DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Vrijdag 22 Juni 1894, No. 3364 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND, FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers 0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4=, Haarlem. Telefoonunmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantier». Directeur-Uitgever J. C. P E E B E B O O M. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. BAVBE <Jt Co., JO-HN F. JONES, Sure., Partje 31bie Faubourg Montmartre. Haarlem21 Juni 1894. De kosten der gemeente reiniging. Meermalen zijn vroeger klachten geuit over het hooge bedrag der kos ten van de gemeentereiniging te dezer stede. Dit heeft den opzichter van dien tak van dienst aanleiding gege ven om in zijn verslag over 1898 een staat op te nemen van de ontvangsten en uitgaven over 1892 in 12gemeen- tengin ons land. Daaruit blijkt dat de ontvangsten in bedoelde steden gemiddeld per inwoner bedroegen ƒ0,486 en de uitgaven ƒ1.236 terwijl in Haarlem gemiddeld per inwoner ontvangen werd ƒ0.49 en uitgegeven ƒ1.181 en dus g3en grond bestaat tot een?ongunstig oordeel over de exploi tatie in deze gemeente. j£r*" f Zooals reeds door advertenties is aangekondigd, treedt morgen (Vrijdag) avond in den schouwburg op de be kende actrice Anna Róssing Sablai- rolles. Het verslagje in het Dagbl. gegeven over de door het gezelschap, waartoe zij behoort, gehouden uitvoe ring in „Seinpost" te Scheveningen, is eene aanbeveling om de voorstelling morgenavond bij te wonen. Bf Door de directie van den schouw burg alhier zijn bij de voorstelling van:, mevr. Róssing Sablairolles op morgenavond (22 dezer) de weezen van alle gezindten uitgenoodigd. Haarlem - Zandvoort Spoorw. Maats. In^l het jaar 1893 hebben de op brengsten van bovengenoemde spoor lijn bedragen een som van f 51477.93. Van dit bedrag moet aan deHoll. Spoor, volgens het met deze geslo ten exploitatie-contract worden uit gekeerd 134000.voor exploitatie kosten, 16000.voor vernieuwing van den weg, materieel en inventaris, terwijl zij dan nog van het overblij vende een aandeel erlangt groot f 369.48. Voor de aandeelhouders der H. Z. S. M. blijft derhalve overf 11108.45, hetgeen met gekweekte !rente en saldo van nieuwe rekening een totaal maakt van f 11789.96. Hiervan moet worden afgetrokken voor administratiekosten, patentrecht en diversen f 2053.305, zoodat een zui vere winst is verkregen van f f9736.66. Een bedrag van 19000.off 15.— per aandeel wordt daarvan als divi dend uitgekeerd en het overblijvende gebracht op nieuwe rekening. Valsch geld. Door de politie alhier is andermaal een valsche gulden in beslag geno men voerende de beeltenis van Ko ning Willem III en het jaartal 1865, blijkbaar bestaande uit lood. Men vermoedt dat de vele hier in omloop zijnde valsche guldens zijn uitgege ven door de dezer dagen aangehou den twee valsche munters uit Am sterdam. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 8j£ tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, waar zich de volgende {werklieden hebben aangemeld 1 Loodgieter. 1 Bakker. 1 Wijn- koopersknecht. 2 voor loopwerk. 1 Kleedermaker. 