BINNENLAND, We dstrijden Wielerwedstrijden. Rechtszaken. volgens haar treurige toestanden der dienstmeisjes. Dezen geeft zij den raad alom dienstbodenvereenigingen op te richten, om daardoor zichzelven eene tnenschwaardige behandeling te kun nen verzekeren, of zich aantesluiten bij de sociaal-democratische vereenigin- gen. Bij den strijd dan van macht te gen macht, moet de vrouw niet tegen maar met en naast den man tegen het kapitalisme kampen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. In vijf dagen tijd van 8 Juni tot heden zijn op de algemeene begraaf plaats dezer gemeente slechts twee lijken ter aarde besteld. Het koude regenachtige weder schijnt dus j zond te zijn. heer J. W. Daudey Hzn. te Haarlem. Eervolle Vermelding aan1. Eene verzamering Paeonia sinensis bestaan de uit 95 verscheidenheden van de heeren E. H. Krelage Zoon te Haarlem. 2. Eene verzameling Vaste Planten van den heer Willink van Collen te Breukelen. Dankbetuiging aar 1. Eene verza meling Iris germanica in 24 verschei denheden. 2. Eene verzameling Iris hispanica (Xiphium) in 30 verschei denheden van de heeren E. H. Kre lage Zoon te Haarlem. Teruggevraagd werdBabiana fl. alba van den heer Daudey te Haar lem, met verzoek dan de plant onder den juisten naam in te zenaen. Vergadering van den gemeenteraad van Bloemend aal, op Donderdag den 14den Juni 1894 des namiddags ten 7 Va ure. Punten van behandeling I. Kohier van den hoofdelijken omslag over 1894; II. Besluiten tot ai- en over schrijving en betalingen uit den post onvoorziene uitgaven dienst 1894III. Belooning waarnemend hoofd der school te O verveenIV. Mededee- lingen en ingekomen stukken. De Gemeenteraad te Zandvoort heeit aanleiding gevonden in het veel vuldig misbruik, dat door drijvers van hitten en ezels op het strand werd gemaakt om als „spoedeische geval" enkele artikelen der pol. ver ordening te wijzigen, waarop de vol gens de wet vereischte kennisgeving van Ontvangst van Ged. Staten is ingekomen. Het verhuren aan het strand is alhankelijk gesteld van eene schriftelijke vergunning van B. en W. op voorwaarden door hen in het belang der openbare orde te stellen, waardoor paal en perk gesteld wordt aan alle onbehoorlijke bedreigingen tegenover het publiek. De paardentram van het station Zandvoort naar het dorp, geëxploi teerd door de Rotterdamsche tram wegmaatschappij, concessionaris de Buffet Maatschappij „E Pluribus Unum," zal slechts tot het hotel d' Orange loopen tengevolge eener wei gering van den eigenaar van hö- tel Driehuizen om de vergunning te verleenen tot berijden zijner gronden, die zulks afhankelijk stelde van eene geheel andere vergunning, die hij van het gemeentebestuur wenschte en waarover dat bestuur geene vrije beschikking had. van Michiel Adriaansz. de Ruyter, een proces-verbaal op perkament ge schreven onder het voetstuk neer- }gd. Het was vervat in een looden doos en de plechtigheid werd ver richt door Otto Willem Gobius, vice- adtniraal, kommandeur der orde van den Ned. Leeuw, directeur en com mandant der Marine in het hoofd departement van de Schelde. Dezer dagen bleek dit proces-ver- baal zoo goed al onbeschadigd nog aanwezig te zijn. Het beeld en het voetstuk zijn thans geheel weggenomen, om later te worden overgebracht naar de roton de op den Noordzee-boulevard. Verpletterd. Op het rangeerterrein der Staats spoorwegen te Nijmegen is schipper Joh. Bruur, wonende te Nederasselt, met het hoofd tusschen de buffers van twee ballastwagens geraakt, wat zijn dood tengevolge had. HH. MM. de Koninginnen in het buitenland. Uit Vulpera wordt bericht De gezondheidstoestand van Hare Majesteiten is uitstekend. Het weder was tot heden prachtig en zeer warm Dagelijks maken Hare Majesteiten wandelingen. Hare Majesteit de Koningin-Re gentes gebruikt de baden te Tarasp, en drinkt het water uit de Luzins- Quelle. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Het bestuur der bloemen- en plan- ten-commissie maakt bekend dat in haar laatste te Amsterdam gehouden vergadering de navolgende onder scheidingen zijn toegekend Botanisch Getuigschrift aanMees- cari comosum var. album van den Posterijen en Telegraphie. Het is eenige malen voorgekomen, dat geadresseerden van pakketten de frankeerzegels van adreskaarten verwijderden en weigerden terug te geven. Waar zich, in het vervolg, derge lijk geval mocht voordoen, kan de Directeur van het postkantoor of de brievengaarder zich voor gemachtigd houden, de pakketten eerst dün te doen uitreiken, nadat de adreskaart ongeschonden is teruggegeven. Benoemd1 Juni. Tot klerk der Posterijen en Telegraphie van de 2e lr 1 n qqp - R. Korff te Lobit, Mej. A. S. Offerhaus te Amst (teleg.k.) Mej. W.K.M. Klerk,, S. C. van Schaick B. J. baronesse van Dedem van Driesberg te Rotterdam (Telegraaf kantoor), J. R. de Jong te Amsterdam (Te legraafkantoor). 1 Juli. Tot telegrafist: de klerk der Telegraphie van de 2e klasse W. C. G. Pij tak te 's-Gra- venhage, de klerk der Posterijen en Tele graphie van de 2e klasse C. Rab te Leeuwarden, de klerk der Telegraphie van de 2e klasse J. M. Pons te Rotterdam, de klerk der Telegraphie van de 2e klasse A. den Haan te 's-Gravenhage (Noordeinde), de klerk der Telegraphie van de le klasse A. P. Kooij te Amsterdam, de vrouwelijke klerk der Telegra phie van de 2e klasse M. Bruining te Rotterdam, de vrouwelijke jklerk der Telegra phie van de 2e klasse W. M. Moes man te Rotterdam, ds klerk der Telegraphie van de le klasse A. Ilsen te Amsterdam, de klerk der Telegraphie van de le klasse J. J. C. van der Maas te Am sterdam, de klerk der Telegraphie van de 2e klasse K. T. L. Peltzer te Bok stel, De klerk der Telegraphie van de 2e klasse C. Mudde te Rotterdam, de klerk der - Telegraphie van de 2e klasse B. A. Breij te Rotterdam. Belast 1. Juni. De commies der Telegra phie van de 3e klasse: T. Kuiper te Amsterdam, met het beheer van het tijdelijk post- en telegraafkantoor te Wijk aan Zee. Geplaatst 1. Juni. de vrouwelijke klerk der Telegraphie van de 2e klasse W. H. Hoekwater van Rotterdam te Nijme gen (tot 30 September). 16 Juni. De commies der Posterij en van de 3e klasseC. F. S. van der Ven, thans met verlof, te Maas tricht. Het standbeeld van De Ruyter. Den 29en April 1840 werd bij het leggen van den eersten steen aan de fondeering van het gedenkteeken Onze Kolonialen. Zooals van algemeene bekendheid is, staan de militairen voor Indië be stemd, ot beter gezegd „onze Koloni alen" niet in hoog aanzien bij het Nederlandsche publiek, hetgeen zij helaas maar al te dikwijls, zoowel door hun gedrag als door hun han delingen gedurende hun verlof hier te lande, aan zich zelf te wijten heb ben. Tegen die categorie bestaat nu eenmaal een vooroordeel, dat, hoewel dikwijls ten onrechte, niet spoedig overwonnen kan worden. Om evenwel daarin tegemoet te komen en de koloniale militairen meer in achting te doen stijgen, vindt de tegenwoordige commandant van het Koloniaal Werfdepót het een eer ste vereischte die militairen meer in het openbaar, d. w. z. buiten hun tij delijke garnizoensplaats Harderwijk, te doen verschijnen. Behalve de w wone veertien dagen verlof, welke, zoowel aan de korporaals als aan de soldaten van dat depót, na hun aan neming worden verleend, heeft ge noemde commandant bepaald, dat aan de militairen van zijn korps ook la ter voor hun vertrek naar Indië, ver lof kan worden gegeven, indien zij althans daarvoor door bijzonder goed gedrag, zoowel gedurende hun gewoon verlof als gedurende hun ver blij t te Harderwijk, in aanmerking kunnen komen. En