Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. KENNISGEVING. Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Stand, having van Spanjes rechten in Ma- rokkomaar zij zal overigens hande len naar het voorbeeld der andere mogendheden. Verscheidene mogend heden lieten reeds te Madrid verkla ren, dat zij met Spanje willen mede werken tot handhaving van het „status quo" in Marokko. DeSpaan- sche gezant te Tanger telegrafeerde aan zijne regeering, dat de nieuwe sultan beschikt over 15,000 getrouwe soldatenhij geniet ook den steun der ministers zijns vaders en der hovelingen, alsook den steun der kuststammen, maar de houding van het volk der grootere steden in het binnenland en de houding der pries ters is twijfelachtiger. Niettemin ge looft maarschalk Martinez Campos dat de nieuwe sultan zijn gezag ge makkelijk zal vestigen, wanneer Span je en de andere mogendheden hem dadelijk erkennen en steunen. De Correspondencia verneemt dat een ge deelte van het Marokkaansche leger de troonsverhefiing wenscht van den broeder des overleden sultans. Te Berlijn wint de meening veld, dat tot oplossing der moeilijkheden in Marokko weer eene internationale conferentie zal worden belegd. De Duitsche regeering heeft zich reeds bereid verklaard eene eventueele uit- noodiging tot het bewonen eener der gelijke conferentie aan te nemen. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze con ferentie dan te Madrid worden ge-» houden. De Duitsche regeering heeft beslo ten eenige oorlogsschepen naar Ma rokko te zenden, maar ophetoogen- blik zijn geen schepen ter beschik king. Zoodra mogelijk zal echter daar in worden voorzien. De nieuwe Sultan, Abdoel Azis, is aan het hoofd der troepen opgerukt naar Fez, de hoofdstad van Marok ko. In Bulgarije blijft alles rustig. Vorst Ferdinand heeft nu een decreet uitgevaardigd, waarbij hij, naar aanleiding van het aftreden van den minister-president Stambuloff, openlijk hulde brengt aan de „vele en gewichtige diensten", welke Stam buloff den lande heeft bewezen. De vorst betuigt den afgetreden staats man daarvoor zijn dank en verzekert, dat hij hem steeds dankbaar zal4blij- ven voor de bewezen diensten. De voorgenomen reis van den Egyp- tischen Khedive naar Parijs en Lon den zal waarschijnlijk niet plaats hebben daar zijn staatkundige voogd, de Sultan van Turkije, er niet mee ingenomen schijnt te zijn. Later zal de Khedive misschien Zwitserland en Konstantinopel bezoeken. Vreemdelingen. Gewoonlijk meent men dat in ons land een zeer groot aantal vreemde lingen wonen, vooral Duitschers. Dit is ook zoo. De volkstelling van 1889 leerde dat in ons land op 31 Dec. van dat jaar, behalve 27006 Neder landers in den vreemde geboren (waar onder ook genaturaliseerde vreemde lingen) waren28767 Duitschers, 13697 Belgen, 1389 Engelschen en Ie ren en 5081 die in andere landen waren geboren. Verraseend echter is het groot aan tal in Nederland geborenendie blij kens de pas bekend gemaakte cij fers der volkstelling op 1 Dec. 1890 in het Duitsche rijk gehouden, al daar zich bevonden. Hun getal was niet minder dan 56169, en dit getal komt 'teerst na de Oostenrijkers (196293); eerst in de derde plaats ko men 41105 Zwitsers, 32022 Franschen, 23317 Denen, 175 tO N.-Amerikanen, 15534 Engelschen en Ieren, 12966 Italianen, 12505 Luxemburgers en 12216 Zweden enz. Eindelijk o. a 310 die in China en 252 die in Japan ge boren waren. In het geheel 508595. Van de 56169 in Nederland gebore nen behoorden nog 37055 tot de Ne- derlandsche nationaliteit. Dit getal komt in de derde plaats daar onder de in Zwitserland geborenen 40027 waren, die Zwitsers gebleven zijn. Eene aanranding te Ant werpen. De Koophandel van Antwerpen meldt in zijn nummer van Dinsdag Dezen nacht, rond 3 ure, was een matroos van 21 jaar, geboren te Rot terdam, te Borgerhout, zijwsfc weg kwijt geraakt, hij wist niet meer hoe aan de dokken te komen. In de Appelstraat ontmoette hij drie kerels, uit den" omtrek van den Steenmolen. Hij vroeg hun naar den weg, maar