Yoar onze Yensters. DE JACHT DP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Woensdag 27 Jnni 1894; No. 3368 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLET ON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelicele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-3=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI, Iloofdar/enten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: In de étalage yoor de vensters van bet Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd De wielerende wereld. De ontploffing in de Rue Royale te Brussel. Dolma Bagtché, winner van de wed rennen te Parijs. Het monument voor Barye te Parijs. De publieke sckrijver in Spanje. Sadi Carnot, de vermoorde Presi dent van de fransche Republiek. 1. Portret, 2. Bezoek bij den koning van Grie kenland. 3. Prijsuitdeeling op een gymnas- tiekfeest. 4. Ontvangst van Grootvorst Kon- stantijn. 5. In zijn werkkamer eene minis- terieele crisis besprekende. De markies van Salisbury*. Meisjes gymnastiekles. Abbas, khedive van Egypte en eenige zijner raadgevers. Sarah Bernhardts reis naar Londen. Haar vertrek uit Pcirijseen ge deelte harer bagage; hare particulier secretaris haar zwarte bediende, hare kamer in het hotel bewakende. Verhooging van de Towerbrug te Londen. Engelsche officieren bij eene wa penschouwing te Berlijn. Schotsche spelen. Haarlem26 Juni 1894. De Nederl. kolonie te Hamburg heeft zich per adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, met het verzoek om nu de consul- generaal der Nederlanden aldaar (een Duitscher) ontslag als zoodanig heeft aangevraagd, een Nederlander tot die betrekking te benoemen. theoretisch apothekers-examen de heer G. A. Blits. Oefening in duisternis. Hedenavond om 9^ uur zal door het Bataljon Infanterie alhier eene oefening in het in- en uitstappen van Spoorwaggons plaats hebben, zoomede het op- en afladen van voer tuigen en het in- en uitladen van paarden. Verslag van den Toestand dor Gemeente Haarlem over 1893. (Ver v o Ig Arbeidswet. Het navolgende kan over de uit voering van genoemde wet worden medegedeeld. In 1893 werden voor 934 personen beneden 16 jaren, arbeidskaarten af gegeven. Op 31 December jl. waren in om loop 841 geldige arbeidskaarten, ver deeld over 359 werkgevers. Zij zijn algegeven ten dienste van: 39 jongens b j lg81 7 meisjes 1880; 1879; Als afgevaardigden van deze ge meente naar het zesde internationale congres van binnenlandeche scheep vaart te 's Gravenhage te houden, zul len optreden de heeren P. Goedkoop Dz., fabrikant, en C. Piins Sz., koop man en lid van den gemeenteraad alhier. Het congres wordt 23 Juli a. s. ge opend en zal zes dagen duren. Examen. Te Utrecht is geslaagd voor het meisjes 131 jongens 44 meisjes 196 jongens 61 meiFjes 262 jongens 1070 101 meisjes Aö/ö} De ter voldoening aan art. 11 der wet door de werkgevers aangelegde lijsten, zijn alle gewaarmerkt gewor den. In het verstreken jaar werd naar art. 5 der wet aan 3 personen 1 maal, 1 persoon 2 maal, 1 persoon 3 maal en 1 persoon 6 maal toegestaan, om in hunne fabrieken of werkplaatsen, den arbeid van beschermde personen gedurende hoogstens twee dagenlan ger te doen duren dan den tijd, toe gestaan bij de wet of de daarop ge gronde Koninklijke besluiten. Iu 1893 zijn ontvangen 205 kennis gevingen (voorgeschreven in art, 14 der wet) van ongelukken, overkomen aan personen, ter zake van in fabrie ken of werkplaatsen verrichten ar beid. Deze stukken met de rapporten, omtrent het door de politie inge steld onderzoek, werden aan inspec teur van den arbeid ia de 3de in spectie toegezonden. Tegen 1 persoon, die dergelijke ken nisgeving niet inzond, werd proces verbaal opgemaakt. Insgelijks geschiedde tegen 5 per sonen, die arbeidskaarten betreffende jeugdige personen, die hunnen dienst hadden verlaten, na het verstrijken van den wettelijken termijn bij den Burgemeester terugbezorgden. Volgens verklaring van een der be langrijkste werkgevers in deze ge meente zou de toestand der ambachts nijverheid alhier gedurende het af- geloopen jaar vrij wel bevredigend zijn geweest. Dit is ook van andere zijden bevestigd, terwijl daar bij gewezen werd op den menigvul- digen aanbouw van nieuwe woningen, vooral buiten de oude stad, en den steeds voortdurenden ondernemings geest, om voor gemeenschappelijke rekening nieuwe stichtingen in het leven te roepen en bestaande wijken uit te breiden. Een en ander kon niet anders zijn dan van gunstigen invloed op den toestand onzer am- bachtsn ij verheid Ook de weersgesteldheid in het ai- geloopen jaar werkte hierbij gunstig en gaf aanleiding, dat slechts