I ien Burgeroorlog in Amerika. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang; Woensdag 13 Jnni 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON No. 3356. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijkB, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-dt, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE ct CoJOHN F, JONESt Suce.Partje 31 bis Faubourg Montmartre: Haarlem12 Juni '94 Muziekuitvoering in den Hout De muziekuitvoering in den Hont ial in plaats van a. s. Woensdag avond den daarop volgenden Vrijdag avond worden gegeven. Aanbesteding. De uitslag van de door den archi tect S. J. W. Mons gehouden aanbe steding van het bouwen van een wijn- uis achter het perceel No. 25 de Bakenessergracht alhier, is geweest als volgt: W. J. van Wageningen f6825, J. Machielse f6724,—, G. P. J. Bec- cari f 6300,J. Antonisse Kz. f 6124, S. B. Peyra f5300,Möhringer en Sminck f4998,A. F'. Capteijn f4990, A. Jonker f4786,J. J. Duin f4734,—, J. de Jong f4548,—. J. EJectrisch licht in de gemeente Haarlem. Ter voorkoming van misverstand verkeerde gevolgtrekkingen, wen- echen wij de navolgende mededeelin- gen te doen, naar aanleiding van be richten in verschillende bladen voor komende betreffende het door den heer J. J. F. Beijnes geopperde plan, om de electrische verlichtingszaak in de gemeente Haarlem tot stand te helpen brengen. De zaak is deze: Door den heer J. J. F. Beijnes, lid der firma J. J. Beijnes, is het denk beeld geopperd om binnen de gemeente Haarlem, de electrische verlichting te doen tot stand komen. Uitgaande van de meening, en van de overtuiging dat electrisch licht '3 nu vatbaar is voor algemeen ;ebruik, onder voorwaarden dat er ;een enkelen cent mag verloren gaan, dat er geen winstbejag op mag wor- len gemaakt dat het geen zaakje noet worden waarvan het hoofddoel Winstmaken of geldbelegging, naar dat het electrisch licht moet morden geleverd tegen den werkelijk :ostenden prijs. Zoo voortdenkende wam de heer Beijnes tot het denk- )eeld van de oprichting van eene Joöperatieve Vereeniging, een onder- inge zaak, tot verschaffing van elec- risch licht aan hare leden. Op dezen grondslag, op de meest ierlijke wijze tot stand gebracht, kan er geen sprake zijn van winstbejag of ets dergelijks. Het eenige doel waarnaar wordt [estreefd, isIn de gemeente Haar- em eene nuttige, degelijke, eerlijke zaak tot stand te brengen ten alge- meene nutte. De heer Beijnes is op dit moment druk bezig, met in zijn eigen fabriek een volledige electrische Installatie tot stand te brengen, doch alleen en uitsluitend met het doel om zijne eigene fabriek in haren geheelen om vang electrisch te verlichten. Iteeds op dit oogenblik werkt een gedeelte van de werkplaatsen, en binnen in de groote spoorwegrijtui gen, die in aanbouw zijn. Met deze nieuwe verlichting zijn reeds verschillende betimmeringen en plafondbeschilderingen met het beste succes ten uitvoer gebracht. Binnen ongeveer 4 a 5 weken hoopt de heer Beijnes met zijne geheele electrische verlichting gereed te zijn. Een nieuwe machinekamer is in aanbouw en de stoom-dynamo staat ter opstelling gereed. Deze geheele installatie is echter alleen voor eigen gebruik, en nimmer is er sprake van geweest, zelfs niet aan gedacht, om van „uit de fabriek" aan ingezetenen licht te leveren. Dit behoeft dus geen verder betoog, want dan zoude alreeds onmiddellijk alle denkbeeld van Coöperatie of le vering tegen kostenden prijs eenvou dig onzin zijn. Al werkende in deze nieuwe ver lichting die zoo uitstekend voldoet en zoovele gemakken in het gebruik aanbiedt, kwam bij den heer Beijnes het denkbeeld op, om te zoeken naar de mogelijkheid om tot deze uitvoe ring te komen, om voor de gemeente Haarlem een nuttige zaak tot stand te brengen. Het beoogde