I BINNENLAND. provincie, zelfs hondenmarkten ont staan. Het feit, dat in zijne gemeente een hondenkoopman was, die op vreemde wijze van honden werd voor zien, gaf aanleiding tot een justitieel onderzoek, waaruit bleek, dat om aan -de groote vraag van trekhonden te kunnen voldoen, deze dieren geregeld gestolen werden, vooral te Amster dam en waarschijnlijk ook te Haar lem. Het mocht hem gelukken van een drietal honden de rechtmatige eigenaren op te sporen. Hoezeer in vele getallen een hond een zeer geschikt trekdier wezen kan, ontaardt in de meeste gevallen het rrjden met honden in miehandeling, vooral waar zij nimmer daaraan gewend als trekhonden worden verkocht en daarna blijken voor het van hen gevergde werk niet te deu gen, wat niet nalaat het ongeduld en de woede der nieuwe eigenaren te prikkelen om dan met mishandeling te eindigen. Het bestuur dei Haarlemscho ver- eeniging waaraan bovenbedoeld schrij ven is gezonden om raad en advies heeft besloten een nader onderzoek in te stellen en zich ter gelegener tijd met een verzoekschrift te wenden tot de Provinciale Staten. De geniewerken te Haarlemmer meer kunnen als geëindigd beschouwd worden. Het nieuwe kanaal dat door sluizen toegang heeft tot het buiten water, is reeds in gebruik genomen. Mocht deze vaart aan haar doel be antwoorden, wat zeer betwijfeld wordt omdat de diepte gering, de bruggen te laag en de sluizen te nauw zijn, dan zou deze vaart zeer den bloei der aanzienlijke gemeente bevorderen. Verdronken. Een jongetje van C. Oudejans, oud 3j£ jaar is verdronken, in c'e Kruis vaart bij de Spieringerweg te Haar lemmermeer. Vergadering van den Gemeenteraad van Bloemendaal, op Donderdag den 19n Juli 1894, des namiddags ten halfacht ure. Punten van behandelisg 1. Aanbiedingder gemeenterekening van 1S93. 2. Vaststelling van het Kohier der belasting op de honden 1 suppl. 3. Idem van het schoolkohier. 4. Benoeming van een onderwijzer met hoofdtakten voor de school te Overveen. 5. Benoeming van een verloskun dige. 6. Mededeelingen en ingekomen stukken, Inbraak te Bloemendaal. Hedennacht is inbraak gepleegd in de villa „de Beek" gelegen onder Bloemendaal en bewoond door Mevr. de wed. Wilson, geboren van der Vliet. Eene groote hoeveelheid tafel en ander zilver is ontvreemd, waar onder een trekpot benevens kinder speelgoed van zilver. De inbrekers men vermoedt dat er twee zijn geweest, te oordee- len naar de ontdekte voetsporen hebben zich toegang binnenshuis verschaft, door het boren van een gat in een der raamdeuren, om ver volgens door het oplichten der espag- nolette het raam te openen. De inbraak moet in alle stilte zijn geschkd, want ofschoon er een hond binnenshuis en een in den tuin aan wezig was, is door hen geen gerucht gemaakt. De gestolen voorwerpen zijn uit drie kamers ontvreemd. Aanbesteding. Door de Holl. IJz. Spoormij. is aanbesteed Het maken van een los en laad- weg met zijspoor op het stationsem placement Halfweg, raming ƒ8850. Ingekomen 25 biljetten. Minste in schrijver was de heer P. van Essen, Halfweg, ƒ7587. Badgasten. De erf-groothertog en erf-groother- togin Fried rich van Baden met ge volg uit Luxemburg zijn aan het „Oranjehotel" te Scheveningen afge stapt, alwaar zij ontvangen werden door den aartshertog Albrecht van Oostenrijk. Prinses Albrecht van Pruisen en haar jongste zoon zijn heden morgen te Scheveningen in het „Orar.jehotel" aangekomen. Prins Albrecht komt twee weken later. Inundatiewerken in de Haar lemmermeer. Na enkele dagen werks is het uit diepen der Hoofdvaart te Haarlem mermeer gestaakt. Naar men verneemt, weigert de aan nemer der geniewerken aldaar, den uitgegraven grond te ontvangen. Tal van werklieden loopen dienten gevolge ledig. Inbraak. Door onbekende daders is ingebro ken in het door den heer J. G. Drost