wegen ziekte: 1 Juli, Aan döït commies der pos terijen van de 3e klasse Jhr. F. H. H. Bosch te Apeldoorn. De verdwijning van J. van Tuijnenburg Hoogst waarschijnlijk zal nog deze week, te Utrecht of te Amsterdam, eene buitengewone algemeene verga dering van den „Algemeenen Neder- landschen Politiebond" worden belegd ter bespreking van den toestand van den Bond, nu de voorzitt3r, de heer Van Tuijnenburg, en de effecten, waarin het weduwen- en pensioen fonds was belegd, verdwenen moeten worden geacht. Deze vergadering heeft hoofdzake lijk ten doel, te onderzoeken over welke sommen de Bond nog kan beschik ken, aangezien hiervan het voortbe staan van den Bond zal moeten af hangen. Reeds is gebleken, dat de vermiste som tusschen 20 en 80 dui zend gulden bedraagt, en dat de laat ste controle der brandkast in Augus tus 1893 plaats vond. De te Antwer pen door haren echtgenoot verlaten vrouw van Van Tuijnenburg is reeds door den officier van justitie gehoord, die met voortvarendheid de opsporing van den verdwenene ter hand heeft genomen. Het is gebleken, dat de heer Van Tuijnenburg zijne plannen om met de kas op den loop te gaan, ree<ls lang te voren had beraamd. De be stuursvergadering, door hem belegd in Mei, had hij tot 20 dezer doen verschuiven. Hij had opgegeven zich metterwoon van Hilversum naar Utrecht te hebben verplaatst. De heer Ortt, officier van justitie te Amsterdam verzoekt de opsporing van Tuijnenburg. Nader wordt nog gemeld, dat hij den 8en van deze maand van Utrecht, waar hij sedert 1 dezer tijdelijk woonachtig was aan den Springweg, is vertrok ken. vermoedelijk naar Antwerpen. Het bericht dat de brandkast reeds in handen van derden zou zijn, is uit de lucht gegrepen. De kast staat nog in de woning te Utrecht, waar tevens de administratie der fondsen is. Het verhaal dat de drie sleutels van de brandkast, die in het bezit zijn van drie leden van het hoofd bestuur, commissie van beheer der gelden, aan elkander gelijk zouden zijn, is evenmin juist. Of het kapitaal, bestaande uit ef fecten ter waarde van pl. m. f20,000, met hem verdwenen iszal eerst kunnen blijken als de brandkast door de justitie, die thans de zaak in han den hee^t, zal zijn geopend, wat Don derdag zou plaats hebben. De vermiste geiden zijn alleen het kapitaal, belegd ten behoeve van de levensverzekering van den bond. De kas van den bond zelf, bedragende p. m. 5000, is onder berusting van den penningmeester te Apeldoorn. Er hadden juist eenige uitkeerin- gen moeten plaats hebben a.m de nagelaten betrekkingen van in het fonds verzekerde politie beambten. De aanleiding tot het verdwijnen van T. schijnt te moeten worden gezocht in het krachtig optreden van het bestuur der afdeeling Zuid-Hol land van den bond tegen het wille keurig beleid van^ T. Het was te voor zien dat hij op de eerste algemeene vergadering gedwongen zou worden zijn mandaat neer te leggen. De pogingen van die afdeeling tot oprichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van leden van den Bond zullen niet worden gestaakt, indien ten minste de leden, donateurs en begunstigers zich niet terugtrekken wegens het voorgeval lene. Het voorzitterschap van den bond wordt tijdelijk ^rnrgehomen door den heer Boombergen, commissaris van rijks- en gemeentepolitie te Harder wijk. Het bestuur van den bond heeft 1000 uitgeloofd voor de aanhouding van den ontrouwen president. Eene synodale kwestie. Dr. Louis A. Bahler, beroepen pre dikant bij ue hervormde gemeente te Schiermonnikoog, heett beslolen van de uitspraak van het classicaal be stuur in hooger beroep te gaan: a. omdat hij ds. Van Gheel Gildemees- ter niet belasterd heeft; b. omdat hij niet in de gelegenheid is ge steld te bewijzen, dat deze niet was van onbesproken