„Weldadigheid naar Vermogen," BINNENLAND. Kechtszaken. Letteren en Kunst. W e dstrijden. Politiek Overzicht. Kinderfeest. Bij de commissie voor het kinder feest op Maandag 8 Juli zijn nog de volgende giften ingekomen Oud en droog, H. v. Breemen,bij drage voor 't feest. Johs. Brinkmann, 1 ham. Leemans, Koningstraat, schoolbe- noodigdheden. B. Brinkmann ƒ10. Mejuffrouw de la Chambre, Schaehel- straat, werktaschjes. Wed. J.A.v. Zijl, Korte Veerstraat,col lectie boeken en sehoolbenoodigheden. J. A. Bentinck. De eerste metaal- vrij-mineraalwaterfabriek, KI. Heilig land no. 39, 200 fleschjes diverse limonades. 1 vaatje limonade van Corn. Sip- kes, Koudehorn. A. Weill, dasjes en sportriemen. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 6 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 30 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 12 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 7 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 10 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne «aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. vriend van land en volk, troon en kerk. De zoon bedankte voor de betoonde belangstelling. DienBtij ver. Een bewoner der Coolvest te Rot terdam kre9g Woensdagmiddag be zoek van een man, zich noemende bode van de Utrechtsche levensver zekeringmaatschappij, die hem met- mishandeling bedreigde, indien hij geen verzekering bij hem wilde slui ten. De bedreigde deed bij de politie aangifte. Watergebrek te IJmuiden De vereeniging „Ymuideis Belang" heeft zich per request tot Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gewend, met 't beleefd ver zoek om het water dat in de visch- haven komt, niet langer in het Noord zeekanaal te pompen, maar het door buizen naar het dorp te doen leiden, ten behoeve der ingezetenen. Verkiezing Eerste Kamer, De Provinciale Staten van Fries land hebben Donderdag tot lid der Eerste Kamer (vacature Van Eijsin- ga) gekozen mr. W. A.. Bergsma (oud lid der Tweede Kamer), met 30 van de 46 st. Verder verkregen jhr. mr. O. Q. van Swinderen 10 en mr. U. H. Huber 3 st. Blanco waren 3 bil jetten. De uitvaart van graaf van Zuylen. Met grooten eenvoud had Donder dag te Utrecht de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nije- velt, in leven lid van den Raad van State, oud-minister van buitenland- sche zaken. De lijkstoet werd gevolgd door vijf koetsen met familie en vrienden uit Den Haag. Geen enkele krans dekte de baar. Ds. Knotnerus deelde mede, dat op het verlangen van den overledene geen toespraken aan het graf zouden gehouden worden. In een gebed her dacht hij echter graaf van Zuylen als J een oprecht Christen en een trouw De Koningin Wilhelmina.,, Uit den Helder schrijft men aan Het Vod.: „Zoowel in uw blad als in andere voorname organen las men deze week, dat de proeftocht van Hr. Ms. pant- serdekschip Koningin Wilhelmina ter reede van Tessel volkomen geslaagd kan beschouwd worden en dat aan de gestelde eischen voldaan was. Alhoe wel zeer vleiend voor de ingenieurs, is op dit „volkomen" toch wel iets af te dingen. De ketels toch kookten dus-1 danig op, dat het bij voeden uit de zoet watertanks zelf niet voldoende bleek en men zijn toevlucht moest nemen tot het buitenboordswater. „Tegen het warmloopen moest men zoo overvloedig de koud waterleidin gen openen, dat de hoofdkrukken ge woon door het water draaidenzoo hoog stond 't water in de machine kamer. „Wat zal er dus in de gewone vaart overblijven van die vaartsnelheid van 16.1 mijl, die verkregen werd? „Of deskundigen na de wetenschap van het bovenstaande den proeftocht