Financieele Mededeelingen. Wedstrijden. lyse en publicatie ook zelfstandighe-1 den bevat, die volgens genoemde lijst C niet minder dan bij deze of gene hoeveelheid mogen verkocht worden, Nu van bevoegde zijde reeds op het onhoudbare van dezen toestand iB gewezen en door den minister van binnenl. zaken aan den geneeskun digen inspecteur van Zuid-Holland, dr. Menno Huizinga, is opgedragen rapport uit te brengen omtient eene eventueele wetswijziging, verzoekt het bestuur, in afwachting dezer nieuwe wetten, voorshands deze uit den aard der zaak onbillijke vervolgingen te doen staken. Bevolking in Noord-Holland De St.-Ct. No. 135 bevat een op gave van het bevolkingscijfer der provincie Noord-Holland op 1 Jan. 1894. Het totaal is 433774 m., 461306 vr. te zamen 895.080. Daarvan tellen Alkmaar 16760, Amsterdam 446657 (211674 m. en 234983 vr.), Haarlem 56803, Haarlemmermeer 15990, Hel der 24395, Hilver.-um 14074, Bussum 4373, Hoorn 10725, Nieuwer-Amstel 30.265 en Zaandam 16609 inwoners. De bevolking der provincie bedroeg op 1 Januari 1893 425.276 m., 452.620 vr., totaal 877.896, en is alzoo toege nomen in den loop van 1893 met 8.498 m., 8.686 v., totaal 17.184. Geboren werden 29.670 kinderen, terwijl stierven 15.531. Het aantal personen die zich ge- durende 1893 in de gemeenten ves tigden, bedroeg totaal 64,285, terwijl vertrokken totaal 61.240. De loop der bevolking van de meente Amsterdam was in 1893 als volgt: geboren werden 7452 m. en 7152 vr., samen 14.604, terwijl stier ven 4215 m. en 3901 vr., samen 8116. Het aantal personen, die zich ge durende 1893 in die gemeente ves tigden bedroeg 12.969 m. en 12.673 vr., samen 25.642, terwijl vertrokken 11.905 m. en 11.460 vr., samen 23.365. Eene zonderlinge vergadering. Het „schuldig" dezer dagen door den kantonrechter te] Amsterdam mr. Van Ogtrop uitgesproken overj het jeugdig hoofd van juffrouw Worpel, de eerzame concierge der sociëteit Terpsichore in de Nes, wordt het machtwoord, waardoor diezelfde dans- sociëteit in beteekenis en bloei zal toenemen, gehuisvest onder een beter en omvangrijker dak, dan de Nes Terpsichore kan aanbieden. Tegen Dinsdagnamiddag 3 ure wa ren de leden, zoowel gewone als „werkende", door het bestuur in het oude lokaal bescheiden, om reeds nu, in de 4e week van het bestaan der sociëteit, over plannen tot verhuizing en uitbreiding dezer onderneming te oordeelen. De bekende zaal schitterde in haren gewonen glansde electrische lampen opgehangen aan bloemenslingers, de wanden met bonte tafereelen van hier en elders versierd, het buffet de aan dacht trekkende door veelkleurige verlichting der karaffen en glazen. Daar ter plaatse, waar des avonds de heeren gewone leden en introdu cés zich in de armen der „zusterle- den" aan Terpsichore wijden, was nu eene lange smalle, groen bekleede tafel geplaatst, gelijk dit voor eene deftige vergadering pas geeft. De „werkende" leden, die zich avond aan avond met onverstoorbaren harts- t.cht en onverpoosde vlijt tot de be oefening der muziek zetten en een bijzonder zwak voor dansmuziek aan den dag plegen te leggen, lieten zich ook nu niet onbetuigd en openden de bijeenkomst met eene brillante vertolking van den „Terpsichore- marsch", gezet voor piano, viool, fluit, picolo, klarinet en groote trom. Nadat allen, een echte notaris in cluis, gezeten waren, en een der leden zijne spijt over de afwezigheid der ,,zusterleden" had betuigd, hield de voorzitter, de heer Van Couverden. eene rede, waarin hij zich beklaagde over bemoeielijking der sociëteit van overheidswege, en het goed recht dier instelling verdedigde op grond van