Kffltoor-Mwerten. EE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ft lie Jaargang: Donderdag 21 Juni 1894; No. 3363 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J.C. STADSNIEUWS, BINNENLAND, FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 his Faubourg Montmartre: Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever ssffitesassars»: Haarlem20 Juni 1894. jf' Naar wij vernemen is onze oud burgemeester, Mr. E. A. Iordens, vrij ernstig ongesteld. Wedvlucht. Op Maandag 18 Juni hield de postduivenvereniging „de Luchtgids" een wedvlucht uit Frankford a. cl. M. afstand 395 K. M.de duiven werden te 6.20 losgelaten en kwamen aan als volgt: le pr. J. Leurs,blauw kras doffer 3.25 u. 2e J. P. Brian, blauwe duif 5.55 3e J. F. Hoff, blauwe dofier 6.01 4e P. Vester,rood kras doffer 6.18 Schouwburg. Mejuffrouw Julia Cuijpers had Dins dagavond hier ter stede weder veel succes in het drama „Martelares" van d'Ennery en Tarbe. Het is een drama van de oude school, vol mo menten van sensatie en passie, een stuk dat volkomen ligt in de richting van mej. Cuijpers' talent. Dat de jonge actrice door de mede spelenden goed gesteund werd, kan alleen gezegd worden ton opzichte van mevr. Van Beem (mevr. Firmin de la Marche) en mej. Hens (Paulette de Moray). De laatste vooral was vol komen in hare ietwat opgeschroefde rol. De heeren konden ons weinig voldoen. Aan den heer Potharst was de hoofdrol van Graaf de Moray toe vertrouwd, maar hij speelde die zoo gezwollen en met zooveel valschen pathos, dat het soms scheen of hij zelf een loopje wou nemen met dezen tooneelgraaf, die praat over millioenen alsof het dubbeltjes waren. De heer Ducaju heeft de zonderlinge gewoonte om te spreken van ies en iek en bie- terheid, waaruit het publiek is en ik en bitterheid heeft te begrijpen. De heer Verhagen eindelijk sprak zijn tooneelni am de la Marche uitde la Marsalsof de „ch" er voor niemendal stonden. Dergelijke fouten in uitspraak zijn des te hinderlijker, omdat ze met een weinig goeden wil zoo gemakkelijk te verbeteren zijn. Heden wordt heropend de winkel, perceel Kruisstraat 12, waarin de heer R. C. Broekmeijer, zijn handel in visch en comestibles uitoefent. Het perceel is wat front en winkel betreft geheel vernieuwd. De gevel trekt algemeen de aandacht doordat deze in zuiver noorschen stijl is opgetrokken. De winkel zelf ziet er zeer net uit met zijn fraai betegelden vloer, en is wat men van een nieuwen winkel ver wachten kan, hoogst doelmatig in gericht. Er is gezorgd voor eenprac- tische vischbank, een ijskast en goede ventilatie. De verbouwing is onder leiding van den architect, den heer A. M. Poel verricht door de firma Jb. van Ek Zoon, timmerlieden en de firma Smits Reijnders, metselaars. Diefstal De 14jarige knaap, die dezer dagen door de politie was aangehouden ter zake diefstal van lood aan den Wa genweg, maar voorloopig was ont slagen, heeft zich opnieuw schuldig gemaakt aan diefstal, thans van vijf gulden uit de toonbanklade van den winkelier Boereé in de Korte Zijl straat. Nog ruim f 4 werd in zijn be zit gevonden. Dinsdag namiddag is een 8 jarige knaap bij het uitgaan van de R. C. Parochiale school aan de Ged. Oude Gracht gevallen en heeft daarbij zijn pols gebroken. De pogingen van „Het Witte Kruis" om te Spaarndam een Nortonpomp te doen slaan, zijn voorloopig zonder gewenscht resultaat opgegeven moeten worden. Dinsdagmorgen werd op plechtige wijze door den Hoog Eerw. Heer Dan- kelman, deken te Haarlem, bijgestaan door de Eerw. Heeren Graaf, pastoor en Heiwig Kapelaan de eerste steen gelegd voor de te bouwen kerk van de H. Geertrudus te Houtrakpolder. Dierenmishandeling. Tegen J. S. uit Haarlem is door de politie te Zand voort proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishande ling. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Zandvoort (toez.) Ds. G. Hulsman te Lemele en Archem. Congres te Autwerpaa. Bij koninklijk besluit van 8 dezer no. 31 zijn benoemd tot vertegenwoor digers der Nederlandsche Re_eering bij het van 27 Juli tot 2 Augustus aanstaande te Antwerpen te houden tweede internationale congres „pour l'étude des questions relatives au pa tronage des condamnés, des enfants moralement abandonnés, des vaga bonds et des aliënés"jhr. mr. A.J. Rethaan Macaré, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem, en mr. J. A. Levy, advo caat en tijdelijk voorzitter der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, te Amsterdam. St.-Ct De Wageoingsche quaestie. De heer H. Pierson deelt thans me de, dat de mededeelingen in De Standaard van 16 Juni betreffende de opeisching door den kantonrech ter te Wageningen van een particu- lie. en brief door dezen aan den heer Pierson geschreven, maar in vreemde handen geraakt, in strijd zijn met de waarheid, omdat de waarheid daarin totaal onkenbaar wordt gemaakt. „Ik heb geen plan daarvan thans een wederlegging te geven, zegt de heer P., daar ik voornemens ben man tegen man af te rekenen met de personen, die in deze zaken ge mengd zijn geweest en ik hoop nog, dat zij hun fout zullen erkennen. „Of het later noodig zal zijn een breedvoerig relaas te geven van het gebeurde zullen wij dan zijn. „Wordt er echter op aangedron gen, zoo zal bij volledige uiteenzet ting der feiten, aan ieder die geen par li pris heeft, duidelijk worden, dat de houding der mannen, die gij in bescherming neemt, niet te verdedi gen is." De Standaard geeft daarbij het vol gende onderschrift: „Natuurlijk zegt dit protest niets,en gaat bovendien uit van onjuiste ver onderstelling. „Het zegt niets, want het wèerlegt niets, en blijft in gebreke een ander relaas tegen het gegevene over te stel len. Reeds dit verraadt zwakheid,en toont dat er tegen de feiten als zoodanig, die we meedeelden, niets steek houdends is in te brengen. „En ook, het geeft een onjuiste voorstelling. „Er is toch geen sprake van, dat wij wien ook in bescherming namen. „Wij namen niemand in bescher ming, maar kwamen op tegen de machtsoverschrijding van een rechter lijk ambtenaar. „Onzerzijds handhaven we dan ook het door ons gegeven relaas in al zijn deel en, en zullen afwachten, of, 't zij de heer Van Dedem, 't zij de heer Pierson, hier een ander relaas tegenover stelt. Nieuwe spelling. Op een examen zoo lezen wij in Het Onderwijs werd aan een can- didaat-onderwijzer uit Amsterdam ge zegd Maak eens een zin, waarin het woord berouw voorkomt. De stakker dacht een oogenblik na en zeide „Gisteren is mijn tante naar het „berouw" gebracht." Phonetisch juist gaf hij aldus de Amsterdamsche uitspraak van het politiebureau weer. Een verdachte firma. Men schrijft aan het D. v. N. In het Nieuws van den Dag las men dezer dagen de volgende advertentie 12 Gulden salaris. „Weduwen van den fatsoenlijken „klein-burgerstand worden betrekkin gen aangeboden in alle gemeenten „van Nederland tegen ƒ12 per week. „Het storten van 25 als waarborg „is echter vereischte. „Fr. br. lett. W 