nog zoo volkomen geslaagd zullen vinden, wordt door mij sterk be twijfeld." Moordaanslagen. L. de B. te Koewacht, in den laat- sten tijd door menigvuldige ongeluk ken in zijne familie getroffen, en reeds geruimen tijd zelf ziekelijk, was door het een en ander aan het mij meren geraakt en had reeds menig maal gedreigd zijne vrouw te zullen vermoorden en daarna zich zelf het leven te benemen. Zaterdagnacht, toen hij pas te ruste lag, sprong hij op, greep een mes en bracht daarmee zijne vrouw eene diepe snede in den buik toe, waarna hij met het mes in de hand de vlucht nam. De oud ste zoon, door het rumoer gewekt, liep zijn vader achterna, doch daar hij dezen niet kon achterha en, wijd de hij zijne zorg aan zijne gewonde moeder. De aanstonds ontboden ge neesheer verklaarde de wonde niet levensgevaarlijk. De politie liet het huis bewaken en trachte den vluchteling op te spo ren. Doch tevergeefs. Zondagavond echter kwam hij vrijwillig terug en werd door de marechaussees aange houden en geboeid naar Aksel en verder naar Temeuzen gebracht van waar hij naar Middelburg is ver voerd. Dinsdag vond men eene vrouw te Bocholt bij Dinksperloo opgehangen. Men dacht eerst aan zelfmoord, doch spoedig bleek er reden te zijn om te vermoeden, dat de man, van wien zij elf jaar gescheiden was, haar had vergiftigd en toen opgehangen, ten einde zijn misdaad te verbergen. De justitie heeft de zaak in handen. Een ernstig huwelijk. Op een plattelands-secretarie ver voegde zich dezer dagen een weduw naar, die wederom een huwelijk wenschte aan te gaan. Hij moest echter weggezonden worden om aan zijne aanstaande vrouw te gaan vra gen hoe haar naam was. Een zonderling getuig schrift. Het volgende incident heeft zich in de jongst gehouden vergadering van den raad der gemeente Slochteren voorgedaan. Het lid Blaauw vroeg na afhande ling der agenda het woord, om den voorzitter te interpelleeren over een door ZEd. afgegeven getuigschrift omtrent den onderwijzer G. de Vries. Hij deed daarvan lezinghet luidt aldus: In antwoord op UEd. Achtbaar ver trouwelijk schrijven heb ik de eer te berichten, dat de onderwijzer G. de Vrie3 alhier bij mij bekend staat als een uiterst pedant persoon, voorzit ter van de afd. van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, een groote rol speelt in de verkiezingen en volbloed socialist is, terwijl hij tot de Ned. Herv. Kerk behoorende, nooit ter kerk gaat. In 1891 is het hem gelukt een paar leien in den raad te brengen met een roode tint en in spireert die leden om oppositie in den raad te voeren. Het onderwijs dat hij geeft, is matig goed, maar hij ligt met het hoofd der school (zijn schoonvader) steeds overhoop. Hiermede meen ik te kunnen vol staan." (get.) J. H. KOLK. De leden die in 1891 gekozen zijn, gaven hunne verontwaardiging over dit getuigs hrift te kennen en vroe gen den voorzitter, te willen bewijzen of zij rood waren en geleid werden door genoemdeu onderwijzer. De Voorzitter zegt zich van ant woord te zullen onthouden, omdat het een vertrouwelijk schrijven was aan een collega (den Burgemeester van Zwollerkerspel), dat door een of ander toeval onder de sollicitatiestuk ken is teruggekomen en zoo in handen kwam van de Vries. Na heftige discussiën wordt door het lid Alting, de volgende motie voorgesteld en aangenomen„De raad betreurt het schrijven van den voorzitter." Voor stemden 4 leden nl. de heeren t Blaauw, Alting, R. G. Mulder en KlootsemategenHage- nouw, Koning en E. Mulder, terwijl 8 Iepen in blanco stemden. Hierna werd de vergadering gesloten. Aluminium. De heer Margot, assistent bi] het natuurkundig