Kiioor-Mierken. Voor onze Vensters. lit den Burgeroorlog in Merita. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PEEESBOOM. lie Jaargang:; Dinsdag 12 Jnni 1894. No. 3355. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nnmmers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-1, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier», Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucePartjt 31 bi* Faubourg Montmartre: Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na- yolgende afbeeldingen gelegd: }Ladas, winner van de Derby Wedrennen. Eigendom van den eer sten minister, lord Rosebery. Bereden Infanterie in Engeland. Opening van het Zeilseizoen in En geland. Het jubileum der Christelijke Jonge- lingsvereeniging in Londen. A.an Boord. Gezicht op de rivier de Theems. Honden- Congres. Begrafenis van het kind van een Visscher te Volendam. Kinderspel. In en om Oud-Antwerpen. Tarasp, het verblijf onzer Koningin- oen (Uit Eigen Haard.) De portretten der beklaagden in het proces van de valsche Bankbil jetten. Politieke Platen en Portretten. Reproductiën van Schilderijen ge ëxposeerd in den Salon te Parijs, 1894. Haarlem11 Juni '94 VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 13 Juni 1894, des namiddags ten ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen Btukken. Goedgekeurde besluiten. Adres „Vereeniging ter uitbreiding der Waarheid" beschikking lokalen school letter F voor Zondagsschool. Idem „Ned. Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid", betreffende de verontreiniging der atmosfeer door onvolledige verbrandingsproducten 2. Voorstel B. en W.W. met advies commissie van financiën tot vaststel ling 4e suppletoire begrooting, staat onvoorziene uitgaven, benevens twee staten tot af- en overschrijving, alles dienst 1898; 3. Id. id., crediet bou wen stads-apotheek4. Id. id. met advies commissie van financiën ver huring terrein achter nieuwe stads apotheek aan Jb. van Ek Jz.5. Id. id. id. id. adres C. van Kampen en G. H. Feije, afkoop erfpacht op grond aan de Leidsche vaart6. Id. id. overneming grond bestemd voor straat ten westen van de Kennemer- straat met aanvrage crediet rioleering en trottoirbestrating; 7. Id. id. in trekking raadsbesluit 28 Maart j.l. No. 12, betreffende ruiling van grond aan de Oostvest met J. H. Bulter 8. ld. id. adhaesie adres verschillende gemeentebesturen aan Regeering in zake de intercommunale telephoon- lijnen; 9. Id. id. adres W. H. L. Janssen van Raay, om vergunning tot het geven van onderwijs aan de Militaire School; 10. Rapport com missie van financiën rekening Bur gerlijk Armbestuur, dienst 189311. Id. id. af- en overschrijving begroo ting Schutterij, dienst 189312. Voor stel B. en W.W. benoeming make laar; 13. Benoeming lid commissie tot de loting der schutterij 14. Ver slag opzichter gasverlichting over April j.l.15. Rapport rechtsgeleerde commissie met ontwerp Algemeene Politie-verordeuing16. Voorstel jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré met ad vies rechtsgeleerde commissie tot aan vulling van art. 5 Algemeene Politie verordening; 17. Voorstel B. en W. wijziging titulatuur verschillende gemeente-ambtenaren18. Adres J. Tijssen e. a. met adhaesie-adressen Neutrale kiesvereeniging „Burger plicht" en Technische Vereeniging „Haarlem", tot het opnieuw in be handeling nemen der door de Directie der gasfabriek gedane voorstellen. Stukken van den Raad. De Stads-Apotheek, waarvoor als stelpost een bedrag van f15000 was uitgetrokken, zal nu f19000 kosten. B. en W. vragen daarom de ontbre kende f4000 aan. Voor het daarachter gelegen ter rein hadden zich twee liefhebbers aangemeldde heer H. T. Pelten- burg, die het koopen wou of huren voor 20 cents per M3 en de heer Jb. van Ek Jzn., die 35 cents per M3 huur wilde betalen. Daar B. en W. het niet geraden achten dit terrein te verkoopen, stellen zij voor het aan den heer van Ek te verhuren. Burgemeester en Wethouders adviseeren tot gunstige beschikking op het verzoek van den heer W. H. L. Janssen van Raaij, om een jaar lang drie uur 's weeks les te mogen geven aan de Militaire School, al hier; evenzoo op het adres van den heer A. van Cappellen Jr., om te worden benoemd tot makelaar in mobilair en assurantieënevenzoo op het adres van den heer F. G. N. Haitsma Muiier tot overname van open grond ten westen der Kenne- merstraat, in de bestrating en riolee ring waarvan adressant zal behooren bij te dragen 13683.10, zijnde 75 pCt. De Commissie van financiën advi seert tot goedkeuring lo van de 4de suppl. begrooting voor 18932o van een verzoek van C. van Kampen en G. H. Feije