bewoonde bovenhuis in de Diergaarde laan te Rotterdam, tijdens de bewo ners tijdelijk afwezig waren. De da ders, door een brieve met bet woord „afwezig" op de deur geplakt, verzekerd dat zij niet gestoord zonden worden, hebben het hekwerk van de deur verbroken en zijn daar vervolgens door gekropen, na de glasruit verbrijzeld te hebben. Uit verschillende kasten zijn ont vreemd kostbare sieraden als: een juweelen armband, gouden horloge, dasspeld met juweel, er:z. zoomede eene belangrijke hoeveelheid tafelzilver, een en ander eene waarde van onge veer f2000 vertegenwoordigende. De heer D., die niet met juistheid kan constateeren of niet nog meer vermist is, bevindt zich op reis, en werd Maandag terug verwacht. Dankbetuigingen aan1 Lay a ele- gans van den heer Jhr. G Alberda van Menkena te Uithuizen, 2 Canna Ant. Barton, 3 Humulus japonicus fol. var., 4 eene verzameling Olean der, 5 Papaver glaucum, 6 Galega officinalis alba, 7 Centanrea suaveo- lens alba, 8 Fuchsia Marinka, 9 Pe largonium zonale Erie, 10 dito dito Striking Novelty, 11 Pelargonium zonale fl. plena Swanley double, 12 dito dito diio dito P. Crozy, 13 dito dito Helena van de heeren Groene- wegen Co. te Amsterdam, Verder is nog op voorstel van het Orchideen-comité een botanisch ge tuigschrift toegekend aan de op den 14 April 11. door den heer mr. Scho- ber tentoongestelde Orchidee, welke na onderzoek is gebleken te zijn de Chaubardia snrinamensis Rchl lil. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, In de vergadering in „Artis" op 14 Juli heeft de bloemen- en plan- tencommissie de navolgende onder scheidingen toegekend Getuigschriften le klasse aan 1 Acer campestre compacta van den heer K. Wezelenburg te Hazers- woude, 2 Chrysanthemum indicum fol. var., 3 Caladium Cassaruaby, b Pelargonium zonale Athéne, 5 do. do. Lord Rosebery, 6 do. do. Ladas van de heeren Groenewegen Co. te Amsterdam, 7 Aescnlus hippccasta- num fol. mac. elegans van den heer J. B. van Leeuwen te Veendam, 8 Richardia hybrida aurata van de heeren E, H. Krelage Zoon te Haarlem, 9 Nicotiana colossea tol. var., 10 Strobylanthes Dyerianus, 11 Nymphaea marliacea chromatella, 12 Nymphaea marliacea rosea van de heeren Zocher Co. te Haarlem. Getuigschriften van verdienste aan 1 Retinispora obtusa lycopodioides alba, van den heer J. Walraad te Boskoop, 2 spiraea Bumalda ruber- rima, 3 Hydrangea stellata fimbriata, van de heeren Zocher Co. te Haar lem, 4 Lilium japonicum Colchesteri van de heeren E. H. Krelage Zoon te Haarlem. Eervolle vermelding aaneene verzameling vollegrondsplanten, van de heeren Groenewegen Co. De Internationale Bakkerij- tentoonstelling. In een der nevenzalen van het „Pa leis voor Volksvlijt" te Amsterdam, s Maandagmiddag een talrijke schare genoodigden bijeen, teneinde de opening bij te wonen der Interna tionale Bakkerij-Tentoonstel1 in g. De ministers van buitenlardsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid benevens de burgemeester werden d> or het comité ontvangen in de fraai met groen en bloemen versierde vestibule van het Paleis, waarna zij onder fanfares van het or kest plaats namen op de voor hen bestemde zetels. De voorzitter van bet uitvoerend comité, de heer Funke, hield daarop eene toespraak, waarin hij de wor dingsgeschiedenis dezer tentoonstel ling behandelde. Daarna nam de burgemeester van de hoofdstad het woord en merkte op hoe gced het was een tentoonstel ling als deze op touw te zetten, om dat de goede uitoefening van het. bakkersbedrijf zoo nauw samenhangt met de volksvoeding. Met groote belangstelling had hij de wordingsgeschiedenis der tentoon stelling gevolgd, die nog grooter werd, toen hem bleek dat zoovelen gehoor hebben gegeven aan de roepstem van den Bakkersbond. Daarom vooral bracht hij een woord van dank aan