laboratorium, te Gene ve, heeft een nieuwe eigenschap ont dekt van het „metaal der toekomst", namelijk de eigenschap om zich met glas, porcelein en alle kiezelzure ver bindingen vast te verbinden. Hij heeft aldus het middel gevon den om met een griffel van alumi nium op glas en porcelein allerlei figuren te graveeren, welke een fraaien metaalglans hebben en onuitwisch- baar zijn bij aiwasschen of wrijven en ook bestand tegen de inwerking der lucht. Proeven met goud, zilver, platina, ijzer en nikkel genomen, toonden dat die metalen de bedoelde eigenschap niet bezitten. Wel werd iets dergelijks verkregen met magne sium, zink en kadmium, maar de glans was geringer en het laagje oxy- deerde spoedig. Ook op topaas, smaragd en korund kan men met aluminium graveeren; op diamant echter niet. Het dient aldus tevens als middel om echten diamant van valsche te onderscheiden. Meineed. Donderdag stonden voor de arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch te recht P. en J. de Bie, respectievelijk 23 en 27 jaar, beiden geb. te Berchem en wonende te 038, beiden beschul digd van in de beruchte Ossche moordzaak onder eede eene valsche getuigenis te hebben afgelegd, lui dende in hoofdzaak dat zij, op den avond van 26 Maart 1893 waarop Hoekman vermoord werd, den als diens moordenaar aangewezen per soon G. van Gelderen omstreeks half twaalf uur, het tijdstip waarop de moord moet zijn geschied, op weg tusschen Oss en de Ooijensche hut zijn tegengekomen, op ongeveer een half uur afstand van Oss verwijderd waaruit natuurlijk diens onschuld aan het hem ten laste gelegde zou moeten blijken. Als raadsman is aan bekl. toege voegd mr. v. Lanschot adv.-proc. in Den Bosch. Het getuigenverhoor strekte alleen tot vernietiging van hetgeen de bei de beklaagden onder meineed hebben verklaard- Beklaagden ondervraagd zij nde, ver klaarde J. de Bie, dat hij niet was omgekocht tot het doen der voor het Hof afgelegde verklaring die later gebreken is valsch te zijn. Beklaagde P. de Bie blijft verkla ren, dat hij v. Gelderen op den Ak- kerspit is tegengekomen. Het O. M. waargenomen door mr v. d. Kun, subst.-off. van Justitie requireert een gevangenisstraf voor beiden van 3 jaar. De verdediger achtte de valschheid der verklaring niet bewezen. Een nieuw Portret der Ko ningin. De kunstschilder J. M. Graadt van Roggen, die zich door zijne voor treffelijke ets naar Israëls een goe den naam verwierf in de kunstwe reld, heeft thans een portret geëtst van onze jonge Koningin. Er was geen gelegenheid eene tee- kening naar het leven te maken, doch met toestemming der Regentes werden den kunstenaar eenige niet in den handel voorkomende photo- graphieën ter beschikking gesteld, die den kunstenaar in staat stelden als het ware eiken trek te bestu- deeren. Het portret, thans voor belangstel lenden in de kunstzaal der uitgevers, Frans Buffa en Zonen te Amsterdam, te bezichtigen, wordt de volgende week in de uitstalkast openlijk tentoonge steld. Het bevallige Vorstinnetje is in staan de houding afgebeeld, met de rech terhand leunende op een tafeltje uit een harer vertrekken. De overige stof feering bestaat alleen uit eenige bloe men, zoodat de volle aandacht bij het fijngetoetste meisjesbeeldje be paald blijft. In de koninklijke omgeving wordt de gelijkenis geprezen. De afdrukken zijn gemaakt op per kament en Japansch papier. Hbld. De Valkyrie. Lord Dunraven's kotter Valkyrie bekend door haren wedstrijd met den Amerikaansche schoener Vigilant om. de „America Cup", maar toen gesla gen, staat nu ook niet meer als de snelste zeiler van Engeland aange schreven. Dinsdag