Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. Sooisteit JROÜ MOET 8UJCKEN.' Aangeboden betrekkingen in Nederland. de mijn Oranje Nassau kolen gepro duceerd en gedurende al dien tijd heeft onze marine bijna uitsluitend gebruik gemaakt van die kolen, doch toen voor een vijftien taljaren geleden de meeste oorlogsschepen voorzien werden van nieuwe machines (hooge druk), bleek de qualiteit der Pera- gonkolen over het algemeen verre achter te staan bij die van Cardiff, en dus, met het oog op het gering verschil, welke, gelijk hierboven is aangetoond, tusschen laatstgenoemde en die van Ombiliën-kolen bestaat, ook bij die van Ombilien. Wil der halve het Goevernement de Om biliën-kolen met voordeel van de hand doen, dan zal het zaak zijn débouchés te zoeken buiten Ned. Indië, waarmee de Factorij der N.-L Handelmij. zich wellicht zoude willen belasten, en den verkoop overigens zoo onbeperkt mogelijk te doen plaats vinden in geheel N. I. Dinsdag is de belgische Kamer on der het oude kiesstelsel gekozen uit eengegaan. In October zullen de nieuwe verkiezingen onder het nieuwe kies stelsel plaats hebben; de samenstelling der Kamer zal daardoor wellicht wij zigingen ondergaan. Zooals reeds gemeld is bestond in de Kamer verschil van gevoelen om trent de voortzetting der zitting na het aannemen der kieswet. De regee ring wilde het wetsontwerp op de inkomende rechten en andere nog in deze zitting behandelen, hoewel de afgevaardigden der linkerzijde hun voornemen hadden te kennen gegeven niet verder aan de zitting deel te ne men. Dit is dan ook geschied. Inde vergadering van Dinsdag waren deze afgevaardigden niet tegenwoordig.Ook de afgevaardigden van Antwerpen hebben bij monde van Meeus ver klaard, dat zij hun mandaat als ge ëindigd beschouwen. De regeering liet nu de behandeling van het wetsontwerp op de inko mende rechten, van dat opdenKon- gospoorweg en van alle andere wets ontwerpen varen. Op last des konings diende de minister een ontwerp in voor eene buitengewone begrooting, noodig voor de in gang zijnde werken en voor den loopenden staatsdienst. Hij noodigde de Kamer uit het in behandeling te nemen. In antwoord op de interpellatie van den heer Janson over het Engelsch- Kongoleesche verdrag, herinnerde de minister van buiten land sche zaken Dinsdag in de Kamer, dat er tus schen België en den Kongostaat slechts eene persoonlijke verbintenis bpstaat (n. 1. door den koning, die tevens souverein van den Kongostaaat is). België, zeide de minister verder, heeft mede het Berlijnsche tractaat onderteekend. De minister bracht de voornaamste bepalingen uit dat trac taat in herinnering, met name die aangaande het scheidsgerecht. De militaire posten in den Kongo heb ben uitdrukkelijk last, elke bloedige botsing te vermijden. Over het gere zen geschil zijn de onderhandelingen begonnen. Na aanneming van de buitenge wone kredieten is de Kamer op om bepaalden termijn uiteengegaan. Naar uit Rome wordt gemeld, zou heden waarschijnlijk de ministrieele crisis opgelost zijn, doordat Soninno van financiën naar de schatkist over gaat, en Bozelli de portefeuille van landbouw met die van financiën zou verwisselen.Voor Bozelli moet dan een opvolger worden benoemd. Bij het opnieuw optreden van het hongaarsche Kabinet-Weckerle, heeft deze verklaard, dat het program geen enkele wijziging neeft ondergaan, en dat de regeering hoopt dat de mag naten nu zullen toegeven waar het geldt de invoering van het burgerlijk huwelijk. varenden hadden eene gewaarwording alsof zij zich in een spoortrein be vonden de machine maakte daarbij een geweldig leven. Het kolen ver bruik is naar verhouding zeer gering. De Hornet heeft tusschen de 30 en 40 duizend pond sterling gekost. Van deze soort schepen de HeavocJc is reeds in de vaart zijn door de admiraliteit nog 42 stuks besteld. Een kostbaar geschenk. In het museum voor kunstnijver heid te Parijs heeft de