doel moet duidelijk begrepen worden en daarvoor diene deze explicatie. Het doel is In de gemeente Haar lem tot stand te brengen, beperkte ringen bescheiden kringen, met hun eigen centraalstation voor elec trische verlichting. Men verkrijgt daardoor de moge lijkheid om tot bescheiden prijzen electrisch licht te genieten. Kleine stoomwerktuigen, kleine dinamo's, lage stoomspanning, lichteren kabel- nleg, geen brandgevaar, geen ge vaar voor doodelijke straf bij aan raken der lijnen, zelfs geen letsel, beperkten aanleg, kleine gebouwen, beperkt kapitaal, een zaak die ge makkelijk te overzien is, een zaak onder eigen controle, een zaak waar voor door den deelnemer of mede gebruiker niets meer wordt betaald dan de werkelijk kostende prijs, wil men nog meer, het is te beproeven. Het denkbeeld voor den aanleg van dien eersten ring of kring werd door den heer [Beijnes met eenige welwil lend medewerkende ingezetenen van Haarlem, in dien ring wonende, be sproken. Al aanstonds vond dit plan alge- meenen bijval en werd als eersten ring voorloopig aangenomen de Groote Markt, waar omliggen de straten, als: Groote Houtstraat, Ver wuift, Koning straat, Anegang, Veerstraat, Zijlstraat, Barteljorisstraat, Kruisstraat, enz. Dit plan vond onmiddellijk zooveel medewerking, dat een paar welwil lende heeren uit dien kring, zich be ijverden bij hunne kringgenooten de zaak te bespreken en hun steun en medewerking te vragen voor de plannen door den heer Beijnes geop perd, ten einde een lijst op te maken van die heeren in dien ring, die heil in deze zaak zagen en met hunne handteekening eene verklaring van instemming in deze nuttige zaak be krachtigden. In dien ring werd opgemaakt het onderstaande stuk, dat met 112 hand- teekeningen werd vereerdeen bewijs dus dat er vertrouwen en medewer king gevonden werden. Het stuk door de Burgerij getee- kend luidt als volgt; het is kort, maar zegt al bet noodige en is onder teekend door 112 van de voornaam ste winkeliers en magazijnhouders, zelfs door voorname personen voor voorname zaken en instellingen in den ring gelegen „De ondergeteekenden betuigen hunne ingenomenheid met het door den heer J. J. F. Beijnes beraamde plan, om eene vereeniging tot stand te brengen, tot verschaffing van Elec trisch licht, op coöperatieven grond slag, en verklaren eventueel ^ls leden van die vereeniging te willen toe treden." Volgen 112 handteekeningen. Door den heer J. J. F. Beijnes is bereids persoonlijk, dus zoo officieel mogelijk, een voorloopige aanvraag gedaan en eene bespreking gehouden met heeren Burgemeester en Wet houders ter verkrijging van de noo dige vergunning tot het oprichten van: Eene coöperatieve vereeniging tot verschaffing van electrisch licht aan hare leden, met de vergunning tot het leggen van de noodige kabelsin den gemeentegrond op de vereischte plaatsen, tot bereiking van den eer sten ring noodig. Het spreekt van zelf, dat later, als de eerste ring gereed zoude zijn en aan haar doel beantwoordt, tot den aanleg van een tweeden en meerdere ringen kan worden overgegaan, aan ieder de vrijheid jatende daartoe het initiatief te nemen. De heer Beijnes vraagt geen conces sie, geen monopolie, geen uitsluitend recht, dus geen zaak voor zichzelf alleenmaar wel eene vergunning voor het algemeen en voor een ieder en op den meest eerlijken grondslag. Zoodra het Kurhaus voor de staalwaterbron in wezen komt, is dat het middelpunt voor den tweeden ring, waarom gelegen zijn alle schoonge legen panden in den Haarlemmer hout, dus eenen tweeden ring die goed succes be ooft. En zoo zijn er meer in Haarlem. Men zie even om naar den Zijlweg, de Wilhelminastraat, de Singels en de tweede Groote Houtstraat enz. enz. Wat nu betreft de genoemde bereid verklaring tot het geven van advie zen in zake