DE JACHT OP EEEfE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Donderdag 5 Juli 1894. No, 3375 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05, Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlyk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën -worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantien, Directeur-Uitgever J. C. P E E It E B O O M. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bie Faubourg Mont mar tre: In de étalage voor de vensters van et Bureau van dit Blad zijn de na- gende afbeeldingen gelegd Gezichten op de verhoogde Tower- te Londen, keceptie van den leider der Con- jvatieve partij in Engeland, lord iisbnry en Eujne echtgenoote. J)e Moord op President Caraot. Portret van Mevrouw Caraot. Portret van den moordenaar Cesare o. De Moord. \ankomst van het lijk te Parijs. Ongeregeldheden te Lyoru Darnot op zijn doodbed te Lyon. De winkel, waar de dolk gekocht is. De Rouwvlag op het Elysée. Politieke Platen en Portretten. |Uit het GeïLl. Zondagsblad van laarlenfs Dagblad. I De schilder Hendrik Valkenburg en fin werk. (Uit Elsevier's Geïllustreerd Laandsehrift.) Ch. F. Kok, Amsterdam C. A. Al- berda, Amsterdam. J. G. Eshuys, Wor- merveerG. Adrian, AmsterdamJ. H. van der Veke, AmsterdamJ. de Boer, AmsterdamP. C. van Zuijlen, AmsterdamW. Visser, Haarlem J. A. Blommendaal Jr., HaarlemJoh. J. Machielse, Haarlem; J. A. H. Eek- hardt, Amsterdam en W. A. Carpreau, Amsterdam. Haarlem4 Juli 1894. Aan-staanden Zondag zal op het |errein van de gymnastiekuitvoering den Hout voor het Paviljoen, loor het gemeentelijk muziekkorps sen concert worden gegeven, dat 's ïamiddags ten half twee zal begin- ïen. WedvlucM. De postduiven vereeniging „de Snel- plieger" alhier, behaalde bij de uit geschreven wedvlucht van Orleans door den Nederl. Postduiven Bond gehouden, de volgende prijzen 2e prijs H. E. Jung. 8e 5e Joh. Jung. 9e P. v. Putten Jr. 10e Joh. Jung. 15e F. J. Hesseis. Haarlem is onder cirkel A pen w6lke bestaat uit de volgende gemeenten AmsterdamHaarlem- Purmerend AlkmaarBloemendaal —Haarlemmermeer. Gymnastlekwedstrijd. Ter beoordeeling van de gymnas tiek wedstrijden te houden bij genheid van de feesten op 7, 8 en 9 Juli a. s. zijn de volgende heeren tot uryleden benoemd J. G. Martin Jr., HaarlemF. G. H. Schlamileh, den HelderP. C. Gerth, Amsterdam De staalwaterbron. Met een enkel woord maakten wij in ons vorig nummer reeds melding van een bezoek, dat door het Hoofd bestuur van de Nederl. Maats. v. Ge- neeekunde en een aantal leden is ge bracht aan de Wilhelminabron inde Ha adem mermeer. In elf rijtuigen, 40 personen sterk, kwamen de bezoekers ongeveer half vier aan de bezoekers aan de bron. De voorz. van het College van Com- missaren, Dr. S. Posthuma, kwam met hen mede. Zij werden aan de bron ontvangen door de Commissa rissen de heeren Prins, Lieftinck, $choltens, Loomeijer en Leupen, bene vens door den heer C. J. Vis. Van de haarlemsche medici waren nog aanwezig Dr. Fijan, voorzitter der afdeeling alhier, Drs. Proot en Van Praag. Dr. Posthuma richtte in de kiosk, w.iar het staalwater onverpoosd uit den leeuwenkop in het bassin stroomt, een woord van welkom en prees de geneeskracht van het water. Dr. Haakma Tresling, lid van het Hoofdbestuur, beantwoordde deze re de en dankte voor de vriendelijke uitnoodiging. Al de bezoekers proefden daarop het water en prezen vooral de zuivere smaak en de heldere kleur. Terwijl men daarop de machinerieën onder geleide der Commissarissen bezagen waarbij de