zelden door werklieden uit die oorzaak bij het nieuwe aanbouwen behoefde ver zuimd te worden en de werkzaam heden door eenige langdurige vorst moesten gestaakt worden. Wel is waar kwam er in de beide laatste maanden van het jaar in deze gemeente eenig gebrek aan werk voor en werd ook hier, evenals in andere gemeenten, door sommigen over werkeloosheid geklaagddoch deze toestand was niet van buitengewonen aard en keert meestal jaarlijks terug, terwijl zooveel mogelijk wordt ge tracht om door het verleenen van bij zondere ondersteuning in de bestaan de behoeften van den werkman te voorzien. Volgens gedane mededeelingen ondergingen de werkloonen hier en daar eenige verhooging en bedroegen die in den regel: Voor de timmerlieden gemiddeld 18 ii 19 ct. per uur. Voor de metselaars gemiddeld 20 a 22 ct. per uur. Voor de opperlieden gemiddeld 14 a 15 ct. per uur. Bij uitbesteding van werk aan tim merlieden en metselaars konden die nog belangrijk meer verdienenter wijl zelfs voor timmerlieden het we- kelijksch loon kon stijgen tot min stens/20. De prijzen der bouwmaterialsn ble ven nagenoeg stationnair. Alleen de metselsteenen waren iets lager in prijs dan in het vorige jaar, terwijl de vrachtloonen, die in 1892 buitengewoon laag waren, in den na zomer van 1893 weder belangrijk zijn gestegen. Fabrieksnij verheid. De Kamer heeft als naar gewoonte aan de voornaamste fabrikanten en industrieelen in deze gemeente eene circulaire gezonden, houdende ver zoek om opgaven te erlangen omtrent den toestand hunner fabrieken ge durende het afgeloopen jaar, en van de bezwaren, welke zij in de uitoefe ning hunner bedrijven mochten heb ben ondervonden. Voor zoover die opgavtn bij de Ka mer zijn ingekomen, laat zij hiervan eene beknopte mededeeling hierna volgen. De Haarlemsche Katooenmaatschappij Directeur de heer Jhr. Ch. van de Poll). De in vroegere jaarverslagen opge geven belemmeringen in den export- handel van gedrukte en geverfde Ka toenen manufacturen werden ook in 1893 ondervonden de steeds vari- eerende waarde van het zilver maakte het doen van zaken moeilijk met die landen, waar dat metaal muntstan- daard is. De werkstaking der Engelsche ga renspinners in de eerste maanden van 1893 werkte ongunstig op den gere- gelden gang der werkzaamheden. Voor Afrika was meerdere vraag te bespeuren. Daarentegen was in Nederlandsch-Indië de markt voor de katoenen manufacturen en derge lijke artikelen slechter dan ooit, het geen in hoofdzaak is toe te schrijven aan het aldaar heerschende systeem van verkoopen op lang crediet, aan het overladen van de markt door fabrikanten, die geen ander débouché voor hun product kunnen vinden, en aan den gansch mislukten koffie- oogst. De weverij vein zijden Buil- en Kap- pengazen van de firma A. Ie Grand, et Belain (eenig firmant de heer Mr. jR. H. I. Gallandat Hu'èt). In het afgeloopen jaar heeft de aflet van zijden builgaas, vooral in het binnenland, de gevolgen onder vonden van den zeer grooten invoer van buitenlandschvooral vanAme- rikaansch meel. Van de 40 grootere meelfabrieken in Nederland heeft nauwelijks nog U volop werk. De andere staan stil of werken op be perkte schaal. Verbetering in dezen toestand is vooreerst niet te voor De werkplaatsen van de Hollandsche IJzeren-Spooiivegmaatschappij te Haarlem. Het aantal werklieden aan deze fabriek bedroeg gemiddeld 1024. Het totaal verdiende loon, met in begrip der premiën was in het jaar 1893: ƒ573.460.79 of 11.028.10 per week. In gezegd jaar werden voltooid en in gebruik genomen a. een kantoorgebouw. b. een gebouw voor smederij, wa genmakerij en zadelmakerij. c. een gebouw voor locomotiel-stel- plaats, draaierij, kopergieterij, koper- en blikslagerij, ketelhuis met schoorsteen en machine kamer. De werkzaamheden waren van den zelfden aard als in de vorige jaren en namen in omvang eenigszins toe. De Scheepswerf De Conrad Directeur de heer P. Goedkoop Dz. Het jaar 1893 was voor deze zaak niet onbevredigeod, ondanks de al- gemeene malaise in de ijzerindustrie, waarover voortdurend geklaagd wordt. Wel waren de te bedingen prijzen door de vele concurrentie niet in overeenstemming met de zorgen en risico's, verbonden aan een industrie, zodals die hier wordt uitgeoefend maar men slaagde er in, de bestaande relatiën uit te breiden, en koestert de hoop, dat, bij algemeene herleving van den gedrukten toestand, dit tot. voordeel van deze zaak zal zijn. In deze fabriek waren gedurende het geheele jaar werkzaam 250 a 300 personen, zoo volwassenen als jongens. Aan werkloon werd een gezamen lijk bedrag uitbetaald van ruim. ƒ130.000. Hot systeem van 10 uur werken