J lie Jaargang: NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 9 Juli 1894. No. 3378 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE^ Dit Hummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Rechtszaken. Politiek Overzicht. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door bet gebecle Rijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dé Co., JOHN F. JONESSucc., Partje 31bta Faubourg hlontmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 6 Juli 1894. Buseum van Kunstnijverheid. Aanstaanden Zondag zal in de fttonle van het Museum eene aan- lenlijke veraameling reproductiën be- :ekking hebbende op de Arabische imst in -Spanje, Egypte en Perzië, «toongesteld zijn. Een tentoonstelling van bet werk leerlingen van de aan bet Mu- tum verbonden school voor Kunst- lij verbeid is in voorbereiding en zal irmosdelijk de volgende week ge- end zijn. Het Museum van Kunstnijverheid Jerd gedurende de maand Juni be- «cht- door 752 personen. 3 Zondags is de toegang vrij. Standbeeld voor Frans HalB. Set een paar dagen geleden in. ons Blad overgenomen bericht omtioEJt de Bpricbting van een standbeeld voor "rans Hals, kunnen wij thans feeves- igen en aanvullen. Het comité bestaat uit de volgende teeren Jhr. Mr. J. W. <G. Boreel van Ho flanden, Burgem. van Haari Voorzitter. J. Krol Kz. Voorzitter van de /ereen. tot Verfc. v. Haarl. etc. Voor- Hter. Mr. A. J. Enschedé, gem. Archivaris. S. J. Graaf van Limburg Stirum Mr. A. W. Tbëne, bestuurder van eylers Genootschap. H. J. Scholten, bewaarder van Tey- er's Museum. Jhr. F.Teding van Berkbout,{penning- wester. Mr. Z. W. Straatman, secre5 Deze echt nationale zaak vereischt: icg veel voorbereiding, waarvan de ierste is het samenstellen van sub- iommissiën in de verschillende pro rinciën van ons land. Jos. Israels, EL W. Mesdag te fiGravenhage, Prof' C. L. Hake en Gerard Muller Amsterdam, zullen iimne medewerking verleenem Concert in den Hout. Inplaats van a. s. Woensdagavond, .al bet gewone concert van het ge meentelijk muziekkorps in den Hout gegeven worden Vrijdagavond den 3den dezer. Morgen en Maandag zullen bon- Ierden turners Haarlem bezoeken, er gelegenheid van de Gewestelijke jymnastiekuitvoeringen, om bier t te vieren. Een goeden indruk al bet ongetwijfeld maken, wanneer >nze stadgenooten van hunne belang- itelling doen blijken door de vlag- [en uit te steken, waardoor hetfees- elijk aanzien der stad zal worden 'erboogd. Landbouw. Vrijdagavond vergaderde in haar gewone lokaal „de Korenbeurs" de ifdeeling Haarlem en O. van de ïoll. Maats, van Landbouw. Voor- itter de beer F. Lieftinck. Xa mededeeling van enkele inge komen stukken en goedkeuring van notulen der vorige vergadering verd door den penningmeester den leer Mr. G. C. Ever wijn Lange me- sdeeld, dat de rekening en ver antwoording over 1893 in ontvang- iten bedraagt ƒ1410,22 en in uitga- Pen 1167.94^, alzoo sluitende met 'en batig slot van 242,27j£. De voorz. lerinnerde er aan, dat van dit over- ichot nog ongeveer 150.zal moe- en worden betaald voor de in Augus ts e.k.te houden keuring van veulens. Door den beer Andr. J. Winkler wordt een kort rapport uitgebracht over de buitengewone algemeene ver gadering, den 18n Dec. te 'sHage gehouden. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering te Gouda op 11 Juli worden benoemd de heeren W. K. Loeff en C. van Holk. Hierna werden de punten van be schrijving voor de algemeene verga dering behandeld. Bij de rondvraag klaagde de beer C. van Holk erover dat twee veulens van regimentspaar den hier ter stede zoo slecht waren onderhouden en verkocht toen ze nog slechts 10 k 11 weken oud wa ren, derhalve nog niet van de moeder mochten worden weggenomen. De dieren hadden dan ook te zamen niet meer dan den lagen prijs van f90 kunnen opbrengen. Spreker wees er op, dat waar bet Rijk altijd den land bouwer aanspoort toch vooral goed zorg te dragen voor bet