Turnleest. J. VAN DER WIEL, A Ld IGemengdNieuws, Wetgevende Macht. INGEZONDEN. Stoamvaartbarichtari. Burgerlijke Stand. KENNISGEVING. ADVERTENTIËN. IhuikbettiLing. GiZOCHT. SPOED. Geienliileerds Yooriamer met AIM Sigarenmagazijn. Anegang 2, HAARLEM, is gedurende de feesten per soonlijk met een aanwezig. Mcuwe Schouwbnrfc, Donderdag 12 Jali 1B94. Mej. JULIA CUIJPERS. (Aan lager wal). «J w i der Loten Stad Antwerpen, (België), met Hoofdprijzen van f 75000, f 1250, P.v. CITTERT ZONEN, Spekstraat li, te HAARLEM, Een geheel Aandeel f2,-- Graskaasjes, T. A. DONNEE, Kleine Haultlrii! 'ris. 12. e vergiftigingszaak te Ant werpen. Sedert eenigen tijd heeft men niets jeer vernomen van het vergiftigings- roces te Antwerpen. Nu echter komt een der Belgische laden met het bericht, dat mad. oniaux weldra op vrije voeten zal orden gesteld, daar het gerechtelijk aderzoek geen voldoende bewijzen eeft verschaft om haar te recht te ellen wegens de ernstige misdaden, elke haar ten laste worden gelegd, e Antwerpsche bladen haasten zich ihter deze mededeeling tegen te jreken. 'Niet alleen zal mad. Joniaux niet regens gebrek aan bewijs in vrijheid orden gesteld, maai zelfs zeer spoe- ig zal haar proces voor het Hef van ssises een aanvang nemen. Het rapport der deskundigen, die 3 lijken der overleden familieleden an mad. Joniaux hebben onder- ocht, is gereed en zal dezer dagen den rechter van instructie wor- gedeponeerd. Deze rechter, de ieer Hayoit, die de instructie heeft eleid, bevindt zich evenwel te Parijs, raar hij bezig is met een onderzoek te stellen naar de levenswijze van en der overledenen, den heer Ernest iblay, die daar geruimen tijd heeft ewoond. He „Costa Rica Packet". Andermaal is Donderdag in het ngelsche Lagerhuis de zaak der Costa Rica Packet" ter sprake ge- racht. De vice-minister van buitenl. aken zeide wel te weten, dat men de Australische koloniën overtuigd van het ontoereikende der gevraag- e schadeloosstelling. Het antwoord der Nederlandsche egeering op de laatste dépêche van Ingeland maakt nog een punt van Inderzoek uit. Spreker kondusvoor- Dopig hieromtrent geen verdere me- ledeelingen doen. Het Leger des Heils. In het Cristal Palace te Londen jeeft Dinsdag het Leger des Heils ijn jubileum gevierd. Daar waren jen 80,000 menschen bijeen, en, zoo- Is men denken kan, waren daaron- er van gele, bruine en zwarte huids- :leur zoo goed als van blanke. Den .eelen dag duurden de feesten en het ;ejubel. De generaal oogstte in ruime nate de hulde van zijn leger, en prak menig woord over de veroverin- ;en, waarop het leger zich beroemen nocht. Alles ging natuurlijk militaire nent toeeen muziekslag, waarin :000 menschen allerlei instrumenten ïanteerden, moet een oorverdooven- len indruk hebben gemaakt. Dan on men nog naar kleine tentoonstel- ingen gaan zien en daar van het iverk des Legers een overzicht krij ten. En verder aan muziek, zingen m toespraken geen gebrek. Veel geestdrift en volmaakte o. d gin- 'en hand aan hand. Het hofschandaal te Berlijn. Het Kleine Journal te Berlijn maakt )er bulletin bekend, dat de ceremo- liemeester Von Kotze, die als ver lacht de schrijver te zijn van smaad- >rleven in hechtenis was genomen. )onderdagavond uit de gevangenis is intslagen. het verheerlijken van Caserio's mis daad tegen den president der repu bliek tot eene gevangenisstraf van drie maanden veroordeeldeen ander wegens eene dergelijke [misdaad tot eene maand. Een valsch bericht. Het bericht van de ramp op de Theiss (het instorten van een brug, waarbij 200 personen zouden zijn om gekomen) is geheel uit de lucht ge grepen. Prendergast. Prendergast, de anarchist, die den burgemeester van Chicago Harrison vermoordde, zal op 13 dezer worden opgehangen. De werkstaking in Amerika Op Blue-Island zijn een twaalftal waggons in brand gestoken. Donder dag liepen enkele treinen. De pogin gen om te Indianapolis een algemeene werkstaking te doen uitbreken, zijn niet geslaagd. Omstreeks 4000 werk stakers hebben de mijnen in het dis trict Gogebic (Michigan) bezet. Een aantal gevechten heeft plaats gehad, waarbij vele personen gedood zijn. De j- macht