DE JACHT OP EEIE ERFEIIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 29 Juni 1894. lie Jaargang: No. 3370 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON- Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen doo? onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJO-HN F. JONESSuce., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: Haarlem28 Juni 1894. Stukken van den Raad. Voordracht voor le onderwijzer school C. 1. J. B. van Dorp, 2. J. van Ekeren, 3. H. Kingma. Voordracht om te bevorderen tot onderwijzer aan school D. den den onderwijzer J. W. van den Bo- aardt. Eervol ontslag wordt wegens hare be- oeming te Amsterdam verzocht door G. J. C. E. Voget, onderwijzeres kl. aan school C. Hcogere Burgerschool mot 3-jarigen cursus. Den 24en Mei van het vorige jaar de Raad de Hoogere Burger- met 5-jarigen en die rnet3-ja- cursus te vereenigen, in een ge- düw. Tot nu toe heeft de Raad niet waar dat gebouw zal ver- Intusschen stellen B. en W. in perl eg met de Comm. v. Toezicht het M. O. voor, om nu de direc der II. B. S. met 8 j. c., de 38i' J. U. Pruim, overleden is, thans iet tot het vervullen der vacature te gaan, maar vast testellende tijdelijke regeling: le. De Hoogere Burgerschool ter jleiding voor Handel en Nijverheid een hoogere Burgerschool met cursus, die een zoodanig iel vormt van de Hoogere Burger- met vijfjarigen cursus, dat een van de leerlingen der eerste de leerjaren van laatstgenoemde hooi de eerstgenoemde bezoekt ter de leeraren van de Hoogere Bur- met vijfjarigen cursus be bouwd worden als te zijn tevens aan de Hoogere Burger- met driejarigen cursus. 2e tot leeraren aan de H. B. school .et driejarigen cursus worden be- de leeraren, die tot dusver de H. B. school ter opleiding Handel en Nijverheid waren aan isteld, terwijl zijvoor zoover hunne ütelijke bevoegdheid dit toelaat en lang deze tijdelijke regeling van blijft beschouwd worden s te zijn tevens leeraren aan de 'oogere Burgerschool met vijfjarigen 3o. Het dagelijksch toezicht in het ibouw der Hoogere Burgerschool met cursus wordt opgedragen een der leeraren als onder direc terwijl met de regeling en de gemeene leiding van het onderwijs in afwachting van de uitvoering van het Raadsbesluit van 24 Mei 1893 no. 5 wordt belast de directeur der Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursuszoodat hij verantwoor delijk wordt gesteld voor zoodanige regeling van den leergang en de ver deeling der leerstof, ook aan de school met driejarigen cursus, dat voorzoo ver noodig aansluiting verkregen worde tusschen het onderwijs in de hoogste klasse van deze school en dat in de 4e klasse van de school met vijljarigen cursus. Verslag van den Toestar: d der Gemeente Haarlem over 1893. (Fer v o lg.j De fabriek tot vervaardiging van caoutchouc-artókelen van de Gebroeders Merens. De vraag naar deze artikelen voor industrieel gebruik was in 1893 on geveer gelijk aan die van vorige jaren; alleen was in de zomermaan den, tengevolge van de droge weers gesteldheid, de vraag naar wateriei- dingslangen belangrijker dan anders, tegen het einde desjaars was evenwel in de meeste artikelen van het hier bedoelde fabrikaat weinig afzet waar te nemen, hetgeen dan ook veroor zaakte, dat de werktijd met 5 uren per week moest verminderd worden, teneinde de werklieden geregeld aan den gang te houden. De prijzen der grondstof bleven op de normale hoogte. Door de firmanten wordt er op wezen, dat ook in 1893 de zonder linge bepalingen omtrent de invoer rechten bleven gehandhaafd, waardoor de fabrikant is vrijgesteld van rech