NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Tweede-Meid. lie Jaargang Maandag 18 Juni 1894. No. 3360. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND, 11de Muziekuilvsering in den Hout. Sscieteit „TROD MOET BUJCKEN.' Rechtszaken. Burgerlijke Stand. TE HUUR: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem16 Juni 1894. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid is de verzameling plaatwerken betrekking hebbende op de oude Egyptische bouwkunst, aangevuld met eenige afbeeldingen der Oud- Griekscbe bouwkunst. Een vergelijking der beide stijlin richtingen geven den aanschouwer een duidelijk beeld van de eigenaar dige bijzonderheden waardoor zij zich onderscheiden. Des Zondags is de toegang jvrij. Vrijdagavond ontsliep te dezer stede, le heer A. H. Poortman, eigenaar en ondernemer van het verkooplokaal „de Gouden Leeuw" in de Zijlstraat alhier en sinds 1868, dns ruim 25 jaren ma kelaar te dezer stede. Door ijver en energie heeft de ontslapene zich in zijn loopbaan onderscheiden, hij toch be gon op 12jarigen leeftijd als procu reursklerk. Eene ongeneeslijke kwaal was de oorzaak van zijn dood op even 51 jarigen leeftijd. Julia Cuijpers, Dinsdag a.s. treedt Mej. Cuijpers weder in onzen schouwburg op, dit maal in het drama „Martelares". Het succes dat zij nu reeds eenige malen heelt behaald, ontslaat ons van alle verdere aanbeveling en wij willen dan ook volstaan met te ver wijzen naar de achterstaande adver- entie. „Bekende Stadgenooten" met levens schets, worden opgenomen. Men doet ona opmerken, dat in het ingezonden stuk in de Vrijdag- sche Courant, een onjuistheid voor komt die herstel vereischt. Aan den gemeente-architect is n.l. niet (zooals in gezegd stuk wordt medegedeeld) eene gratificatie verleend voor den bonw van het mausoleum. De onjuistheid is, ons ontgaan, am ders zonden wij er natuurlijk voor de plaatsing den inzender op attent hebben gemaakt. Valsch geld. Door de politie alhier zij weder twee valsche guldens in besla geno men beiden voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1863. Begin van Brand, Vrijdagavond te ruim 9 ure heeft een begin van brand plaats gehad in den winkel van de heeren Gebroeders Vermeulen aan de Barteljorisstsaat, ontstaan in een papiérmand, staande onder een rek met jassen en reisde kens, die spoedig vlam hadden gevat. De brand werd gelukkig spoedig ont dekt en is door de rechercheurs Ver kerk en Van Halst met behulp van eenige voorbijgangers gebluscht. Ver schillende artikelen zijn verbrand en beschadigd maar alles is verzekerd. De firma Wed. B. Tbieman in de Koningstraat, [welke op het gebied van paraplnien,parasols enz. zich reeds sedert jaren bekendheid in de stad heeft verworven, zal tegenover haar magazijn in manufacturen hedenavond in perceel Koningstraat 7 een winkel openen, speciaal voor den verkoop van parapluien, parasols en wandel- Btokken. De twee fraaie, engelsche étalage- kasten zullen ongetwijfeld wel de aan dacht trekken, vooral de eene, waarin talrijke parasols, in groote verschei denheid van lichte kleuren, die dus een dankbaar ets lage-artikel vormen, lijn uitgestald. Waar wij hier den vrensch uitspreken, dat de firma Wed. B. Thieman in haar nieuw magazijn een grooten aftrek van genoemde arti kelen mag hebben, hopen wij voor het oogenblik, dat dit den eersten hid meer speciaal bet geval moge zijn met bare parasols, als een teeken dat het minder fraaie weer van den laai den tijd voor zomerweer vol helde ren zonneschijn zal plaats maten. Onnoodig is het bijna nog te zeggen, dat