Vervolg Stadsnieuws. INGEZONDEN. IBde Muziekuitvoering in den Hout. Burgerlijke Stand. fiünpbsilsn bstrekkingen in fiederiand. ar Brussel gedaan en heeft aan' -tenant-generaal Brassine verklaard, t hij wilde dat het volste licht er de zaak kwarae en dat het ge- cht regelmatig zijn loophadde. Het niet onmogelijk dat het bataljon, •artoe de zes schuldigen behooren, gens naar eene kleine provincie- ad zal worden gezonden, iets wat dert 1830 nog niet gebeurd is. Twee der zes aangehouden zijn uit kazerne ontsnapt. Men denkt dat ij over de grenzen gevlucht zijn. De er anderen worden thans zeer streng waakt. e rolbewegingen van groote pantserschepen. Volgens een bericht, voorkomende de Allg. Mil. Zeit. heeft Engeland et de groote pantserschepen der ogenaamde R-klasse, waarvan er gevolge het bouwplan van 1889, a het geheel 8 gebouwd zijn althans ;e .teeltelij k zeer treurige ervaringen pgedaan. Het zijn reusachtige sche en van 116 M. lengte en 14150 tot 4260 ton waterverplaatsing, in welke ten in elk opzicht het beste wilde ereenigen, wat de ervaringen der iatste tijden geleerd heeft en wat e tegenwoordige scheepsbouwkunst an voortbrengen. Van deze schepen ,'ordt dan ook gedurende de laatste aren veelvuldig gewag gemaakt zoo- rel in de dagbladen als in devakli- eratuur, vooral van de „Royal Sover- ign", het eerste schip van die soort, at van stapel liep. In November an verleden jaar hebben de beide aatste schepen dezer klasse hunne roefvaart gedaan en dit wel, evenals e 6 eerste, met zeer bevredigenden itslag. Het hierdoor gevestigd ver- rouwen op de bruikbaarheid dezer chepen werd evenwel op bedenke lijke wijze geschokt, toen in Maart 893 de „Royal Sovereign" op zijn ocht van Vigo naar de Kanarische ilanden bleek zeer sterk te rollen, en officier, die toen aan boord was, 'eelt dienaangaande in de „Globe" et volgende medeIk heb gedu- ende mijn 20jarigen diensttijd alle cheepstylen deeren kennen van af 'en tweedekker en den vijf master ot de sloep van de kanonneerboot, eb echter nog nooit een schip ont- oet, dat in het rollen de „Royal 'overeign" ook maar eenigszins nabij kwam. De zijwand van het schip verhief dch bij het rollen tot 3 M. beneden ".en onderkant van den pantsergordel. Iet helde 14° naar elke zijde over. In ien zomer van verleden jaar nu is het zusterschip van de Royal So vereign, de Ramilliesop de vaart an Kaap Finistère naar Gibraltar ebleken het nog in het rollen verre te overtreffen; het was onmogelijk op het dek te staan zonder zich vast te houden. Den 18 December 1894 ging de Resolution ook een dergelijk schip vergezeld door de kanonneerboot Gleaner van Plymouth op reis naar Gibraltar. Volgens de „Mittheilungen auf dem Gebiete des Seewesens" stegen de rolbeweging^n van dit schip bij de invaart van de baai van Biscaye tot zulk een hoogte, dat het genoodzaak was den boeg naar zee te wenden. Alle pogingen om den vorigen koers te vervolgen moesten opgegeven worden, omdat het schip, als de zee van ter zijde kwam, onmiddellijk rolbewegingen maakten van 30° tot 40° naar elke zijde en voor kenteren gevreesd werd. 36 uren lang moesten alle luiken ge sloten blijven. Een groot gedeelte der voorwerpen die zich op het dek bevonden, ging over boord, o. a. een aan den voorsten toren bevestigde ijzeren kist, die ket tingen tot een gewicht van 2000 kilo bevatte. Na twee dagen strijd voor haar bestaan moest de Resolution naar Queenstown terugkeerenter wijl de kanonneerboot het doel der reis zonder gevaar en oponthoud be eikte. De Army and Navy Gazette schrijft, dat de Resolution den laatsten nacht in de Golf van Biscaye naar elke zijde 43° overhelde. In de machinekamer stond het water 1,5 M., in de ketel ruimte 0,3 M. hoog. Het groote slagschip kon dus zijn reis niet vol brengen, was in de Golf van Biscaye volkomen weerlocs, want het kon slechts in ééne richting varen, en het was onmogelijk om van de vuurmon den gebruik te maken. Brieven van