A. KLEEMAN, Financieele Mededeelingen. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuw s. KENNISGEVING. Burgerlijke Stand, Aangeboden betrekkingen in Nederland. ADVERTENTIËN. BOEKHOUDER. Argentijnsche Land- en Emigratie- Maatschappij. Wuwe Schouwburg Vrijdag 22 Juni 182-4. Buitengewone Voorstelling. Anna Róssing Sablairolles. De Florentijnsche Zanger. H. G. LQÜWERSE Zn, Confiseur-Patissier, Groote Houtstraat No. 29, hoek Anegang- HAARLEM. den winner worden uitbetaald, maar slechts hij die van de 7 wedstrijden de meeste wint, wordt als definitief overwinnaar beschouwd. Maandagavond is de eerste kamp gestreden en in de derde ronde door Remus gewonnen, doordien de Franschman, terwijl beiden eenige omwentelingen over den grond maak ten, even met beide schouders dien raakte. Dit verdroot Gérardy blijkbaar zeer en hij greep zijn tegenstander zeer wild aan, maar de jury scheidde hen, waarop de Franschman wegliep en Remus onder groot gejuich winnaar van den avond werd verklaard. De strijd was ook ditmaal zeer be langwekkend en de heer Remus gaf veel meer dan de vorige malen zijne bekwaamheid te zien. Zijne verdedi- diging, vooral in de „collier forcé" en „brug" is meesterlijk, terwijl daaren tegen de Franschman weer eenige mooie aanvallende trucs vertoonde. Gymnastiekfeesten te Ant werpen. De internationale kampstrijd tus- schen de Belgische en buitenlandsche turners werd Maandag gehouden wegens het regenachtige weer niet op de St. Jansplaats, maar in de zaai Happel. De uitdeeling der prijzen had des avonds in de groote zaal der we reldtentoonstelling plaats. De uitslag was als volgt: Ve> eenigingswedstrijd. Buitenland sche vereenigingenhoogere graad, le plaats: „Wupperthaler Turngau". met 124,62 p.2e plaats„Glad- bacher Turngau", met 105,62 p. middelgraad, le plaats„Spartacus", van Amsterdam met 115,81 p.lagere graad, le plaats: „Kracht en Vlug heid", van Amsterdam, met 108,37 p. Belgische vereenigingenmiddel graad le plaats„la Libre", van Brussel met 117,59 p.lagere graad, le plaats„les Artisans", van Aar- lem met 107,96 p.2e plaats„Dur- me en Schelde van Hamme," met 106,52 p.3e plaats „Help u Zelf" van St. Nikolaas met 104 p.4e plaats „Paturages Gymnase" met 93.2 p. Wedstrijd van houding. Bui tenlandsche vereenigingenle prijs, „Spartacus" van Amsterdam. Belgische vereenigingen: le prijs, de „Artisans" van Aarlen2e de „Club Gymnastique" van Gent; 3e de „Franchimontoise", van Verviers. Eereprijs, buitenlandsche ;vereeni- ging: de „Wupperthaler Turngau"; Belgische vereenigingde „Libre" van Brussel. Dinsdag had in Oud-Antwerpen het aangekondigde steekspel plaats. Het feest, dat door prachtig weder werd begunstigd, had een overtalrijk publiek gelokt. Het programma luid de als volgt le Tooneel. Ringsteken in den aard van diegene, welke door aarts hertog Ernest gevierd werd tijdens zijne intrede te Antwerpen in 1594. 2e Tooneel. Het steekspel. 3e Tooneel. De wedloop met de werpspiesen. 4e Tooneel. De uitdeeling der prijzen aan de overwinnaars in de ringsteken en in het steekspel. 5e Tooneel. Uittocht van den stoet. Het feest slaagde uitstekend, en het publiek amuseerde zich kostelijk als de blikken degens der pseudo- ridders in de hitte van het gevecht krombogen. Twee ridders werden uit den zadel geworpen, zonder echter let sel te bekomen. Met de gebruikelijke prijsuitdee- ling aan de overwinnaars werd het feest besloten. Het Weekblad van Broekman en Bonders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 19 Juni loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Straatweg en vaart GoudaBodegrave 25 pCt Algem. Waarborg- Maatschappij 100 Hollandsche Hypo theekbank 150 Poolsche koffiehuis (Maatsch. tot expl. 74 van het) Rotterd. Hypotheek bank voor Neder land to cm Electra Maatsch. voor Electr. Stations 85 „Tivoli" te Utrecht 67*,, Oblig. Chicago Grand 100K„ Trunk le hyp. Kon. Paketvaart- Maatschappij ƒ150 ex. Aand. Haarl. Brandverz.