heeft de Valkyrie in de Britannia van den prins van Wales hare meerdere gevonden. Bij den zeilwedstrijd Donderdag op de Clyde bij Glasgow gehouden, werd de Vodkyrie, door lord Dunraven zelf bestuurd aangevaren door Satun De Valkyrie zonk binnen weinige, nuten, de opvarenden werden gei Worstelwedstrijd. Woensdagavond werd de wor| wedstrijd in het café concert „"Vil ria" te Amsterdam tusschen de J stelaars Kuyper en Gérardy, vo| gezet. De eerste ronde bleef onbea Bij de tweede ronde gelukte het! Holiandschen kampioen, den Fran man een ondeelbaar oogenblik den rug te krijgen en had Géra| dus verloren. i Tn de fransche Kamer is Vrij tot haar voorzitter gekozen Burdt tot dusverre minister van finar.r in het kabinet-Dupuy. Hij verb 259 stemmen terwijl er op den^ c didaat der radicalen Brisson 137 den uitgebracht. Dupuy zal dus anderen minister van financiën a ten zoeken. Donderdag kwam in de Frans Kamer ook in behandeling een vc stel van den socialist Vaillant, verlangde, dat de Kamer haar af k ring zou uitspreken over de maai gelen, welke de politie had genoix na den moord van president Cart De minister-president Dupuy zette zich ten krachtigste tegen voorstel, dat dan ook met 470 tegen stemmen werd verworpen (Vaillail protest gold hoofdzakelijk de inhei tenisneming van een groot aacl anarchisten vóór de teraardebesl ling van den heer Carnot, een mJ regel, dien de politie had genonl uit voorzorg, ten einde mogelijke! geregeldheden te voorkomen.) I Vervolgens verwierp de KaJ met 367 tegen 167 stemmen voorstel van den socialist V ivifl die de uitvaardiging eener algemei amnestie Verlangde. Ook dit voori werd door de regeering bestredl op grond, dat president Périer refj aan vele veroordeelde r>olitieke dacligers, die daarvoor in aanmerk! kwamen, kwijtschelding van straf hB verleend. In het engelsche Lagerhuis is I de beraadslaging over de begroctil van oorlog de 8-urige arbeidsd| ter sprake gebracht. Woodall klaardo, dat de uitkomsten der ij voering van deze arbeidsregeling nl veel gunstiger zijn geweest dan vej wacht werd* Er wordt tijd bespaaj en de werklieden ontvangen meer al loon. I In de Italiaansche Kamer is Doi| derdagavond een uiterst scherp bat gevoerd naar aanleiding van hl door Cavallotti gestelde verzoek oj inlichtingen nopens de schrapping vul 5600 keizers van de kiezerslij stel Cantanne, ondersecretaris van binnen) landsche zaken, verdedigde maatregel, als noodzakelijk gemaail wegens de vervalsching van de lij stel In het engelsche Lagerhuis heel het geschil tusecnen China en Japaj over het gebeurde in Korea een or| derwerp van bespreking uitgemaak'l Sir Edward Grey deelde mede, dat dj regeering zich, in het belang van dej vrede, naar aanleiding van de gebeuj tenissen in Korea gewend heeft tot dj regeeringen van China en Japan. Allj pogingen zullen in het werk worde! gesteld om eene vriendschappelijk! regeling tot stand te brengen. De Chronicle publiceert een inteij view van een voornamen Japanschea diplomaat te Londen, die verklaard! dat de Japansche troepen Korea niej zullen verlaten, alvorens de regeerira van dat land voorgoed op bevredil gende wijze is geregeld. Japan wij niet langer het slachtoffer zijn den Chineesche kuiperijen en van Rus-J land's agressieve bemoeizucht. droegen; zelden werden die kleertjes verwisseld; wanneer er iets aan schortte, dan liet men ze schreeuwen totdat hunne krachten waren uitgeput, of totdat de aandacht der buren was gewekt, waarna zij eenige kalmeerende druppeltjes kre gen, bestaande in een flinke dosis laudanum. De engeltjesmaakster sloeg of kwelde hare pleegkinderen