In ïmsei paar It Jen Burgeroorlog in Ameriïa. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. M&w S&yah lie Jaargang: Zaterdag 9 Juni 1894. No. 3353. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Een geïllustreerde Novelle STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND, FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nnmmers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3.-3L, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Twee Helden. Haarlemmer Halle tjes CCIV. Binnen- en Buitenland- sche berichten. Varia. Adverten- tién enz. getiteld en bet vervolg van een groote Roman wordt in No. 24 van bet Geïllustreerd Zondagsblad opgenomen. SP# Ook vinden tal van geïllus treerde Anecdoten, nieuwe iPuzzle, Oplossingen van Prijsraadsel, Nieuwe Prijsvragen enz. enz. daarin plaat^ng. De inboud is buitendien als volgt Klare wijn. De losgebroken stier. Beeld van verschrikking in 8 bedrij ven (met illustratie.) - Aan koning Ruprecht van de Paltz wordt door de inwoners van Aken de intrede in hunne stad geweigerd. Niets nieuws onder de zon. Een die zwijgen kon. Hoe men zijn liefde declareert. Parijscbe chic.Portier der ijsfabriek, (met illustratie). Scbaakrubriek. Mededeeling. DE UITGEVER. Haarlem8 Juni '94 Jane Shore. Dat mejuffrouw Julia Cuijpers, die met de beide voorstellingen van Roze Kate de harten van het schouwburg- bezoekend publiek te Haarlem heeft veroverd, ook bij de voorstelling op Donderdagavond van Jane Shore tegen over een talrijk en gunstig gestemd auditorium zou staan, was te voorzien. Eensdeels effende dit voor haar bet >ad tot nieuw succes, anderdeels ver zwaarde bet bare taak; immers zij bad nu eene reputatie op te houden. Laat ons dadelijk beginnen met te zeggen, dat zij zich glansrijk van die taak beeft gekweten. Jane Shore, de koningin van éen lag, is nu juist niet een figuur die men aan een meisjespensionaat ten voorbeeld stellen zou. Getrouwd met een rijk burgerman, die baar op de banden draagt en moeder van drie kinderen, waarvan twee er alleraar digst uitzien (het derde wordt in een wieg aan ons oog verborgen), vergeet zij alles om aan koning Eduard IV bare liefde te schenken. De vorst evenwel, om den tuin geleid door zijne broeders, die baar ten val willen brengen omdat zij hunne eerzuchtige plannen niet dienen wil, verstoot baar en ten slotte, in den ban gedaan, verstooten, verlaten, geschuwd, neemt zij nit de banden van 's konings oud sten broeder, baar grootsten vijand, vergif en sterft na vooraf de vergif fenis van baren man, dien zij zoo zwaar verongelijkt beeft, te hebben verkre gen. Men gevoelt, dat in deze stof dra matische tooneelen te over voorban den zijn. De schrijver weet ze niet zonder handigheid te groepeeren en heeft er een climax in weten te leg gen, die veel tot bet succes bijdraagt. Mej. Cuijpers toonde opnieuw, boe zij uitmunt in de passages waarin hartstochtelijk gevoel, liefde, woede, smart op den voorgrond staan. Dit is ook o. i. bare groote kracht. Of zij in een salonstuk zou schitteren, is een vraag; dat zij het kan in een sensatiedrama is een feit en misschien beeft hij gelijk die eens zei, dat de middelmatigheid alles kan, doch dat bet talent slechts uitblinkt in iets. Aan dat talent werd door bloem- geschenken gepaste hulde gebracht. De beer Ducaju speelde Eduard IV. In tegenstelling met bet spreekwoord dat de kleeren den man maken, was deze acteur door zijn mooie mantels en wambuizen volstrekt nog geen koning. Niet alleen behoeft zijn uitspraak van de nederlandsche taal herhaaldelijk correctie maar ook ontbrak hem al te zeer die waardigheid in houding en manieren, welke wij gewoon zijn in een koning te veronderstellen. De beer Verbagen voldeed ons beter als hertog van Clarence dan in zijne oude mannen-rollen in Roze Kate, waar voor de eigenaardige klank van zijn stem zich beter leent. Den heer Van Kuijk, dien de ver raders-rol van den gebochelden her tog van Glocester was toebedeeld, verdient voor zijne vertolking een woord van lof. Hij wist partij te trek ken van zijn stem, die aan Bouw meester denken doet en speelde be schaafd en geacheveerd. De beer M. van Nieuwland gaf ons als hofnar een welkome afwisseling van al die laagheid en schelmerij. Het dient tot niets om stukken als dit te gaan ontleden. Meer dan andere artistieke producten zijn tto neelstukken de levende bewijzen van de stelling, dat wat men kunst noemt, dikwijls met de natuur niets te maken beeft. Alleen willen