fokken der paarden, bet allereerst zelf daarin be hoort voor te gaan-. De kapitein-paardenarts, de keer Quadokker, gaf kalicbtigen omtrent de geboorte en de afkomst van deze veulens, die ben voor opfokkerij door het Rijk ongeschikt maakte. Uitvoe rig betoogde spreker, dat de verzor ging der dieren wel degelijk met nauwlettendheid bad plaats gehad, maar dat er «door bun sleefete af komst, niets goeds mee was te be ginnen. Naar ons bldjkt is de verkoop door bet St. Elizabethsgasthuie vamSx bun der gronds aan de Leidsckevaart, waarop een ft. K. kerk zal worden .gebouwd, wat vlug publiek geworden. Nu bet ecfeter eenmaal geschied is, nieenen wij vrijelijk bet bericht te mogen aanvullen. Er zal namelijk op bedoeld terrein niet alleen een. kerk, maar ook een R. K. bijzondere -school «es een ziekenverpleging voor vrou wen worden gebouwd, in den trant zooals dat van St. Johannes de Deo vvoor mannen is. Kinderfeest. Nog ingekomen voor't kinderfeest T. A. Donnée, 2 kaasjes. Drie prijzenbazar, eenig speelgoed. Kruisstraat.) Mevrouw N. N. f5. Wed. Swaanswijk, Hoepels, school- tasscben en waaiers. Heden is geëtaleerd in de Boek en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een Pastelteekening van Mej. C. Pruijs van der Hoeven, Blondine. Deze week zijn voor de ramen van „Maison Hals" geëxposeerd onder meer: Een schilderij van J. Paling, Portret van sir Hans Sloone en een copie naar Arie de Voys. A. J. F. M. W. Frank, 33 jaar ge boren te Batavia voormalig colpor teur van de „Oprechte Haarlemscbe Courant", was beden voor den kanton rechter alhier gedagvaard, ter zake van overtreding van de geneeskun dige wet. Frank beeft namelijk verschillende personen lijdende aan allerlei onge steldheden, behandeld met water. In zijne woning op het Molenpad beeft hij in een achterkamertje een bad-( kuip waarin bij de gelegenheid gaf aan personen die geen badkuip had den, daarvan gebruik te maken. Geld beeft bij volgens zijne ver klaring van de lieden niet gevraagd. Hij is overtuigd, dat vele ongesteld heden met water kunnen worden ge nezen en voornemens, onder toezicht van een doctor eene inrichting te openen. Frank zelf is niet tegenwoordig op de zitting, verstek wordt tegen hem verleend. Als eerste getuige komt voor H. T. M. 27 jaar, die van Frank bad geboord en zijn hulp inriep voor eene ontsteking aan de knie. Frank schreef hem voor dat bij dagelijks 20 minu ten in koud water moest zitten. Ge tuige deed dit drie dagen, daarop kwam de politie tusschenbeide. Gela beeft Frank hem niet gevraagd en beeft get. hem ook niet gegeven, Mej. Van der H. 50 jaar, die een ongemak aan de borst bad dat men kanker noemde, riep eveneens Franks hulp in. Hij noemde bet kanker, schreef baar koude zitbaden voor en daar gaat zij nu nog mee voort. Een keer of vier vijf is Frank bij baar geweest. Getuige kan niet zeg gen, dat z:j er beter of erger van ge worden is. Op de wond draagt zij gewijd lin nen. Vroeger is getuige bij een juffrouw in Castrieum geweest, die zei dat bet kanker was. Nooit beeft beklaagde baar om geld J. S., 24 jaar, zeeman, leed aan zenuwberoerten en kreeg daarvan ver stijving in linkerbeen en linkerarm. Vier doctoren beeft hij geraadpleegd in bet buitenland o.a. in Zuid-Ame- rika die hem hebben gemasseerd en geëiectriseerd, maar zonder baat, Frank raadde hem ook baden aan, die getuige ten zijnen huize nam. Geld wilde bij er niet voor aanne mes:. Hij bevindt er zich uitstekend bij, daar bij sinds bij die baden gebruikt, althans kan loopen, terwijl bij vroe ger slechts kon kruipen. O. J. J. M. 43 jaar oud, beeft zich onder Franks behandeling gesteld wegens obstructie waarvan een maag kwaal bet gevolg was. Bij de door doctoren voorgeschreven medicijnen vend getuige slechts bij tusschen- peozen baat. Op raad van Frank nam bij 4 zitbaden daags en beeft daarbij wel baat gevonden. Toen get. vroeg hoeveel honorarium bij hebben wou, antwoordde Frank