electrisch licht, wil de heer Beijnes duidelijk doen verstaan dat hij daarmede niet bedoelt advie zen op electrisch gebieddoch alleen heeft hij zich bereid verklaard, alle adviezen, alle arbeid en medewerking tot de totstandkoming van deze zoo schoon een nuttige zaak, geheel, zonder eenig persoonlijk belang, zonder eenige aanspraak op geldelijke vergoeding noch belooning, te geven doch alleen met eerlijke liefhebberij en werklust om eene scboone zaak voor Haarlem en hare geachte ingezetenen tot stand te mogen helpen brengen, onder me dewerking van de wilwillendeburgerij, op wier steun hij durft rekenen. Binnen kort zal dan ook de offici- eele aanvrage aan den Raad der ge meente Haarlem worden ingediend, in het vertrouwen dat de medewer king niet zal ontbreken. Wij jontleenen een en ander, hier^ I boven vermeld, naar aanleiding van een onderhoud met den heer Beijnes over deze belangrijke aangelegenheid, Bij den heer Beijnes zijn wel dege lijk de plannen in bewerking voor bovenbeschreven aanleg voor de elec trische installatie en verlichting. Alle berekeningen,daarvoor noodig, worden door deskundigen behandeld, en zul len terzij nertijd aan de op te richten vereeniging gratis worden verstrekt. De bedoeling ligt voor de hand dat aan de gemeente, bij aanvrage om deze vergunning, ook de gelegenheid zal worden aangeboden dat, indien te eeniger tijd, de gemeente mocht wenschen de electrische verlichtings zaak in eigen hand te nemen, zij het recht zal hebben de zaak der coöpe ratieve vereeniging tegen kostenden prijs over te nemen. Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank alhier dd. 12 Juni 1894, is W. van Ballegooij, timmerman, kistenmaker en koopman, wonende te Hillegom, verklaard in staat van fail lissement met ingang van 8 Juni 1894 en met benoeming van den rechter mr. M. G. P. del Court van Krimpen tot rechter commissaris en van mr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur alhier, tot curator. De vrouw en het socialisme. Over bovenstaand onderwerp hield mej. Geertje Kleefstra van Roorda- huizen Maandagavond eene lezing voor eene goed bezette zaal in „Felix Fa vore". Wat deze spreekster van haar standpunt als socialiste zeide over de maatschappelijke toestanden van den tegenwoordigen tijd, bevatte op zichzelf niet veel merkwaardigs anders was het evenwel met hetgeen door haar werd gesproken van het standpunt der vrouw. In den maatschappelijken kamp heeft de vrouw niet alleen te strijden tegen het kapitalisme maar ook tegen den man, of liever tegen de voor eene vrouw zoo vernederende wetten door den man gemaakt. De positie van de vrouw moet worden verbeterddat de vrouwen dit langzamerhand meerlee- ren inzien, constateert spreekster als een heuchelyk feit. Bij haar begint zich het besef van menschenrecht en men- schenwaarde te ontwikkelen. Dat de vrouw het kiesrecht niet bezit in ons land is hoogst onrechtvaardig, dat zij het spoedig zal krijgen is zeer te be twijfelen, immers het grootste-deel der mannen wordt het nog steeds onthouden. Dan maar liever recht op het doel af, dat de vrouw zich moet Voorstellen om tot een gezonde maat schappelijke positie te geraken propaganda gemaakt voor de afschaf fing van het privaat-bezit. De vrouw moet om onafhankelijk te kunnen zijn, zelve in haar eigen onderhoud kunnen voorzien. Reeds zijn verscheidene vakken daar toe voor haar opengesteld,maar meestal diegene, welke bij een ongezonde werkkring weinig verdiensten opleve ren. Waarom kan eene vrouw zich niet op het timmervak, het vak van schrijnwerken enz. toeleggen ?De zede lij kheidsquaestie kan geen bezwaar zijn; het zedelijk peil kan al niet lager dan het reeds is. Laten socia listische bazen meisjes in hun am bacht opnemen en er goede vakar beidsters van maken. De vrouw kan van