inplaats van hem dien aan te duiden, brachten zij hem in een [afgelegen straat, waar zij den jongeling te lijf gingen om hem te bestelen. De matroos verweerde zich zoo goed het kon, maar dewijl hij overmand was, trok hij, op een oogenblik dat zijne hand vrij was, zijn mes uit en gaf een zijner aanvallers er eene diepe snede mede over den rechter bil. De gekwetste slaakte eenen kreet en viel ten gronde. Zijne makkers namen daarop ijlings de vlucht en lieten hunnen gekwets ten handlanger liggen. Eenige personen waren toegesneld om den gekwetste ter hulp te ko men, doch deze had zoo gebloed dat hij weldra den geest gaf. Er was eene groote ader in het been door- gosneden. Intusschen was de matroos naar het polïtieburcel te Borgerhout ge- paan waar hij zijn wedervaren ging verhalen. De aanslagen te Luik. Nog steeds zoekt de Belgische po litie te vergeefs naar den Russischen anarchist Von Sternberg, den hoofd aanlegger der jongste dynamiet-aan- slagen te Luik. Nu weer wordt uit Brugge gemeld, dat daar iemand in hechtenis is genomen, dien men voor den Rus houdt. Tot dusver echter is dit gerucht nor niet bevestigd. Nu wordt ook door de familie van baron Von Sternberg beweerd, dat de echte Von Sternberg zich in Spanje bevindt en gedurende twee jaren dat land niet heeft verlaten. Baron Ernst von Ungern-Sternberg, dien de politie zocht, woont te Gibraltar,, waar hij werkzaam is bij bet Russische con sulaat. De familie Von Sternberg be weert daarom, dat de anarchist, die zich te Luik voor den Russischen ba ron Von Sternberg heeft uitgegeven, zich op de een of andere wijze in het bezit van diens papieren moet ge steld hebben. In elk geval houdt de familie vol, dat de echte baron Ernst von Un gern Sternberg geheel onschuldig is aan de Luiksche misdaden. In hoe ver deze bewering juist is en men in dit geval met een pseudo-Von Stern berg te doen heeft, is natuurlijk moeilijk uit te maken. Voorloopig houdt de politie zich aan het signa lement van den pseudo-baron, die te Luik de bekende misdaden pleegde maar d t volgens de familie niet de gelijkenis vertoont met den echten baron Ernst van Ungern-Sternberg, die te Gibraltar woont. Zware mishandeling met dood elij ken afloop. Voor het „police-court" in Bow- street, te Londen, stond Zaterdag te recht Hermann Spree, gezagvoerder van de Duitsche bark „Paul Isenberg", beklaagd van moord, op zee. Hij zou nl. een zijner matrozen, Karl Peter sen, die als een ervaren zeeman be kend stond, op reis van San-Francisco naar Londen aan een mast hebben ge bonden en hem letterlijk hebben doodgeranseld. Een ander matroos op de bark, Debardt, verklaarde als getuige, dat de kapitein, Petersen van zijne brits had gehaald, om op het dek dienst te doen, en hier zou Petersen door hem zijn geslagen. Petersen riep „Laat het, ik kan niet opstaan, waarop de kapitein 2 man last gaf den man voor den mast te brengen. Wat daar op volgde, zag deze getuige niet, wel echter hoorde hij opnieuw slaan en hoorde hij den ongelukkige minstens 2 uur lang schreeuwen. Toen daarop de getuige op dek moest komen, zag hij Petersen hoog aan den bezaansmast hangen. Hij verzocht om water, en een scheeps jongen wilde hem dit geven, doch Spree verbood het hem, en toen het Petersen gelukte zich een weinig langs den mast naar beneden te doen zak ken, stormde Spree op hem los, sloeg hem met een touw en met de vuist en trok hem opnieuw naar boven, tot hij weer aan den top te bengelen hing. Toen verstomden de klachten van den mishandelde, zijn hootd hing opzij, en eerst toen liet Spree het lichaam zakken met de woorden „Wat, ben je er al om 1 oud?" Men bracht Petersen naar beneden en trachtte bij hem de levensgeesten, weder op te wekken, maar tevergeefs. Den anderen morgen werd het lijk in zee nedergelaten. Peter Falder, een andere getuige die als scheepsjongen op de bark „Paul Isenberg" werkzaam was, ver klaarde dat de verslagene op den morgen van den dag, waarop de mishandeling plaats had, zich onwel gevoeld haddesniettemin werd