W e dstrijdeu, Rechtszaken. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws 17dj Mazieküitvasring in dan Hout. Burgerlijke Stand. de orde te bewaren. Stienstra [d met vele geestverwanten het ilksgebouw binnen. Giezen wilde jt volk toespreken, doch het werd door de poiitie verboden. Daar volksmenigte zich niet wilde ver- jderen, zag de politie zich genoopt, gtbk en sabel te gebruiken, waarna hit eenigszins kalmer werd. 6^ uur vertrok Stienstra per ior naar Harlingen, door vele ;stverwanten uitgeleide gedaan en Giezen en nog eenigen verge ld. Bij het station werd de orde voortdurend docr de genoemde mach- gehandhaafd. O q weder. I feedert menschengeheugen beleefde men te Harlingen geen onweder, als [ndagochtend- Eene wolkbreuk, die stad onder water zette, zoodat in sommige straten wel kon luitje varen en in enkele achter- lurten het water in do woningen •oomde en de bewoners naar den [der jvluchtten, deed denken aan oe overstrooming. Volgens de re- nmeter is er des nachts 44^ cM. ter gevallen, terwijl in de laatste aalf jaren in een etmaal niet hoo- dan 37.3 werd genoteerd. Nog drie en na het onweder lagen hoopen gel aan den weg. lievige bliksem- •alen ontlastten zich over de ge- ïente, en een slag kwam neder op R. K. kerk, terwijl daar dienst zonder evenwel schade te veroor- maar minstens de helft der are ontvluchtte het gebouw, "an- de telephoonpalen aan den mswerderweg zijn drie stuks tegen !n grond gesmeten en één zelfs uit kander geslagen ook werden tal ,n porceleinen isolatoren verbrijzeld. [Zondagmiddag van 2 tot 3 uur iedde boven Arnhem een zware on- iersbui, die, daar zij vergezeld ging ,n wolkbreuken en hagel, groote (hade toebracht èn aan demoeetui- |n èn aan de vruchtbooraen ènaan granen, maar ook aan honderden .dgenooten, die hunne sousterrains ;en onderloopen. Het was toch let overal zuiver water, dat daar [nnenkwam. Met man en macht g men op verscheidene plaatsen it water uitscheppen. De heeren des lizes en de dochters werden gere- lireerd. Vele gezinnen hebben dien liddag slechts ten halve een diner ihad, dat dien naam waard was. nderen bevoordeelden den kok. De igel was op verscheidene plaatsen is avonds nog niet gesmolten. De diende straten waren tijdens de bui oeste bergstroomen gelijk. Worstelwedstrijd. De laatste avond van den worstel- edstrijd tusschen de heeren Remus li Gerardy was misschien wel de leest spannende. Twee rondes waren seds gemaakt en nog steeds was de rijd onbeslist, totdat het aan het nde der derde ronde Gerardy ge- ïkte Remus even met de beide schou- ers op den grond te krijgen. Zoo nmerkbaar was dit, dat men van it de zaal protesteerde. De jury die echter de zaak van na- ij beter beoordeelde, deed uitspraak at de stand der partij was Remus 1, erardy 3, onbeslist 1. Zeer ridderlijk verklaarde Gerardy hoffelijk fransch, dat hij nognim- ïer een zoo sterke tegenpartij iu het orstelen had ontmoet. Deze woorden erden met een „Vive la France egroet. Gerardy is voor de volgende week eëngageerd in een cirque in Ant- erpen. F. H. Vliegen voor de recht bank. Woensdag zal voor het kantonge- scht te Heerle worden behandeld de lak tegen W. H. Vliegen, beschul- igd van bij een propagandatoeht op April j., onder de gemeente Heerle, den openbaren weg genaamd ichrij versheide", bij zich te hebben idragen een geladen revolver en een and- of ringijzer en een wapenstok, n aan den veldwachter der gemeente leerle, Jan Hendrik Ritzen, die nder bekendmaking zijn qualiteit em naar zijn naam vroeg, den ral- dien naam Hubert Jansen, als den jnen te hebben opgegeven. Koloniën, ATJEH. Aan eene particuliere corresponden- i van het Bat. Hbld. uitKota-Radja het volgende ontleend Ten een ure 's nachts vertrokken Kota-Radja over Lampeneroet aar Tjot Göe. drie brigades maré- haussées onder commando van den apitein Bakkers. De colonne werd vergezeld door den assistent-resident Kroesen en twee bevriendenhoofden Het deel van den tocht was Biloel, een van onze vroegere