Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws, INGEZONDEN. Ildj frtuziekuitmriiig in dan Haut. KENNISGEVING. Burgerlijke Staad. bijzondere voorvallen afgeloopen, niet ig tegenstaande Toekoe Oemar met zijn 'volgelingen was ingerukt en de be zetting van alle posten en blokhui zen aan onze troepen had overgela ten. Toekoe Oemar, Toekoe Bait en vele andere invloedrijke hoofden be zochten de partij bij den generaalen bewogen zich zeer druk tusschen de dames. Het dansen scheen hen bijzonder te interesseeren, ofschoon Toekoe Oe mar de opmerking niet kon weer houden dat het toch gemakkelijker is op een matje te zitten en voor zich te laten dansen dan zelt aan die pret deel te nemen. Verder maakten de heeren een over dadig gebruik van stroop en amu seerden zich bijzonder met het af trekken van de klappertjes, die in de pistaches zitten. Het was waarlijk een eigenaardig gezicht, zoo tal van vroeger zoo ge duchte vijandelijke hoofden zich nu te midden van onze da nes te zien Toekoe Oemar is tegenwoordig ziek De raat te Melaboeh hersteld. Aan een particuliere Atjeh-corres- pondentie van het Bat Hbld. is het volgende ontleend De algemeene aandacht is in den laatsten tijd gevestigd op de zeepos ten. Buitengewone rust op Groot- Atjeh zelf en belangrijke gebeurte nissen daarbuiten zijn hiervan de oorzaak. Het vertrek naar Melaboeh van eene extra troepenversterking meldde ik reeds vroeger. Zooals te voorzien was, heeft de lerg-artillerie daar weder hare oude _n goede reputatie gehandhaafd, de allerliefste kleine kanonnetjes hebben j in korten tijd meer uitgewerkt, dan men na langdurig tijd en kruitver- knoei met eenige artillerie-antiqui teiten kon verkrijgen. Het is een eigenaardig iets bij onze excursie's en expeditie's dat men be gint met hetgeen men niet moest doen en waarvan het negatieve re sultaat door iederen leek voorspeld wordt. Als voorbeeld diene de Flores-ex- peditiemen begon met 3 officieren en 150 man en eindigde met 2 ba taljons en de noodige artillerie. Naar Melaboeh zond men weer verouderd geschut en liet het nieuwe te Kotta Radja. Resultaat nihil. Vervolgens zond men berg-artilleiie, inianterieen daarna genietroepen, waarop in zeer korten tijd een schitterend succes volgde. Alle vijandelijke versterkingen wer den vermeesterd en daarna door de genietroepen geslecht; slechts gering waren onze verliezen, twee fuseliers sneuvelden, terwijl wij enkele gewon den kregen, waaronder de kapitein Van Loei.en, die aan den linkerarm gewond werd. De 2de luitenant der infanterie J. Willems is de gelukkige geweest, die bij de affaire in Maart het eerst in de benting was. Bij de bestorming op de borstwe ring staande maakte hij den com mandant er nog met enkele woorden opmerkzaam op, dat hij nummer één en sprong toen te midden van den vijandelijke drom. Voorloopig en misschien wel gerui- men tijd kan men nu van de rust te Melaboeh verzekerd zijn. Door het wegruimen van alle versterkingen zal het den vijand niet gemakkelijk val len, zich in de nabijheid van onze nederzetting te nestelen. Ook het sneuvelen van den hoofd aanvoerder waarborgt de rust. Deze was een man, die in een bij- zonderen reuk van heiligheid stond, altijd in afzondering leefde en veel badalle gegevens dus voor een ge vaarlijken tegenstander. Als fatsoenlijk muzelman, die weet hoe het behoort, heeft hij zich op de meest éclatante manier laten afmaken. Toen hij zag, dat de zaken hope- oos stonden, heeft hij zijn zondagsche kleeren aangetrokken, bedekt met gouden halve manen en kwam onder een voorwendsel in de door onze bond- genooten bezette benting. Daar maakte hij amok en werd daarop afgemaakt. Den 21 en Maart kwamen alle troe pen weder te Kota Radja terug. wet kon de kamer na 12 Juni geen gewone zittingen meer houden. De heer Féron, de radicale leider, verklaarde, dat hij zich vereenigde met de beslissing der liberalen. De heer Woeste, de leider der cle- ricalen, verzette