t Photographic. J. PëRTZGEN, binnenland. gemengd nieuws. VARIA. Predikbenrten der Ned. Herv. Kerken Graskaasjes, T. A. DONNEE, Kleine Houtstraat Ne. 62. Het atelier is dagelijks geopend bij elke weers- mteldheifl. i Voor den Schoonmaak. HAARIEMSCHE STOOMVEHVEBIJ CHEMISCHE WASCH - INRICHTING, JULIUS WULFF 6 Co. Hslmbrekersteeg ts Haarlem. jaar gevangeni? straf veroordeeld. Mijn avontuur bad twee goede „evolgen. In de eerste plaats bevor- Jerde^bet de afeehafiing van de speel huizen en ten tweede bad het mij een beilzamen afschuw gegeven voor elles wat met. dobbelen en hazardspel jn verband staat. Nooit zie ik een epeelbank, of de herinnering aan het Terschrikkelijk ledikant bekruipt mij en doet mij rillen. Holland bij Duitschland ingelijfd. Das Neue Blatt bevat een artikel, waarin de schrijver, Rolf Hardenberg, de stelling verkondigtdat Nederland met Duitschland verbonden ot liever bij Duitschland ingelijfd moet worden. Het is het lot der kleine Staten, jegt de schrijver, door een grooten en sterken buurman opgeslikt te wor den en die buurman is voor Neder land de groote Duitsche Staat. Waarom !0u Duitschland er nu toe komen Holland in te lijven? Ten eerste omdat Holland groote vn uitgestrekte koloniën heeft, die het land rijk maakten en den handel deden bloeien. Doch sinds de Atjeh- oorlog jaarlijks aanzienlijke sommen verslindt, kosten de koloniën Neder land geld, in plaats van voordeel op te leveren. Dat zou natuurlijk heel anders worden, als bet machtige Duitschland die koloniën beheerde. Doch er is nog een andere reden, meent Hardenberg, om Nede-land bij Duitschland in te lijven. In den groo- m oorlog, die aanstaande is, worden België en Nederland de twistappel iusschen Frankrijk en Duitschland. Frankrijk zal België nemen, en als Duitschland niet oppast, Nederland Doch Nederland is, blijkens de ge schiedenis, van Duitschen oorsprong. Iet behoort tot Duitschland, omdat iet tot 1848 behoord heeft tot den Jourgondischen Kreiz van het Duit- che Rijk. De taal, het intellectueele even, de geschiedenis van het vorsten geslacht en zijn betrekkingen tot de Duitsche vorstelijke families, dat alles wijst Holland aan Duitschland toe- De Hollanders zijn meer Duitsch dan willen toegeven. Jean Paul had e..ijk, toen hij hen noemde „een goedkoope uitgave van de Duitschers op ordinair papier en zonder koper gravures." Nu is men in Holland zeer tegen een annexatie, zegt Hardenbergdoch er is een middel om dat te voorko men een persoonlijke unie. Slechts een Duitsch prins kan de gemaal der jonge koningin worden, en dat zou de kroonprins van Duitschland moe ten zijn. Die wordt daardoor keizer van Duitschland, koning van Pruisen i koning van Holland. Men ziet, de oplossing is gemakke lijk genoeg. De Hollanders moeten zich daar maar bij neerleggen, en zullen zich, meent Hardenberg, even als de bewoners van het Rijksland, wel spoedig schikken in den nieuwen toestand, die langs vreedzamen weg tot stanu Verkiezingen De katholieken in het kiesdistrict Eist hebben candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. W. van Basten Batenburg. Het R.-K. verkiezings-comité te Alkmaar, dat na de Kamerontbinding de candidatuur des heer en Van der Kaay steunde, besloot ook thans we der 'op te treden, om de verkiezing te bevorderen van den heer mr. A. P. de Lange. Het is op uitnoodiging van dit comité, dat de heer dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Tweede Kamer, Zondag deze candidatuur zal verdedigen. Heide-ontginning. Naar het Hbld. verneemt, breiden de werkzaamheden van de Neder- landsche Heidemaatschappij zich meer en meer uit. Vooral in Noord-Bra bant werden, evenals in Overijsel, (Velsteren en Tubbergen) ettelijke hectaren heide bewerkt met den ploeg. Ook dit