veel gewicht zijn in den strijd tegen de bloedwet en tegen de dwalingen des geloofe; zij moet vooral de kinderen wijzen op het onrecht in de maatschappij. Uitvoerig schildert spreekster de Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK XXVHI. Vrede. Be begroeting was hartelijk en oprecht. Zij deelden mede, lat hunne paarden in de nabijheid waren vastgebonden. Na een korte beraadslaging werd besloten de Geconfede- >en te volgen, om zich te overtuigen van bet doel hun ger reis. Dit geschiedde, terwijl zij er zorg voor droegen voor ïunne veiligheid een behoorlijken afstand te bewaren. In de nabijheid van Vienna gekomen hielden de spionnen 'alt. Leighton ging alleen verder om de positie van den ïijand te verkennen. Hij ontdekte echter, dat het onmogelijk ras om de sterkte van den vijand te leeren kennen zonder «n meer nauwkeurig onderzoek. Hij besloot dus zoo moge- 'jk het dorp binnen te dringen. Hij had ook nog een ander doel, waarvoor hij Vienna ffenschte te doorzoeken. Zijne makkers hadden hem mede dat Hamilton door de guerillas was gevangen ge nomen, en hij wilde zekerheid hebben of de jonge man daar was opgesloten. Daar de vijand geen versterkingen had opgericht en de post niet belangrijk was, hield slechts een kiein aantal voor posten de wacht. Zij waren voldoende in aantal om de hoofdwacht te waarschuwen voor de nadering van een groote troepenmacht der Unionisten. Om echter de stad binnen te dringen was voor éen persoon niet moeielijk. Leighton beschouwde dan ook zijn plan niet als bizonder gevaarlijk. Hij wachtte tot de avond was gevallen, en drong toen met omzichtigheid de stad binnen. Hij slaagde er in een inwoner van zijn partij op te sporen, die hem van den toe stand der gevangenen op de hoogte bracht en mededeelde welke plannen er tot hunne ontvluchting waren beraamd. Hij vernam ook nog andere belangrijke bizonderheden, en keerde daarna weer even haastig als voorzichtig naar zijne makkers terug. Met ongeduld wachtte de kleine troep de ontknooping af. Geen oog werd gesloten. Elk geluid trok hun aandacht het geritsel van bladeren, het blaffen van honden of andere geluiden uit de stad. Het werd middernacht en nog later. Toen hoorden zij hoefgetrappel naderen, daarna heesche alarmkreten van de schildwachts te midden van het geknal der geweren en revolvers. Onmiddellijk stegen de spionnen op. Nauwelijks was dit geschied, of vier personen te paard naderden en hielden plotseling halt bij het zien der ruiters. Lukas Leighton was het dicütst in hunne nabijheid; hij herkende zelfs bij het Hcht der maan Mark Hamilton en zijne mede-vluchtelingen. „Wij zijn vrienden Mark, die uwe vlucht trachten te dek ken. Laten wij ons geen oogenblik ophouden. Voorwaarts, jongens, onmiddellijk door naar Washington Deze woorden, door Lukas Leighton kalm en beslist uit gesproken, vervulde allen met hoop en moed. Zonder een woord tot antwoord werd het bevel gehoorzaamd. Voort vlogen zij Zoo de vijand hen al trachtte te vervolgen, de vluchtelingen waren reeds zoo ver, dat zij er niets van be speurden. Binnen twee uur zagen zij lichtschijnsels langs den Poto mac, en een half uur later waren allen in veilige haven binnen het kapitool en onder de vlag der natie. Ondanks het gevaar, waarin hnn land verkeerde en de persoonlijke gevaren, die hun toekomst bedreigden, waren Mark Hamilton en zijne bruid gelukkig, hoopvol en zagen als met profetischen blik hunne toekomst helder voor zich. Hun huwelijk werd kalm gevierd eene week na hunne vlucht uit Vienna. Lukas Leighton had hun geraden en er bij hen op aangedrongen dit niet uit te steUen. „Het is bewezen, dat gij voor elkaar geschapen zijt," zeide hij op zijn kalmen, beslisten toon. „Als gij wacht op de Unie

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1