versterkingen en gelegen dicht bij den voet van het gebergte. Toen de colonne de missigit Biloel naderde, bevonden zich daarin slechts enkele Atjebers, die aan bet bidden waren. Door de hoofden van de co lonne aangeraden zich te verwijderen, voldeden zij daaraan natuurlijk met den meesten spoed en namen in aller ijl de vlucht naar het gebergte. Biloel werd daarop door de maré- chaussées bezet. Uit den Kraton rukten in den vroe gen morgen van den 21n Mei verschil lende colonnes ter sterkte van vier compagnieën infanterie de berg-ar- tilerie, een peloton cavalerie en de genietroepen. Het geheel stond onder com man do van den overste Sïevers, wien de majoor Bendien was toegevoegd Twee compagnieën infanterie en de artillerie bezetten Biloel, waarop de maréchaussées inrukten. Zooals te begrijpen was, werden de vijanden, die zich in een zestal ben- tings,die bij het gebergte liggen, bevon den, gewaarschuwd door de biddende Atjehers, die wij nit de missigit had den verdreven. Eerst tegen elf uur in den morgen vi: 1 het eerste sehot, en van af dat oogenblik werden wij voortdurend hevig beschoten. Wij kregen enkele gewonden, zeer weinig zelfs in aanmerking nemende de groote massa menschen, die zich op een open sawah bevond, blootge steld aan het vnur van den vijand. Ons grootste geluk op Aljeh is, dat de Atjehers, ondanks dat velen van hen beter bewapend zijn dan onze soldaten, namelijk met het klein ka liber en repeteer geweer, zoo erbarme lijk slecht schieten. Ware dit niet zoo, dan zou onze posi tie onder de tegenwoordige omstandig heden niet houdbaar zijn. Een merkwaardig staaltje van slecht schieten leverden zij, toen zij in den nacht van 21 op 22 Mei den nieuwen post Biloel tot op 50 pas afstands be kropen en toen een allerhevigst vnur op ons openden, doch met niet het minste resultaat. De Atjehers leggen immer te hoog aan, waardoor de schoten gewoonlijk over ons heen gaan. Veel gewonden krijgen wij daardoor op afstanden, waarop men onder normale afstanden weinig of geen treffers heeft. Hij zijn dan wel toevaltreffers, maar toch raak. Zoo werd bij den terug tocht naar Djuebada op grooten af stand een Europeesch korporaal in den rug getroffen. Doch om op den nieuwen post Bi loel terug te komen. Met den meesten spoed werd gewerkt om den post zoo spoedig mogelijk bewoonbaar en in goeden staat van verdediging te bren gen. De volgende dagen werden voort durend bij groote transporten mate rialen aangevoerdde dekking van die transporten had een voordurend vuur van den vijand te doorstaan. Ook de troepen, die om Biloel in stelling lagen, om te zorgen dat de genietroepen rustig konden doorwer ken, worden zonder ophouden bescho ten. Hierdoor kregen wij twee dooden en en 20-tal gewonden, waaronder de le luit. der inf. J. C. H. Liefiinck, die een schot door het been kreeg. Gelukkig is het slechts een vleesch- wond, ofschoon er veel bloedverlies plaats had* Deze officier was eerst enkele da gen geleden op Atjeh aangekomen; hij was dus wel erg vlug iu kennis gekomen met de pacificatie van Atjeh. In de zitting van Maandag der fransche Kamer is met 450 tegen 48 stemmen het geheele ontwerp van directe belastingen in de begrooting aangenomen. De beraadslaging in het engel- sche Lagerhuis over het verslag aan gaande de ontwerp-begrooting is ge ëindigd. De amendementen door de regeering nader voorgesteld of door haar overgenomen, zijn aangenomen de andere amendementen zijn ver worpen. Te Sofia, waar het sedert het af treden van den ministerpresident Stam bul off vrij rustig is gebleven, hebben Zondag j.l. weer ongeregeldhe den plaats gevonden. Eene talrijke menigte eischte de mvrijgeidstelling van een van Stam- buloffs tegenstanders, Karaveloff, die zich nog steeds in hechtenis bevindt wegens medeplichtigheid aan den moord, voor eenige jaren op den minister van financien Beltscheff, ge pleegd. Men hield eene manifestatie vóór de gevangenis, maar toen na tuurlijk geen gehoor werd gegeven aan den