C&serio. De Figaro bevat een reeks van brie ven van Carnot's moordenaar, welke door de politie in beslag waren geno men, en die bijzonderheden uit zijn leven bevatten. Caserio heeft veel gereisd. Hij is te Cette, Lyon, Lugano, Lausanne, Ge- nève geweestmaar altijd ging hij te voet. Uit een psychologisch oogpunt is van belang dat in zijn bestaan de vrouw geen rol speelt. In 8 brieven, door den 22jarigen jongen man aan vrienden geschreven, komt geen en kele zinspeling voor, waaruit blijkt, dat hij aan het gemoedsleven deel nam. Het schrift der brieven is normaal, gedrongen, ruw en leelijk, maar vrij regelmatig en rustig. Een bladzijde vertoonde echter geweldige letters, die in groote woede geschreven sche nen. „Leve de Republiek en de guillo tine voor onze kameradenLeve Spanje en zijne geweren, die makkers dooddenmaar een dag zullen wij hen wreken. Dood aan de bourgeois, Leve de anarchie." De wonderlijkste dezer brieven is die, welke hij eenige dagen voorden moord schreef aan een vriend, die hem raadde naar Italië terug te kee- ren en zijn moeder niet meer te doen lijden. „Gij zegt mij, dat mijne moeder en mijne broeders lijden. Dit is zoo, maar zij moeten lijden, zelfs als ik weder thuis kom, want ik moet aller eerst voor 4 maanden in de gevan genis en daarna 3 jaar soldaat zijn; ik zou dus den geheelen tijd ver van mijne moeder moeten blijven. Overi gens kent gij mijn karakter. Ik zou niet in staat wezen alle plagerijen die de officieren de arme soldaten aandoen te verdragen en gij begrijpt zeer goed, dat als men een reweer in de hand heeft, men zoo licht op een officier schieten kan Wie zou mij dan redden van den dood of de gevangenis voor het leven „Ik kan niet alle onrechtvaardig heden van de hedendaagsche maat schappij duldenik moet, het koste wat het wil, protesteeren „Als een oorlog uitbreekt verlaat dan niet ieder zijn moeder, zijn vrouw, zijn zonen, om zich te laten vermoorden, om een meester te ver drijven en om later er een te heb ben, die u nog meer uitzuigt dan de eerste En indien een oorlog nu uit brak, zou men dan niet eveneens alle mannen hunne gezinnen zien ver laten omdat zij het bevel krijgen van een koning of een president, welke ook „Neen neen. men moet niet den ken aan de tranen der moeder; men moet denken aan zijne eigen plicht en worstelen tegen de tegenwoordige maatschappij om de schadelijke in secten te vernielen, die de uitzuigers zijn. Ik voor mij zal altijd uitroepen: oorlog aan de uitzuigers Leve de anarchie, leve de sociale revolutie Uw vriend, CASERIO SANTO. De heer Terrore die deze brieven aan de Figaro mededeelt, merkt op dat Caserio zeker niet krankzinnig is. Toch laat zijn redeneering nog al iets te wenschen. Eene dievenbende. Eerstdaags zullen te Bergen in Hene gouwen 13 personen terechtstaan die, berucht als de Zwarte Bende, sinds eenige jaren de arrondissementen Ber gen, Charleroi en Nivelles onveilig maakten door onbeschaamde diefstal len uit winkels en spoorwegstations. Zij braken in met behulp van ploegij zers, die zij van de akkers gestolen hadden. Van 1 Jan. 1892 tot 6 Nov. 1893 werd een 60-tal diefstallen ge pleegd; de staat moest 12,546 frs. schadeloosetelling betalen. Op 6 November 1893 hielden deze diefstal len optoen waren de boosdoeners achter slot. Het hoofd der bende, van Ham, heeft reeds vele veroordeelingen ach ter den rug. Op 3 Augustus 1893 werd hij gezien te Naast, waar den vori gen nacht een houthakker en zijne vrouw vérmoord waren terwijl hun huis in brand gestoken was. Eenige maanden later nam men Van Ham gevangen. Hij legde een volledige bekentenis af en noemde de namen zijner medeplichtigen. De „Zwarte Bende" had besloten het echtpaar te vermoorden en zich meester te maken van een bedrag van 3000 frs. dat het kortgeleden geërfd had. Al wat zij roofden brachten de heeren naar de kroeg van een zekere Josephine Godeau, waar zij van tijd tot tijd bijeenkwamen om de diefstallen te gelde