is naar het district Te Bloomington (Indiana) zijn 14 treinen met 2000 reizigers aangehou den. De menigte stak de steigers in brand van den Atlantic and Pacific Railroadnabij Needles, in het dis trict San Bernardino. De vereeniging van directeuren der spoorwegmaatschappijen te Chicago had besloten, Donderdag te pogen het verkeer te hervatten door de werkstakers door nieuwe arbeiders te vervangen. De directeuren verklaren, geen enkele voorwaarde te zullen in willigen. De regeering is besloten, de leiders der werkstaking wegens mis dadige samenzwering te vervolgen. Cholera. Te Luik zijn 2, in de nabij ge en plaatsen 5 nieuwe gevallen van holera voorgekomen, waarvan een net den dood eindigde. Aan boord van een stoomboot uit Petersburg, welke te Stockholm is langekomen, is een persoon aan de A.ziatische cholera gestorven. Caserio. Bij een nieuw verhoor, dat Caserio ndergaan heeft voor den rechter van nstructie Benoit, zeide deze hem, iat hij gedurende de meer dan acht lagen dat hij gevangen zit tot na- ienken heeft moeten komen, en hij iet er de vraag op volgen: „Hebt jij spijt van uwe misdaad ?-' Caserio antwoordde„Mijne mis- iaad nooit zal ik betreuren wat edaan heb." Daarna barstte hij lit in gelach. „Hoe zijt gij er toe gekomen den ïeer Carnot te dooden vroeg de echter hem vervolgens. Caserio antwoordde gelijk hij reeds neermalen geantwoord heeft: „Voor le gezworenen zal ik het zeggen." Bij eene andere gelegenheid heeft lij verklaard, dat hij het betreurt den lolk, nadat hij den president der re-i >ubliek doorstoken had, te hebben aten vallen. Ware dit niet gebeurd, ian zou hij zijn vervolger, en vooral len politiedienaar, die hem gegrepen leeft, wel van zich afgeweerd hebben. Te Parijs worden nog bij voortdu- mg anarchisten in verzekerde be haring genomen. Te Nimes is een anarchist wegens EERSTE KAMER. ■Zitting van Donderdag 5 Juli. Geopend te 3^ uur. De geloofsbrieven zijn ingekomen van professor Van Boneval Faureen na onderzoek en het afleggen van de belofte neemt hij zitting. De Voorzitter herinnert aan de af schuwelijke misdaad, die de geheele beschaafde maatschappij met afgrij zen heeft vervuldde president der Fransche republiek, Carnot, werd het slachtoffer van de meest onmensche- lijke leer, die hare blinde volgelingen tot niets ontziende daden brengst. In Carnot is een der beste burgers, ge vallen, die door zijn deugden, edel karakter en de wijze waarop hij zijn belangrijke taak vervulde, achting, eerbied en sympathie van ieder wel denkende verwierf. Hij verzoekt der regeering de lolk te willen zijn bij het Fransche gouvernement van de deelneming dezer Kamer. De minister van buitenl. zaken sloot zich geheel aan bij de uitgespro ken gevoelens, die der Ned. regeering uit het hart zijn gegrepen, en belooft terstond de gevoelens der Kamer aan het Fransche gouvernement te zullen vertolken. Mededeelingen van den heer Van Tienhoven. De heer Van Tienhoven verkrijgt het woord. Door de Regeering zijn de door deze Kamer gevraagde stuk ken over de crisis van het vorige Ka binet overgelegd. Hij zal zich onthou den van elke bespreking hetzij ter beoordeeling of ter wederlegging dier stukken, maar in het overgelegde rapport van 14 Maart komt een zin snede voor, die geheel in strijd is met de bedoeling van den schrijver, die aanleiding kan geven en reeds heeft gegeven om een man, die een gewichtig aandeel nam in het optre den van het vorig Kabinet, in een verkeerd daglicht testellen. De vraag is, of de Kroon behoorlijk ingelicht is, ook omtrent de voorwaarden door den heer Tak gesteld. Spreker nu verklaart, dat de Kroon tijdig is ingelicht, al werd het stuk niet in dien vorm medegedeeld aan H. M. de Regentes als het onder de stuk ken in het protocol voorkomt. Met volle recht kan dus worden volgehou den, dat het stuk, dat onder berusting van den heer Tak verbleef en eerst in den ministerraad die de zitting aan de aanneming van het amend.