heer Scholtens technische inlichtingen gaf, merkten wij onder de bezoekers o. a. op, Prof. Stokvis, Dr. Daniels, Dr. Zeehuijsen e.a. som- miteiten. Blijkbaar waren de gasten ingeno men met en verrast door de keurige en uitgebreide inrichting welke zij hier aantroffen. Uit den aard van de zaak werden ook vergelijkingen ge maakt tusscben het water van deze en dat van de Zaandamsche bron, die velen der aanwezigen den dag tevo ren bezocht hadden. Dr. H. Zeehuizen van Amsterdam deelde ons mede, dat z. i. dit water dat van de bron te Zaandam verre overtreft. Het Zaandamsche water, dat men niet uit de bron maar alleen uit fiesschen en verzadigd met kool zuur te drinken kreeg, is citroengeel en heeft iets drabbigs. Volgens het opschrift op de ffesschen wordt het aangezuurd met acidum tartaricum, hetgeen een alkalische reactie doet onderstellen. De bereidingswijze van dat water had spreker niet te weten kunnen komen. Wel weet hij dat het water daar wordt opgepompt en niet (als bij de Wilhelminabron) vanzelf te voorschijn dringt. Dr. Wolfson uit Brakel verklaarde ook, dat het Zaansche water geel is en een leelijke smaak heeft. Deze medicus voegde er nog bij,dat een zijner patiënten die sinds 3 jaar zonder succes allerlei staalpraeparaten i gebruikt, de beste gevolgen ondervindt van het haarlemsche staalwater, dat zij sinds 3 maanden gebruikt. Terwijl ververschingen werden rond gediend bezagen velen het groote boek, waarin meer dan 200 gunstige ver klaringen van bekende en bekwame professoren en doctoren over de wer king van het water uit de Wilhelmi nabron voorkomen. Ongeveer te vijf uur nam men afscheid. Zes uur was onze berichtgever weer in Haarlem terug. Verslag o^er 1893 van het gesticht Meerenberg. Aan het door den directeur den heer dr. Van Deventer uitgebracht verslag, wordt het navolgende ont leend Het jaar 1893 mag in vele opzich ten als een belangrijk jaar voor de inrichting worden aangemerkt. De organisatie in November 1892 aangevangen, werd met kracht voort- Uit een financiëel oogpunt was 1893 een voordeelig jaar, ondanks de meer dere uitgaven, die de reorganisatie met zich moest brengen. Wel werd door de provincie eene bijdrage ad ƒ5809 verleend, doch hiertegenover staat, dat buitengewone werken tot een som van 17,469 werden uitge voerd, het nadeelig saldo der reke ning van den dienst van 1892 ad 9241.84 werd aangezuiverd en een batig saldo over den dienst van 1893 ad 4832.30 aanwezig is. De meerdere opbrengst van ver- pleegkosten dan waarop bij de oor spronkelijke begrooting gerekend is, bedroeg dat jaar ƒ30.000. Het gebrek aan plaatsruimte deed zich evenals vorige jaren gevoelen doch in sterker mate, Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat het sterfte cijfer buitengewoon klein was. Intusschen gaf de verpleging in het Buitengasthuis te Amsterdam allengs tot zoodanige bezwaren aanleiding, dat het Gemeentebestuur van Amsterdam zich tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wendde, met de vraag, op welke wijze in de bestaande be hoefte kon worden voorzien. Naar aanleiding dezer correspon dentie werd de vraag tot de commis sie gericht of, en zoo ja, hoeveel pa- tienten desnoods boven het getal van 1303 nog zouden kunnen worden op genomen. Door de commissie werd daarop geantwoord dat hiertegen eenige be zwaren bestonden. Immers behoort Meerenberg sedert het in gebruik stellen van het Nieuwe Gesticht tot de „te groote gestichten" met al den aankleve van dienhet verdient alzoo in beginsel afkeuring het aantal