het magazijn zeer ruim is gesor teerd en de prijzen billijk zijn. 11 Thurmelin. fcHet middel tegen ongedierte „Thur melin" dat in weinige jaren zeer be kend is geworden, heeft ook hier in gang gevonden. Thurmelin is eene zekere beschutting tegen de veelvoe- tige plaaggeesten der menschen, als Wandluizen, keukentorren, kakkerlak ken, vliegen, vlooien, motten enz. Wc.ar Thurmelin verkrijgbaar is, wordt aangegeven in de in dit nummer voorkomende advertentie. In „Maison Hals" Kruisweg 45 worden geëxposeerd: T»Een rustig plekje", schilderij van Nacht'weh, twee etsen van Graadt van Roggen, en een fantasieschotel. Verder zijn ter expositie ontvangen twoe schilderijen van mej. E. Brandt. In het volgend nummer van deze courant z. 1 het vierde portret van Wegwijzers. De Yereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer, heelt een maatregel ge nomen die voorziet in een bepaald bestaande behoefte. Zij beeft namelijk op verschillende daartoe geschikte punten in en buiten de stad wegwij zers aangebracht en daarop de afstan den tot verschillende veelbezochte punten in kilometers aangewezen, met de vermelding dat men een kilometer aflegt in 10 minuten. Die wegwijzers zijn verdeeld in drie klassen. Die der eerste klasse bestaan uit een paal, waar bovenop een sier lijk raamwerk is bevestigd, terwijl de bordjes geplaatst zijn in de richting waarheen men heelt te gaan. Van deze soort staat er een aan de Dreel, aan den Zijl weg hoek Leidschevaart, een bij Wildhoef, een bij bet Raad huis van Overveen, een bij de Prot. kerk te Heemstede. Wegwijzers 2e kl. bestaande uit een bord aan een paal, vindt men op den hoek van Els woutshoek,aan het station OverveenBloemendaal, aan de Brou werskolk, aan den ingang der Span jaardslaan, op den hoek van den Aer- denhout en Zandvoortschen weg; weg wijzers 3e kl. borden die aan hoornen zijn gespijkerd, zijn aangebracht hij den ingang van het Bloemenda dsche bosch en bij de Koediefslaan. Wellicht zullen er, als dit noodig blijkt, later nog meer geplaatst wor den. Intusschen verdient het bestuur van verfraaiing dank voor den prak- tischen maatregel. Zitting van Zaterdag 16 Juni. Hoe iemand in een oogwenk zijn w iheele toekomst kan bederven, bewijst de terechtstelling van Johannes Thomas Heinsbergen. Deze man, die pas 23 jaar ond en bleekers- kneebt van beroep was, verdiende f2.25 's weeks behalve kost en inwo ning en kon als vrijgezel daarvan dan ook wel leven. Op zekeren dag stal bij uit een ge sloten kist eenige kleedingstukken - volgens zijn eigen verklaring omdat hij geen centen had voor jenever." Daarna ging hij aan het zwerven, kwam te Leiden, Rotterdam, Dord recht en werd eindelijk door de recht bank te 's-Gravenhage veroordeeld tot opzending jvoor een jaar naar de rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Den diefstal erkent hij nu, na in de instructie lang te hebben ontkend. De ambtenaar van het O. M. eischt zijne veroordeeling tot gevangenis straf van 4 maanden. De ambtshalve toegevoegde verdediger, Mr. C. Joh. Prins, pleitte clementie. De bekende Simon Bartholomeus Nanninga, die reeds herhaaldelijk door deze Rechtbank werd gestraft wegens diefstal en dierenmishande ling, stond nu weer terecht onder aanklachte, dat hij den 21e Mei j.l. een horloge heeft gestolen van den tapper en bloemist Gerrit Heems kerk, te Vogelenzang. Nanninga is in voorloopige hech tenis gebracht. Op den 21en Mei be gon Heemskerk in gezelschap van Nanninga reeds te een uur tappe rijen hier ter stede te bezoeken. Het duurde niet lang of het tweetal was