Rechtszaken. W e dstrijden. Gemengd Nieuws, Politiek Overzicht. Burgerlijke Staud. of minder belangrijke inzendin- uit België, Frankrijk, Duitsch- ind, Zwitserland, Oostenrijk, Enge rd, Denemarken, Noorwegen, Rus- md en de Vereenigde Staten. De roote deelneming van het buiten- ud is men voor een groot deel ver- ;huldigcl aan den krachtigen steun, elke het comité werd verleend door e buitenlandsehe consuls te Amster- lede en door de Nederlandsche con tra den vreemde. Daarbij valt o. op te merken dat er in Rusland i de zijde der regeering groote be- mgstelling is getoond voor deze ten- ronstelling, waaraan het is toe te irijven dat inzonderheid de Rus- iiche meelfabrikanten zich niet on- etuigd hebben gelaten. Dit mag rellicht in verband gebracht worden iet de verblijdende omstandigheid, it de meelhandel bij de hooge spoor- ïgtarieven in Duitschland nog steeds sa ons land de voorkeur geeft voor Itn doorvoer naar het Duitsche rijk. Uit het bovenstaande kan reeds (ijken dat de tentoonstelling voor leskundigen op velerlei gebied zeer «langwokkend belooft te worden, nar ook op het groote publiek zal 'ij mede een groote aantrekkings- racht oefenen. Zoo komen er om lecht enkele inzendingen te noe- len verschillende brood- en ban- letbakkerijen in werking. In den lin is reeds een groote oven gereed met het bouwen van twee ande- is men bezig. Naast een dezer lakkerijen komt een afzonderlijk sa- on voor Van Houten's eacao en aan (en anderen kant een thcesalon. In I8S6 bepaalde het bedrijf inden tuin óch tot een paar bakkerijen tegen let Paleis aangebouwd, nu echter jrorden ook de groote veranda's ge- keel ingenomen. Daar komen b. v. [leinere bakkerijen van bijzonderen lard, voor koekjes en lekkernijen, en mi gebeele maalderij voor rogge in rolle werking, benevens een Engel- icbe bakkerij waar gewerkt zal wor- den met een nieuw product, dat be- itemd is om de reuzel te vervangen. Ie deze omgeving wordt ook een slectrische dynamo opgesteld voor de evering van drijfkracht aan al de ledoelde inrichtingen ia den tuin. tchter de muziektent wordt nog iets «jzonders -aangelegd, maar dit moet loorloop'g nog eene verrassing blij- ren. Verschillende inzenders maken groo- ,e kosten om hunne waren zoo goed nogeiijk te doen uitkomen. De hee- :en Vos en Le Grand in de Kalver- itraat hebben o. a. een tal van kiosken n bewerking, waarvan de teekenin- »en reeds den indruk geven dat al ie inzenders de zaak breed opvatten. In verschillende opzichten zal de lanstaande bakkerij - tentoonstelling litblinken, maar stellig zal zij velen inderen exposities een goed voor leek! gevenzij zal nJ. op den ope- iingsdag geheel gereed zijn. aangelegde bruggen. Aan het materieel werd eenige schade veroorzaakt, doch persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De dienst ondervond nogal vertraging. Een moordaanslag? De godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd Zondag ochtend verstoord op eene wijze, die het aandachtig gehoor van ds. Ge selschap plotseling met schrik ver vulde. In het ruim bevond zich namelijk een man, die aanvankelijk, zonder opschudding te veroorzaken, aan een der bankbewaarders een glas water vroeg, omdat hij zich zoo benauwd gevoelde. Nadat hij gedronken en zich weer eenigen tijd rustig gehouden had, begon hij zijn kleereu los te maken en uit te trekken. Toen de omgeving