het wetsartikel, waarbij den Neder lander de vrijheid van vereeniging en vergadering is gewaarborgd, on verschillig waar ter plaatse hij van dat recht wenscht gebruik temaken. Een der aanwezige leden maakte de opmerking, dat men, zoo de meer gemelde juffrouw Worpel der over heid een doorn in het oog bleek te zijn, beter zou doen met die persoon zij het dan ook onder betuiging van leedweezen uit hare betrek king voor voor concierge te ontslaan. De voorz. antwoordde, dat de juf frouw slechts veroordeeld is, wijl zij bij hare aanstelling in dienst dor sociëteit verzuimd had, zich bij de politie als societeithoudster (haar voormalige functie) te doen afschrij ven. Daar de politieverordening ech ter over sociteithouders als zoodanig zwijgt, zal de juffrouw in hooger be roep van den kantonrechters vonnis gaan. Voorts werd het bestuursvoorstel, om eene leening van ƒ8000 uit te schrijven, ten einde met die som on der hypothecair verband een gebouw, liefst buiten de Nes, te koopen en tot sociëteit in te richten, bij hoofdelij ke stemming goedgekeurd, en werd het bestuur gemachtigd dat besluit ten spoedigste ten uitvoer te leggen. De leening zal worden aangegaan tegen eene rente van 4 pet. 'sjaars en eene jaarlij ksche aflossing van twee aandeelen a ƒ500. Vooral de „werkende" leden voeg den zich met heimelijken schrik in hunne nieuwe eervolle positie als stemgerechtigd lid der, sociëteit Terp sichore de stille glimlach der zelf voldoening week niet van hunne lip pen. Merkwaardig was het voorts, hoe de voorzitter een duidelijk voor gevoel scheen te hebhen gehad om trent de vragen, welke door de leden tot hem, als leider der vergadering, zouden worden gericht. Immers op de schijnbaar overhoedsche vragen, had hij het antwoord pasklaar, zwart op wit vóór zich, zoodat hij het slechte behoefte of te lezen. En ook de vragers zeiven hadden hunne vra gen op schrift, zoodat het geheele verloop der vergadering zeer sterk deed denken aan het „lezen" van een of ander tooneelwerk. Nadat de vergadering met inacht neming der behoorlijke formaliteiten was gesloten, werden de heeren wer kende" leden uitgenoodigd, ten twee den male den „Terpsichore-marsch" te „maken", aan welke uitnoodiging zij met lofwaardige bereidwilligheid gehoor gaven. Weinige oogenblikken later was de deftige groene tafel uit den weg ge ruimd, om het terrein vrij te laten voor de danslustige introducés en ,zuster-leden" die men des avonds te wachten had, en voor welk gezel schap de „werkende" leden opnieuw hunne muzikale talenten zouden ten toonspreiden. Werkstaking. Dinsdagochtend is aan de sigaren fabriek van den heer B. Bergman Carels te Amsterdam door het groot ste gedeelte der werklieden de ar beid gestaakt. De reden hiervan ligt in de handhaving der „vrijheid van arbeid", welke de heer B. C. in zijn fabriek ongeschonden wenscht te houden. Het overgroot gedeelte der werk lieden is aangesloten bij den S ga- renmakersbond (soc. dem) en heeft hoogloopende twisten uitgelokt door het kleine aantal kameraden lastig te vallen, die weigeren zich bij den Bond aan te sluiten. De heer Carels heeft nu, om aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken, den werklieden aangezegd dat als over 14 dagen de rust niet was hersteld, „hij zijn fabriek zou sluiten". Daarop hebben de werklie den die tot den Bond behooren ver klaard, dat zij terstond den arbeid er niet bekend was, keerde onverrich- terzake met den leerjongen terug, en vertelde de vrouw wat onder weg was voorgevallen. Nu vroeg hij 15 ter leen onder belofte, dat hij het laken zou laten blijven, dan kon de vrouw bij