dat bij dat niet aannam. Get. beloofde hem een ca deautje als hij geheel hersteld zou .zijn. G. J. v. d. E. 48 jaar winkelier beeft zich onder behandeling gesteld wegens pijn in den buik en pijn in de rug. Driemaal daags nam hij ba den nu tehuis dan weer bij Frank, geheel van die pijnen is bij niet be vrijd, maar voelt zich veel beter. Geld beeft Frank hem niet gevraagd en niet veel gezegd op 's mans ver klaring, dat bij als bij heelemaal beter was, bet niet onder zich zou laten. J. R. werkman was lijdende aan kortademigheid. Ook dezen werd door Frank maar dadelijk een koud water bad voorgeschreven en bij beeft er wel eenige baat bij gevonden. Voor de kuur kon bij wegens zijn asthma niet werken, du werkt bij weer. Geld beeft hij niet gevraagd. E. B. T. 28 jaar, handelsreiziger, eveneens lijdende aan een borstkwaal, waarvan fistel bet gevolg was, had geopereerd moeten worden, maar Frank gaf hem vriendschappelijk den raad eens baden te gaan nemen. Cir ca 2 maanden heeft bij dat volge houden en zijn borst en longen zijn nu vrij en van het uitvloeisel dat bij voor fistel hield, heeft bij niets meer ontdekt. ;Ook van hem wilde Frank niets hebben. T. J. V. metselaar 42 jaar, leed aan doofheid. Hij nam de baden bij Frank aan huis wel eens al was deze niet thuis. Aanvankelijk vond bij er wel eenigen baat bij, maar 's mans doof heid gaat op neer met bet klimaat. Johanna N., kindermeisje, bad een maagkwaal en kon geenerlei eten verdragen. Driemaal daags raadde Frank baar koude baden aan, bij baar aan buis te gebruiken. Het is er beter van geworden. Soms zat zij een half uur in bet bad. Geld beeft zij niet gegeven. Felix F. muziekonderwijzer 35 jaar, leed aan een oogziekte. Hij kwam in contact met Frank doordat deze piano les van hem wou nemen.^Tegen eene vergoeding van ƒ3.'s weeks nam hij zijn intrek bij Frank en gaf hem op den koop toe pianoles. Frank liet hem baden gebruiken en schreef hem dieët voor. De kuur bestond uit 4 zitbaden daags, soms met ijs er in, afgewisseld door stoombaden de3 avonds. Had bij die genomen, dan kon bij niet slapen. Baat beeft bij er geens zins bij gevonden, wel zijn maag die vioeger goed was, ermee bedorven. Deze getuige verklaart, dat een pa tient naar hij vernomen beeft, Frank betaalde voor zijne baden. Overigens vroeg bij wel geen betaling, maar leende geld, o. a. van den getui ge T. Frank zeide aan getuige F. dat bij hem als reclamekuur wilde ge bruiken. Wat kan dan toch de bedoeling van den beklaagde geweest zijn? vraagt de kantonrechter. Getuige verklaart dat o. a. zekeren v. A. voor de baden beeft betaald. De getuige Scbuurmans trekt de geloofwaardigheid van dezen getui ge in twijfel. Het kostgeld van 3. werd grootendeels door een ander voor hem betaald. Bovendien hield bij zich niet aan bet dieet en at zeer veel. Nooit zag bij een ander voor de piano zitten, dan den getuige. Al deze baden bestonden uit pomp water. Frank onderzocht de lieden niet, maar keek ben maar eens aan. Als deskundigen zijn door den kantonrechter opgeroepen de heeren K. F. van Maas en P. J. Bückmann. „Is uwe meening", aldus vraagt de kantonrechter aan den beer van Maas, „dat wat door Frank is ge schied, gebeurd is op de manier als een geneeskundige zou hebben ge daan De beer van Maas antwoordt ont kennend. Van rationeele therapie is geen quaestie, bij onderzocht den een en den ander weer niet. Alleen is re gelen van dieet, masseeren, regelen der baden een metbode geweest. Het toepassen van baien kan zeer zeker een geneesmiddel worden geacht. Spreker vindt hierin wel degelijk eenige uitoefening van geneeskunde. De beer Bückmann antwoordt in denzelfden zin. Frank immers gal ad vies omtrent den aard der baden en van den duur. Het aanwenden van baden kan naieelige gevolgen heb ben, derhalve niet van gevaar ont bloot. De ambtenaar van bet O. M. Mr. H. J. D. D. Enschedé, requireert wegens éene voortgezette overtreding de ver oordeeling van beklaagde Frank tot boete van 40.sub. 60 dagen hech tenis. Uitspraak Woensdag 18 Juli. Hierna stond terecht Mej. van P. terzake van twee overtredingen der arbeidswet, daar zij 4 meisjes op baar atelier beeft laten arbeiden van 612 en van 28 uur. De eisch was acht boeten van f 5 elk. (Zie vervolg Stadsnieuws Tweede pagina.