patiënten nog te vermeer deren. De dagverblijven bieden geene vol doende ruimte aan om althans eene eenigermate belangrijke vermeerde ring van het aantal verpleegden te wettigen. Tevens zou door eene vermeerde ring van het aantal plaatsen op de verschillende slaapzalen de verhou ding van deze tot die op de zieken zalen, isoleerkamers en cellen ongun stiger geworden. Verder zouden de werkzaamheden der gestichtsgeneesheeren aanmerke lijk vermeerderd worden, een bezwaar, waaraan moeilijk kan worden tege moet gekomen door het vermeerde ren van het aantal Geneesheeren. Het veranderd stelsel van verple ging, dat nog in het allereerste tijd perk van organisatie verkeerde en toch ai zoovele bezwaren opleverde, zoude deze bezwaren bij eene even- tueele vermeerdering van het aantal verpleegden in nog sterker mate doen gevoelen. Op bovenstaande gronden achtte de Commissie het van overwegend be zwaar het maximum der verpleegden te verhoogen, tenzij deze maatregel slechts van zeer tijdelij ken aard zoude zijn en de volslagen onmogelijkheid gebleken was, eene andere voorziening te treffen. Hierop bracht Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandsche Zaken, vergezeld van de Inspecteurs voor het Geneeskundig staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichten en verdere autoriteiten, begeleid door den Commissaris der Koningin dezer provincie, den 6n November een be zoek aan het Gesticht en stelde het vooruitzicht open, dat te Medemblik wellicht gelegenheid zoude gevonden kunnen worden tot opneming van patiënten. Na breedvoerige bespreking werd door de Commissie in beginselbeslo ten, het huishoudelijk en oecono- misch beheer te scheiden, den Direc teur de rechtstreeksche leiding van den geneeskundigen dienst en het inwendig beheer op te dragen en onder het onmiddellijk gezag der Commissie een Administrateur te belasten met het beheer der geldmid delen, van het landgoed en van de magazijnen. De veranderingen onder het perso neel waren dit jaar buitengewoon groot115 mannen en 103 vrouwen, werden om verschillende redenen door anderen vervangen. De bevolking nam in 1893 toe met mannen en 12 vrouwen, den 30en December werd het hoogste cijfer der aanwezige patiënten bereikt, 1303. Op dezen datum waren dus alle plaatsen bezet. Het gemiddeld cijfer der aanwezige patiënten was 1289. In 1893 werden 92 mannen en 112 vrouwen opgeno men. Er werden 52,245 recepten gereed gemaakt, dat is 5879 minder dan in 1892. Het sterftecijfer is zeer gunstig, aan longtering bezweken slechts 6 mannen en 5 vrouwen de meeste sterfgevallen waren het gevolg van paralysis cerebri (hersenverlamming). Behalve het geneeskundig overzicht geeft het verslag een relaas van de pogingen tot ontvluchtingen, 48 maal gedaan, 34 keer bij mannen en 14 keer door vrouwen, waaronder éen patient 5 maal, door twee patiënten 3 maal en door vier patiënten 2 maal. Vele dier ontvluchtingen werden reeds in den aanvang verijdeld, andere ont vluchten werden binnen de gemeente opgespoord, slechts een enkelen ge lukte het een of meer dagen weg te blijven. Met erkentelijkheid gewaagt de Directeur van de Commissie die zich ten doel stelt het leven van de on bemiddelde patiënten te veraangena men door de zalen te versieren met platen en schilderijen, hun vruchten of bloemen te brengen enz. Zendingen aan de vereeniging wor den aan het bestelhuis van Meeren berg, Zijlstraat No. 10. te Haarlem, 's Woensdagsmorgens voor elf ure, of direct aan het Gesticht, in ontvangst genomen. Het bestuur der vereeniging bestaat uit Mevr. Haitsma Muiierbar. Sytza- ma, presidenteMevr. Willekes Mac- donaldReynvaan,penningmeesteres- se Mevr. Ferf—Laan Mej. A. Suer- mendtMej. O. von HemertMej. Naar het engelsch van PAUL H. GEREARD. 