daarop tusschenbeide wilde komen, vloog hij plotseling op, haalde een klein knipmes te voorschijn, dat hij opende en sprong hij over het doop- hekje reoht op den preekstoel toe. Daar werd hij gegrepen en voor- loopig in de kosterij onschadelijk ge maakt. De politie nam hem vervol gens over en bracht hem ter bewa ring in de St. Pietershal. Hij bleek oud-bode van een zieken en begrafenisfonds, later colporteur van Recht voor Allen, geweest te zijn. Er is reden aan zijne verstandelijke vermogens te twijfelen. Hij is dan ook naar het Buitengasthuis ver voerd. Een der ooggetuigen, die hem aan dachtig had gadegeslagen, meende opgemerkt te hebben dat de man on der den indruk der preek onrustig was geworden en in staat van opge wondenheid geraakte. Bekentenis. De rijkspolitie te Rozendaal is in geslaagd, den dader van de bij gelegenheid der statie kermis te Es schen gepleegden moordaanslag, zeke ren H. N. te Rozendaal, op te spo ren en tot bekentenis te brengen. Tot nu toe had men zijnen broeder voor den dader gehouden. De gekwetste neemt in beterschap toe. )o veiligheid op den Staats spoorweg. Reizigers, die zich in de laatste we ien langs de lijnen van de voorm. S. R. S. deden vervoeren, zoo le en wij in Het Centrtcm, zullen ipgemerkt hebben, hoe op enkele ranten van dien weg de vaart van len trein verminderde. Het herstel Ier bruggen vereischt dit. Dit karweitje aan 146 dier bruggen in bruggetjes is niet door de S. S. lanbesteed om het werk in de wereld e houden, nog minder om de reizi- ;ers wat langer tijd pleizier van hun eisgeld te doen hebben. Het is in- egendeel ten hoogste vereischt door len ontredderden toestand dierwer- ien. Allen vertoonen diepe scheuren a galen, velen hangen geheel en al liteen en kunnen met de hand afge brokkeld worden, kortom, de veilig- leid van den weg was niet meer zeker, a is dit in de laatste driejaren ook liet geweest. De voorm. N. R. S. heeft haar weg E een treurigen toestand overgedaan. De minister Havelaar berekende het brstel van het geheel op 800.000. thans is do uitgave van het Rijk leeds tot 4 millioen gestegen. Niet iat de voorn. N. R. S. hiermede be toog gepleegd heeft, maar de aan nemers van die bruggen schijnen hun tetk niet met de noodige zorg te ie hebben verricht. Op veel plaatsen ■ijn de steenen met klei in plaats tan met goede specie bijeengevoegd, if zijn de minst solide materialen ge knikt. Een wonder moet hetheeten iat er nog geen groote ongelukken r betreuren zijn en men mag aan let bekende „Dieu pour les ivrognes t les petits enfants" voortaan wel kevoegen„et pour les ivoyageurs en bemin de Ier." 01 de Raad van Toezicht op de ipoorwegeu in deze wel van plichts- teuim is vrij te pleiten? Een ontsporing. ïn de onmiddellijke nabijheid van Ppendam ontspoorde Zaterdagmorgen stoomtram, welke om 8.20 uit 'krraerend vertrekt, juist op een der Hard hout, Men leest in De huL Mercuar In het Noorden van Transvaal is een boom gevonden, welke een hout- soort levert, die zoo hard is, dat ze 'slechts bewerkt kan worden zoolang jhet hout groen is. I-) het hout rijp j en droog, dan biedt het aan alle ge- I reedschappen weerstand men kan er zelfs het beste staal op breken. 