tot afkoop van erfpacht, 3o van een staat van af- en overschrij ving van den Schuttersraad, 4o van de rekening en verantwoording van het Stads-Armen- en Ziekenhuis, sluiten de in ontvangst en uitgaaf met ƒ17.869.10, waarbij een gemeentelijke subsidie van 13.953.53. J. H. Bulters, die indertijd een voorstel aan de gemeente deed tot ruiling van grond aan de Oostvest, hetwelk de Raad toestond, verzoekt nu om daaraan geen gevolg te geven. B. en W. stellen diens volgens voor, het desbetreffende Raadsbesluit in te trekken. Intercommunale Telephoon- Door Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam, 'sGravenhage, Rotterdam en Utrecht, in deze geza menlijk optredende krachtens door de Raden hunner gemeenten verleende machtiging, is tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres gericht, houdende verzoek het daarheen te willen leiden, dat tijdig vóór het tijdstip, waarop de plaatselijke concessie der Nederland- sche Bell-Telephoon-Maatschappij in eene der genoemde gemeenten ein digt, alzoo vóór den 7n September 1895, de intercommunale telephoon- lijnen onder het beheer van den Staat zijn gebracht en de voorwaar den zijn vastgesteld, waarop door de exploitanten der plaatselijke netten van die intercommunale lijnen ge bruik kan worden gemaakt. Daar eene regeling dezer aangele genheid in den aangegeven zin ook voor Haarlem, waar de concessie van genoemde Maatschappij den 20n Fe bruari 1898 eindigt, van belang mag worden geacht, stellen B. en W. voor hen te machtigen aan gemel- den Minister adhaesie te betuigen aan bedoeld adres, met welks strek king en inhoud zij zich geheel kun nen vereenigen. Tot vervanging van den le-luit. A. van Schilfgaarden, bij het reg. grenadiers en jagers overgeplaatst, is op 1 October als leeraar in de wapen leer en artillerie-wetenschap aan de Militaire School alhier benoemd de le-luit. G. W. Fris van het Instruc tie-bataljon te Kampen. Het onder richt in de mechanica zal aan een burgerleeraar hier ter stede worden opgedragen. „De Snelvlieger". De postduivenvereniging „de Snel vlieger" hield Zondag 10 Juni haar voorgenomen wedvlucht van St. Denis (Parijs) afstand 425 Kilometer. De duiven werden ten 8 uur 15 min. met Z.W. wind in vrijheid gelaten. Door aanhoudenden regen werd de vlucht bemoeielijkt, toch is deze flink geslaagd. De aankomst was als volgt le pr. duif v. Chr. F. Lunow 4u.13m.15s. 2e 3e 4e 5e 6e 7e J.G. Schippers 4 14 10 Joh. Jung H. E. Jung Joh. Jung Hessels H. E. Jung D. Hessels 4,,21 29 4 23 24 4 23 51 4 39 15 4: 45 29 4„46„ 12 4 49 27 10e„ D. Hessels 4 57 39 Tevens behaalden de heeren Chr. Lunow en J. G. Schippers ieder een diploma van het Min. v. Oorlog ge voegd bij den len en 2en prijs. R. K. gemengd koor. Het R. K. gemengd koor onder di rectie van den heer N. H. Andriessen, dat ten vorigen jare een zoo uitste kend geslaagde uitvoering gaf van Haydns Schepping en dat zooals wij vroeger berichtten blijft voortbestaan, zal Vrijdag 15 dezer zijne eerste repe titie houden voor het concert, dat het in October hoopt te geven. Intusschen heeft men dit koor een naam gegeven en wel dien van Jan Albert Baneen R. K. geestelijke en zeer verdienstelijk beoefenaar der mu ziek, die leefde in de zeventiende eeuw. Op dit oogenblik telt het koor meer dan honderd dames en ruim zestig heeren. Uitgevoerd zullen worden „Auferstehung" van Heinze en „Lauda Sion" van Mendelssohn de repe- titiën worden wekelijks gehouden. Het is te verwachten, dat bij de degelijke leiding waaronder het koor staat en het goede gehalte der mede werkenden, niet het minst van het mannenkoor, de a. s. uitvoering niet voor de eerste zal behoeven onder te doen. Wielerwedstrijd te Groningen, Zondag heeft onze stadgenoot de heer C. Witte veen Jr. eene schoone overwinning behaald in den wegwed strijd over 108- K. M„ die gehouden werd van Groningen naar Leeuwar den en terug. Behalve dat de wind op de heenreis vrij hinderlijk was, hadden de rijders tamelijk goed weer. Aan den wedstrijd namen deel de 8 heeren: J. P. van Hoorn, te GroningenC. Witte veen Jr., alhierJ. P. Smit, te Utrecht; L. Israëls, te Antwerpen; „Vooruit" van Dokkum; J. F. D. Doornekamp, te Amsterdam; J. H. Postma Fzn., te Leeuwarden en D. W. van Ees, te Groningen. Te 10.55 had de afrit plaats. Reeds dadelijk nam Witteveen de leiding gevolgd door van Hoornhij behield die tot het einde en passeer de den eindstreep het eerst ten 2 uur 39 min., 32 sec., (gemaakte tijd 3 u. 44 min. 32 sec. Hij verwierf hier mede drie medailles een verg. zilv. medaille, en twee zilv. record medailles, voor de gemaakte records over GroningenLeeuwarden en