de tehuiskomst van haar man dezen het eens laten zien en desnoods er ook voor behouden. De vrouw zag hierin geen kwaad en gaf de gevraagde ƒ15. Zij wacht nog op de terugkomst van den koopman. Het goed was natuurlij k niets waard. >rijs rijksgeweer door „Pro Patria" te loeiden, met 326 punten. De le prijs flobertgeweer werd be haald door de Kon. S. S. te Amster dam, met 119 punten, en de 2e prijs door „Pro Patria" te Leiden, met 106 punten. De le prijs revolver werd behaald door de Kon. S. S. te Amsterdam, met 146 punten, en de 2e prijs door de studenten vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel te Utrecht. Ongeregeldheden te Rij sen. Onder het werkvolk der firma Ter Horst Co. te Rij sen hadden Maan dag avond ongeregeldheden plaats. Twee marechaussees raakten met eenige arbeiders handgemeen en moesten de sabel trekken om |den troep uiteen te jagen. Bij eenige per sonen zijn glasruiten ingeworpen. De oorzaak van een en ander moet eene loonquaestie zijn. Verdronken In den nacht van Zaterdag op Zon ig is in de Marinehaven te Helle voetsluis eene baggermachine van den aannemer De Waerd gezonken. Yan de twee daarop aanwezige per sonen heeft zich slechts een kunnen redden. Deze heeft nog getracht zijn makker die in diepe rust lag te redden, doch te vergeefs. Zondag middag is zijn lijk opgedregd en Dinsdag te Hellevoetsluis ter aarde besteld. De overledene behoorde in den Haag thuis en was gehuwd. Naar men meent, heeft de heer De Waerd zijn personeel verzekerd tegen onge lukken. De gezonken baggermachine is Dinsdag gelicht. Flesschentrekkers. Bij den barbier en tapper K. in de Kijk-in-'t Jatstraat te Groningen, kwamen dezer dagen een paar zooge naamde flesschentrekkers. De een bood den ander een zilveren horloge aan voor 2.50, welk bod gretig werd aangenomen. De vrouw zeide, dat zij voor het horloge ook wel ,'n rijks daalder had willen geven, waarop de eerste met een lap stof voor den dag kwam van 5 el. De man zei: „dat gaat ook weg voor ƒ50." Daar nie mand de som wilde betalen, verlaag de hij zelf het bod, tot 20 werd ge presenteerd. „Neen, dat gaat niet" sprak de man. Nu verwijderde hij zich, quasi om een kennis in de ka zerne te bezoeken. Daar hij echter alhier onbekend was, gaf de vrouw den leerjongen mede. Onderweg trof fen ze den ander, die thans ƒ22.50 bood, maar nu wilde de koopman Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 12 Juni loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amer.-Hot. (Maats, tot expl. van het) Nat. Hypotheekb. Ned. Bouw Maatsch. Poolsch Koffiehuis (Maats. t. expl. v. h.) Uitgevers Maatsch. „Elsevier" te Amst. Pandbr. Binnenl. Hypoth. bank te Rotterdam. Aand. Helenaveen (Maats, tot ontg. en verv. der Peel genaamd; „Zeerust" te Scheve- ningen (Expl. Maats. Moluksche Handels vennootschap 33^-35 Haarlems. Tramway Maatschappij 76 Kon. Paketv.-Maats. 150 incl. Assur. Maats, tegen Brandsch „De Ne derlanden" van 1850. Batav. Zee- en Brand Assurantie-Maatsch. Brandverz. Genoots. v. Brand en Binnenl. vaart Nederl. Lloyd. Yennootschap „Ne derland" (divid. '93 over/150 gef.) 108 pCt. 192^ ƒ230. 