Letteren en Kunst. Koloniën, Politiek Overzicht. De commandanten der beide ned. pantserschepen beantwoordden on middellijk daarna het bezoek aan de Guinea en waren te 3 u. 30' aan boord van de Helgoland. Heden voormiddag zou prins Karei van Denemarken met den comman dant van de Helgoland en den deen- schen ccnsul-generaal den heer C. M. Viruly naar Den Haag vertrekken tot het brengen van enkele officieele bezoeken. Het voornemen is, daarna naar Delft te gaan en de merkwaar digheden van die stad te bezichtigen en o. a. de aardewerkfabriek van Joost Thooft en Labouchère. L. G. Vernée commissaris van politie te 's-GravenhageH. J. v. Goor, com missaris van politie te HaarlemN. de Graaf, commissaris van politie te Vlissingen; J. With, idem te Nijme gen J. de Fouw, idem te Zaltbom- melJ. P. G. Rauch, idem, te 's Her togenbosch C. J. M. Noorduin, bur gemeester te NaaldwijkW. H. Door man, commissaris te Zaandam J. v. Waning, burgemeester te Ouderkerk a/d IJsel; A. Doijer, commissaris van politie te Groningen J. v. d. Broek, inspecteur van politie te Rotterdam Deze candidaten zullen aan het hoofdbestuur worden opgegeven. Het Nieuwo Ministerie. Merkwaardig, zegt de N. R. Ct. is het, hoeveel on diVs gedurende den korten tijd dat het tegenwoordige ministerie aan het bewind is, door sommige bladen worden verspreid. Nu eens heette het, dat aan eene onteigeningswet gewerkt werd, dan weer dat een wetsontwerp op de lijk verbranding werd ontworpen, vervol gens weer dat de vermogens- en be drijfsbelasting tot eene algemeene inkomstenbelasting zouden worden omgewerkt. Het laatste nieuwtje, dat thans in sommige bladen wordt aan getroffen, is dat het ministerie het niet eens zou zijn over het invoeren van een nieuw systeem geweer bij het le ger en dat de minister van oorlog er eene portefeuille-quaqstie van zou maken. Van dit jongste bericht is evenmin iets waar als van alle vorige. rium te Amsterdam mejuffrouw Corn, van Zanten te Dordrecht. Koloniaal Werfdepot. Als bewijs, dat niettegenstaande de koloniale reserve is opgericht, toch de werving bij het koloniaal werfde pot daarvan niet den minsten n ad ee- ligen invloed ondervindt, kan dienen, dat van het voor 1894 benoodigd aantal suppletietroepen, 1800 man, dat in dit jaar van dat depot naar onze overzeesche bezittingen moet ver trekken, in het eerste half jaar van uit Harderwijk reeds 1087 militairen naar onze koloniën zijn uitgezonden, waarvan 1027 naar Oost- en 60 man naar West-Indië. Bovendien laat het zich aanzien, dat ook de nog ontbrekende 713 man binnen een niet al te ver tijdsverloop bij het koloniaal werfdepot zullen zijn aangenomen. Forensen. Men verneemt dat er te Amster dam pogingen worden aangewend tot het stichten van een „Forensen" bond in verband met het jongste raadsbesluit in de hoofdstad tot het betrekken der „Forensen" (uitwonen den) in de Amsterdamsche plaatse lijke directie belasting. Forensen uit Haarlem, Bussum, Baarn, Nieuwer- Amstel en andere naburige gemeen ten worden uitgenoodigd tot bijwo ning eener vergadering in het Con certgebouw, om een bond als boven bedoel 1 te constitueeren. Alg. Ned. Politiebond. Dinsdagavond hield te 's-Graven hage het bestuur van de afdeeling Znid-Holland van den Algemeenen Nederlandechen Politiebond eene ver gadering. De voorzitter, de heer S. Aaltsz, deelde mede dat door het Dagelijksch Bestuur reeds verscheidene mannen vau naam waren gepolst om hen te mogen voordragen als lid van het hoofdbestuur van den Bond. Deze hebben echter allen daarvoor be-, dankt. Het bestuur heeft als voorloopige candidaten voor het hoofdbestuur ge steld de heeren W. Voormolen, hoofd commissaris van politie te Rotterdam; Eene hulde. Jaap Eden werd Dinsdagavond te