- Maatsch. 2e serie 140 pCt, In de italiaansche Kamer is heden weer een aanvang gemaakt met de behandeling der bekendefinancieele hervormingsplannen na wijziging door den heer Crispi. Het lot van deze voorstellen blijft zeer onzeker. De begrootingscommissie heeft, zon der eene beslissing te nemen, niet gunstig gerapporteerd over de gewij zigde financieele plannen. De meer derheid was van meening, dat dere- geeringsvoorstellen door de wijziging niet beter zijn geworden, en wel op grond dat de verdeeling der lasten even ongelijk is gebleven, terwijl de bezuinigingen nog als niet afdoende worden beschouwd. Tevens werd door de commissie de wensch uitgesproken, dat de rente-belasting zou worden opgegeven, terwijl daarentegen een algemeen e kapitaalbelasting van 15 pCt. werd aanbevolen. De Hongaarsche Magnaten-Kamer is Dinsdag weer bijeengekomen. De Kamer besloot de behandeling van het wetsontwerp tot invoering van het burgerlijk huwelijk tot Donder dag uit te stellen. Een tweede behan- j deling van het aanhangige ontwerp door de commissie werd niet noodig geacht. De kans, dat de Magnaten-Kamer het ontwerp, hoewel met geringe meerderheid, weer zal verwerpen, blijft zeer groot. In dat geval wordt het ontwerp weer verzonden naar de Tweede Kamer, die het natuurlijk terstond weer zal goedkeuren. Wat de regeering dan zal doen, zal hoofdza kelijk afhangen van de beslissing des keizers, die, naar men beweert, zich bereid heeft verklaard, na de tweede verwerping, een voldoend aantal nieu we liberale Magnaten tot leden der Eerste Kamer te benoemen, ten einde op deze wijze de totstandkoming der kerkelijke hervormingen te verzekeren. Aan de Standard wordt uit Johan nesburg gemeld, dat het hooggerechts hof te Pretoria alle vreemdelingen in de Transvaal, na er twee jaren ge vestigd te zijndienstplichtig ver klaard heeft. De engelsche onderda nen in het district Pretoria worden thans tot den militairen dienst ge prest. Er heerscht deswege eene groote opschudding. De president Kruier laat echter dergelijke berichten per tinent tegenspreken. Hij verklaart alleen dat de vreemdelingen in Pre toria ontevreden zijn. Er zijn trou wens slechts 200 buitenlanders bij de krijgsmacht ingelijfd. De ontploffing te Brussel Nog altijd weet men niet wat de oorzaak is geweest van de ontploffing in de rue Royale. Men zoekt naar eene aanwijzing, waaruit de aard van het ontploffinsgmiddel is te herken nen, maar de opeenstapeling van puin is zoo groot, dat die nasporin gen uiterst moeielijk zijn. Is er werkelijk een aanslag gepleegd, dan is het de vraag hoe de persoon, die de bom heeft geplaatst, binnen is gekomenimmers het is duidelijk te zien, dat de ontploffing binnen het gebouw heeft plaats gehad. Volgens de Réforme is de verkla ring eenvoudig genoeg. Al de huizen hebben sloten van nagenoeg hetzelfde maaksel en waarop men een sleutel in den eersten den besten ijzerwin kel kan koopen. De buren zouden zelfs de sleutels ingeval van nood aan elkaar kunnen leen en. Nog mooier de werkvrouwen, die 's morgens ko men, openen de deur met de sleutels van haar eigen deur* Maandag was het parket reeds om 9 uur ter plaatse en zette den geheelen dag het onderzoek voort. Zonder zich nog rekenschap te kunnen geven van den aard van het ontploffingsmiddel schijnen de magistraten de onderstel ling van een ongeluk of een dynainiet- aanslag te hebben laten varen; er worden allerlei gissingen gemaakt, wat het dan wëï kan geweest zijn. De verbeelding van het publiek is zeer vruchtbaar in het uitdenken van de meest phantastische verklaringen. Wegens het gevaar voor instorten zijn de beschadigde perceelen gestut en is het terrein afgezet. Handige gauwdieven maakten van de drukte gebruik om de nieuwsgierigen van horlogen en beurzen te berooven. De