ten, terwijl daarentegen onmisbare grondstoffen, als b. v. benzine, welke hier te lande niet verkrijgbaar is, zeil doek enz. belast zijn met een recht van 5 pCt. van de waarde. De stand der prijzen toonde duidelijk aan de bescherming, welke de buitenlandsche industrie hierdoor geniet. De Damast- en Lijnioaadpakkerij van den heer F. Eekhoutfirma D. W. Rookmaaker Zoon. De toestand dezer inrichting was gelijk aan dien van het vorige jaar. Gebrek aan geschikt personeel deed zich bij voortduring gevoelen. Door de welwillendheid van den Inspecteur over den arbeid werden de moeielijkheden, die de Arbeids wet aan dit bedrijf veroorzaakt, zoo draaglijk mogelijk gemaakt. De fabriek tot vervaardiging van zoogenaamde Grh-buizen van den heer P. R. van Ellekom, aan den Zijlweg. De toestand dezer fabriek was be vredigend. De hier vervaardigde bui zen schijnen, wat de qualiteit betreft, niet voor de uit Engeland ingevoerde behoeven onder te doen. Door genoemden fabrikant wordt ge wezen op den verwaarloosden toestand van „de Delft", waardoor het vervoer te water wordt belemmerd. Kleinhandel en Winkelnering. Volgens de ingekomen op gaven gaven kleinhandel en winkel nering in het afgeloopen jaar geene aanleiding tot bijzondere opmerkin gen. Alleen werd er op gewezen, dat de groote concurrentie, waarvan in vorige verslagen wordt melding ge maakt, tot heden niet is verminderd. Integendeel, door de toeneming van het aantal winkels hier ter stede, worden de meestal voor consumtie bestemde artikelen tot lage prijzen verkocht en worden de daarop te behalen winsten jaarlijks minder. Vandaar wekte het eenige bevreem ding, dat nog altijd steun wordt ver leend aan eene coöperatieve vereeni- ging, nl. die van „Eigen Hulp", daar het ook haar niet mogelijk is, hare winkelwaren tegen een lag eren prijs van de hand te zetten, dan waarte gen die in de gewone winkels ver kocht worden. Intusschen wordt hiermede gevoe lige schade toegebracht aan ge zeten winkeliers en acht men het bovendien uit een handelsoogpunt niet goed te keuren, dat deze Ver- eenigingboven neringdoende personen wordt voortgetrokken, vooral omdat deze laatsten hunne eigenaardige lasten moeten opbrengen. Daarbij wordt nog aangevoerd, dat ook de min gunstige tijdsomstandig heden haren nadeeligen invloed op den kleinhandel en winkelnering gehad hebben en dat vooral de min dere welvaart onder den boerenstand weinig bevordelijk was aan den bloei van verschillende zaken en neringen. Eindelijk viel het niet te ontken nen, dat door de jaarlij ksche vermeer dering der bevolking in deze gemeente ook de behoeften steeds grooter wor den, en de omzet van vele artikelen meer en meer toeneemt, hetgeen zeker ten goede moet komen aan den winkeliersstand in het algemeen, of wel aan die winkeliers, welke aan de concurrentie voldoende het hoofd kun nen bieden. Gedurende het afgeloopen jaar kwa men in Haarlem voor 18 faillisse menten. Door het Gemeentebestuur zijn in 1893 afgegeven 4902 patenten, tegen een aantal van 4955 patenten, in 1892 afgegeven. Binnenlandsche Scheepvaart. Gedurende het afgeloopen jaar zijn uit de richting van het Noorderspaarne de gemeente binnengekomen8649 schepen, metende 420,912 tonnen, en uit de richting van het Zuiderspaarne 8254 schepen; metende 323,542 ton nen, te zamen 16.903 schepen, me tende gezamenlijk 744,454 tonnen, bij een getal van 16.961 schepen met een inhoud van 757,822 tonnen in het jaar 1892. Een en ander toont eene vermin dering voor 1893 aan van 58 schepen en van 15,850 tonnen. Gagquaostie. Wij ontvangen uit Hamburg een brief van