756 Boekh. van ,wed. J. Loretz, 's-Bosch." Wij vernemen daaromtrent het volgende Het laat zich begrijpen, dat menig een hierop zal schrijven of geschre ven heeft. Zij, die dit reeds deden, ontvingen dan een gehectografeerd schrijven, houdende o.a. mededeeling, dat met 1 of 15 Juli in 's-Bosch wordt opge richt en geopend een „Nederlandsche natuur- en margarineboterhandel", die in alle gemeenten van Nederland agentessen willen aanstellen, tegen een vast salaris van 7.50 per week en provisie van den verkoop of 12 per week zonder provisie. Voorts eene beschrijving op welke wijze de boter langs de huizen moet rondgevent worden, enz. Het geld van de verkochte boter moet dagelijks per postwissel worden overgemaakt, enz. enz. Bepaald vermakelijk is het een en ander te lezen. En aan het slot vinden we „Wanneer u genegen zijt op hier „bovengenoemde voorwaarden bij ons „in betrekking te komen en als agen- ,tes onze belangen waar te nemen, ,zie ik (en nu komt het er op aan) ,de toezending van den borgtocht .alsook uw brief vóór den 23en van „deze maand tegemoet, waarna u direct „korven enz. zullen worden toege zonden." En ter zijde van onderen nog „Het salaris gaat van af Maandag 2 of 16 Juli a.s. in". De jNederlandsche Natuur- en Mar garineboterhandel te 's Hertogenbosch. (get.) Wijnman Cie. En nog op eene andere plaats ter zijde De boter wordt voor de eerste maal Zaterdag 30 Juni of Zaterdag 14 Juli (den agentessen toegezonden. 8-HertogenboschWijnman Cie. Drankbestrijding. Het succes van de drankbestrijding op de kermis te Krommenie heeft tot navolging geleid aldus schrijft men. De vorige week toch stonden de afschaffers te Enkhuizen aldaar gedu rende de kermis met een tent, waar voor het opschrift prijkte „Sluit Schie dam". Daarin werd voor ieder om niet zuiver water geschonken en met ruime hand werden de afschaffers- geschriften uitgegeven. Zondag was het de drukste dag van de kermis, toen werd aan duizenden da nadee- lige werking van de alcohol op het lichaam aanschouwelijk voorgesteld, waarbij de onvermoeide kampioen in den drankstrijd, Velthuijsen te Haar- len, op bevattelijke wijze het woord voerde. Een vluchteling Omtrent den voortvluchtigen Tui- nenburg, president van den Neder- landschen Politiebond, verneemt het U. D. dat hij te Utrecht in het huis no. 69 op den Springweg eene ge meubileerde voorkamer met slaap kamer had gehuurd. Zaterdag 9 Juni heeft hij die met zijnen inboedel, be staande uit eene brandkast, een boe kenkast, schrijftafel en drie gesloten kisten betrokken, doch is onmiddel lijk weer weggegaan, zeggende dat hij zijne vrouw, die sinds eenigen tijd in Antwerpen op kamers woont, ging bezoeken. Donderdag daaraan volgende zou hij terugkeeren en op zending van brieven en telegrammen achtte hij onnoodig, omdat zijne ad ministratie zoo in orde was, dat er niets dringends was te verwachten. Hij is echter niet meer in de woning verschenen. Wel kwamen daar'jl. Za terdag de secretaris en de penning meester van den Bond, die echter, daar de brandkast gesloten was, zich niet op de hoogte van den stand der kas konden stellen. Den volgenden dag is er weder Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK II. De onschuldige en de schuldige. „Ik zou je niet aanraden, mij weer een poets te spelen," zeide James Wrigley. „Wat ik wilde zeggen was.... Dan zal ik je binnen het uur aan het gerecht overleveren." „O ja, ik weet het!" zeide Tony. „Gij denkt, dat niemand