eisch om Karaveloff' in vrij heid te stellen, trok de menigte naar de woning van Stambuloff. De poli tie was echter op haar hoedeen had daar reeds post gevat, zoodat deru- moermakers on vei rich ter zake moesten heengaan. Toen evenwel de betooging ook el ders werd voortgezet, werd de menigte door bereden gendarmes uiteengedre ven. De regeeiing blijft evenwel wei geren Karaveloff in vrijheid te stel len. Naar men weet, is vorst Ferdi nand uit Sufia vertrokken. De vorst bevindt zich te Karlsbad, waar hij eenige weken zal vertoeven. Naar de Standard mededeelt, zijn de onderhandelingen tusschen Rus land en Engeland over de Pamir- landen zoo ver gevorderd, dat er eene commissie tot het vaststellen der gren zen benoemd zou kunnen worden, doch door de moeielijkheden, tusschen China en Rusland gerezen, zullen de desbetreffende benoemingen waar schijnlijk vertraagd worden. Over het algemeen is, ten minste volgens de berichten uit St. Petersburg, China meer genegen dan Japan om het geschil over Korea in der minne te doen uitmaken. Dit is dan ook vrij natuurlijk, daar de Chineesche regeering wel gevoelt, dat haar aan spraken op het oppergezag in Korea zeer zwak zijn, terwijl zij tevens wel weet, dat de Chineesche strijdkrach ten, in geval van oorlog, zich niet met die van Japan kunnen meten. Om dezelfle reden blijft Japan zijn eisch handhaven, dat ook het recht der Japansche regeering wordt er kend om invloed te oefenen op den oop der zaken in Korea. Te vergiftigingrzaak to Antwerpen. Volgens het Journal de Bruxelles zou het verslag der deskundigen in de geheimzinnige zaak Joniaux te Antwerpen (dat aan het eind dezer maand zal verschijnen) gunstig lui den voor de beklaagde. De experten zouden geen vergif hebben gevonden in de lijken van Leonie Abby en Van den Kerkhove. Bij het lijk van Alfred Abby is morphine in de ingewanden gevon den, maar de hoeveelheid kon niet worden aangegeven. De raadkamer te Antwerpen beeft, zooals bekend is, inmiddels bet beroep van mevr. Joniaux tegen het bevel tot voorlocp'ge inhechtenisneming verworpen. Huldo aan do nagedachtenis van Carrot. De Temps heeft de vijfde lijst der inschrijvingen voor het stichten van een liefdadig werk ter nagedachtenis van Carnot openbaar gemaakt. In het geheel wijzen die lijsten nu eene som aan van ruim 16,000 fr. De inschrijvingen voor een standbeeld te Lyon ter eere van Car not bedragen tot nu toe ruim 110,000 fr. Biemarck en Berlijn. Bismack beeft Maandag bij zijne doorreis door Berlijn een „Hoch" op deze stad doen hooren, hetgeen be wijst dat ook hij tot verzoening ge zind is. Want naar men weet heeft hij nooit van Berlijn en deBerlijners gehouden. Op de reis naar Varzin is de ex- kanselier in den namiddag een halfuur stil geweest aan het Stettiner station en zooals altoos wanneer bij naar Berlijn komt, hadden zijne vrienden en vereerders zich in grooten getale naar het station begeven om hem te begroeten. Cp de toespraak van een student antwoordde Bismarck met de volgende korte rede: „Het verheugt me van harte dat ik telkemale vrien delijk word begroet te Berlijn; en bijzonder doet het me pleizier, wan neer er ook burgers tot mij komen van de universiteit, tot welke ik zelf heb behoord. Toen ik naar Berlijn kwam, was ik zeven jaar oud. Elke plek hier vertegenwoordigt voor mij een stuk verleden. Hier was ik school jongen, referendaris, minister. Ik ver toefde altoos gaarne te Berlijn, hoe wel ik op het land ben grootgebracht. Ik ben met de stad samengegroeid, al staan mijn wortels buiten. Ik heb Berlijn al gekend toen bet nog geen enkel troitoir had en in de Friedrich- strasse van de Berenstrasse tot de Kochstrasse geen enkele winkel was te vinden. Toen ik hier studentwas, wist ik in Berlijn zoo goed den weg, dat ik best huurkoetsier had kunnen worden, wat tegenwoor !ig niet meer gaan zou. (Groote vroolijkheid.) Ber lijn is me nu, politiek en sociaal, boven bet hoofd gegroeid. Politiek denk ik onder menig opzicht anders