Mevr. W. Goebel (de echt- genoote van den voormaligen direc teur der gasfabriek alhier) waarin ons wordt verzocht te melden dat de schrijfster bezig is aan eene brochure bevattende hare „Ervaringen in de „Imperial Continental Gas-Associa- „tion, van groote waarde voorsteden „die door gen. Maatschappij verlicht „worden." Het thans algemeen erkend thera peutisch effect van het Haarlemsch. Staalwater wordt door deze feiten, voldoende toegelicht. De officier van gezondheid der le klasse L. A. H. Jansen, die voor den tijd van drie maanden is belast met den geneeskundigen dienst op het fort te IJmuiden, wordt den 2den Juli a. s. van die detacheering eervol ont heven en zal op dien datum naar zijn garnizoen terugkeeren. In de maand Juni zijn op de- Aard appelen- en Botermarkt alhier aangev. verMt laagste lwogs.Br. Boter 1004 Kg. 1004 Kg. f 1,0(1 f 1,40 Biggen 583 st. 549 st. f7,— f13,— Schramm. 303 st. 295 st. f12,f22,50 Aardapp. 1024 HL 881 Hl. f 1.20, f 6,— Op Zondag 1 Juli e. k., des avonds ten 8 uur, zal bij gelegenheid van het congres der maatschappij van geneeskunde door de afdeeling „Am sterdam" van die maatschappij in den tuin van het koninklijk genootschap „Natura Artis Magistra" aldaar een buitengewoon concert worden aange boden van de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers onder directie van den kapelmeester Van der Linden. Voor onze stadgenooten, niet-leden van Artis, zal dat concert voor 50 cents toegankelijk zijn. Willielminabron. Op het einde der voordracht van prof. Stokvis in de afdeeling Haar lem en Omstreken van de Neder- landsche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst, over de phy- siologische beteekenis en de therapeu tische aanwending der martialia, wijd de hij ook een enkel woord aan de Haarlemsche Staaiwaterbron Wilhel- mina. Hij noemde ze onder de Staalbron- nen een voortreffelijke natuurlijke combinatie. Het Haarlemsche staalwater dankt zijne spoedige en gunstige werking, vooral ook aan de aanwezigheid van eene belangrijke hoeveelheid chloor natrium, waardoor de afscheiding van maagsap en de resorptje van ijzer worden aangezet, gelijk reeds voor jaren Woronockin aantoonde. Deze onderzoeker ging de resorptie van ijzer onder gelijktijdige aanwe zigheid van chloor-natrium of chloor kalium na en bevond dat de aanwe zigheid van chloor-natrium de resorp tie van ijzer bevordert, de aanwezig heid van chloor-kalium de eliminatie ervan schijnt te vergemakkelijken, Wij lezen in Lcidsch Dagblad van gisteren De zomei'-c«ncerten in „Zomerzorg" hebben weer een aanvang genomen. Het eerste, dat Dinsdagavond plaats had, werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond. De door de-n heer Couvée met zooveel zorg onderhouden fraai aangelegde tuin leverde daardoor, alsmede door de vele lieve zomer- toiletten, welke reeds waren op te merken, al was het nog niet in den waren zin des woords een echte zoele, zomersche avond, een vriendelijken aanblik, niet het minst in de pauze, toen er zoowel in den tuin als langs den vijver druk gewandeld werd. Het Haarlemsche gemeentelijk mu ziekkorps van den luitenant-directeur, den heer Ch. P. W. Kriens, opende het concert met het Volkslied en volvoerde zijne taak vervolgens op uitstekende wijze. Was reeds aan de samenstelling van het programma blijkbaar bij zonder zorg besteed, de musici lieten niet na dit ook te doen wat de uit voering er van betreft. Een woord van lof mag daarvoor niet worden ont houden, zelfs niet na de bewijzen van Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK IV. Het lot van het leind. Toen