zich tegen het be sluit der linkerzijde, waartegen hij ten krachtigste protesteerde. Ten slote verklaarde de minister president De Burlet, dat de zittingen der Kamer zouden worden voortge zet, ondanks het besluit der linker zijde, om daaraan na 12 Juni geen deel meer te zullen nemen. Overigens werd door de Kamer over de interpellatie-Janson geen be slissing genomen. Ook is het Congo-traktaat Maan dag in het engelsche Lagerhuis be handeld. Grey heeft verklaard, dat Erankrijk het meest gestrenge voor behoud heeft gemaakt ten aanzien van de Congo-regelingen, getroffen tusschen Engeland en België. Frankrijk meent dat deze regelin gen n;et te vereenigen zijn met die tusschen Frankrijk zelf en den Congo- staat getroffen en met de positie van zekere landen in het bekken van den Boven-Nijl. Engeland heeft vanFrank- rijk's verklaring en bezwaren kennis genomen. Zonder zich nu ook maar eenigszins over de argumenten van Frankrijk uit te laten, verklaart de Engelsche regeering zich bereid met Frankrijk in onderhandeling over de zaak te treden en alle hangende Afri- kaansche quaesties aan eene nieuwe beschouwing te onderwerpen, ten einde aldus te bewerken dat derela- tiën van Engeland en Frankrijk in Afrika van gunstiger en meer bevre digenden aard worden. Met 49 tegen 26 stemmen heeft Maandag het engelsche Hoogerhuis in tweede lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij de invoer ver boden wordt van alle koopwaar op welke niet is aangegeven waar ze vandaan komt, en waarbij de noodige restricties worden gemaakt ten aan zien van den invoer van artikelen in gevangenissen vervaardigd. De regee ring had het ontwerp bestreden als zijnde een stap op den weg van protectie. Uit Buenos-A yres wordt aan de Times geseind, dat de Braziliaansche opstandelingen voortgaan zich teRio Grande bijeen te trekken en ettelijke voordeelen behalen. Aan de Times wordt uit Calcutta seind, dat de Hindoe-tempel in zui delijk Kanara geplunderd is en dui zenden ropyen aan waarde werden geroofd; geen arrestatiën hadden er plaats. In de belgische Kamer was Maan- jag de interpellatie aan de orde van den radicalen afgevaardigde Janson over het Congo-tractaatDe meer derheid 67 tegen 51 stemmen besloot echter eerst het regeerings- voorstel betreffende de verhooging der invoerrechten in behandeling te nemen. De heer Sainctelette las toen eene verklaring voor namens de linkerzijde, waarin deze verklaarde, dat zij na den 12en Juni geen deel meer wilde nemen aan de zittingen der Kamer, tenzij dan de kieswet aan de orde Werd gesteld, want volgens de grond- Zeeëagels. Verleden week heeft eene visschers- sloep van Ostende een visch gevan gen, zeeëngel genaamd. Deze visschen zijn heel zeldzaam. De gevangene visch is 1.40 M. lang. Tezelfder tijd heeft men 19 jonge zeeëngeltjes gevangen deze zijn in eenen bak gedaan, waar van men het zeewater dikwijls ver nieuwd heeft. De groote visch is met een koord vastgemaakt en alzoo in zee gelaten, door het schip op sleep touw genomen en te Ostende aange bracht. Men denkt dat deze visschen lang genoeg zullen leven om ze in het aquarium te kunnen overbrengen. Een tribune ingestort. Te Antwerpen is, naar men weet, het internationaal congres der brand weer begonnen. Op het St. Jansplein hielden de vertegenwoordigers der verschillende brandweercorpsen openbare oefenin gen, ten einde hun bedrevenheid te toonen. Voor de toeschouwers was eene tribune opgeslagen. Even nadat de engelsche brandweermannen waren opgetreden, stortte plotseling een ge deelte der estrade onder het gewicht der talrijke toeschouwers ineen. On der de menigte ontstond toen eene ernstige paniek. Ondanks de pogin gen der politie, welke tot kalmte aanspoorde, drongen allen met groot geweld naar het tweede gedeelte, het welk toen ook instortte. Het ongeluk liep betrekkelijk nog vrij goed af. Vele personen liepen min of meer ernstige kwetsuren op, maar, voor zoover