gedrag; c. omdat een der gronden v.m het vonnis n.l. „onchristelijke wandel" tegenover „onchristelijken handel" ook moet zien op daden van vroeger, die hem bij het verhoo" echter niet ten laste gelegd zijn. Bovendien i< in zijn von nis de verklaring niet opgenomen, dat hij wenschte hoe al de geruchten om trent ds. vanGheelGildemee3ter onwaar mochten blijken, 'zoodat hij het zacht ste kerkelijke tuchtmiddel, de beris ping, niet verdiend heeft en op vol komen vrijspraak rekent. Dikwijls is het moeilijk zelf na te; gaan, of een premielot al dan niet is uitgeloot en bank- en kassiers-in stellingen worden dan ook herhaal delijk aangezocht om het eens na te zien. Vooral wordt het herhaaldelijk ge vraagd voor premielootjes, die zich in een zekere populariteit mogen ver heugen, b. v. de loten „Witte Kruis". Misschien bewijzen wij onzen lezers een dienst, door hun mede te deelen, welke serieën van deze loterij zijn uitgetrokken. De premieleening is groot ƒ3.500.000. verdeeld in 350.000 premie-aandeelen elk groot f 10 nominaal en vormende 7000 seriën elk van 50 nummers. Nu had in 1888 2 maal een trekking van 6 seriën plaats en in 1889 tot en met 1893 telken jare 3 maal een trekking van 6 seriën, hetgeen met de serie trekking in April 1894 een totaal geeft van 108 uitgelote seriën en wel Nieuw-Zeeland en andere vreemdelin gen, die naar Europa zullan komen om op 3 Juli de „Cristal Palace De monstraties" te Londen bij te wonen. Een en ander over Loterij. Zou er, in dezen tijd, uitgezonderd de tegenstanders in principe, in de beschaafde maatschappij' wel éen Uiensch zijn te vinden die nog nim mer in de loterij heeft gespeeld? Wij gelooven van niet. Er zijn zoo talloos vele loterijen en ze zijn er onder zoo verschillende vormen, dat haast ieder er aan meedoet op de eene of andere manier. Daar heeft men de Staatsloterij in de allereerste plaats 1 Hoeve e honderden menschen zijn niet als 't ware geabonneerd op een twintigje of op een tientje en spelen hun gansche leven door, zon der er door den regel veel rij ker, maar ook zonder er veel armer door te worden! Dan komen de buitenland- sche loterijen, uit Hamburg, Bruns- wijk enz. en daarna de onafzienbare reeks van premieleeningen, de loten stad Amsterdam, Brussel, Paleis voor Volksvlijt, Witte Kruis, Rotterdam- sche Schouwburg. Juist over die laatsten wilden we een kleine mededeeling doen. Het zal velen, maar misschien niet allen, be kend zijn dat die loten een tijdlang (wij meenen vier jaar) niet hebben uitgeloot. Nu is die loterij in andere handen gekomen, die haar zij bet dan ook op verminderden grondslag wat de premietrekkingen betrett, voort wil zei ten. De Rechtbank te Rotterdam heeft aan deze nieuwe combinatie het waar borgfonds toegewezen, dat van de vorige combinatie voorhanden was. De nieuwe exploitanten zijn de firma's Adr. Offers en Zoon, Van Witsen en Stronck en D. Lutornirski. De achterstallige premietrekkingen zullen, wanneer de uitvoering van het plan niet door eenige onverwachte omstandigheid wordt opgehouden plaats hebben op den gereduceerden grondslag op 1 December e. k. en de nieuwe premie- en amortisatie trekkingen op dien datum een aan vang nemen. Natuurlijk is het noodig, dat de eigenaars van loten die inleveren ter inwisseling voor een lot van de nieu we combinatie. Wij vestigen ten dienste van hen, die deze loten nog bezitten, de aandacht op de omstan digheid dat de gelegenheid tot inleve ring nog tot en met 30 Juni e. k. is opengesteld. Men kan dit het gemak kelijkst doen door het af te geven aan zijn gewonen commissionair in effecten. Serie 8 773 1998 2775 4378 5512 59 834 2007 2782 4393 5648 107 875 2012 2785 4501 5689 192 958 2054 2812 4620 5733 321 1053 2117 3056 4708 5605 385 1062 2120 3136 4838 6069 