officieele over dracht plaats gehad van het eereboek Kroonstad-Toulon", dat namens de Russische vrouwen, aangeboden is aan mevrouw Carnot als vertegen woordigster van de Fransche vrouwen. Het boek bevat 24 aquarellen, groe pen van Russische vrouwen voorstel lende. Het is fraai gebonden en de hoeken zijn met edelgesteenten bezet. Het boek werd door mevr. De Mon- tebello, echtgenoote van den Fran- schen gezant te Petersburg, uit Rus land overgebracht en door den Rus- sischen gezant Von Mohrenheim aan mevrouw Carnot overhandigd. Cholera in België. Uit Jemappe nabij Luik worden twee sterfgevallen aan de cholera en verschillende ziekte-gevallen gemeld. Men heeft verschillende desinfectie- middelen uit Luik ontboden. Snelle torpedojagers. Zaterdag is in Engeland de proef tocht gehouden met de Horneteen torpedojager, volgens de bouwers, Yarrow Co te Poplar, het snelste schip ter zee. Op den proeftocht liep bet schip slechts iets meer dan 23 bnoopen in het uur, maar het kan s»o noodig tot eene 30 knoopsvaart gaan. De Hornet is 180 voet (Eng.) lang en I8V2 voet breed, en ligt slechts 4 of 5 voet diep. Ook steekt fij laag boven water uit. Voor de 43 opvarenden is de ruimte dus zeer Hein. De stoomketels z\jn yan eene bijzondere makelij en hieraan dankt bet schip zijne snelle vaart en het gemis aan verticale trilling. De op Koeh's tuberculine. Volgens de Frankfurter Zeitung is professor Koch's tuberculine, hoewel ongeschikt om menschen tegen tering te vrijwaren, van zeer veel nut ge bleken voor de inenting van vee te gen tuberculeuse ziekten. Dezer dagen werd te Halle eene vergadering van de landbouwvereeni- ging uit het Saale-district gehouden, op welke een der sprekers mededeel de dat uitgebreide proeven genomen waren en dat van de inentingen 84.65 pCt. slaagden. De bewerking is ech ter zeer kostbaar en daarom richtte de Landbouwbond der provincie een verzoek tot den Pruisischen minister van landbouw om de tuberculine goedkooper verkrijgbaar te stellen. Dientengevolge zal het veterinair instituut te Berlijn de stof voortaan tegen den kostenden prijs leveren. Valsche bankbiljetten. Het juiste aantal der te Hamburg beslag genomen valsche bankbil jetten bedraagt 59,000 biljetten van $5 en 5900 van .€5. Daar de valsche munters voor de vervaardiging van Engelsche biljetten 7 riem en 240 vellen papier gekocht hadden, waar van zij er 28.000 konden maken, ver moedt men, dat de niet gevonden biljetten, tot een bedrag van 144.000, naar Engeland verzonden zijn, aan het adres van een medeplichtige, een zekeren Meyerheim, die Duitschland verlaten heeft met bestemming naar Engeland. De dood van den sultan van Marokko. Zooals gemeld is, vreest men dat de dood van Muley Hassan tot woelin gen in Marokko aanleiding zal geven. Zoolang Muley Hassan leefde, bleef de rust in Marokko vrij wel gehand haafd, tenminste zoo, dat geen inter ventie van een der Europeesche staten noodig was. De overleden sultan, die den leeftijd van 63 jaren bereikte, Berde 21 jaren. Nu echter dreigt het gevaar, dat zijn dood aanleiding zal geven tot ernstige binnenlandsche twisten, welke misschien een der Europeesche staten zal nopen om tusschenbeide te komen. Vandaar dat het plotselinge overlijden des sultans niet alleen te Madrid, waar men in de eerste plaats belang heeft bij Ma rokko, maar ook te Parijs en te Lon den met groote belangstelling is ver nomen. Sultan Muley Hassan hield door gaans verblijf te Fez en te Marakesch, al naar den tijd des jaars. Onlangs was hij uit Marakesch vertrokken, ten einde met zijn troepen over Rabat naar Fez te gaan, terwijl hij naar zijn gewoonte onderweg de verschuldigde bela-tingen in ontvangst zou nemen. Alvorens Marakesch te verlaten, had de sultan, inplaats van zijn in onge nade gevallen zoon Muley Ismaël, een zijner andere zonen, Abdoel-Aziz, tot stadhouder benoemd. Deze Abdoel- Aziz, die nu tot zijn opvolger is uit geroepen, is