ïoor onze Yeasters. DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Woensdag 20 Jnni 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON- No. 3362 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat lil, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE éb CoJOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Opgraving van het stoffelijk over schot van Koning Bodewijk XVII van Frankrijk in 2 tafereelen. De berg Greben aan den Donau, waarvan een groot stuk is wegge nomen. De berg Greben na de ontploffing der dynamietmijn. Het doorbreken van den dijk van Greben. Het album Cronstadt-Toulon, door de russische vrouwen aangeboden aan president Carnot. De Sultan van Marokko en de tent waarin hij stierf. Si Fedoul Garnit, Minister van Buitenl. Zaken in Marokko. Si Mahomed Srair, Minister van Oorlog in Marokko. Binnenplaats van het paleis van den Sultan van Marokko te Marra- kech. Portret van jhr. J. W. M. van de Poll. Uit Eigen Haard. Militair Tournooi van al de wapens in het engelsche Leger. Wol-industrie in Australië. Lord Rosebery, eerste Minister, zijn paard Ladas geleidende. Inspectie van de Londensche Brand weer. Politieke Platen en Portretten. Haarlem19 Juni 1894. De le Luitenant G. W. Fris van het Instructie Bataljon wordt lJuli a.s. gedetacheerd bij de Militaire- echool alhier, met bestemming om met 1 October d. a. v. als leeraar bij die inrichting op te treden. Int. Hondententoonstelling. De internationale hondententoon stelling van de Nederl. Jachtvereeni- ging „Nimrod", die van 22 tot 24 Juni as. in den Hertenkamp alhier wordt gehouden, zal belangrijk wor den. Het aantal inschrijvingen bedraagt 730 honden. Vooral de klassen van de Pointers en Setters zullen bijzon der interessant zijn. Ook de klasse St. Bernards belooft volgens de N. Sport veel, en liefheb bers van dit mooie, trouwe ras, zul len hun hart kunnen ophalen. Het is bekend, dat de Engelschen sinds ja ren trachten het mooiste en degelijk- ste wat in dit ras te verkrijgen is, machtig te worden, om daaruit te fokken en te veredelen. Wanneer een Engelschman zijn St. Bernard over zee naar een tentoonstelling zendt, kan men verzekerd zijn, dat het puik best isvandaar dat men op conti nentale tentoonstellingen zelden St. Bernards, door Engelschen ingezon den, aantreft. In den Hertenkamp zal men ech ter het genoegen kunnen smaken, dat edel ras in zijn ware grootheid te kunnen aanschouwen, daar eenige Engelsche fokkers hun kostbare hon den jhebben ingeschrevan. Wat bijzonder pleitjvoor de belang rijkheid. dezer tentoonstelling is wel het feit, dat geen enkele klasse we gens onvoldoende deelneming is ge schrapt behoeven te wordenslechts een paar klassen zijn bij elkander Benalve de gewone tenten waaron der de honden worden geplaatst en een kiosk voor het bestuur, heeft men er buffetten geplaatst, die zullen wor den geëxploiteerd door den heer O. J. J. Montagne. Vrijdagmorgen begint de jury haar werk, dat naar schatting eerst des avonds te acht uur kan zijn geëindigd. Reeds vroeger werd gemeld, dat een bedrag van ƒ12000. aan prijzen is beschikbaar gesteld, voorzeker een belangrijke som. Buitendien worden door vele particulieren medailles ver eerd, zooals men weet o. a. ook door de gemeente Haarlem. Wat de feestelijkheden betreft, ge waagt men van een schietwedstrijd Donderdagavond op de baan te O ver veen, voor de leden van Nimrod, ge volgd door een spectacle-concert in Café Montagne. Vrijdag is er gemeen schappelijke maaltijd in hótel Funckler en Zaterdag concert in „Trou moet