naar BINNENLAND. We dstrijde n, Rechtszaken. "Rusland, hetwelk reeds van 1846 dagteekent, ons een waarborg geeft, dat in dit Rijk de inkomende rechten voor Nederland, als behoorende tot de meest begunstigde landen, dezelf de zullen blijven, nu Duitschland onlangs een veel lager tarief heeft ingevoerd. De Rijtuigen-, Spoor- en Tramwagen- fabriek van de firma J.J. Beijnesl Gedurende het afgeloopen jaar had men in deze fabriek niet te klagen over gebrek aan werk. Ten behoeve van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij en van de Nederlandsche Zuid-AfrRaansche Spoorwegmaatschappij werden we der belangrijke bestellingen uitge voerd. Ook ten dienste van de Neder- landsch-Iadische Spoorwegmaatschap pij en van de Semarang-Joana en Oost - Java - Stoomtrammaatschappij werden eenige personenrijtuigen en goed eren wagen s ver vaardigd Voorts werden geleverd aan de Com pagnie générale des omnibus te Pa rijs, de draaibare onderstellen (éen- lassige trucks, volgens het systeem J. J. Beijnes) voor vijf en vijftig tram rijtuigen. Evenals in 1892 konden gemiddeld 250 werklieden bezig worden gehou den. Door den firmant word te kennen gegeven, dat nog steeds de behoefte wordt ISvoeld aan eene herziening van het tarief van invoerrechten, en wel om redenen, door hem vroeger bij herhaling opgegeven en in de verslagen der Kamer, onder andere in die van 1890 en 1891, opgenomen, waarnaar men meent in deze te kun nen verwijzen. Eindelijk vestigt de firmant de aandacht op hetgeen voorkomt in het 'verslag over laatstgenoemd jaar, voor zoover daarin door hem de wensche- lijkheid is betoogd van de invoering eencr Octrooiwet, welke door hem ook thans nog in het belang der Ne derlandsche industrie nuttig en noo- dig wordt geoordeeld. Het komt ons voor, dat niets het Rijk belet den termijn gedurende welke eene postquitantio loopen mag, te verlengen. Of de afzender zijne af rekening een week later of vroeger krijgt, maakt voor hem weinig uit en de maatregel zou het gebruik maken van de post als kassier, zeker bevorde ren. Zooals de regeling nu ie, zijn velen met ons er op uit om hunnen leveran ciers te verzoeken, hen niet met dis positie per post te plagen. Particuliere Arbeidsraad. De particuliere Arbeidsraad, voor en door de bouw-en aanverwante vak ken te Haarlem opgericht, vergadert op den eersten Maandag van iedere maand des avonds ten half negen in het gebouw van Weten en Werken, Ged. Oude Gracht alhier ter kennis neming en behandeling van inge- zondene, schriftelijke opgaven be treffende verschillen, vragen en me- dedeelingen nader omschreven in art. 2. der Statuten. De Statuten zijn voor belangstel lenden verkrijgbaar bij den secretaris. Brouwersstraat 108. Kinderfeest. Zooals bekend is, is in het pro gramma van de feestelijkheden, welke de volgende maand hier ter stede plaats hebben ter gelegenheid van de gymnastiekuitvoeringen van het ge west. N. Holland, een kindei feest op genomen ten behoeve van kinderen der kostelooze scholen. Dat er bij deze feestviering ook aan behoeftige klei- nèn wordt gedacht, zal ongetwijfeld algemeene instemming vinden. Laten de stadgenooten dan hiervan blijk geven door hun stofielijken steun tei schenken aan de commissie die zich' tot dit doel heeft gevormd. Voor na dere bizonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Den eersten Juli a. s. is het 25 jaar geleden, dat de heer J. W.Lant- zendorffer als burgemeester van Haar lemmermeer optrad. Een visschersavontuur. Op zon, feest- en andere dagen komen er steeds v.le Amsterdammers naar het waterrijke Aalsmeer (alles meer) om te hengelen. Zoo kwam er ook dezer dagen een gezelschap. Een deel was aan den eenen, een ander deel aan