NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Mtoor-BrnMen. lil éi Burgeroorlog ii Amerika. Jaargang: Donderdag 7 Juni 1894, No, 3351. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: J.C, STADSNIEUWS. Oe valsche Bankbiljetten. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONESSvcc., Parys 31bi* Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever Haarlem6 Juni '94 Museum van Kunstnijverheid. i Gedurende de maand Mei werd het Museum van Kunstnijverheid alhier door 1265 personen bezocht. Turnfeesten te Haarlem 7, 8 en 9 Juli 1894. In een vergadering van het gewest Noord-Holland van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond werd besloten, dat de uitvoering in de open lucht van dat gewest dezen zomer alhier gehouden zal worden. 11Dit feest zal bestaan uit: Zaterdag 7 Juli $$des avonds te 8 uur officieele ont vangst der turners op het stadhuis door Burgemeester en Wethouders onzer gemeente. Daarna fakkeloptocht met muziek. Zondag 8 Juli es namiddags te 1 uur uitvoering der orde en staafoefeningen door alle turners. Daarna vereenigingsturnen. Des avonds te 8 uur concert, daarna bal-champêtre. Maandag 9 Juli des morgens te 10 uur persoonlijke "wedstrijd aan rek, ringen en barren, "persoonlijke wedstrijd in polstok- Bpringen, hardloopen en worstelen; des namiddags te 2 uur volks- of kinderfeest. Door den Raad onzer gemeente is in hare zitting van Woensdag 28 Mei 1.1. het verzoek toegestaan, om voor deze feesten gebruik te mogen maken vim het open grasveld voor het Pa- villoen in den Hout. De regelingscommissie door het ge westelijk bestuur benoemd om het it voor te bereiden en tet regelen, hebben reeds steun gevonden bij on derstaande heeren, die zoo welwillend waren de feestcommissie te willen vormen en is deze thans samengesteld als volgt Jbr. mr. J. W. M. Schorer, Com missaris der Koningin in Noord-Hol land, eere-voorzitter. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem, voorzitterN. W, Hof stede, luitenant-kolonel, garnizoens commandant. P. C. Kool, majoor der genie. Jhr. mr. A. J. Rethaan Maca- ré, officier van justitie. Mr. W. Jager Gerlings, majoor commandant dei' d.d. schutterij. Mr. A. W. Thöne, auditeur militair. Jhr. J. J. Sandberg, bestuurs lid der vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omstreken en tot bev. van het vreemdelingenverkeer. Mr. H. Ph. de Kanter, lid der 2e Kamer der Staten-Generaal. Dr. E. van der Ven, arrondissementsschool opziener. Dr. H. Brongersma, direc teur der H. B. S. met 5 jarigen cur sus. F. J. Poutsma, districtsschoolop ziener. P. H. van der Ley, directeur der Rijkskweekschool voor onderwij zers. H. L. Janssen van Raay, voor zitter der Mij. tot bevordering van volksgezondheid, afd. Haarlem. De regelingscommissie bestaat uit de heeren W. J. C. Wijsmuller Jr., voorzitter. H. Kingma, vice-voorzitter. J. A. Blommendaal Jr., Ie secretaris, W. Visser, penningmeester, Joh. J. Ma- chielse, 2e secretaris. J. A. van der Boom. J. G. Martin Jr. D. J. A. Westerveld. A. A. Sprenger Jr. D. A. Braakenburg Jr. P. J. Rijneveld. J. H. Brinkman Czn. J. H. Warnier Jr. P. J. Somers. G. M. Dehlinger. W. O. J. Nieuwenkamp. W. J. van Es. Wij vestigen gaarne de aandacht op deze feestviering. Het is een aesthe- tisch en aangenaam schouwspel, hon derden jongelieden in de jeugdige kracht van het leven te zien vertoo- nen, hoe zij door oefening hunne spieren sterk en lenig hebben ge maakt. Het „mens sana in corpore sano" is een oude, maar niet verouderde spreuk en door belangstelling te too- nen in de gymnastiek, geeft het pu bliek daaraan een zedelijken steun, die deze nuttige zaak ten goede ko men moet. Familiekaarten 5 geven het recht aan zes personen, om op de tribune al de uitvoeringen bij te wonen. Na van Maandag 27 Mei af dage lijks zitting te hebben gehouden was eindelijk Dinsdag de dag gekomen, waarop de pleidooien waren beëindigd, en de rechtbank een datum kon vast stellen voor de uitspraak. Op dezen laatsten zittingsdag wer den duplieken gevoerd door afle ver dedigers, met uitzondering van die van Krausse en Suzanna Toebaerts, die reeds Maandag aan het woord waren geweest. Een langdurig pleidooi hield o.a. mr. Heemskerk, de verde diger van Frey, wiens toon bij zijne eerste verdediging het Op. Ministerie zeer had mishaagd. Mr. Heemskerk begon men den ambt. van het O. M. de verzekering te geven, dat het niet in zijne be doeling had gelegen, dezen te grie ven. De door hem gebezigde woorden moeten slechts