wij er op wijzen, dat evenmin als thans, in den tijd van Eduard IV, broodwinkels in Lon den een uithangbord zullen gevoerd hebben, waarop in bet nederlandscb kalmpjes Bakkerij stond geschilderd. Het zal er wel in bet Engelsch op gestaan hebben. Om geen ongunstigen eindindruk te geven, zij nogmaals gezegd, dat moge mej. Cuijpers bet haarlemsch publiek ook dankbaar moeten zijn voor de warme ontvangst die bet haar bereidde, daartegenover bet publiek de actrice erkentelijkheid verschuldigd is voor baar talentvol spel. Gasgloeilicht. Naar wij vernemen is door bet 1 stuur van de sociëteit „Vereeniging" besloten om voortaan de concertzaal der sociëteit te verlichten met bet gasgloeilicht, dat door de firma P. Clausing en Zonen aldaar is aange bracht en er eenige weken tot volle tevredenheid op proef beeft gebrand. Vrees voor anarchisten. In de Dinsdag te Kampen gehou den vergadering der Ver. v. O ver- ij selscb Recht en Geschiedenis deelde de beer mr. Nanninga Uitterdijk het volgende mede. Eenigen tijd geleden was een jong Duitscber bij hem ge komen met verzoek de opschriften der klokken in den toren te mogen bekijken. Hij bad op onderscheiden plaatsen van ons land de klokken bekeken. Alleen te Haarlem bad bij 't hoofd gestootende koster had hem den toegang tot den toren niet willen verleenen uit vrees voor „de aanslagen van die anarchisten." Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 8 Juni hebben zich de volgende personen aangemeld 25 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 8 voor grond werker, 8 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 3 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenscben te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot bet Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Tramweg Amsterdam—Pur- merend. Donderdag bad namens beeren ge committeerden der zes N.-Holl. steden de opneming plaats van den nieu wen weg en van de verschillende kunstwerken, door den ingenieur Keu- renaer en den hoofdopzichter. Alle werken werden in uitstekenden staat bevonden. De nieuwe draaibrug aan bet Schouw werd beproefd met twee locomotieven van een dienstge- wicbt van 9000 KG. ieder. De maxi mum doorbuiging bedroeg anderbal- ven millimeter. De brng werd onmiddellijk in dienst gesteld. Parlementaire Sooialisten. Ongeveer 14 dagen geleden werd te Amsterdam een nieuwe sociaal democratische vereeniging, op den grondslag van de door bet Züricher congres aangenomen motie betreffen de de parlementaire tactiek, geconsti tueerd. Deze vereeniging van parlementaire socialisten hield Donderdagavond in „café Scblüsser" te Amsterdam baar eerste ledenvergadering, onder voor zitterschap van den beer Loopuit, die de behandeling van een door bet voorloopig bestuur ontworpen pro gramma aan de orde stelde. De voorloopige voorzitter, de beer Jos. Loopuit stelde aan de orde de behandeling van bet volgende Program* Een korte aanbel eindigt als volgt „Aangezien bet den proletariërs thans nog niet mogelijk is, de machtsmid delen van den Staat in banden te nemen, moeten de arbeiders de poli tieke rechten veroveren en gebruiken om invloed te krijgen op de wetge ving, zoowel voor onmiddellijke her vormingen, als om de revolutie van bet economische stelsel te bespoedigen. Van deze grondslagen uitgaande, eiscbt de Soc.-Dem.Vereeniging voors hands: 1. Algemeen, gelijk, direct kies-en stemrecht, met geheime stemming, voor alle verkiezingen, voor alle meer derjarige staatsburgers, zonderonder scheid van geslacht. De verkiezingen hebben op een bij de wet bepaalden rustdag plaats. 2. Directe wetgeving door bet volk door middel van bet recht van initiatief en referendum. Zelfbeheer en zelibestuur des volks, in staat, pro vincie en gemeente. Verkiezing der overheden door bet volk, met verant woordelijkheid en strai baarheid dier lichamen. 3. Algemeene weerplicht in plaats van het staande leger. Beslissing over oorlog en vrede door de volksverte genwoordiging. 4. Afschaffing van alle wetten en verordeningen, die bet vrije verkon digen van zienswijze, en bet recht van vereeniging en vergadering in den weg staan. 5. Scheiding van kerk en staat. 