Arnhem in een rijtuig met vier paar den de stad rondgereden, terwijl vele wielrijders met verlichte ballons aan hunne fietsen de rijtuigen met het bestuur van de Geldersche Wielrij dersclub volgden. Vele winkels vlagden en op ver-, scheidene punten der stad werd Ben- gaalsch vuur ontstoken. In het bondslokaal had daarna een gezellige avondbijeenkomst plaate. Eon schip gezonkenc Op de Waal tusschen Zalt-Bommel en Opijnen heeft Woensdagvoormid dag het ijzeren schip van schipper J. Wijtmans, genaamd Opelinzgroot 52 k0 centenaar, geladen met gascoaks, door het stooten op eene krib een lek bekomen, waardoor het is gezonken en omgeslagen. Het schip, dat van Pruisen kwam, werd gesleept door de stoomboot Risco. De lading was be stemd voor Niel in België. De schip per en zijn knechts werden gered. Van het schip, dat midden in de vaargeul ligt, is de kiel geheel zicht baar. Een moordaanslag Woensdagmorgen heeft te 's-Her- togenbosch een man zijn vrouw, van wie hij gescheiden was, met een mes drie steken in den hals toegebracht, zoodat men aan haar behoud wan hoopt. Aanleiding tot die daad gaf de weigering der vrouw om tot hem terug te keeren. De dader heeft de vlucht genomen Hieromtrent meldt de Prov. N. Br. het volgende. Zekere Th. J. Bbehanger en kolendrager van beroep, ontmoette in de Hinthamerstraat zijne vrouw, van welke hij de laatste dagen geschei den leefde. Eensklaps haalde hij een groot broodmes te voorschijn en gaf haar daarmede een steek in den schou-1 dei en een in den hals. De vrouw, moeder van verscheide ne kinderen, zakte in een en werd naar het ziekenhuis gebracht, waar haar de vereischte geneeskundige hulp werd verleend en haar ook ter stond de laatste H. Sacramenten werden toegediend, daar de toege brachte wond aan den hals levensge vaarlijk is. De dader, die wegens drankmis bruik ongunstig bekend staat, heeft zich uit de voeten gemaakt, doch werd door de ijverige nasporing van den heer Remmeling, inspecteur der ge- meente-politie aldaar binnen enkele uren te Tilburg opgespoord en ge vangen genomen. Omtrent deze treurige zaak is ter stond door de politie een ernstig on derzoek ingesteld. Examen*. Examens der Nederlandsche Toon kunstenaars-Vereeniging te 's Graven- hage. Woensdag zijn van de vier candidaten geslaagdvoor piano (la ger onderwijs) de damesC. E. S. Renier te Rotterdam en J. M. E.van Seters te Velp bij Arnhem. Photografie-tentoonstelling te Arnhem. De volgende bekroningen zijn toe gekend Gouden medaille voor vakphoto- grafen aan D. Moegle te Rotterdam, gouden med. voor amateur-photogra- fen Charles de Gorter te Amsterdam. Afdeeling vakphotografen J. Ber- nade te Erfurt, z. m.W. Warnenke te Glasgow, bronzen med.; A.Wicky te Bern, eerv. verin.R. Frost te Londen, verg. z. med.; E. Helder te Middelburg, z. m. Afdeeling Amateurs, Nederland sche junioresJ. Avis te Zeist, eerv. verm.K. Bisschop van Tuinen te Zwolle, br. med.dr. J. J. Couvée te Middelburg, verer, zilv. med.S. van Gendrinpen te Kampen, eerv. verm. C. Happé, Java. eerv. verm.; G. O. tHoeft te Amsterdam, z, med.; J. F. Ketelaar te Arnhem, br. med.Th. van Lelyveld te Amersfoort, eerv. verm.Maastrichtsche Amateurs, v. zilv. med.R. Roelfzema te Gronin- hen, zilv. med.J. A. van Rood te Amsterdam, eerv. verm.H. E. Schei- dius te Arnhem, eervolle verm.G. P. Smith te Groningen, zilv. med.; „Ende des-espereerd niet", te Maas tricht, zilv. med. Nederlandsche seniores: J. Bes te Haarlem, z. med.; M. Binger te Haar lem, br. med.; J.Bispinck te Bloemen- daal, br. med.; B. Groote te Amster dam, eerv. verm.; Jan de Grijs te Abcoude, eeredipl.D. van der Gracht te Leiden, br. med. J. en H. Huys- ser te Amsterdam, br. med.; K.Job te Amsterdam, zilv. med.; Lux te Amsterdam