zaak der ,,Banca Romana". Het getuigenverhoor in het proces der „Banca Romana" is geëindigd. Tu8schen den president van het hof en den advocaat van een aan deelhouder, die zich civiele partij had gesteld, heeft zich een vrij heftig in cident voorgedaan. Uitnaam van zijn cliënt eischte de advocaat de overleg ging van zijn onbetaald gebleven wissels, die voor het grootste deel de portefeuille der bank uitmaakten; het was hem te doen om de namen der onderteekenaars te weten. De presi dent weigerde de overlegging der wis sels, en gaf als reden op, dat hij geen nieuwe schandalen wilde. Ongeregeldheden te Napels. Te Napels hebben ongeregeldheden plaats gehad, naar aanleiding van het sluiten der Universiteit. De stu denten trachtten zich met geweld toe gang tot het gebouw te verschaffen, doch werden daarin verhinderd door de gewapende macht, die de ontevre denen met de bajonet uiteendreef. Van weerszijden zijn velen gewond De mijnramp te Karwin. Zooals een telegram reeds meldde, zijn bij de mijngasontploffing in Mo- ravië 232 mijnwerkers omgekomen. Bij het reddingswerk zijn 35 personen gedood en 10 gekwetst, terwijl het aantal der dooden waarschijnlijk nog vermeerderd zal worden door het over lijden van eenige zwaar gekwetsten. De lijken welke reeds geborgen waren, zijn Zondag onder talrijke deelneming en hartverscheurende tooneelen ter aarde besteld. De verongelukten hebben 128 we duwen en ongeveer 500 kinderen, bo vendien een aantal moeders en zus ters achtergelaten, die van hen afhan kelijk waren. De ramp zal een 1000 personen aan groote ellende prijsge ven. Tot leniging van den nood is reeds een navolgenswaardig voorbeeld gegeven door de eigenares van een schouwburg te Weenen die 1000 flo rijnen beschikbaar stelde, en door den eigenaar van de mijn, graaf Marisch Nömmich, die, hoewel hij zelf onge veer 600.000 fl. schade leed, den we duwen een jaarlijksch pensioen van 42 fl. en ieder kind een jaargeld van 12 fl. toekende, terwijl hij iedere we duwe reeds dadelijk fl. 50 deed toe komen. Bovendien heeft hij bepaald, dat de 4000 werklieden, die door de ramp tijdelijk werkloos zijn geworden, tot de heropening der mijnen de helft der gewone loonen zullen ontvangen. De mijnen te Karwin zijn volgens het oordeel van deskundigen de ge vaarlijkste van geheel Europa. Zij zijn bijna onafgebroken gevuld met licht ontbrandbare gassen, die ook ditmaal blijkbaar aanwezig waren. De vijf achtereenvolgende ontploffingen laten daaromtrent geen twijfel toe. Men schrijft de ramp behalve aan de reeds medegedeelde oorzaak, ook toe aan een depressie op de aardop pervlakte, die het gas plotseling deed ontsnappen. Het reddingswerk begon dadelijk na de eerste ontploffing. Twee groe- daalden in de mijn af de eerste ht een aantal dooden en de ge wonden boven, de tweede echter viel mIs slachtoffer van haar edelmoedig streven. Desniettegenstaande ging na de tweede ontploffing een derde partij naar beneden; men moest evenwel verdere pogingen opgeven het bleek onmogelijk te zijn nog iemand te redden. Complot te Washington. Te Washington blijven de geruch ten aanhouden over het bestaan van een complot met het doel om het Witte Huis, de residentie van presi dent Cleveland, in de lucht te doen springen. Men beweert, dat dit com plot was beraamd door Honoré Jack son, den adjudant van Louis Riel, den bekenden aanvoerder der half bloed-Indianen in den opstand, die voor eenige jaren in Canada tegen de Canadeesche regeering uitbrak. Deze opstand werd echter spoedig be dwongen en Louis Riel, de aanvoer der, werd ter dood gebracht. Na de zen opstand begaf Jackson zich naar de Vereenigde Staten, waar hij deel nam aan verschillende bewegingen, o. a. aan het bekende oproer te Chi cago. De politie laat zich nog niet uit over de zaak, maar te oordeelen over hetgeen de Engelsche bladen over de zaak uit New-York