te maken. Toestand in Amerika. DiDsdag is de toestand te Chicago veel verbeterd. De proclamatie van president Cleveland, in verschillende talen vertaald en op groote schaal verspreid en rondgedeeld, heeft in de kringen der vreemdelingen eenen hoogst gunstigen indruk gemaakt. De aanhangers van Cleveland te Chi cago dragen nu kleine vlaggetjes, ter onderscheiding van de witte linten dergenen, die met de werkstakers sympathiseeren. Op den Northern Pacific spoorweg is de doorloopende treindienst hervat, onder bescherming door de bondstroepen. Dit maakt het mogelijk, de vele honderden reizigers te vervoeren, die door de Spmij. tijde lijk waren ingekwartierd in boerde rijen langs hare lijnen. Ook elders is de toestand beter geworden, behalve in Californië. Evenwel dreigde de te gen Woensdag verordende algemeene werkstaking de verbetering weder weg te zullen nemen. Te Chicago zou Woensdag het werk worden gestaakt door de volgende arbeidersbonden bakkers, sigarenmakers, matrozen en ijzergieters. De vereeniging der arbei ders in de steenkolenmijnen heeft besloten in alle mijnen het werk te staken welke de onder boycott gestelde spoorwegmaatschappijen van steen kolen voorzien. De grootmeester van de Ridders van den arbeid heeft verklaard dat Woensdag een millioen der leden, over het geheel e land, den arbeid zouden staken. Er werd beproefd te Chicago eene openbare samenkomst te houden, doch dit werd door de politie op grond van Cleveland's pro clamatie verijdeld. De aanvoerders der werkstakers trachtten toen in het geheim te vergaderen. De eigen aardigste werkstaking te Chicago is dio van de jongens, in dienst van de zes voornaamste dagbladen, welke de leiders der werkstaking bestrijden. In den Senaat der Unie is Dins dag de werkstaking ter sprake ge bracht. Pfeffer hield eene socialisti sche redevoering, welke antwoorden uitlokte van andere senatoren, die Cleveland's beleid verdedigden. Een oorlogszang. De Transvalere, die tegen Maleboch zijn opgetrokken hebben den volgen den krijgszang Ons gaat ten oorlog, Maleboch Maleboch (Koor) Ons gaat jou hanl. Jij moet opbetaal, Anders zal ons schiet, Op commando van oom Piet. Koor. En zoolang als de lepel in de pappot staat, Treuren wij nog niet, klagen wij nog niet, En zoolang als de lepel in de pappot staat, Klagen wij nog niet! Hou jou maar klaar, MalebochMaleboch Ons het 't zwr,ar, Dat 's waarachtig waar. Jou krij ons spcedig toch. Jou vervloeksto malle bocht 1 (Koor gelijk vorig vers). God die alles weet, MalebochMaleboch Zorge voor vrouw en kind, Broer, zuster eii vrind, Liefjes, wat ons laat, 'tKan niet schelen hoe 'tgaat- (Koor.) Ons kolonel Ferreira, MalebochMaleboch Komt met zijn peerde, Om jou te keere, Ons gaat te voet, En ons slaat jou op je snoet (Koor). Eiken avond, aldus schrijft de Volksstem, wordt er een nieuw vers aangelapt, doch vooral 't laatste vers maakt opgang en de gansche lager staat om het vuur mee te zin gen, tot groot vermaak van Ferreira zelf! Bond van Ned. Onderwijzers aid. Haarlem. Op Vrijdag 13 Juli e. k. zal door de afd. Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwijzers in behandeling worden genomen een door de leden O. J. ten Thije, A. C. Jalink, P.van Alphen, W, J. van Es, J. H. Schol ten, D. Engelberts, H. Meerburg, J. Sevenhuijsen, J. Nachtweh, en mej. A. Wiegand ingediend voorstel van den volgenden inhoud „Ondergeteekenden, van oordeel, „dat de uitslag van de stemming „over de „motie-Dijkstra" in de jong- „8te afd. verg. de belangen van den „Bond in 't algemeen en die der afd. „in het bizonder, schaden zal noodi- „gen het Bestuur der afdesling uit „zoo spoedig mogelijk eene vergade ring te willen beleggen, omtestem- „men over de volgende motie „De afd. Haarlem van den Bond „van Ned. Onderwijzers onthoudt zich „in zake Dijkstra van eik protest." In de vorige vergadering die door 31 van de ongeveer 90 leden werd bij gewoond, werd met 18 tegen 13 stem men eene motie aangenemen, tot af keuring van de handelwijze van het gemeentebestuur van Menaldumadeel. Aanbesteding Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed 1. Het herstellen van de rijks zee- en havenwerken op het eiland Vlie land, van winter- en stormschade. Raming J 39000. Van de 2 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van F. Volker Cz. te Sliedrecht het laagst voor ƒ37300. 