geloof zou slaan aan wat ik van u zou weten te vertellen. Het is echter geheel overbodig, dat wij met elkaar twisten. Ik kan nu nog nuttig voor u zijn, en ik heb er niets tegen om te weten, waar ik mijn middagmaal kan halen." „Nu, Tony, morgennacht verwacht ik je dan weer hier." „Gij kunt op mij rekenen," zeide Tony en mompelde bij zichzelf, terwijl hij zijns weegs ging: „Nu, het kind is weg, zonder dat ik er de hand in heb gehad. Ik ben er onschul dig aan." 01 hij er schuldig aan was O neenMaar waarom ging hij dien nacht naar het huis der familie Barth? Ook dokter Wrigley had een alleenspraak. „WegHet kan niet mogelijk zijn 1 Maar als het zoo is, des te beter. Ik ben onschuldig." O, onschuldig Het was waar. Maar waarom had hij Tony op dien nachtelijken tocht uitgezonden? Men had dien nacht eene misdaad willen begaan en er was kwaad gesticht; wie behoorde tot de schuldigen? Toen dokter Wrigley thuis kwam, vond hij zijne vrouw wakker, daar een harer kinderen lastig was. „Welke patient heeft je van nacht zoo lang opgehouden vroeg mevrouw Wrigley half onverschillig. „Het kind van Porter zal het waarschijnlijk niet lang meer maken," gaf haar echtgenoot ten antwoord. Zijn eigen ont wijkend antwoord wekte echter weer toorn in zijn boezem op. Hij vervolgde„Zoo is het nu altijd. Het kind dat moest sterven, sterft niet. Die jongen van mevrouw Barth is zoo taai als een jonge beer." „Maar James!" zeide mevrouw Wrigley verwijtend. „Nu, wat is er!" gaf haar echtgenoot ten antwoord met zijne armen boven zijn hoofd, terwijl dit laatste verdwenen was in het overhemd, dat hij bezig was uit te trekken. „Ik beschouw dien kleinen Barth als een indringer in de maat schappij, als een onderkruiper met het oog op de erfenis, die mijne kinderen rechtens toekomt." Wij hebben dus reeds bemerkt, dat de jeugdige knaap van het oogenblik af, dat hij het levenslicht aanschouwde, door vijanden was omringd. In de wanhoop van het oogenblik toen zij vernam, dat haar kind was verdwenen, sprak zijne moeder reeds eene beschuldiging over een hunner uit. „Waar is Myra Barth riep zij Ailsa toe. „Waar is je jonge meesteres Zij weet waar mijn kind isZij heeft voor deel bij zijn doodMijn kindMijn klein, gestolen, veron gelijkt, vermoord kindZij zij heeft mijn kind uit den weg geruimd Ailsa was eene getergde leeuwin gelijk. „Hoe durft gij riep zij uit. „Hoe durft gij van zoo iets beschuldigen de dochter van uw echtgenoot het eenige kind van mijne dierbare, overleden meesteres Het spijt mij, dat uw kind weg is, maar dat is nog geen reden om zoo van het lieve kind te spreken. Was het niet genoeg, dat gij haar haar vader ontstolen hebt, en dat gij den ouden man om zijn geld hebt gehuwd En was het nog niet genoeg, dat er een jongen is geboren, die haar moet berooven van betgeen haar toekwam En nu wilt gij haar nog haar goeden naam ontnemen door uwe beschuldigingen tegen die arme wees Gedurende dit gesprek was de dokter binnengetreden en Ailsa wendde zich onmiddellijk tot hem. „Mijnheer, het kind is weg, en niemand weet hoe. Het is ons allen een raadsel en het heeft de moeder het hart ge broken, maar toch duld ik niet, dat zij beschuldigingen richt tegen mijne jonge meesteres, die niemand op de gan- sche wereld heeft om haar te verdedigen. Het denkbeeld om haar te beschuldigen, dat zij het kind heeft uit den weg geruimd 1" Zonder te antwoorden nam de dokter lady Barth in zijne

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1