Sam na zijn dagwerk weer huiswaarts keerde, vond ij zijne schoonmoeder in de keuken met het kind op haar choot en een angstig gelaat. Zij sprak fluisterend „Jane is vandaag heel wat beter geworden. Zij heeft de landen, het gezicht en de beentjes van het kind betast en ras er zoo trotseh op, dat het zooveel flinker wordt. En wat s het een mooi kindEn nu is het kind ziek Sam; het leeft sedert van morgen niet willen eten en hoor eens hoe 'et hijgt. De longen zijn, vrees ik, aangedaan." „Ik heb het wel gezegdriep Sam uit „Hoe kan het ook meiers? Ja, er blijft ons wel niets anders over dan dokter ifrigley te roepen." Toen dokter Wrigley dan ook Clematis Villa naderde, na in bezoek aan Myra, ontmoette hij Porter. „Wil u eens naar het kind komen kijken mijnheer?" Dokter Wrigley liet het aan den armendokter over om over de mensohen uit den stand van Porter te practiseeren, maar Sam was vóór zijn trouwen, knecht bij den dokter ge weest en had dezen gevraagd of bij zijn dokter wilde zijn. Wrigley hield er niet van om zich menschen, die hem van dienst zouden kunnen zijn, tot vijanden te maken en had dus Sams verzoek ingewilligd. Hij vergezelde hem dus nu naar zijn huis, werd gebracht naar de keuken, waarin het zeer donker was, zette zich naast juffrouw Chitton neer en legde tot onderzoek zijn hand om de hand en den pols van den zuigeling. „Maar juffrouw Chitton, dat kind is niet ziekHet is twintig percent flinker dan het eergisteren was Het kind kreunde. „Luister eens tot het adem haalt," zeide juffrouw Chitton. Dokter Wrigley boog zich voorover. „De luchtpijp is aangedaan; het kind heeft koude gevat. Doe de ramen eens open juffrouw Chitton, ik moet meer licht hebben. Zet de luiken ook open, want het is hier benauwd Hij nam het kind op zijne knieën en met vreezen en heven gehoorzaamde de vrouw aan zijn bevel. Zoodra het licht op het kiud viel, zag het scherpziend oog van den dok ter, dat het niet het kind was van Jane Porter. „Juffrouw Chitton, wil u eens naar de andere kamer gaan zeide hij scherp. Ongerust ging zij heen. Doktor Wrigley maakte haastig de kleertjes van het kind los. Hij had nooit het kind van lady Barth, maar wel dik wijls dat van de Porters gezien. En Ailsa had hem het bizonder kenteeken van den klei nen sir Rupert beschreven. In plaats van den vroegeren zuigeling van Jane Porter van twee weken oud, had hij hier een krachtig kind van ruim drie weken en boven zijn enkel vertoonde zich het kenteeken zoo duidelijk door Ailsa beschreven een zwart wratje, ongeveer als een appelpit. Hot was de jeugdige stamhouder der familie Barth Dokter Wrigley kou er niet toe komen om iets voor het kind voor te schrijven, zooals hij bijvoorbeeld in zulk geval zou hebben gedaan voor een jongen Wrigley. Hij riep juffrouw Chitton terug. „ZiehierDit kind scheelt niets bizonders. Verzorg het maar zooals u zelf goed dunkt. Sam ga eens met mij mee naar buiten." Nu het aldus aan hare eigen kennis werd overgelaten, riep de schoonmoeder, voor zichzelve overtuigd, dat het kind werkelijk ziek was, de hulp in van eene kundige buurvrouw en met haar beiden maakten zij allerlei middeltjes voor sir Rupert, die gevoegd bij diens sterk gestel, hem na een paar dagen zijne volle gezondheid teruggaven. Toen dokter Wrigley met fiam naar buiten was gegaan naar eene plek, geschikt om er een gesprek onder vier oogen te houden, bracht hij onmiddellijk het onderwerp ter sprake: „Porter, dat is jou kind nietl Waar is je kind?" „Dokter," antwoordde Porter, „ik moet openhartig tegen

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1