395 1066 2131 3254 4926 6156 408 1181 2252 3269 4969 6192 456 1323 2253 3315 5047 6206 464 1330 2273 3536 5160 6215 502 1354 2312 3604 5165 6249 530 1355 2320 3680 5169 6272 545 1481 2377 3784 5188 6334 573 1487 2442 3983 5207 6486 591 1588 2573 4012 5232 6597 600 1652 2595 4042 5363 6607 699 1778 2608 4096 5421 6635 7.23 1942 2630 4377 5442 6718 Een armlastig gezin Mag men de Alkm. CL gelooven, dan is door het burgerlijk armbestuur te Kolhorn iets eigenaardigs bedacht om van een armlastig gezin ontsla gen te worden. Echtgenootenen kroost worden van behoorlijke kleeding voorzien en men laat eene tent ma ken, tot woning geschikt, waarmede men de kermissen zal rondreizen, om met waarzeggen het brood te kunnen verdienen. De vrouw beweert, deze kunst goed machtig te zijn, en ge noemd bestuur schijnt hiervan ten volle overtuigd. daar ter stede in het einde van 1893 en begin van 1894 gepleegd. De recht bank, niet bewezen achtende wat bekl. sub a is ten laste gelegd, sprak hem daarvan vrij, maar veroordeelde hem wegens het sub b ten laste ge legde (met vrijspraak van het meer dere hem ten laste gelegde dan be wezen is) tot eene gevangenisstraf van ze3 maanden, met bepaling dat de tijd, door hem in voorloopige hech tenis doorgebracht, in mindering zal gebracht worden. Van Ddth. Uit Goes schrijft men aan de Midd. Courant. De officier van justitie, jhr. mr. Van Nahuijs te Arnhem, heeft tegen den heer G. van Deth eene vervolging doen instellen, omdat deze in zijne rede, uitgesproken Woensdag 30 Mei jl., in de „Prins van Oranje" alhier, gezegd heeft dut genoemde officier de bewijsstukken van Van Deth contra den heer Van 'tLindenhout in den doofpot had gestopthij had daar mede getoond de grootste lafaard te zijn, die in Nederland te vinden is; zoo iemand diende opgesloten te wor den ia een krankzinnigengesticht enz. Verschillende hoorders zullen als ge tuigen moeten optreden. De brug Een uitvinding heer A. L. Deden te Diemer- beweert een toestel te hebben uitgevonden, waardoor elke botsing van spoortreinen kan voorkomen worden. De werking van het toestel is zeer eenvoudig en moet zoowel op de lijn als aan de machine worden bevestigd, hetgeen met zeer weinig kosten kan geschieden. De uitvinder stelt zooveel vertrouwen in zij n ^vinding, dat hij zich bij een te nemen proef tusschen twee op elkander inkomende treinen, wa.raan zijn vinding is toegepast, wil plaatsen, overtuigd zijnde, dat hem geen letsel zal geschieden, daar beide treinen op ean bepaalden afstand, zonder de hulp van de machinisten, zullen blijven staan. Door oen eioctriache tram overreden. Op het Plein te 's Gravenhage liep Maandagavond omstreeks half acht uur eene bejaarde dame over de rails toen de electrische tram aankwam, met het treurig gevolg dat zij door de tram omvergeworpen werd en een der wielen haar over de beenen reed. De dame werd naar het militair hos pitaal gebracht, waar haar de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Daarna werd zij door de politie per raderbaar naar het ziekenhuis ver voerd. Na verbonden te zijn, kon zij van daar naar hare woning worden over gebracht. Velcidag van het Leger des Heiis. Naar men verneemt, zal de „groote nationale velddag" van het Leger des Heils dit jaar gehouden wordep op Woensdag 8 Augustus te „Nimmer- dor" bij Amersfoort, welk landgoed voor dit doel is afgestaan door baron Van Boetzelaer. De „generaal" zal, naar wordt ver wacht, weer zelf tegenwoordig zijn, alsmede een groepje Maóris van Vakch zilvergeld. Door de aanhouding te Zutfen is waarschijnlijk de bron gevonden van het vele valsche zilvergeld, dat in den laatsten tijd in omloop werd gebracht. De aangehoudenen zijn twee Amster dammers, genaamd Pouwiel, bliksla ger, en Van Betum, koopman in hon denkettingen. Het valsche geld werd gemaakt in de woning van eerstgenoemde. De valsche munters hebben langen tijd hun fabrikaat te Amsterdam aan den man gebracht, duch schijnen in de laatste weken vooral de provinciën afgereisd te hebben. Bij hunne aan houding te Zutfen werd voor een be drag van ruim ƒ25 aan vals-.