'Het hout is zeer goed tegen het vuur I bestand. Veertien dagen voortdurend branden zijn noodig om een boom stam in asch te veranderen. Het hout is wel zwaar, maar toeh veel lichter dan ijzer of staal. Een Burgemeester voor de Rechtbank. Zaterdag Btond voor de rechtbank te Middelburg terecht P. V., 69 jaar, burgemeester der gemeente Graauw, beschuldigd van de bekende onregel matigheid, welke heeft plaats gehad hij de benoeming van een hoofl der openbare school aldaar. (Het opzettelijk valsch voorlezen van stembriefjes, waardoor benoemd werd hij, die feitelijk slechts 3 van de 7 stemmen verkreeg en den can- didaat die werkelijk 4 stemmen ver kreeg, slechts 3 werden toegekend.) Het O. M. eischte bekl. 's veroor- deeling tot 3 jaar gevangenisstraf. De worstelwedstrijd. Zondag, den laatsten avond van den strijd tusschen Remus en Gerardy is de wedstrijd onbeslist gebleven. In de tweede ronde werd Remus gekwetst aan de linkerknie; de jury besloot daarop, dat de kamp niet zou worden voortgezet. Daar Zaterdagavond Gerardy ook had overwonnen was de stand aldus: Remus, twee maal gewonnen, Gerardy twee maal gewonnen, 2 wedstrijden onbeslist. Wegwedstrijd Amsterdam- Arnhem. Zondag heeft de internationale weg wedstrijd AmsterdamArnhem en terug (afstand 190 K. M.) plaats ge had. Hij was uitgeschreven door „Amsterdam's Wielrijders BoDds-Lo- kaal. Van do 33 wielrijders die zich hadden doen inschrijven, verschenen aan de start de volgende 20 heeren O. Witteveen Jr., HaarlemJ. Schrauwen, Amsterdam; J. F. D. Doornekamp, Amsterdam F. R. Roos Jr. Amsterdam; E. Peters, Witten berg Hugo Zeinert, EuskirchenW. dé Jóng, 's-GravenhageK. Masten broek, Hoorn; J. P. Smit, Utrecht; M. Cordang. Maastricht; J. J. v. d. Driea, AmsterdamA. W, Horton, Londen; P. J. van den Bergh, Til burg M. Aide wereld, Amsterdam H. Bloem, Utrecht; Ab. Huisken, AmsterdamY. Rodenhuijs, Apel doorn; F. W. Bolk, Utrecht; Paul Mündner, Berlijn. De weg ging van Amsterdam, af rit aan den Diemerweg bij den spoor wegovergang over Diemen, Muiden, Naarden, Laren, Eemnes, Soestdijk, SoestAmersfoortWoudenberg Scherpenzeel, Renswoude, Ede naar Arnhem. De geheele weg is straat- weg; op verschillende punten ston den posten met vlaggen om de deel nemers den weg te wijzen of zoo noo dig van aanwijzingen te dienen. Aan den start te Amsterdam en het keer punt te Arnhem was een groote Ne derlandsche vlag geplant. Om half negen reden de wielrijders af. De uitslag van den wedstrijd is als volgt. 1. M. Cordang van Maastricht in 6 u. 4.8 m. 40 sec. 2. C. Witteveen Jr. van Haarlem in 7 u. 0 m. 40 2,'s sec. Deze verwis selde verscheidene malen van machine waardoor hij in deze beginne veel achterop raakte. 3. A. W. Horton, van Londen in 7 u. 9. m. 463 s sec. 4. J. Schrauwen, van Amsterdam in 7 u. 23 m. 393/s sec. 5. J. F. D. Doornekamp, van Am sterdam in 7 u. 40 min. 183/s sec. 6. H. Bloem, van Utrecht in 7 u. 52 min. 4415 sec. 7. Paul Mündner, uit Duitschland, die reed in de plaats van S. T. Edge van Coventry (Engeland) in 8 u. 3 m. 39V5 sec. 8. F. R- Roos Jr. van Amsterdam in 8 u. 11 m. 9 sec. 9. M. Huisken, van Amsterdam. Voorta had Edward Hale van Lon den, buiten mededinging den weg afgelegd in 7 u. 28 m. 273 s sec. De overige tien rijders waren om half zes nog niet te Amsterdam terug. Na een gemeenschappelij ken maal tijd in „American hd tel" had 's avonds de feestelijke prijsuitdeeling plaats in het bondslokaal in de Kalver- straat. De prijzen voor deze gelegenheid uitgeloofd, wareneen eereprijs, be staande