BE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Jaargang:' Vrijdag 6 Jnü 1804. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Arrondissements-Rechtbank FEUILLETON V» I DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verBchijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1<I=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. F E E K E B O O M. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce., Parijs 31tuz Faubourg Montmartre: dit Hummer is gevoegd emeenteraadsverslag van li. Haarlem, 5 Juli 1894. fraai geschenk. nieuwen burgemee6tersketen, de voorzitter van den Ge- eraad in de vergadering van van gisteren daaraan ten gaf, hebben wij gisteren- ig door de welwillendheid van kunnen bezichtigen, den laatsten tijd hebben de meesters van groote gemeenten een fraai bewerkten ambts- die van Haarlems burge was een zeer eenvoudige, de bestuurders van de kleinste plegen te dra- is de nieuwe keten men in overeenstemming mej. der positie van Haar- I burgemeester. Op zeer fraaie I worden de deelen ervan, ge- d door een Damiaatje als sym- der kruistochten, een A alszin- van de uitvinding der boek het wapen van het St. de twee voormalige wa- van de gemeente Haarlem en wapen der familie Boreel van De penning, die aan den hangt, is aan de voorzijde met van Haarlem, aan de om- met het Rijkswapen versierd. keten die van zwaar zilver is ngetwijfeld groote waarde verte- uitgevoerdioor de firma en doet haar alle eer aan. Vooral is in het fraaie stuk het talent )ewonderen van den heer W. J. H. die de teekening ervan heeft standbeeld voor Frans Hals. e Telegraaf meldt het volgende r heeft zich een commissie ge- voor de oprichting van een idbeeld van Frans Hals, waarvoor initiatief is genomen door den heer Kzn., lid van den Gemeente- alhier. Voorts hebben daarin genomen Jhr. Mr. J. W. G. eel van Hogelanden, burgemeester, A. J. Enschedé, gemeente-archi- S. J. Graaf van Limburg Sti- a en Mr. A. W. Thöne, bestuurder Teylers Genootschap. commissie heeft zich de mede- rking verzekerd van de Maatschap- „Arti et Amicitia" te Amsterdam en het Genootschap „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage, wier besturen onder scheidenlijk hebben aangewezen de hh. prof. C. L. Dake en Gerard Mul ler, H. W. Mesdag eu J. Israëls. Hieromtrent vernemen wij nader, dat het bedoelde plan nog slechts in zijne geboorte is, en het vandaar door de betrokkenen nog niet ter publiciteit geschikt werd geacht. Heden zijn onder geleide van den le luitenant van het Oost-Indische leger IJseldijk een dertiental onder officieren van den hoofdcursus hier aangekomen ten einde het Koloniaal Museum en het iortIJmuiden te be zichtigen. Dit detachement zal den 7en Juli a. s. naar Kampen terugkeeren. Provinciale Staten van Noord- Holland. Het vervolg van de zitting heden- namiddag te kwartier voor een gehou den, was gewijd aan het aanhooren en uitbrengen van de rapporten, die door de woordvoerders der verschil lende Commissiën over subsidie-aan vragen werden uitgebracht. Bij monde van den heer den Tex ad viseerde de daartoe benoemde commis sie gunstig ophet adres vandeHaarl. Ambachtsschool om verhooging met f 500van de daaraan verleende subsidie; eveneens de heer Heemsker k bracht een gunstig rapport uit over hetver- zoek van eenige visschers onder Spaarn- dam om de „aalreep" te rangschik ken onder de geoorloofde vischwerk- tuigen. Over de overige