bekendverloor geen der toeschouwers het leven. Evenwel was toch de algemeene ont steltenis zoo groot, dat de oefeningen der brandweer gestaakt moesten wor den. De anarchist Meunier. De rechter van de Queens-bench te Londen heeft Maandag het hooger beroep van den anarchist Meunier, verworpen wiens uitlevering door den rechter van Bow street was toegestaan. schenkomst van den heer Asquith, minister van binnenlandsche zaken. Aan de meeste eischen der koetsiers is toegegeven. Cholera-bacillen. Dr. Blachstein te Berlijn heeft de vorige week belangrijke mededeelin- gen aan de vergadering van de Ge neeskundige Vereeniging aldaar ge daan over den aard der cholerabacil- len. Men heeft reeds herhaaldelijk waargenomen, dat die organismen in groote hoeveelheid kunnen voorko men bij personen, die niet ernstig ziek zijn, en daarentegen weinige werden gevonden in zware gevallen. Niet van het aantal maar van de giftigheid der bacillen hangt dus het gevaar af. Tevens is gebleken dat zij na verwijdering uit het dierlijk li chaam allengs hun giftige eigenschap pen verliezen. Dr. B. heeft nu bevon den dat zulke kiemen hun vreeselij- ke kracht volkomen terug krijgen als zij na op salpeter te zijn eebracht en daar schijnbaar tam te zijn ge maakt, daarna op phosphaat komen. Wellicht leidt deze waarneming tot belangrijke gevolgen. Cripple Creek hebben hun versterkt kamp veriaten en de wapens neerge legd. Bull Hill is door de troepen bezet. De huurkoetsiers te Londen De werkstaking der huurkoetsiers te Londen is geëindigd door tus- Het nieuwe station te Keulen. Te Keulen is thans het nieuwe hoofdstation gereed. Tien jaren zijn aan den bouw besteed en d iarbij is het moeilijke vraagstuk opgelost, op de plaats van het oude station een nieuw te stichten zonder dat de dienst gestoord behoefde te worden. Voor de uitbreiding werden 150 huizen uit de naaste omgeving afgebroken, en daar het voorbijrijden van tallooze treinen voortdurend den grond doet trillen, moest de afbraak met de grootste omzichtigheid geschieden om ongelukken te voorkomen. Het zelfde gold voor het opbouwen. Al leen voor het personenverkeer komen of vertrekken eiken dag te Keulen 200 treinen met 20,000 reizigers. De met ijzer overspannen ruimte heeft een lengte van 255 meter en over treft alle groote stations in Europa. De midden-koepel heeft een span ning van 64 meter en bevat de| kan toren en de wacht- en eetzalen. De spoorbaan ligt hoog en wordt uit de voorhal, waar zich de bureelen voor afgifte van biljetten, aanneming van bagage, een ziekenkamer, een wissel bureel, een kantoor voor inlichtingen enz. bevinden, bereikt langs breede trappen, die op marmeren zuilen rusten. De voorgevel is in renaissance stijl gebouwd, volgens het ontwerp van prof. Frentzen te Aken, en heeft een kolossalen hoektoren. Hij vormt een waardigen tegenhanger met den Dom, die er tegenover staat en waar van het station door een plantsoen is gescheiden. Het bouwwerk heeft ongeveer 32 millioen mark gekost. Huwelij ksad verte el ties. Het lijdt geen twijfel meer of de Europeesche beschaving ook invloed op Japan oefent. Zelfs de huwelijks advertenties hebben daar ingang ge vonden. In een der Japansche bla den kan men de volgende lezen „Een jonge dame wenscht te trou wen zij is zeer mooi, heeft een roos kleurig gelaat in donker haar gevat, wenkbrauwbogen in den vorm van een wassende maan en een kleinen maar sierlijken mond. Zij is ook zeer rijk rijk genoeg om den dag aan de zijde van hare geliefde bloemen en den nacht met zingen tot de ster ren en tot den hemel door te bren gen. De man op wien hare keuze zal vallen moet jong, knap en wel opgevoed zijn. Hij moet ook geneigd zijn, met haar hetzelfde graf te dee- len." Over de grenzen gejaagd. Vo gens telegrammen uit Kopen hagen zijn de Kopenhagensche too- neelspelers van het Koninklijke Thea ter door den (Duitschen) burgemees ter van Hadersleben uit zijne ge meente