in een fraai bewerkten zilve ren beker, aangeboden door de firma Ferwerda Tieman, te Amsterdam. Deze beker is een z.g. „wisselprijs", die tweemaal achter elkander of driemaal in het geheel door denzelf- den rijder moet gewonnen zijn, om diens eigendom te worden. Verder waren uitgeloofdle prijs med. v. H. M. de Koningin, 2e prijs med. v. H. M. de Koningin-Regentes, 3e prijs verg. zilv. med., aangeboden door het bestuur van den „Alg. Ned. Wielrijdersbond", 4e prijs verg. zilv. med., aangeboden door de „Vereeni- ging ter Bevordering van het Vreem delingenverkeer" te Amsterdam, 5e prijs zilv. med., aangeboden door de Amsterd. Wielrijders Ver. „Concor dia", 6e prijs zilv. med. en vier bron zen medailles aangeboden door de „Wielerwedstrijd-Vereeniging" te Am sterdam, Verder was door de „Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelin genverkeer" te Amsterdam, een zilv. med. uitgeloofd voor deu rijder, die van de verst gelegen plaats komt en den geheelen afstand Amsterdam Arnhem v.v. aflegt. Voor den buitenlander, die het eerst de eindstreep passeerde, was bovendien nog een photographie-toe- stel beschikbaar gesteld door de fir ma Loman Co., te Amsterdam, terwijl de heer Otto Cohen te Am sterdam, een kleine gouden medaille beschikbaar stelde voor den Amster dammer, die het eerst de eindstreep gevormd, omringd en opgebroken En zoo vinden wij thans de afstamme- hebben. De bakkers werden naar Lis- linge van een aanzienlijk huis, als sabon teruggevoerd, maar wisten toen zij bij de stad waren gekomen toch hun eigen weg te gaan. Driehonderd Spanjaarden worden gevankelijk naar Cadix vervoerd. De Daily News kreeg uit Kaïro be richt dat er groote opgewondenheid is ontstaan, doordien de Khedive Zaterdag plotseling naar Stamboel is vertrokken. Uit Alexandrië wordt hierover aan de Times bericht, dat de Khedive zoo overhaast is weggegaan omdat de Sultan hem bevolen zou hebben onmiddellijk over te komen, daar hij den onder-koning ontvangen wilde hebben voor de ontvangst van den koning van Servië. De Sultan wil van 's Khediven reis door Europa niet weten en neemt het de engel- sche regeering kwalijk dat zij den onder-koning uitnoodigde zonder voor af den Sultan permissie te hebben gevraagd. Volgens bericht aan de Standard uit Johannesburg zou de toestand daar hoe langer hoe erger worden door de gewelddadige wegvoering van vreemdelingen uit Pretoria naar het oorlogsterrein. De regeering van de Transvaal zou eene censuur op de pers telegrammen hebben ingesteld. De Engelschen te Johannesburg zouden besloten hebben de protestmeeting uit te stellen, daar zij vreezen dat te hevige speeches Loch's betrekkingen met de regeering zouden kunnen be moeilijken. Loch heeft intusschen ge weigerd de gast der regeering te zijn. Twintigduizend menschen te Johan nesburg zullen Loch zoodra hij er aankomt een adres aanbieden, waarin zij uiting geven aan hunne gevoelens van gehechtheid aan de Koningin, en de vrees uitspreken dat de „dulde- looze verdrukking" door de Trans- vaalsche regeering ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Volgens bericht uit Kaapstad aan de Times zou het comité van Engelsche burgers te Pre toria een telegram van gelijke strek king aan Lord Rosebery hebben ge richt. Eone ontploffing in Wales. In de nabijheid van Pontypridd in Wales had in de mijn Albion Zater dag