per dag en van het bijna algemeen op stuk laten werken, in deze fabriek omstreeks gedurende drie jaren be proefd, voldeed zoowel aan den fabri kant als aan de bij hem in dienst zijnde werklieden. Er werden in 1S93 uit deze fa briek afgeleverd zeven baggervaartui- geu en negen andere vaartuigen, ter wijl er op het einde van het jaar nog drie baggervaartuigen in aan bouw waren. Door den heer Goedkoop wordt te kennen gegeven, dat nog steeds de kleine afmetingen van de sluis te Spaarmdam een groot bszwaar blij ven voor de uitbreiding en instand houding zijner fabriek en dat dit ook de reden is, waarom hij er niet ge noeg op kan aandringen om in den. bestaanden toestand verbeteringen te brengen. Eindelijk wordt door genoemde fabrikant de vraag gesteld, of Het Nederland sch handelstractaat met Naar het engelsch van PAUL H. GERRAED. 9) HOOFDSTUK III. Herinneringen. Den tweeden dag daarna riep dokter Briee een familieraad bijeen, bestaande uit Myra en den heer en mevrouw Wrigley. Dokter Brice wenschte bun een belangrijk leit mede tedee- ien, dat eerder bad bekend moeten worden gemaakt, maar hij had het zelf niet eerder vernomenlady Barth verwachtte een erfgenaam. De uitvoering van het testament moest wor den opgeschort, totdat de gewichtige gebeurtenis hadplaals gehad; werd er een zoon geboren, dan behoorde alles hem, wat men meende dat reeds aan Myra toebehoorde. Als er niet zulk eene diepe droefheid in doorschemerde dan had men kunnen glimlachen bij het lezen van den brief die den volgenden dag haastig aan George werd gezonden. „Keer niet terug niet voordat ik je nader schrijf. Misschien mislukken al onze mooie plannen. Er is iets vreeselijks gebeurd. Ik weet niet, of ik ten slotte nog wel de bezittingen erf. Wellicht ben ik niet in staat om de hypotheken af te lossen. Behoud je positie ginds, lieve George, en laat ons wachten tot.... ja tot wanneer en waarop? Ik ben mijzelve bijna niet meer." En er gingen nu maanden voorbij, gedurende waarvan Myra steeds vurig hoopte, dat het kind, dat geboren moest worden, een meisje zou blijken te zijn. Wellicht voelde zij nu en dan een onzeker verlangen bij zich opkomen, dat het in het geheel niet mocht leven. De hoop echter, dat zij een klein schepseltje bij zich zou hebben, dat liefde zou eischen en geven, hield Elizabeth staande. De brieven geschreven voor de begrafenis en on middellijk na het voorlezen van het testament, werden terstond en met de snelste mail naar Indië overgebracht. De brief bevattende de waarschuwing om niet te komen verwijlde eenigen tijd in een haven, en het schip, dat hem meevoerde, was genoodzaakt in een spaansche haven wegens averij binnen te loopen. Slecht nieuws wordt niet altijd snel overgebracht. Myra ontving brieven van George, geschreven vóór dat het bericht van haars vaders dood hem bereikte. Ten laatste, terwijl zij ieder uur verlangend uitzag naar bericht van hem om te weten wat hij zou doen of hij zou komen of niet werd Elizabeth moeder van een zoon. Nu heerschte er grooto vreugde in het moederhart. Deze geboorte was voor Myra noodlottig. Zij ertde nu slechts vijftienduizend pond sterling en nog jaren lang moest George Fitzroy werken, alvorens de schuld was afgelost. Zij kon dit kind, welks bestaan voor haar zoo noodlottig was, niet liefhebben. Zij kon niet medegevoelen met Eliza beth in hare vreugde; evenmin wilde zij dat kind haten. Al was zij ongelukkig, zoo zeide zij tot zich zelve, daarom be hoefde zij nog niet slecht te zijn. Zij wilde het kind zijn bestaan niet misgunnen. Toch was het zien er van reeds genoeg om bitterheid in haar hart te doen opwellen bij de gedachte aan hetgeen zij verloor en aan hare en George's teleurstelling. Wanneer George nu eens niet haar laatsten brief had ontvangen, naar haar haastig was teruggekeerd, en vol hoop tot haar zou komen, na zijne positie daaraan geheel ten offer te hebben gebracht, om dan tot de ontdekking te komen, dat zij niet in staat was hare belofte na te komen, omdat zij even arm was als hij zelf? ICon zij het kind liefhebben, terwijl deze vrees haar ver volgde Wat de jeugdige erfgenaam van de familie Barth aan zus terlijke liefde moest missen, werd hem dubbel vergoed door de hartstochtelijke liefde zijner moeder. De genegenheid, die zij had gekoesterd voor Myra en later voor sir Giles werd tienvoudig gegeven aan haar kind. Zij bezat nu iets, waar voor zij kon leven en dat zich van al hare liefde verzekerd kon achten. Er gingen verscheidene dagen voorbij en Elizabeth begon weer op te zitten en herkreeg hare krachten, terwijl voor

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1