den anderen kant van het kanaal. „He je nog wurremme? riep een stem van den overkant, „mijn sooitje is op„Kom maar over en haal se." Terstond kleedt de vrager zich uit en zwemt naar den overkant over het vrij 1 reede kanaal en ontving als belooning voor zijn moeite het ge vraagde. Doch ondank is 's werelds loon, en de goede gever werd in stede van bedankt gescholden. Er kwamen woorden, er vielen sla gen, wel wat te hard voor den man zonder pantser. Hij springt weer te water de ander wil hem met zijn hengel nog een tik geven, doch deelt de beweging, daartoe noodig mede, aan zijn lichaam en duikelt eveneens in het nat. Een half uur later. Vijf visschers om een tafeltje met afzakkertjes om de pacificatie te be zegelen in eene inrichting met een uithangbord: „hier znijt men haai en vergunning". Tel. Het ongeluk te Den Helder. De toestand der artilleristen, diejl. Vrijdag door het springen van een projectiel op de batterij Kaaphoofd te Den Helder levensgevaarlijk wer den gewond, en die nu in het hospi taal aldaar worden verpleegd, is naar omstandigheden niet onbevredigend. De amputatie der verminkte lichaams- deelen heeft met goed gevolg plaats gehad, terwijl tot heden bij geen der drie ongelukkigen wondkoorts is in getreden. De korporaal Engels is afkomstig uit 's Gravenhage, de milicien van Nugteren uit Rokanje en de milicien Koster uit Ckarlois. Hunne naaste familieleden zijn te Den Helder aan gekomen. Post quitantiën. Voor menschen die zaken doen en dus genoodzaakt zijn, voor quitantiën en wissels een vasten betaaldag te stellen, is het disponeeren per post een groote last. Ieder weet, dat mannen van zaken gewoon zijn quitantiën en wissels die hun worden aangeboden, veertien da gen uit te stellen om op die wijze eenigen tijd van te voren precies te weten wat zij op hunnen betaaldag- hebben te voldoen. Deze maatregel is noodig omdat uit den aard der zaak, een fabrikant, koopman of win kelier soms weinig geld in kas heeft. Deze eenvoudige feiten kent ieder, behalve het Rijk. De postadministra tie schijnt van deze usances nooit te hebben gehoord. Althans, de quitan tiën die zij ter incasseering aanneemt, mogen door den besteller slechts tween aal worden aangeboden en tus- schen die beide keeren mag geen ver schil van veertien dagen liggen. De besteller kan daar niets aan doen, het is eenmaal zijn consigne, maar hoe het rijk den tijd zoo kort heeft kunnen stellen dat die in con flict komt met een algemeene han delsusance, is ons een raadsel. Men zou zoo denken dat de postadmini stratie, op zich nemende om quitan- ties te incasseeren, allereerst had moeten te rade gaan met de gebrui ken van den handel. Nu dat niet is gebeurd, zijn er verscheiden firma's die stelselmatig postquitantiën laten teruggaan en hunnen leveranciers verzoeken niet anders dan per kassier te beschikken. Blijkens achterstaande advertentie wordt a.s. Donderdag in de Groote Vauxhal, Wijde Appelaarsteeg alhier, een groote wedstrijd in kolven en biljarten gehouden. Wij maken be langstellenden hierop gaarne attent, omdat de localiteit er zich uitstekend voor leent. Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank te Haarlem, van den26en Juni 1894 is Jacques de Wijs Jzn. koopman wonende te Monnikendam, in staat verklaard van faillissement, met ingang van 22 Juni 1894 en be noeming van den Rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen tot rechter commissaris en van den heer Mr. L.; C. Kronenberg, adv. en proc. alhier tot curator. Afdeeling:: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 25 Juni hebben zich de volgende personen aangemeld 28 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 11 voor loopwerk, 2 voor