74 104 9 79)4 13)4 250 20 Koloniën, Ombiliën-kolen. Aan de Deli-Ct. wordt uit Batavia 9 45 340. Schietwedstrijd. De uitslag van dea Maandag in den Prins Alexanderpolder gehouden aca- demialen korpswedstrijd, op 150 M., is als volgt le prijs werd behaald met het ge weer en munitie naar keuze, door de koninklijke studenten-schietvereeni- ging te Amsterdam, met 407 punten de 2e prijs, geweer en munitie naar keuze, door „Pro Patria' -n te Leiden, met 322 punten; de le prijs rijksge- het niet meer verkoopen. Bij de ka- weer werd behaald door K. S. S. tel buiten kijf de beste van gehalte zeme vraagde hij naar iemand, die [Amsterdam, met 397 punten; de 2e en blijven. Zeven en derti|jaren heef) De quaestie over de hoedanighe den van de steenkolen van de Om- biliën-velden en van de Oost-Borneo Maatschappij wordt nu weder hier meer dan ooit besproken, omdat bij het mijnwezen deze materie thans in behandeling is, naar aanleiding van de door het opperbestuur aan de Indische regeering gegeven overwe ging om de Ombiliëakolenal|dan niet buiten Poeloeway enSumatra's west kust te verkoopen. Hoe er daarbij nog sprake kan zijn bij de regeering van een specifiek vergelijk tusschen beide genoemde kolen en die van Oranje* Nassau, is mij ten eenenmale onver klaarbaar. De treurige resultaten voor laatstgenoemde gouvernements-mijn hoofdzakelijk een gevolg van de kolossale exploitatie-kosten liggen noch versch in het geheugen, terwijl het van algemeene bekendheid is, dat de onvoldoende qualiteit der kolen oorzaak is geweest dat, in verband met de enorme kosten, het etablis sement te Pengaron op last van hoo ger hand gesloten werd. Bovendien is door verschillende proefnemingen gebleken dat de waarde der Ombiliën- kolen als stoomvormers zich verhou den tot die van goede Cardiffkolen als 88100. Kosten goede Cardiff kolen op Java b. v. f23 per ton, dan zonden Ombiliën-kolen in verhouding f20 waard zijn, en dus verre verhe ven staan boven die van de O. B. Mij. en van de Oranje Nassau. Deze beide soorten kolen zijn niet alleen inferieur aan diederOmbiliën, maar het is ook gebleken dat het aschgehalte der diepliggende kolen ten koste van het koolstofgehalte met de diepte is toegenomen. Het laat zich begrijpen dat nu door de zich in Nederland vertoevende specu lanten en aandeelhouders die zoo gaarne willen zien dat Ombiliën-ko len uitsluitend verkocht worden op Sumatra's Westkust, waardoor dan het debiet der O. B. Mij. kolen aan merkelijk zal stijgen geschreeuwd, en middels memorie's aangetoond wordt, dat bij het onbeperkt debiet van de Ombiliën, dit tot teleurstel ling en nadeel moet leiden. Doch het zou te bejammeren zijn, zoo geering zich aan al dat marktge schreeuw liet gelegen liggen, en de verkoop der Ombiliën beperkte tot Sumatra's Westkust en Poeloeway want het denkbeeld wint meer meer veld dat van alle bekende steen kolen, de Ombiliën het meest nabij komen aan die van Cardiff, Eenige dagen later ontving graaf Rosenschwinge, een van de driehonderd candidaten, het volgende antwoord: „Geachte Heer graaf, „De berichten, die u mij omtrent uwe maatschappelijke positie, uw smaak enz. geliefdet te melden, bevredigen mij volkomen. „Wat mijne pupil aangaat, acht ik het mijn plicht u te zeggen, dat zij, die rijk genoeg voor zichzelve en haren toe- komstigen echtgenoot is, er prijs op stelt een verlangen te bevredigen, dat helaas in onzen tijd zoo zelden voor komt, namelijk een huwelijk uit liefde te sluiten. Het komt er dus op aan te weten, of u aan hare verwachtingen zult beantwoorden. „Overigens wil ik u niet verhelen, dat uw portret geen beslist ongunstigen indruk heeft gemaakt; het tegenoverge stelde is eerder het geval. Dit is 't juist, wat mij doet be- Bluiten, eene samenkomst tusschen haar en u te bevorderen. „Wilt u zoo vriendelijk zijn, u op Donderdag den 5n a. s. in den Circus-schouwburg te bevinden? Mijne pupil en ik sullc onz: plaatsen in loge no. 10 kiezen, en het zal ons zeer aangensxv.n ijn d.i.i fcisachen het tweede en derde be drijf kennis met u te make... „Met de meeste achting, „X. 87". Onmiddellijk na de ontvangst van dezen brief ijlde graaf Rosenschwinge naar den schouwburg. „Een biljet, eerste rij parket 1" zeide hij, toen hij ademloos aan het bureau stond. „Voor van avond?" vroeg de bureaulist. „Neen, voor den öen." „Spijt mij wel, alles reeds uitverkocht" „Wat zegt ul?" „Geen enkele plaats meer!" Den graaf was het alsof men een emmer water over hem had leeggegoten. 