Blijken". Braille. Wij ontvang, n van het Nederl. Bijbelgenootschap een proefblad van het in Braille-schrift gedrukte „Evan gelie van Johannes". In de circulaire welke daar ia bij gevoegd lezen wij het navolgende Het Nederlandsch Bijbelgenoot schap nu heeft de gelegenheid ge opend een Evangelie in blindenschrift in eigendom te verkrijgenhet werd daartoe in staat gesteld door de fir ma Joh. Enschedé Zonen te Haar lem, die het boek drukte op een wijze welke alle aandacht en bewon dering verdient. Immers, werd tot hiertoe het Braille öf slechts op ééne zijde van het papier gedrukt öf aan de twee zijden, maar zoo dat de re gels van de vóórzijde tusschen die van de keerzijde geplaatst worden, na langdurige proefnemingen waarbij tal- looze bezwaren moesten overwonnen worden, is genoemde firma er in ge slaagd eene drukmethode te vinden, waarbij de regels der vóór- en keer zijde van het papier in elkander val len, zooals een blik op het proefblad duidelijk maakt. Zoodoende wordt veel minder papier vereischt, hetgeen prijs en omvang der boeken aanmerkelijk doet ver minderen. De druk mag, zoowel op zichzelf als in vergelijking met het geen elders is geleverd, bijzonder dui delijk heeten, en het papier heeft de anders kwalijk te vereenigen maar hier onontbeerlijke eigenschappen van hardheid en taaiheid. Door dit alles is een resultaat verkregen, dat naar het oordeel van deskundigen alles in de schaduw stelt wat in het Bui tenland ten deze werd bereikt. Wij nemen deze voor de firma Enschedé zoo waardeerende woorden gaarne over. Het boek is voor 3 aan het Ma gazijn van het genootschap Heeren gracht 336 te verkrijgen, met eene handleiding tot het aanleeren van Braille-schrift. Wij exposeeren titel en proefblad voor ons venster. Lans' Medicinaal Kina-Stout. Onder dezen naam is door de H.H. H. Lans Zoon, de bekende bier brouwers van de Stoombierbrouwerij „Het Hert" te Haarlem in denlaat- sten tijd een Medicinaal Kina-Stout in den handel gebracht, dat door hen onder toezicht van den Heer Verwey, apotheker te Tiel, bereid wordt. Om verschillende redenen, zoo schrijft men ons, verdient dit Stout de voorkeur boven de meest gebrui kelijke Kinahoudende dranken. In de eerste plaats omdat het ge halte aan Kina-alcaloïden in het ge noemde stout veel grooter is dan in de zoogenaamde Kina Larocheten andere wijl de smaak veel aangena mer is dan van de meeste Kina hou dende wijnen vervolgens omdat het een krachtig stout is, waarin de be stan ddeelen der Kinabast zijn opge nomen en last not least omdat de prijs veel billijker is dan der gebrui kelijke Kina-wijnen. Deze zeer in het oog springende voordeelen maken het Medicinaal Kina-Stout tot eene werkelijke aan winst voor onzen artsenij schat. Het is nu eenmaal zoo en het onder neurasthenie gebukt gaande men- schengeslacht helpt wellicht een hand je mee daaraan maar evenals ten tijde van Hufeland, die zonder opium geen geneesheer w.lde zijn, kunnen de tegenwoordige het haast ook niet zonder Kina-preparaten bij hunne patiënten stellen. Echter, het langdurig gebruik en zulks dient toch wel, wil men als tonificeerend middel van welke Kina bereiding ook, eenige afdoende wer king zien ondervindt zoovele be zwaren van den kant van het gehe melte bij den een en niet het minst uit een financieel oogpunt bij den ander, dat de met de beste voorne mens aangevangene geneeswijze al heel spoedig in den steek gelaten wordt, ofschoon men met het klagen over„das ewig Weh und Ach" niet moede wordt den geneesheer lastig te vallen. Wordt nu der praktijk een middel