weggejaagd, onder bedreiging van gevangenneming indien zij niet binnen een bepaalden zeer korten tijd weer over de grenzen van hun land waren gegaan. De Deensche pers is zeer verstoord hierover. Van Duitsche zijde konden nog geene ophelderin gen worden gegeven. Men weet niet of de tooneelspelers inderdaad als artistieke gasten zijn weggejaagd dan wel ais menschen die staatkundige betoogingen dachten te houden. Dit laatste wordt door eenige Duitsche bladen vermoed, maar is ook het eenige dat tot nu ter verklaring van het voorval werd aangevoerd. De werkstakers in Cripple Creek. Te Columbus in Ohio is een bijeen komst van mijnwerkers en mijneige naars gehouden, waarop eene com missie benoemd is tot het ontwerpen van een vergelijk. De mijnwerkers te De sultan van Marokko. De Sultan van Marokko is den 7den Juni in den namiddag plotseling overleden, te Tadla, tusschen Mara- kesch en Casa Blanca. Men is beducht, dat te Fez (de hoofdstad van Marok ko en de residentie des Sultans) on- geregeldhedan zullen uitbreken. Te Tanger zijn door de autoriteiten de noodige voorzorgsmaatregelen geno men, ten einde daar de orde te hand haven. Gedurende vier dagen leed de Sul tan aan koorts. Hij overleed plotse ling, juist op het oogenblik, dat hij eenige bevelen gaf. Men beweert, dat de Sultan door vergif om het leven is gebracht, vooral, omdat hij plotseling werd aangetast door hevige brakin gen, welke aanhielden totdat hij stierf. De Engelsche stoomboot Zeus, die van Casa Blanca te Tanger is aan gekomen, bevestigt de mededeelingen welke reeds over den dood des Sultans zijn gemeld. Te Casu Blanca (Dar-el-beida, de haven op Marokko's westkust) heerscht groote ongerust heid. De vertegenwoordigers der Euro peesche staten hebben tot hun regee ringen het verzoek gericht om oor logsschepen te zenden tot bescherming der Europeanea. Reeds zijn eenige karavanen, welke zich op weg bevon den naar Rabat (de haven ten noorden van Casa Blanca) geplunderd. Te Tan ger is tot dusver alles rustig gebleven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. M. de R. In antwoord op het ingezonden stuk van den WelEd. Heer C. Wit- teveen Cz., in uw geacht blad van gisteren, ben ik waarheidshalve ver plicht het volgende te zeggen 1°. Het verslag gegeven der verga dering van de neutrale kiesvereeni- ging is zeer juist 2°. de heer Witteveen heeft aan mij positief te kennen gegeven met deze tusschentijdsche verkiezing niet voor candidaat in aanmerking te wil len komen, met breedvoerige omschrij ving van redenen 3°. de heer J. Tijssen verklaarde op de bestuursvergadering (de open bare van 1.1. Vrijdag voorafgaande), dat hij nogmaals bij den heer Witte veen was geweest en ZEd. zich toen bereid? verklaard heeft; 4°. blijkt uit de positieve verklaring van [den heer Witteveen gedaan aan mij, vervat in het ingezonden stukje in quaestie, en zijn 1.1. verklaring van gisteren avond aan den secretaris onzer vereeniging en aan mij, de heer Tijssen niet heeft gehandeld zooals hij met den heer W. had afgesproken. Wkt de reden was, dat hij den heer W. toch candideerde, zal de heer Tijssen deze zelf moeten verklaren, dus ce n'est pas ma faute. W. v. d. KAMP. StoomYiartberichtgn. Het stoomschip Soerabaja, van Rot terdam naar«Ned.-Indië. arriv. 10 Juni te Southampton. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., Rotterdam naar New- york, pass. 11 Juni des voorm. 11 u. 15 m., Scilly. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, pass. 9 Juni Gibraltar. Het stoomschip Samarangvan Ja va naar Rotterdam, pass.' 10 Juni Gibraltar. Het stoomschip Prins Willem I vertrok 9 Juni van Newyork naar West-Indië. Het stoomschip Loch Lomondder N. A. T. L. van Rotterdam, arriv. 10 Juni te Newyork. Het stoomschip Carlisleder N.A. T. L., van Newyork, arriv. 11 Juni te Rotterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Amst. naar Batavia, arriv. 