brei-, werk, 6 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 9 voor los werkman, I voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemist-knecht, 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaaude aanbiedingen ge bruik wenscken te maken worden Deleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van Rouwbetuigingen. Maandag-ochtend werd het Fran- sche gezantschapsbötel in het Korte Voorhout te 's-Gravenhage tot tee- ken van rouw na het bekend worden van den treurigen afloop van den moordaanslag op den president der Fransche Republiek gesloten. Aan het hotel lieten zich als be wijs van deelneming inschrijven, de gezanten van andere vreemde mo gendheden te 's-Gravenhage, vele le den van verschillende legaties en tal van Nederlandsche autoriteiten. Eene vechtpartij. De kleine Raamstraat in Den Haag, waar in den laatsten tijd herhaalde lijk vechtpartij en voorkwamen, was Zondagavond het tooneel van de groot ste verwarring. Twee bekende sujet ten van de politie bestookten van uit een der kroegen eene talrijke politie macht. Zij wierpen uit de bovenver dieping met alles wat hun voor de hand kwam. Potten, dakpannen, een theeblad, een petroleamtoestel, ja zelfs eenhalfijzeren ledikant werd den agenten naar het hoofd geslin gerd, zoodat do straat vol scherven lag. De agenten stonden tegenover de kerels machteloos, omdat zij hefc huis, waarvan de deur gegrendeld was, niet mochten binnenkomen, en de ruiziemakers er wel voor zorgden dat zij niet op straat kwamen. Zooals begrijpelijk stonden honder den, maar op behoorlijken afstand, naar het straatschandaal te kijken. Opstootjes te Utrecht Het stationsplein te Utrecht was Maandag in rep en roer, oorzaik is dat zestig Hollandsche werklieden bij de nieuwe overkapping van het Centraalstation zijn ontslagen en ver vangen door Belgen. Bij aankomst van dezen wilden de Hollanders hen verdringen, maar werden terugge slagen door de politie, die, aanvan kelijk te gering in getal, het een oogenblik te kwaad kreeg, maar wel dra versterkt, er op insloeg en won den toebracht. Een werkman werd met gespleten schedel weggebracht vier werden in arrest genomen en onder veel toeloop vooral van vrou wen, naar het politiebureau gebracht. Sinds is de toestand bedaard, maar er heerschte girting. De Hollanders hadden post gevat op het stations pleinalle uitgangen van het station waren bezet door politie. Het werk stond stil. De Belgen mopperden dat zij geen eten kregen. De een durfde, de ander wilde het hun niet bren gen. Er werden maatregelen eeno men om de vreemdelingen logies en verblijf te bezor-en op het werk zelf, in een loods. Nader meldt men: Tegen 7 uur deB avonds begonnen de ongeregeldheden bij het station weder. De politie moest drie charges maken op den Leidschen weg en op den Catharijnesingel om de menschen uiteen te drijven. Uit de menigte werd met steenen naar de agenten geworpen. Na veel moeite gelukte het drie der leiders te arresteeren. Het Stationsplein was gedurende een paar uren geheel bezet door eene roerige doch over het algemeen niet vijandig gezinde menigte. Ernstige ongeregeldheden vielen dan ook niet meer voor. De politie trad flink maar bezadigd op en slaagde er in het Stationsplein en de omliggende stra ten te ontruimen. Om half elf waren de Belgische werklieden nog op het station in een der lokalen. Een tien tal Hollandsche werklieden zijn in verzekerde bewaring genomen. De burgemeester, de hoofdcommis saris en vele andere autoriteiten wa ren bij het station aanwezig. Om elf uur was alles volkomen rustigde toegangen tot het Stationsplein wa ren echter afgezet. vallen door eenige jSteenwijkers die zingende en sarrende het gezelschap