hij, slechts schamel gekleed, aan het werk gezet. De kapitein beval hem een kaak te eten, of hij zou hem zoo lang slaan tot hij gehoorzaamde. Dan werd Petersen geranseld tot hij liggen bleef, toen hij op het bevel om op te staan, antwoordde dat hij dit niet kon, werd een touw om zijn lichaam geslagen en werd hij zoo' aan den mast vastgebonden. Andere matrozen der bark ver klaarden dat Petersen zoo 7 uren lang gehangen had. Bij de pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, bleek het lijk vol zwarte en blauwe striemen en het ééne oog ge kwetst. Het onderzoek wordt voortge zet. Generaal Booth's plannen. Generaal Booth kan voor zijn plan tot redding van het donkerste En geland nog op de steun van duizen den en onder hen van de eersten uit Engeland rekenen. In eene talrijke vergadering verdedigde hij Maandag avond nog eens zijn bekend plan. Mannen als graaf Spencer, lord Ro- sebery, Balfour hadden brieven van adhaesie gezonden en mannen en vrouwen van aanzien en verdienste toonden met hunne tegenwoordig heid hunne instemming met des ge neraals edelmoedig streven. In eene lange rede zette generaal Booth uit een, wat hij beoogde en wat hij reeds gedaan had, en kon daarbij wijzen op een onschatbaar goed, dat hij dui zenden aan lijf en ziel gedaan had. En dat was aan menschen geweest, die op andere wijze niet bereikt en niet geholpen konden worden gelijk lord Brassey nog opmerkte. De Hamburgsche valsche munters. Toen drie jaren gebeden aan vele banken groote hoeveelheden valsche Amerikaansche en Engelsche bank biljetten ontvangen waren, werden 4 detectives met de opsporing der vervaardigers belast. In Juli 1892 hadden zij een samenkomst te Lon den, van waar zij naar de Kaapkolo nie vertrokken, waar juist voor 20,000 aan valsche biljetten uitge geven waren. Hun navorschingen al daar werden niet met succes bekroond. Daar enkele sporen in de richting van Australië liepen, begaven de hee- ren zich daarheen. Ook hier ontdek ten zij niets en in Februari 1893 kwa men zij te Londen terug. In Augus tus van het vorige jaar kwam hun ter oore, dat te Hamburg groote hoe- \eelheden valsch Amerikaansch en Engelsch geld in omloop waren ge bracht. Zij begonnen een onderzoek, dat echter drie weken later gestaakt werd zonder iets opgeleverd te heb ben. De commissaris van politie te Hamburg zette de nasporingen in het geheim voort en kreeg verden king op den eigenaar van eene druk kerij in de Osterstrasse, waar hij op het onverwachtst huiszoeking deed. Niet alleen vond hij hier een groot aantal valsche biljetten, maar ook kleuren, persen, papier en allerlei voorwerpen, die bij de vervaardiging der biljetten gebruikt waren. Het ge volg van deze ontdekking is onzen lezers bekend drie personen werden gevangen genomen en de politie zoekt ijverig naar hun medeplichtigen. De Russaika. Maandag is uit Reval een kleine vloot vertrokken die den verloren Russischen pantser-monitor Russaika gaat opsporen, welke 9 maanden ge leden met man en muis in de golt van Finland verging. Het eskader wordt geleid door een groot schip, dat van alle soorten van reddingstoe stellen voorzien en bemand is met 105 zeelieden, 3 officieren en 70 dui kers. Het schip neemt een ballon captif mee om daarmede een groot deel der zee tegelijk te kunnen verkennen. Dit schip wordt vergezeld door 12 sloepen, 2 torpedobooten en 2 stoom- booten. Het onderzoek zal zoo noodig 3 maanden duren. Lage temperatuur. Te Pontarlier, in het Fransche de partement Doubs, is sneeuw gevallen. Ook te Bonneville (Savoye) heeft het gesneeuwd. De temperatuur is daar zóo laag, dat de oogst groot gevaar loopt te mislukken. Aardbeving in Spanje' Uit Madrid wordt gemeld, dat te Grenada, Almeria, Cadiz en in de om liggende districten hevige aardschok ken zijn gevoeld. De schokken waren zoo hevig, dat in een der dorpen bij Grenada eene kerk en de daaraan be lendende school, benevens eenige hui zen instortten. Hoeveel personen door deze ramp het leven verloren, is nog niet bekend, maar het is zeker, dat