11 Juni te Padang. Het stoomschip Amsterdann. van de N. A. S. M., van Rotterdam, arriv. 10 Juni te Newyork. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., vertrok 9 Juni van New york naar Rotterdam. op Vrijdag 15 Juni dea avonds van 810 uur,door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester den heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marseh und Chor a. d. Oper Tannhaueer. Wagner. 2. Ouverture Le Domi no NoirAuber. 3. Gilda Walzer a. d. Operette der Viee- AdmiralMillócker. 4. Grande Pantaisie sur des motifs de l'opéra La Bohémiene. Balfe. Ouverture Raymond. Thomas. 6. Twee spaansche Dansen Moskowsky 7. Clementine Mazurka Kapey. 8. Zweite ungarische Rhapsodie Lisst-Kriens. VARIA. Vader (tegen zijn zoon die naar een andere stad vertrekt). Benjamin als je in A. aangekomen bent, behoef je niet te schrijven. Hier heb je een gefrankeerd couvert met mijn adres er op, dat doe je in de bus. Als het aankomt, weet ik dat je goed over gekomen bent. Zoon. Maar vader, u kunt die post zegel ook nog uitwinnen. Ik steek het couvert ongefrankeerd in den bus en u weigert hem. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat de 4 kwartaals patenten, dienst 1893 4, in gevuld gereed liggen ter gemeente secretarie en dat de afgifte daarvan aan belanghebbenden zal plaats heb ben, op Woensdag, Donderdag, en Vrijdag, 13, 14 en 15 Juni aanstaande, van des morgens 10 tot des namid dags 2 uur. Belanghebbenden worden uitgenoo- digd het aanslagbiljet mede te brengen. Tevens wordt herinnerd, dat de on afgehaalde patenten en afschriften door de deurwaarders der directe be lastingen aan de patentplichtigen zullen worden uitgereikt, tegen be taling van 10 centsterwijl eene boete van 15.zal worden gevorderd van hen die, daartoe aangemaand wor dende, hun patent of afschrift niet kunnen vertoonen. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 7 Juni. A. Cae3ar-— Lodtmann d., Dassel. 8. A. A. Kramer Hendriks d., Helder. - W. C. Mil- lenaarVan der Kuijlen z., Dussen. 9. G. A. LeydsWerst d., Amst. - C. M. AsserPiek z., Schagen. - G. S. BonariusFaase z., Bloemendaal. - H. DellebarreSikkema z., Amst. - PaërlSon d., Amst. Overleden: 2 Juni. Wed.Hoff mannHiebendaal, Nijmegen. 7. E. van Kempen Jr. 36 j., Bussum. 8. J. P. Roozee 70 j., Amst. - J. M. Ivet- jen jd. 63 j., Velp. - P. J. A. Stevens 64 j., Amst. 9. Jkv. Van Loon, Frei burg. - Th. W. Salm jm. 1 j., den Haag. - J. M. Krook jd. 10 j., Krom menie. 10. A. H. Miltenburg jd. 74 j., Bergen op Zoom. - C. R. v. Mou- rik 45 j., Maurik. - J. H. Marinus 72 j., den Haag. - Wed. W. M. Loof Kockx 77 j., den Haag. 11. P. M. Korff jm. 4 j.. Amst. Bevallen: 10 Juni. G. A. Zui- demaRibbe z. - A. de Wilde Ketelaar z. - J. LuitingOtt d. 11. J. Steffensv. d. Mije d. 12. A. Koek Ludding d. - W. v. d. Haagen Verlee d. Overleden: 10 Juni. J. Wit teveen 31 j. Assend.laan. 11. A. Ker nekamp 2 j. d. L. Annastr. - E. v. Tongeren 45 j. Tulpenstr. W. Groe- nendaal 2 j. Breestraat. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 12 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f2,50 a 2,80, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,20 a 1,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,90 a 2,80, dito Flakkeesche f 1,90 a 2,20, Geldersche blauwe f 0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noord wij ker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f4,a 4,80 dito blauwe f0,a 0,alles per JL1. Alkmaar9 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 34 nuchtere dito, 83 schapen, 268 lammeren,vette varkens, 76 magere dito, 192 biggen, 13 bokken en geiten, 7 kleine bokjes, 20 koeien, 0 ossen, 12 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f6 a 18, schapen f12 a 20, lammeren f6,a 10,magere varkens f 16 a 19, biggen f 8, a 12, ezel f a bokken en geiten f 2, a 8,kl. bokjes f 0,60 a 1,25, koeien f70 a 180, ossen 0.paarden flOOa 200, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3