eene ontploffing plaats, terwijl zich 290 werklieden in de mijn be vonden. Duizenden menschen ver drongen zich in de nabijheid der mijn en wachtten daar in groote span ning nadere berichten over het lot der mijnwerkers af. Tot Zondag waren reeds 86 dooden uit de mijn te voorschijn gebracht en werden 17 gewonden aangetroffen. Er waren nog 120 man in de mijn, omtrent wier lot men in het onzekere verkeerde. Borlijnsclie hofgeheimen. De ?aak van den in hechtenis ge nomen keizerlijken ceremoniemeester Von Kotze wordt zooveel te geheim zinniger, doordien er na zijne inhech tenisneming weder vier ongeteekendè brieven van denzelfden aard en het zelfde schrift bij leden van denhof kring zijn ontvangen. Ia de laatste vier jaren zijn er in de hofkringen meer dan 400 zulke anonyme smaadbrieven ingekomen, die nu in handen der openbare auto riteit zijn. Naar men zegt, verraadde het schrift, hoe ook verdraaid, den eenen tijd meer eene manne-, den andeien tijd meer eene vrouwehand. Volgens het Kleine Journal getuigde de inhoud van de meest intieme be kendheid met hofgeheimen, zoodat de dader wel in de naaste onmiddellijke nabijheid van den troon moest wor den gezocht. bloemen verkoopstertje op de tentoon stelling te Milaan! Een uitdaging. Naar men uit Weenen bericht, heeft de Bulgaarsche ex-minister van oor log Saweff Stambuloff tot een duel uitgedaagd. De tragische dood van den president der fransche republiek, die gevallen is door de hand van den sluipmoor denaar, zal natuurlijk iu Frankrijk algemeen groote opschudding en droefheid verwekken. Immers de man, die aan het hoofd van het fransche bewind heeft gestaan, heeft bij zijne vele talenten en goede hoedanigheden, de vooral in den laatsten tijd in Frank rijk niet genoeg te waardeeren hoe danigheid bewezen te bezitten, stipt eerlijk te zijn. Dupuy, de eerste minister, die Car- not naar Lyon heeft vergezeld, is hedenmorgen naar Parijs teruggekeerd. Per telegraaf verzocht hij aan de voorzitters van Kamer en Senaat, met en de kleine wees werd toen^aange- hem te komen beraadslagen over de te nemen maatregelen. Het onder houd zou plaats hebben vóór den ministerraad, die op 10 uur be paald was. De Times verneemt uit Lissabon dat de troepen het kamp, door de bakkers die het werk gestaakt heb ben, in de nabijheid der hoofdstad Een prinBes-bloemenver- koopster. Dat ook de hoogere stan den dikwijls tot diepe ellende kun nen vervallen, kan men thans met eigen oogen te Milaan aanschouwen. In 1871 werd geboren de prinses Courtoir de Beauricourt, te Algiers, in welke stad baar vader groote ei gendommen bezat. Hare moeder stiert bij die geboorte, en de vader verloor al zijne bezittingen met gewaagde speculatiën. Eenige jaren geleden werd hij, gedurende een reis langs Een dak ingestort. Te Ruhrort is ten gevolge van een onbekende oorzaak het dak der ijzer gieterij „Phöniy" ingestort. Juist zou het gesmolten staal uit den conves- ter gegoten worden, toen éen stuk van het dak op een stoompijp viel en deze doorsloeg, zoodat de stoom fluitend ontweek. De arbeiders werden daardoor op het dreigende gevaar opmerkzaam, gemaakt en de meeeten konden zich nog redden. Voor zoover men weet, zijn drie personen onder het puin be dolven. Aan redding viel niet te den ken daar het puin vermengd is met gloeiend en gesmolten ijzer. Het aantal gekwetsten is niet be