-h geld op hen bevonden. Geweldpleging. LI. Zaterdag begaf de justitie van Dordrecht zich naar Gorinchem tot het instellen van een onde/zoek naar eene geweldpleging van een 9 jarigen jongen op een 11-jarigen. De eerste namelijk had zijn tegen stander met een steen zoodanig tegen het voorhoofd geslagen en daarna nog met een klomp achter het oor geschopt, dat het slachtoffer in be- denkelijken toestand verkeert. Heden morgen was de knaap hoogst zorge lijk. maar nog niet overleden. De dader is nog op vrije voeten. (z>. e.) Valsche bankbiljetten zaak. Hedenmorgen zou door dearrond.- rechtbank te Amsterdam, 4e Kamer, strafzaken, het vonnis worden uitge sproken over de 10 beklaagden in zake de vervalsching van bankbil jetten. In de rechtszaal en op de publieke I tribune was, evenals steeds gedurende j de rechtszitting het geval was, een talrijk publiek aanwezig. j Onmiddellijk na opening der zitting deelde de vice-president, mr. A. I Wichers Hoeth mede, dat Donderdag 21 Juni des morgens ten tien ure de zitting zal worden heropend met het nog in verhoor nemen van twee ge tuigen Louis Jordan, koopman en Geertje Zijlstra, beiden te Amsterdam woonachtig. Tevens beval de rechtbank tot on middellijke voorloopige invnjheidsst ling van den lOden beklaagde, H. 0. Löschke, overwegende, dat door haar geen termen waren gevonden hem langer in hechtenis te houden. Een berucht drietal. Het O. M. bij de Haagsche recht bank vorderde Maandag vo >r de drie beruchte sujetten, die in het Haag sche Bosch eene vrouw in den avond van 1 April hadden mishandeld, met den dood bedreigd en bestolen, voor Talsma en vrouw Krijgsman ieder 9 jaren, voor Van Wouw 5 jaren ge vangenisstraf. Rechtszaken Vervalsching van postzegels. Bij de uitspraak der rechtbank te Utrecht, in de zitting van Maandag, werden veroordeeld H. t. K, won. te Utrecht, thans aldaar in verz. bew,, bekl. van het ontdoen van het merk der door het rijk uitgegeven postzegels, welk merk dient om ze voor verder gebruik on geschikt te maken, en daarna als niet gebruikt weder als port te bezi gen, en verduistering vau de daar voor door verkoop ontvangen gelden en wel in qualiteit van postambtenaar, Koloniën, MEDAN, 19 Mei. Aan de Deli-Ct. werd üen 13n. uit Kotta-Radje geschreven Na de Kara raja (feestdag) begon nen de kwaadwilligen weder in klein aantal van zich te doen hooren. E schietingen op kLeine schaal in voorpostenlinie, zooals op Boekit Da- roe en Terin, Anagalöëng en Lam- biri, waar nu en dan op onze trans porten werd geschoten, namen gaan- veg toe, totdat onze zoogenaamde rustige rust in de vorige week gestoord werd door de tijding, dat de commu nie <tie tusschen Anagalöëng Lamba- roe evenals die tusschen L imbari en laatstgenoemden hoofdpost, verbroken was, zoo zelfs, dat de vivres-transpor- ten van Lambaroe naar die plaatsen moeten worden afgelast als hoogst- gevaarlijk. Ook van Tjot Rang kwam het bericht dat de benting aldaar door kwaadwilligen werd bestookt Het werd echter stilgehouden. De macht der kwaadwilligen groeide intusschen aan. Te Tjot Bada, als hun hoofdkwartier, verzamelde zich een uitgezocht heir van pl. m. 200 a 300 vechtlustigen, onder den zoon en schoonzoon van onzen vriend Toekoe Baid, Toekoe Anaq Bate, Potjoet Mat Hair en den Iman van Lamkrah. Van daar werden Anagalöëng en Lambari beschoten en waagden zij zich zelfs in het open veld, om den grooten weg onder hun werkdadig vuur te nemen. Bij