eeredipl.A. J. Pereira te Arnhem eerv. verm. Ph. Stokvis te Arnhem eerv. verm. Internationaal juniores en senio res E. Baynes te Londen br. med. miss Clarcxson te New-York br. med.; R. Eickemeyer te New-York, verg. zilv, med.; J. Huysser te Amster dam z. med.A. Kapteyn te Londen br. med.T. Lloyd te Liverpool z. med.; A. Lunden te Deurne br. med. A. Meyer te Dresden verg. zilv. med.: Ch. Smeraon te Cambridge, zilv. med.S. Schutte te Deventer, eerv. verm.A. Kapteyn te Londen, verg. zilv. med.A. Tagliaferro te Malta, br. med.; A. Boutique, Douai, verg. zilv. med.E. Gallo te Biella, eerv, verm.; Jan de Grijs te Abcoude eerv. verm.G. Hankens te Londen, eerv. verm.P. van Renterghem te Ant werpen, zilv. med.E. Russell Ash- ton te Wells, zilv. med.; A. Watson te Glasgow, br. med. Yak en amateur photografen in tern ationaalYon Kolkow te Gro ningen, diploma van verdiensteEm- rik en Binger eerediploma; J. B. Obernetter te Mtinchen, br. med. In de plaats van den heer Mes- schaert is benoemd als hoofdleerares in den solo-zang aan het conservato BATAVIA, 15 Juni. Aan bet verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en Onderhoorighe- den, loopend e van 22 Mei tot en 4 dezer, wordt door de Jav. Ct. het vol gende ontleend Groot-Atjeh. Onze tijdelijke posten KroengGloempang, Senelop, Biloel en Boekit Daroe, zoomede het blokhuis te Blang-Tjoet en de Atjehsche wacht posten Toewi-Selimbing en Aloer-oe werden, de eerstgenoemde zelfs her haaldelijk, beschoten, zonder ons ech ter eenig nadeel toe te brengen. Den 22sten Mei had ook het trans port tusschen Kroeng Gloempang en Senelop van 's vijands vuur te lijden, met het gevolg dat één Europeesch sergeant, twee Europeesche luseliers en een inlandsch fuselier licht gewond werdende vijand bekwam dien dag vier dooden en vier gewonden. Bij de troepenbeweging op 21 en 22 Mei, de oprichting van een tijdelij- ken pest te Biloel ten d oei hebbende en waarvan reeds in het vorig ver slag is melding gemaakt, kregen wij, volgens nadere rapporten, den eersten dag 4 gewonden (4 Europeesche fu seliers), den tweeden dag één doode (1 inlandsch fuselier) en acht gewon den (de 2e luitenant der infanterie T. J. F. A. Liefrinck, twee Europee sche fuseliers en één inlandsch fuse lier, één Europeesch en een inlandsch geniesoldaat, één kanonnier en één dwangarbeider). Inmiddels was T. Djohan Pahala- wan met zijne hulptroepen door Glé Tarcempas naar de stellingen vanT. Rajoet nabij Mata Ajer opgerukt om de kwaadwilligen vandaar te verjagen; hij vond ze echter alle verlaten en zette zijn tocht, doch nu vergezeld van een dekkings-detachement, naar Biloel voort, waar hem opgedragen werd twee vijandelijke ben tings in de kampong Lambaroe te nemen en te bezetteD, aan welke opdracht vol daan werd. De vijand kreeg dezen dag elf dooden en vele gewonden meest allen lieden uit Lamkrak en Kroengmak. Den 23sten Mei werden de troe pen tot dekking van den opvoer van materialen enz. wederom beschoten een Europeesch sergeant der infan terie sneuvelde, terwijl een Euro peesch korporaal der artillerie, zoo mede twee dwangarbeiders gewond werden. Met kanonvuur van Boekit- Daroe gelukte het de kwaadwilligen uit Tjot Soeri te verjagen. Den 28sten Mei keerden T. Djohan Pahalawan met zijne hulptroepen terug naar Lampisang; twee beatings in de kampong Lambaroe werden daarop bezet door volk van T. Nja Mohamad, die den volgenden dag nog een derde benting aldaar door zijn volk liet bezetten. Den 2en dezer werd het brood- en vleeschtransport van Senelap, dat door Atjehers bediend wordt, be roofd. De civiel en militrir gouverneur vertrok den SOsten Mei op dienstreis naar de Onderhoorigheden en kwam den 4n dezer terug. Van het eiland Weh was