2. Het verhoogen en herstellen van eenige gedeelten van de dijken van het Merwedekanaal in de provincie Noord-Holland. Raming ƒ5670. Hiervoor kwamen 5 biljetten in waarvan dat van C. de Loos te Nieuwer-Amstel het laagst voor de som van 6425. Voor den inhoud dezen- rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur l Ik was op de tentoonstelling te Antwerpen, en wien doet het dan niet goed over zijn vaderland en voorna melijk over het postwezen te hooren spreken. Ik behoorde tot die gelukkigen, 's Avonds in een der calé's mijn ge woonlijk avonddrankje drinkende, hoorde ik een gesprek dat ik hier wensch weer te geven. Ik zal de eene spreker A. de an dere B. noemen, hunne namen weet ik niet; buitendien zou de welvoege lij kheid het mij toch verbieden, ze te noemen. Hun gesprek liep grootendeels over de sc'noone streken, die in ons land gevonden worden en natuurlijk kreeg Haarlem het leeuwenaandeel. „Maar a propos," ging A. door, „hoe ontvingt gij uwe brieven daar? Ging dat nog al geregeld?" B. „Dat kan ik nu juist niet zeg ge soms ontving ik te veel, en ook soms te weinigik ontving, toen ik daar vertoefde, nog al veel cour.'nten want zoo'n ouden redactie-rat, zooals gij mij steeds noemt, zit altijd in de kranten. Ik ontdekte dan wel eens dat ik teveel ontving, couranten, die niet aan mij geadresseerd waren, of in mijn couranten brieven of brief kaarten aan een ander adres, kortom ik werd bovenmate met de zendin gen gezegend, alleen huiverde ik wel eens bij de gedachte dat ook mijn couranten misschien zoo'n visite aan een verkeerd adres gingen maken en die misschien nooit te terecht kwa men maar enfin het is nu voorbij, ik zit weer hier, waar zooiets niet ge beurt. Ik heb ook niet kunnen uit- vorscben waaraan die bokken toe te schrijven waren, aan te gering aan tal personeel, of aan verregaande slor- digueid." Het gesprek liep nog verder over dit onderwerp, doch basta, alleen wensch ik er aan toe te voegen dat ik dezelfde ondervinding opdoe en reeds verscheiden malen gedaan heb. Ik hoop dat de buitenlanders in het vervolg een gunstiger oordeel over ons postwezen kunnen uitspreken. U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, Uw. Dw. JEAN CUIQUE SUUM. Geachte Redactie! Met groot genoegen las ik in Haarl. Dagblad, dat het bestuur der Wil- helminabron Nederlandsche woorden voor het Duitsche Kurort en Kurhaus gebruiken en invoeren zal. Het komt mij voor, dat de woorden Staalbad of Staalwaterbad (tegenover Zeebaden Brongebouw veel kernach tiger zijn dan de Hoogduitsche. Ook de woorden spoorioeg, rijwielwielrij- den, stoomschip en dergelijke zijn van jonge dagteekening. Ik wenschtewel, dat de strijd tegen vreemde woorden in 't algemeen meer ernstig gevoerd werd. Dit zou stellig een krachtig middel zijn ter bevestiging van ons Onafhankelijk Nederlandsch Volks bestaan. Mochten de dagbladen, in deze zoo invloedrijk, hierin voorgaan. Eere den mannen, die op deze Ne derlandsche onderneming den Neder- landschen stempel hebben gedrukt. Hun Staalbad, Brongebouw, Bronmees- ter hebben mij hedenavond zeer ver blijd. Ik hoop ook, dat de plakbrief- je3 (niet de etiquetten) op de ffesschen alleen in het Nederlandsch zullen worden gesteld. Hoogachtend, Uw Dn. JAC. POST. Haarlem11 Juli '94. TELEGRAMMEN' LONDEN, 13 Juli. (Reuter.) De Times verneemt uit Chemulpo (Ko rea) van 4 Juli„De handel staat stil. Seoul is bezet door 6000 man Japansche wachtposten en detache menten zijn geplaatst op den groo- ten weg in' het noorden van de Chineesche grens af. Het Chineesche leger is nog 60 Eng. mijlen zuidelijk van Chemulpo. De Japansche gezant heeft den koning van Korea drin gend verzocht, de gehoorj^amheid aan China op te zeggen, maar Z. M. beroept zich eenvoudig op de ver dragen, op Vrijdag 13 Juli des avonds van Th10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeesterden heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marsch a. d. OperRienzi Wagner. 