kend, maar vermoedelijk zeer groot. Allerlei soorten van tijd. We hebben een gelukkige mede- deeling te doen aan alle Amsterdam mers, schrijft het Hbld. Er zijn er die meenen dat het al leen in ons land, in onze stad Am sterdam mogelijk is dat de inwoners zich er bij nederleggen om dat onzin nig verschil van spoorweg-tijd en ge wonen-tijd te handhaven. Men stelle zich zoo iets onzinnigs eens voor in een bedrijvige stad als Londen of als New-York, zegt men. Doch ziet in de Vereenigde Staten," in Texas is een plaats waar men nog onzinniger is dan in Amsterdam. Dit is een troost! Ten bewijze nemen wij den volgen den brief op van een particulieren correspondent, dien wij er op na hou den te El Paso in Texas EL PASO, Texas, 6 Juni 1894. Indien de „tijdquaestie" ten uwenfc nog steeds aan üe orde is, boezemt het misschien velen belang in te we ten, dat een Amsterdammer hen heden hunnen spoor- en stadstijd benijdt! Geenezins echter omdat hij weet dat op: het oogenblik vele huismoe ders met zenuwachtige nauwgezet heid berekenen dat 12.54 eigenlijk 12.74 is, en dat dit laatste 14 minuten over éénen gewonen tijd beduidt (om daarna, en meestal te laat te ontdekken dat ze een tot stadstijd herleid spoor boekje hebben geraadpleegd) maar alléén omdat het hier in het uiterste westen van Texas nog veel erger is. Denkt u slechts dat men hier zoo wel stadtijd als noord-, oost-, west-en zuid-spoortijd (dus 5 verschillende tijden) heeft, zoodat er hier werkelijk aan het station voordurend de hevig ste verwarring heerscht. Gelukkig heb ik echter met veel moeite gehoord dat men hier één uur 45 minuten oponthoud heeft als men om kwart over-elven uit het oosten aankomt en een kwartier vroeger naar het Westen vertrekt. Dien tijd gebruik ik om de grens over te gaan en ik zou u gaar ne eenige Mexikaansche indrukken geven, als niet op het moment, dat ik dit schrijf de conducteur mij ver telt dat de trein om halfdrie stadstijd vertrekt. Ik moet dus de rest van het papier voor de noodige herleidingen gebruiken. Uit een menigte berekeningen vinden wij dat onze correspondent zoowel om half drie als ook om 12.30, 12.50, 1.10 en 1.30 El Paso verliet. Dit is nu nog eens een oord, schit terend door de allernieuwste Holland- sche beschaving. Noord- oost- west- en zuid-spoortijd, behalve gewone tijd, zij het ideaal ook voor Amsterdam, de hoofdstad van Nederland. Na El Paso in Texas is Amsterdam dan de stad die het meest met den tijd mee gaat. den Niger, door de Mooren gedood, !z. Zijlstraat. B e v al 1 e n 23 Juni. J. M. v. Wort de Nijs z. J. KuijpersAmersfoort d. - C. v. NesHerms z. - J. v. d. Nieuwenhof—Koelemij z. - A. Zeg waar tWijnands z. 24. C. M. Sij- brantRemmers d. - J. P. Ciiteur— Vermeer d. - M. PeperSchokker z. J. M. RosbachRooijers z. - E. Offi cierv. d. Bosch d. 25. B. Booms v. Wielink z. Overleden: 22 Juni. G. Bree- mouer 7 j. z. Rozenpr.str. 23. G. B. Bakx 10 j. Oudenweg. - P. Barend- sen 74 j. Parklaan. - J. Eijssen 15 j. nomen door eene arme vrouw, welke haar opvoedde en verzorgde. Sedert een jaar is echter ook deze steun aan de jonge prinses ontvallen. De vrouw, stierf, en nu bevindt zich Amedeaini den waren zin des woords, geheel al- leen op do wereld. Zij kwam op de gedachte naar Italië te gaan om te trachten daar haar brood te verdienen.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3