beschouwd worden als de zuivere uiting van veront waardiging over de geëischte straffen. Eu dat deze aan ieder der verdedi gers ongehoord voorkwamen, is wel gebleken uit het feit, dat zelfs mr. Simons niet verdacht was op het overschrijden van het maximum. Na de laatste dupliek werd den beklaagden verzocht op te staan ieder hunner kreeg nog voor de laatste maal de gelegenheid eene op- of aanmerking te maken. Daarvan maakten Krausse, Toebaerts, Thumm en Löschke gebruik. Krausse Ik heb de biljetten niet gemaakt met de bedoeling om deze uit te geven en heb ook niet geweten, dat Rempt er eenige zou uitgeven. Toen ik uit de courant gewaar werd, dat dit het geval was geweest, schrok ik geweldig. Van Liemt heeft zich in enkele opzichten vergist, doordien hij bij verschillende gelegenheden abnor maal is geweest. Frey wist ook zeer goed, dat ik de biljetten niet wilde uitgeven, en toen ik zelf in abnor- malen toestand biljetten had uitge geven, stond ik daarover, weder tot bewustzijn gekomen, versteld. Ook de tijdsbepalingen zijn niet juist. Toebaerts heeft de biljetten langer dan eene week in huis gehad. ToebaertsKrausse heeft het kof fertje gesloten bij mij aan huis ge bracht; daar is het in dienzelfden toestand blijven staan, voor zooveel ik weet, en later nog steeds gesloten naar Utrecht gebracht, dit is al wat ik daarvan weet. Thumm: De geheele zaak is ver keer! voorgesteld, en ik heb bij de geheele zaak geen enkel voordeel be dongen of genoten. LöschkeIk heb niet geweten, dat het biljet, dat ik voor Keeze wisselde, valsch was, het is mogelijk, dat Keezè dit wist, maar mij heeft hij daarvan niets gezegd. De rechtbank ging na deze verkla ringen in raadkamer en bleef daar ongeveer een kwartier. Na heropening der openbare zitting werd de uit spraak bepaald op Dinsdag 19 Juni des morgens te 10 uur, en de zitting daarop gesloten verklaard. De firma wed. de Lange van Ek alhier heeft in haar magazijn een zelfwaarschuwenden eierenkoker, een naar het ons voorkomt hoogst pr;ic- tisch artikel in de huishouding. De samenstelling is als volgt Op een halfrond voetstuk bevindt zich een koperen stang van een paar d.M. lengte. Langs dezen stang kan zich een bakje op en neer bewegen, waarin men de te koken eieren neer legt. Boven aan den stang is een klein uurwerkje bevestigd, dat door een cilinder-veer in werking wordt ge bracht. Wil men nu de eieren 4 of 5 minuten laten koken, dan zet men een wijzertje slechts op het cijfer, dat het aantal minuten aangeeft. Het toestelletje wordt in een ketel tje of pannetje met kokend water geplaatst, zoodanig dat de eieren on der water zijn gedompeld. Het uurwerkje loopt af, en op den door den wijzer aangegeven tijd springt het oakje met de eieren, door een veer omhoog geduw-), naar boven en de eieren zijn buiten het kokende water. Zeer geschikt is deze eierenko ker dus voor huisvrouwen of dienst boden, die wel eens vergeten de eieren op tijd uit het water te nemen. De prijs bedraagt 2.50. „De Sneivlieger." Bij de door de Postduiven veree niging „de Sneivlieger" gehouden wedvlucht van Maagdenburg, afstand 475 Kilometer op Zondag 3 Juni zijn behaald de volgende prijzen le prijs, de duif van den Heer J. G. Schippers; 2e prijs, de duif van den heer Abr. Meijer. l(Zie vervolg Stadsnieuws Be pagina). Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Mei 1898, en 1894. Reizigers in 1893 f 8345,65* in 1894 f7999,03, verschil f346.62 Goederen in 1893 f684,59, in 1894 f719,89, verschil f35,30. Te zamen vervoer in 1893 f 9030,24s, in 1894 f 8718,92 verschil f311,32s. Vorige maanden in 1893 f 31245,97, in 1894 f 31554,26s, verschil f308,29 Vervoer sedert 1 Jan., in 1893 f40276,21in 1894 f 40273,18^, verschil f3 03. Diversen in 1893 f3349,29, in 1894 f3068,37, verschil f 280,92. Totale opbrengst in 1893 f43625,50», in 1894 f43341,55s, verschil f 283,95. Per dag kilometer in 1893 f10,318, in 1894 f10,251, nadeelig verschil f 0,067. Zeevi88eherij. Dinsdag kwamen te Zandvoort aan twee Zandvoortsche bomschuiten. Be sommingen f 27 en f 40. De prijzen der visch warenbakschol f 3.50 tot f 5.50, scharren f 5.50, pieterman f2.60 per mand, tong f 0.25 tot f 1. en griet f0.60 tot 1.60 per stuk. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dinsdag hadden te Utrecht en te Alkmaar verkiezingen plaats voor leden der Tweede Kamer, noodig ge worden door het optreden in het nieuwe ministerie van de heeren Roëll en van der Kaay. De uitslag was als volgt: Utrecht. Uitgebracht 2254 geldige stemmen. Gekozen Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek (lib. Anti-Takkiaan) met 1284 st. A. L. W. Seyffardt (lib. Takkiaan) verkreeg 617 en J. H. de Waal Malefijt (a.r. Takk274 st. Alkmaar. Uitgebracht 3100 geldige stemmen. Gekozen Mr. A. P. de Lange (lib. Anti-T.) met 1961 st. Mr. H. J. Smidt (lib. T.) verkreeg 1075 st. Neerbosch. De heer van Deth deelt mede, dat opnieuw eenige adressen aan de Tweede Kamer zijn verzonden, waarin aangedrongen wordt op eene Staats commissie van enquête in zake Neer- boseh, te weten uit Delfzijl met 25, uit Wagenborgen met 20, uit Bergen op Zoom met 206, uit Goes met 140 en uit Vlissingen met 274 handtee- keniugen. In het geheel draagt der halve het adres nu 2179 handteeke- ningen. In een begeleidend schrijven heeft de heer Van Deth tevens om een audiëntie verzocht. Opvoeding van weezen in het huisgezin. In de Dinsdag onder voorzitter schap van den heer J. Attema te Amsterdam gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering der „Maatschap pij tot Opvoeding van Weezen in 't Huisgezin" werd verslag uitgebracht over 1893, waaraan de Tel. het vol gende ontleent: Sedert hare oprichting zijn in de Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK XXIV. In de strik. Allengs kwam er achterdocht bij Leighton op, die al ster ker werd, totdat hij eindelijk voor zichzelven de zekerheid meende te hebben, dat hij met zijne mannen terugtrok voor een denkbeeldig gevaar en dat de jonge neger op het aan stoken van dezen of genen wellicht een verkeerd en onwaar verhaal had gedaan. Toen zij uit het dichte woud in een open plek kwamen, beval Leighton halt te houden, daarop steeg hij af, maakte i lederen riem van zijn zadel los en greep den neger bij zijn arm. »Nu jonge schavuit," zei hij, „zal ik eens zien of ik jou )e waarheid niet ontlokken kan," zei hij op luiden, dreigen den toon. De neger keek naar hem op en Leighton bemerkte toen (wat hij door de voortdurende gezichtsverwringingen van den knaap nog niet had kunnen zien) dat hij een zeer regelmatig en vertrouwen inboezemend, verstandig gelaat had. Onwillekeurig liet hij de hand waarin hij de riem had, zinken, maar hield met de andere nog steeds den neger vast, dien hij voelde beven onder zijn forschen greep. „Sla mij niet, massa, sla mij niet I" riep de knaap angstig. „Zoowaar als ik een eerlijke neger ben, ik heb de waarheid „Ik zal je niet slaan, maar dan moet je mij de rest van de waarheid zeggen. Wie heeft je gezegd om mij met dat valsche verhaal te bedriegen? Spreek of ik sla toe!" Leighton, die gewoonlijk zoo rustig en vriendelijk sprak, beet als het ware er nu deze woorden uit. De neger evenwel gaf geen antwoord. Gedruisch in de boomen op de rechterflank van denklei nen troep deed hen allen daarheen zien en nog vóór zij be grepen wat er gaande was, scheen het of de schaduwen van het woud begonnen te leven. De vreedzame stilte der om geving werd verbroken door het luide knallen van geweer schoten en de dappere aanvoerder hoorde de kogels fluiten en zag om zich heen zijne mannen vallen. Zij waren in een hinderlaag gekomen. HOOFDSTUK XXV. De jongeling. Leighton verloor zelfs op dat oogenblik zijne tegenwoor digheid van geest niet. Bij de eersfé^schoten had hij on willekeurig den neger losgelaten en nu overtuigd dat deze hen opzettelijk in de hinderlaag had gebracht, greep hij zijn revolver en keerde zich om, ten einde den verrader zijn loon te geven. De knaap was evenwel verdwenen. Met éen sprong zat Leighton in den zadel en beval met helderklinkende stem „Verspreidt u! ieder voor zich!" Dit was in de gegeven omstandigheden het eenige wat te doen viel. Zich overgeven wilde geen hunner en in de open plek te zamen blijven, zou gewisse ondergang zijn geweest, daar duidelijk bleek dat zij hier met een groote overmacht te doen hadden. Het bevel werd dadelijk gehoorzaamd. Allen die door het eerste salvo van den vijand niet waren getroffen, zochten een goed heenkomen. Leighton was de laatste die de plek verliet, droevig aangedaan dat hij vier van zijne mannen er dood of gewond moest achterlaten. Toen rende hij tusschen de boomen door, terwijl zijn paard als gevoelde het dier zelf hoe gevaarlijk de omgeving voor hem was, met groote kracht en vlugheid over allerlei hindernissen sprong. Gedurende eenigen tijd werd hij scherp achtervolgd, maar wist met zijn uitstekend rijdier steeds den vijand voor te blijven en door

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1