niels bij zonders te vermelden. Onderhoorigheden. Oostkust. Rust en orde werden niet verstoord. Op politiek gebied was niets van be- lang voorgevallen. Noordkust. Te Telok Semawé en in de omliggende landschappen bleef het rustig. In de Pedirstreek kwam geen ver andering in den staat van zaken, In den avond van 31 Mei vielen er 5 lillaschoten en eenige geweer schoten op onze versterking te Segli, zonder dat daarvan echter nadeel werd ondervonden. Westkust. Zoowel ie Melaboe als te Poeloe-Raja bleef de toestand gunstig. Elders ter Westkust was de politieke toestand zeer bevredigend, De weersgesteldheid was in de eer ste dagen buitengewoon warm druk-; kendgedurende de laatste dagen vielen er verkwikkende regens, voor afgegaan door vrij hevige westelijke winden. De gezondheidstoestand was op de zeeposten vrij gunstig. In Groot-Atjeh was hij over h< algemeen gunstiger. Het gemiddelde ziektecijter bedroe 17 tegen 22 en dat van de berri-ber 4 tegen 5 gedurende den vorigen vei slagtijd. Het sterftecijfer was lager. In de fransche Kamer is Woeui dag de behandeling der anarchiste: wet voortgezet. De heer Goblet (radicaal) verklaar; zich tegen het voorstel derregeeric dat hij eene uitzonderingswet noec de. Spreker viel vooral het minis: rie aan, hetwelk de misdadtn di anarchisten als voorwendsel gebru:; om onrechtvaardige wetten te doe aannemm. De minister van justitie Guer verdedigde het ontwerp. De minist verzocht de afgevaardigden het voc stel der regeering aan te nemen. ,,H ministerie zeide de heer Guerin- heeft dit ontwerp ingediend, ten ei de de rust en de veiligheid, waara: het land groote behoefte heeft, verzekeren, door een einde te mak: aan de openbare behandeling processen. „Ons streven is" zeide de n nister „om den anarchisten e der middelen te ontnemen, waardo zij propaganda kunnen maken vc hun leer. De nieuwe wet is nood kelijk, want het gevaar wordt stee grooter. Zonder twijfel zal de Kan ons steunen bij deze poging om i land van de anarchisten te verl sen." De voorzitter Burdeau stelde to voor de discussies te sluiten, voorstel werd met 253 tegen stemmen aangenomen. Daarna v zocht de minister-president Dupi dat de Kamer het aanhangige we ontwerp voor dringend zou verk ren. Ook dit voorstel weid met tegen 167 stemmen aangenomen. 1 slotte bracht de heer Burdeau vraag in stemming, of de Kaïi wilde overgaan tot de behandel! van de artikels van het ontwerp.! 289 tegen 162 stemmen werd daai besloten. De heer Baudry d'Asson (Bona] tist) stelde toen voor te besluiten, de Kamer zich permanent zou i klaren, maar dit voorstel werd worpen, evenals een ander voor: tot het houden van avond-zittin° Ten slotte werd besloten de voort ting van het debat op heden te palen. Door het noorsche „Storthing" w Woensdag over de begrooting bora slaaed. Bij de behandeling der begi ting voor buitenlandeche zaken, s' de afgevaardigde Hansen voor, on kredieten door dit departement 1894 gevraagd, niet toe te staan. Na langdurige beetrijdingo. a. d de woordvoerders der linkerzijde het voorstel met 85 tegen 26 st men verworpen. In het engelsche Lagerhuis i sir William Harcourt medegedi dat de regeering de wetsontwer intrekt, betrekking hebbende oj scheiding van kerk en staat in W de registratie van kiezersden koop van sterke dranken. Da: tegen handhaaft de regeering de ontwerpen betreffende de uitgei Iersche pachters; en de gelijkmal der plaatselijke belasting inLon Yan wege de locale regeering Schotland zal een wetsvoorstel hang'g worden gemaakt, strekkf Jot invoering van den arbeidsdag 8 uren voor het werk in de mij Dit is niet het wetsontwerp heb de algemeene regeering zelve voi steld heeft, maar het beoogt maatregel tot oplossing van eei zoeken, en dat