ook deze aardbeving weer vele offers eischte. De pest te Hongkong. Eene dépêche uit Hongkong meldt, dat Dinsdag 86 personen aan de pest zijn overleden. Negen Engelsche sol daten zijn aangetast. De Chineezen verlaten bij voortduring de stadde meesten gaan naar Canton. Een Chi- neesche kanonneerboot is behulp zaam in het vervoeren der zieken naar de Chineesche kust. Veroordeeling van Plira Yot. De mandarijn Phra-Yot is Woens dag te Bangkok wegens moord op den Franschen inspecteur Grosgurin en brandstichting, tot twintig jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hij zai die straf daar ondergaan, onder toezicht van den Franschen gezant. §j Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Waarde Heer Redacteur! Het zal mij aangenaam zijn, indien u onderstaande regelen in uw blad wil plaatsen. Zeker zal menigeen aangenaam ver rast zijn bij de ontvangst van het dwangbevel in zake de nog achter stallige faecaliënbelasting. Dat er velen met mij zullen zijn, welke maar niet zoo aanstonds het gevorderde bedrag zullen voldoen, betwijfel ik geen oogenblik. Even als bij het begin dezer kwestie betwist ik nog steeds de geldigheid der vordering op deze wijze, al is deze, zooals men zegt, koninklijk goedgekeurd. Het gaat niet op iemand een nota thuis te zenden voor bewezen diensten, welke diensten niet door dien persoon zijn aange vraagd. En toch is dit het geval met dezen aanslag, als men het biljet goed inziet. Het is niets meer dan een nota. Op deze wijze zou men elkeen wel eene rekening kunnen thuis zen den, zonder dat men iets besteld heeft. Eene belasting, ingericht als deze, moest wel tegenwerking ondervinden. Alle eigenaars van perceelen, de kleinste niet uitgezonderd, wier fae- caliën uitliepen in de stadsriolen moesten betalen 4.perceelen aan den waterkant gelegen 3,50; alzoo Spaarne, Singels, Nieuwe Gracht, Schotersingel enz. waar een aantal gegoede ingezetenen wonen, betaalt men nog niet zooveel als Minnebroe- dersteeg. Prachtige verhouding; tal van eigenaars der perceelen hebben daarop besloten het tonnenstelsel in te voeren a ƒ1,per jaar; dat dit eene winstgevende zaak voor de ge meente is kan ik nog niet inzien, als men de kosten der gemeentereiniging nagaat. Het zou onbillijk zijn den een te laten betalen en den ander vrij te laten, dit stem ik gaarne toe. Of men moet de gestorte gelden teruggeven öf de onwilligen tot betalen nood zaken. Zou het in dit geval niet wij zer zijn de betaalde gelden terug te geven al zou daardoor het pres tige van den Raad daaronder wat te lijden hebben. Menige onaangenaam heid zal daardoor worden voorkomen en degene welke betaald heeft, zal er niet op tegen hebben. Zooals de aanslagen zijn ingericht, is, ook volgens het oordeel van des kundigen, het bedrag niet invorder baar, daargelaten nog dat een aantal perceelen aangeslagen zijn voor 4, welke een beerput achter hunne wo ning hebben; men heeft maar in den blinde aangeslagen. Dat de Raad zelf wel inziet dat de vordering nog al op losse schroeven staat, bewijst wel, dat zij nu al 2Vs jaar op de voldoening der nota ge wacht heeft. Volgens bericht in de couranten had de rechtskundige commissie in den Raad geadviseerdtot het zenden van een dwangbevel, en bij weigering, een garnisair. Blijkbaar is men weer van opinie veranderd, want nu wordt bedreigd met inbeslagneming. Het beste zal zijn zulks maar gerust af te wachten. Bevreemdend is het dat men in deze zaak niets meer ver neemt van de Vereeniging van In- dustrieelen welke zich vroeger hier voor zoo geïnteresseerd heeft. Zou het niet wenschelijk zijn dat van deze vereeniging eene oproeping van be langhebbenden werd gedaan, om in geval van nood, voor gezamenlijke rekening de vordering der gemeente te betwisten; voorzeker zal menigeen hieraan willen deelnemen; de kosten kunnen dan niet hoog zijn; of mis schien Is er ook wel iemand die daar toe het initiatief wil nemen. Het is tegenwoordig de tijd niet om elke vordering, welke de gemeente op de schouders der belasting-plich- tigen