voorjaar is men weder be gonnen met ploegen van uitgestrekte heidevelden. De verleden jaar in Overijsel ge ploegde gronden, te zamen 80 H. A. groot, werden dit jaar onder hare leiding met dennen en loothout be plant en gedeeltelijk voor weidegrond aangelegd, terwijl onder de Bildt, Oosterbeek, Soesterberg, Doom, Ba- kel, Renkum enz. te zamen 150 H.A. beplant werden. Daardoor werd door haar geruimen tijd aan 400 man werk verschalt. Tevens werd haar door bet Rijk opgedragen de leiding van de be- bossching van een gedeelte der dui nen onder Schoorl (Noord-Holland) volgens de plannen door haar inge diend in 1893. Verscheidene HA. duin werden daar beplant en een kweekerij aangelegd welke beplantingen naar wij vernemen uitstekend staan. Door de velen aanvragen daartoe aangemoedigd, deed zij dit jaar we derom stekken van den Canadeeschen populier (populus monolifera) direct uit Amerika komen, waarvan een ge deelte in eigen kweekerij werd ge plaatst, om daarvan ook het volgend jaar stekken aan hare leden te kun nen verschaffen. Door hare bemiddeling werd dit voorjaar ongeveer 1500 KG. grove denzaad en ongeveer 550 KG. andere boomzaden aan hare leden verstrekt, terwijl zoowel voor beplanting onder eigen toezicht, als om te voldoen aan de aanvragen harer ledenwerden betrokken 3,344,000 1-jarige dennen en pl. m. 965,750 andere naald- en loofhoutsoorten. De met subsidie van het Rijk naar het buitenland uitgezonden persoon bleek daar met goed gevolg te zijn werkzaam geweest, zoodat binnenkort de maatschappij ook in staat zal zijn déür waar dit gewenscht wordt, hare voorlichting te verstrekken bij het aanleggen van vloeiweiden. Reeds werd onder haar toezicht een aanvang gemaakt met het maken van een vloei- weide en wel in Noord-Brabant. Velen traden dit voorjaar tot de maatschappij toe als begunstiger en lid, zoodat het ledental vooruitgaand is. Toch blijft het noodzakelijk, dat zij die daartoe in staat zijn, zich bij de maatschappij aansluiten om haar meer en meer in staat te stellen aan het doel harer oprichting te be antwoorden. Afscheid van pnf. Fruin. Vrijdagmiddag om 2 uur waren in het klein-auditorium der {Leidsche universiteit, waar prof. Fruin zijne laatste academische rede zou houden, behalve eenige curatoren en een goed aantal hoogleeraren, zeer vele belang stellenden aanwezig (onder wie prof. Blok uit Groningen, prof. Pols uit Utrecht, prof. Fredericq uit Gent, Martinus Nijhoff), deels oud-leerlin gen en leerlingen, meerendeels oude ren die blijde waren hier nog een indruk te kunnen krijgen van het veel geprezen persoonlijk onderricht van den beroemden hoogleeraar. De rede behandelde de vraag naar hen vooruitgang der historische we tenschap hier te lande in de vier en dertig jaren van prof. Fruins hoog leraarschap, aan welk betoog de me- dedeelingen van persoonlijke herinne ringen kleur gaf. Na afloop spraken de hoogleeraren Kern, als oudste lid der literarische faculteit, Muller, als aanbieder van een door tien historici geschreven bundel van historische opstellen, en Kridericq eenige hartelijke woorden van vriendschap en waardeering. Het badseizoen te Scheve- liingen heropend. Donderdagavond zijn de deuren van de Kurzaal opnieuw geopend, daar het seizoen van dezeebadplaats Scheveningen is aangevangen. Of schoon de Hagenaars eerst de con certzaal van het Kurhaus meer ge regeld bezoeken als het Phil harmo nisch orkest zijne uitvoeringen be gint, wat eerst over een dag of veer tien zal geschieden maakten toch reeds vele geabonneerden gebruik van de gelegenheid om bij het con cert van de Haagsche schutterij- muziek in de ruime balie te vertoe- in. De Kurhausdirectie heeft van de tusschenpooze sedert de sluiting in het vorige jaar gebruik gemaakt om in het gebouw en op