuitvoering in de buiten sociëteit „Trou moet Blycken" werden wanordelijkheden gepleegd. De studenten hadden vrijen toegang tot die Sociëteit. Al spoedig ontstond twist tusschen eenige opgewonden studen ten en het aanwezige publiek dat buiten het hek van de Sociëteit naar de muziek stond te luisteren met dat gevolg, dat men spoedig on derling handgemeen geraakte en er over en weer klappen vielen. Ook werd met steenen geworpen naar de Socië teit waarbij eene groote ruit werd ver nield. De rijksveldwacht en de ge meente politie zijn bij herhaling tus schen beiden gekomen en hebben van hunne sabels gebruik moeten maken om de orde te herstellen. Te ruim 9 ure was de rust hersteld. Een troep opgeschoten jongens zong nu en dan de gebruikelijke socialistische liedjes. Men schrijft ons Zondagavond werd in den Schouw burg de aangekondigde operette „Er- minie", muziek van Ed. Jacobowski, opgevoerd door de Nederlandsche Operette-vereeniging, voorheen uitma kende het grootste gedeelte van het gezelschap van den Artis-Schouwburg te Amsterdam. Hoewel vorige uitvoeringen dezer operette ons over het algemeen beter voldeden, mag een woord van lof niet worden onthouden aan mevrouw Culp- Kiehl, die de titelrol op niet onver dienstelijke wijze vervuldeden mees ten bijval verwierven evenwel de ont vluchte galeiboeven Ravvan en Caddo. welke rollen respectievelijk werden vertolkt door de heeren Kreeft en Kelly op de hun eigen humoristische wijze. De bezetting en uitvoering van koor en orkest waren niet onberispe lijk. Uit het luide applaus dat de uit voerenden telkens ten deel viel, kan worden geconstateerd dat het aanwe zig publiek, waarvan de opkomst be neden het middelmatige bleef, zich uitstekend heeft geamuseerd en de wegblijvers een avond om eens har telijk te lachen hebben gemist. Een afzonderlijk woord van waar deering mag den heer Kreeft bij deze gelegenheid niet worden onthouden voor de wijze waarop hij zijne kunst broeders ter hulp komt, door geheel belangeloos zijne medewerking aan het nieuwe gezelschap te verleenen. De vaische Bankbiljetten. Heden nam de openbare behan deling van ae veelbesproken zaak der vaische bankbiljetten voor de vierde kamer der arrondissements-rechtbank te Amsterdam een aanvang. Terecht stonden lo Emil Oscar Krausse, oud 30 jaar, geboren te Leip zig, laatstelijk woonachtig te Amster dam, boekdrukker en zincograaf; 2o Susanna Henrica Lamberta Toebaerts, gescheiden echtgenoote van Joseph Etienne Henri de Jourdeuil, oud 40 jaar, geboren te Wijchen (Gelderland); laatstelijk woonachtig te Amsterdam; 3o Rudolph Robert Thumm, oud 34 jaar, geboren te Ebenhart (Saksen), uitgever, laatstelijk wonende te Haar lem 4o Franciscus van Liemt, oud 39 jaar, sigarenfabrikant, geboren en laatstelijk wonende te Haarlem5o Joseph Frey, oud 29 jaar, geboren te München, agent in bieren, laatstelijk wonende te Amsterdam6o Bernard Sinnige, oud 40 jaar, geboren te Veen- dam, laatste wonende te Amsterdam 7o Theodoor Marie Wilhelm Jacques Arntz, oud 28 jaar, geboren te Nijme gen, colporteur, laatstelijk wonende Amsterdam8o Lames Rempt, oud 23 jaar, geboren te Hoogwoud, laat stelijk wonende te Amsterdam; 9o Ernst August Christoph Keese, oud 44 jaar, tapper, geboren te Reeden (Hannover), laatstelijk wonende te Amsterdam; lOo Hugo Oscar Löschke, oud 46 jaar, bierbottelaar, geboren te Uibersdorf, laatstelijk wonende te Am sterdam. Men houde bij het lezen van deze tien namen vooral in het oog, dat er niet tusschen alle beklaagden reeds een band bestond, vóórdat zij in staat van beschuldiging werden gesteld. Dat zij niettemin allen gelijktijdig terechtstaan is ter besparing vanon- noodig tijdverlies en kosten. Zoo bestaat er bijv. tusschen Krausse eener- en Keese en Löschke anderzijds slechts een processueel verband, ont staan, niet doordien zij in vereeniging of volgens een te voren gemaakte af spraak hebben gehandeld cietwee laatstgenoemden kenden Krausse zelfs niet doch uitsluitend doordiende rechter, gebruik makende van de hem bij art. 89 Wetboek van Strafvorde ring verleende bevoegdheid, tegen al len gelijktijdig rechtsingang heeft ver leend, omdat deze voeging in het be lang van het