volgden.Een tijd lang zag men hen niet, doch toen B. met zuster en logee huiswaarts keerde, kwamen zij weer achter dit drietal opdagen en een hunner liep op B. aan en bracht hem van achteren eene wonde toe. Verwoed keerde B. zich om en trachtte zijn aanvaller te treffen, het mes schampte af op den arm van dezen en trof den buurman, den 16jarigen zoon van de wed. D.. die, in het hart getroffen, stervende nederzonk. De door dezen moord ontstelde dader zr eg bij het lijk neder en werd schreiende aangetroffen door hen, die er kennis van gaven aan den wacht meester van de marechaussees al daar. Het lijk is opgehaald en de bekla genswaardige dader is in hechtenis. Zaterdagmiddag bevond zich te Steen wij k de justitie om een nader onder zoek in te stellen. Een ongeluk. Zaterdagochtend had het vijftien jarig zoontje van den metselaar v. d. K. te Nieuwesluïs het ongeluk zijn tienjarig zusje met eene buks dood te schieten. Tegenspraak. Het bericht van een te Sneek ver schijnend blad, dat de echtgenoot van de vóór ruim twee jaren te Oude- schoot vermoorde vrouw op zijn sterf bed, even vóór zijnen dood, bekend zon hebben den moord te hebben ge pleegd, welk bericht, met vermelding van de bron waaruit het afkomstig was, ook in deze courant is opgeno men, is, naar men ons meedeelt, ge heel bezijden de waarheid. De be doelde man verkeert in blakenden welstand, en tot dusverre is van den dader van den moord geen spoor ge vonden. (N.R. Ct.) Cricket-matcli. In den Zondag te nilversum ge houden wedstrijd tusschen „Rood en Wit" van Haarlem en „Hercules" van Utrecht maakte eerstgenoemde ver- eeniging 180 runs en „Hercules" 80 runs. De heer en C. J. Posthuma, H. Men- ten, Hoeffelman en P. Tromp de Haas behaalden respectievelijk 61, 40, 36 en 24 punten. De Wageningsche brieven Naar de Zulf. Ct. verneemt, moet de reden, dat er zooveel gewicht aan die brieven wordt gehecht, zijn, dat een er van een grove hatelijkheid aan het adres van den heer Van Löben Seis bevat. Moord. Zekere Jac. B., stiefzoon van J. W., te Steenwijkerwold, ueed met zijne zuster en eene logée eenige Steen wij- ker gasten uitgeleide, die de zilveren bruiloft van zijne ouders hadden mee gevierd. Telkens werden ze lastig ge- Mishandeling van een grens- beambte. Voor de rechtbank te Arnhem ston den Zaterdag terecht de gebroeders J. Th. en B. G., uit Dinksperloo, ter zake dat zij 20 Mei 1.1., toen de duff scke grensbeambte J. W. F. Ost, uit Iuderwijk, een man dien hij op smok kelen had betrapt, naar het grens-! bureau wilde brengen, dien grensbe-j ambte hebben aangevallen, naar Hol-j landsch grondgebied getrokken, hem zijn geweer ontnomen en stukgebro ken, zijn kleederen gescheurd en hem mishandeld hebben. Hoewel bekl. volhielden, dat zij aangevallen waren door den beambte op Hollandsch gebied, en daarna met hem hadden gevochten, achtte het O. M-, na een uitvoerig verhoor van 5 getuigen, het wettig en over tuigend bewijs der feiten geleverd en eischte tegen den In bekl. eene ge vangenisstraf van 1 jaar, tegen den 2n bekl. van 9 maanden. De toegevoegde verdediger mr. S. Gratama bestreed de aangevoerde bewijsgronden en concludeerde voor beiden tot vrijspraak. Uitspraak 3 Juli. Een b8ruoh drietal. der arrond.