Boekit Daroe en Terin ageerden de kwaadwilligen onder aai voering van Toekoe Rayoet van moekims Daroe, terwijl bij Tjot Rang het volk van Habib Samalangen er toch even kwaad voor als het voor u zou zijn, dokter, om een doode uit zijn graf te doen opstaan." „Sedert wanneer heb je een geweten gekregen?" voegde Wrigley hem bits toe. „Je maakt er evenveel drukte van alsof ik je vroeg om het kind te vermoorden." „Ja maar mijnheer, ik kan niet nalaten aan de moeder te denken; zij is eene weduwe en ik heb hooren vertellen, dat die zich altijd dubbel aan hare kinderen hechten." „Zegt men dat En hoeveel liet jou moeder zich aan jou gelegen leggen?" „Nu, niet veel, alleen in zoover om mij af te kunnen ranselen." „En deze vrouw baadt zich in weelde en overvloed. Zij is getrouwd om het geld en om aanzien, en dat heeft zij zich verworven. Zij vindt jou nu niet goed genoeg meer om in het stof te staan van de wielen van haar rijtuig." „Nu," zeide Tony lachend, „zooiets zal mij het hart niet doen breken. Maar kunt u niemand anders vinden, mijnheer, om het kind weg te nemen? Ik weet zeker, dat ik het zal laten vallen en dat zal den dood tengevolge hebben." „Het is niet van glas. Neen, Tony, ik kan het niemand anders laten doen; jij bent sluw en voorzichtig, en aan zulke nachtelijke avonturen gewoon, en je bentookde eenige, dien ik voor zoo iets genoeg kan vertrouwen omdat de gevan genisdeur steeds voor je openstaat, wanneer ik die niet met mijse hand dicht hield jij zult waarschijnlijk niet falen als je mij helpt." Tony grijnsde. Hij had eens gedwaald ten opzichte van de kas der Geneeskundige School en van een zekere cheque van James Wrigley, die in Tony Pettigrews hand in plaats van eene waarde van twee pond er eene kreeg van twintig. Sinds dien tijd had hij de vruchten voor zijne misdaden geoogst door een heer en meester boven zich te hebben, die bovendien zeer streng was. Dien nacht zette Tony zich aan het werk, dat hem door James Wrigley was opgedragen. De weg van Clematis Villa naar Barth House kruiste het pad, dat leidde naar het reser voir van Greenwood. Bij dit kruispunt ontmoette Tony eene vrouw, met een regenmantel om, waarvan de kap over haar hoofd was ge slagen; zij liep rechtuit, wendde geen oogenblik het hoofd om en liep hem voorbij als eene donkere geestverschijning. Hij wilde niet gezien worden en drong zich zoo dicht mo- lijk tegen den muur. ToDy Pettigrew volgde hei programma v<»n James Wrig ley letterlijk op, wat betreft de behandeling met chloroform en de nadering van de wieg. Verder kon hij niet komen, want de wieg, die door de voedster werd bewaakt, was leeg. Tony daalde daarna weer af langs het portiek, begat zich naar den oostelijken vleugel, klom over het balkon en be spiedde lady Barths kamer tot hij zeker wist, dat het kind daar niet aanwezig was. Hetgeen hij vervclgens deed was naar dokter Wrigley terugkeeren^om hem verslag te brengen van zijn mislukten tocht. „Ja, mijnheer, het kind was er ni zeide Tony, „en ik denk, dat iemand ons voor is gewc:st om het te doen ver. dwijnen." „Dwa sEen van de andere verpleegsters had het bij zich." „Neen, mijnheer, dat geloof ik niet. De wieg was warm en het kind scheen er kort geleden te zijn uitgenomen." „Heb je bij je komst of vertrek ook iemand ontmoet?" Nu had Tony Pettigrew bij zijn terugkeer dezelfde wan delaarster ontmoet, die zoo recht voor zich neer keek en die reeds voor zijne komst zijn pad had gekruist. Toch gaf bi ten antwoord „Neen, mijnheer, ik heb geen levende ziel gezien." „Als je liegt, Tony, en morgen is het kind aanwezig zal ik „Dan zult u er mij morgennacht heenzenden en dan aal ik gaan," viel Tony hem in de rede. Wordt vervolgd.) j

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2