3 voor los werk. HH. Particulieren en Werkgevers kunnen hunne aanvragen doen bij éen van de Commissie-leden. Job. S. HOLSTEN, Secret. Zitting van Donderdag 21 Juni. De rechtbank veroordeelde Dirk Bakker, landbouwer te Haarlemmer meer, die in de maand Juni van het vorige jaar op de Ged. Oudegracht alhier de driejarige Hendrina van Roon met zijn paard en wagen over reed, tot een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen. Daarop stond terecht Johanna Smorenburg, een net gekleed meisje van 21 jaar met een gunstig uiterlijk, die twee horloges, een hemdje, een rok en een vloerkleedje wegnam dat aan M. C. Hessels, weduwe A. C. Wij dam toebehoorde. „Toen mijn man dood werd thuis gebracht," verklaart de bestolene, „had ik geen gedachten op mijn huis houding. Uit liefde, heelemaal uit vriendschap, kwam Johanna Smo renburg mij toen wat helpen, van 's morgens negen uur, half tien tot twaalven. Ik heb nog gevraagd aan haar moeder„gunst, juffrouw, kan Jans me wel altijd helpen?" „Och, juffrouw," zei juffrouw Smorenburg, „ze doet er een Godswerk mee 1" De beklaagde is evenwel van een andere opinie. „Ik heb," zegt ze, drie maanden bij de juffrouw gewerkt en nooit een cent er voor gehad. De juffrouw zeit dat het was voorliefde, maar ik hen toch geen liefdezuster Overigens erkent ze de diefstallen, behalve van het kleedje. „Er is over geen geld gesproken", zegt de bestolene nog, „zoowaar als ik mijn vingers in de hoogte heb gehad I" De ambtenaar van het O. MMr. Van Outeren, herinnert er de Recht bank aan, hoe de beklaagde voort durend gelogen heeft, totdat een der gestolen horloges was teruggevonden. Aan de activiteit van de rechercheurs Verkerk en Van Halst is het toe te schrijven, dat deze zaak vervolgd is kunnen worden. Spreker eischt de veroordeeling van Johanna Smoren burg tot gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden. HendrikusLeuven, arbeider te Heem stede, 26 jaar oud, schijnt een lastig heer te zijn. Den 3den Juni heeft hij den stoomtramconducteur Johan Ba ten en den machinist Hendrik van de Water aangegrepen, geslagen en ge schopt, op den grond geworpen en geslagen den 5den Juni Johanna van der Putten gewelddadig aangegrepen en toen de onbezoldigde rijksveldwach ter Schotvanger hem wegens zijn toe stand van dronkenschap in verzeker de bewaring wilde brengen, dezen tegen de borst gestompt, op denzelf den dag den arbeider A. J, Daniels gestompt, de koffiehuishoudster Ma ria Geertruida Utendaal gewelddadig aangegrepen, een ruit van haaf café stukgeslagen en twee zijplanken van het buffet losgerukt. De eisch is veroordeeling tot gevan genisstraf voor den tijd van 5 maan den. Te Haarlemmermeer is ernstig sprake om eene commissie te vor men met het doel pogingen aan te wenden tot het stichten van eene in richting, waarin weezen en ouden van dagen kunnen verpleegd worden. Nog 8 weezen zijn te Neerbosch, terwijl bij particulieren de anderen worden verpleegd. Wedvlucht. De prijs uitgeloofd door het Minis terie van Oorlog aan de postduiven- vereeniging „de Telegraaf" is behaald door den heer A. v. d. Heuvel te Haarlemmermeer. De prijs winner heeft den afstand afgelegd van St. Denis (voorstad van Parij3) naar Haarlemmermeer, in 6 uur 13 min. en 50 sec. In verband met de tijdsomstandig heden, hebben de verveners te Kudel- staart (Aalsmeer) de steekturf met ƒ0.25 per duizend verhoogd. Zeevis8cherij. Woensdag kwamen te Zandvoort aan 6 zandvoortsche bomschuiten. Besomming ƒ20. tot 50. De prijzen der visch warenbakschol ƒ4.25, scharren f 7,pieterman ƒ2.80 per mand, tong 0.25 tot ƒ0.90, tarbot ƒ1.50 tot ƒ3.50. griet ƒ0.40 tot ƒ1.20 en knorhanen 0-70 per stuk. Da crisis. De overwegingen van het ministe rie naar aanleiding van de interpel latie in de Eerste Kamer hebben ge leid tot het besluit, om aan de Sta- ten-Generaal stukken over te leggen in zake de jongste politieke gebeur tenissen. Het vragen van inlichtingen hier omtrent in de Tweede Kamer zal hiervan afhangen, of die bescheiden al