DE JACHT OF EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang; Vrijdag 15 Juni 1894. No. 3358. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUW 8. Arroiidissements-Rechtbaiik „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. FEUILLET ON HAARLEM'S DA Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau.' Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce., Parijs 31 bij Faubourg Montmartre: Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraad8ver8lagvan 13 Juni Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever Haarlem14 Juni 1894. Partiouliere Arbeidsraad. In de jl. Maandagavond gehouden vergadering van den Particulieren Arbeidsraad, werd na een ruime ge- dachtenwisselingmet algemeene stem men de wenschelijkheid uitgesproken een adres te richten aan den Ge meenteraad, om bij aanbestedingen van gemeentewege een minimum arbeidsloon en maximum werktijd te bepalen, en in de bestekken op te nemen. Ten dien einde werd door den .voorzitter een commissie van drie •leden benoemd om een concept-adres op te maken, hetgeen dan in de eerst volgende vergadering aan de goed keuring der leden zal worden onder worpen om daarna te worden vast gesteld. ^De statuten en reglement waren gereed gekomen en zullen toegezon den worden aan de aangesloten ver- eenigingen terwijl exemplaren voor belangstellenden verkrijgbaar worden "bij den secretaris. Arbeidsraad. De Arbeidsraad voor de bouw- en aanverwante vakken te Haarlem heeft ten doel bevorderlijk te zijn aan de goede verstandhouding onderling van al diegenen, die aldaar en in de aan grenzende Gemeenten in de bouw en aanverwante vakken werkzaam zijn en tracht geschillen tusschen hen te voorkomen en op vreedzame wijze te vereffenen. Hij houdt een wakend oog op den stand van de werkzaamheden en tracht door alle geoorloofde en hem geschikt voorkomende middelen vraag enA aanbod in evenwicht te houden en de belangen van hen, die de vak ken beoefenen en daarin werkzaam zijn, te bevorderen. Eenmaal 'sjaars in de algemeene vergadering geeft hij een verslag van zijne verrichtingen aan contribuee- rende Vereenigingen. Alle binnen den werkkring van den Raad woonachtige personen die een tot het bouwvak behoorend bedrijf uitoefenen ol daarin werkzaam zijn, kunnen zich tot den Raad wen den met nauwkeurige schriftelijke opgaven bij belangrijk verschil, (het werk betreffende) tusschen architec ten en werkbazen of aannemers ol tusschen aannemers en werkbazen onderling omtrent inschrijvingen naar- en aanneming of uitvoering van wer ken, ingeval van verschil tusschen aannemers ol werkbazen en werklie den inzake het loon, wijze van wer ken, inrichting van werkplaatsen en dergelijke, en eindelijk over vragen en mebedeelingen, die geacht worden tot zijnen werkkring te behooren. De Raad vergadert minstens een maal 'smaands. Voor het onderzoek van aanhangig gemaakte zaken kun nen de daarbij betrokken personen worden uitgenoodigd schriftelijke ol mondelinge inlichtingen te ver strekken. Vroeger meldden wij reeds de namen der tien vereenigingen, die deze Raad hebben opgericht. De Raad moet bestaan uit twaalf leden, allen tot de bouw- en aanver wante vakken behoorende en samen gesteld zijn uit twee architecten, vier aannemers of werkbazen en zes werk lieden, allen benoemd door bovenge noemde vereenigingen. Een patroon of werkman is niet benoembaar tot lid van den Raad, indien de werkman van den patroon of de patroon van den werkman reeds tol lid van den Raad is verkozen. Tot lid van den Road zijn alleen verkiesbaar zij, die minstens twee achtereenvolgende jaren in een der voornoemde categoriën van de vakken to Haarlem zijn werkzaam geweest, Nederlanders zijn, in het volle genot der burgerrechten en den leeftijd!van vijfentwintig jaar bereikt hebben. Onderbazen of vertegenwoordigers van architecten, werkbazen of aannemers kunnen niet als werkman gekozen worden. De leden van den Arbeidsraad zijn verplicht tot geheimhouding totdat de Raai zelf openbaarheid geett. In de zitting van den Raad van Woensdag kwamen de navolgende stukken in: Van het bestuur der Vereeniging tot bevordering der Koepokinenting Haarlem en Omsteken het verslagen de rekening over 1893 van het Parc- Vaccinogène. Gesteld is in handen der commis sie voor pensioenen Een verzoekschrift van den direc teur van Stads Armen- en Zieken huis, om meerdere zekerheid, dat hij bij eventueeel ontslag in het genot van pensioen zal kunnen worden ge steld. Ten geschenke ontvangen van den heer J. H. Krelage een album, bevattende een tiental p'noto- graphieën, en catalogus, vervaardigd bij de gelegenheid van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan de inrichting der firma E. H. Krelage en Zoon, op 7 April jl. van den heer jnr. mr. J. W. M. Scho- rer een exemplaar van de door schen ker bewerkte uitgave „Zeeweringen en Waterschappen in Noord-Holland, door mr. G. de Vries Az." Aan de schenkers is dank betuigd. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. een brief van rouwbeklag is gezonden aan de weduwe van den op 3 Juni jl. overleden directeur der Hoogere Burgerschool tot opleiding voor handel en nijverheid alhier, den heer J. U. Pruim. Zitting van Donderdag 14 Juni. Dirk Bakker, omtrent 35 jaar oud, landbouwer te Haarlemmermeer, kwam op den 14den Juni 1893, dus precies een jaar geleden, met een twee- wieligen wagen waarvoor een paard gespannen was, zoo onbesuisd en wild op de Oude Gracht aanrijden, dat hij ter hoogte van de Schachel- straat een driejarig kind, Hendrina van Roon, overreed, hetzij door zijn paard of door de wielen van zijn wagen. Het kind werd ernstig gekwetst. Het neusbeen was gebroken, een der neus vleugels en de bovenlip waren inge scheurd terwijl de neus zelve was in gezakt en het harde gedeelte ervan gekneusd. Het arme kind werd er dan ook ernstig ziek van en zal voor het gansche leven misvormd blijven. De smid Petrus Braspenning heeft het ongeluk gezien niet alleen maar ook zien aankomen. Ongelukkig was hij te ver weg om het kind uit den weg, dien Bakker nam weg te halen en kon hij dus niets anders doen dan roepen. De boer hoorde dat, naar zijn zeggen althans, niet en dat kon ook wel waar zijn daar hij met lakens waardige onvoorzichtigheid gedurende den snellen rit met een ander zat te praten. Een jongen die het paard bij den teugel vatte, kreeg een striem met de zweep over de hand, hoewel Bakker beweert dat hij naar het paard sloeg. Tot zijne verdediging heelt de be klaagde den man die bij hem op den wagen zat, een landbouwer uit de Meer, laten dagvaarden. Deze ver klaart, dat noch hij noch Bakker het roepen heeft gehoord en dat Bakker het kind niet kon zien wel hij ge tuige, die op twee meter afstands nog heeft getracht het paard terug te hou den, maar vergeefs. Deze getuige be weert wel dat er niet hard gereden werd, maar het paard slechts liep in een middelmatigen draf. Natuurlijk denkt een boer uit de Meer anders over snel rijden, dan de andere ge tuigen die in een stad wonen. Voor de subs. off. v. jnst. mr. Van Outeren, requisitoir neemt, vraagt Z.E.A. of het feit niet is gebeurd op Maandag, hetgeen beklaagde toestem mend beantwoordt. ,U kwam dus van de markt," zegt mr. Van Outeren. Dat deze zaak niet eerder is be handeld komt doordat aanvankelijk Bakker schadevergoeding aan de ouders heeft willen verleenen, maar daarna stijfhoofdig is geworden en dat niet heeft gedaan. Spreker wijst er op, hoe de schuld van beklaagde al duidelijk blijkt uit de verklaring van den getuige A dé charge dat hij het kind vóór het rij tuig heeft ingezien, maar Bakker niet. Bakker, die bestuurder was van het voertuig, had het moeten zien. Het feit qualificeerende als het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, requireert spr. de veroordee ling van Bakker tot gevangenisstraf voor den tijd van 4 maanden. Uit eene verklaring van Bakker blijkt nog, dat Van Roon verlangde eene schadeloosstelling vantien gulden en dat Bakker maar vijf wilde geven. Het is inderdaad voor de publieke veiligheid nuttig, dat er eens een voorbeeld worde gesteld aan al die personen die gewoon zijn met vurige paardjes hard te rijden door de druk ste straten der stad. De rechtbank zal over 8 dagen uit spraak doen. In de zitting van heden werden nog de volgende vonnissen uitge sproken H. Van Riezen te Velsen terecht gestaan wegens verduistering van laarzen, werd vrijgesproken. De eisch was 6 weken. J. L. van der Weijden, te Heemstedewerd wegens mishan deling veroordeeld tot ƒ10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Jacobus Johannes Smit teSpaarn- dam ook wegens mishandeling, werd veroordeeld tot tl boete, subs. 3da gen hechtenis. Gisteren Woensdag zijn uit ver schillende wagens geplaatst aan de Kaasmarkt, terwijl aldaar markt werd gehouden, zes paardendekens ont vreemd als2 grijze, een groene, een geele en een donkerbruine Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 14 Juni hebben zich de volgende personen aangemeld 26 voor werkvrouw, 1 voor waseh- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 8 