-De Meijier voorafging, door hem is te voorschijn gebracht, niet aan H. M. de Konin gin-Regentes is overgelegd. De over legging kon niet geschieden omdat het Regeeringpprogram reeds 23 Juli 1891 aan het oordeel van H. M. de Regentes was onderworpen, terwijl de onderteekening door de andere ministers geschiedde in Augustus, de laatste zelfs 16 Augustus. Op welke wijze en in welken vorm zijn dan de grondslagen van het Regeeringspro- gram medegedeeld en vastgesteld? Toen H. M. de Regentes van spreker 1 de grondslagen wenschte te verne men voor eene Kabinetsformatie, stel de hij zich het eerst in betrekking met den heer Tak. Na een langdurig onderhoud op 16 Juli bleek tusschen hen van overeen stemming, met uitzondering van eeni- ge punten betrekkelijk het kiesrecht- vraagstuk, waaromtrent spreker zich nader beraad wilde voorbehouden. Den 21sten Juli deelde spreker den heer Tak mede, dat hij, na gezette overweging, met zijne inzichten om zooveel mogelijk te komen tot uitbrei ding van het kiesrecht kon meegaa*. In een onderhoud op 23 Juli bij H. M. de Regentes verklaarde hij als vruchten van dat overleg zich bereid de formatie van een nieuw kabinet op zich te nemen, ontvouwde hij de redenen waarom ook z. i. de taak van het kabinet allereerst zou zijn een wet tot stand te brengen tot uitbrei ding van het kiesrecht binnen de gren zen, van en voor zoo ver de Grondwet toeliet, en dat zulk voorstel zou moe ten zijn de zaak van het geheele ka binet. Verder voegde hij er bij, dat de tijd noodzakelijk ter voorbereiding der kieswet nuttig kon besteed wor den en somde hij al de zaken op, die in het protocol zijn genoemd, terwijl hij er bijvoegde, dat bij ver werping der kieswet het ministerie zekerheid moest hebben dat de Ka merontbinding daarvan het gevolg zou zijn. Kon H. M. zich met deze beschouwingen vereenigen, dan was hij reeds verzekerd van den steun van den heer Tak en zelfs bereid de taak op zich te nemen. Na dat onderhoud met H. M. de Regentes mocht hij 26 Juli de op dracht ontvangen tot informatie, wel ke opdracht hij na een nieuwe ge dachten wisseling aanvaardde. Met deze eenvoudige mededeeling tot aan vulling der overgelegde stukken, wenscht spreker te volstaan ter na dere verklaring en toelichting van de geschiedenis van het optreden van het ministerie in 1894. De mededee ling is hiermede afgeloopen. Vrijdag 11& uur zijn de aanhangige ontwerpen aan de orde. Per Telegraaf. Zitting van Vrijdag 6 Juli. Bij den aanvang der vergadering werd medegedeeld een schrijven van den Franschen gezant, houdende dank betuiging voor de hartelijke gevoel volle woorden door den president der Eerste Kamerjgisteren gesproken naar aanleiding van de afschuwelijk mis daad, die Frankrijk van zijn bemind Staatshoofd beroofde. De gezant ver klaart diep getroffen te zijn door de gevoelvolle woorden en door den plechtigen weerklank, welke zij bij Regeering en Vergadering hebben ont moet. Zonder stemming heeft de verga dering zich vereenigd met de nog bij haar aanhangige wetsontwerpen waar onder die betreffende de verlenging van den proeftijd der Gemengde Rechtspraak in Egypte; de interna tionale cholera-o vereen komst en de wijziging van het aansluitingspunt in den spoorweg Probolinggo Pana- roekan. De Kamer, die vermoedelijk hare laatste vergadering voor de sluiting hield, is daarna tot nadere bij een- roeping gescheiden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. ook zonder twijfel Haarlem's naam als bloemenstad eer aandoen. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, vertrok 5 Juli van Marseille. Het stoomschip Gede, van Java naar Rotterdam, vertrok 5 Juli van Perim. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, pass. 5 Juli voorm. 11 u. 45 m. Lezard. Het stoomschip Prinses Amaliavan Batavia naar Amst., arriv. 5 Juli te Amst. Het stoomschip Koningin Regen\ van Amst. naar Batavia, vertr. 4 Juli van Suez. Het stoomschip Prinses Amal-ia, van Batavia naar Amst. arriv. 5 Juli te Amsterdam. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Am sterdam passeerde 5 Juli, voorm. 11 u. Prawlepoint. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 5 Juli. P. Chivat en C. A. Gaarlandt, Arnhem. - M. Lam en R. Brandon, Amst. - H. G. J. Scholten en E. M. van de Lande, Enschede. - H. J. Druijff en M. E. van Ekeren, Amst. Bevallen: 3 Juli W. Dudok v. HeelLouwerse z., bij Naarden. 