de oudste, vergezeld door een van zijne broer tjes eenmaal per week den geheelen dag op Barth House moest doorbrengen. „Zij moet langzamerhand aan ons gewend raken," zeide de dokter. „De gewoonte doet alle3." „Wanneer wij haar tenminste niet reeds vervelen voordat zij aan ons gewend is geraakt," zeide mevrouw Wriglej7, die er wel wat afkeerig van was om zich op die wijze bij hare aanzienlijke bloedverwante op te dringen. „Alles zal ons den een of anderen dag toebehooren. Wij kunnen er langzamerhand bezit van nemen." Dokter Wrigley's hoofddoel was nu om bij Myra en an deren langzamerhand het denkbeeld meer ingang te doen vinden, dit sir Rupert Barth dood was. Opnieuw riep hij Tony Pettigrew te hulp. Myra zat op zekeren dag in een boschje nabij Barth House een deel van den grond, die tot het landgoed behoorde toen een geritsel haar aandacht afleidde van haar boek, en zij in hare nabijheid een man zag gekleed als een reizenden ketellapper. Myra stond half ontsteld op. „Wacht een oogenblikje dame," riep de man zachtjes uit. „I'k heb geen kwade bedoelingen maar wilde alleen een woordje met u spreken. Is u lady Barth?" vroeg Tony in voorgewende onwetendheid. „Neen; ik ben miss Barth. Lady Barth is dood." „Dat spijt mij erg," zeide de man en bracht zijne hand voor zijne glinsterende oogen. „Ik heb haar den brief ge schreven miss." „Wat, dien brief, welke in de gang is gevonden over het kind?" „Ja wel miss." „En was dat waar Is het kind dood Hebt gij het weg genomen?" „Het valt iemand zeer moeielijk om zich zelf te moeten beschuldigen miss, maar ik heb het kind weggenomen." „Waar heb je het vandaan gehaald Deze vraag was onvoorbereid, en daar Tony zeer bang was voor de gevolgen van deze daad, week hij van dokter Wrig ley's instructies af en zeide: „Ik heb het gevonden op het veld achter de heg. Ik wist toen niet, dat het het kind van sir Giles was. Alleen uit medelijden nam ik het op, en toen ik tot de ontdekking kwam, van wien het kind was, hield ik het uit wraakzucht, want ik wilde mij op hem wreken." „En hoe wist je, dat het zijn kind was?" „Door de beschrijving, die er van gegeven werd, en door het bizondere kenteeken, dat er als een appelpitje uitzag," zeide Tony, nu geheel in de rol, die hem was opgedragen. „En is het kind dood „Ja miss. Ik wil sterven als ik niet de waarheid spreek. Het is gestorven aan de pokken." „Je hebt geschreven aan de mazelen „Nu, is dat dan niet hetzelfde Ik ben een onwetend man." „Maar je kunt dan toch wel vertellen waar het kind be graven is?" „Neen miss, die plek kan ik niet aanwijzen. Het Tower Hamlet begraven. De tweede doodgraver daar, Pettigrew heet hij, is een eerlijk man, en hij zal het schien wel weten." „Het zekere bewijs van den dood van het kind is belangr/jk. Wil je wat je hieromtrent weet ook verk! aan dokter Brice of den rechtsgeleerde Mellodew?" Neen miss, zulk een gevaar wil ik niet loopen. Der miss, dat ik er lust in heb om tot levenslange gevang straf te worden veroordeeld, of te worden gebracht voo van die ongevoelige rechters, die met ons arme men: in het geheel geen medelijden hebben „Waarom ben je dan hier bij mij gekomen?" „Om mijn geweten gerust te stellen en u zekerbe geven. Ik ben maar een arme ketellapper, een zwen bovendien wil ik mijn geboorteland verlaten om in ba schap te sterven. U zult mij nooit weerzien." Deze pathetische zin scheen Myra niet te treffen. „Blijf hier maar wachten, dan zal ik een fooi v( halen „En tegelijk den huismeester, een tuinman en hardvochtige kerels om mij vast te houden lïeen nü: zal u misschien verwonderen dit te hooren, maar is niet van gisterenen ik ken wel een paar grepen." Wordt vervoli

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2