de exposanten en heette hij allen welkom, aan de jury, die de moeielijke taak op zich had genomen de bekroningen toe te ken nen. Met den voorzitter van het uitvoe rend comité uilte hij den wensch dat de tentoonstelling ruime vruch ten zou mogen dragen en bevorder lijk zijn aan het vak van nijverheid, dat daarop is vertegenwoordigd. Ten slotte sprak de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Hij vestigde de aandacht op het feit hoe in 1886 het eerst bij den vorigen voorzitter, den heer Siemons het denkbeeld rijpte een tentoonstelling te houden. De uitkomsten waren gunstig maar tevens toonde de Bond op waardige wijze plaats te nemen onder hen, die niet rustten op hun lauweren, een maal behaald. Door de ondervinding gelee, d, kon men thans en met zoo enorm veel succes deze internationale tentoonstelling in het leven roepen Daarom biacht hij hulde aan het uitvoerend comité en aan de inzen ders. Met den wensch dat zij mocht strekken tot bevordering van den ge- wichtigen tak van Nijverheid, die aan het bakkersbedrijf verbonden is. opende Z. E. de tentoonstelling en noodigde hij de aanwezigen uit ze met hem in oogenschouw te nemen. De tentoonstelling is gereed, wat wel een wonder mag heeten, daar Vrij dag jl. alles zich nog als een chaos vertoonde. Te halt drie was zij voor het pu bliek geopend. De jury is samengesteld uit de na volgende heeren Bestuur: J. C. van Marken, voor zitter, te DelftMr. Th. Stuart, onder voorzitter, Mr. A. H. Wertheim, se cretaris, beiden te Amsterdam. Leden G. S. Groene woud te Alk maar; F. T. Bensdorp, E J.v. Biema, F. Boon Jr., L. E. Breet, J. J. Cou turier, G. Dreijhus, A. H. van El, J. J. Everts, H. Franken, Dr. P. F. van Hamel Roos, A. H. Koldert, P. J. II. Hubers, Mr. H. S. J. Hijmans, R. J. de Jong, M. E. Jonker, J. B. C. Kuhlemeier. C. J. Mensing, Jacob Polak, W. Renout, W. J. Siemons, L. B. Snoek, J. F. Stahle, G. J. van Tiel en F. W. Westerouen v. Mee- teren, allen te AmsterdamW. II. Meursing Jr., Amersfoort; D. J. Driessen, ArnhemJ. Hommes, Bols- wardF. Liënau, BrusselN. Ver burg, Delft; W. J. Tuijn, Edam; B. Bais, Enkhuizeu E. Koecblin, Geest brug b/d HaagC. A. Crebas, Gro ningenFijko Sipkes en H. W. E. Struve te Haarlem H. R. Snijders, Harlingen S. W. Taconis, Heeren veen H. Kuipers, 's-Hertogenbosch; W. H. Nederhoed, LeeuwardenA. Cornet en Louis Lockert te Parijs ("onstantin Petroff, PetersburgJ. Jansen en G. J. Rosmolder, Rotter dam F. J. Smit, SchiedamChr. Grootes Mz. en J. Kessel, Zaandam. Van Deth en Neerbcsch, Wij ontvangen, aldus meldt de Te! van den heer G. van Deth een schrij ven, waaruit blijkt, dat hij den strij tegen Neerbosch hier opgeeft om diei gaan voortzetten „aan de ander-= zijde van den Oceaan, in AmeriksS waar een roep om recht nooit onbel| antwoord blijft." Over ongeveer drie maanden zal bi terugkomen om Van 'tLindenhou ,de onechtheid van al die mooie g tuigenissen uit Amerika voordevoe ten te slingeren." Een nieuw gesticht voor krankzinnigen. De heeren prof. dr. Siegenbeek van Heukelum te Leiden, A. Staring te Lochem, A. J. baron van Nagell, de burgemeester van Laren Ed. de Lanoy, firma Westerkappel en Hoofd te Haarlem, en A. Bertlmg te Haar lem hebben zich in comité vereenigd voor de stichting van eene genees kundige inrichting ter verpleging van krankzinnigen op het landgoed Dc Boekhorst in de gemeente Laren (Gel derland). Als geneesheer-directeur zal op treden dokter J. Noorduyn, genees heer aan het rijkskranzinnigengesticht te Medemblik. Tegenspraak. In tegenspraak met de berichten omtrent het weervinden der vermis te 18,000, wordt nu weder uit Delf zijl gemeld, dat die berichten geheel uit de lucht gegrepen zijn. Nog al tijd is het geld zoek. Toestand te Scheveningen. De groote of haringvisscherij te Scheveningen is in vollen