en Washington vernemen, schijnt er wel eenigen grond te bestaan om aan de geruchten, welke betreffende dit complot ver spreid worden, gelooi te hechten. Uit de Poolstreken Reuter seint aan de Standarddat de gezagvoerder van de te Philadelphia aangekomen bark Siliconwelke het eerste nieuws uit de poolstreken brengt, sinds het vertrek van Peary's expeditie, gemeld heelt, dat de afge- loopen winter zeer streng is geweest en de Eskimo's niet van luitenant Peary en zijne gezellen gehoord heb ben, hoewel zij tal van uitstapjes langs de kust maakten. De kapitein gelooft, dat iedere poging om dit jaar de Pool te bereiken, den dood van allen die haar wagen tengevolge zal hebben. Het Engelsche blad merkt naar aanleiding van deze oogenschijnlijk zeer onrustbarende berichten op, dat men daar aan niet veel waarde moet hechten. Het schip, zegt het blad, komt uit het zuiden van Groenland, een 1000 mijlen ten zuiden van Peary's win terkwartieren. De Deensche Eskimo's komen nooit verder dan de Duck- eilanden, die door de met ijs bedekte Melvillebaai van de verblijfplaats der expeditie afgescheiden zijn. Tenzij dus luitenant Peary naar het Zuiden zou zijn gegaan hetgeen niet aan nemelijk is kunnen alleen de Es kimo's van Kaap York en Smith Sound, die in zijn nabijheid leven en nooit Melville-baai oversteken, iets van de expeditie gehoord hebben. Het is dus niet te verwonderen, dat de kapitein van de Silicondie hoogst waarschijnlijk alleen Deensche Eskimo's sprak, niets omtrent de lot gevallen van luitenant Peary verno men heeft. Dan brengt de Silicon niet het eerste nieuws uit de Poolstreken. Na de terugkomst van de Falcon hebben nog een aantal walvischvaar- ders tot het midden van October 1893 en ook gedurende de laatste weken berichten gebracht. Wat de strenge winter betreft, deze zou voor de Poolontdekkers eer voordeelig dan schadelijk zijn. Een ernstiger bezwaar zijn voor hen de aanhoudende noor denwinden, die de noordelijke ijsvel den, welke zij op de sleden hopen over te steken, zouden kunnen breken. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 14 Junijl. aan Wed. A. W. Leuven vergunning is verleend tot oprichting van eene lij stenzagerij door gaskracht bewogen, in de per ceelen aan de Smedestraat 3436. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Dubbeldamvan de N. A. S. M., arriveerde 19 Juni van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Soendavan Am sterdam naar Batavia, arriveerde 17 Juni te Padang. Het stoomschip Koningin Emma van Amsterdam naar Batavia pass. 18 Juni Carvoereiro. Het stoomschip Loch Mareevan de N. A. T. L., van Rotterdam arriv. 18 Juni te New-York. Het stoomschip Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Juni van Southampton. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Donderdag 21 Juni 1894 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. a. Cantabile b. Allegro con fuoco Lemmens 3. Trauermarsch aus der Götterdammerung R. Wagner 4. NocturneChopin. 5. CavatineRaff. FAiVlILIEBERICH PEN. Getrouwd: 19 Juni. L. A. Bou- vij met J. J. Stallinga. Amsterdam. - M, Alberts met D. H. E. Morel. Am sterdam. - J. Mooij man met A. Stroe- bel. Den Haag. Bevallen: 15 Juni. G. W. Udo Stam z., Reenen. 17. B. W. J. G. van SendenCruys d., den Haag. - M. E. H. SandbergGeisweit van der Netten z., Amersfoort. - M. C. Sehu- verSpoor z., Abkoude-Proosdij. - KluyverHonigh d., Leiden. 18. E. RoodhuijzenZigeler d., Enkhuizen. J. de VriesEindhoven d., Zwolle. 19. R, LissauerDe Vries z., Den Haag. - E. W. A. OostermanDal- loyaux d., Amsterdam. *0 v e r 1 e.d en: 20 Mei. C. A. C. Kruijder. a. b. ss. Samarang. 12 Juni. B. D. Filet 57 j., Venloo. 16. J. L. SchoemakerZier, Buiksloot. 17. J. BoesVan Doorn 47 j., Middelie. 18. E. Olij, 87 j., Spanbroek. 