niet, zooals sommige harer collega's doen, want ieder uur kon zij voor den rechter moeten verschijnen, en het kon lastig voor haar worden, wanneer uitwendige kwetsuren op de kinderen werden ontdekt, waarvan zij geen voldoende verklaring zou kunnen geven. Ongeveer des morgens ten negen uur kregen de kinderen melk en water, waarin wat bruine suiker en meel was ge kookt. Des middags, droge korsten brood, een konden aardappel of wat melk met water, naar gelang van den leeftijd. De zeven aangenomen kinderen wisselden afin leeftijd van een maand tot twee jaar, en op den avond van sir Ruperts komst stak de engeltjesmaakster zich in hare armoedigste kleeren, nam een half geraamte van drie maanden in hare armen, bracht het naar het armenhui3 te Stepney en be klaagde zich daar, dat zij te arm en te onwetend was om haar kind op te voeden, en daar zij nog voor andere kinde ren te zorgen had, verzocht zij, dat dit zou worden opgeno men, om het lieve, arme kind te redden. „Het ziet er uit, alsof het half van honger is gestorven." zeide de dokter van het armenhuis. „Mijnheer, ik heb altijd zelf honger en kan mijne kinderen niet meer voedsel geven. Het is mogelijk, dat het gebrek heeft geleden, ma;.r de tijden zijn zoo slecht, en ik ben zoo wanhopend arm." Het bestuur nam dan welwillend dit ongelukkig stum pertje op, waarvoor de vrouw vijftien pond premie had ont vangen, en het maakte bij deze ondernemende vrouw plaats voor een volgend kind, op de kindermarkt met een premie aangeboden. In zulke zorgzame handen was sir Rupert Barth gevallen. HOOFDSTUK VII. Eene moderne Medea. Te midden van de treurige exemplaren van kinderen bij de engeltjesmaakster aanwezig, stak sir Rupert boven allen uit dank zij zijne lorschheid en levenskracht. Hij was gewend em vertroeteld en steeds afgeleid te worden, gewend aan reinheid, licht en lucht; hij schreeuwde om hetgeen hij zag en wilde hebben, en had verkregen datgene waarom hij schreeuwde. Nu hij in deze benauwde atmosfeer gekweld werd door duisternis en honger, verhief sir Rupert daartegen zijne stem; de kracht van zijne longen scheen onuitputtelijk; zij zouden de ruime vertrekken van zijn voorvaderlijk huis gevuld heb ben, en het geluid scheen de wrakke wanden van het kleine kamertje in Eastfield Street, Stepney te doen trillen. „Laat dat kleine beest uitschreeuwen hij zal wel ver moeid worden," zeide de vrouw, terwijl zij een glas, gevuldl met jenever en heet water aan de lippen zette, terwijl hetl nichtje en de jongen hun honger stilden aan de overblijfsel len uit den bedelmand. De aristocratische knaap was evenwel in staat om zij nel nieuwe verzorgster te vermoeien, alvorens hij zichzelf ver-| moeide; hij schreeuwde in alle tonen van den toonladder. De vrouw stond woedend op en gaf hem een klap tegenl het hoofd, dat hij neerviel. Dit was de eerste mishandeling, die de jeugdige baronetl onderging. In plaats van zich in slaap te schreien met een klagendl „mama, mama," zooals de andere kinderen deden, verdub-I belde hij zijn gillen, zoodanig, dat de buren kwamen vragen naar de oorzaak van dat rumoer. De bezoeken der buren waren minder gewenscht, daar twee! of drie kinderen in een toestand van verdooving lagen, verT oorzaakt door het onvoldoend voedsel en de verdoovendel middelen, terwijl een ander kind lag te kreunen van de pijn I in het hoofd, waarom niemand zich tekommerde. „Hij schreeuwt om zijne moeder," verklaarde de vrouw,! „en er schiet niets anders over dan het maar uit te laten razen. Zijne moeder is dood, en dat kan ik toch niet helpen." {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2