gang. Sche veningen zendt de meeste vaartuigen uit van alle Nederlandsche visscherij- plaatsen. En toch wordt men daar van in dezen tijd daar niets gewaar. Tal van werklieden, zooals kuipers, haringsorteerders enz. loopen zonder werk zij kunnen aan het strand gaan zien, hoe onze bomschuiten koers zetten naar de haven van Vlaardingen. Op de werven, waar het anders zoo druk kan zijn, heerscht nu kalmte en st'lte. Welk een contrast met de werven te VlaardingenDaar is nu alles in de weer om de aangebrachte vangsten te verwerken en voor de ver zending gereed te maken. Voor de werklieden die per stuk werken, is het te Scheveningen niet vol te hou den er valt in dezen tijd voor hen niets te verdienen. De handelaars, die genoodzaakt zijn een zeker getal vaste arbeiders in hun dienst te houden, betalen het week geld uit, zonder dat er bijna iets voor gedaan wordt. De toestand is in een woord treurig. Een gevaarlijke kennis Een Engelschman, boekbinder va beroep, die van Londen over Rotter dam naar Amerika wilde emigreeren kwam te Vlissingen in kennis mej iemand uit de buurt van Kapelle Biezelinge, dien hij bij zijn verblij! aldaar gedurende eenige dagen het] haaldelijk ontmoette. Woensdag wenschte hij naar Rot terdam te vertrekken, waarbij de Kal pellenaar zijn reisgezel was. Aan hej station Biezelinge maakte de laatst* den Engelschman wijs dat hij te Rot terdam was aangekomen, waarna zij beiden den trein verlieten. Er werd heel wat gedronken, mej het gevolg dat de Engelschman bui ten westen geraakte en den volgendej dag zijn geldswaardig papier en an dere zaken miste. Hij keerde daarop naar Middei burg terug en gaf van een en ande kennis aan de politie en de justitie Dadelijk werd een onderzoek ingd steld en men vermoedt den dacr van den diefstal op het spoor zijn. Fe Engelschman, ten einde raai beproefde Maandagochtend, ter hoogt] van den Abeele, in het kanaal zicf door verdrinking van het leven tl berooven. Door de bemanniDg va een voorbijvarende sleepboot werd liL gered. Hij is nu opgenomen in he gasthuis te Middelburg. (Af. C.) I Overreden. De adsistent aan het staatsspooi station te Nieuwersluis is Zondag b: het over de baan tegemoetgaan va: een spoortrein, door een nit teger overgestelde richting aankomende! trein omvergeworpen en over de beid beenen gereden. Hij is kort daarn: overleden. Onder een muur bedolven. Terwijl men bezig was zand t plaatsen tegen den tuinmuur vand R. K. pastorie te Noordwijk-Binned viel de muur om, waardoor eendrif tal kinderen, juist daar passeerendi onder het puin bedolven werdei Twee er van kwamen met meer min ernstige kwetsuren vrij, dcc! de derde, een jongetje van 12 jaai W. W., is Maandagochtend aan de gel volgen overleden. Stienstra. Zondagnamiddag te 3 uur kwaa de uit de gevangenis te Groningei ontslagen socialist Stienstra te Leeu warden aan. Aan het station werd b; door een groot getal socialisten om vangen en met gejuich begroet. He ging toen langs den Grachtswal er verder buiten om naar het Volks gebouw op de Nieuwe Buren. D troep werd inmiddels al grooter er grooter zoodat er wel meer dan eei piar duizend menschen, gelijk ge woonlij c ook vele nieuwsgieriger bijeen waren. Halfluide werden e socialistische liederen gezongen. De commissaris, de inspecteurs e bijna alle agenten van politie, (1 rijksveldwacht en marechaussee, va de laatste eenigen te paard, tracht van zijne kwaal bewust was, deze meermalen zou optreden. Ailsa volgde dus hare jonge meesteres niet uit nieuws gierigheid, maar uit getrouwheid, en vreezende dat als Myra ontwaakte, het zien van een tweede persoon haar zou doen ontstellen, vrijwaarde Ailsa er zich voor ontdekt te worden, door aan den anderen kant van de heg, die langs den weg liep, te blijven. Terwijl Myra aldus in haar slaap wandelde, gehuld