15) HOOFDSTUK V. George Fitzroy verdwenen. Porter vervolgde „Ik moet echter voorzichtig zijn. Gisteren zat Jane met het kind onder een boom, toen lady Barth in haar wagentje haar voorbijging, en zij sprak Jane aan en keek naar het kind, en Jane vertelde haar hoe oud het was, wat, naar ik denk, de herinnering aan haar kind bij haar terugriep, dat, naar men mij vertelde, gestorven was, en zij trok het zich zoo aan, dat zij den geheelen dag ziek was." „Nu, laat haar het kind nooit meer zien, als je haar niet wilt dooden," riep de dokter uit. Dus lady Barth had haar kind gezien en het niet herkend „Het is ook geen wonder," zeide de dokter bij zichzelf. „Het kind heeft niets van die blonde schoonheid zijner moeder, evenmin vertoont het gelijkeniB met sir Giles. Een stevige groote jongen, met zwarte oogen hoe zou zij hem kunnen herkennen." Een week daarna werd Sam Porter ontslagen door den bottelier. Dokter Wrigley had Myra gewaarschuwd, dat hij een ge vaarlijke kerel was, niet geschikt om op het landgoed dienst te doen. „Je kunt geen slechter man vinden," zeide de goede Wrigley. HOOFDSTUK VI. Eene afschuwelijke misdaad. Den morgen na zijn ontslag op Barth House te hebben gekregen, verscheen Sam Porter bij dokter Wrigley. „Ik zou graag de betrekking willen hebben, die mij eene week geleden door u is aangeboden. Daarginds heb ik mijn ontslag gekregen; waarom weet ik niet." „Ja, maar je hebt gezegd, dat je niet bij me in dienst wil- det treden en nu heb ik den ander maar weer gehouden," zeide Wrigley. Sam zocht veertien dagen lang naar werk, maar de tijden waren slecht en hij kon niets vinden. Toen wendde hij zich weer tot zijn vriend, den dokter. „Mijnheer, kunt u mij niet aan werk helpen. Ik heb het meer noodig nog dan ieder ander, want mijne Jane is zoo zwak, dat zij vele kleine dingen noodig heeft, waar eene sterkere vrouw buiten kan." „Ik zal je eens wat zeggen Sam," zeide dokter Wrigley. „Er zijn hier in het land te veel werkkrachten. Neem nu een raad van mij aanVerkoop je meubelen, pak je verder boeltje bij elkaar en ga naar Amerika. Daar kan je land krijgen en fortuin maken. Over twintig jaar ben je een rijk man. Landverhuizing is het beste." „Maar de zeereis zou voor Jane doodelijk kunnen zijn,' mijnheer." „Neen, die zou baar goed doen." „Maar zij kan niet van hare moeder scheiden, en deze wil nooit het land verlaten. Zij wil juist naast haar man en zoons begraven worden." „Het is toch beter om het land uit te gaan, dan tot het armenhuis je toevlucht te moeten nemen. Wanneer zij door de stad wordt begraven, dan zal men zich niet storen aan haar wenseh, op welke plaats zij wil worden bt graven. De tijden worden slechter." „Maar mijnheer, ik bezit niets om te kunnen verhuizen. Ik heb niets kunnen oversparen." „Dat kan een arm man ook niet hier te lande," ant woordde de sluwe dokter; „ik ben echter lid van een comité, dat landverhuizers helpt, en ik wil voor eigen rekening wel wat voor je doen. Het landleven op je boerderij in Amerika zou Jane goed doen, en je kind kan dan later een heer en een landeigenaar worden. Als je gaat, dan krijg je voor alles vrijen overtocht, en bovendien nog honderd pond in je zak." Sam Porter was overstelpt van dankbaarheid.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1