19. H. Th. van Goor 49 j., Amst. Ondertrouwd: 20 Juni. W. Kruijer en M. E. Scherpenhuizen - F. J. Monsma en A. M. Bracht - P. J. Aarts en A. M. Kuiper. Getrouwd: 20 Juni. J. H. Smits en C. F. J. H. Wetzer - H. v. Drunen en J. C. Kos er - J. G. Hendriks en C. C. Nieman - W. de Vries en J. Zwart - J. v. Werff en J. Baaij - J. Stoelman en J. E. Lem - G. Schui temaker en C. Derr - C. Steenkist en E. v. Delden - H. Koopman en F. Meijer - J. Broekhof en A. Leuven. Bevallen: 19 Juni. J. Tuijn Bloemzaad d - H. v. DuinOpmeer 2 d - 20. M. de Vriesde Waal z - G. RuijsenaarsVeenstra z - A. C. MenkeKan d. Overleden: 19 Juni. A. Wes- sels 1 md. z. Dijkstr. MARK TNIEUWS, Haarlem20 Juni. Aangevoerd en verkocht 67 stapels kaas, uitmakende 9159 kazen, weg. 17693 Kg. Laagste prijs f 0,Hoogste prijs f 27.per 50 Kg. Haarlem20 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 18 schapen f24, a 10,44 lammeren f12,a 6,,6 paarden f 0,a f 0,é2 koeien f 170 a f 140, 37 nuchtere kalveren f 13,a 7,0 graskalveren f 0.a 0.0 pink f 0,a 0,0 vette kalveren a 0.8 biggen f 12,a f0, Alkmaar18 Juni. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 6 koeien f150 a 230, 164 vette kalveren f35 a 90, 27 nuchtere dito f 6,a 14.148 vette schapen f18 a 25, 46 magere varkens f 16 a 19, Opaarden fa alles per stuk, 140 vette varkens 38 a 45 ets. per Kg. 1. Assistente 1 Juli in apotheek te Amat. N. W. ext. P. G. net en accnr. recept, en m. goede get. 2. Eenv. juff. P. G. teg. Aug. gewoon aan verzorg, v. jonge kind. goed naai. en stopp aan ra* pers. of schrift. 8. Coupeuse op tijnatel, terat. m. bew. v. bekw. 4. Pract. ontwikk. ingenieur P. G. op mach. fabr. midd. gr. voorn, om v. fabr. ta reiz. 5. Jongmensen, Holland, op kant. v.berl. lam- penfabr. spoed., m. kenn. v. mod. tal. en stenogr. l-'efst ook kenn, v. Remingt. achrijfmach. als corresp. nitst. gel. t. vermeerder, v. handelckenn. 8. Net jengm. als reiz. v handelsdrukk. f 1000 stort, in de zaak teg void onderpand, sal f 50o en prov. 7. Fl. winkelbed. in mannf. onmiddell vol!, opg- 8. Bed. P. G. in bank bakk. 1 Juli of terst. zeifat. kunn. werk. opg.- voll. ook v. verl. aal. 9. Jachtopziener zeifat. procos-verb. kunn, opm. P. G„ aterk gest- goed zed. ge Ir. vrij v. at. dr. ben. 85 j. liefat m. kenn. v. iandb. en veeteelt. Voorspoedig bevallen van een ZOON: Mevrouw PAHUD DE MOR- TANGE8Boa aardt. Haarlem, 20 Juni 1894. De Heer en Mevrouw J. C. PEEREBOOM betuigen hunnen dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling, die zij bij de geboorte van hunnen Zoon hebben onder vonden. Haarlem, 20 Juni 1894. Een ijverig accuraat Jongmensch, hier ter stede werkzaam, bekend met boekhouden en talen, eene goede hand schrijvende en voorzien van zeer gunstige referentiën, wenscht om bepaalde redenen van werkkring te veranderen. Fr. br. lett. B. D., b/d. Boekbandelaar J. QUIST Bzn., KI. Houtstraat 23. ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhouders op 30 Juni aanstaande, des namiddags ten 3Vs ure, te Amsterdam, Weteringschans 217 G. Aandeelhouders wórden herinnerd art. 27 en 28 der Statuten. DE DIRECTIE. Optreden van Mevrouw TooDeelspel in 1 bedrijf, vanFEAN- gois Coppée. 2. JOCHEM PEZEL wat ben je voor 'n ezel. Humoristische schets in 1 bedrijf, naar Frits Reuter. 3. ASSCHEPOES. Blijspel in 1 bedrijf, door Jo van Slootrn. Aanvang 8 uur. Balcon, Stalles en le Loge 1, Parterre en 2e Loge ƒ0,50, Gaan derij /0,25. H.H. Leden der Söe. «Vereeni ging», «de Kroon», «Cremer», «Zang en Vriendschap» en «Cres cendo» betalen voor zich en ééne Dame in Balcon, Stalles en le Loge 1-0,50 per persooD, mits plaatsbe- sprekende aan den Schouwburg, dagelijks van 2—4 uur. Voor de Linnenkast en Luier mand. Vraag in uw eigen belang de uitgebreide Stalen uit de Almelo- en Eindhovensche Linnen- fabrieken Levering binnen 3 dagen. Prijzen netto èi Contant. J. H. DE JONG, Groote Houlstr 2 firma

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3