6. Afschaffing van alle wetten, die de vrouw maatschappelijk en wette lijk in ongunstiger positie stellen dan den man. 7. Leerplicht tot 14 jaar. Kosteloos onderwijs. Verplicht onderbond van behoeftige leerlingen. S. Kostelooze rechtspleging en ge rechtelijke bijstand. Rechtspraak van door bet volk gekozen rechters. Scha deloosstelling aan onschuldig aange klaagden, gevangenen en veroordeel den. 9. Kostelooze geneeskundige hulp. 10. Een progressieve inkomsten belasting een belasting op de erfe nissen, beide ter vervanging van alle bestaande directe en indirecte belas tingen, accijnzen, enz. 11. Afschaffing van bet Koning schap. 12. Afschaffing der Eerste Kamer. Ter bescherming der arbeiders klasse, eiscbt de S.-D. Vereeniging verder 1. Een krachtige nationale en in ternationale arbeidswetgeving, naar de volgende grondslagen a. Vaststelling van een normalen arbeidsdag van hoogstens 8 uur met minimum loon. b. Verbod van arbeid voor kinde ren onder 14 jaren oud. c. Verbod van nachtarbeid, behal ve voor die industrieën, die zonder nachtarbeid niet kunnen gedreven worden. d. Een onafgebroken werktijd van minstens 36 uur per week. e. Verbod van gedwongen winkel nering. 2. Toezicht op alle bedrijven on derzoek naar en regeling van alle ar beidstoestanden, in de steden, zoo- Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK XXVL Een gevangene. Het arme meisje wist niet wat te doen. Door Crestons verzoek te weigeren, zou zij argwaan bij hem opwekken. Hij zou kunnen denken, dat zij Unioniste in baar hart was ge worden. Zij wist, dat een dergelijke argwaan Creston zijn toevlucht tot geweld zou doen nemen. Met andere woorden, als zij weigerde zijne zoogenaamde bescherming aan te nemen, ■zou hij haar daartoe wel dwingen. Dit was niet wenschelijk. Evenmin wilde zij geheel onder zijn toezicht staan. Zelfs bare aarzeling maakte hem achter dochtig. „Misschien zoudt gij liever in veiligheid worden gebracht IQ Washington bij Mark Hamilton, den jongen virginiaan- Bchen verrader?" riep hij uit op vragenden, sarcastischen toon. Een blos van verontwaardiging bedekte bare wangen. Zij sprak echter bet antwoord niet uit, dat baar op de lip pen lag. Hoewel zij het niet wilde erkennen, was de opmerking van kolonel Creston toch juist. Had zij zonder gemoedsbe zwaren de bescherming van Mark Hamilton en zijn vriend, den braven spion der Unie, kunnen aannemen, zij zou bet met vreugde hebben gedaan. De opmerking van den officier der opstandelingen bad echter tot gevolg, dat zij in hare onzekerheid eene beslis sing nam. „Natuurlijk zal ik bescherming zoeken onder onze vlag," merkte zij kalm op. „Ik verwachtte natuurlijk niets anders. Wij zullen onmid dellijk naar Vienna oprukken. Het dorp ligt zes mijlen van bier verwijderd. Gelukkig hebben wij een paard over en een dameszadel, zoodat gij geen ongemakkelijke reis zult hebben." Louise maakte haastig hare toebereidselen voor baar ver trek. Twintig minuten later reed zij in de achterhoede van de cavalerie der opstandelingenmet kolonel Creston naast zich. Hij deed eene poging om een gesprek met haar aan te knoopen, maar zij schonk nauwelijks aandacht aan zijne op merkingen en vragen. Langzamerhand trokken zijne wenk brauwen zich meer en meer samen, bij zijn nauwelijks inge houden toorn. Ten laatste zeide bij met veranderde stem „Ik heb vandaag belangrijk nieuws vernomen, miss Ed- geworth." „Zoo, waarover?" antwoordde zij onverschillig. „Er beeft een schermutseling plaats gehad tusschen eene afdeeling guerillas der Geconfedereerd en, en een troepje spionnen der Yankees onder bevel van Lukas Leigh ton*" De belangstelling van onze heldin was onmiddellijk opge wekt. Zij wist dat Mark Hamilton deel uitmaakte van deze afdeeling spionnen, en de vrees dat hem iets was overkomen maakte bet Louise moeielijk om baar angst te verbergen. „De guerillas hebben toch hoop ik overwonnen wist zij te zeggen, met een schijn van onverschilligheid. „Hoopt gij dat werkelijk miss Edgeworth vroeg Creston haastig en met gedempte stem. „Ja, waarom zou ik dat niet?" „Dus gij geeft niet langer om Mark Hamilton?" „Waarom vraagt gij dat?" „OmdaL bij Leighton vergezelde." „Ik hoop, dat hij ongedeerd is gebleven." „En toch is hij gewond. Een kogel heeft hem aan de ge nade zijner vijanden overgeleverd, en zij waren edelmoedig genoeg, om zijn leven te sparen, en hem naar Vienna te vervoeren, alwaar bij gevangen zit" Met eene gewaarwording van hevigen angst vernam Lonise deze mededeeling van Creston. Mark gewond en gevangen I Gewond in de macht van vijanden, die deel uitmaakten van bare partij, gevangen in een dorp, waar zij heenging om schijnbaar bescherming te zoeken. Op dat oogenblik zag zij den toestand zoo donker mogelijk in.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1