dan de meeste Berlijners, maar toch heb ik mijn Heimats-gevoel voor Berlijn behouden. Bismarck (die er zeer goed uitzag) eindigde met een drievoudig „Hoch" op Berlijn. Anarchisten Het proces der anarchisten, die ge vangen zijn genomen ten gevolge der aanslagen van Vaillant en Emile Henry, zal den 6 Augustus voor het gerecht te Parijs in behandeling ko men. De beschuldigden zijn ten getale van dertig, onder welke de Hollan der Alexander Cohen, de vertaler van „Ames solitaires"(Einsame Menschen, van Hauptmann) en de ingenieur Paul Reclus. Zij zijn beschuldigd te behooren tot eene vereenising, ge vormd met het doel om misdaden te plegen tegen personen of eigendom men. Van de dertig beschuldigden zijn echter verscheidene uit Frankrijk ge vlucht. Daartoe behooren ook de beide genoemden. Ook Ortiz is een der beklaagden. Hij moet bovendien terechtstaan als schuldig of medeplichtig aan gequa- lificeerde diefstallen. De te Milaan gevestigde broe der van Caserio heeft een brief van hem ontvangen, waarin hij hem schrijft dat hij niet gediend wil zijn van den advocaat Podreimer, dien hij voor hem aangenomen had te zijner verdediging. Hij wil zich zelf voor de juiy verdedig-n. Ma» ius Tournndre, een phan- tastisch anarchist, vol dolle kuren en zich nu hier, dan daar bevindende, is in verzekerde bewaring genomen, omdat hij eene onwettige vergadering heeft gehouden. Uit Bastia wordt gemeld, dat de politie aldaar hoogst waarschijn lijk eene goede vangst heeft gedaan. Zij heeft den Italiaan Lucchesi, den als zeker opgegeven moordenaar van den journalist Bandi te Livomo, den krachtigen bestrijder van het anar chisme, gevat. Lucchesi heeft aan vankelijk getracht zich voor een an der persoon uit te geven, en zeide Mazzine te heeten. Maar door allerlei vrapen in het nauw gebracht, heeft hij ten slotte erkend Lucchesi te hee tenmaar hij ontkende den moord gepleegd te hebben. Van andere zijde wordt hierom trent nog het volgende gemeld: De anarchist, die den journalist Bandi, den hoofdredacteur der „Gazzetta di Livorno" te Livorno heeft vermoord, is gevat. De man werd te Ajaccio, op het eiland Cor sica, door de Fransche politie ont dekt en gevangen genomen. Men wist, dat de moordenaar een schuil plaats op Corsica had gezocht, maar toch komt aan de Fransche politie de eer toe, dat zij hem z >o spoedig heeft gevonden. De moordenaar gaf eerst een valschen naam op en ont kende zijne schuld. Spoedig echter ontkende, hij, dat hij Creste heette en afkomstig is uit Livorno. Aanvan kelijk ontkent hij nog, dat hij schul dig is aan den moord, maar de poli tie houd hem voor den schuldige en heeft hem daarom in hechtenis ge houden. uiterst gebelgd zijn, doen nu nog te vergeefs pogingen om de werkstaking verderen voortgang te doen hebben. De spoorwegmaatschappijen werken dagelijks geregelder. De Central Pa cific en de Union Pacific Spmijen. hebben den doorloopenden dienst hervat. Duizenden leden van het verbond der spoorwegbeambten heb ben zich daaraan onttrokken, omdat Ie kas zoo goed als geheel uitgeput is. Men verwacht dan ook dat het verbond uiteen zal spatten. Andere werk lieden-vereeni gin gen te Caicago deelen nu in het dLcrediet, waarin het verbond der spoorwegbeambten geraakt isook zij verliezen hare leden bij groote getallen. De toestand is veel verbeterd, zoowel te Chicago als eldersde handel begint overal te herleven. De regeering der Unie laat de grenzen van Canada ten strengste bewaken, teneinde denaan- voer van vreemde daglooners te ver hinderen. Zij heeft een buitengewoon crediet aangevraagd van 255.000 tot dekking der door de werkstakingen veroorzaakte kosten. Noodweer in Beieren. In Opper-Beieren zijn door het nood weer groote verwoestingen aangericht. Het dorp Forstinning is geheel ver nield door eeii windhoos; van de 150 woonhuizen werden er 80 met den grond gelijk gemaakt. Ook te Moos en Schwabenwegen zijn vele huizen vernield, terwijl te Forstern de kerk toren omwaaide. Honderden menschen