2. OuvertureMozart. 3. PolonaiseLiszf. 4. Erinnerung an Wagner, FantaisieWieprecht PAUZE.— 5. Ouverture de Concert Grossmann. 6. Grande Fantaisie de l'opéra Pagliaeci Leoncavallo. 7. Liebes Zauber Polka MazurkaStrauss. 8. PotpourriSchreiner. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 11 Juli. H. A. B. Martino en C. J. M. v. d. Kroft, den Haag. 12. F. H. Clemens Kauling en R. M. Jansen, Amst. Bevallen: 9 Juli. Mevr. Porreij Goedhart d., Breda. - H. Davids Pakkedrager d., Amst. 10. A. G. C. MeulmanSchindler d., Baarn. - G. W. H. BlomVan Vierssen Trip z., Groningen. 11. A. E. KuiperVren- denberg d., Amst. Overleden: 8 Juli. S. M. van Welie 23 j., Beusichem. - G. Bosch jd. 6 j., Terborg. - J. B. v. Leeuwen 50 j., Amst. 9. H. van Mouwerik 78 j., Edam. - H. DruifDe Jong 30 j., Amst. 10. Wed. H. van OsLans berg 79 j., Amst. - S. de Vries 63 j., Hoogwoud. - Jkv. baronn. A. M. Sloet den Haag. - M. EmmerigKoome32 j., Krommenie. Ondertrouwd: 12 Juli. G. v. Hoik en M. C. Planteijdt - W. de Jonge en J. v. d. Snel - P. N. van 't Wout en C. M. Rijneveld - W. A. Rijneveld en W. Snip. Getrouwd: 12 Juli. P. Kolk- meijer en G. J. Terpoorten - F. v. d. Pers en J. S. Boeré - G. Groeneveld en A. M. Kooij. Bevallen: 10 Juli. S. H. Veth de Flines d. - 11 W. B. E. v. Don selaarDiekhus d. - 12 H. A. Klaa- singde Waal Malefijt z. Overleden: 11 Juli. E. L. v. WaertCamphuijnder 54 j. N, Kerks- pl. - A. Huijbens 3 m. d. Oranjeb. str. Aan Geabonneerden op dit Blad en himne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1 Zeer bekw. coupeuse P. G. Sept. veil. inl. 2. Perfecte verkoopst. te Rott. bek. m. verk. v. woll en ziji. stoff. m. tal. kenn. hoost sal. 8. Beach, dame om m. 2 rneisj v. 18 en 15 j. tog. einde Juli reisje langs Riju te 4ten. 4. Medewerk, op rel. bar. v. te Amst versch. ochtendbl. 1 Aug. aanv. sal. f500 ving vertaler fl. stijl'st gezond en goed bek. m. amst. toost. 5. Bed. op eff. kant. volk. op hoogte v. vak en net schr. aauv. sal. f 800 voll. opg. 6 Werkz. jongm. als reiz. in vak v. ijzerw. teg. vast sal- en prov. om provincie te bcreiz. pr. aanbev. en grond kenH. v. kl. ijzerw. voll. cpgav. 7. Ieuand liefst gepens. milit. in gr. detailz. v. beheer v. goed exp. en adm. werkz. en goede get. sal. f 600 korte beschr. v. levensl. bij boH StcoaiYsartbarichUn. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriv. 11 Juli te Rotterdam. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriv. 11 Juli te Rotterdam. Het stoomschip Prins Maurits, van Suriname naar Amst., arriv. 11 Juli, te Amst. Het stoomschip Gedê, van Java naar Rotterdam, vertrok 10 Juli van Port-Said. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, vertrok 10 Juli vau Port-Said en den lien van Suez. Het stoomschip Utrechtvan Java naar Rotterdam, passeerde 11 Juli Pontadaguia. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 11 Juli te Genua. Het stoomschip Sumatra, van Am sterdam naar Batavia, pass. 10 Juli Gibraltar. Het stoomschip Prins Willem I, vertrok 10 Juli van Paramaribo naar Amst. Het stoomschip Prins Willem III, arriv. 8 Juli van Amsterdam te Para maribo. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, vertrok 11 Juli van Batavia naar Am- Sterdam. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., vertrok 11 Juli van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Pi-inses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 10 Juli te Genua en zette'denzelfdei; dag de reis voort.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3