LeeuwardenGroningen. Den 2den pr-, zilv. med. verwierf van Hoorn in 4 u. 3 m. 49 sec., en den Bden van Ees in 4 u. 18 m. 51 sec. Wij vestigen de aandacht op de schouwburgvoorstelling, die Dinsdag avond gegeven wordt door de tooneel- vereeniging onder directie van den heer L. H. Chrispijn. Het gehalte van dit gezelschap en de keuze der op te voeren stukken.JMijn papa, 't Kamerlid" en „De Vonk", waarbor gen eene goede voorstelling. De prijzen der plaatsen zijn bovendien laag Wij ontvingen eene invitatie om Dinsdag 12 dezer ten 2 uur in den schouwburg bij te wonen een concert voor de pers gegeven door het gezel schap mandolinisten onder directie van den heer Michele Fasano. Op dit oogenblik treedt dit gezel schap te Amsterdam op. Diefstal. In den nacht van 7 op 8 Juni j.l. is uit een in aanbouw zijnden bloembol- lenschuur van den heer H. J. Kuyk te Hillegom ten nadeele van vier timmerlieden ontvreemd, een party timmermansgereedschap, als1 veer- ploegschaaf, aan de einden gemerkt Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 31) HOOFDSTUK XXVII. Gevonden. „Er is dus hier niemand, die kan weten of vermoeden, koe onze verhouding is." Louise zweeg alsof zij er over nadacht of het veilig was om meer te zeggen of niet. Daarna boog zij haar hoofd dich ter bij dat van haar verloofde en vroeg „Hoe ernstig is je wond Mark? Ben je er hulpeloos door?" „Mijn wond is zeer onbeteekenend, niet veel meer dan •een schram." „Hoe komt het dan, dat men je heeft gevangen genomen „Mijn paard werd gedood en te voet kon ik mijn bereden vervolgers niet ontvluchten. Mijn wond heeft niets te be- leekenen." „Dus als je vrij waart, zou je kunnen vluchten en als he^ moest tot zelfverdediging kunnen vechten?" „Ja, maar daartoe bestaat voor mij geen gelegenheid." „Je moet ontsnappen, Mark, ik zal niet dulden, dat men over je leven beschikt, al moest ik het mijne er voor opof feren. Wanneer men je als krijgsgevangene zou inwisselen, dan zou ik niet tusschenbeide komen, maar ze zullen je niet vermoorden onder voorwendsel een verrader te fusilleeren." „Louise, je bent een moedig, edel meisje, maar je kunt niets doen om mij te redden. Ik smeek je om je eigen kost baar leven niet ter wille van mij te wagen. Vergeet niet, dat wij van elkaar zijn gescheiden door een kloof, dien geen van ons beiden kan overschrijden." Een der kleine handjes van het meisje, dat tot de partij der Geconfedereerden behoorde, werd plotseling op den mond van den jongen man gelegd. „Stil!" riep zij uit, „dat onderwerp moeten wij nu niet bespreken. Ik ben hier gekomen om je leven te redden. Zeg nu maar alleen, hoe dit mogelijk is?" „Als mijne boeien werden losgemaakt, en ik in de gele genheid kwam haastig een paard te bestijgen, dan zou het zeer goed mogelijk zijn om te ontsnappen onder bedekking der duisternis. Maar dat is onmogelijk. Je kunt geen paar den verschaffen, zelfs al vondt je het middel om mij uit mijne boeien te verlossen. Bovendien heb ik twee makkers hier, die ik niet zou verlaten zonder eene poging om hun leven te redden." Weer belette de zachte hand den jongen man voort te gaan. „Zeg verder niets meer, het zal gebeuren. Je zult ontsnap pen en je makkers tevens." Nog voor Mark hierop kon antwoorden trad een der schild wachts binnen en trad op hen toe. Op een toon, zoodat de schildwacht haar duidelijk kon hooren, riep Louise uit: „Wel, mijnheer Hamilton, als gij besloten zijt om de zaak der Unie te blijven aanhangen, dan kan ik niets anders doen dan u aan uw lot overlaten. Als gij echter naar rede wildet luisteren, dan zou ik gaarne mijn invloed willen aanwenden om uwe bevrijding te bevorderen." Zij wendde zich nu van de gevangenen af met eene on verschilligheid, waardoor de schildwacht zich geheel liet misleiden. „Tracht u een Geconfedereerde van hem te maken, miss vroeg de wacht. „Mijne overredingen waren alle te vergeefsch," was het ontwijkend antwoord. Gedurende den tijd, voorafgaande aan het invallen der duisternis was Louise zeer druk in de weer. Na een omzichtig onderzoek kwam zij tot de ontdekking, dat in het kalme stadje verscheidene inwoners in hun hart Unionisten waren. En toen zij zich op de hoogte had gesteld van hunne eerlijkheid, vertrouwde zij hun hare plannen toe betreffende de gevangenen, die den volgenden dag zouden worden geëxecuteerd. Haar moed en vastberadenheid waren eene aansporing voor hen om haar te helpen. In het geheim ging zij te werk en met een goeden uitslag. Toen dan ook de duisternis boven de stad beg n te vallen waren hare toe bereidselen voor de bevrijding der gevangenen gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1