dan niet voor openbaarheid be stemd zijn. Burnaby L au tier. f Uit Indië is het bericht ontvangen van den dood van den resident van Soerakarta, den heer O. A. Burnaby Lautier. Bijzonderheden omtrent dit onver wachte sterfgeval zijn nog niet be kend. Zeker is het, dat het heengaan van den heer Lautier een groot ver lies is voor ons koloniaal bestuur. Zijn gewest toch eischte een groote mate van zelfbeheersching en ken nis van plaatselijke toestanden, om dat met dea Soesoehoenan rekening viel te houden. Den heer Lautier nu is het steeds gelukt om eenerzij ds het prestige van het Nederlandsch gezag in de Vorstenlanden hoog te houden en anderdeels toch ook niet den inlandschen vorst onnoodig te krenken of in zijn machtsvertoon te belemmeren. Nog onlangs, toen door het overlijden van den sultan eene troonsverandering in Solo plaats had, gaf de resident blijk van zijn groot diplomatiek talent door het ge: van het Nederlandsche gouvernement uit te breiden, zonder daardoor den troonsopvolger tot verzet te prikkelen. Bevolking van Nederland- De bevolking van Nederland be droeg op 1 Januari jl. 4.732.911 zie len. Daaronder waren 50.057 vrou wen meer dan mannen. In den loop van 1893 nam de be volking toe met 63.335 zielen. Het cijfer der geboorten (158.885) overtrof dat der sterfte (90.198) met 68.687maar er vertrokken uit ons land 5352 personen meer dan er zich vestigden (294.670). De talrijkst bevolkte provincie is Zuid-Holland, met 1.021.435. Dan vol gen Noord-Holland met 895.080, Gel derland met 528.276 en Brabant met 524.043. Onderaan staat Drenthe met 137.456 zielen. Afgekeurde kleedingstukken. Waar blijven de afgekeurde klee ding-en eqnipementstukken van het Nederlandsche leger Het Dagblad geeft hierop het vol gend antwoord. Bij de verkoopingen door het Rijk gehouden, vallen deze stukken in handen van handelaars die ze over onze havens naar Enge land verzenden aan Engelsche han delshuizen, welke de soldatenpakjes als ruilmiddel naar Afrika uitvoeren. In de binnenlanden zijn die kleurige uniformen bij de inlanders zeer in trek. Het is dus niet zonderling als een Afrika-reiziger een zwarten na tuurgenoot ontmoet in een mouwvest van een groenen jager, of in den wa penrok van een Hollandschen huzaar, met een ouden cylinderhoed als hoofd deksel. Overgangsexamen aan de Kon. Mil, Academie. Uitslag overgangsexamen aan de Koninklijke Militaire Academie van het 3e naar het 4e studiejaar. Over gegaan zijn Infanterie h. t. 1. de cadetsC. J. Amweg*, A. A. Klercq, L. A. Bedet, S. A. Reitsma, J. N. van den Berg*, W. Dozij*, A. Meijroos, P. J. Boo- gaert, L. T. A. van Hasselt. M. E. Celosse, J. W. van Oorschot, W. P. Engelhart, P. K. M. O. Gude* J. C. Grotendorst, M. C. T. van Reijen, S. ba ron van Heemstra, jhr. E. R. van der Wijck, A. M. Vorstman, F. E. Knoo- te*, G. van Tienhoven*, G. Ie Poole*, P. F. W. van Romondt, J. H. Brandt en R. L. Scholten*. Cavalerie h. t. 1.jhr. H. A. van Reigersberg Versluijs, J. H. Pijnappel, R. A. baron van Hardenbroek van Lokhorst, L. Roelfsema*, W. J. H. Brandon, R. O. van Manen, G. L. van den Berg van Saparoea, N. J. C. J. Thirion.* Artillerie h. t. 1.H. J. van Eijk, D. H. van Moll, J. Kloo3terhuis, I. Bessem*, G. C. Prager, M. Irish Step henson*, J. G. Kalkoen*. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK H. De onschuldige en de schuldige. Toen Ailsa den hond uit de kamer had weten te verwij deren, vroeg Myra: „Wat doen zij nu Ailsa?" „Zij zijn van plan om een geheim onderzoek in te stellen. Zij zeggen, dat het kind niet ver hier vandaan kan zijn, dat het om eene belooning moet zijn weggenomen, en dat wan neer het teruggebracht wordt, er geen nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld, hoe dat alles in zijn werk is gegaan. Als iemand bijvoorbeeld het kind ergens verborgen hield, dan zou hij na donker hier kunnen komen, het kind op den drempel neerleggen en aanbellen, dan zouden er geen ver dere vragen naar worden gedaan." Terwijl Ailsa sprak zeide Myra geen woord. Zij lag achter over, schijnbaar doof en stom. „De moeder, die arme ziel, sprak over uals de eenige, die hiervan voordeel zou trekken," zeide Ailsa zachtjes. Myra slaakte een doordringenden kreet. „Trek u hare woorden, in haar waanzin gesproken, maar niet aan!" riep Ailsa uit. „De dokter, mijnheer Wrigley, mijnheer Mellodew en ik, wij zijn het er allen over eens, dat zij op dat oogenblik in haar verstand was gekrenkt." „O Ailsa, Ailsa!" antwoordde Myra klagend, „hoe gaarne zou ik nu op dit oogenblik willen sterven als ik het kind weer in zijne moeders armen zag liggen zooals gisteren! O, ik wist toen nog niet welk een heerlijk schouwspel dat was Ailsa bracht haar schort voor haar gelaat en begon te schreien. Myra verdroeg dit zoolang het haar mogelijk was. Daarna zeide zij op bitsen toon „Ik wilde wel, dat je weg gingt, Ailsa. Ik zou zoo gaarne eens alleen willen nadenken." Ailsa vertrok. Al kon zij niet schreien met hare jonge meesteres, zij kon voor haar werken. Zij pakte Myra's japon, schort en kleeren in een tasch, sloot zichzelve op in het waschhuis en wasehte en streek genoemde kleedingstukken. Toen zij weer alleen was sprong Myra op en keek in haar schoenenkist. Zij vond op hare schoenen niet het minste spoor, dat aanduidde, dat zij een nachtelijke wandeling had gemaakt. Daarna wierp zij zich weer op bed en begon na te denken om de vage indrukken voor haar geest terug te roepen. Den vorigen avond, toen zij zich naar hare kamer begaf, had zij door de open deur een blik geworpen in de kinder kamer en er het kind in de wieg en de voedster er naast gezien. Dit schouwspel had bittere gevoelens bij haar opge wekt. De mededeeling van de verwachte komst van dit kind had haar onaangenaam verrast. Zij had gehoopt, dat het een meisje zou zijn, en zou het niet betreurd hebben wanneer het bij de geboorte was gestorven. Maar inplaats dat ge schiedde, wat zij half of geheel had gehoopt, werd een stevige knaap geboren. Ieder uur van het bestaan van dit kind was vóórhaar eene nieuwe kwelling geweest. Zij had zich nooit verzoend met het tweede huwelijk haars vaders op zijn bejaarden leeftijd. Deze gevoelens hadden de overhand, toen zij den vorigen avond een blik wierp op de wieg. Indien die wieg leeg was, hoeveel herderder zag zij dan hare toekomst in Terneer gedrukt door deze gedachten gedachten, die niet verder werden uitgesponnen en noch kwaad wenschten, noch kwaad beraamden, begaf zij zich naar hare kamer en sliep in, na gernimen tijd wakker te hebben gelegen. Zij had een droom. Zij droomde, dat zij haar pasgeboren halfbroeder haatte en besloot hem te dooden. In haar droom schenen woede en haat alle vrouwelijke teederheid uit haar gemoed te hebben verdreven. Zij dacht, dat zij zich aankleedde, naar de kinderkamer ging, het kind uit de wieg nam, den weg opliep naar het reservoir te Green wood en het kind in het water wierp. Zij droomde, dat zij daarna naar huis terugkeerde, ontdekte dat het nacht was en zich naar bed begaf. In haar slaap kreeg zij het besef van hare misdaad over zich. Zij voelde, dat er iets op haar

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1