in een zwarten regenmantel, zag zij er bizonder slank uit, en terwijl zij daar den bekenden weg volgde, met geruischlooze schre den, het hoofd opgeheven en recht voor zich uitziende, zon der iets te zien noch den weg te beschouwen, dien zij in sloeg maar voort te gaan als ware het helder dag, was zij een soort geestverschijning, die iederen vreemde, welke haar tegenkwam, angst moest aanjagen. Zooals reeds is medegedeeld, werd deze weg van Barth House naar het reservoir van Greenwood doorsneden door een weg, die onmiddellijk op Clematis Villa uitkwam, het verblijf van James Wrigley. Juist bij dit kruispunt terwijl Myra zonder bewustzijn op haar terugweg was, naderden Wrigley en zijn ondergeschikte, Tony Pettigrew, in een ernstig gesprek gewikkeld. Wrigley en Tony werkten steeds met elkaar. Zij schenen dikwijls een geheimzinnig onderhoud met elkaar te moeten voeren, en liepen nu op den lanclelijken weg, zich in het nachtelijk uur volkomen veilig gevoelende, want de maan wierp nog maar weinig licht, daar zij laag aan den hemel stond. Ailsa Wallace was onzichtbaar en het weinige licht dat er nog was, bescheen het kruispunt der wegen toen Tony want Wrigley liep in de schaduw van de heg en keek voor zich neer die slanke, donkere, geregeld voort schrijdende gedaante zag, en die evenals zijn neef Tiinrny Titlow, voor eene spookverschijning hield. Hij verborg zich achter zijn chef en klappertandde. „Stil mijnheer! In 'shemelsnaam, vraag mij niets meer! Ik durf niet. Ik heb het nu voor de tweede maal gezien „Wat gezien?" „Het spook, mijnheer. Het spook, dat ik al meer heb gezien „Onzin. Je hebt niets gezien." „O ja zeker, mijnheer." En Tony tuurde weer den weg laugs en zag het voorwerp van zijn angst steeds verder gaan. „Kijkt u maar zelf mijnheer. Een menschelijk wezen loopt zoo niet. En hier op dezelfde plek is het mij nog eens voorbijgegaan als eene dreigende verschijning." Dokter Wrigley was bevreesd, dat bij zijn onderhoud met Tony een getuige was geweest, en haastte zich dus ver der om te zien wie daar liep. Onmiddellijk deed hij eene ontdekkjpg. De gang, de houding van het hoofd, de gestalte, dat alb» deed aan zijne nicht Myra denken. Hij moest zeker heid hebben en zeide fluisterend tot Tony „Blijf hier wachten." Hij volgde de ka m voorwaartsschrijdende gestaltehij ont dekte, dat het Myra werkelijk was, en dat zij sliep. Daarna keek hij over de heg waarachter hij eenig geluid hoorde, en zag toen Ailsa Wallace, die voorovergebogen haastig voort liep. Hij keerde naar den wachtenden Tony terug. „Tony, wanneer heb je dat meer gezien „Noo begon de leugenaar. Wrigley deed evenwel dit woord in zijn keel stokken. „Je hebt gezegd, dat het door je is gezien. Wanneer?" „Ja maar u valt iemand altijd in de rede mijnheer - ik heb het gezien in den nacht toen ik door u naar Bart House werd gezonden om het kind weg te nemen.". „Zag je het gaan of komen „Allebei mijnheer." „Spreek de waarheid, of ik zal je er met alle mogelij middelen toe dwingen „Nu mijnheer, terwijl ik van plan was om u te helpen 1] het uitvoeren van een zeer zondige daad dat zult u iï| moeten toestemmen ging het juist voorbij, toen ik dj kruispunt hier overstak. Ik lette er verder niet op, mad trok mij terug in de schaduw en ging verder. Toen ikt rugkwam kwam ik het weer tegen bijna op dezelfde ple Op den heenweg ging het in de richting van het bassi en op mijn terugweg in de richting van Barth House." „Maar je hebt mij verteld, dat je dien nacht niemand hs gezien „Dat is ook zoo. Ik heb niemand gezien; dit is geen zen, het is een spook. Als ik het des nachts zoo zie loope dan verstijven mijne ledematen. Wij beiden moeten van f kaar scheiden, mijnheer, want dit is eene waarschuwii voor mij." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2