-rechtbank werden Maandag- Bij vonnis te 's-Gravenhage Myra de tijd langzaam omkroop, want het was reeds lang geleden sedert zij iets van haar verloofde had gehoord, en zij wist niet of zij hem als ziek, dood of onverschillig voor haar moest beschouwen, of dat hij op reis was naar Enge land om eene bittere teleurstelling te ondervinden. Terwijl zij hier zat neergeknield, in het licht der maan, riep Myra voor haar geheugen eene droevige periode uit haar leven terug. Op denzelfden dag dat Elizabeth voor de laatste maal haar lieveling bij zich had, had Myra een brief ontvangen, van George's deelgenoot in Indië, een oudenkennis zoowel van de familie Barth ale van de familie Fitzroy. Deze brief luidde als volgt: „Waarde miss Barth: Onze vriend George, die uwe twee vorige brieven met dezelfde mail heeft ontvangen, heeft onmiddellijk zijne toebereidselen tot vertrek ge maakt, en is drie dagen daarna scheep gegaan op de Ocean Queen. Indien er geen vertraging heeft plaats ge had, zal hij reeds bij u zijn op het oogenblik, dat gij dezen brief leest. Hij verzocht mij de brieven, die voor hem kwamen, te openen en te beantwoorden, zoodat uw brief aan hem met het verzoek niet dadelijk over te ko men, in mijn hart is geraakt. Ik hoop van harte, dat voor zijne komst de moeielijkheden uit den weg zullen zijn geruimd, zoodat het uverheugen zal, dat hij zich metzijn terugkeer zoo gehftast heeft. Indien er een ongeluk is ge beurd, dan zal zijne teleurstelling zeer groot zijn, daar hij zeer opgeruimd vanhier i§ vertrokken, en hij zijne heeft moeten achterlaten op het tijdstip, dat hij eene prachtige kans van slagen had. Na vriendschappelijke groeten, enz." Deze brief bracht Myra geheel tot wanhoop. Zij verwon derde er zich geen oogenblik over, waarom George niet bij haar was nu zij den brief ontving, die veertien dagen na zijn vertrek was afgezonden. Hare eenige kwelling was de ge dachte aan de teleurstelling, die haar George werd bereid door den kleinen slaper in de wieg. Den ganschen dag dwaalde Myra in het huis en den tuin rond, ieder oogen blik verwachtende haar verloofde voor zich te zien, aan wien zij zou moeten vertellen, dat zij hem had misleid, en dat zijn terugkeer onnoodig was. Geheel onwillekeurig spookten vizioenen door haar brein, waarin de zuigeling de hoofdrol speelde, en waarin hem allerlei ongelukken troffen, geschikt om zijn nog zoo korten levensdraad af te snij dein Toen zij zich naar hare kamer begaf, zag zij het kind. Zij sliep in, bijna met haat voor het kleine wicht vervuld. Zij had vervolgens een rusteloozen nacht, waarin droomenhaar kwelden. Zij ontwaakte. Het kind was verdwenen. Nu gold de vraag: Had zij eenig aandeel in die verdwij ning? Dit was de droevige herinnering uit haar leven, die den overgang vormde van het licht tot de duisternis. Plotseling verscheen een groote, zwarte hond, toebehoorende aan de familie Barth, onder het venster, zag Myra daar neergeknield liggen, en uitte een woest, langgerekt gehuil. HOOFDSTUK IV. Het lot van het ldnd. In den nacht toen Titlow de geestverschijning zag, beleefde- de kleine sir Rupert Barth vele avonturen. Na vertroeteld, gekust en gezegend te zijn geworden door zijne moeder, werd hij uitgekleed en in de wieg gelegd. Uit dit warm nestje werd hij getild door zijne slapende stiefzuster en beschut door haar mantel, maakte hij eerste reis van zijn leven en zijne eerste kennismaking met de buitenlucht. Even rustig slapende tegen de borst van Myra als in zijn wieg, werd de kleine baronet opgeheven in de lucht en ver volgens geworpen in het water van het bassin te Greenwood. Sir Rupert verdween onder water. Timmy Titlow daalde de hoogte af. Met statigen tred keerde Myra naar Barth House terug. In het bassin dook iets neer, dat Myra als een zwarte schaduw had gevolgd de lievelingshond haars vaders! De hond verscheen aan de oppervlakte, met het kind in zijn bek en met dat zonderlinge instinct, dat dikwijls de rede schijnt te overtreffen, zwom de hond niet alleen naar den dichtstbijzijnden kant, maar bovendien naar dat gedeelte der helling, waar een bootje lag. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2