aangeboden, waardoor vele der ge noemde bezwaren uit den weg ge ruimd worden, dan is dat een waar lijk niet te miskennen voordeel. De galante recepteerkunst in haar streven om geneesmiddelen welke op den duur gebruikt moeten worden in aangenaraen vorm den zieken aan te bieden, heeft ook hier weder haar best gedaan en wij twijfelen geens zins of het Lans' Medicinaal Kina- Stout zal door menigeen als eene welkome gave beschouwd worden, die om de bovengenoemde bezwaren er tegen op ziet zich te bedienen van de kostbare en minder aange naam smakende kinawijnen. Nederl. 1 Weerbaarheids vereen, afd. Haarlem, Bij koninklijk besluit is aan het Bestuur van de afdeeling Haarlem van de Nederlandscheweerbaarheids- vereeniging te Utrecht toestemming verleend tot oprichting van die afdee ling met de bepaling dat de toestem ming van rechtswege vervalt in de afdeeling mitsdien hare aanspraak op bescherming en medewerking van staatswege vervalt wanneer haarleden tal min der dan elf bedraagtvoorts is de uniformkleeding van hare leden er kend en zijn de voorgestelde rangs- en onderscheidingsteekenen goedge keurd. Een lijk gevonden. Maandagavond, omstreeks 7 uur vond men ongeveer bij de tweede paal ten zuiden van Zandvoort in de dui nen het lijk van een manspersoon, eenigszins in staat van ontbinding verkeerende, terwijl nabij het lij keen revolver gevonden werd. Bij de lijk schouwing door dr. C. A. Gerke werd een kogelwond bij het hart gevonden. In het horloge stond de naam Jan Bon en aan de kleederen te oordeelen was hij stoker of smid. Op het lijk werden nog eenige patronen gevonden. Nader meldt men ons nog, dat de 23-jarige J. Bon, werkzaam was aan de H. IJ. S. M. alhier en sedert de vorige week werd vermist. f J. H. Th. Wiegand. Op 70-jarigen ouderdom is te 's Gra venhage overleden de gepens. gene- raal-majoor van het Indische leger J. H. Th. Wiegand, die een kwart eeuw in onze overzeesche bezittingen vertoefde. Verschillende expeditiën werden door hem meegemaakt en bij Kotta Radja gewond, verwierf hij al daar de Willemsorde derde klasse na bij de Bali-expeditie met het ridder kruis vierde kl. te zijn gedecoreerd. In 1877 verliet hij het leger met den rang van kolonel, terwijl bij het feest van de 40-jarige regeering van koning Willem III hem de rang van gene- raal-majoor werd toegekend. Pos ter jj en en Telegraphie. Benoemd 16 Juni, tot brievengaarder P. P. Visser te Veere. Verplaatst 16 Juni, de klerk der posterijen en telegraphie van de 2e klasse J. Grut- terswijk van Amsterdam (telegraaf kantoor) naar het bij post- en tele graafkantoor van der Helststraat al daar 20 Juni, de commies der posterijen van de 2de klasse D. J. Hotsommer van Rozendaal naar Amsterdam; de commies der posterijen van de 3e klasse H. G. van den Weerd, werkzaam op de bijkantoren Spiegel straat en Overtoom te Amsterdam, naar Hellevoetsluis 1 Juli, de klerk der posterijen en telegraphie van de 2de klasse J. G. O verbeek van 'sGravenhage (tele graafkantoor) naar he bijkantoor van Galenstraat aldaar; de klerk der telegraphie van de 2de klasse C. Tuijn van Amsterdam naar 's Gravenhage, Ingetrokken de verplaatsing van de vrouwelijke klerk der posterijen en telegraphie van de 2de klasse C. A. de Broekert van Woerden naar 's Gravenhage (van Galenstraat.) Verlof verleend voor 3 maanden, Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK I. De erfgenaam wordt weg geworpen. „Hebt gij niet gezegd, dat het kind verdwenen is?"vroeg miss Barth, zoodra zij weer over hare stem kon beschikken. „Ga dan helpen zoeken en blijf