legt, zoo maar goedschiks te voldoen, en vooral als men nagaat hoe met de belastingpenningen wordt omgesprongen, getuigen de laatste douceurtjes welke aan een paar ge meente-ambtenaren gegeven zijn. Mau soleum ƒ500; Avant-project Water leiding ƒ1000; beide ambtenaren zijn toch in dienst der gemeente en wor den hiervoor reeds gesalariëerd. Eerst daags zal men het nu zeker weer hebben met de stads-apotheek, waar voor men zich ook al weer 4000 ver rekend heeft. De kas der gemeente is wel ledig, maar op een f1500 ziet men niet; niemand der raadsleden maakt hierop eenige aanmerking; de burgerij is er immers goed voor. Ik hoop dat er velen met mij zul len zijn, welke op üet dwangbevel, de penningen niet zullen voldoen. Voor de verleende plaatsruimte zeg ik u hartelijk dank. Iemand die wel toil betalenmits de vordering goed is. Haarlem13 Juni 1894. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 7 Juni jl. aan J. A. Bentinck vergunning is verleend tot oprichting van eene fabriek van minerale wateren in het perceel aan het Klein Heiligland 39. Aanbesteding. Voor de heden door den architect S. J. W. Mons gehouden aanbeste ding van het bouwen van een woning met bovenwoning aan de Pieter Kies- straat alhier zijn ingeleverd 10 bil jetten. Het laagste was van Möhrin- ger en Smink voor 4780. VARIA. Zoo en hoe heet je vroeg de commissaris van politie. Jensing. En je voornaam Jan. En je woont Bij mijn broer. En je broer woont? Bij mij. Dat spreekt en je woont beiden Samen. Een definitie. Sergeant. Wat is je hoofd Recruut. Het hoofd is een knob bel vormig uitsteeksel, dat dient om het opzetten van den schako moge lijk te maken, en het opschuiven van den halsdas te beletten. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 13 Juni. F. Koop man en J. P. Smelting, denHiag. Bevallen: 11 Juni. J. A.Kroon Sneltjes d., Hoorn. - Mevr. Van BosseNoorduijn d., Nijmegen. 12. A. M. C. NeelmeijerBohlen z, Apel doorn. - B. ReijndersVan Munster z., Amst. 13. E. S. H. Dalloyaux De Groot z., Amst. - D'Hangest ba ronesse d'Yvoy van Mijdrechtgra vin Van Limburg Stirum levenl. z., Ruurloo. Overleden: 9 Juni. Jkv.A. Lo pes Suasso, Amst. 10. Z. van der Vegte 91 j., Amst. - Wed. E. M. J. van VeenVel 51 j., Amst. - H. A. Pohlmeijer 71 j., Amst. 11. H. Kievit 57 j., Deventer. 12. C. Honig Jansz. 76 j., Zaandijk. - Wed. N. Gorter De Wit 91 j., Wormerveer. Stoomvaartbarichtan. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 13 Juni aldaar. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 13 Juni van Amsterd. naar Batavia. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., vertrok 13 Juni v. Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Soerabaja, van Rot terdam naar Java, vertrok 12 Juni van Southampton. Het stoomschip Lawoe, van Rotter dam naar Java, vertrok 13 Juni van Portsaid. Het stoomschip Merapi} van Java naar Rotterdam, arriveerde 13 Juni te Suez. Het stoomschip Prinses Sophie, ver trok 13 Juni van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amst., arriveerde 13 Juni te Suez. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, arriv. 13 Juni te Genua. Getrouwd: li Mei. W. K. L. Scheepens en D. G. Sanders. Bevallen: 12 Juni. S. Mertens Blommaert z. - D. Hoester Mets z. - J. M. Neumanv. d. Hoff d. - IJ. VisserAlkema z. - M. J. B. C. BosseGeijer. 13. F. BaaijJasperse d. - H. Warmerdamv. Gastelen z. - J. C. KuipersWijnsouw z. - C. W. BrakelTit z. Overleden: 12 Juni. P. Wil- lemse 3 j. d. Oliesl.laan. - J. Born 4 j. z. Rozenpr.straat. MARK TNIEUWS. Amsterdam, 13 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescne Franeker Jammen f2,50 a 3,10, dito Hambur gers f 0,a 0,dito Zaaiers fl,40 a 1,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,75 a 3,10, dito Flakkeesche fl,90 a 2,20, Geldersche blauwe f0,a 0,Katwijker Zand f6,[a 6,50 Noord wij ker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f4,80 a 5,40 dito blauwe f0,a 0,alles per -lLgggj

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3