zijn zonder dak. Een spoorweg ongeluk. Een ernstig ongeluk gebeurdeMaan- dag aan het station Sucy, op de lijn Parijs-Vincennes. Eene ^ouw wilde, met haar kind, dat zij op den arm droeg, de rails overgaan, ofschoon een trein in aantocht en reeds zicht baar was. De stationschef Chamard poogde haar tegen te houden, maar tevergeefs. Niet alleen de vrouw en het kind, maar ook de chef geraak ten onder den trein. De vrouw en het kind werden terstond gedood en de chef werd zoo ernstig gekwetst dat ook zijn dood elk oogenblik wordt verwacht. Eene doopplechtigheid. De eerste zoon van den hertog van York werd Maandagmiddag vijf uur door den aartsbisschop van Canter bury gedoopt, in tegenwoordigheid van koningin Victoria, den Czare- witch, en verscheidene leden der En- gelsche koninklijke familie. De jonge stamhouder ontving den naam Edward Albert. Toestand in Amerika. De besturen der Amerikaansche spoorwegmaatschappijen weigeren,1 evenals de heer Pullman, on voor-' waardelijk Deb's verbond van spoor wegbeambten te erkennen. De be doelde besturen nemen wel is waar de ontslagen beambten weder in dienst maar slechts onder de voorwaarde dat zij eerst uit het verbond treden. De aanvoerders der werkstakingbe-1 weging, die over deze beslissing op Woensdag 15 Juli des avonds van 71410 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeesterden heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Tivolijubiiaums Marsch Mciscl. 2. Ouverture l'Italiana in AlgerieRossini. 3. Isoldens Liebes Todt Wagner. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Sam son et Délila .St. Saéns. 5. Ouverture La Part du DiableAuber. 6. Serenade pour Cornet il PistonEilenberg. 7. Ave MariaBach- Gounod. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 8. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra La Fa vorite Donizetti. Staomvaartbsrlchtsn. Het stoomschip Bur gem. d^en Tex, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 15 Juli te Southampton. Het stoom schip Prinses Sophievan Batavia naar Arnst., pass. 14Julidea morgens Gibraltar. Het stoomschip Utrechtarriveerde 15 Juli van Batavia te Rotterdam. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, vertrok 15 Juliv. Perim. Het stoomschip Gede, van Java naar Rotterdam, arriveerde 16 Juli te Marseille. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., vertrok 14 Juli van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M., van Amst. naar Newyork, passeerde 15 Juli, des nam. 5 uur, Dover. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amst. naar Batavia, pass. 16 Juli Point de Galle. Het stoomschip Prins van Oranje arriv. 15 Juli van Amsterd. te Ham burg. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam, arriv. 15 Juli te Newyork. Het stoomschip Zaandam, van de N. A. S. M., van Amst., arriv. 16 Juli te Newyork. Het stoomschip Ohdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam, passeerde 16 Juli des avonds 6 uur Prawlepoint. Bevallen: 15 Juli. C. Rol Slot z. - A. T. de ZaaijerBiesbrouck - F. A. BladBanning d. - G. LoerakkerMeinders d. - 16 J. S. HeeresVerquerene z. - 17 E. Junge Piek d. Overleden: 15 Juli. A. W. A. Scbrederhof 22 j. Kruisstr. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 13 Juli. C. Bomme- zijnVan Tienhoven d., Sneek. 14. M. BeseboorVan Delft d., den Haag. M. J. A. van Buttingha Wichers— Van den Ham van Heijst z., Deuti- chetn. 15. Van der Hegge Zijnen Heule d., Amersfoort. - M. Heifrman Van der Sluijs d., Nederhorst den Berg. 16. A. Krul—Heijnen d., den Haag. - A. E. M. C. MatveldLampe z., den Haag. Overleden: 13 Juli. Wed. M. M. Vinckers—Durlen 94 j., Broek in Waterland. 14. A. C. Nicolaï jm. 34 j., Amst. - Wed. J. J. D.inckaerts— Dierickx 78 j., N.-Amstel. - M. C. GotzscbDamen Hagen 80 j., den Haag. 15. M. A. IJzerman jm. Amst. - J. B. van der Worfl'45j., den Haag. - R. van Minden jd. 5 j., Amsterdam. 16. Wed. B. Lek—Spijer, Amst.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3