het terras ver beteringen aan te brengen, waaron der de uitbreiding van de overdekte warande op bet terras aan de zijde van den restaurant. Terwijl de ge- heele restaurant thans inwendig is gedecoreerd door de steenen wanden met hout te bekleeden en daarop een versiering aan te brengen van ge schilderde vakken in eene omlijsting van bamboes werk is de zijwand links waar voorheen de gasten achter een hekwerk waren gezeten in denzelfden stijl versierd en geheel overdekt. De zongordijnen voor de warande vensters zijn vervangen door een zonne- scherm over de gansche breedte. Het nieuwe overdekte gedeelte is door de directie „Pavilion des nati ons" gedoopt, omdat de zoldering met de wapens der verschillende natiën is beschilderd. De groote glazen deuren van de Kurzatü bij den ingang kunnen thans naar buiten opengedraaid worden, een maatregel, in het belang der veiligheid van het publiek. Nog andere hervormingen getuigen van het streven van den directeur- generaal, den heer Goldbeck, om aan rechtmatige en zelfs kleine wenscben van het publiek te voldoen, ondanks groote opofferingen. Ook aan het strand is er veel ver anderd. In het bureau van den bad meester zijn meer guichets aange bracht en de bouw van een reeks van houten winkeltjes op het strand langs het Kurhaus is reeds vroeger beschre ven. Vermelding verdient dat thans reeds het aantal kaarten door geabon neerden niet onbelangrijk overtreft het getal ten vorige jare op dit tijd stip genom-n. De baden te Scheveningen worden 11 Juni geopend. Een rijksveldwachter vermoord Door den landbouwer G. van Hel den te Herkenbosch is het lijk van den onbezoldigden rijksveldwachter G. Hommen op een open plek tus- schen de bosschen, den Meinweg, gevonden. Op het lijk bespeurde men in den linkerschouder oen schot; naar de spreiding der hagelkorrels te oordee- len moet het vuurwapen van zeer dichtbij op Hommen zijn gelost. Men vond hem met het aangezicht in het zand liggende; blijkbaar was de man niet onmiddellijk dood, en heeft de moordenaar om zich voor ontdekking te vrijwaren, den verslagene met diens eigen geweer een slag op het achter hoofd toegebracht. De kolf van het geweer, dat met een kogel naast den verslagene op den grond lag, is gespleten en de sluiting gebogen. Hammen laat een weduwe met twee jonge kinderen achter, terwijl het derde eerstdaags verwacht wordt. Te Roermond is men algemeen van opinie, dat de Donderdag gearresteerde A. Geeraedts de vermoedelijke dader, zoude zijn. G. moest voor het kanton gerecht aldaar terechtstaan, wegens een vroeger jachtdelict, waarvoor hij door Hommen was bekeurd. In dit proces-verbaal had de thans vermoorde veldwachter de woorden opgenomen, die G. tot hem sprak op het oogen- blik, dat hij hem bekeurde jij maakt mij geen verbaal meer." Op de vraag van den heer kantonrechter, wat G. hiermede had bedoeld, antwoordde deze „dat hij van plan was niet meer te stroopem" G. werd tot vijf dagen gevangenis straf veroordeeld en heeft buitendien nog zeven dagen tegoed, ook al we gens eene jachtovertreding. Bij het onderzoek naar den moord op Hommen is gebleken, dat de klompen van Geeraedts juist pasten in de sporen nabij het lijk. In een dier klompen was een nagel en ook deze was in het achtergelaten spoor duidelijk merkbaar. Nog meerdere personen moeten echter in verband met dezen moord zijn gearresteerd. activiteit Dit merkwaardige kanon is 24 voe ten lang, heeft een lading van 15 pond buskruit noodig en draagt naar beweerd werd zeven of acht mijlen ver. Men heeft zich evenwel nooit van de waarheid van deze be wering verzekerd. Het kanon was een geschenk van de republiek der Vereenigde Neder landen aan koningin Elisabeth van Groot-Britannië en Ierland, een be wijs van erkentelijkheid voor de