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 3 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stueadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 roor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. V eeverzekering. Te Mijdrecht iB eene onderlinge V eeverzekeringmaatschappij opgericht voor runderen boven li/3 jaar te ver zekeren voor f 100, ƒ125 of 150; bij natuurlijken dood wordt der waarde vergoed. Directeur is de heer J. F. Heuve- link aldaar. Diefstal van straatsteenen. Men meldt ons uit Halfweg Een bijzondere diefstal is aan den amsterdamschen straatweg gepleegd. Van een partij nieuwe straatsteenen, die aldaar ter bestrating lagen zijn er circa 1600 ontvreemd Expeditie naar Lombok. De Staatscourant van Woensdag be vat het volgende bericht: „Blijkens een heden bij het depar- Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK L De erfgenaam wordt weggeworpen. „Goede hemelEindelijk is het toch gekomen. Het spook van het bassin Timothy Titlow verhief zich op zijne ellebogen, en inwen dig bevende keek hij strak naar eene gedaante, die tusschen hem en den hemel verscheen. Eerst, een hoofd in eene groote kap gehuld. Daarna, schouders met een mantel bedekt. Vervolgens, de geheele gestalte van eene vrouw, die een pakje vasthield en tusschen Titlow stond en de breede schijf van de maan, die zeer laag stond. De positie waarin Titlow zich bevond, was verre van heil zaam voor zijne gezondheid. Ondanks den dauw had bij met rug op het gras gelegen. Ondanks ook alle theorieën over het ongezonde van koude wateroppervlakken des avonds, bevond Titlow zich op zijne gewone rustplaats het boveneinde van het groote water reservoir te Greenwood. De breede, gemetselde wanden verhieven zich als waren het muren van een fort, en op den groenen zoom daarvan was Titlow gewoon des avonds aanwezig te zijn. Met het voornemen om kwaad te doen? Neen; hij nooit! Titlow verzekerde steeds aan vrienden en vijanden dat hij „de eerlijkste kerel was, die op den aard bodem rondliep," welke verklaring tot dusverre nog nooit door iemand was weersproken. Titlow had zich evenwel met vreezen en beven naar deze plek begeven, want het gerucht liep, dat het spookte bij het reservoir te Greenwood. Hier was de plek geweest waar vier wegen elkaar ontmoetten, en in vroeger tijden had men daar eens eene vrouw begraven, die zelfmoord had gepleegd. Nu werd algemeen verondersteld, dat deze vrouw rondspookte om de plek, waar zij begraven lag, en Titlow had reeds lang verwacht haar eens te zien. En nu was het spook verschenen. Op zijn rug liggende, gelukkig, niet aan het spook den kende, was zijn oog gevallen op eene kleine, donkere scha duw aan den anderen kant van het bassin. Deze stak zwart af bij het nachtelijk hemelbauw en den zilverglans der maan en Timmy Titlow bemerkte eene vrouwelijke gestalte en zich op zijne ellebogen verheffende, staar-!e hij de verschijning verbijsterd aan. Gillen en schreeuwen zijn meestal dwaasheden, maar het zou van groote waarde zijn geweest indien Titlow zich juist op dat oogenblik aan zulk eene dwaasheid had bezondigd. Hij staarde en was sprakeloos. Dit was ook het geval met de verschijning aan den anderen kant van het reservoir. Daar Timmy Titlow een gezond verstand bezat, kwam het bij hem op, dat deze gestalte te forsch was voor eene spookverschijning, dat de kleuren te donker waren vooreen geest, dat er te veel menschelijks in deze gedaante lag, om een bovennatuurlijken indruk te geven. „Ik geloof, dat het eene vrouw is", zeide Timmy. „Wat komt zij hier doen? Niet voor iets goeds denk ik. Ik zal eens om oopen en haar den raad geven weg te gaan. Zou zij gekomen zijn om zelfmoord te plegen Goede HemelIn hot drinkwater voor LondenAls zij mij ziet, kan zij er dadelijk inspringen. Ik zal kruipen." Timmy wilde juist den langen weg door het vochtige gras gaan afleggen, toen eene kleinere, donkere schaduw zich achter de eerste vertoonde en terzelfder tijd hief de vrouw hare armen op met het pakje in de lucht. Titlow had nauwelijks gezien, dat dit pakje een klein kind was in nachtgewaad, of de vrouw slingerde het van zich weg, en met de tengere, hulpelooze armpjes uitgestrekt, door kliefde het als een witten meteoorsteen de lucht en verdween in het water. Onmiddellijk sprong Titlow op. Daar hij niet zwemmen kon, dreef zijn natuurlijk instinct hem er toe aan om naar het bureau van de reservoir-opzichters te snellen, dat zich in de onmiddellijke nabijheid bevond. Hij zag nog de gestalt e

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1