om alles zooveel mogelijk te voorkomen, wat maar zweemt naar toonrelen van luidruchtigheid, dron kenschap of dergelijke feiten, die door militairen van het Koloniaal Werf depot mochten worden begaan, heeft de commandant van dat korps aan alle plaatselijke- en garnizoenscom mandanten in ons land een circulaire gericht, waarbij verzocht wordt om van alle militairen van dat depót, die zich gedurende hun verlof, hoe gering ook, misdragen, onmiddellijk het verlof te doen eindigen en hen naar Harderwijk op te zenden, waar zij dan bovendien gestraft zullen wor den. Bij voorkomende gelegenheden wor den ook de burgemeesters, en de commandanten der afdeelingen mare chaussees in plaatsen, waar geen garnizoen is, verzocht bij soortgelijke feiten door de militairen van het Werfdepót bedreven, deze zoo spoe dig mogelijk, door tusschenkomst van den naastbij zij nden garnizoens- of plaatselijken commandant naar hun korp3 te doen terugzenden. Aangezien het vorenstaande aan ie der militair van het Kol. Werfdepot, vóór zijn vertrek met verlof, wordt bekend gemaakt, kan elk hunner zich dus voor schade en schande wachten. Door bovengenoemden maatregel hoopt de commandant van het Kol. Werfdepót, dat langzamerhand door de voor Indië bestemde militairen zelf meer eer zal worden gedaan aan den naam van „Koloniaal" en dat deze daardoor ook meer in de achting van het publiek zal stijgen. Omtrent de amateurs-en professio nals-kampioenschappen van de Na tional Cyclist Union, te Birmingham wordt nog nader het volgende ge meld aan de N. R. Gt. Zeer zeker zijn noot kampioenschap pen op eene meer sensatie ver wek kende wijze verreden dan die welke Zaterdag over 1 en 5 Engelsche mij len voor amateurs op de iVew Lower Grounds, Aston bij Birmingham, ge houden werden. Reeds Vrijdag avond begonnen de oneenigheden. In ver schil ende gedeelten van de stad hiel den de racers, het bestuur van de N. C. TJ. en de commissie voor rijbe wijzen vergaderingen, die Zaterdags morgens werden voortgezet, en waar in belangrijke besluiten werden ge nomen. In de vergadering van de racers was men zeer ontstemd over de weigering van de commissie voor amateursrijbe wijzen, om Lehr uit Frankfort, Eden uit Arnhem en Nelson uit Amerika amateursbewijzen uit te reiken, op grond, dat zij ze te laat aangevraagd hadden. Lehr en Nelson startten niet, ter wijl Eden de zaak zelf in handen nam en onder herhaald protest aan de verschillende wedstrijden deelnam. Het mijl-kampioenschap, dat sedert 1889 niet meer door een Engelsch- man gewonnen is, daar het sinds tweemaal door een Amerikaan, eens door een Hollander en eens door een Ier veroverd is, kwam ook Zaterdag in handen van een buitenlander, den Deen C. J. Peterson, terwijl J. Green van New-Castle gemakkelijk kampi oen over 5 E. M. werd, hetgeen hem echter niet zoo licht gelukt zou zijn indien Eden in de beslissing had medegereden. Het verloop der ver schillende races was als volgt: De jury bestond o. a. uit den in Holland welbekenden Lacy Hillier, Pern Coleman, H. Sturmey enz. Amateurskampioenschap op 1 mijl op den tweewieler. (53 ingeschreven, 41 opgekomen, record 2 min. 4>/ssec.) Wegens het groot aantal deelnemers wordt deze wedstrijd in 11 afdeelin gen gereden, terwijl de winnaar van iedere afdeeling voor den beslissings- rit in aanmerking komt. In de derde afdeeling reed Schel- tema Beduin, die eens winnaar van dit kampioenschap was. Hij is echter niet meer de oude en kwam derde aan Jaap Eden reed buiten mededinging in de achtste afdeeling tegen Kenna, Osmond, Thistleton en Richardson. Hij loopt eenvoudig weg van zijne tegenstanders en wint onder luid ap plaus van het publiek met een voor sprong van circa 25 meter; Kenna tweede, Osmond derde. De jury hangt echter Kenna's nummer als winnaar