} De Kleine Courant van Rotterdam uitgever de heer S. Blok, zal van 1 October af als dagblad verschijnen. Tot dusver werd zij driemaal 's weeks uitgegeven. Het Auteursrecht. Vrijdag stond voor de arrond.- rechtbank te Rotterdam té recht de heer C. Sijthoff, directeur van het Rotterd. Nieuwsbladbeklaagd van in breuk te hebben gemaakt on het auteursrecht van anderen, door in. het Rotterd. Nieuwsblad de officieele berichten der godsdienstoefeningen op te nemen, voorkomende in de Rotterd. Kerkbode, waarvan de firma D. van Sein en Zoon het auteursrecht heeft. Onder meer werden in deze zaak 15 predikanten gehoord. Het O. M. achtte de aanklacht be wezen en daar bekl. niet wilde me- dedeelen de oplaag van het Rotterd. Nieuwsblad, eischte hij de hoogste boete, ƒ2000, subs. 6 maanden gev., met veroordeeling in de kosten, ver haalbaar bij lijfsdwang. Namens de civiele partij werd door mr. v. d. Hjeve ƒ150 schadevergoe ding geëischt. Bekl. droeg zelf zijn verdediging voor, aantoonende dat van veroordee ling geen sprake kon zijn, daar on der overnemen heel wat anders te verstaan is dan onder nadrukken. Uitspraak 20 Juli a. s. Voor hetzelfde feit stonden vervol gens terecht de uitgever van het Haagsch christelijk weekblad De Wachter en de drukker van het dag blad De Nederlander, tegen deze werd respectievelijk ƒ100 en ƒ200 boeten geëischt. Verdronken. Te Spieringshorn (bij Sloterdijk) is de 17-jarige zoon van den arbeider Krieger wonende te Haarlemmermeer bij het baden verdronken. Viijdag had te Zandvoort een ern stig ongeval plaats. Een meisje van drie jaren liep in een onbewaakt oogenblik het huis harer ouders uit en viel bij eene buurvrouw in een pot met kokend water. Met hevige brandwonden overdekt, werd het on der geneeskundige behandeling ge steld. Vr.jdag is het kind reeds aan de bekomen wonden overleden. In het engelsche Hoogerhuis kwam Vrijdag het voorstel aan de orde in gediend door Lord Salisbury, waarbij der regeering machtiging wordt ver leend om de ontscheping te be letten van immigranten, wier geest vermogens te wenschen laten, die van alle hulpmiddelen ontbloot zijn, van wie het te verwachten is, dat zij weldra ten laste der openbare liefda digheid zullen komen of die aan ge vaarlijke of besmettelijke ziekten lij den. Het Hoogerhuis besloot dit voorstel in behandeling te nemen. Vervolgens werd het voorstel be handeld, waarbij het ministerie wordt gemachtigd aan alle vreemdelingen,ge vaarlijk geacht voor de openbare orde, of van wie het te verwachten is, dat zij misdadige plannen in den zin hebben, hetzij ten opzichte van En geland of van andere landen, het verblijf in Groot-Brittannié te ont zeggen. Mochten deze vreemdelingen weigeren het land te verlaten, dan zullen zij in hechtenis worden geno men. De minister-president Lord Rose- bery beloofde, dat hij dit voorstel nauwkeurig zou onderzoeken. Ten slotte werd het ontwerp aan genomen, betreffende de regeling der rechtbanken in de koloniën. De verhouding tusschen Italië en Brazilië schijnt niet zulk een ernstig karakter te hebben aangenomen als men eerst had vermoed. Van offici- euse zijde wordt dit tenminste uit Rome tegengesproken. In de spaansche Kamer heeft de budgetcommissie, daartoe door de re geering aangezocht, machtiging ge vraagd tot vermeerdering der begroo- ting van uitgaven met 31 millioen. Gamazo bracht een gunstig rapport uit. De credieten zullen besteed wor den als volgt6 millioen voor oorlog, 1 millioen voor marine, 5 millioen voor openbare werken, 19 milioen om

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1