rekeningen en sub sidie aanvragen werd evenzeer gun stig geadviseerd, op die voor de herstelling van een glasraam in de Ned. Herv.kerk te Schermerhorn. werd door de Commissie van rapport bij monde van den heer den Tex voor gesteld ƒ500.te verleenen. Ged Staten hadden geadviseerd tot afwij zing van het verzoek. Óp de interpellatie van den heer Waller omtrent den stand van de stoomtram WagnuinSchagen en van den spoorweg AlkmaarHoorn ant woordt de Voorzitter dat deze beide niet snel vorderen, doch dat men voortgaat met de voorbereiding. In de najaarsvergadering zal over de stoom tram WognumSchagen een voorstel worden gedaan. Voortzetting der vergadering op Dinsdag 17 dezer. Uit Haarlem werd Woensdagoch tend naar 's-Gravenhage vervoerd en op de R.-K. begraafplaats aldaar ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Kouwenhoven, president van de Haarlemsche afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond, lid van het Centraal Bestuur van dien Bond. Aau het Holl. spoorwegstation werd het lijk opgewacht door deputatiën van de Haagsche afdeeling van den Bond en onder-afdeelingen, terwijl uit Haarlem waren medegekomen deputatiën van de Amsterdamsche en Haarlemsche afdeelingen en be stuursleden van den Centralen Raad. Met de banier van de St.-Barbara- Vereeniging te Amsterdam voorop ging de stoet grafwaarts. In de ka pel op de begraafplaats hield de heer Van Erven Dorens geestelijk adviseur van de afdeeling Den Haag, een lijk rede en nadat de kerkelijke cere moniën waren verricht en de baar in het familiegraf was bij gezet, werd nog door onderscheidene personen hulde gebracht aan den overledene, waar voor diens broeder den dank der fa milie betuigde. O. H. CL Raad van State. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State (afd. geschillen van bestuur) werdo. a. medeling gedaan van koninklijke besluiten, strekkende lo. tot vernietiging van het besluit van B. en W. van Haarlem, waarbij aan A. B. Polak alhier vergunning werd geweigerd tot het oprichten eener slachterij en rookerij in de Nieuwe Appelaarsteeg en tot het alsnog onder voorwaarde verleenen van de gevraag de vergunning; Als gemachtigde van den appel lant is opgetreden mr. A. J. van Th iel alhier. 2o. tot vernietiging van een besluit van B. en W. van Roermond en tot het aan M. Levidicus aldaar alsnog voorwaardelijk verleenen van de bij dat besluit geweigerde vergunning tot oprichting eener zoutziederij en dro gerij van huiden 3o. tot het verleenen van een jaar lij ksch pensioen ad. 404 aan den eer vol ontslagen conducteur der brieven malen 2e kl. W.Jansen te Rotterdam. Kinderfeest. Bij de commissie voor het kinder feest op Maandag 8 Juli zijn de volgende giften ingekomen 1 vat bier, Dodenheefer Spaarn- wouderstraat. 1 Bus biscuit, Piet v. Hemert, Gr. Houtstraat. 6 ijzeren hoepels, N. de La chambre, Schachelstr. Hoepels, van Luik, Jacobijnestraat. Aan de in een der vorige nummers bekend gemaakte adressen worden nog dankbaar giften ingewacht. Z wemwedstrij d. Wij vermeldden in het vorig num mer, dat Zaterdag den 7den Juli a. s. door de leden der Zwemschool aan de Houtvaart een wedstrijd zal wor den gehouden. Het programma be staat uit de volgende nummers. 1 Zwemmen op dc borst, lengte van de baan 200 meter, met 10 keerpunten, 2 Zwemmen op den rug lengte der baan 50 meter. 3 Schoonzwemmen en springen. 