op, waarop een ontzettend tumult onder het publiek ontstaat, terwijl aan schreeuwen en fluiten geen einde schijnt te komen. In de beslissing, waarin Peterson, Platt-Betts en Os borne medereden, begonnen de toe schouwers wederom Eden te roepen en onder daverend applaus en geroep let him ride nam onze Hol- landsche kampioen dan ook weder deel aan den wedstrijd. Het viertal ging langzaam af, Eden nauwkeurig op zijne tegenstanders lettend, tot hij er in de voorlaatste ronde met een ontzettende spurt van door gaat, de anderen een 20 meters achter zich latend. In het laatste rechte einde waarschijnlijk te zeker zijnde van dé overwinning, laat hij Petersen, uit de bovenbocht komend, voorbij en werd Eden met eene wiellengte geslagen. Reeds toen Eden zijn spurt begon' uichten de toeschouwers hem°toe' letgeen echter spoedig ophield, toen hij geklopt was. Petersens tijd was 3 minuten. Na Eden kwam Platt- Betts, die dus den tweeden prijs kree terwijl Osborne derde was. Amateurskampioenschap op 5 mijl op den tweewieler(53 ingeschreven, record 11 min. 3315 sec.). Deze wed strijd wordt in zes afdeelingen gere den. Eden start in de derde met He- nie (Noorwegen) en de Engelschen Brandbury, Hoch, Polehampton Brown, Bradley en Roderwald. Eden gaat zeer hard af en houdt dien gang ongeveer drie mijlen vol als Henie, gepaced door een tandem,' hem voorbijkomt. Dit duurt echter niet lang, want gepaced door een an deren tandem, haalt Jaap weder op en slaat Henie in de spurt. De En. gelschen hadden het intusschen op. gegeven. De tijd was 11 min. 50 sec. Het publiek juichte Eden toe en toonde zich wederom zeer oproerig, toen Henie's nummer in plaats van Eden's werd opgehangen. In de be slissing, waarin Eden niet mede mag rijden, wordt Green kampioen, Wat son tweede en Odom derde. Tijd 11 min. 40 sec. Wedren te Auteuil. Bij de Maandag te Auteuil gehou den Steeple Cha<=e over een afstand van 6500 M. is de prijs 120,000 francB en een zilveren eetservies gewonnen door Loutch, eigenaar de Franschman Holtzer. Tweede was Swanshot, die Engelands eer moest ophouden. Der tien paarden dongen mee. Afstandsrit. Zondag had in de veld-artillerie- kazerne te Utrecht de keuring plaats van de paarden, die aan denafstands- rit van de Militaire Sportvereeniging hebben deelgenomen en den afstand binnen den bepaalden tijd hebt afgelegd. De uitslag is dat alle paar den geheel in orde werden bevon den dus de uitgeloofde bronzen me daille zullen erlangenook het paard van den le luit. Von Wrangel auf Lindenberg, dat Zondag niet tegen woordig was, omdat het des ochtends naar Haarlem was vervoerd, en daar om reeds daags te voren door de jury- was onderzocht en eveneens goedge keurd. Da Societeiten-zaak te Amsterdam. In de bekende societeitenzaak heeft het kantongerecht te Amsterdam Maandag de houdster van het lokaal „Terpsichore" veroordeeld tot eene boete van ƒ10, subsidiair 3 hechtenis. van Noord en Zuid, dan kan uw huwelijk misschien nooit plaats hebben. Al zal Louise het pijnlijk i blij ven vinden, dat haar echtgenootin de gelederen der Unionisten, haar vader in die der Geconfedereerden strijdt, een uitstel van het huwelijk zal de zaak niet verbeteren, vooral nu haar vader op mijn aandringen zijn toestemming heeft gegeven. Anders heeft zij toch een verloofde onder de Noordelijken, haai angst zal even hevig, haar smart even groot zijn indien hij sneuvelt, dan wanneer zij zijn naam droeg. Viert dus het huwelijk. Er zullen wel wolkjes zichtbaar zijn, maar geniet zooveel mogelijk van den zonneschijn. Die is zeldzaam ge noeg, in vredes- zoowel als in oorlogstijd." Leighton gaf dezen raad aan Mark, in tegenwoordigheid ook van Louise, en de brave spion keerde zich om en legde eene hand met vaderlijke teederheid 'op haar hoofd. „Gij