dronkener werd gespeeld, men kreeg ruzie, raakte aan het vechten en des avonds was Heemskerk zijn horloge kwijt. Nanninga beweert met groote bru taliteit, dat hij van geen horloge weet, maar twee getuigen hebben hem hooren zeggen„ik heb het horloge van dien boer bekaand", wat zeggen wil gestolen. Bij een andere kennis vertelde hij eveneens zooals deze zich uitdrukt, de heele „avegasie." Loochenen baat hem dus niet en de ambtenaar van het O. M. requi- reert dan ook zijne veroordeeiing tot gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. De toegevoegde verdediger mr. Prins betwist het geleverde bewijs. Uitspraak op 20 Juni. Een bezwaarschrift. Bij de Tweede Kamer is volgens het Dagblad gisteren een bezwaar schrift ingediend tegen de geldigheid der verkiezing van den heer Pijnac- ker Hordijk. Het bedrag van den hooldelijken omslag in Haarlemmermeer, bedraagt' over 1894 f14000 zijnde f2000 hooger dan in 1893. Tot badmeester bij de badinrich ting van het Groote Badhuis te Zand- voort is benoemd de heer T. Keur aldaar. Inundatiewerken, De inundatie-werkzaamheden te Haarlemmermeer zijn binnen enkele dagen geëindigd. De dijk. ligt over eene lengte van ongeveer'13000 M. dwars door den polder, aan beide zijden begrensd door een kanaal be plant aan eene zijde met boomen. Ongeveer 4 jaar geleden is men met de werkzaamheden begonnen, wat den neringdoenden der gemeente veel voordeel heeft opgeleverd. Voor de welvaart der gemeente ware het wen- schelijk dat het Rijk spoedig tot de bouwing der iorten overging. Bij het begin der werkzaamheden wilde men de Meer versterken met politie. Het bleek spoedig onnoodig. Geen der politieagenten heeft bui tengewone diensten behoeven te doen. Tot roem der aannemers en van 't werkvolk kwamen nergens ongere geldheden voor. Kermis te IJmuiden. Door belanghebbeuden en belang stellenden is eene vergadering belegd, om de kermis, die afgeschaft is weer ingevoerd te krijgen. Zij zullen zich daartoe met een adres tot den gemeenteraad aldaar wenden. Zeevisscherij, Vrijdag kwamen te Zandvoort aan zeven Zandvoortsche bomschuiten. Besommingen f20 tot f35. De prij zen der yisch waren bakschol f 5.50, scharren f4.75 per mand, tong f 0.20 tot f0.80, griet f0.40 tot 11.60 en knorhanen f0.80 per stuk. Aan den grond geraakt, Bij den eersten tocht, die heden- mor-gen door de nieuwe boot van de maatschappij „Nederland" De Konin gin Regentes van Amsterdam werd gehouden, is zij nabij de Hembrug in het Noordzee-kanaal vastgeraakt. Als gasten bevonden zich tot IJmuiden aan boord de ministers. Niemand zal waarschijnlijk gedacht hebben, dat ons jong ministerie reeds zoo spoedig ,aan den grond zou zitten." De promotie-quaestie. Aangaande de vertraging, die de reeds lang verwachte promotie bij het hoofd wapen ondervindt, deelt men aan de Arnh. mede, dat alweder gemis aan overeenstemming tusschen de kroon en den minister van Oorlog de reden dier vertraging is. Niet alleen namelijk, dat de Re gentes ongenegen schijnt en volgens de Arnh. terecht den particulie ren secretaris te passeeren voor den majoorsrang, maar ook wenscht H. M. niet te treden in het voorstel, waarbij den kolonel Rooseboom van den generalen staf het bevel over een infanterie-regiment zal worden opge dragen. De Arnh. betreurt deze vertraging vooral om de subalterne officieren. Eene vechtpartij. Donderdagnacht had in de Her- derslaan te 's-Gravenhage eene ern stige vechtpartij plaats, waarbij drie politieagenten deerlijk mishandeld werden. Eenen politiebeambte werd een stuk van den vinger afgebeten hij moest zich in het ziekenhuis laten verbinden; een andere werd zoo he vig tegen het onderlijf geschopt dat hij, op het politiebureau gekomen, ineenzakte en per rijtuig huiswaarts moest gebracht worden. De belhamel werd door eene sterke politiemacht naar het commissariaat overgebracht. op Zondag 17 Juni des namiddags van 2X—4 uur,door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeesterden heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marche du Cortege Kriem. 