po gingen der koningin om onze voor vaderen te helpen in den strijd tegen Spanje. Het draagt een Hollandsch opschrift dat volgens een in Engeland alge meen verbreide meening zou betee- kenen, dat het kanon in staat is de Fransche haven Calais te beschieten. Het opschrift luidt evenwel Ik werp mijn kogel over berg (en dal, Mijn naam is„Breker van dam (en wal". Een schat opvisschen. Twee-en-veertig jaar is het geleden, dat het transportschip „Birkenhead" komende van Indië, met eenige ^hon- d n*den manschappen aan Afrika's zuidkust te gronde ging. De poëzie heeft dit drama vereeuwigd, en nog steeds wekt de naam van dit schip in de borst van iederen rechtgeaar- den Brit zekere aandoeningen. Doch met de Birkenhead gingen niet alleen vele braven, ook eene som van 300.000 in specie zonk met haar de diepte in. Dien schat wil men nu weder aan het daglicht trachten te brengen; en tot dit doel heeft zich te Johannesburg een syndicaat ge vormd, dat eerstdaags met duiker toestellen aan het werk zal tijgen. Eene lichte taak zal men daarbij niet vindenwant het wrak, of wat er nog van overbleef, ligt wel is waar slechts in acht of tien vadem water, doch het wemelt op die plek van haaien en er loopt bij alle weder een vlie gende stroom. In den Parijschen Gemeenteraad Eerste gemeenteraadslid: „Opden vijfden Mei den sterfdag van Napo leon, zijn er onder het oog der poli tie bij de Colonne Vendóme kransen en bloemen neergelegdnergens een opschrift dat kwetsen kon, alleen een hulde aan den „slagen-winner". Den volgenden dag waren de kransen door de politie weggenomen. Waarom? Die voor Jeanne d'Arc laat men lig gen Tweede lid„Zeven Mei is een krans gelegd op het monument van Jeanne d'Arc, die krans is ook weg genomen Derde lid: „De prefectuur neemt, schijnt bet, alle kransen wegzij heeft zeker een speciaal bureau om ze weer te verkoopen De prefect van politie Lépine „Dc eerste plicht van de politie Een lid„is het publiek te verve len, ja, dat doen jelui uitstekend De prefectis de persoonlijke vrijheid te waarborgen en geen be toogingen tegen te gaan zoolang zij geen opschudding teweegbrengen." Een ander lid„Op Père Lachaise heeft iemand den prefect gevraagd wat hij doen zou wanneer er ge schreeuwd werd deze heeft cynisch geantwoord„ik zou laten chargee ren". De prefect: „Ik heb alleen gezegd, dat ik geen opschudding zou dulden." Een lid„Gij bestrijdt het socia lisme omdat gij er bang voor zij t." Geroep „Het komt toch het komt toch J" Een oogenblik heerscht er een groote verwarring, eindelijk kan de heer Lépine zich verstaanbaar maken en vraagt wat men hem heeft te verwij ten hij behandelt blijkbaar Bonapar- tisten, royalisten en revolutionairen op dezelfde manier. Dit gezegde jaagt alle partijen tegen hem in het harnas en met 41 tegen 24 stemmen wordt den prefect door den gemeenteraad een „berisping" toegediend, dat niets beteekent, aangezien er geen sanctie voor is. Koningin Elisabeth's „zakpistool", het geduchte koperen stuk geschut, dat bijna drie eeuwen van het kas teel te Dover het kanaal beheerscht heeft, is vervangen door een batterij van moderne kanonnen en op non Woelingen in Amerika. Er worden nu krachtige pogingen gedaan om een einde te maken aan de werkstaking in de bitumineuse kolendistricten der Ver. Staten, en waarschijnlijk zal het ook gelukken. Te Cripple Creek in Colorado blijft de toestand nog steeds dreigend. De werkstakers, allen werklieden uit de goud- en zilvermijnen, hebben zich ten getale van 1600 man in een ver sterkt kamp verschanst. Van daar uit deden zij een aanval op een naburige plaats, en maakten zes man krijgs gevangen, die zij nu als gijzelaars houden. De sheriff monstert een sterke macht aan om hen aan te vallen,Jen de goeverneur tracht inmiddels