ruim 16 jaren oud en de zoon eener circassische vrouw, welke de sultan voor 25.000 fr. uit Konstan- tinopel liet komen. Deze jongste van Muley Hassan's zonen was zijn lieveling en daarom ook door den vader tot troonopvol ger bestemd. De andere zonen des sultans zijn echter zeer naijverig op dezen jongen prins en zullen hem zeker niet zonder verzet in het bezit laten van den troon. Men vreest daarom niet zonder reden, dat zij zul len weigeren hem als sultan te er kennen en niet, dan door geweld ge dwongen, afstand zullen doen van de aanspraken, welke zij op den troon meenen te hebben. Het groote aantal der Afrikaansche quaestiën, welke nog steeds aan de orde zijn, wordt nu weer vermeerderd met een nieuw geschil, dat, met het oog op de uiteenloopende belangen, welke daarbij betrokken zijn, niet zoo gemakkelijk is op te lossen. De zoon des sultans, prins Muley-Abdoel-Aziz is door de troepen tot zijn opvolger uitgeroepen. Wellicht gelukt het den nieuwen sultan de rust te handhaven en den troon in stand te houden, ge durende eene reeks van eeuwen bezet door zijne voorvaderen, die beweren in rechte lijn af te stammen van Mahomed, den profeet. De pest te Hongkong. In eene dépêche uit Hongkong van Dinsdag wordt gemeldEr zijn hier reeds 1500 personen aan de pest over leden. Verscheidene Europeanen zijn aangetast en één hunner is bezwe ken. Dagelijks komen bijna vijftig sterfgevallen aan de ziekte voor. De inlandsche bevolking ontvlucht de stad. De regeering heeft voorgesteld de woningen in al de aangetaste wij ken der inboorlingen af te breken. Hitte in New-York. Op den 11 den Juni wees de ther mometer te New-York tegen den middag in de schaduw 90 gr. Fahren heit. Dit was de warmste dag, dien men in dezen zomer te New-York heeft gehad. De hitte was zoo drukkend, dat weer vele personen in de straten flauw vielen. GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 13 Juni des namiddags ten 1 uur. Voorzitter Jhr. Mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden. Afwezig de leden 't tHooft, Stolp en de Lanoy. Nada£ de notulen zijn gelezen en goedgekeurd, brengt de voorz. een woord van hulde aan de nagedach tenis van het oudste lid van dezen Raad, Jhr. J. W. M. van de Poll. Spr. wees op de groote verdiensten die de heer van de Poll heeft gehad jegens de gemeente, welker belangen hij ijverig bevorderde, (applaus) Bereids is namens den Raad een brief van rouwbeklag gericht tot de nagelaten betrekkingen. Punt 1. Adres van dè Vereen, ter verbreiding der waarheid, om enkele uren 's weeks over lokalen in school F te mogen beschikken. Wordt op de gewone voorwaarden toegestaan. Adres van de Ned. Maats, ter be vordering van Nijverheid, betreffende de verontreiniging der atmosfeer door achterblij vende verbrandingsproduc ten. Wordt niet behandeld. Punt 2. Voorstel tot goedkeuring eener 4e suppl. begrooting dienst 1893. Aangenomen. Punt 3. Voorstel tot verhooging met ƒ4000van de stelpost groot ƒ15000uitgetrokken voor den bouw eener nieuwe stads-apotheek. Wordt na eenig debat eenparig goed gekeurd. Punt 4. Voorstel tot verhuring van den open grond achter de te bouwen stadsapotheek aan den heer Jb. van Ek Jzn. voor 35 Cts per M3. Wordt goedgekeurd. Door den heer H. T. Peltenburg was aangeboden, het terrein te koo- oen of 20 Cts. per M2 huur te beta- 'en. B. en W. achtten evenwel ver koop niet gewenscht. Punt 5. Verzoek van C. van Kam pen en G. H. Feije tot afkoop van de erfpacht van ƒ16.75 's jaars, ge vestigd op grond aan de Leidsche- vaart nabij het Schouwtje voor ƒ335. Wordt toegestaan, de som van af koop evenwel bepaald op ƒ485.75, d. i. tegen penning 29. Punt 6. Voorstel van B. en W. om ingevolge schrijven van den heer F. G. N. Haitsma Muiier, van dezen over te nemen voor straat bestemden grond ten westen der Kennemerstraat. De bijdrage van adressant in de kos ten van bestrating en rioleering, ad. 75 procent bedragen 3683.10. Wordt goedgekeurd. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het Raadsbesluit, waar bij op verzoek van J. H. Bulters, met dezen een overeenkomst tot ruiling van grond aan de Oostvest werd aan gegaan. Adressant heeft om die intrekking verzocht. Diensovereenkomstig wordt besloten. Punt 8. Voorstel van B. en W. om adhaesie te betuigen aan een adref van de gemeentebesturen van Ar sterdam, den Haag, Rotterdam Utrecht aan den Minister van Wat. staat, om tijdig voor het tijd? waarop de concessie aan de Bell lephoon in eene dier gemeente* digtde intercommunale-tele1 lijnen te brengen onder het van den Staat. Te Haarlerr die concessie den 20sten 1898. Wordt eenparig goedgek Punt 9. Verzoek van d H. L. Janssen van Raaij de wiskunde aan de H. j. c. om zonder schade voor het on derwijs aan die inrichting, gedurende een jaar wekelijks 3 uur les te mogen geven aan de Militaire School, alhier. Wordt zonder debat toegestaan. Punt 10. Voorstel tot goedkeuring van de rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur over 1893, ad. 17.869.10, met eene subsi die der gemeente bedragende ƒ13.953.53 Wordt eenparig goedgekeurd. Punt 11. Voorstel tot het doen eer.er af- en overschrijving op de begrooting van den Schuttersraad a ƒ13.20, ter verhooging van de post voor vervol- gingskosten. Goedgekeurd. Punt 12. Adres van den heer A. van Cappellen Jr.. kantoorbediende alhier, om te worden benoemd tot makelaar in mobilair en assurantiën. B. en W. adviseeren tot gunstige be schikking op dat verzoek. De Raad besluit dienovereenkomstig. Punt 13. Benoeming van een Lid der Commissie voor de loting der Schutterij. Benoemd wordt de heer Van Sty- rum, tot plaatsverv. lid de heer Klein. Punt 14. Rapport van den opzich ter over de gasverlichting over April. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Verworpen met 16 tegen 11 stem men wordt een motie van orde van den heer Prins om punt 18 (adres sen betreffende de gasquaestie) te doen voorgaan. Punt 15. Rapport der rechtsgeleer de Commissie over een aantal amen dementen voorgesteld op de artt. 120, 173, 182 en 190 der Algemeene Poli tieverordening. Na veel debat werd besloten tot vaststelling der volgende redactie van art. 120: Met boete van ten hoogste 25 wordt gestraft ieder die, zonder ver gunning van B. en W* eenige verza meling van mest, secreet- of ander vast of vloeibaar vuil, aanlegt of houdt. Wanneer de vergunning wordt ge- aagd onder voorwaarde dat de mest, met uitzondering van zon- en lagen, dagelijks wordt wegge haald, dan wordt deze vergunning indien daartegen overigens geen be zwaar bestaat, zonder nadere voor waarden verleend. Wordt vergunning gevraagd tot het bijeenverzamelen in bakken of putten, dan wordt als voorwaarde gesteld dat deze waterdicht zijn en voorzien van luiken of deksels, die behalve bij het vullen en ledigen gesloten moeten zijn. {De zitting duurt voort.) Stoomvaartbsrichten. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, passeerde Dinsdag 12 Juni, des voormiddags 10 uur, Lezard. Het stoomschip Soenda, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 12 Juni Point de Galle. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Donderdag 14 Juni 1894 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN, met welwillen de medewerking van den Heer L. APPY, Violoncellist te Amsterdam. PjRO GfRAMM1 iü 1. Concert Fantasie. A. Hesse. 2. Andante uit 't3e Con cert (Cello) Goltermann. 3. Méditation No. 2. A. Guilmant 4. Berceuse (Cello) Godard. 5. Hallelujah Handel. 6. Andante religioso (Fin.)A. Pester. CONCERT op Donderdag 14 Juni, des avonds 8 ure, te geven door de Napolitaansche Mandolinekapel onder leiding van den Maestro Signor MICHELE FASANO. PROGRAMMA. 1. Nuit d'amour (Sérénade) G. Wal ter. 2. Renato (Valse de Concert) Bellenghi. 3. Faust (Fantaisie) Gou nod. 4. Intermezzo Synfonico, Caval- leria Rusticana Mascagni. 