11/j bood aan een hoogeren prijs te betalen, doch tevergeefs. Alles was uitverkocht, zelfs op de „hoogere" rangen. De bureaulist wierp het loket onbarmhartig voor zijn neus dicht. De graaf ging terneergeslagen heen. Buiten den schouwburg kwam hem een man in nederige houding tegemoet. „Een biljet voor ©erete parket alsjeblieft?" „Loop naar den duivel!" riep de graaf nijdig uit. „Niet voor van avond, maar voor den öden." „W wat vertel je daar De koopman lachte en ging een in de nabijheid zijnd bier huis binnen. Graaf Rosenschwinge, wien de hoop begon toe te lachen, volgde hem in de „Kneipe". „Het is een heel mooie plaats, meneer, eerste rij... nummer..." „Ik neem het!" „Het kost twintig mark." „Dat is erg duur „Kan wel zijn, maar ik geef 't niet goedkooper," zei de handelaar kalmpjes, terwijl hij het plaatsbewijs weer in zijn zak stak. De graaf trok wel een grimmig gezicht, maar hij betaalde ten slotte toch het gevraagde bedrag, nam zijn biljet en bromde: „Gelukkig, dat ik dien kerel nog ontmoette!" De voorstelling van den öden is in de annalen van den „Circusschouwburg" als eene zeer merkwaardige aangeteekend. Beneden in de kleine ruimte zaten de menschen dicht opeengepakt. Overal zag men elegant gekleede heeren, met een bloemruikertje in het knoopsgat overal, waar men den blik wendde, zwarte frakken. Slechts ééne loge was leeg; het was de loge No. 10, naar welke al de in gala gekleede heeren bijna voortdurend hunne binocles richtten. In de eerste pauze verspreidden de in het zwart gekleede bezoekers zich in de couloirs; om de loge No. 10 bevoQd zich een zwerm van lieden. Het tweede bedrijf begon. Doch loge No. 10 bleef maar voortdurend sterveling Na de voorstelling bevond zich een vroolijk troepjein naast den schouwburg gelegen restaurant, waar men hel eene glas bier na het andere dronk en waar een menu de rondte deed. Christian Schmidt, de komiek van het Circus-theater, wiens „eere-voorstelling" het was, presideerde met vaderlijke waar digheid dit ongewoon vroolijke feest. „Tast maar toe, kinderen!" riep hij, „eet zooveel als jelu wilt I" En neemt wat mee, als je wiltik betaal 1" „Ja, betalen kunt ge ook wel!" antwoordden de collega's „de eere-voorstelling, het benefiet van van avond brengt er weer heelemaal bovenop 1" „Die vent boft toch maar altijd Op dit gedenkwaardige oogenblik kwam de kleine ingénue de „naïeve" binnen, om aan het feestmaal deel te nemen. „Kinderen," zoo ving zij aan, het was van avond toch merkwaardig publiek in de komedie in het parket g enkele dame, alleen fijngekleede heeren I" „Ja," zei een der andere collega's, „daar hebt ge gelijk in En allen met zulke nijdige gezichten, als wilden zij e der aanvliegenHet is toch vreemd. Geen mensch waarom." „Jawel, maar ik weet hetzei de komiek op doodkalme! toon, „dat komt vanwege loge no. 10." „Er was geen sterveling in loge no. 10antwoordde ingénue verwonderd. „Juist daaromzei de komiek, terwijl hij met de ooj knippend, erbij voegde„De leege loge no. 10... dat is kleine truc van mij geweeBt... opdat ik er zeker van zou zjjn van avond een vol huis te hebben 1..." De brief, dien graaf Rosenschwinge had ontvangen, iW eene „circulaire" geweest..

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2