onderzoek was. KRAUSSE. wordt ten laste gelegddat hij te Amsterdam in de laatste helft van 1893 en in het begin van 1894 op zettelijk valschelijk heeft vervaardigd en opgemaakt een groot aantal bil jetten van 100, 200 en J 300, in nabootsing der echte door de krach tens de wet opgerichte circulatie-bank, genaamd de „Nederlandsche Bank," uitgegeven bankbiljetten, zijnde door haar voor omloop bestemd credietr papier, op welke vaische biljetten, in uiterlijk met de echte overeenko mend, op de voorzijde gemeld staat, dat de Nederlandsche Bank aan toon der de daaraan uitgedrukte bedragen betaalt en op welke biljetten onder Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK XVIH. Verkenning Veldra kwam hij tot de overtuiging dat hij opdezejwijze t verder zou komen en de kans had door de in de t aanwezigen te worden ontdekt. Daarom besloot hij zich irloopig terug te trekken en toen hij bij Hamilton terug- am, fluisterde deze ,Wat hebt gij gehoord?" ,Nog niets. We moeten nog wat wachten." Moeten wij hier werkeloos wachten?" ,Het is niet noodig, dat wij beide hier blijven. We zijn !r acht mijlen ongeveer van het kamp. Ga daarheen terug zeg aan de mannen dat alles wel is en dat zij mij niet )eten komen zoeken. Ik zal hier de wacht houden. Wan- r ik te middernacht nog niet ben teruggekeerd, verwacht u hier om mij af te lossen." Hoewel eenigszins onwillig gehoorzaamde de jonge man Hij koesterde zonder te weten waarom groote belangstelling voor dit incident wellicht, dacht hij, kwam het door de eenigszins geheimzinnige omstandigheden, waarin de onbe kenden zich, naar het scheen, bevonden. Bijna een uur lang wandelde Lnkas Leighton zwijgend voor de hnt op en neer, zijn blik daarop voortdurend geves tigd houdende. Opeens bleef hij staan en trok zich nog die per in de schaduw van het hout terugde deur van de wo ning werd plotseling geopend. Er kwam een man naar buiten, die vluchtig rondkeek. Het was nu te donker geworden dan dat de spion het ge laat van den man had kunnen herkennen, maar toch was er iets in zijn houding dat hem hekend voorkwam. De man bleef eenige minuten bij den ingang van de hut staan, daarna wandelde hij er voorzichtig om heen als om te zien, of er ook personen in de buurt waren. Hij koneven wel Leighton, die zich nu geheel in het gebladerte had ver scholen, niet zien en spoedig drong hij door in de duisternis van het woud en verdween. Nog in het onzekere wat te doennaar binnen gaan of den terugkeer van den vreemdeling afwachten, bleef de spion eenige oogenblikken nadenkend staan. De voorzichtigheid won het van de nieuwsgierigheidhij besloot te wachten en dat dit een wijs besluit was bleek, toen na enkele minuten de vreemdeling weer terugkeerde en op de hnt toetrad. Nu besloot Leighton de gelegenheid te gebruiken. Hij sloop achter een boom die vlak tegenover de hut stond en wachtte t ot de man de deur opende. Er was licht binnen en in d weinige oogenblikken dat de deur openbleef, zag en herkende de spion al de aanwezigen volkomen. HOOFDSTUK XIX. Louise en Laetitia. De spion van de Unie was dicht genoeg bij den ingang van de hut om duidelijk de drie personen die er binnen waren, te kunnen zien. De man was kolonel Creston, de twee vrouwen waren Louise Edgeworth en haar mulattin Laetitia. Luk as Leighton had de dochter van den ex-senator een paar maal in de stad Washington gezien en twijfelde dus niet aan hare identiteit. Hij was verbaasd en ontsteld. De omstandigheden waren zonderling. Hoe kwam zij hier op deze eenzame plek Een oogenblik kwam het stoutmoedige denkbeeld bij hem op, om de hut binnen te dringen en van Creston eene verklaring te eischen, maar de overweging dat Creston denkelijk soldaten in de buurt had en dus, als hij kwaad in den zin had door Leightous plotselinge verschij ning daarvan toch niet teruggehouden zou worden die overweging deed hem besluiten, op zijn hoede te zijn. Achter hem klonk het geluid van een snellen voetstap en tot zijn verwondering zag Leighton Mark Hamilton verschij nen, die op verontschuldigenden toon tot hem zeide: „Ik was onrustig en gejaagd en kon niet slapen. Hoe het

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1