5. Les De moiselles Viennoises Ziehrer. 6. Ave Maria Gounod. 7. Souvenir d'Haydn, Fantaisie pour violon, trans- crite pour mandoline par mr. Fasano. Leonard. 8. Ondes Marien ("Barcarolle) Bevallen: 11 Juni. J. T. Lin demanv. d. Linden z. 13. A. C. La- mersv. Lieshout d. Overleden: 12 Juni. F. J. van Haren 56 j. Hondesteeg. Verkiezing Tweede Earner. Eist. HerstemmingMr. W. van Bas ten Batenburg r.k. met 1389 st. en E. D. De Meester met 1057 stemmen. Geldig 2808 st. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 9 Juni. W. C. B. Wintgens en L. M. Kaiff, Batavia. 12. E. O. Dresden en F. R. Jacobson, Amst. - J. Kalff Jr. en E. A. van Goudoever, Utrecht. B e v a 1 i e n 9 Juni. J. Langereis —Zwart d., den Haag. 10. Baronesse Van Ittersumbaronesse Bentinek, levenl. d., Malang. - A. M. de Vries Boersma z., Zalt-Bommel. - Th. Har- togKonijn z., Amst, 11. E. Lioni Goldschmidt z., Amst. 12. A.jCramer Van Blankensteijn 3 d's (waarvan 1 reeds overleden), Amst. Overleden: 1 Mei. Wed. C. E. v. GelderVan Meeteren 55 j., Amers foort. 9 Juni. A. A. Gomarus jd. 75 j., Zwolle. 10. W. Ezerman jm. 17 j., den Haag. - J. ter Bruggen, Amst. 11. M. OomsVan Baaten 72 j., den Haag. - Jongste kind van F. v. Rijc- kevorsel, Berlikum. - A. Schurinkjd. 57 j., Steenwijk. - J. G. Blaauw71j., Noordwijk-Binnen. - C. K. Hakkert Van Tiflelen (14 j., Deil. NATIONALE MILITIE Onderzoek over verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, geven bij deze kennis aan de milicien-verlofgangers dezer gemeente: Naam LichtingKorps David Bremer, 1888 4e reg. in£ Meindert Ineke, 1889 4e Johannes Jacobus Waaning, 1889 4e Carel Louis Hen- drikussen, 1891 7e dat het nader onderzoek over hen zal plaats hebben op den Doelen alhier, op Donderdag, den 5en Juli 1894, des voormiddags ten 11 uur, met last op gemelden tijd en de aangewezen plaats tegenwoordig te zijn, gekleed in uni form en voorzien van de verdere eding- en uitrustingstukken, hun bij vertrek met verlof medegegeven, benevens van het zakboekje en den verlofpas. Aan Qeabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juff. v. d. huish. genegen rn. schoolg. kind om te g. en zoo nood. in netten wink, te help 2, Deg. juff. R. K. 8540 j., in kl. fam. hot teg. Juli volk. op hoogte v. alle hotel-werkz. m goede ref. 8. Bekw. mod in fijne zaak grond. bek. met garn. v. dameshoed. 4. Reiz. teg. vast sal, en reiek. ten kant. v van ouda in Z. H. gevest, distill, m. uitgebr. cliënt, in geheel land. 5. Act. jong au terst- v. hotel le rang goed schr. en lek. m. mod. tal. i-e bed. bij a^ent in porc-1 en speelg. v. h. bezoek, v. sfe&dsci'erit. sal. f400 a f500 mét kenn. v. art. daid. ref. en opz, 7- Net jonzra. als buffetb. 1 Juti sal f 20 p nd. m kost eo inwon. 8 Jpz ebt. op fabr. te Helmond spoed, gced schr. en rek. volt. o'g. MARK TNIEUWS. Haarlem, 13 Juni. Aangevoerd en verkocht 73 stapels uitmakende 9349 kazen, weg. 17942 Kg. Laagste prijs f 0,Hoogste prijs f 27.per 50 Kg. Haarlem, 13 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 28 schapen f23, a 17,76 lammeren f 12,a 6,,5 paard f 0,afO,12 koeien f220 a f120, 45 nuchtere kalveren f 12,a 7,0 graskalveren f 0.a 0.1 pink f66,a 0,0 vette kalveren a 0.12 biggen f13,a flO, Amsterdam13 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f2,50 a 3,10, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers f 1,40 a 1,50, Zeeuwsche Spnische Jammen f 2,75 a 3,10, dito Flakkeesche f 1,90 a 2,20, Geldersche blauwe f0,a 0,Katwijker Zand f 6,a 6,50 Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f4,80 a 5,40 dito blauwe f0,a 0,alles per J.1. Alkmaar, 4 Juni. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 4 koeien f160 a 220, 192 vette kalveren f35 a 90, 25 nuchtere dito f 6,a 16,0 vette schapen fa 56 magere varkens f16 a 19, Opaarden fa alles per stuk, 125 vette varkens 38 a 46 lets, per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3