2. Ouvert. Peter Sehmoll Weber. 3. Herzblattchen Mazurka Faust. 4. Ballet Coppelia. Delibee. 5. Ouverture Geralda Adam. 6. Loreley Paraphrase Nemabda. Geïnstrumenteerd door Kriens. 7. Pantaisie de l'opéia Le grand Mogol Audran. CONCERT op Zondag, des avonds te Ifi uur, te geven door het Stede lijk Muziekkorps onder directie van den Luiten.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marche de l'opéra „les Troyens h Carthago". Berlioz. 2. Ouvert. aus der Oper „Das Goldene Kreuz". Brüll. „Indigo Walzer" a. d. Oper. „Tausend und eine Nacht" Strauss. Czardas „Der Geist der Woiwoden" Ungari- sches BalletGrossmann Geïnstrumenteerd door Kriens. 5. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra FaustGounod- Coenen. 6. Ouvert. Tantalusqualen Suppè. 7. a. Einzug der Götter im W alhall a. d. drama „Das Rheingold" Wagner, b. Zwei Ungarische TanzeBrahms. Geïnstrumenteerd door Kriens. 8. a. Cavatina. Raff-Dunkler b. Aubade Printahmière Lacombe. Grande Fantaisie sur le Ballet „Exelsior" Marenco. Valsch geld. Te Zutfen is een persoon aange houden die valsche guldens trachtte te wisselen. Volgens de Utr. Ct. zijn er bevon den in omloop te zijn muntbiljetten van tien gulden die valsch zijn. Ze zijn nog van oude constructie en daaraan herkenbaar dat ze onder de datum 1892 de onderteekening voeren van den minister Godin de Beaufort, die op dat tijdstip reeds was vervangen door minister Pierson. Voor de rest gelijken zij sprekend. In een voor de arrondissemente rechtbank te 'sGravenhage aanhan gig proces werden Vrijdagochtend de pleidooien bepaalt op11 Maart 1895. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koningin Emma van Amsterdam naar Batavia pass. 14 Juni Dungeness. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Juni van Padang. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Juni van Perim. Bevallen: 13 Juni. J. E. M. HubersTollenaar z. - A. v. Donse laarVisbeen d. 15. H. M. Persoon v. d. Zwet d. - M. K. Molhoek Poot d. 16. G. E. VesterVoskuijl z. - L. C. H. Mingelsv. d. Sloot z. Overleden: 14 Juni. G. H. Kenselaar 41 j. Ruijsd.str. - H. P. de Bruin 14 d. Haarl.str. 15. J. C. Hom mes 62 j. Spaarnw. straat. ADVERTENTIËN. yie vervolg Advertentiën in het Tweede en Derde Kind. Heden overleed tot diepe droefheid van zijne kinderen, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Stervenden, de Heer Aloijsius Henricus Poortman, in den ouderdom van ruim 54 jaren. F. C. P1ËT, Exec. Tut. Haarlem15 Juni 1894. V Met dezen betuigen wij onzen dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echt genoot en Vader HENDRIK WILLEM RIJKMAN, Wed. H. W. RIJKMAN— Knipschbbh. A. C. VAN DER STEUR— Gjb. Rijkman. G. A. VAN DER STEUR JR. Met primo Augustus wordt eene R. K. Tweede-Meid gevraagd, van goede getuigen voorzien en goed kunnende strijkeD. Brieven onder No. 502, aan P. VAN CITTERT ZONEN. HUIZEN, bevattende 6 Kamers, Keuken, Kelder, Zolder met Dienst bodenkamer, benevens een flinken Tuin. Huurprijs ƒ30,per maand. Te bevragen lett. A. B., bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1