niet hier bij mij." „Ja, ga maar heen," zeide Ailsa, die de onrustige uitdruk king in de oogen van hare j jnge meesteres opmerkte. Myra Barth verzamelde al haar geestkracht en drong er Dp aan om zich te laten kleeden. Ailsa viel het op, dat telkens haar eene vreeselijke ge dachte scheen te kwellen; zij werd doodsbleek en beefde van het hootd tot de voeten. „Ga ook heen Aiisa en breng mij eenig bericht I" riep zij uit. Ailsa ging heen en keerde spoedig terng. „De dokter van lady Barth, mijnheer Wrigley en de notaris der familie zijn ontboden," aldus meldde zij. HOOFDSTUK II. De onschuldige en de schuldige. Op hetzelfde uur dat Timmy Titlow zijne nachtelijke ron den bij het reservoir te Greenwood aanving, wendde zijn be ruchte neef Tony Pettigrew zijne schreden naar eene villa, die zeer nederig gelegen was te midden van de prachtige landgoederen en ware kasteelen der familiën Barth, Fitzroy en Bidebank. Deze villa was een van deze goedkoope imita ties, die men talrijk aantreft in de voorsteden van Londen, met poorten, omheiningen, kronkelende paden, portieken alles nagemaakt naar grootere en steviger woningen. De villa was genaamd „Clematis Villa" en werd bewoond door dok ter James Wrigley, vierden neef van wijlen sir Giles Barth en erfgenaam der bezittingen onmiddellijk na de kinderen van sir Giles. Dot sir Giles' dochter Myra, gezond en schoon, tusschen hem en de erfenis had ingestaan, was door James Wrigley ale eene wreedheid van het lot beschouwd. En zulk eene ertenis wordt door een neef van den vierden graad des te vuriger begeerd, wanneer hij zes kinderen en een klein inkomen heeft. Toen lady Baith aan een zoon het leven schonk, scheen het James Wrigley toe, dat nu de maat zijner tegenspoed vol was. Hij was gedwongen geworden Myra's bestaan te dulden. Maar het kind kon hij niet dulden. Tony Pelligrew betrad „Clematis| Villa" door den ingang aan den achterk. r.t, en verborg zich achter een prieeltje. Weldra verschee- James Wrigley met een jas aan. „Zijt gij gereed en kunt gij het ten uitvoer brengen?" zeide James. „Ik ben er volstrekt niet mee ingenomen," zeide Pettigrew. „Het is een zeer gevaarlijke onderneming mijnheer Wrigley. Het is kinderroof, en als het kind binnen de zes weken sterft, dan is het een moord, en ik moet u zeggen mijnheer, dat gevangenisstraf mij volstrekt niet aanlokt Tony heeft zijn vaderland lief mijnheer. Hij is zoo vaderlandslievend als „Onzin!" zeide Wrigley. „Je tracht alleen je belooning wat te verhoogen. Het is de eenvoudigste daad ter wereld. Je klimt alleen op het portiek aan den voorkant. Het venster van de middelste kamer moet je hebben; dat is van de kin derkamer. De waakster zit bij de wieg van het kind en slaapt vast. De luiken zullen gesloten zijn, maar het raam is half open. Licht den grendel van de blinden op met een steek- ijzer en schuif dan het raam open. Klim dan naar binnen en laat de waakster en het kind wat chloroform opsnuiven. Sluip dan eeu paar minuten daarna naar de wieg, sla den deken dubbel om het kind en verwijder je met hem, na het venster en de blinden weer te hebben gesloten zooals jij ze gevonden hebt. Breng mij het kind en ik zal zijne kleeren veranderen voor een gekleurde flanellen lap, en dan blijft er niets anders voor je over dan naar de city te loopen en het ergens op een drempel neer te leggen. Dan zal het spoedig naar een tehuis voor vondelingen worden overgebracht en is alles in orde." „O ja, het ziet er wel gemakkelijk uit, maar het komt mij

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1