langs vredelievenden weg tot eene schikking te komen. De echtgenootdie niet wil komen. De Moeder„Ik begrijp er niets van, onze Ludovica heeft uitstekend paard leeren rijden, zij ment goed, zij tee kent, en musiceert, dat het een lust is. Eu toch is zij nog maar altijd niet geëngageerd. Begrijp jij er iets van, Adolf?" De vader„Wel zeker, poesJe moet een man voor haar zien te vinden, die goed kan koken en een oogje op de kinderen kan houden". Patroon. Als u er prijs op stelt om uwe betrekking t<; behouden, mijn heer Pijp, dan moet u wat meer zorg aan uw uiterlijk besteden. U ziet er uit alsof u in geen week geschoren Bediende. Maar ik laat mijn baard groeien mijnheer. Patroon. Dat is geen excuus, mijn heer Pijp. Dat kunt u in uwen vrij en tijd doen, maar niet in kantoor tijd. MARK TNIEUWS. Leiden. 1 Juni. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt15 Stieren f 52 a f 186, 85 vette Ossen en Koeien f116 a f272 of f0,58 a 0,76 per Kg., 98 Vare id. f82 a f203, 16 Graskalveren f14 a f38, 70 vette id, f33 a f81 of f0,65 a f 0,85 per Kg., 161 nuchtere id. f5,50 af 16,520 vette Schapen f16, a f31,— of f0,35 a f0,40 per Kg., 322 weide dito f 11,a f 23, 9284 Lam meren f 5,50 a f 15,124 magere Var kens f 15 a f 38, 314 Biggen f 6,a f 13,0 Veulens fa f4 Paar den f 23 a f32, 127 Kalf- en Melk koeien f104 a f268. Alkmaar29 Mei. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 0 koeien f a 167 vette kalveren f40 a 96, 35 nuchtere dito f 6,a 14,0 vette schapen f a ,43 magere varkens f17 a 20, Opaarden fa alles per stuk, 131 vette varkens 42 a 48 ets. per Kg. op ZONDAG 3 Juni. TE HAARLEM Oroote Ktrk. Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voorm. 10 ure, tan Lennep. s Av. 6 ure, Barneveld. pred. te Zandvoort. Nitutat Ktrk. Voorm. 10 ure, Veen. Jant-T.tr k Voorm. 10 ure, Knotteabelt. Baktntittr Ktrk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Barbas. Eglit6 Wallonne. Dix heures, Richard, pasteur a Arasterdam. Ckritttlijk Otrt/ormttrdt Qemttni» Gedempte Onde Gracht. Voorm. 10 ure, 's ar. 5 ure, Mulder. Kleia Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sav. ure, Rullman, vau Ermelo. Luiktrteke Ktri. Voorm. 10 ure, Poolman, Kerk der Vertenigdt Dooptgtxtndt. Voorm. 10 ure Craandijk, Btmonttranltcht Ktrk. Voorm. 10 ure, de Ridder. pred. te Meppel. Ktrk dtr Broedergtmenien. Voorm. 10 ure. "Weiss. Nam 8 ure, Klesel. English service. Boor der ktri Bidder ttraai.) Voorm. 10 ure, 'sar. 6 ure Langhout. Woensdagavond 8 ure, Langhout, Bijbellezing. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr, Beverw^k. Voorm. 10 ure, Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. Evattgl. Luthert ei Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doovigezir.de Kerk. Voorm. 10 ure, 1. Sepp. Bloemend*»!. Voorm. 10 ure. van Ilassel», Zendeling te Utrecht. Nam. 2 ure. geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Loggers. pred. te Velsen. bant poort. Voorm. 10 ure, Oldeman, Theol. Kandidaat, bpaarndam. Voorm. 10 ure, Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, den heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure. C. Barneveld. Nam. 2% ure, geen dienst. HEDEN ONTVANG.EN: de prima kwaliteit fijn en] keurig Tan Bmaak. Konlncaitraat Q S. Opname In.tantanée, Spe.ialit.it In Kinderportretten, onvergan kelijke Portretvergrootingen. t per 10 K. f 0,75 Marmerslijp Krijtwit, G> le Zeep Huishoudel Zeepen Olie Loog Alle soorten Stijfsel Poetsartikelen Sponsen Zeemleer Aangemaakte Verf enz Kwasten enz- 1, RaiiistiM.it 20. en van M a g i IJ n Qroote Houtstraat 86 en Fabriek: Eiablixsement geheel naar de eiichm iet tijit ingericht. Coneiirreerende prijzee. Nette en sp^edlfe bewerkinj.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7