zijt toch bij slot van rekening geen rebel," zeide hij glimlachend. „Gij hebt meer uw vader aangehangen dan zijne partij. Gij kunt nog met hem sympathiseeren en voor hem bidden, en het is volstrekt nog niet gezegd, dat gij niet met hem hereenigd zult worden vóór het einde van dezen wree- den oorlog. Trouw met uw verloofde. Gij zijt elkaar waardig. Wacht verder den afloop met berusting af. Het recht zal triomfeeren." De stem van den spion beefde van ontroering; tranen welden op in de oogen van zijne toehoorders. En aldus nam hij afscheid van hen om hen gedurende geruimen tijd niet weer te zien. Zijn goede raad werd opgevolgd. Tijdens den langdurigen oorlog die volgde, werden zij dikwijls van elkaar Aanklachten. Door notaris P. Drenth te Zuid broek is eene klacht ingediend tegen den burgemeester dier gemeente we gens mishandeling. De burgemeester daarentegen heeft eene klacht genoemden notaris gedaai huisvredebreuk Koloniën, BATAVIA, 8—10 Mei. Atjehers aan hot feestvieren. Op Groot Atjeh kan men zeggen, bijaa volmaakte rust de poeasa is zonder dat nu een heerscht. Ook gescheiden; doch te midden hunner spanning en angst waren zij gelukkig. De voorspelling van Lukas Leighton bleek waar te zijn. Mark bracht het in het regiment, waar hij later werd ingedeeld, tot den rang van luitenant. Daarna werd hij bij eene gelegenheid ernstig gewond, waardoor hij ge dwongen werd den actieven dienst te verlaten. Omtrent den zelfden tijd werd de ex-senator Edge worth, die toen een hooge officiersrang bekleedde in het leger der Geconfedereerden, ernstig gewond en gevangen genomen door zegevierende Unionisten. Hij werd naar Washington vervoerd en door den invloed van Mark uit het hospitaal overgebracht naar de woning van laatstgenoemde. Daar werd hij verpleegd, zorgzaam en liefderijk, door zijne dochter, en dus waren zij hereenigd vóór de oorlog geëindigd was, zooals Leighton reeds had voorspeld. Edgeworth kon niet meer in actieven dienst treden en ofschoon zijn hart nog steeds voor de partij der Zuidelijken klopte, was de haat tegen de Noordelijken aanmerkelijk verkoeld. Laetitia, de getrouwe mulattin, bleef bij hare beminde meesteres, en door de bijna zusterlijke genegenheid en liefde tot elkaar, zou men nauwelijks vermoed hebben, dat het juk der slavernij ooit op de laatste had gedrukt. Over kolonel Creston kunnen wij kort zijn. De voorzegging van Lukas Leighton, hem betreffende, bleek waarheid te be vatten. Toen de vijandelijkheden een ernstig karakter begon nen aan te nemen, en hij geroepen werd zich in het strijd gewoel te begeven, verzwakte zijne valsche vaderlandsliefde en hij verliet den dienst onder voorwendsel van lichamelijke ongeschiktheid. Hij kon echter voor officieren van zijn eigen regiment het feit niet verbergen, dat hij zoowel laf als ver raderlijk was. Den dag, volgende op het eerste gevecht te Buil Ruil, reed Lukas Leighton langs eene woning aan de grens van Centreville, toen iemand zijn naam riep. Hij keerde zich om en zag Harry Wallace, den jongen ex-Geconfedereerde. Deze stond aan den ingang van de woning en wenkte den spion. „Er is hier binnen iemand, die u wenscht te spreken," zeide de jonge man, nadat zij elkaar de hand hadden gedrukt. „Wie?" „De jonge persoon, die zich Oscar West noemde." „Hoe komt die hier?" „Hij heeft gisteren een lichte kogelwonde gekregen, hem voor een paar dagen machteloos maakt. Ik denk, dat hetgeen hij u te zeggen zal hebben, u zeer zal verbazen." Zeer nieuwsgierig trad de spion binnen. Hij vond dei zonderlingen jongeling op een veldbed liggen. Zijn scboofl gelaat was buitengewoon bleek. Een blos van genoegen be dekte evenwel zijne wangen, toen zijn blik dien van Lukas ïjeighton ontmoette. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2