4. Den TexDes Tombe z., Arnhem. - G. H. BakkerVan Staa d., Amst. 5. G. HuijsmanBouwer d., Amst. Overleden: 3 Juli. C. G. E.v. d. Trappen jd. Honselersdijk. - Wed. A. Scheuerten Zweege 87 j., Zwolle. - Wed. M. PliesterNoij 67 j., Gen- dringen, 4. H. J. Post jm. 2j., Utrecht. - R. Stokvis jd. 8 m., Amst. Ondertrouwd: 6 Juli A. E. H. Eschauzier en A. M. J. v. d. Meu- len. - J. W. Lippits en J. v. d. Stijlen. Bevallen: 4 Juli P. v. d.Efeide Niewenhuis z. - M. KoornFran ken d. - C. A. v. Bemmelenv. Bu- chem d. - 6 F. MokN opol. z. (leven loos) Overleden: 4 Juli. A. v. Steij- nen 7 m. d. Zomervaart. - 5 H. F. Hetem 2 m. z. Burgwal. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, ter gemeente-secretarie is ne- dergelegd, het ingekomen verzoek schrift van J. C. van der Aar om ver gunning tot oprichting van eenklee- renwasscherij in het perceel aan de Lange Poellaan 20a. Voorspoedig bevallen van een DOCHTER C. A. v. BEMMELEN— v. Büchem. Haarlem4 Juli '94. Mijnheer de Redacteur! De zomer is in 't land en nu rijst bij ons, bewoners van de Kenaustraat, weer de vraag Zouden wij onze voor tuintjes niets eens netjes in orde maken? Wij komen echter tot de conclusie dat het totaal onmogelijk De lieve straatjeugd vooral de brave kindertjes uit het slop in de Kenaustraat schijnt niet van bloe men te houden. Probeeren we het eens iets buiten te zetten dan vliegen de lieve jongens er op aan en be derven alles, zelfs de ijzeren hekken voor onze woningen zijn hun een doorn in het oog. Zi} rusten niet voor de afscheidingen verbroken zijn en zij naar hartelust op onze stoe pen kunnen bikkelen en ravotten. Is daar nu niets aan te doen? Zou de politie niet eens flink kunnen optreden en een einde maken aan de ergerlijke tooneelen, die dagelijks in de Kenaustraat voorvallen? Het is toch wel een beetje bar, dat wij hooge huur en veel belasting moeten betalen en dan nog af hankelijk jzijn van een troep kwajongens. Het doel dezer regelen is onze grieven onder de oogen der bevoegde macht te brengen. Mocht het gebeu ren dat van onze klachten nota wordt genomen en er maatregelen worden getroffen om onze eigendommen te beschermen, dan zal de Kenaustraat Bevallen van een levenloozen ZOON FLORA NOPOL, Echtgenoote van SAMUEL MOK. Haarlem6 Juli 1894. Strekt tol eenige kennisgeving. De Heer en Mejuffrouw G. A. COMAITE betuigen hiermede hun oprechten dank aan familie, vrien den en bekenden, zoowel binnen als buiten de stad, voor de veelvuldige belangstelling, bij hun 25-jarig Hu welijksfeest ondervonden. Uaarlem, 6 Juli '94. Eene beschaafde Dame zoekt op netten stand een Boven-of Bene denhuis, of Kamers al of niet gemeubeld. Brieven motto .Buist, bureau dezer Courant. Door omstandigheden TER OVER NAME aangeboden eena Zaak in Boter, Kaas, Vleeschwaren enz in 't centrum der stad. Koopsom en huur billijk. Br. fr. lett. H., bureau van dit blad. aangeboden, met of zonder Pension. Prijs billijk. Warmoesslraal No. 21. Optreden van Bureau 7V« uur. Aanvang 8 uur. Balcon, ƒ1,50; Stalles ƒ1.50, le Loge 1,25 Parterre f 1,— 2e Loge 0,75 Gaanderij ƒ0,30. Plaatsbespreking dagelijks van 10—4 uur, aan VAN OOIJ's Mu ziekhandel, Kruisweg 57. H.H. Leden der Sóc. «de Ver eeniging» hebben op vertoon van Diploma met ééne Dame toegang tot Balcon en Stalles h ƒ1,per persoon, mits plaatsbesprakende. TE HAARLEM. SCHIETOEFENING voor den personeelen Wedstrijd, uitgeschre ven door den Nederlandschen Schut terijkader-Bond, op Zondag den 8en Juli 1894. Aantreden des morgens ten 9 uur aan de Zijlbrug. &9 CÖ CS <J> tf) W s t—3 of H té 2 a té té w w X henevens een groot aantal prij zen van f500, f250, f75." BtP" De nolle bovengemelde prij zen, morden terstond door mij uitbetaald. '*8 De ondergeteekende bericht, dat bij de Boekhandelaars verkrijgbaar is Geldig voor bovenstaande trekking en met na de trekking terstond franco en gratis toe zending der officieele trekkiDgs- lijst. D. E. COSMAN, Amstebdam. in Efecten. HEDEN ONTVANGEN: de prima kwaliteit fijn en keutig van smaak.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3