4 Duiken en 5 Tobben- vaart. Aan jongens beneden de 15 jaren wordtde gelegenheid gegeven aan den wedstrijd deel te nemen; de lengte der baan is vcor hen op 25 en 50 meter bepaald. Tusschen de verschil lende nummers zullen eenige varia- tiën plaats hebben. Voor deelnemers boven den leeftijd van 15 jaren, zijn voor iedere afdeeling door den heer Sprenger zilveren medailles uitgeloofd terwijl de overige prijzen, die uit ver schillende Kunstvoorwerpen zullen bestaan door de heeren van de Jury zijn aangeboden. Ruim 70 deel nemers hebben zich voor den wed strijd aangegeven. De Jury bestaat uit de navolgende heeren Jhr. B. de Jonse Van Campens Nieuwland, J. A. Camerling Helmont, R. B. A. N. de Quay, J. Fontein en Graaf van Rechteren Limpurg. Het bericht vermeldende deze bij zonderheden, ontvingen wij gisteren te laat om nog in ons vorig nummer op te nemen. Zitting van Donderdag 5 Juli' Hendrik de Wilde alhier, die we gens het wegnemen van eenige dwei len 28 Juni j.l. terecht stond, werd heden vrij gesproken. De eisch was zes maanden hech tenis. Zooals werd medegedeeld werd be klaagde verdedigd door Mr. H. Ph. 't Hooft. de een vierjarig knaapje van een wissen dood. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden, Opbrengst in Juni 1893, en 1894. Reizigers in 1893 f 6790,70 in 1894 f6451,15, verschil f339.55. Goederen in 1893 f762,773, in 1894 f839,54, verschil f76,76\ Te zamen vervoer in 1893 f 7553,474, in 1894 f7290,69 verschil f 262,78s. Vorige maanden in 1893 f 40276,21., 1894 f40273,18,, verschil f3,03. Vervoer sedert 1 Jan., in 1893 f47829,69, in 1894 f 47563,87^, verschil f265,81». Diversen in 1893 f 3995,60^, in 1894 f 3778,03, verschil f 217,576. Totale opbrengst in 1893 f 51825,295, in 1894 f51341.905 nadeelig verschil f 483,39. Per dag kilometer in 1893 f 10.226 in 1894 f 10.130. nadeelig verschil f 0.096. Ds. G. Hulsman te Lemele en Ar- chem heefr het beroep (toez.) naar de Ned. Herv. Gemeente te Zandvoort aangenomen. Zeevisscherij. Woensdag kwamen te Zandvoort aan 6 Zandvoortsche bomschuiten. Besomming f 18 tot f32. De prijzen der visch waren: bakschol f2.20, scharren f4.50, pieterman f3 per mand; tong 10.20 tot f0.80, tarbot f5 en griet f0.70 per stuk. Een kloeke daad werd dezer dagen verricht door den ouden heer Bent velzen te Alkemade. Eenige kinderen stonden tegenover de kerk te Kaag in 't water te zien. Aan de houding der kinderen bemerkte hij iets bi- zonders, wat hem deed besluiten ook eens te kijken. Nauwelijks was hij bij hen of hij zag een kinderhandje bo ven 't water uitsteken. Zonder zich te bedenken sprong hij te water en red Paar den- keuring Te Haarlemmermeer is eene keur ring gehouden van paarden tot toe kenning der Rijks en Provinciale premiën. De uitslag is als volgt: Merriën geboren in 1888 en 1889. Beschikbaar 6 premiën ad. f100. 1. dt Zwart van den heer P. Ver- kuijl, te Haarlemmermeer. 2. Jet. v. d. heer G. J. J. Geertse- ma, te H arl.meer. 3. Poe's, v. d. heer A. A. vLd. Berg, te Haarlem. 4. de jonge Hendrik, v. d. heer P. Verknijl, te Haarl.meer. 5. Madame, v. d. heer Zuiver, te Haarl.meer. 6. Snel, v. d. heer Zuiver, te Haarl. meer. Aan No. 1 werd bovendien een eereprijs ad f50 toegekend. Merriën geboren in 1890 en 1891. Beschikbaar 6 premiën ad f100. 1. Nelly, v. d. heer S. Kieft te Haarl.meer. 2. Sur, v. d. heer D. Versluis, te Haarl.meer. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK VI. Eene afschuwelijke misdaad. Met touwen omwonden als een pak kleeren werd Sam astig weggedragen, le Limehouse-Pier in een boot neer laten en geroeid naar een schip, dat in Limehouse Reach Hier werd hij opgesloten in een klein hokje, dat zijn ht ontving door een stuk dik glas ter grootte van een ist en waar hij zonder voedsel bleef liggen tot het midden n den anderen dag. Dat Sam den geheelen nacht wegbleef, verwekte bij zijne ouw geen onrust, maar toen de dag voorbijging, en hij 'g niet was verschenen, ging juffrouw Chitton dokter Wrig- f opzoeken. „Weet u ook waar Sam is, mijnheer?" „Neen," zeide dokter AVrigley onbeschaamd, „en ik wil het niet weten. Hij is een luie kerel. Ik heb hem op een boodschap uitgezonden en hij heeft die niet verricht," „Dat heeft hij wel mijnheer. Gisteravond om negen uur is hij vertrokken." „Hij heeft het niet gedaan!" zeide de dokter. „TonyPetti- grew heeft gezegd, dat hij den geheelen nacht thuis is ge weest en Sam is niet bij hem gekomen." „Dan is hem een ongeluk overkomen. Hij is uitgegaan om de boodschap voor u te doen, en wij hebbzn hem niet terug gezien. Dat zal mijne Jane den dood nog aandoen." Dokter Wrigley verdiepte zich weer zwijgend in zijne courant. Juffrouw Chitton trok aan het boveneinde van het gedrukte stuk papier. „Maar mijnheer, wat kan er met hem zijn gebeurd?" „Hoe kan ik je dat nu vertellen? Waarschijnlijk is hij weggeloopen, niet meer van plan om een paar dwaze vrou wen te onderhouden, die niet naar goeden raad wilden luis teren, en naar Amerika overstaken, toen er zich eene goede gelegenheid aanbood." „Sam zou ons nooit op zulk eene wijze kunnen verlaten," zeide juffrouw Chitton verontwaardigd. Sam zou echter niet wegblijven zonder eenig bericht ach ter te laten. Een van zijne overweldigers, die zich door zijn krachtdadig verzet tot hem voelde aangetrokken, bracht hem den volgen den avond voedsel en goeden raad. Deze goede raad behelsde, dat hij Sam aanraadde om zich in het onvermijdelijke te schikken, en vroolijk zijn nieuwen werkkring te beginnen hij zou het dan wagen om voor Sam een brief weg te krijgen, dien hij kon zenden aan zijne achtergelaten betrekkingen. Sam krabbelde nu het volgende op een stukje papier: „Lieve Jane en moeder ChittonIk ben geprest an steek van avond in zee, terwijl er geen hoop is om te ontsnappen, zoodat ik zelfs mijn plicht moet doen tot den dag, waarop ik mijn vrijheid kan herwinnen. Lieve Jane, ik vrees dat ik je nooit weer terug zal zien ik vrees, dat niemand zich je lot zal aantrekken. Mijn hart is gebroken. Lieve Jane, wij zullen allen sterven, en ons bloed zal komen over het hoofd van hen, die hiervan de schuld hebben." Bitter schreiende liep juffrouw Chitton met dit briefje naar dokter James Wrigley. „Het is alles uw eigen schuld," zeide hij bits. „Waarom zijn jullie niet naar Amerika gegaan Daar worden de man nen nooit geprest. En bovendien, hij heeft daar behalve zijn loon toch goed den kost en nog zijne kleeding." „Maar Jane is er geheel van buiten zichzelve mijnheer. Zij zit maar voortdurend te kreunen, met het kind op haar schoot. Ik zou wel eens willen weten, of dit geen straf voor ons is, omdat wij behielden wat het onze niet was en den Heer door eea leugen toornig hebben gemaakt?" „Nu, Jane en gij moet het maar zoo best mogelijk zien te schikken. Ga ergens heen, waar je een kamer kunt huren in plaats van een heel huis."

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1